Transferium moet gratis blijven Prijs voor vrijwilliger museumhaven Kerk Dreischor kan breder worden benut Schouwen-Duiveland loopt achter met klantgericht werken Boete voor illegale hennepkwekers op Walcheren zeeuwse almanak Passend 0800 - 0231 231 (GRATIS) Graven gevonden bij graafwerk in Sluis Scharensliep Rossen op tournee Ondernemers: gemeente mag toerisme niet als melkkoe gebruiken waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 4 december 2002 door Esme Soesman DREISCHOR - Als het aan de kerkvoogdij van de hervormde gemeente Dreischor ligt, wordt de Adriaanskerk in de toekomst breder gebruikt dan alleen voor kerkelijke activiteiten. Gedacht wordt onder meer aan sympo sia, concerten en ontvangsten. Daartoe dient er wel in het mo nument te worden geïnvesteerd. Hoog op het verlanglijstje staat een goede verwarming. Door de kou kunnen tal van activiteiten niet in de kerk plaatsvinden. Wat er momenteel aan activitei ten is (het kerken en kleinscha lige concerten) is gesitueerd in de winterkerk. Met het ophan gen van wat radiatoren ben je er niet, met een monument als de kerk in Dreischor. Behalve de omvang van de ruimte is name lijk ook het esthetisch aspect van belang, licht J. van der Hoek van de kerkvoogdij toe. Ge dacht wordt aan een systeem dat te verbergen is in kroon luchters, wat ook beter licht zou betekenen. Op dit moment ori ënteert de kerkvoogdij zich op mogelijkheden en kosten. Wensen Erzijnmeerwensen.Hetin 1968 gebouwde en door het Zweedse volk geschonken orgel moet worden schoongemaakt. Tege lijk kan wellicht de klank van het orgel worden verbeterd. Daarnaast, blikt Van der Hoek vooruit, zou gedacht kunnen worden aan het multifunctione- ler maken van het interieur van de kerk. Banken kunnen bij voorbeeld door stoelen worden vervangen. „Maar dit gaat na melijk een heleboel geld kosten en dat gaat niet in één keer. Je hebt hier sowieso te maken met een kleine gemeenschap. Er is maar een kleine groep mensen waarop je een beroep kunt doen." Er zijn twee overwegingen om het kerkgebouw multifunctio neel te gebruiken. Het is eeuwig zonde, aldus Van der Hoek, zo'n prachtig gebouw slechts spora disch te gebruiken. Bovendien is de exploitatie van een derge lijk monument niet gering. Maar met alles zal getolereerd worden omwille van de centen, bevestigt het kerkvoogdij lid. Een popconcert of louter com merciële markt past niet in een kerk, is de gedachte. Koor- en orgelconcerten, zangavonden, exposities, lezingen en sympo sia daarentegen kunnen in prin cipe wel. Gisteravond zijn de plannen ge presenteerd aan de leden van de Hei*vormde Gemeente. De Her vormde Gemeente Dreischor is eigenaar van het gebouw en wenst dan ook zelf verantwoor delijkheid te dragen voor be houd van de kerk. Maar, tekent Van der Hoek aan, vanwege de historische en culturele waarde is de zorg voor het kerkgebouw eigenlijk een zaak van iedereen Ook de gemeente Schouwen- Duiveland is daarom op de hoogte gesteld van de voorgeno men vernieuwingen. Mama Wietske zag zich voor de taak gesteld om tussen de j decemberse inkopen door haar kroost in feestelijke kle dij te steken voor een brui loft. Heen en weer snellend tussen de rekken in rnodema- j gazijnen en warenhuizen vond ze niets dat boven de dagelijkse middelmaat uit stak en dat ook niet al te kerstmissig glansde. Geen apepakjeshad ze zich voorgenomen. Niet voor I stoere doerakken van zeven I en twee. Ten einde raad trok Wietske een witte blouse uit het rek. Lijkt deze je wat?" vroeg ze vermoeid. „Ja hoor,"meldde haar oudste tot haar verba zing. „En die zwarte broek?" „Mooi!" zei Damian opge wekt. „En dan nog zo'n vest je?" probeerde mama ongelo vig. Maar zelfs dat werd met graagte aangenomen. Voor kleine Boyd werd hetzelfde pakket geassembleerd en dat was dat. Thuis werden de feestkleren direct aangetrokken voordat papa thuiskwam. „Ha pap", begroette Damian. Kijk eens: nou hebben wij ook werkpakken! Net als jij. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is orga nisatorisch op de goede weg. Raadsbreed oogst het college van burgemeester en wethou ders waardering voor de inhou delijke en weinig verhullende bestuursrapportage over de in terne ontwikkelingen het afge lopen half jaar. Maar als het gaat om klantgericht werken, is een ervaring die unaniem wordt gedeeld, loopt de gemeente nog steeds behoorlijk achter de fei ten aan. Hoe valt het te rijmen dat de ge meente voor uiteenlopende werkzaamheden externe des kundigen inhuurt, terwijl er in verband met de door de vorige raad afgedwongen afslanking van het ambtelijk apparaat nog zes formatieplaatsen moeten worden geschrapt? En waarom slaagt de gemeente er met in, mét die externe inzet, het werk dat van haar wordt verlangd tij dig en zorgvuldig te doen? Wordt het niet eens tijd voor een écht klantgerichte werkwijze, zoals al langer beloofd? Het vragenvuur maandagavond in de commissie algemene en in terne zaken bracht wethouder J. van Felius (Alert!) flink in verlegenheid. Temeer omdat het voor de raadsverkiezingen juist zijn nieuwe partij was die hard van leer trok tegen het grote aantal externe bureaus. De. kritische noten waren voor de wethouder dan ook lastig te kraken en noodzaakten hem re gelmatig tot ruggespraak met zijn ambtenaren. Vanuit die hoek werd de commissie te ver staan gegeven dat, zoals ook uit de rapportage kan worden op gemaakt, keihard wordt ge werkt om de afgesproken orga nisatorische verbeteringen door te voeren. Maar na elf maanden mag nu eenmaal niet het uiter ste worden verwacht, bena drukte vice-gemeentesecretaris T. van Oostenbrugge Hij doelde daarmee ook op de inspannin gen om de gemeentelijke belas tingen correct af te handelen, verklaarde hij na de constate ring dat vorig jaar 'wegens om standigheden' ondernemers geen aanslag voor precariobe- lasting hebben gekregen. De nog resterende boventallig heid van zes ambtenaren op de norm voor Schouwen-Duive land kan volgens Van Felius niet 'één op één worden weggeschre ven' tegen het inhuren van der den Je loopt al gauw aan tegen schaalverschillen en een andere kennisniveau dan vereist. Maar u kunt er van mij op aan dat we daar waar mogelijk een boven tallige uit de eigen organisatie proberen in een vacature te plaatsen." Dat die operatie niet bepaald gladjes verloopt, werd de wethouder nog even fijntjes ingepeperd door W. Renden. De PvdA-fractievoorzitter haalde een passage aan uit de bestuurs rapportage „Bladzijde 47 onderaan. Daar staat: 'In de praktijk blijkt dat bij de meeste budgethouders kennis en vaar digheden op het terrein van ad ministratieve organisatie en in terne controle nog te beperkt zijn. Vooruitblikkend naar de realisatie van de jaarrrekening 2002, dient hier op zeer korte termijn actie te worden onder nomen.' Ik heb even flink met m'n ogen moeten knipperen om te zien of er werkelijk stond wat ik dacht te lezen. Dit geeft aan dat er sommige mensen op een bepaalde positie zitten die feite lijk tekort schieten in relatie tot hun verantwoordelijkheid! Een zeer kwalijke zaak." De wethouder zegde verder toe dat serieus werk wordt gemaakt van een betere afhandeling van brieven van particulieren en be drijven. De eveneens in de rapportage geconstateerde stijging van het aantal ingediende bezwaar schriften bij de gemeente, kon burgemeester J. Asselbergs niet verklaren. Die verklaring komt in het eerste zogeheten burger- verslag van zijn hand, dat bin nenkort verschijnt. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van Biggekerke is gisteren in Middelburg voor hennepteelt veroordeeld tot tweeduizend euro boete, waarvan de helft voorwaarde lijk. Politierechter G. Nomes achtte daarnaast bewezen dat een der tigjarige man uit Vlissingen zijn vriend had geholpen bij het in stand houden van de hennep kwekerij. Hij kreeg eveneens tweeduizend euro boete, waar van de helft voorwaardelijk, op gelegd. De politie trof de Vlis- singer 20 juli dit jaar met 140 hennepplanten in de woning in Biggekerke aan. De man zei gisteren op zitting vaker op de woning te passen als zijn vriend voor zijn werk weg was. „Hij rookte een jointje en nam een vriendinnetje mee naar de woning, maar hij bemoeide zich niet met de hennepkweke rij", zei strafpleitster C. Kouijer. Ze vroeg de rechter haar cliënt vrij te spreken. Bij de fouillering van de Vlissin- ger werd ook nog een schietbal- pen gevonden. De oudste verdachte gaf toe voor de hennepteelt illegaal stroom te hebben afgetapt. Het nadeel van 3500 euro wordt aan Delta Nuts terugbetaald. Officier van justitie H. den Har- tog zag de wietplantage als een vorm van gemakkelijk geld ver dienen en eiste tegen de twee verdachten elk 2000 euro boete onvoorwaardelijk. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Frank Gijsel SLUIS - Bij graafwerkzaamhe den op de sportvelden op de plaats waar straks in Sluis het multifunctioneel centrum ver rijst, zijn dinsdag zes graven blootgelegd. Het vermoeden be staat dat het gaat om de stoffe lijke resten van bewoners van het klooster van de Grauwzus ters ter Magdalena. Nadat in september een proef onderzoek plaatsvond, was een team onder leiding van archeo loog E. Bulten van ArcheoMe- dia uit Nieuwerkerk aan de IJs- sel dinsdag druk doende met het schoonmaken en documenteren van de skeletten. Nadat dat ach ter de rug is, wordt alles opge stuurd voor nader onderzoek door een fysisch antropoloog in Groningen. Of het om een unie ke vondst gaat, kon Bulten nog niet mede delen. De meeste graven liggen in de zelfde richting. Dat kan er op wijzen dat hier sprake is van ge oriënteerd begraven. Een van de skeletten had een gebroken on derarm met in de directe omge ving een ijzeren mes met een be nen heft. A. Willeboordse, conservator van het archeolo gisch museum in Aardenburg, toonde zich er verbaasd over, dat er zo weinig bij de graven is gevonden. Het onderzoek in het laboratorium kan ons straks wel een indicatie geven over de tijd van de vondsten. Eerder werden bij graafwerkzaamhe den in die buurt unieke glas vondsten gedaan. Het Grauwzuster-, Magdalena- of Catharinaklooster werd in het begin van de zestiende eeuw gebouwd bij de Oostpoort aan het zogenaamde Paardenwater. In 1581 werden de gebouwen verkocht en een jaar later ver lieten de zusters de stad Sluis. Het gebouw is in datzelfde jaar ook afgebroken. Volgens wethouder J. Boogaard zijn de werkzaamheden van daag wellicht afgerond. Het ter rein wordt daarna een twintig tal centimeter diep afgegraven en daarna met een laag grond afgedekt. Net voor de kerst wor den de verhardingen voor het bouwverkeer aangebracht. Me teen daarna beginnen de grond werken. Optie nemen op bouwgrond duurder ZIERIKZEE - Om optie te kunnen nemen op een stuk bouwgrond dienen Schouwen-Duivelanders voortaan dieper in de bui del te tasten. Nu geldt nog een optiever goeding van 226,89 euro, maar dat bedrag wordt opgetrokken naar 250 eu ro. Verder wordt in de hui dige regeling uitgegaan van het principe dat wie het eerst inschrijft ook als eerste optie kan ne men. Wie wint als er twee op dezelfde dag in schrijven is echter niet goed geregeld. Voortaan wordt in die gevallen ge loot. door Esme Soesman RENESSE - In de grotere ker nen op Schouwen-Duiveland is scharensliep C. Rossen (54) uit Middelharnis een bekende verschijning. Zo'n twee keer per jaar doet hij de regio aan. Zo ook gisteren, waar hij zijn klantjes in Renesse en Burgh-Haamstede bedien de. 's Winters wil Rossen het, als het slecht weer is, nog weieens kalmer aan doen. Maar hij is gewend zijn trouwe klanten eens in de zoveel tijd te bezoe ken en zijn werkgebied is groot. Dat strekt zich uit van Goeree-Overflakkee tot Zeeuws-Vlaanderen, de Hoek se Waard en Schouwen-Duive land. Behalve de scharensliepwagen heeft Rossen ook nog twee pie rementen in zijn bezit. Het rondtrekken zit in z'n bloed, want hij is inmiddels de vierde generatie scharensliep in z'n familie. Z'n ouders gin gen vanaf 1925 op pad. Zelf trekt hij al 41 jaar met z'n wa gens rond. Uit de tijd? „Nee hoor mevrouwtje, mensen zijn het gewend dat ik bij ze langs kom. Ik ben vertrouwd. Ze we ten dat ik goed werk lever. Ik ga nog wel 41 jaar door." foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon RENESSE - Het Transferium in Renesse moet gratis blijven. Dat vinden de ondernemersvereni gingen van Schouwen-Duive land. Ook moet de gemeente zich houden aan gemaakte af spraken over de hoogte van de