5 ZEEUWSE COI III Ikea geen doelwit van terroristen Prodi is tegen Europese president PZC PZC Glastuingebied Rilland vol na komst tomatenkweker Beetje te hard rijden levert straks minder snel bekeuring op Alle vestigingen in Nederland lamgelegd door bommeldingen Frankrijk pakt oude tankers aan Dreiging leidt tot psychoterreur LPF wil twee vliegdekschepen 0800 - 0231 231 (GRATIS) Kinderen surfen naar waterschap Ajax 2 stunt weer in bekertoernooi Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 6° 4" 04 |2 Rustig weer Veel bewolking, maar later ook af en toe zon. Matige oostenwind bij circa 6 graden. 245e jaargang no. 287 donderdag 5 december 2002 los nummer 1,10 TWEECIIINDER-AKTIE-WEKEN I EXTRA KORTING OP ALLE R 'S! VAN 3 DEC. TOT EN MET 16 DEC ZWARTEPOORTE MOTOREN AMUNDSENWEG 33 GOES van onze redactie binnenland DEN HAAG - De bommel dingen die gisteren het Ikea-concern in Neder land hebben platgelegd, hebben niets te maken met een terroristische actie. Volgens het Openbaar Mi nisterie is dat uitgesloten. Het lijkt te gaan om wraak of afpersing. Premier Balkenende zei giste ren naar aanleiding van de bom meldingen bij de tien Ikea-ves- tigingen en het ANP in Rijks- wijk, dat de burgers zich geen zorgen moeten maken. Bij vier van de tien vestigingen van het woonwarenhuis werden verdachte pakketten aangetrof fen. Het ging om de filialen in Sliedrecht, Amsterdam, Utrecht en Duiven. De pakjes Ontruimingen na bommeldingen ss gxi zijn opgeblazen. Alleen die in Sliedrecht en Amsterdam be vatten explosief materiaal. In de vestiging in Duiven ging het onderzoek tot gisteravond laat door. Alle Ikea-vestigingen werden gisterochtend op verdachte voorwerpen onderzocht. De bommeldingen waren aange kondigd in een brief die de Ikea- directie dinsdag ontving, zo maakte de Zweedse ambassa deur Skala in ons land gisteren bekend. Volgens Ikea-Oosten- _A™tcrdam Ulrechl e'""d^"S''^KcN rijk zou in de dreigbrief om geld zijn gevraagd. Uit voorzorg bleven alle Neder landse vestigingen gesloten. Lichtgewond Bij het opblazen van het dins dagavond laat in Sliedrecht ge vonden pakketje raakten twee medewerkers van het EOC (Ex plosieven Opruimings Com mando) lichtgewond. Het twee de verdachte voorwerp, dat in Amsterdam werd gevonden, kon in het politiebureau on schadelijk worden gemaakt. Ook het gisteren gevonden pak ket in Utrecht werd opgeblazen. Twee uur na de ontploffing werd al duidelijk dat het pakket geen explosieven bevatte. In de vestiging Duiven, bij Arn hem, kreeg de Nederlandse poli tie assistentie van Duitse colle ga's. Volgens een woordvoerder van de politie had het EOC te weinig mankracht om alle Ikea- bommeldingen tegelijkertijd af te handelen. Rond de Ikea-vestiging in Utrecht ontstond gisterochtend een enorme verkeerschaos, om dat diverse snelwegen tijdelijk werden afgesloten. Opletten In de rest van Europa zij n de vei ligheidsmaatregelen rond de Ikea-winkels verscherpt. Per soneel is opgedragen de ogen en oren goed open te houden. Een woordvoerster namens het hoofdkantoor van Ikea ver klaarde dat het voor het eerst is dat het concern te maken kreeg met bommeldingen. Ook het persbureau ANP in Rijswijk moest na een telefonisch bom alarm op last van de politie wor den ontruimd. Het kantoor kon pas later wor den onderzocht omdat de bom- specialisten van het EOC eerst hun onderzoek bij Ikea in Delft moesten afronden. Gistermiddag werd het gebouw weer vrijgegeven; er was niets gevonden. GPD pagina 17: Ikea levenswerk van Ingvar Kamprad DEN HAAG - De bommeldin gen bij de vestigingen van Ikea en het ANP-hoofdkantoor heb ben gisteren geleid tot 'collec tieve stress in de samenleving'. „Het is een vorm van psychoter reur", aldus prof. dr. Uri Rosen thal. voorzitter van het Crisis Onderzoeks Team (COT) dat overheden adviseert over de aanpak van crises. Rosenthal benadrukte gister avond in het tv-programma Netwerk dat het van groot be lang is dat de overheid de bevol king 'maximaal informeert'. Volgens hem is de Nederlandse samenleving 'collectief opge wonden' door een 'sociale epide mie'. Hij sluit niet uit dat mensen zich aangespoord voelden om bom meldingen te doen. Door de sa menleving hierover bijtijds te informeren, kan de overheid 'het vertrouwen