Alles kan nog in Nieuw Brogum PZC PZC Wachten op de Iraanse tricolor Licht in het duister voor molen V erzetsmonument terug bij schepper 13 Cultuurhuis open voor wensen Inbraak in supermarkt Botsing in Middelburg Subsidie voor jongerencentra Afsluiting centrum Middelburg Spullen gestolen uit kassen Werkstraf voor doodrijden fietsster Mini-instuif Kerstmarkt in Cornelia agenda Verkavelingsplan voor Stoofweg Dreischor staat speels in landschap Kerstmarkt in imkerij Poppendamme woensdag 4 december 2002 l door Ali Pankow l ZIERIKZEE - Gooi nu je ver- langlijstje op tafel, want op dit moment is nog alles inpasbaar W in een nieuw te bouwen Cul- tuurhuis Brogum. Die bood- 3c schap gaf Léon Zwaans t derzoeksbureau Signo week aan vertegenwoordigei t van de amateurkunst op Sch -ou_ wen-Duiveland. van on- oo' o deze P ordiger' 3 E uit voor overleg !sen en klachten van uit de ar. aateurkunstsector. Tijde--' -f- Stror omstoring deel van Beveland GOES - Een deel van Zuid-Beveland is gister ochtend getroffen door een stroomstoring. Het gaat om het gebied ten oosten van het havenka naal in Goes tot aan We- meldinge. Het ongemak trad op rond half zes. Delta Nutsbe drijven had, door omlei dingen te maken in het stroomnet, de storing te gen half tien verholpen. De precieze oorzaak is nog niet bekend. Zeker is dat de storing is begonnen in een zogeheten 10-kV-lei- ding nabij de Houtkade in Goes. Vervolgens trad er een kettingreactie op. „Als er ergens een 10-kV- leiding uit klapt, dan kan de spanning in andere de len van het stroomnet zo hoog oplopen, dat de be veiliging in werking treedt", verklaart woord voerster M. van Zuilen van Delta. De storing leidde tot rela tief weinig klachten bij het nutsbedrijf. „Het aan tal meldingen viel reuze mee. De gemeente nodigde muziek verenigingen, kr óren, toneel groepen, dansgev-zelschappen^en popgroepen Éj|fi|| over de wen -se ir- uiateu jfxs deze bijeenkomst werd .•k aandacht besteed aan de plannen voor een cultuurhuis. De plaatselijke muziekvereni gingen en koren tonen daar wei nig belangstelling voor. Anders ligt dat bij de toneelgroepen. Zo zou het cultuurhuis een welko me accommodatie kunnen zijn voor het jeugdtheater van Op Drift dat nu in Renesse is opge zet en waar kinderen uit de hele regio aan deelnemen. Woordvoerder H. de Hamer toonde wel scepsis over de be schikbaarheid en het beheer van die toekomstige accommo datie. Volgens de onderzoekers van Signo moeten belangstel lenden echter niet hun beden kingen, maar in eerste instantie hun wensen op tafel leggen. In dit onderzoeksstadium kan nog met heel veel behoeften reke ning worden gehouden. Theatergroep Zierik is tevreden met de eigen repetitieruimte in het MFC in Zierikzee en wil die ook graag behouden, maar zou een opvoeringsruimte in het Cultuurhuis toejuichen. Het Zeeuws Centrum voor het Ama teurtheater (ZCA) ziet moge lijkheden in het Cultuurhuis re gionale toneellessen op te zetten voor zowel jongeren als volwas senen. Daarbij moet de gemeen te wel met een reële subsidie voor scholing over de brug ko men. Loket Cultuurambtenaar B. Stuit er kende dat scholing voor de ama- teurmuziek aanzienlijk beter is geregeld. „In elke leerling bij de muziekschool investeren we als gemeente circa 454 euro, maar voor toneellessen doen we in fei te niks." Vanuit de muzieksector kwam wel de wens in het Cultuurhuis een loket voor de amateurkunst te maken, waar de verenigingen terecht kunnen voor adviezen over bijvoorbeeld het invullen van subsidieverzoeken. Wet houder A. van der Wouden acht het niet uitgesloten dat in Bro gum een vooruitgeschoven post met een ambtenaar kan komen Muziekverenigingen als Cres cendo in Dreischor en Luctor et Emergo in Renesse zijn zeer te vreden met hun stek in de plaat selijke dorpshuizen, hun subsi dies en de aanwas van nieuwe