AEL-leider Jahjah weer vrij PZC Pact Rusland en China blijft te geforceerd Rebellen Atjeh dreigen vredesproces op te blazen Ex-premier Juppé in Frankrijk onder vuur wegens fraudezaak HSP. Olie Prestige nadert kust Frankrijk Golf van kritiek op aanpak Belgische regering van rellen Antwerpen Baby fungeert als autosleutel Nieuw proces tegen Ibrahim in Egypte Denemarken levert Tsjetsjeen Zakajev niet uit "O Amnestie gevangenen Algerije Chirurg opereert verkeerde long Japanse aap slaat weer toe Btw-tarief kapper blijft laag Argentijnen vragen Maxima om hulp in rel met Shell Gezondheidszorg Afghanistan faalt Het is weerzover! woensdag 4 december 2002 PARIJS - Aan de Atlantische ■kust van Frankrijk is gisteren l' een noodplan in werking getre den, nadat olie op zee was gesig- 1 naleerd. De olie komt van de tanker Prestige waarvan de weggelekte lading grote delen van de kust van het Spaanse Ga- licië heeft vervuild. De tanker verging vorige maand. r Het Franse ministerie van Transport heeft bekendge maakt dat er op 250 kilometer c. van de Franse zuidwestkust olie ij van de Prestige drijft. De ver- vuiling wordt pas over een aan tal dagen aan de kust verwacht, maar er zijn al dode vogels aan- gespoeld, zo meldden Franse media gisteravond. Het kabinet heeft geld wage s' maakt voor de bestrijding van de olie en het inrichten van een (j crisiscentrufn. AFP/ANP CAIRO - De Amerikaans-Egyp- tische mensenrechtenactivist Ibrahim krijgt in Egypte een nieuw proces. Hem werd eind juli zeven jaar celstraf en dwangarbeid opgelegd wegens 'aantasting van het imago' van zijn land. Ook zou hij hulpgelden hebben verduisterd. Het vonnis leidde tot felle kritiek van de regering in de Verenigde Staten. Ibrahim zei gisteren tegen het Franse persbureau AFP dat hij uit de gevangenis is vrijgelaten. Zijn vrouw deelde eerder op de dag mee dat de activist een nieuw proces krijgt, nadat hij hoger beroep tegen zijn vonnis instelde. Ze zei dat het nieuwe proces op 7 januari begint. Washington protesteerde tegen Ibrahims veroordeling door te dreigen geen extra hulpgelden aan Egypte te verstrekken. Het land krijgt jaarlijks 2 miljard f. euro van de VS. Ook de Europe- se Commissie tekende protest aan. De commissie zei geen en- 31 kele aanwijzing te hebben dat de activist hulpgeld achterover had gedrukt. RTR/AFP KOPENHAGEN - Denemarken levert de Tsjetsjeen Achmed Zakajev niet uit aan Rusland. Dit heeft het ministerie van Jus titie in Kopenhagen gisteren la ten weten. Zakajev is onmiddel lijk vrijgelaten. Zakajev is naaste medewerker van deTsjetseenseseparatisten- leiderMaschadov. Hij werd eind oktober in Denemarken aange houden op verzoek van cle Rus sische justitie. Zakajev woonde in Denemarken een 'Tsjetsjeens wereldcongres' bij, kort na de gijzelingsactie in Moskou. De Deense justitie had eerder gesteld dat de Russen onvol doende bewijzen hebben over legd van Zakajevs betrokken heid bij ernstige delicten. De Russen beschuldigen Zakajev net als zijn chef Maschadov on der meer van terrorisme. AFP door Pascale Thewissen ANTWERPEN - Dyab Abou Jahjah, de omstreden leider van de Arabisch-Europese Liga (AEL) in België, is gisteren vrij gelaten maar de controverse over zijn arrestatie duurt voort. In een open brief die gisteren in de krant De Morgen werd gepu bliceerd, plaatsen meer dan tweehonderd academici vraag tekens bij de aanhouding en de manier waarop de regering- Verhofstadt heeft geprobeerd de crisis in de Antwerpse wijk