van de bevol king mobiliseren', aldus Rosen thal. Volgens René van Swaaningen, hoofddocent criminologie aan de Erasmus Universiteit Rotter dam is het 'bijzonder gemakke lijk om chaos te veroorzaken'. „Het is heel lastig om te bepalen op welk moment je de bevolking i het beste kunt informeren om onnodige onrust te voorko men", benadrukte hij. GPD DEN HAAG - De LPF wil twee vliegdekschepen aanschaffen waarop straks de nog aan te schaffen JSF-straaljagers kun nen worden geplaatst. De krijgsmacht heeft nu geen vlieg dekschepen. Een tweedehands olietanker of bulkcarrier is al voor 125 mil joen euro om te bouwen tot vliegdekschip, aldus LPF-frac- tievoorzitter Herben gisteren tijdens de bespreking van de de fensiebegroting in de Kamer. Die begroting staat in het teken van bezuinigingen: 816 miljoen euro de komende vier jaren. Herben, oud-defensiemedewer ker, meent echter dat de vlieg dekschepen betaald kunnen worden door de vier kust wacht- corvetten te schrappen. Het voordeel van vliegdekschepen is volgens hem dat de krijgsmacht dan overal kan opereren vanuit internationale wateren. Minis ter Korthals van Defensie ant woordt hem vandaag. GPD Advertentie Ergosleep, het meest persoonlijke slaapsysteem. We spreken hier echt over uw eigen bed. Ca dus langs bij Sleepy, dé slaapwinkel met advies! TMC Woonwinkels Marconistraat 13 Goes Tel (0113) 22 41 13 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie wil niets weten van een gekozen president voor de Eu ropese Unie. Volgens Commis sievoorzitter Prodi schaadt een dergelijke president - een plan van Groot-Brittannie, Frank rijk en Spanje - de belangen van de kleinere lidstaten. Neder land schaart zich volledig ach ter het standpunt van de Com missie. Prodi presenteert vandaag zijn voorstellen om een EU met straks 25 leden bestuurbaar te houden. Een aparte EU-presi- dent komt daarin niet voor Wel wil de Commissie de besluitvor ming in de EU vergaand vereen voudigen. Het vetorecht zou moeten worden afgeschaft om te voorkomen dat één lidstaat de boel blokkeert. Prodi hand haaft verder het principe dat ie dere lidstaat één commissaris levert. Wel bepleit hij een strikte werkverdeling waarbij een klein aantal senior-Commissa rissen hun junior-collega's aan sturen. Het plan voor een gekozen pre sident veroorzaakt al weken lang onrust onder EU-diploma- ten en politici. Londen, Parijs en Madrid menen dat het huidige systeem van steeds wisselende EU-voorzitters (om de zes maanden een ander land) niet meer werkt met 25 of meer le den. De 'president' die zij in ge dachten hebben, zou worden gekozen door de regeringslei ders en voor enkele jaren het ge zicht van de EU zijn. Staatssecretaris Nicolaï (Bui tenlandse Zaken) is 'zeer geluk kig' nu de Commissie de aanval op het 'presidentschap' heeft geopend. Ook Den Haag vreest dat deze nieuwe topfunctie in de EU de positie van de kleinere lidstaten ondergraaft. De Com missie wil, net als Nederland, het halfjaarlijkse EU-voorzit- terschap handhaven. Prodi meent verder dat het Eu ropees Parlement zijn opvolgers moet kiezen. Nu doen de rege ringsleiders dat. De premiers dienen deze keuze wel te be krachtigen. De Commissie kan zowel door het parlement als de premiers naar huis gestuurd worden. De plannen van de Commissie zijn bedoeld als bijdrage aan de werkgroep onder leiding van de Franse oud-president Giscard d'Estaing. Deze Conventie buigt zich over een Europese grondwet om de EU na de uit breiding in goede banen te lei den. De inbreng van Nederland, Bel gië en Luxemburg, die gister avond werd gepresenteerd, sluit nauw aan bij de plannen van de Commissie. Giscards advies komt volgende zomer. Daarna moeten de rege ringsleiders er een besluit over nemen. GPD Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Mieke van der Jagt RILLAND - Het Westlandse glastuinbouwbedrijf Gebroe ders Van der Lans heeft in de Bathpolder bij Rilland vijftig hectare grond gekocht, waarop hel bedrijf 35 hectare glas wil neerzetten voor de teelt van to maten. Met de komst van de ge broeders Van der Lans is het glastuinbouwgebied bij Ril land, waar het Streekplan hon derd hectare glastuinbouw toe staat, vol. Volgens Cees van der Lans, één van de gebroeders, kan zijn be