leden. Het Kinderkoor in Renes se heeft zorgen over het dalend ledental. Het koorbestuur wijt dit vooral aan het feit dat er in Renesse al jaren geen nieuwe woningen meer worden ge bouwd en er zich geen jonge ge zinnen in dit dorp vestigen. Het Bruinisser Visserskoor uitte vooral trots over het eigen func tioneren. Fanfare De problemen die Oosterlands Fanfare heeft met repetitie ruimte en opslag voor muziek instrumenten zijn al langer bekend. Het bestuur hoopt uit eindelijk voldoende geld te wer ven om mede met financiële steun van de gemeente een eigen ruimte aan het dorpshuis te kunnen bouwen. Brassband Apollo uitte een har- tekreet om een betere en grotere muziektent. De overeenkomst met de Stichting Recreactieac- tiviteiten over het gebruik van de mobiele muziektent verloopt stroef en voorzitter A. de Bruijn omschrijft de bestaande mu ziekkoepels op de dorpen als 'Kabouter Plop-tentjes', omdat ze veel te klein zijn. Het overleg stond onder leiding van Willem Huijbreghs en Ron Lubbersen van Scoop. Zij ma ken op basis van deze inventari satie een actielijst voor de amateurkunst op Schouwen- Duiveland. door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - Mogelijk krijgt Wol- phaartsdijk toch nog een verlichte molen. Twee maanden geleden oordeelde de monumen ten- en welstandscommissie nog negatief over het plan, de molen enkele avonden per week in de schijnwerpers te zetten. De molen zou 'te geïsoleerd' komen te staan door de verlichting en de horizon vervuilen. Een gesprek over het advies maakte de dorpsvereniging en de stich ting StichtLicht echter duidelijk dat de commis sie vooral kampt met het ontbreken van gemeen telijk beleid als het gaat om verlichting van ge bouwen. Als de gemeente zich uitspreekt, kan het oordeel mogelijk in positieve zin worden bijgesteld. foto Dirk-Jan Gjeltema BURGH-HAAMSTEDE - Maandagnacht rond twee uur is in gebroken in een supermarkt in Burgh-Haamstede. De dader ging er vandoor met een grote hoeveelheid sigaretten en tele foonkaarten Het totale schadebedrag was gisteren nog onbe kend. MIDDELBURG - Een personenauto en een bedrijfsauto zijn gisterochtend op de kruising Kleverskerkseweg/Nieuwland- sewegin Middelburg tegen elkaar gebotst. Een 20-jarige man uit Arnemuiden verleende op het kruispunt geen voorrang aan een 24-jarige Middelburger die op het moment van de aanrijding midden op de kruising reed. Beide auto's raakten beschadigd. MIDDELBURG - Jongerencentrum Midgard is dit jaar open tijdens de jaarwisseling. De gemeente Middelburg stelt ruim 3500 euro subsidie beschikbaar voor de oud en nieuw-viering in drie jongerencentra. Ook de jongerencentra in Dau- wendaele en Nieuw en Sint-Joosland krijgen geld voor een feestje. Vorig jaar was Midgard nog dicht. Er werden toen pro blemen met de openbare orde verwacht. Dit jaar is daar vol gens de gemeente geen aanleiding toe. De jongerencentra mo gen tot nieuwjaarsochtend zes uur open blijven. MIDDELBURG - Vanaf 6 januari is de Middelburgse binnen stad 's middags en 's avonds afgesloten voor autoverkeer. Al leen automobilisten met een speciaal pasje kunnen het cen trum nog in. Bij onder meer het Stadhuis, Plein 1940. De Kromme Weele, de Lange Viele, de Nieuwe Burg en de Lange Geere worden beweegbare palen in gebruik genomen. Tot januari is de stad 's ochtends nog bereikbaar Daar is voor gekozen om onderne mers de gelegenheid te geven hun leveranciers te waarschu wen en omdat het systeem nog getest wordt. KAPELLE - Uit een glastuinbouwbedrijf in Kapelle werden in de nacht van maandag op dinsdag een weegschaal, boor machine, heggenschaar en dompelpomp gestolen. BRESKENS - Een verkeersongeval met dodelijke afloop op de Nieuwesluisweg in Oostburg is een 22-jarige inwoner van Breskens in hoger beroep op een werkstraf van 180 uur komen te staan. Buiten