Campagne betere afvalscheiding PZC Scholen krijgen Watersnoodkrant Zes jaar geëist tegen leider Joegoslavische criminele organisatie Van Waes neemt tijd voor collegevorming in Terneuzen continu bereikbaar Meldpunt onveilige verkeerssituaties Man verontwaardigd over boete voor botsing Bezuiniging op afvalverbranding komt milieu ten goede 13 Man veroordeeld voor steekpartij Hobo gestolen Vissers van plaat gehaald Wrakken Schelde opgeruimd Sjakie Snoek leert jeugd over waterschap Snuffelmiddag dogfrisbeeclub donderdag 5 december 2002 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - „Waar slaat dat nou op?" Een twintigjarige inwoner van Kwadendamme toonde zich gisteren voor de Middelburgse kantonrechter B. Doorewaard Boekhout ver ontwaardigd over een boete van 215 euro. De man botste in februari dit jaar op een automobilist die voor hem reed op de Bernhard- weg-oost bij Nieuwdorp. De kantonrechter vond de inwoner van Kwadendamme schuldig, omdat hij te weinig afstand had gehouden. Het was die bewuste dag mistig en glad. De man uit Kwadendamme zag zijn voor ganger te laat, omdat de weg omhoogliep. Remmen hielp niet meer en een botsing volgde. De automobilist voor hem klaagde over nekklachten. Terwij] de politie bezig was proces-ver baal op te maken, volgde een vrijwel identiek ongeval achter hen. „Overmacht", kwalificeerde de automobilist uit Kwadendam- mehet ongeval. Officiervan jus titie, J. Groen, stelde dat om standigheden bepalen hoe hard gereden kan worden. Hij eiste een boete van 215 euro. De kan tonrechter vonniste conform. „U bent", voegde hij de veroor deelde bestuurder toe, „tekort geschoten in wat u had moeten doen. U had uw snelheid moeten aanpassen." De Bevelander bleef bij zijn standpunt dat sprake was van overmacht. „U was er niet bij", beet hij de kan tonrechter toe. „Ik heb het idee dat ik voor niks ben gekomen en dat de boete al vast stond." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een twintigjarige asielzoeker uit die stad we gens poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel conform de eis veroordeeld tot 120 uur werkstraf. De man had 6 oktober vorig jaar in het asielzoekerscentrum van Middel burg tijdens een vechtpartij een van zijn medebewoners met een mes verwond. Het slachtoffer getuigde gisteren niet zeker meer te weten wie er van de drie mannen, die met messen op hem waren afgekomen, had gestoken. Officier van justitie H. den Hartog hield vast aan de verklaringen van het slachtoffer bij de politie, die volgens haar consistent waren. Raadsman W Dingemanse meende dat de politie vanwege het taalpro bleem de verklaring over de steekpartij niet helemaal heeft begrepen Hij vroeg zijn client vrij te spreken. De politierech ter vond dat er voldoende bewijs was om tot een veroordeling te komen. De man dreigt door de veroordeling het land te wor den uitgezet. ZIERIKZEE - Vanaf een schoolplein aan het Vrije in Zierik- zee is dinsdagnamiddag een hobo gestolen. De tienjarige ei genaresse had haar muziekinstrument even onbeheerd ach tergelaten tegen een muurtje. Toen ze terugkwam, bleek de hobo verdwenen. Het houten blaasinstrument is zeker dui zend euro waard. PAAL - Drie Oost-Zeeuws-Vlaamse vissers zijn in de nacht van dinsdag op woensdag door de waterpolitie van een zand plaat in de Westerschelde gehaald. De mannen waren 's mor gens met een open bootje vanuit Paal vertrokken om wat te vissen. Toen ze als gevolg van de opkomende mist wilden te rugkeren, voeren ze zich vast op een plaat en lukte het niet de boot alsnog los te krijgen. De familie van de vissers alarmeer de 's avonds de politie, waarna een patrouilleboot op onder zoek ging. Na enige tijd zoeken trof deze de vissers aan op de plaat en werden