drijf in het Westland geen kant meer op. Het bedrijf heeft in het Westland 23 hectare tomaten en kan op geen enkele manier meer uitbreiden. ,,We hebben voor Zeeland gekozen omdat daar grond beschikbaar is en omdat de klimatologische omstandig heden erg goed zijn: meer zon en altijd wat warmer. Bovendien schatten we de arbeidsvoorzie ning ook gunstig in." Volgend jaar wil het bedrijf een begin maken met de bouw van de kassen. Daarvoor komt nog een heleboel kijken omdat er een warmtekrachtinstallatie moet komen, waaruit het be drijf zo goedkoop mogelijk energie kan winnen en waaruit de CO, moet worden betrokken die als 'mest' voor de tomaten Frankrijk gaat alle enkel wandige tankers van meer dan vijftien jaar oud die de Franse havens aandoen inspecteren. De regering heeft dit besloten naar aanleiding van de milieu ramp voor de Spaanse kust door het vergaan van de tanker Prestige, waar door inmiddels ook de Franse kust is getroffen. Waterschap Zeeuwse Eilanden wil met een speciale kinder website de jeugd spelenderwijs kennis laten maken met de wereld van het water. Met hulp van visser Berend Bonkers werd de site Sjakie Snoek officieel geopend op basisschool De Zuidwesthoek in Goes. De reserves van Ajax gingen gisteren in de Amstel Cup dood leuk verder waar ze in het voorjaar waren gebleven. Gisteren blufte de Ajax jongelingen in de Arena eredivisionist Willem II met 2-1 af. Daarmee plaatste Jong Ajax zich voor de achtste finales. De amateurs van Joure zorgden bijna voor een stunt. Ze kwamen met 2-0 voortegen FC Gronin- ";i gen, maar verloren toch nog met 3-2. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 14; sport: 15 en 16; economie: 17 en 19 door Ben Jansen MIDDELBURG - Weggebrui kers die in Zeeland iets te hard rijden op wegen waar dat niet meteen gevaar oplevert, krijgen niet meer zo snel een bekeuring. Dat kan het resultaat zijn van een proef die 1 januari begint. Het doel van de proef is een be tere samenwerking tussen de wegbeheerders (gemeenten, waterschappen, provincie en rijk) en politie en justitie. Ver keerscontroles worden dan va ker uitgevoerd op plaatsen waar overtredingen directe gevolgen hebben voor de verkeersveilig heid. Daar loont het in termen van terugdringen van het aantal verkeersslachtoffers intensie ver te controleren met flitspalen en radarpistolen. Omdat voor de handhaving niet meer politiemensen en materi eel worden ingezet, zal minder scherp worden gecontroleerd op wegen waar geringe snelheids overtredingen de veiligheid niet ernstig beïnvloeden. Voorzitter J. Hennekeij van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) legde gisteren bij de ondertekening van de samenwerkingsovereen komst uit dat de proef moet lei den tot vermindering van het aantal ongelukken waarvan achteraf kan worden vastge steld dat ze vermijdbaar waren. Door de uitwisseling van gege vens over verkeersintensiteit, snelheden, aantallen en soort van overtredingen kan niet al leen worden bepaald waar con troles het meest lonen. Ook kan het ertoe leiden dat de ene ver keerssituatie met voorrang wordt verbeterd op andere. (Advertentie) ■m m wordt gebruikt. Omdat in het Bestemmingsplan groenstroken en veilige transportroutes zijn voorgeschreven, kan er niet meer dan 35 hectare glas op vijf tig hectare grond worden ge bouwd. Van der Lans verwacht dat in het seizoen per hectare vier mensen een volledige baan kunnen vinden. Het bedrijf blijft actief op de ou de stek in het Westland. Omdat daar de veiling van de produc ten plaatsvindt, zullen de vruchten vanuit Rilland naar het Westland worden vervoerd. Ook voor de toeleveringsbedrij ven verwacht Van der Lans op het Westland georiënteerd te blijven. naam: voorletters straat: postcode plaats: telefoon: e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ky per maand met automatische incasso 20,50). n per kwartaal met automatische incasso 55,10) y.zi- per jaar met automatische incasso 209,90). 713214 000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissïngen (postzegel niet nodig) I^HBBil^MH mummmmm Een militair van het Explosieven Opruimings Commando laat een op afstand bestuurbare robot de Ikea-vestiging Duiven binnen. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1