de werkstraf mag de man een jaar lang geen auto besturen. De straf van het Haagse gerechtshof is lager dan het vonnis van de politierechter in Middelburg. Deze veroordeelde de man eerder tot een werkstraf van 240 uur en vijftien maanden rijontzegging. De automobilist ging in hoger beroep omdat hij de werkstraf te hoog vond voor wat hij een 'verkeersfout' noemde. Die fout kostte het leven aan een fietsster, die bij de oversteekplaats stond te wachten totdat de weg vrij was. Het ongeval gebeurde drie jaar geleden toen de man uit Breskens te laat merkte dat een auto voor hem stopte om de fietsster te laten oversteken. Hij remde en week uit. Daarbij belandde hij in de linkerberm en schepte de fietsster. door Ron Maqnée ZOUTELANDE - Beeldend kunstenaar Guido Metsers maakte op zestienjarige leeftijd een beeld van een geknielde krijger. Het werk zou later het verzetsmonument van Hulst worden. Bijna een halve eeuw daarna keert het beeld bij hem terug. Nu om het voor de eeu wigheid te maken. Het stenen beeld is flink aange tast door het weer en vandalis me. Daarom heeft de gemeente Hulst de in Zoutelande woon achtige kunstenaar Guido Met sers gevraagd een nieuwe te ma ken. Eerst wordt het beeld vol ledig gerestaureerd, daarna maakt hij een bronzen replica die in Hulst wordt teruggezet. En het stenen origineel? Met sers: „Wat daarmee gebeurt, weet ik niet. Van mij mogen ze het op mijn graf zetten." Metsers maakte het beeld toen hij zestien jaar oud was. „In die tijd volgde ik een opleiding op de academie in Antwerpen. Ik was het zat om alleen maar blote vrouwen te maken. In die tijd REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111 >454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.ni INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kregen we les van de kunstenaar Ossip Zadkine. Die inspireerde me om dit beeld te maken." Het werk stond tien jaar lang bij Metsers totdat de gemeente Hulst het aankocht. „Ik geloof dat ik er zevenhonderd gulden voor kreeg." Na 46 jaar gaat Metsers het kunstwerk zelf restaureren. In het beeld zitten gaten en scheu ren. „Als je het beeld wilt bewa ren, moet je het nu restaureren." De werkzaamheden zullen ze ker een maand duren. Gister ochtend is het 1700 kilo zware kunstwerk met behulp van een kraanwagen in de garage van Metsers huis in Zoutelande ge stald. „Ik ben toch wel een beet je trots op dit beeld. Dat ik dat als zestienjarige zomaar maak te. Ik hou van dit beeld." Op dat moment proberen de werklui het beeld het laatste stukje de garage in te hijsen. Metsers, la chend: „Ik heb jullie nog zó ge waarschuwd: je kunt 'm niet op je schouders zetten." ZIERIKZEE - Het CJV Samen Verder in Zierikzee houdt woensdagmiddag 11 december in De Driehoek weer een instuif voor jongens en meisjes van vier tot en met 6 jaar. De kinderen worden afwisselend bezigge houden met zang, dans, knutse len, schminken en spelletjes. De mini-instuif duurt van 14.00 tot 16.00 uur. ZIERIKZEE - In verpleeghuis Cornelia in Zierikzee wordt woensdag 11 december kerst markt gehouden. De markt wordt gehouden tus sen 10.00 en 16.00 uur. In de kra men worden allerhande artike len aan de man gebracht als kerststukjes, kaarten, toiletar tikelen, fruit en zelfgemaakte jam. Ook de kerstman is van de partij. Yousef Nehdizadeh kwam drie jaar geleden naar Nederland om de verschrikkingen van het Iraanse regime te ontvluchten. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - Ben je eenmaal tot 'politieke familie' bestem peld, dan houden regering en ordetroepenjealtijdinde gaten. Dat is volgens Yousef Nehdiza deh de werkelijkheid anno 2002 in zijn vaderland Iran. Dat de regering dat land veilig genoeg vindt voor de vluchtelingen om terug te keren, wuift hij weg. „Daar zit nu een regime dat niet aan de mensen denkt." Zolang dat niet verandert, kan volgens hem van een veilige terugkeer geen sprake zijn. Ogenschijnlijk staat de dertig jarige Iraniër vol in het leven. Twinkelende ogen, een vriende lijke lach. Achter dat masker blijven de opgelopen littekens in eerste instantie verborgen. Maar een krantenbericht over de terdoodveroordeling van de hoogleraar Seyyed Hashem Ag- hajari, omdat deze de moslims opriep niet blindelings achter de religieuze leiders aan te hol len, trekt oude wonden weer open. Zijn gedachten dwalen af naar zijn thuis, in Iran, en zijn moeder en twee zusjes, die daar nog altijd verblijven. Terug kan Nehdizadeh, die al drie jaar in Zierikzee is, naar ei gen zeggen niet. Er staan nog al tijd zeven aanklachten tegen hem. Die lopen van 'hoofdver oorzaker van ongeregeldheden' tot belediging van de geestelijke leiders van het land, de islam en de Koran. Nog niet zo lang gele den is opnieuw een dagvaarding voor hem naarzijn familie in Te heran gestuurd, zo heeft hij ge hoord. „Zelfs hier in Nederland heb ik de vrees dat ik door het Ministerie van Inlichtingen en de terroristen van het regime van de Ahkunds vervolgd wordt." Vermoord Het verhaal van Nehdizadeh begint in 1982. Enkele jaren eer der is het regime van de Sjah omver geworpen, maar zijn va der is altijd aanhanger van de koning gebleven. Wanneer zijn vader weigert mee te werken in de strijd voor het Khomeini-re gime wordt hij vermoord, al houdt de regering tot op de dag van vandaag vol hij in de strijd is omgekomen. Nehdizadeh doet zichzelf als tienjarige jon gen op dat moment een belofte: hij zal de regering 'deze mis daad' terugbetalen. Maar voordat hij deze belofte kan inlossen, krijgt hij als stu dent wetenschap en industrie aan de Universiteit Elm en Sa- nat in Teheran zelf te maken met de ordetroepen. Wanneer hij in 1998 zijn diploma wil ophalen wordt hem, en vele medestuden ten, de toegang tot de universi teit ontzegd. In het opstootje dat hierdoor ontstaat wordt hij op gepakt omdat hij 'uiterlijk on gewenst en té westers' was. Hij wordt gemarteld en een dag la ter als waarschuwing voor zijn medestudenten afgezet bij de universiteit. Toch wil Nehdizadeh in zijn va derland blijven en gaat aan de slag in een werkplaats in de 'gouden bazaar' van Teheran. Daar raakt hij in juli 1999 be trokken bij de grootse studen tenmanifestatie tegen de slui ting van de krant Salaam. Na enkele dagen van vreedzaam protest grijpen de ordetroepen van de regering in. Nehdizadeh 1 STREEKACTIVITEITEN SCHARENDIJKE - Verenigingszaal Beth- lehemplein, 14.00 uur: Contactmiddag ANBO, met schaken, kaarten en koers- bal; Advertentie "Want...u wilt toch een reclamecampagne die resultaat garandeert?" HSP Communicatie b.v. bel 0118-68 14 11 zelf steekt tijdens de rellen een bus van de Ansur-e-Hezbollah in brand. Wanneer de politie hem hiervoor probeert op te pakken, weet hij te nauwernood te ontkomen. Al verliest hij bij de worsteling wel zijn porte monnee met legitimatiebewijs. Vlucht Na ruim twee maanden onder gedoken te hebben gezeten bij een vriend ontvlucht Nehdiza deh Iran. „Op die dag van de manifestatie heb ik dingen ge zien die ik niet meer kan verge ten. De misdaden van het regi me zijn zo uitgebreid, zo wreed en zo oneerlijk." Studenten, die bij de manifestatie zijn opge pakt zitten nog altijd vast, weet hij. Temeer omdat de regering zijn 'volle identiteit' kent, kan hij voor zijn eigen veiligheid en die van zijn familie niet terug. Nehdizadeh vreest voor de toe komst. Een vaste verblijfsver gunning heeft hij niet en volgens de (Nederlandse) regering is Iran veilig en stabiel genoeg om terug te gaan. Hijzelf denkt daar anders over. Voor hem is zijn thuisland pas weer veilig wan neer de vlag met Allah verdwe nen is. Tot die tijd wil hij in Ne derland blijven. „Met de hoop op de val van het