PZC Havenschap kraakt houding Goes Museum hoopt op Europees geld Put bij Nobelpoort weer in beeld Bewoners boos over spekgladde galerijen in seniorencomplex Harde woorden over afwijzen van WCT-convenant lezers schrijven Dorpsraad zoekt nieuwe bestuursleden Oorzaak brand bij GAK nog onbekend Zwembad Zorgwoningen agenda Boete wegens brandstichting Schip vlot na vastloper op zandbank donderdag 5 december 2002 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het algemeen bestuur van het havenschap Zeeland Seaports rekende gis teren op niet mis te verstane wij ze af met het gemeentebestuur van Goes. Onder aanvoering van wethou der H- de Haas van Vlissingen liet het bestuur geen spaan heel van het meerderheidsbesluit van de gemeenteraad om het convenant met provincie en ha venschap over financiële com pensatie voor de overlast van de Westerschelde Container Ter minal (WCT) af te wijzen. Goes vindt, de voorstellen van het havenschap voor extra maatregelen om de overlast van 'terminalverkeer' (over de weg en per spoor) ontoereikend en vecht de aanleg van de contai- nerterminal daarom aan bij de Raad van State. Bruinooge In een reactie op dat raadsbe sluit verzekerde havenschaps voorzitter en gedeputeerde D. Bruinooge dat Goes van het ha- B1GGEKERKE - De dorpsraad van Biggekerke kan wel wat nieuwe gezichten gebruiken. Daarom roept de raad geïnte resseerden op zich te melden. De dorpsraad telt nu zeven le den. Enkele leden hebben aan gegeven dat ze geen volgende termijn van vier jaar ambiëren. Daarom ontstaan er enkele va catures. De laatste verkiezin gen, in 1999, stelden zich voor de zeven bestuursplekken zich tien kandidaten beschikbaar. Zo'n driehonderd stemgerech tigde Biggekerkenaren kozen toen de dorpsraad. Nieuwe kan didaten kunnen zich tot 20 de cember bij de raad melden. De verkiezingen zijn op 11 maart 2003. GOES - De oorzaak van de brand bij het UWV-GAK in Goes is nog steeds niet bekend. De brand vond bijna een maand geleden plaats, maar de techni sche recherche kan nog geen uit sluitsel geven. De brand richtte grote schade aan op de begane grond van het gebouw. UWV-G AK-regiod i recteur A. Janse: „We hebben nog steeds niets gehoord van de po litie en we weten ook niet in wel ke richting we moeten denken. Kort n a de brand is er al wel over brandstichting gesproken. Ik weet absoluut niet wat hiervan waar is, maar ik wil er wel graag uitsluitsel over. Zoiets gaat na melijk ook over de veiligheid van het personeel en misschien moeten we wel extra maatrege len nemen." Woordvoerder J. van Mourick van de politie Zeeland zegt dat het onderzoek nog loopt en dat de politie de snelheid van het technische onderzoek niet zelf in de hand heeft: „Er zijn wat zaken uit het pand meegenomen na de brand die voor technisch forensisch on derzoek naar het laboratorium in Rijswijk zijn gebracht. Hier komt alles voor forensisch on derzoek uit Nederland samen en wordt in volgorde van belang en urgentie onderzocht. Dit kan af en toe heel lang duren omdat an dere zaken voorgaan. Er is geen indicatie te geven hoe lang net nog duurt en dat doen wij dus ook niet." Het pand van het UWV-GAK werd in de eerste dagen na de brand enigszins schoonge maakt, zodat een groot deel van het personeel weer snel aan het werk kon. De volledige schoonmaak en het leeghalen van de ruimte op de begane grond was pas vorige week afgerond. Miljoen Regiodirecteur Janse kan nog niet zeggen hoe hoog de herstel- kosten uitvallen: „We kunnen pas deze week gaan praten over de herinrichting. Daarom kun nen we ook nog steeds niet pre cies aangeven hoe groot de kos tenpost gaat worden. Het is wel steeds duidelijker geworden dat de financiële schade niet gering is. Ik denk dat we uiteindelijk wel boven de miljoen euro uit komen." venschap geen geldmeer hoeft te verwachten voor het tegen gaan van mogelijke overlast. En ook naar een provinciale bijdra ge kan Goes fluiten. De gemeenten Borsele, Kapelle en Reimerswaal, die het conve nant wél tekendenzij n de brave jongetjes uit de klas. Dat bleek