ze met behulp van een bijbootje aan boord ge nomen. Ook lukte het de boot van de vissers vlot te trekken. Volgens een woordvoerder van de politie hadden de vissers het behoorlijk koud, maar mankeerden ze niets. De waterpo litie bracht het trio naar Walsoorden, waar familie al klaar stond om de vissers in de armen te sluiten. Een woordvoerder van de politie stelt dat het drietal geluk heeft gehad. Hij vindt het vreemd dat in het mistseizoen mensen de Westerschelde op gaan zonder communicatieapparatuur. Want het was vol gens hem toch toeval dat de politie het trio in betrekkelijk korte tijd vond. TERNEUZEN - De Combinatie Wrakkenberging Wester schelde (CWW) bestaande uit de bergingsbedrijven Dredging International, Scaldis Salvage& Marine Contractors, Smit Salvage, Boskalis, Baggerwerken De Cloedt Zoon, Her- bosch-Kiere en Jan de Nul, heeft van Rijkswaterstaat op dracht gekregen om de laatste 38 wrakken en obstakels in de Westerschelde op te ruimen. Het gaat hier om de laatste fase van het wrakopruimingsproject Westerschelde. Deze van het project werd wat vertraagd omdat de laatste obstakels in en langs de vaargeulen van de zeearm niet makkelijk geborgen kunnen worden. Vanwege het innovatieve karakter van de laatste bergingsklussen duurde het even voor een bestek kon worden opgemaakt. CWW begint eerst met de berging van wat vermoedelijk een sleep-of duwbak was. Verwacht wordt dat dit object binnen 14 dagen geborgen kan worden. door Aector Dooms MIDDELBURG - Voor de recht bank in Middelburg is tegen een 22-jarige man uit het Joegosla vische Cacak voor een golf van woninginbraken en autodief stallen zes jaar cel geëist. Offi cier van Justitie R. Rammeloo achtte bewezen dat de Joego slaaf een leidinggevende rol binnen een criminele organisa tie heeft gespeeld. Twee mededaders, een 31-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats en een 27-jarige in woner van Rotterdam hoorden voor hun aandeel respectieve lijk drie jaar en vijftien maan den gevangenisstraf tegen zich eisen. Ook zij zijn afkomstig uit Joegoslavië. De bende opereerde in de eerste helft van dit jaar op plaatsen in Zuid-Holland, Utrecht, Flevo land, Gelderland, Brabant en Zeeland. De daders pasten bij de woninginbraken de Bulgaar se methode toe. Via het boren van gaatjes in het kozijn van de woning werd er ingebroken, ter wijl de bewoners lagen te sla pen. Vervolgens pakten de daders de autosleutels. Op die manier konden ze de auto's, vaak dure merken, stelen. En passant wer den ook andere waardevolle goederen meegenomen. Ook stalen ze paspoorten, kenteken bewijzen en mobiele telefoons. In Zeeland werden in mei en april inwoners van Goes, Kloe- tinge en 's-Gravenpolder de du pe van de brutale woninginbra ken. Verder waren de daders actief in Roosendaal, 's-Gra- vendeel, Puttershoek, Maas dam, Lelystad, Lopik, Mont- foort, Harderwijk, Kerkdriel, Rotterdam en Numansdorp. In totaal gaat het om meer dan der tig woninginbraken en veertig autodiefstallen. De daders deinsden er niet voor terug om drie woninginbraken op één nacht te plegen. De rechtbank doet 17 december uitspraak. door René Hoonhorst TERNEUZEN - R. Bruggeman wordt voorzitter van de CDA- fractie. de grootste in de nieuwe Terneuzense gemeenteraad. Al le fractieleden steunden de kan didatuur van de door de wol ge verfde Sasse politicus, meldde CDA-lijsttrekker A. van Waes. Van Waes ontkende dat het CDA naast hem al een tweede wet houderskandidaat heeft aange wezen. De formateur sprak ook met klem tegen dat overeen stemming was bereikt over het nieuwe Terneuzense college. Naast de PvdA'ers J van Schaik en C. Liefting, zouden Van Waes en L. Martinet namens het CDA en F. Hamelink namens de klei ne christelijke partijen