onmenselijke regime van Khamanei en het wapperen van de Iraanse trico lor met het embleem van de Ro de Leeuw en Zon." door Piet Kleemans DREISCHOR - Geen strakke maar een licht gebogen woon straat en huizen die met de voorgevel naar het landschap toe gericht zijn. Dat zijn de twee belangrijkste kenmerken van het nieuwe verkavelingsplan voor de woningbouwlocatie Stoofweg in Dreischor. Op de uitbreidingslocatie is plaats voor dertien woningen. In de loop der tijd is het dorp op verschillende manieren en in verschillende richtingen ge groeid. Kenmerkend daarbij is volgens de gemeente de verwe venheid van het dorp met het open polderlandschap. Tot 1945 ging het allemaal nog goed, maar toen ging het mis. Er kwa men planmatig opgezette nieuwbouwwijken vol rijtjes huizen bij met een strak recht hoekig stratenpatroon Heel an ders dan de oude straatjes in het dorp. De gemeente wil dat strakke rechthoekige patroon van die straten nu weer doorbreken om dat zij vindt dat die manier van nieuwbouw eigenlijk helemaal niet mooi aansluit op de oudere bebouwing van Dreischor. De gemeente gaat voor een wat meer gewelfde straat, parallel lopend aan Renkumstraat, Hes- huijzenstraat en Molstraat, Relatie De woningen aan de nieuw aan te leggen straat worden als het aan de gemeente ligt zoveel mo gelijk aan één zijde ervan ge bouwd. De voorgevels van de woningen worden naar het pol derlandschap gericht waardoor 'op een actieve wijze de relatie met het landschap wordt aange gaan' en 'voorkomen wordt dat het dorp zich afkeert van het landschap'. Om de relatie tussen de huizen en het open landschap zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen wordt de breedte van de woningen beperkt en blijft de hoogte eveneens bescheiden ge houden. Becijferd is dat er ruim te is voor totaal dertien wonin gen: acht twee-onder-een-kap en vijf vrijstaand. De twee-on- der-een-kap-woningen komen op de breedste kavels. Omdat met het plan de ringstructuur van Dreischor wordt afgerond wil de gemeente de Nieuwe Schoolstraat herinrichten om dat effect nog te versterken Om de gebogen vorm van de woonstraat door te zetten in de bebouwing kiest de gemeente ervoor de rooilijn van de wonin gen met de straat mee te laten lopen. Daardoor ontstaan ka vels grond van verschillende af metingen en vormen. Qua grootte variëren de kavels van 380 tot 600 vierkante meter. Om (regen)water goed te kun nen afvoeren wordt een sloot ten noorden van de woningbouwlo catie uitgebreid. Waterberging in het woninggebied zelf is van wege het grondwaterpeil en de hoogteligging van het terrein niet mogelijk. POPPENDAMME - Imkerij Poppendamme is sinds gisteren weer het walhalla voor kerst liefhebbers. Voor de jaarlijkse kerstmarkt is dit jaar de hulp van stichting Het werkend Trekpaard ingeroepen. In een tentoonstelling kunnen bezoekers een beeld krijgen hoe het trekpaard de afgelopen hon derd jaar de Zeeuwse landbouw bepaalde. Tal van antieke land bouwmachines zijn te bezichti gen. Daarnaast wordt een film ver toond met veel historische beel den. Ook zijn er 25 sleeën ten toongesteld en zijn landbouw- foto's van Wim Riemens te zien. De kleinsten kunnen zich op woensdag- en zaterdag middag vermaken met het ver vaardigen van bijenwaskaar sen. Daarnaast heeft de imkerij vijf tien kunstenaars gevraagd om speciaal voor de kerstmarkt een kandelaar te ontwerpen. De kunstwerken lopen uiteen van een soort van televisie met gloeilampen van Anneke Treurniet tot en met de kleurrij ke keramieken kandelaars van Yvette Bakker Maar er zijn ook prachtige werken van bamboe te zien waarin kaarsjes zijn verstopt, gemaakt door Willy Neve. De kerstmarkt van de Imkerij Poppendamme is dagelijks ge opend van 13.00 tot 17.00 uur en duurt nog tot en met 24 decem ber.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37