gisterochtend, tijdens een ver gadering van het algemeen be stuur van het havenschap in Terneuzen. Bestuurslid De Haas ferm: „Goes is een klein kind dat z'n zin niet krijgt. Ik vind de op stelling van Bruinooge - 'geen cent te veel'- meer dan terecht. Om even in de sfeer van deze da gen te'blijven: we nemen onze pepernoten terug en halen de roe tevoorschijn. Ik vind een harde opstelling tegenover Goes op z'n plaats." Wethouder F. Tollenaar van Borsele viel hem bij. Die noem de de opstelling van Goes 'bui tengewoon teleurstellend'. „De gemeenten op Zuid-Beveland hebben alle belang bij goede in frastructurele voorzieningen in verband met de WCT. Als Goes niet meewerkt aan beschermen de maatregelen - die notabene verder gaan dan aanvankelijk de bedoeling was - dan gaat dat ten koste van de inwoners. Als ze niet willen meedoen aan het convenant, maar wel geld wil len vangen voor extra maatre gelen, wordt het verhaal erg troebel. Het havenschap heeft meer dan voldoende compensa tie willen leveren. Wordt dat af gewezen, dan is het over en uit." Dijenkletser Ook bestuurslid R. Barbé van Terneuzen wilde een duit in het zakje doen. Juist op het moment dat hij het woord wilde nemen, rinkelde zijn gsm en verliet hij de vergadering onder de uit roep: 'Dat zal Van der Zaag wel zij nHet bleek onder de overige bestuursleden een heuse dijen kletser. Voorzitter en gedeputeerde Bruinooge benadrukte dat het havenschap én de provincie er alles aan hebben gedaan naast Borsele, Reimerswaal en Kapel le ook Goes over de streep te trekken. „Wij hebben een uiter ste poging ondernomen door ons eigen concept-convenant van tafel te halen en hun conve nant als uitgangspunt voor het verdere overleg te nemen. Dat bleek een verstandige zet, want Reimerswaal en Kapelle gingen daarin mee. In Goes liep het voorstel - dat overigens niet door het college is verdedigd - vast op een stemverhouding van 14 tegen 10En dan is het van de gekke dat het gemeentebestuur vervolgens wél het geld claimt. Geen convenant, wél geld." De verplichtingen afwijzen, maar wél aanspraak maken op de rechten. Dat ging het algemeen bestuur van het schap veel te ver. Inmiddels heeft de Statenfrac tie van de ChristenUnie vragen gesteld aan Gedeputeerde Sta ten over de beslissing om Goes niet te laten delen in de 1 mil joen euro die door de Staten be schikbaar zijn gesteld voor hin- derbeperkende maatregelen. De fractie vindt dat GS Goes dat geld niet kan onthouden, zonder instemming van Provinciale Staten. Verder vraagt de fractie zich af hoe Gedeputeerde Sta ten omgaat met de belofte aan de inwoners van Goes om de na delige gevolgen van de WCT zo veel mogelijk te beperken. Toen de bewoners van een pand van de Korte Nobelstraat besloten tot groot onderhoud van hun gevel, is de begroeiing verwijderd en werd het watertje zichtbaar. foto Marijke Folkertsma door Betty Blikman-Ruiterkamp ZIERIKZEE - Dichtbij de Nobelpoort in Zierikzee ligt aan de stadszijde een put, een soort grote vijver. Vrijwel volledig aan het zicht onttrokken door allerlei be groeiing. Tot voor kortToen de bewoners van het laatste pand van de Korte Nobel straat besloten tot groot onderhoud van de voegen in hun gevel, is de begroeiing verwijderd om makkelijker te kunnen werken en is het watertje plotseling dui delijk zichtbaar. Aan twee kanten wordt het begrensd door tuinen, aan de zijde van het Slinger- bos door een muur. De put wordt gevoed met hemelwater, de bodem is gemetseld en een overloop naar de stadsgracht zorgt ervoor dat de waterspiegel niet te hoog stijgt. Vroeger lag hij tegen de wal aan, waarop de stadsmuur stond. Die wal werd in de eerste helft van de negentien de eeuw afgegraven. De ligging van de put zegt waarschijnlijk iets over de be stemming. Het was vroeger beslist nodig om binnen de poort een soort waterreser voir te hebben. Mochten de poorten ge sloten worden voor langere tijd, in het geval van een belegering bijvoorbeeld, dan was dit een plek waar water kon worden gehaald. Er tegenover staat De Roskam, een her berg voorzien