wethou derszetels bezetten Over de kandidatuur van De- thon-directeur Hamelink, voor malig GPV-raadslid in Terneu zen, liet Van Waes zich niet uit. Maar de grote stemmentrekker van Koewacht, die van de 28e. plek op de kandidatenlijst op- stoomde naar de vierde plaats, is (nog) niet naar voren gescho ven als wethouderskandidaat benadrukte hij Hoewel de ge luiden in verschillende stadhui zen in de Kanaalzone konden worden gehoord, klopt er vol gens Van Waes niets van Van daag vinden pas gesprekken plaats over het raadsprogram- ma en het beleidsprogramma van het college. Pas als overeenstemming is be reikt over de hoofdlijnen denkt Van Waes aan invulling van de collegestoelen. Hoewel de colle ga's in Hulst en Sluis met min der duidelijke verkiezingsuit slagen al 'kabinetten' formeer den. laat de Zuiddorpse CDA- voorman zich niet opjagen. Hij verwacht ook na de gesprekken van vanmiddag nog geen witte rooksignalen te kunnen uitzen den. „We doorlopen alle beno digde procedures zorgvuldig. Mocht daar een paar dagen lan ger voor nodig zijn, dan heb ik daar geen probleem mee." door Rinus Antonisse door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Zeeuwse ge meenten willen over drie jaar twintig procent meer huishou delijk afval gescheiden inzame len. Vóór 2006 moet het aandeel textiel, glas, groente-, fruit- en tuinafval (gft) in de grijze op- haalcontainers drastisch om laag, spraken de Zeeuwse milieuwethouders gisteren in Terneuzen af met gedeputeerde A. Poppelaars. Twee jaar geleden bleek al dat het niet goed gaat met. het gescheiden ophalen van afval in Zeeland. Veel Zeeuwen weten glasbakken, textielophaalac- ties en papiercontainers niet te vinden. De provincie blijft daardoor achter bij landelijke doelstellingen en streefcijfers. Via het project 'Kansen in de zak' moet het gescheiden inza melen van afval de komende ja ren voor alle Zeeuwen vanzelf sprekend worden. De Zeeuwse gemeenten bewijzen op die manier niet alleen het milieu een goede dienst, maar houden ook meer geld - dat ten goede kan komen aan andere doelen - in kas. Het verbranden van af val kost bijvoorbeeld zo'n 45 eu ro per ton meer dan het storten van gft-afval, rekende voorzit ter K. van der Hoofd van het Openbaar Lichaam Afvalstof fen verwij dering Zeeland (OLAZ) voor. Oude kleren Om de doelen te bereiken zet de provincie een voorlichtings campagne op touw. In alle ge meenten krijgt het inzamelen van oude kleren en ander textiel meer aandacht. Ook wordt on derzocht hoe de inzamelstruc- tuur op vakantieparken verbe terd kan worden. Hoewel op de meeste parken milieustraatjes zijn ingericht, laat de scheiding van afval nog vaak te wensen over. In diverse gemeenten moe ten verschillende proeven het komend jaar uitwijzen hoe af valscheiding het best kan wor den bevorderd. Zo onderzoeken de grotere ge meenten (Temeuzen, Vlissingen en Middelburg) hoe ze de gft- opbrengst in flats en apparte mentencomplexen kunnen ver hogen. In Terneuzen, waar de groene gft-emmers al worden gespoeld na het legen, wordt ook bekeken of het wassen van containers tot een hogere op brengst leidt, terwijl in Vlissin gen een experiment met een ho gere ophaalfrequentie gaat draaien. Andere gemeenten meten de ef fecten van het uitzetten van meer compostvaten, het ge bruik van afbreekbare afval zakken en het neerzetten van extra inzamelbakken voor glas, textiel en papier. De invoering van een eenduidige afvalregi- stratie en controle van de inza- melcijfers moet duidelijk ma ken of er vooruitgang wordt geboekt dan wel of bijsturing van plannen noodzakelijk is. Door de zaken gezamenlijk aan te pakken, is er grote kans op aanzienlijke bijdragen uit de rijksregeling SAM, de Subsidie regeling Aanpak