Goes voelt zich gechanteerd PZC Voedseltekort nekt eidereend Oud en nieuw één geheel in nieuw theater «SfeSSl Beloning voor bekertje gooien in afvalbak PvdA Reimerswaal in beroep tegen WCT Ook provincie wil gemeente geen extra geld geven tegen overlast WCT Adventsdienst in Koudekerke WW- uHf; J mmm i Foto-expositie in Vlissingse bibliotheek SoW kerk houdt adventscantate Auto in de sloot door mist Winterconcert jeugdorkest en studenten conservatorium AZZ-directeur krijgt lof voor inzet jeugdzorg s IC woensdag 4 december 2002 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Goes krijgt ook van de provincie geen geld om extra maatregelen te nemen tegen de overlast van de Wester- schelde Container Terminal (WCT). Gedeputeerde Staten vinden dat als Goes de overeen komst niet wil tekenen, de ge meente het verder maar moet bekijken. Goes heeft er geen goed woord over. Wethouder G. Burger van Kapelle beticht de provincie van 'chantage'. De gemeentebesturen van Ka pelle en Reimerswaal, het pro vinciebestuur en het bestuur van havenschap Zeeland Sea ports hebben gisteren hun handtekening gezet onder het 'WCT-convenant'. Daarin is af gesproken om de overlast van de WCT zoveel mogelijk tegen te gaan. Zeeland Seaports en de provin cie trekken elk één miljoen euro uit om problemen op te lossen die blijven liggen nadat de maatregelen zijn uitgevoerd die voor rekening komen van het Rijk. Die heeft 5,5 miljoen euro toegezegd. Nadat de Goese gemeenteraad maandagavond had besloten het convenant niet te tekenen, liet havenschapvoorzitter en gedeputeerde D. Bruinooge we ten dat Goes kan fluiten naar de één miljoen euro van het haven schap. Voor de ondertekening van het stuk, besloten Gedepu teerde Staten gisterochtend hetzelfde standpunt in te ne- KOUDEKERKE - In de Imma- nuelkerk aan de Tramstraat in Koudekerke wordt zondag avond een Adventsdienst ge houden. Het thema van de dienst is Vol verwachting klopt ons hart. Het programma bestaat uit lie deren, muziekstukken en ge dichten. De dienst begint om 19.00 uur. Gedeputeerde G. van Zwieten: „De gemeenteraad van Goes moet de inwoners maar uitleg gen waarom hij hen in de steek laat. Behalve die twee miljoen euro, biedt het convenant moge lijkheden om meer maatregelen te compenseren." Burgemeester D. van der Zaag van Goes heeft geen goed woord over voor het standpunt van de provincie. „Het is een impulsief en emotioneel besluit. Provinci ale Staten hebben één miljoen euro beschikbaar gesteld. Als je dat besluit terugtrekt moet je dat zorgvuldig doen." De Goese burgemeester is ver ontwaardigd over het stand punt dat de gemeente Goes veel heeft uit te leggen aan haar in woners. „De provincie heeft iets uit te leggenGS moeten het niet omdraaien. Wij vinden dat ons geen genoegdoening wordt ge daan. Dan is het ons recht om op te komen voor onze inwoners. Gedeputeerde Staten moeten beseffen dat de inwoners van Goes ook inwoners zijn van de provincie." Leger Van der Zaag vindt dan ook dat Goes wel degelijk geld van de provincie dient te krijgen voor het nemen van extra maatrege len. „Als we in de Middeleeu wen hadden geleefd, was er een leger op ons afgestuurd. We zul len deze gang van zaken betrek ken in onze argumentatie rich ting de Raad van State." Reimerswaal en Kapelle vinden het 'jammer' dat Goes het con venant niet heeft getekend, maar respecteren het besluit. Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal: „Het convenant is weliswaar niet het maximum haalbare, maar wel een redelijk compromis." De gemeente Kapelle noemt het besluit van de provincie om Goes geen extra geld te geven 'chantage'. Wethouder G. Bur ger: „Goes heeft het recht be roep aan te tekenen als ze vindt dat ze niet tot overeenstemming kan komen over hoe de overlast van de WCT tegen te gaan." Gedeputeerde Bruinooge neemt afstand van de beschuldiging. „Ik ontzeg Goes het recht niet. wettelijke eisen. Het haven- daar bovenop geld ter beschik- ondertekent is haar recht, maar Vergeet niet dat het Rijk geld be- schap en de provincie, denkend king gesteld. Voorwaarde is wel daarmee verkwanselt ze de be schikbaar stelt om te zorgen dat aan de belangen van de inwo- dat we dat vastleggen in een langen van haar inwoners." kan worden voldaan aan alle ners langs de spoorlijn, hebben convenant. Dat Goes dat niet pagina 4: commentaar Wethouder S. van 't Westeinde overhandigt Pascale Ramakers een beloning voor het deponeren van afval in de emmer. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam GOES - Je hebt wat gedronken en gooit je bekertje daarna in de afvalbak. De nor maalste zaak van de wereld zou je denken. Toch werd Pascale Ramakers uit Goes gis teren uitgebreid in het zonnetje gezet voor deze simpele actie. De stichting Nederland Schoon kwam gisteren naar Goes om de aandacht te ves tigen op de actie 'Met hetzelfde gemak... gooi je het in de afvalbak'. Een grote me talen afvalbak werd voor het stadhuis op de Grote Markt gezet om de eerste persoon die er wat ingooide te verrassen met een opruim-verrassingspakket. Volgens F. Muskens van Nederland Schoon duurde het in andere provincies soms wel een half uur voor iemand wat in de bak deponeerde. Tot. opluchting van wethouder S. van 't Westeinde ging het gisteren wat sneller. Al na vijf minuten gooide Pascale Ramakers een bekertje in de bak, zodat de verdekt opgestelde foto grafen hun plaatje konden schieten en de wethouder haar feestelijk ingepakte af valbak met inhoud kon overhandigen. Nederland Schoon bindt al jaren de strijd aan met zwerfafval door middel van de vier V's. Deze staan voor voorlichting, voorzieningen, verbaliseren en verant woordelijkheid. De actie van gisteren viel in die laatste categorie. Pascale Ramakers nam haar verantwoordelijkheid. Alhoewel, helemaal spontaan gebeurde dat niet. „Ik zag dat jullie stonden te wachten, dus ik dacht: laat ik dan maar wat in die bak gooien." door Rob Paardekam KRUININGEN - De Reimers- waalse afdeling van de Partij van de Arbeid gaat bij de Raad van State in beroep tegen de aanleg van de Westerschelde Containerterminal (WCT). De sociaal-democraten vegen de vloer aan met het besluit dat Provinciale Staten in oktober In tegenstelling tot hun partij genoten in Provinciale Staten vinden de Reimerswaalse PvdA'ers dat de WCT weinig maatschappelijke voordelen biedt. Deze zouden al helemaal niet opwegen tegen de vele na delen die het megaproject met zich meebrengt. In haar be zwaarschrift spreekt de PvdA- afdeling over geluidsoverlast, trillingshinder en problemen rond de veiligheid. Bovendien is het gebruik van het strandje de Kaloot bij Nieuwdorp volgens de Reimerswaalse PvdA in strijd met Nederlandse en Euro pese milieurichtlijnen. De sociaal-democraten vinden verder dat de inspraak slecht is geweest en dat de provincie haar besluitvorming te veel op het Zeelanddebat heeft geba seerd. Volgens de PvdA kan het debat nooit aanleiding zijn om de aanleg van de WCT te recht vaardigen, omdat het onder werp destijds geen item was. Naast de Reimerswaalse PvdA hebben ook de Zeeuwse Mi lieufederatie, stichting Redt de Kaloot en de gemeente Goes be zwaar aangetekend tegen de aanleg van de WCT. Ook de Kapelse afdeling van de PvdA ageert tegen de WCT. De partij heeft het college meege deeld dat ze niet te spreken is over het convenant dat de colle ges van Kapelle en Reimerswaal gisteren met de provincie sloten In het document worden afspra ken gemaakt over compense rende maatregelen. Volgens fractievoorzitter R. Lambeck had er eerst een inhoudelijke discussie moeten plaatsvinden in de raad, zoals dat in Goes ge beurde. Nu bleef het bij een tele fonisch rondje langs alle partij en. De PvdA zegt niet te kunnen in stemmen met het convenant. Volgens de partij is het niets meer dan een vrijblijvende ver klaring van goede wil, en geen dichtgetimmerd contract. Ook de passage over de eventuele komst