van een paardenstalling. Kwam er een koetsje binnen de stads poort, dan kon de eigenaar zich laven in de herberg en het paard zijn dorst lessen inde drinkput. In de twintigste eeuw werd de put nau welijks gebruikt om het vee te drenken. Er woonden voor de ramp vier boeren in de Nobelstraat, die allen koeien hielden. Hun weilanden bevonden zich buiten de poort, 's morgens werd het vee daar naar toe gebracht en 's avonds weer opge haald. In de wei was er meestal wel een mogelijkheid voor het vee om te drinken van de put aan de binnenzijde van de poort werd nauwelij ks gebruik gemaakt. Aannemer Van Aken woonde er naast en liet er een koppel eenden in zwemmen. Een andere functie van dat de put zou kunnen zijn geweest als watervoorraad in geval van brand. Vroeger was blussen een kwestie van emmers water doorge ven. De waterput ziet er uit of er nooit meer onderhoud aan is gepleegd. Na de wa tersnoodramp is de put wel weer opge knapt, maar daarna schijnt de gemeente de belangstelling ervoor te hebben verlo ren, want de put ligt er verwaarloosd bij Het muurtje staat op instorten, op som mige plaatsen groeien er bomen uit. Hun blad valt jaar op jaar in het water en wordt er nooit uitgehaald. Een jaar of twintig geleden heeft het on derwerp 'restauratie van de drinkput bij de Nobelpoort' nog eens de politiek ge haald en zelfs werd er eens een bedrag voor op de begroting gezet. Maar daar bleef het bij. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het stadhuismu- seum in Zierikzee moet moder ner en aantrekkelijker worden en daarvoor is veel geld nodig. De gemeente Schouwen-Duive land hoopt door samenwerking met de Belgische gemeente Tielt - die vergelijkbare plannen heeft - een Europese subsidie binnen te kunnen slepen. Monumenten moeten leven, vindt wethouder cultuur A. van der Wouden van de gemeente Schouwen-Duiveland. Een mu seum is anno 2002 niet meer aantrekkelijk als het louter uit glazen vitrines met voorwerpen erin bestaat. Interactief is een van de sleutelwoorden. Het stadhuismuseum moet in de vi sie van Schouwen-Duivelands dagelijks bestuur een sterk en professioneel museum worden. Het dagelijks gemeentebestuur dicht het stadhuis ook een toe komstige functie als bezoekers centrum voor de regio toe. Het stadsbestuur van Tielt wil in het monumentale herenhuis Mulle de Terschueren een be zoekerscentrum annex museum vestigen. Het is de bedoeling dat de kunstcollectie van de stad er wordt ondergebracht, de ge schiedenis van de stad wordt ge schetst en ook aandacht wordt besteed aan de zeer bepalende rol van de familie Terschueren voor de ontwikkeling van de stad. Op de zolder wil het ge meentebestuur een speciaal op jongeren gerichte expositie over Op termijn wil de gemeente toe naar modernisering van het stadhuismuseum. De Vierschaar (foto) blijft de typerende entree. archieffoto Marijke Folkertsma Europa inrichten. Door voor wat betreft de ontwikkeling van de museale plannen samen te werken komen zowel de ge meente Schouwen-Duiveland als de gemeente Tielt in aanmer king voor gelden uit het subsi dieprogramma Interreg Illb. In deze Europese subsidiepot zit totaal 19.5 miljoen euro, waar van een deel - hoeveel precies is nog niet bekend - bedoeld is voor het versterken van het Eu- regionale aanbod van voorzie ningen en evenementen op het gebied van cultuur. Instellingen of instanties die zich op dat vlak begeven, wor den door de subsidie gestimu leerd van elkaar te leren. En die mogelijkheden zijn er volgens cultuurambtenaar van de ge meente Schouwen-Duiveland B. Stuit volop. Beide gebouwen liggen in een historische stads kern, hebben een bijzondere functie en zijn rijksmonumen ten waarin het aanbrengen van voorzieningen als een lift - eer ste vereiste voor goede toegan kelijkheid - veel problemen geeft. Administratie Voor wat betreft het verbeteren van de toegankelijkheid en an dere bouwkundige aanpassin gen kunnen ervaringen en idee- en uitgewisseld worden en hetzelfde geldt voor het conser veren van kunstcollecties en het vormgeven van de