Milieudruk- vermindering. Met het inzetten van 100.000 euro uit de OLAZ- kas voor ontwerp en uitvoering van een communicatiestrategie krijgen de Zeeuwse gemeenten bijvoorbeeld 165.000 euro extra om aan voorlichting te beste den. door Ben Jansen MIDDELBURG - De inwoners van Zeeland kunnen vanaf 6 ja nuari 24 uur per dag op één tele foonnummer onveilige ver keerssituaties melden. Op die datum begint het Meldpunt Ver keersveiligheid Zeeland zijn werkzaamheden. Iemand die de aandacht wil ves tigen op een gevaarlijke situatie in het verkeer, hoeft zich dan niet langer af te vragen waar dat moet worden gemeld. De coör dinator van het meldpunt ziet erop toe dat de kennisgeving op de juiste plaats terecht komt en dat de melder ook te horen krijgt wat ermee gebeurt. Voor burgers die gevaarlijke verkeerssituaties tegenkomen, is niet altijd duidelijk waar ze hun opmerkingen kwijt kun nen: bij de gemeenten, bij de provincie, bij het waterschap of bij Rijkswaterstaat. Al deze in stanties beheren een deel van het Zeeuwse wegennet en zijn dus verantwoordelijk voor de verkeersveiligheid op hun deel van dat net. Menigmaal is ook sprake van situaties die zó on veilig zijn, dat de politie beter meteen in actie kan komen. Medewerking Het meldpunt is een onderdeel van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Dit samenwerkings verband voor verkeersveilig heid heeft zich verzekerd van de medewerking van de politie. Daardoor kan het meldpunt 24 uur per dag bereikbaar zijn. Ie mand die een onveilige ver keerssituatie wil melden, krijgt via een speciaal gratis 0800- nummer een medewerker van het servicecentrum van de poli tie aan de lijn. Die noteert naam, adres en telefoonnummer van de klageren aard van de klacht en verstuurt deze gegevens per e-mail naar coördinator H. Osinga. In het geval van mel dingen die acuut gevaar voor het verkeer betekenen (bijvoor beeld pallets die van een vracht wagen zijn gewaaid) kan de po litie meteen ingrijpen. Meldingen met een minder drin gend karakter en de kennisge vingen die per post of recht streeks op het e-mail adres meldpujit@zeeland.nl binnen komen, worden binnen drie da gen bij de melder bevestigd en doorgegeven aan de instantie die verantwoordelijk is voor het gedeelte van het wegennet waarop de melding betrekking heeft. De coördinator gaat na wie bij deze instantie de con tactpersoon wordt voor dit ge val en er wordt een reactietijd afgesproken. Het is vervolgens de bedoeling dat de wegbeheer- der rechtstreeks contact op neemt met de melder. De coördi nator ziet erop toe dat de melder binnen de afgesproken tijd er over wordt geïnformeerd of - en zo ja welke - maatregelen wor den genomen naar aanleiding van de melding. Het meldpunt is het adres waar de aandacht kan worden gevestigd op gevaarlij ke kruisingen, verkeerssituaties waar het zicht wordt belem merd, onveiligheid bij werk zaamheden, punten waar vaak bijna-ongelukken gebeuren, onduidelijke bebording, sluip- verkeer, wegen waar gevaarlijk hard wordt gereden en veel voorkomende overtredingen in een bepaald gebied. OUWERKERK - Zo'n duizend scholen voor basis- en voort gezet onderwijs in Zuidwest- Nederland ontvangen dezer dagen de speciale Waters- noodkrant 1953-2003. Dat ge beurt in het kader van het scholenproject, opgezet ter ge legenheid van de vijftigjarige herdenking van de Februa- riramp 1953. De krant werd gisteren tijdens een bijeenkomst in het Waters noodmuseum bij Ouwerkerk ten doop gehouden. De Zeeuwse gedeputeerde L Coppoolse overhandigde exemplaren van de krant aan leerlingen van basisschool 't Stoofje in Ouwerkerk en de Pontes Scholengemeenschap in Zierikzee. Hij onderstreepte dat het scholenproject niet alleen te rugkijkt op de gebeurtenissen van een halve