poggen pohffl oonlasten stijgen fors Afperser legde bommen Ikea lm Winterweer in VS eist levens Sharon presen,wrt vrellcspla" Je bent van harte welkom Saddam waarschuwt dat Iraaks geduld met VN-inspecties opraakt Zorgen over koopkracht Prestige lekt toch nog olie Ross antwoordt VVD in rijm EU maakt einde aan vertraging in luchtverkeer 0800 - 0231 231 (GRATIS) Otter moet terugkomen in Zeeland Donners ziet kans op finaleplaats Collectie Van Caldenborgh verrast p Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- ïmÊmmm Wij maken de keuken inspirerend. NO 4 Langzaam kouder Bewolkt maar wel droog. Matige noord oostenwind en maxima rond 4 graden. raab karcher bouwstoffen !45e jaargang no. 288 Urijdag 6 december 2002 nummer 1,10 iprAlex Bogers DEN HAAG - Woningei- en huurders moe ten volgend jaar rekenen op fors hogere kosten. Vol gens de Vereniging Eigen Huis (VEH) gaan de ge- woonlasten om boog met 7,3 procent. "Maar er zijn ook uitschie ters van 23,7 procent, Je vereniging stelt dat in 90 jrocent van de gemeenten de woonlasten meer stijgen dan de voor 2003 verwachte inflatie van 2,5 procent De lasten stij gen door verhogingen van de onroerend-zaakbelasting, de afvalstoffenheffing en het riool recht. Woningeigenaren betalen deze heffingen helemaal zelf, huurders gemiddeld de helft, het zogenaamde gebruikers deel. De vereniging maakt zich zor gen over de koopkracht van huiseigenaren en huurders. De vakbonden en werkgevers heb ben afgesproken volgend jaar de lonen te matigen en naar ver wachting gaat iedereen daar door in koopkracht achteruit. Ook de ziektekostenverzeke raars gaan hun premies in de meeste gevallen flink omhoog 1 MADRID - Uit het wrak van de gezonken tanker Prestige lekt nog m steeds olie. Dat heeft de Spaanse vice-premier Rajoy gisteren mee "'"'Rajoy zei dat Franse onderzoekers met de mini-onderzeeër Nautile j het wrak zijn geweest. Het blij kt dat er op verschillende plaatsen olie lekt uit de tanker, die op 3500 meter diepte ligt. Rajoy zei dat aan het zeeoppervlak nog geen olie is gesignaleerd, maar de ontdekking geeft wel aan dat de tanker mogelijk langdurig een bedreiging vormt voor het milieu en de visserij De tanker zonk twee weken geleden met een lading van 77.000 ton voor de kust van de Spaanse deelstaat Galicië. Inmiddels istus- de 10.000 en 20.000 ton olie weggelekt. Natuurbeschermers ie4neldden gisteren dat ook het natuurreservaat van de Cies-archipel %oor de kust van Vigo is vervuild. Madrid had tot gisteren steeds ontkend dat er nog olie lekte, zoals P^ortugal en Frankrijk beweerden. DPA/EFE/AFP schroeven. De vereniging vreest dat de eigen-huizenbezitters met een laag inkomen, een uit kering of een klein pensioen door die factoren financieel in de knel komt te zitten. Keer op keer De woonlasten zijn in de afgelo pen jaren keer op keer meer ge stegen dan de inflatie. In 2000 was de gemiddelde toename 5,9 procent, in 2001 8,8 procent en in 2002 ook 5,9 procent. De vereniging maakt zich voor al boos over de vaak ongebrei delde stijging van de onroerend- zaakbelasting. Zo stijgt deze belasting in de gemeente Ruc- phen met 38 procent. De ge meenten mogen deze belasting op eigen houtje vast stellen en betalen er publieke zaken als zwembaden en voetbalvelden van. „Een huishouden kan maar moeilijk rekening houden met dit soort verhogingen", zegt VEH-woordvoerder De la Porte. „Iedereen baseert toekomstige kostenstijgingen op de ver wachte inflatie. Tweeënhalf keer die inflatie is te veel." De VEH bekeek voor de steek proef alleen gemeenten met meer dan 15.000 inwoners. Kleinere gemeenten bleken vaak nog geen besluit te hebben genomen over de woonlasten en zijn daarom niet meegenomen in het onderzoek. GPD/ANP DEN HAAG - Sinterklaas kan beter 'frisse cadeaus' in de schoenen doen dan chocolade sigaretten, vindt staatssecetaris Ross van VWS. „We zien hoe reclame zich op kleintjes wil richten omdat die licht voor verleidingen zwich ten De stap naar tabak is dan makk'lijk gemaakt en vervol gens de jeugd aan verslaving ge raakt Die opeenvolging wil men in Europa doorbreken er zijn al zovelen aan dit gif be zweken. Sint kan hieraan het zijne doen door frisse cadeaus in de schoenen te doen." In rijm antwoordde Ross giste ren op vragen van de WD die zich afvroeg of de bewindslie den op VWS nu echt geloven dat het verbieden van chocoladesi