gewenste be zoekerscentrumfunctie. De Schouwse museumconservator P. Priester kan zijn collega's in Tielt helpen bij het opzetten van een projectadministratie. De gemeente zet in op een bud get voor de noodzakelijke ver nieuwing van het stadhuismu seum van 743.000 euro. De helft daarvan zou uit de Interreg- subsidie moeten komen. De an dere helft van dat bedrag moet worden opgehoest door de pro vincie (20 procent), ministerie Onderwijs, Cultuur en Weten schappen (20 procent) en de ge meente (10 procent). Voor de gemeente betekent dat een in vestering van 37.000 euro. Om in aanmerking te komen voor de subsidie dient er voor juni 2003 een projectplan voor de ontwik keling van de musea in Zierik zee en Tielt te liggen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versck nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactieti beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dati redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wordt niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De' dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overo weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van 29 november een bericht over de meerkosten van het stadsgewestelijk zwembad. Onder de subkop van Energie kosten stond iets zeer merk waardigs te lezen. Er zullen energiebesparende maatrege len genomen worden waaraan we gezamenlijk 43.000 euro zouden moeten bijdragen. Op jaarbasis is dat 43.000 euro. Door deze maatregelen zou er 20.000 euro bespaard kunnen worden. Dit lezende dacht ik bij mezelf dat ze in de raad wel heel erg gek geworden waren en ik hoopte gelijktijdig dat het fout zou zijn. Welke gek gaat er jaar lijks 43.000 euro investeren om slechts 20.000 euro te besparen. Gelukkig kreeg ik de beschik king over de zogeheten onder liggende stukken. Hieruit bleek gelukkig dat de bezuiniging werkelijk 63.000 euro op jaar basis is. We houden dus 20.000 euro over. Ik kon een zucht van verlichting niet onderdrukken. Mijn angst te doen te hebben met een slapende raad bleek ge lukkig ongegrond. N. J. van Duijn Esdoornstraat 32 Oost-Souburg De Cliëntenraad ziet weinig in zorgwoningen (PZC 2-12). Te recht. (Over)plaatsing in kleine complexen is voor ouderen een garantie voor eenzaamheid. In zorginstellingen zijn contacten mogelijk (samen eten, aangebo den vertier bijwonen). Dit ver valt bij zelfstandig wonen. Ze moeten zelf weer door weer en wind om boodschappen te doen, en ze zijn al zo moe. Ze konden toch niet meer in hun eigen huis blijven? De aangepaste zorg die hun geboden zal worden, is een farce. Weinig personeel zal be reid zijn om van huis naar huis te ijlen om de zorg te bieden die nodig is, getuige het nu al schreeuwend gebrek aan men sen bij de Thuiszorg die in een zo krap mogelijk bemeten tijd h; adresjes moeten afwerken. 3 dezelfde krant stond dat Taft tje-Dek-Je zich zorgen maa. over de continuïteit hiervan. D betreft dan wel de regio Goe maar daar kan je ook op Wj. cheren op wachten. De achte liggende gedachte van de pla: nen is om de zorg voor oudei? tot een minimum te beperkc Daarvoor moet dan de zg> Community Care in de plaa. komen, hetgeen er op neer koe dat de kinderen, die veelal ha werkzame leven al gehad hè ben, weer worden ingezet voor hun ouders te zorgen. M mooie woorden wordt een id aalbeeld voorgeschoteld ter\v. het een afschuiven naar de g- meenschap is. Hoe zorg je vck je ouders op 150 km afstam Deze opzet zal veel verdrie: angst en zorgen brengen. Zow' voor de ouderen als hun kind; ren. We gaan terug naar af. J.H.M. Buijiti Dirck van Delenstraat Middelhui STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE-Ons Huis, 9.30 uur: Kop bal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5,14.00-1EI, uur: Tai Chi voor vijftig-plussers en ro sen met chronische aandoeningen, Kerksteeg 5, 19.00-20.00 uur: Tai; voor beginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 132 15.30 uur: Training voor vrouwen dn kampen hebben met hevige emoties, OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De: genboog, 19.30-21.30 uur: Linedance Wijkcentrum De Regenboog, 19.0'. 