van een alternatieve goe derenspoorlijn langs de A58 zint de PvdA niet. Het zou een illusie zijn om te verwachten dat het Rijk daar geld voor uittrekt. Bo vendien zou zo'n spoorlijn voor veel nieuwe problemen zorgen. VLISSINGEN - De Zeeuwse zussen Marjan van den Bos en Cora te Beek exposeren tot 6 ja- nuari hun fotowerk in de biblio theek in Vlissingen. Cora doceert Nederlands aan anderstaligen. Tijdens vakan- ties in Turkije en Griekenland heeft zij vrouwen uit diverse dorpen ontmoet. Ze is er in ge- 1 slaagd vertrouwd met hen te ra-1 ken zodat zij ze op ontspannen I wijze in hun eigen omgeving kon portretteren. Marjan is bouwkundig ingeni eur bij de Ingenieurs Associatie Van den Bos en De Iongh in Zie- rikzee. Ze gebruikt haar camera om te laten zien welke kwalitei ten een gebouw of een wijk in verval nog kan hebben. Daarbij zegt ze vormen en lijnen vast die een heel nieuwe kijk geven op een pand. In de expositie toom ze computerbewerkingen van foto's uit Helsinki en vormstu dies van interieurs en exteri eurs. VEERE - De SoW-kerk van Vee- re houdt zondag de adventscan tate Schwingt freudig euch em- por van J.S. Bach. Het is een cantate met een vrolijk karakter in verband met de komende vie ring van Kerstmis. In deze cantate klinkt onder meer het bekende duet Nun komm der Heiden Heiland. De cantate wordt niet vaak uitgevoerd. De dienst begint om 16.30 uur. KERKWERVE - In dichte mist is gistermiddag om half vier op de N59 een auto de sloot ingere den. De bestuurder, een veertig jarige automobilist uit Amers foort, kwam met de schrik vrij. De man reed in zijn bedrijfsauto in de richting van Kerkwerve toen hij een inhaalmanoeuvre uitvoerde. Door de mist merkte hij pas op het laatste moment een tegenligger op. Bij het te rugsturen om een aanrijding te voorkomen raakte hij de macht over het stuur kwijt. Hij kwam eerst rechts ih de berm, vervol gens op de linkerweghelft en tot slot rechts via de berm in de sloot. Zijn auto is total-loss. OOST-SOUBURG - Het jeugd orkest van de Souburgse muziekvereniging Vlijt Vol harding geeft zaterdag 14 de cember vanaf 19.30 uur een Winterconcert in de Kanaal- straatkerk in Oost-Souburg in samenwerking met het Tilburg- se kwintet II Trattamento Mira- coloso. Het jeugdorkest staat sinds sep tember 1999 onder leiding van Albert-John Vervorst, die ook het slagwerk in het kwintet voor zijn rekening neemt. II Trattamento Miracoloso is sa mengesteld uit studenten van het Brabant Conservatorium. De andere leden van het ensem ble zijn Souburger Frans Beek man (ook afkomstig uit Vlijt Volharding) op hoorn, Maaike Cottijn (fluit), Sander Teepen (hobo) en Matthias van Nispen (baritonsax). Het kwintet speelt onder meer werken van Saint- Saens, Rodrigo en van de kwin tetleden Van Nispen en Beek man. Het jeugdorkest van Vlijt Vol harding is de kweekvijver voor de fanfare, maar is ook zelfstan dig actief. Het in 1958 opgerich te orkest wist in 19C6 zelfs het landskampioenschap in de eer ste afdeling te behalen. Vorig jaar nog haalde het orkest in de afdeling een eerste prijs. Om de inwoners van Oost-Souburg te laten meegenieten van de pres taties van het jonge orkest, werd besloten een zelfstandig winter concert te geven. Op het pro gramma staan werken van Hen drik de Achtste, Ruud Bos, John Miles, Stevie Wonder en Jan Ha derman. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De verhoogde sterfte onder eidereenden in de Waddenzee in de laatste drie winters heeft zeer waarschijn lijk toch te maken met een ge brek aan voedsel, met name aan mosselen en andere schelpdie ren die voor eidereenden ge schikt zijn. Onderzoekers van het instituut Alterra trekken deze conclusie in een onlangs door het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij (LNV) gepubli ceerd rapport. Zij signaleren in hun onderzoek een verband tus sen de beschikbare hoeveelhe den halfwas mosselen in de Waddenzee en de verhoogde sterfte onder