Bor- gerhout de kop in te drukken. Jahjah werd gistermiddag vrij gelaten op voorwaarde dat hij de komende drie maanden niet deelneemt aan manifestaties en zich onthoudt van publieke op tredens. Bij het verlaten van de Antwerpse gevangenis weiger de Jahjah de toegestroomde pers elk commentaar. De 31-jarige Libanese Belg werd donderdagavond door de Antwerpse politie aangehouden vanwege zijn aandeel in de rel len die in de migrantenbuurt Borgerhout uitbraken nadat een 66-ja.rige Belg een 27-jarige man van Marokkaanse origine had doodgeschoten. Een poli tieman beweert dat Jahjah de relschoppers in het Arabisch aanspoorde om de boel kort en klein te slaan. De arrestatie zorgde, en zorgt nog steeds, voor veel ophef in België. Wetenschappers, onder wie de vooraanstaande politi coloog S wyngedouw en moraal filosoof Raes, hekelen in hun open brief de 'oorlogstaal' van premier Verhofstadt. Die zou zijn boekje te buiten zijn gegaan door de arrestatie van Jahjah 's middags al in het parlement aan te kondigen. Verhofstadt zei toen dat 'politie en gerecht snel in actie zullen komen'. De pre mier wekte daarmee de indruk dat de arrestatie van Jahjah geen strafrechtelijke, maar een politieke actie was. Angst Ook de uitlatingen van de chris ten-democratische oppositie leider Van Peel en minister Duquesne van Binnenlandse Zaken die daags na het oproer in Borgerhout voor een wetswijzi ging pleitten om de AEL te ver bieden, strekt in hun ogen 'al lerminst tot bezinning en sereniteit, maar creëert integen deel een klimaat van groeiende angst en polarisering onder de bevolking.' ,,Het doet", aldus de briefschrijvers, „ernstige vra gen rijzen over het democrati sche gehalte van de hele aan pak." Het vermoeden groeit dat de po litie (op verzoek van minister Verwilghen van Justitie) de rel len heeft aangegrepen om een onderzoek te beginnen naar de financiering van de AEL. De huiszoeking in Abou Jahjahs woning in Deuren werd uitge voerd door de financiële inspec tie. Justitie wil weten waar Jah jah, een werkloze student, het geld vandaan haalt voor het vele AEL-promotiemateriaal. Er zouden banden zijn met een Li banese firma in Antwerpen en de Syrische ambassade. CDA Abou Jahjah heeft aangekon digd in België aan de verkiezin gen deel te willen nemen met een eigen politieke partij en een Ne derlandse afdeling te willen op richten die actief is in Amster dam en RotterdamHet CDA wil de gangen van de AEL nagaan om te onderzoeken of de organi satie moet worden verboden. Kinderen verzamelen zich bij de uitrusting van vrijheidsstrijders die zich in Bireun voorbereiden op de herdenking van het uitroepen van de onafhankelijkheid. foto AP van onze redactie buitenland JAKARTA - Als het Indonesische leger vandaag op treedt tegen de herdenking van het begin van de op stand in Atjeh, dan komen de rebellen niet naar Genève, waar op 9 december een vredesakkoord moet worden getekend. Dit heeft de Beweging voor een Vrij Atjeh gis teren meegedeeld. Op een donorconferentie in Japan beloofden vertegen woordigers van twintig landen en van internationale organisaties dat er veel hulp zal worden geboden bij de wederopbouw van Atjeh als de partijen het vredesak koord wèl ondertekenen. Een concreet bedrag werd niet genoemd. De rebellen riepen op 4 december 1976 de onafhanke lijkheid van Atjeh uit. Sindsdien strijden zij tegen het Indonesische leger. In voorgaande jaren vonden er op 4 december grote pro-onafhankelijkheidsdemonstraties