20.00 uur: Flamenco dansen voor begc ners; 20.00-21.00 uur: Flamenco dans: voor gevorderden; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uit Carillonbespeling door stadsbeiaardü Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddf; vijftigplussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peutergym vy 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym te 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241: 9.30 -12.00 uur: Koffie-contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00 14.45 uur: gymnastiek vijftig-plus. door Ron Magnée MIDDELBURG - De bewoners van de seniorenwoningen aan het Nieuwerkerckepleinin Mid delburg zijn de gladheid in en om hun complex zat. De galerij en en balkons zijn van hout ge maakt en die kunnen bij nat weer spiegelglad worden. De woningcorporatie heeft inmid dels maatregelen aangekon- digd. „Mensen zeggen hier al: jammer dat ik de lange latten niet bij me heb. anders had ik kunnen ski- en", sneert D. Franssen van de bewonerscommissie van het se niorencomplex. „En als het hier vriest, kan je écht schaatsen." Franssen is de gladheid op de galerijen van de flat meer dan beu. De houten planken van de galerijen zijn bedekt met een soort groen mos. Dit en het wa ter dat in de uitsparingen van het hout blijft staan, maken de planken spiegelglad. Directeur E. de Ceuster van wo ningcorporatie Woongoed Mid delburg onderkent het pro bleem: „Volgende week, of de week daarna, gaan we "de plan ken inspuiten met een algendo- dend middel. Dat moet de gladheid voorlopig sterk ver minderen." Volgend jaar komt er een structurele oplossing, be looft De Ceuster: „Zodra het weer het toelaat, gaan we de ga lerij insmeren met een verflaag met een structuur. Hierdoor wordt het oppervlakte een stuk stroever." Franssen is blij met de voorge stelde maatregelen, maar vindt ze wel wat laat. „De hele winter blijft het glad. Ik ken nu al men sen die hun huis vanwege de gladheid niet meer uit duiven Beneden woont een mevrouw die zegt: alleen als ze me met vier man vasthouden, durf ik nog naar buiten. Lift Een andere grief betreft de posi tie van de lift. Voor het hele com plex is er welgeteld één lift beschikbaar. Voor sommige mensen betekent dat een be hoorlijke wandeling. De bewo ners die het verst van de lift wo nen, moeten meer dan honderd meter lopen voordat ze bij hun huis zijn. Een flink end, zeker voor mensen die slecht ter been zijn, betoogt Franssen. „En dat terwijl op de oorspronkelijke te keningen twee liften stonden ingetekend." Op dit punt houdl directeur De Ceuster van Woon goed Middelburg voet bij stuk „We kennenhet probleem, ma' vinden de afstand die de bew- ners moeten lopen aanvaarè- baar. Daarom heeft een tweec: lift niet onze prioriteit." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 32-jan- ge inwoner van Goes een jaa: gevangenisstraf, waarvan helft voorwaardelijk, opgelegd De man verkeerde 26 augustu; dit jaar onder invloed van drant toen hij een fiets door de ruit bi] Albert Heijn in Goes gooide er, boodschappenmandjes me: kartonnen dozen in brand stak De Goesenaar had geprobeek om sigaretten te stelen, maa' werd door de politie betrap: Dezelfde avond had hij een rui' vernield van een ander pandj Aan een gedupeerde moet hij 470 euro betalen. TERNEUZEN - Het com municatievaartuig Vebo Runner van de Verenigde Bootlieden bv in Terneu zen is gisterochtend om streeks kwart over twee door de sleepboot Fonda vlotgetrokken van de Middelplaat op de Wes terschelde voor de haven van Terneuzen. De boot was dinsdagmid dag in dichte mist op de zandplaat terechtgeko men na een verkeerde in schatting van de schipper. Een eerste poging van Multraship om de Vebo Runner vlot te trekken mislukte. Bij hoog water kwam de Vebo Runner 's nachts alsnog vlot. In spectie in de haven moet uitwijzen of het commu nicatievaartuig schade heeft opgelopen bij de stranding op de zand plaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12