eidereenden. Ook een tekort aan spisula's, een an dere schelpdiersoort, langs de Noordzeekust speelt een rol. Op basis van inventarisaties van schelpdierbestanden in de Waddenzee is er puur getalsma tig nooit een voedselgebrek voor vogels geweest. Er lagen genoeg mosselen en kokkels, maar niet alle schelpdieren zijn even goed eetbaar voor eidereenden, aldus de Alterra-onderzoekers. De ei dereenden moeten het vooral van halfwas mosselen hebben en die lagen er minder, onder meer omdat er, zo staat in het rapport, 'tegenwoordig een zeer intensieve visserij op mossel zaad' in diepergelegen delen van de Waddenzee plaatsvindt. En door het gebrek aan mosse len zijn mosselvissers eerder ge neigd hun schelpdieren op de markt te brengen en dus van de kweekpercelen in de Wadden zee te halen. Eidereenden eten van die percelen. Infectie Een parasitaire infectie bij de eidereenden is vaak ook als mo gelijke oorzaak van de sterfte naar voren gebracht, met name door schelpdierdeskundige A. Smaal van het Nederlands In stituut voor Visserij onderzoek in Yerseke. Hun eetlust zou door de infectie sterk verminderen. De Alterra-onderzoekers slui ten dat ook niet uit, maar zij stellen nadrukkelijk dat 'de meest aannemelijke verklaring' toch voedseltekort is. Die conclusie is een tegenvaller voor de schelpdiersector en kan gevolgen hebben voor het toe komstig visserijbeleid in de Waddenzee. In de winter 1999-2000 zijn naar schatting 21.000 eidereen den omgekomen, in 2000-2001 vijf- tot zevenduizend en afge lopen winter tien- tot twaalf duizend, op een in Nederland overwinterende populatie van zo'n 120.000 stuks. VLISSINGEN - De eindmeet is nog niet in zicht; dat was de eni ge spijt die dinsdag geuit werd bij het afscheid van algemeen directeur René Holl van de stichting Agogische Centra Zeeland (AZZ). Holl leidde het AZZ tien jaar lang. Hij werkte gedreven toe naar de herstructurering van de jeugdzorg en de vorming van een Zeeuws Bureau Jeugdzorg, schetsten gedeputeerde jeugd zorg L. Coppoolse, voorzitter A. Verbree van de stichting AZZ en R Lankhorst van het Landelijk Platform Jeugdzorg. Dat zo'n bureau er nog niet is, ligt aan het voortdurende uitstel van invoering van de nieuwe Wet op de Jeugdzorg. De wet zou per 1 januari 2004 van kracht kunnen worden. In de vorming van het Bureau Jeugdzorg Zee land gaat het grootste deel van de Stichting Jeugdzorg Zeeland op. Het AZZ gaat samen met de sector Pleegzorg. Holl trad in dienst bij het AZZ kort nadat de Vereniging Kin- derzorg haar medewerkers en gebouwen aan het AZZ over droeg, memoreerde voorzitter H. Vogel. De provincie Zeeland worstelde toen met de herstruc turering van de jeugdzorg, en evenzeer met de macht van de AZZ in Zeeland, riep Verbree in herinnering. „Het monopolie van AZZ moest gebroken wor den." Dat de provincie in 1996 tot het inzicht kwam dat er een deling moest komen tussen de toegang van de zorg en de uit voering daarvan schreef Ver bree toe aan het werk van Holl. Holl bewerkstelligde dat kinde ren met opgroei- en opvoedpro- blemen zoveel mogelijk in de thuissituatie geholpen worden Hij zette zich ook in voor de in- stituutsopbouw in Zeeland, op dat kinderen niet buiten de pro vincie hulp hoefden te zoeken. door Rolf Bosboom GOES - De zaal staat blank. Een wir war van steigerpijpen en vele andere bouwmaterialen vormen voorlopig het decor. Onvoorstelbaar dat hier over pakweg negen maanden voorstellingen worden gehouden voor chic uitgedost publiek. Aan het Bleekveld, verscholen achter het GGD-gebouw en het Cen trum voor Werk en Inkomen, wordt sinds maart gewerkt aan de nieuwe schouwburg van Goes. Steeds duidelij ker wordt hoe fraai heden en historie hier tot één geheel worden gesmeed. Wethouder C. Linssen, geestelijk vader van het theater, toont graag samen met projectleider J. Schipper en opzichter B. Viergever van aannemer Van Heese- wijk de voortgang van de werkzaamhe den Langzaam maar zeker ziet hij