plaats in Atjeh. Vorige week zei de Indonesische leger leider Sutarto dat de strijdkrachten dit jaar iedere vie ring van onafhankelijkheidsdag zullen verhinderen. Volgens het voorliggende akkoord leveren de rebellen hun wapens in en trekt het Indonesische leger zich gro tendeels terug Atjeh krijgt een eigen regering en een eigen parlement. Ook krijgt de provincie een groter deel van de opbrengst van olie en aardgas uit het gebied. Intussen gaat het geweld in Atjeh door. Gisteren kwam een politieagent om het leven. Hij probeerde een vlag van de rebellen te verwijderen, waarop een bom ont plofte. Maandag schoot het leger twee rebellen dood. AP doorGert-Jan Broere PEKING - De vorming van de nieuwe wereldorde heeft iets weg van een Touretappe naar Alpe d'IIuez. Vooraan rijden on genaakbaar, zich niet bekom merend om het slagveld dat ze achter achter zich aanrichten, de Verenigde Staten. In het eerste groepje achtervol gers, op flinke achterstand, kost het Rusland na een zware inzin king veel moeite om aan te ha ken. De 'beer uit Moskou' moet lijdzaam toezien hoe het genie pig voorbij wordt gestoken door veteraan China, die uiterlijk fris oogt en aan een tweede jeugd lijkt te zijn begonnen. Beneden in het dal, in de aan loop naar de beklimming, beslo ten de twee voormalige 'rode' buitenbeentjes van het peloton tot een pact. Samen willen ze de heerschappij van de virtuoze leider inperken. Maar op de flanken van de Alp blijkt een dergelijke combine weinig waard. Er rest beiden niets an ders dan de suprematie van de VS te accepteren. De combine tussen China en Rusland is de afgelopen twee dagen nog eens bevestigd en waar nodig verstevigd. De Rus sische president Poetin zette tij dens zijn tweedaagse bezoek aan Peking, dat hij gisteren af sloot, nog eens op een rijtje waai de belangen van zijn land over eenkomen met die van China. Het Koreaanse schiereiland moet viij zijn van nucleaire wa pens, de kwestie-Irak moet via de Verenigde Naties en met di plomatieke middelen worden opgelost en de strijd tegen het internationale terrorisme wordt ook op beider grondgebied (Tsjetsjenië en Xinjiang) uitge vochten. Maar ondanks alle mooie woor den van vriendschap tussen Moskou en Peking blijft de rela tie iets ongemakkelijks houden. Het is te geforceerd. Tijdens de Koude Oorlog speelde China naar believen Moskou en Was hington tegen elkaar uit. De grote roerganger Mao Zedong koos na de oprichting van de Volksrepubliek in 1949 voor de Sovjet-Unie, maar schurkte eind jaren zestig net zo makke lijk tegen de VS aan, toen het zich door Moskou bedreigd voelde. Geen partij meer Het huidige geopolitieke toneel leent zich niet meer voor een dergelijk machtsspel. Rusland is geen partij meer voor de VS. China hoopte met de oprichting van de Shanghai Coöperatie Or ganisatie tegengas te kunnen geven aan de almacht van de VS. De aanslagen van 11 september 2001 gooiden echter roet in het eten. Moskou maakte als reactie op de strijd tegen het terrorisme meer avances naar Washington dan Peking lief was. Het heeft China doen beseffen dat maar één relatie werkelijk telt en dat is die met Amerika. En Peking handelt daar ook naar. Maar opportunistisch als de Chinezen zijn, wordt het pact met Moskou niet direct op de vuilnisbelt gegooid.. GPD Advertentie van onze redactie buitenland BRUSSEL - Nog niet de helft van de ziekenhuizen en gezondheidscentra in Afghanistan beschikt over schoon water en minder dan een kwart heeft