garetten leidt tot minder ta baksgebruik. Het Europarle ment drong aan op een verbod op chocoladesigaretten. ANP Advertentie BRUSSEL - Er komt een einde aan de eindeloze vertragingen in het Europese luchtruim. De Europese ministers van Transport werden het gisteren eens over het 'single sky'-pro- ject, waardoor het overvolle en versn.pperde luchtruim boven Europa zo goed mogelijk kan worden benut. Voor een veilig en efficiënt ver keer van de burgerluchtvaart moeten alle luchtverkeerslei ders in Europa dezelfde regels en procedures gaan gebruiken. GPD (Advertentie pas Het met de ;en, •1de Na de schrik van de afgelopen dagen, willen we graag iedereen bedanken voor het medeleven. Onze 10 winkels zijn weer veilig verklaard. We staan weer voor je klaar en hopen je snel te begroeten. De medewerkers van IKEA B.V. Nederland Vanaf nu zijn alle vestigingen weer open. Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9 - 18 uur. v.IKEA.nl 0900 235 45 32 (€0.1 O/min.) Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Guur winterweer op Times Square in New York. van onze redactie buitenland WASHINGTON - In het oosten van de Verenigde Staten zijn zeker dertien mensen omgekomen door zeer zware winterstormen. Dat meldden de Amerikaanse media gisteren. Anderhalf miljoen mensen zitten zonder stroom en duizenden auto mobilisten zijn in de sneeuw gestrand. Langs de oostkust zorgden sneeuw en ijzel voor talloze verkeersongelukken en vertragingen in de luchtvaart. Veel scholen en bedrijven bleven noodgedwongen dicht. De dertien slachtoffers zijn verkeersdoden, die vielen bij ongelukken in onder meer de staten Missouri, Kentucky, Ten nessee en North Carolina. Veel steden, waaronder Washington, Baltimore en foto Peter Morgan/RTR Philadelphia, hebben noodmaatregelen genomen omdat meteorologen verwachten dat er nog wel 25 centimeter sneeuw kan vallen. In sommige ge bieden wordt de hevigste sneeuwval sinds januari 2000 verwacht. Luchthavens van Washington, Philadelphia en New York meldden vertragingen tot drie uur. Gouverneur Easley van North Carolina heeft de inwoners van de zwaarst getroffen delen van zijn staat aangeraden thuis te blijven totdat de situa tie op de wegen beter is. Nederland komt vanaf zondag in winterse sferen terecht, aldus het KNMIHet moet wel heel gek lo pen wil Nederland over een dag of tien niet op de gladde ijzers staan, zegt H. Geurts van het KNMI. Want er dient zich een 'standvastig' en koud weer type aan. AFP/EFE/RTR/GPD van onze redactie buitenland AMSTERDAM - Ikea is het slachtoffer van criminele afper sing. De politie bevestigde gis teravond dat het meubelcon cern schriftelijk is bedreigd en dat in de brief geld werd geëist. Ikea Nederland zag zich woens dag genoodzaakt alle tien filia len tijdelijk te sluiten. De directie van Ikea kreeg dins dag een dreigbrief waarin spra ke was van criminele afpersing die te maken had met geld, aldus de Amsterdamse politiecom missaris J. van Riessen op een persconferentie. Het Openbaar Ministerie wil niet zeggen om welk bedrag het gaat en hoe en wanneer er betaald zou moeten worden. Volgens plaatsvervan gend hoofdofficier van justitie P. Hofstee was de brief gesteld in gebrekkig Duits en gepost in Nederland. Er zijn in de zaak nog geen aan houdingen verricht. De politie kon ook niet zeggen of zij ie mand op het spoor is. In de brief stond dat in de Ikea- vestigingen in Sliedrecht en Amsterdam een bom was ge plaatst. Er werd ook een derde bom gemeld, maar niet waar die zich zou bevinden Toen later dinsdag in Amsterdam en Slie drecht inderdaad explosieven werden aangetroffen, besloot de Ikea-directie de vestigingen woensdag dicht te houden. Niet professioneel Volgens commissaris Van Ries sen gingen de politie en het Ex plosieven Opruimings Com mando (EOC) niet professioneel om met de gevonden bommen. De explosieven hadden ter plaatse moeten worden beoor deeld en daar onschadelijk wor den gemaakt, stelt hij. Volgens de commissaris oor deelde de politie dat de bommen niet konden ontploffen en nam zij de explosieven mee naar het bureau. Bij het onschadelijk maken van het pakketje in Slie drecht raakten twee EOC-me- dewerkers gewond. „Het is niet acceptabel dat dit soort fouten worden gemaakt. Er volgt een intern onderzoek", aldus de po litiecommissaris. Hoofdofficier Hofstee verklaar de dat er niet eerder