eeuw geleden, maar vooral ook vooruitkijkt naar de toekomst. Coppoolse gaf aan dat het zich bewust zijn van leven onder zeeniveau erg belangrijk is. Hij wees erop dat er na de Februariramp weliswaar grotere veiligheid is bereikt, 'maar de natuur kan altijd veranderen'. De gedepu teerde merkte op dat de ver wachte zeespiegelrijzing ge volgen moet hebben voor de verdediging tegen het water. Ervaringen Voorzitter R. Geluk van het Watersnoodmuseum vertelde over haar persoonlijke erva- GedeputeerdeCoppoolsc overhandigt watersnoodkrant aan scholieren, foto Marijke Folkertsma ringen tijdens de Februa riramp. Wonend bij de na de ramp niet herbouwde buurt schap Capelle, konden zij en haar familie ternauwernood aan het water ontkomen. Ge luk noemde de ingrijpende ge volgen van de stormvloed: pas na 2,5 jaar mocht de familie weer terugkeren op de deels verwoeste boerderij. Ze vond het thema 'terugkijken en vooruit kijken', dat aan het scholenproject is gekoppeld, voor jongeren erg zinvol. De presentatie van de krant, die in een oplage van 125.000 exemplaren verschijnt, was het startschot voor het scho lenproject. Andere onderdelen zijn lesmappen die in januari 2003 worden verspreid op scholen in Zeeland, Zuid-Hol land en West-Brabant, de website www.delta2003.nlen een lijst met getuigen van de ramp, die op scholen hun ver haal willen doen. De lesmap pen zijn voor basis- en voort gezet onderwijs verschillend. Ook is de videoband Het water komt gemaakt (regie Jolanda Geerse), waarin met name aandacht wordt besteed aan de toekomstige ontwikkeling van het water. Theater Kwark brengt voor jongeren vanaf tien jaar de voorstelling Stormkracht (regie Rob Vriens), waarin vier acteurs de geschiedenis induiken en vooruit blikken. Het scholen project wordt voor de drie pro vincies uitgevoerd door Scoop, het Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur. Het projectbureau Delta 2003 verleende subsidie. makkelijk. Weinigen zullen we ten wie de dijkgraaf is, hoeveel de zeespiegel de komende eeuw stijgt of sinds wanneer het wa terschap bestaat De biblio theek van de site kan wellicht wat hulp bieden. Het water schap reikt ieder kwartaal een prijs uit aan degene die de quiz- vragen het best heeft beant woord. foto Willem Mieras Het zal weinig scholieren in de regio ontgaan zijn dat Sjakie Snoek sinds gisteren online is, want het waterschap het ruim tweehonderd basisscholen aan geschreven met het verzoek aandacht te besteden aan de kinderwebsite. Posters en kaar ten moeten de kinderen aan moedigen eens naar de site van het schap te surfen. HEINKENSZAND - De Dog frisbeeclub The Nickel Bee's houdt zondag een snuffelmid dag in manege Vermue in Hein- kenszand. Belangstellenden kunnen ken nis maken met de sport dogfris bee, een sport die behendigheid van baas en hond verlangt. Op het programma staan verschil lendedemonstraties. Het festijn duurt van 12.00 tot 16.00 uur. Visser Berend Bonkers en Bas Louwman surfen naar de kinderwebsite van het waterschap. door Rob Paardekam GOES - Op basisschool De Zuidwesthoek in Goes is giste- ren de kinderwebsite van Wa terschap Zeeuwse Eilanden of ficieel in gebruik genomen. Met de site hoopt het schap kinderen spelenderwijs in aanraking te laten komen met de wereld van het water. Visser Berend Bonkers was spe ciaal naar Goes afgereisd om de internetsite met de kinderen van groep 8 te openen. Bas Louwman had de eer om als eer ste naar www.wze.nl te surfen. Via deze algemene site kan doorgeklikt worden naar de kindersite, die is omgedoopt tot Sjakie Snoek. Naast algemene informatie, een kleurboek en spelletjes kunnen de kinderen op de site ook een quiz spelen, maar die is niet ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13