ambulances. Dat staat in een rapport over de Af ghaanse gezondheidszorg dat door de Europese Unie is uitgegeven. Ongeveer 40 procent van de 174 ziekenhuizen en gezondheidscentra heeft vrouwen in dienst en slechts in 17 procent kan de keizersnee worden uitgevoerd. Dit verklaart deels waarom er zoveel vrouwen tijdens de bevalling overlijden. LONDEN - Een Britse vrouw heeft haar baby moeten gebrui ken om een auto te starten. In de krant The Daily Telegraph verklaarde de 34-jarige moe der gisteren dat ze de wegenwacht had ingeschakeld omdat haar auto niet meer wilde starten. Voordat ze in de auto stap te, had haar zoontje Oscar de sleutel waarmee de elektroni sche startonderbreker van de wagen uit wordt gezet, gebruikt om op te sabbelen. De wegenwacht stelde vast dat het piep kleine zendertje dat in de sleutel zit, door de baby was inge slikt. „Ze nam het kind op schoot en drukte zijn buik tegen het stuur", aldus de wegenwachter. „Toen ze daarna de contact sleutel omdraaide, sloeg de motor aan." Het onderdeeltje heeft het lichaam van de baby inmiddels via de natuurlijke weg verlaten. RTR ALGIERS - De Algerijnse president Bouteflika heeft vijfdui zend gevangenen vrijgelaten ter ere van het einde van de ra madan. Gedetineerden die vastzitten wegens terrorisme, cor ruptie of drugshandel komen niet vrij. De officiële media hebben het vaak over 'terroristen' als het gaat om militante moslims die tegen de regering strijden om een eigen islamitische staat te krijgen. Oppositieleden zeiden gisteren dat het pardon ook niet geldt voor Ali Belhadj, vice-voorzitter van het Islamitisch Red dingsfront, die een straf van twaalf jaar uitzit. RTR/ANP KASSEL - In Kassei in Duitsland is gisteren een chirurg aan geklaagd voor doodslag, omdat hij bij een patiënt een gezon de long heeft verwijderd in plaats van de door kanker aange taste long. De patiënt is door de blunder overleden. De 55-jaar oude arts verklaarde tegenover de rechtbank dat hij zijn vergissing pas doorhad toen het te laat was. Ook nie mand anders in de operatiekamer merkte de fout. De chirurg was kort voor de operatie opgeroepen, omdat de vaste behan delend arts van de patiënt was verhinderd. DPA TOKIO - Een wilde aap heeft gisteren in de Japanse stad Shi- mosu wa negen vrouwen verwondDe politie denkt dat het de zelfde aap is die maandag al veertien vrouwen heeft gebeten. Het voorlopig laatste slachtoffer is een 27-jarige tv-verslag- geefster. Het dier beet zich vast in haar bovenbeen. Het blijft een raadsel waarom de aap het louter op vrouwen heeft voorzien. De meeste van de 23 slachtoffers raakten slechts lichtgewond. Een Japanse brak haar hand toen ze in paniek wegrende voor het bijtgrage dier. De autoriteiten ma ken met verdovingspistolen en kooien jacht op de wilde aap. Mensen (ook mannen) worden opgeroepen zich niet in hun eentje op straat te begeven. DPA BRUSSEL - Kappers en schoenmakers hoeven niet per 1 ja nuari hun btw te verhogen. De twee jaar oude proef waarbij dit soort 'arbeidsintensieve beroepen' onder het lage tarief vallen, wordt met een jaar verlengd. Dat hebben de EU-mi- nisters van Financiën gisteren besloten. Bedoeling was om na twee jaar te bekijken of het doel was be reikt: meer werkgelegenheid dankzij goedkopere diensten. Maar de studie is nog niet klaar, zodat het lage tarief nog een jaar langer van toepassing blijft. ANP zoeksrechter Philibeaux, die de vermeende fraude van de RPR onderzoekt. Juppé heeft geen reactie