signalen zijn geweest van afpersing bij Ikea, ook niet bij het bedrijf zelf. Gisterochtend rondden de poli tie en het EOC het onderzoek in de tien vestigingen van Ikea af. Het minutieuze onderzoek sluit de aanwezigheid van een derde bom, zoals beschreven in de brief, normaliter uit Acht filialen van het Zweedse woonwarenhuis gingen gisteren weer open, in Duiven en Henge lo gebeurt dat vandaag Het concern kondigde aan dat het de bestaande veiligheidsmaatre gelen uitbreidt. Inhoudelijk wil Premier Sharon wil na de verkiezingen een regering van na tionale eenheid vormen op basis van een gefaseerd vredes plan. Het plan voorziet in een Palestijnse staat met tijdelijke grenzen, maar alleen als de Palestijnen hun geweld staken en hun bestuur hervormen. Begin 20e eeuw kwam de otter nog in vrijwel alle grote Zeeuwse krekengebieden voor. Nu zijn ze weg, maar dat gaat veranderen. Een waterrijke route van natuurgebie- den en natuurvriendelijke oevers, de'otter-snelweg', g moet het diertje weer de weg wijzen naar Zeeland De ongeslagen reeks in de groepswedstrijden heeft de Nederlandse hockey- sters tot favoriet gemaakt voor het winnen van de wereldtitel. Vanmiddag treft het team van top- scoorster Mijntje Donners in de halve finale China. „Ik ben niet bang voor die ploeg", j! zegt ze. Joop van Caldenborgh (62), directeur van het Rotterdamse chemie-con- cern Caldic, heeft mis schien wel de grootste pri- vé-kunstverzameling van Nederland. Een collectie hedendaagse kunst die opvalt door eigenzinnige en verrassende keuzes. Museum Boijmans van Beuningen in Rotterdam maakte met Van Caldenborgh een selectie. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 19, 20 en 21; kunst 8t cultuur: 23,24,25,27 en 28 kunnen beschikken, hebben tot nu toe nog geen bewijzen gevon den dat Irak chemische, biologi sche of nucleaire wapens heeft. Gisteren en vandaag zij n er geen inspecties in verband met het einde van de Ramadan, de vas tenmaand. Irak legt de inspec teurs geen strobreed in de weg. Doet het land dat wel dan volgt volgens de VS militaire actie. WD-fractievoorzitter Zalm verwacht dat Washington Ne derland dan zal vragen om Amerikaanse eenheden te ver vangen die ingezet worden te gen Irak. De vervanging vindt dan elders ter wereld plaats, al dus Zalm gisteren na een ge sprek met de Amerikaanse on derminister Grossman. Zalm zei dat het gesprek weinig nieuws had opgeleverd. Een concreet verzoek om troepen te leveren is door Grossman niet gedaan. ANP van onze redactie buitenland BAGDAD - De Iraakse regering zal de wapeninspecteurs van de Verenigde Naties nog even tole reren om zo de wereld te tonen dat zij de waarheid spreekt en de Amerikanen leugenaars zijn. Dat viel op te maken uit de woorden van de Iraakse leider Saddam Hoessein in een giste ren uitgezonden toespraak. In zijn rede zei Saddam dat om wille van het welzijn van het Iraakse volk de wapeninspec teurs vooralsnog hun gang kun nen gaan. Wel waarschuwde hij dat het geduld van de Irakezen niet oneindig is. De VS hebben volgens Witte Huis-woordvoerder Fleischer informatie dat Irak over verbo den wapens beschikt. De VN- experts die slechts over een deel van de Amerikaanse informatie Advertentie Winkelend publiek krijgt bij de ingang van Ikea Amsterdam door personeel een briefje aangereikt. Hierin meldt het concern dat de politie de winkel veilig heeft verklaard, foto Marcel Antonisse/ANP straat: postcode plaats: Ikea daar niets over zeggen. De Hongaarse politie liet gisteren een vestiging in Boedapest ont ruimen na een bommelding. Deskundigen doorzochten het gebouw, maar vonden geen ex plosieven. Verder werd bekend dat woens dag het woonwarenhuis in het Britse Croydon bij Londen werd ontruimd na een bedreigend te lefoontje. De politie trof niets verdachts aan. Volgens het Zweedse moederbe- drijf is er geen enkel verband met de bommeldingen in Neder land. ANP telefoon: e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer I II I II I ITT handtekening 8"713214"000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16.-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) a noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ?a per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10) •i'Jg per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 V8 Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1