nu ontstaan wat hij al die tijd voor ogen heeft gehad en waarvoor hij veel moeite heeft moeten doen om anderen mee te krijgen in zijn enthousiasme. ,,Ik kom er nu elke week, want de schouwburg is echt een stuk van mezelf geworden." Tot in de finesses wil hij erbij betrokken zijn, Of het nu gaat om de keuze van de stoelen, de exacte kleur van de vloerbe dekking of, zoals deze keer tijdens de rondwandeling, om wijze waarop het metselwerk moet worden gevoegd. „Ik kan gelukkig dingen vooraf al helemaal voor me zien. Daardoor ben ik in staat om op detail mee te praten over de af werking." Drukkerij Het uitgangspunt van het nieuwe thea ter is de vroegere ambachtsschool en drukkerij Oosterbaan. Aan de kant van de Westwal komt het Cultuurhuis, het onderkomen voor diverse culturele in stellingen. De andere helft wordt ge fronten wordt het pand onder handen genomen, maar de Oosterbaan-sfeer hangt er nog steeds. De magnifieke lichtstraat met vide blijft vanzelfsprekend in volle glorie bestaan. Even verderop op de eerste verdieping staan twee enorme blauwe machines. Het blijken de installaties voor de luchtbehandeling te zijn. „Het dak heeft er een maand voor opengele gen", zegt Schipper. Aan de voorzijde ligt de vroegere directiekamer, waar aan op een nieuw behangetje en verfje na niets wordt gedaan. Viergever wijst op de betegeling van de schouw. „Echt vakwerk hè", glimt hij. Aan de andere zijde wordt de verbin ding met de theaterzaal gelegd. „Dit zag ik al helemaal voor me", zegt Lins sen. „Als je later door de foyer loopt, zie je de hoeken van het oude gebouw staan. In mijn gedachten komt hier dan ook ergens een oude handdrukpers te staan, zodat je weer de relatie met de grafische historie legt." Het geeft een bijzonder gevoel om al vast even op het toneel te mogen staan en te voelen hoe groot en hoog zo'n to ren is. „Dit is 'm nou", zegt Viergever trots. „Achttien meter hoog." De vele benodigde techniek moet er nog i n wor den aangebracht. Vanaf het podium is de ronde vorm van de zaal, waar uitein delijk 530 stoelen komen te staan, al goed zichtbaar. Er wordt gewerkt aan de complexe staalconstructie voor het dak. De technische complicaties die een oud gebouw met zich meebrengen, hebben ervoor gezorgd dat de aannemer wat achter ligt op de planning. Toch moet het theater komende zomer, vóór het begin van het nieuwe seizoen, gereed zijn. Dat betekent desnoods wat over werk, zegt Viergever. „Maar we gaan 'm op tijd klaar maken." De zaal van het theater in aanbouw. Rechts is de theatertoren in aanbouw te zien. bruikt voor het theater, met onder meel de kleedkamers en de foyer. De nieuw bouw naast het karakteristieke pand uit 1928 omvat de theaterzaal, de to neeltoren en een entreepartij. Het oude en het nieuwe deel vormen één geheel. De oude drukkerij wordt ingrijpend opgeknapt, waarbij het oude karakter zoveel mogelijk wordt bewaard. „Ach teraf is het een geluk dat er in de loop der jaren zo weinig aan is gerestau reerd", zegt Linssen. „Daardoor kun nen we rm het authentieke laten terug komen." Afgebladderde deuren wor den daarom bijvoorbeeld niet vervan gen, maar opnieuw geschuurd en ge verfd. De stalen kozijnen aan de bui tenkant waren niet meer te behouden. Met veel moeite is een waardige ver vanger gevonden. „Het zijn aluminium kozijnen, maar dan wel met een smal profieltje. Een nieuwe techniek, maar het past wel helemaal bij dit gebouw." Volle glorie „Een heel interessant project", zegt op zichter Viergever over het werk. „Alles is tachtig jaar oud. Het is ongelooflijk wat voor een werk daar in zit. Je moet het eerst helemaal uit elkaar halen, Dat betekent slopen met beleid." Dat ge beurt momenteel op grote schaal. Her en der zijn muren uitgebroken om de juiste doorgangen te krijgen, op alle Opzichter Viergever (rechts) leidt wethouder C. Linssen (midden) en projectleider J. Schipper rond. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 40