gegeven op de beschul diging. De Franse ex-premier, die vori ge maand met een overweldi gende meerderheid tot voorzit ter van de nieuwe conservatieve partij UMP werd gekozen, krijgt ook kritiek uit eigen gele deren. Minister Sarkozy van Binnen landse Zaken haalde afgelopen weekeinde fel uit naar Juppé na diens weigerering een aanhan ger van Sarkozy in het nieuwe partijbestuur op te nemen. door Henk Glimmerveen PARIJS - Voorzitter Juppé van de nieuwe conservatieve partij in Frankrijk is in problemen ge komen door de beschuldiging, gisteren in het dagblad Le Mon de, dat hij betrokken zou zijn geweest bij fraude. De aantij ging kwam van oud-kabinets chef Roussin van Chirac tijdens diens Parijse burgemeester schap. Volgens Roussin was Juppé een van mensen in de toenmalige gaullistische partij RPR, die partijgenoten 'parkeerde' op het gemeentehuis van Parijs. Ze werden op de loonlijst van de gemeente geplaatst, terwijl ze in werkelijkheid uitsluitend werkten voor de RPR. Juppé was destijds, in 1991, wethou dervan financiën. Le Monde publiceert vandaag de getuigenverklaring van Roussin tegenover de onder- Kruiwagen Algemeen wordt het voorzitter schap van de UMP beschouwd als een ideale kruiwagen voor de campagne voor de presidents verkiezingen in 2007. Sarkozy en Juppé willen beiden over vijf jaar een gooi doen naar het pre sidentschap. GPD Ondanks het vertrek van de Taliban is de armoede in Kaboel nog zo groot dat veel vrouwen gedwongen zijn te bedelen. foto AmirShah/AP Op elke 27.800 Afghanen is er één gezondheids centrum of ziekenhuis en dat valt mee, aldus het rapport, al zijn de verschillen per regio enorm. In de provincie Ghazni is er bijvoorbeeld voor 273.000 mensen maar één voorziening. De EU financiert 238 klinieken in Afghanistan en wil dit aantal het komende jaar verdubbelen. Dit jaar zal de EU in totaal 830 miljoen euro aan hulp aan Afghanistan geven. Daarmee is de EU de grootste donor. Behalve aan gezondheidszorg wordt het geld uitgegeven aan scholen, het oprui men van mijnen, salarissen van overheidsperso neel, de reparatie van wegen en hulp aan vluchte lingen. AP van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - Een groep Argentijnse burgers, die al jaren in een rechtszaak is verwikkeld met Shell, heeft de hulp inge roepen van prinses Maxima. De burgers vragen prinses Maxima te bemiddelen in een ruzie over olievervuiling die in 1999 is veroorzaakt dooreen on geluk met een schip van Shell op de rivier Rio de la Plata. Het Nederlands-Britse concern Shell zou volgens de omwonen den proberen door allerlei juri dische procedures onder de be taling van een schadevergoe ding uit te komen. De Argentijnse burgers hebben hun petitie gisteren afgegeven bij het huis van de ouders van Maxima in Buenos Aires. In hun brief schrijven zij: 'Wij vertrouwen erop dat jij ons niet zult vergeten, wij behoren tot jouw volk, bescheiden, hard werkende mensen die van jou houden en jou respecteren, en wij weten dat jij ons zult helpen opdat de Gerechtigheid geres pecteerd moge worden in Ar gentinië.' EFE Advertentie Deze maand weer interessante artikelen, nieuws over exclusief winkelen, culinair genieten, kunsten en cultuur in Zeeland. Ga snel naar het exclusieve maandblad dat uitsluitend digitaal verschijnt: "Want...u wilt toch een bedrijfspresentatie die üw klanten overtuigt?" HSP Communicatie b.v. bel 0118-68 14 11 ..voor de juiste toon!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5