toeristenbelasting. Gezien de aanpassingen in de begroting voor 2003 betichten de onderne mers de raadsleden van incon sistent beleid. nen op het (nu nog gratis) Renes- ser Transferium. Daarnaast zin speelden verschillende fracties op een fikse verhoging van de toeristenbelasting. Die belas ting is uiteindelijk omhoog ge gaan met één cent extra boven op de vier procent stijging, die het college al had voorgesteld. Tot ongenoegen van de onder nemersverenigingen, zo blijkt uit twee brieven die deze week aan de gemeenteraad zijn ver stuurd. „Wij betreuren het dat het toerisme duidelijk als melk koe wordt gezien, als aanvulling op de tekorten van de algemene middelen", schrijft W. Ginjaar, voorzitter van de Federatie On dernemersverenigingen Schou wen-Duiveland (FOS). Ook Re- cron-secretaris E. Troost is niet tevreden. Omdat het toerisme op Schouwen-Duiveland een moeilijke periode doormaakt vindt hij de extra verhoging van de toeristenbelasting 'niet op zijn plaats'. Het FOS betoogt namens zes tien ondernemersverenigingen dat de kracht van het Transferi um het gratis parkeren en na transport is. Daarmee wordt promotie gevoerd voor het ei land. Dat door de gemeente nu 'één van deze unique selling points is weggegooid' verbaast de ondernemers. „Het getuigt niet van consistent beleid, het is slecht voor het imago van Schouwen-Duiveland en één van de poten van de succesfor mule is onderuitgehaald. Kort om, het is een verkeerd besluit op een verkeerd moment." Om het Transferium gratis te houden, opperen de onderne mers een verlenging van de pe riode dat de parkeermeters el ders in de Westhoek gevuld moeten worden. De Recron hekelt het feit dat de gemeente zich niet aan haar af spraken houdt. Nadat tussen wethouder J. van Felius en de ondernemers afspraken zijn ge maakt over de hoogte van de toeristenbelasting, zet de ge meenteraad die overeenkomst volgens Troost 'een dag later' al weer over boord. De secretaris denkt niet dat de raadsleden zullen terugkomen op deze schreden, maar pleit wel voor meer betrouwbaarheid. Fractievoorzitter van de WD A. Verseput begrijpt het onge noegen van de ondernemers, maar voegt daaraan toe dat de raadsleden een eigen afweging maken. Zo is de gedachte achter het betaald parkeren op het Transferium dat ook de dagre creant meebetaalt aan de toeris tische voorzieningen op het ei land. Of de genomen besluiten zijn terug te draaien of aan te passen durft Verseput niet te zeggen. „Er valt altijd ergens over te praten, maar we moeten wel oppassen dat we geen haps nap beleid voeren." Verhoging OZB De begroting voor volgend jaar is deze maand door de gemeen teraad flink aangepast. Heikel punt voor de fracties was de voorgestelde verhoging (tien procent) van de onroerendzaak- belastiiïg Dat moest minder worden. Om tot de kleinere stij ging van zeven procent te ko men is onder meer besloten één euro per dag parkeergeld te in- Hij kreeg de cheque gisteren op de steiger in de Oude Haven aangeboden door wethouder A. van der Wouden en beleidsamb tenaar W. Lievense voor het mo numentenbeleid. Zij hadden zich voor deze gelegenheid ex tra uitgedost in de sfeer van de ze tijd van het jaar. Versluiskeek wat verbaasd op toen hij zo maar tussen de middag plotse ling Sint-Nicolaas en zwarte Piet de steiger op zag komen. „Ik ben blij dat ik u zie, want ik wil zelf ook een keer naar Span je varen", speelde hij mee. De gemeente wil mede met de tweejaarlijkse monumenten- prijs de status van Zierikzee als monumentenstad nadrukkelij ker profileren. De wethouder benadrukte dat het in dit geval niet gaat om waardering voor iemand die met hulp van een flinke zak subsidie een mooie restauratie laat verrichten. Het gaat de gemeente meer om een pluim voor mensen of organisa ties die zich op allerlei andere wijzen in zetten voor de monu- Sint-Nicolaas en zwarte Piet reiken op de steiger van de museumhaven de Monumentenprijs 2002 uit menten in Zierikzee. aan Bram Versluis. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vrijwilliger Bram Versluis van de Monu mentenhaven Zeeland in Zie rikzee is winnaar geworden van de Monumentenprijs 2002 van de gemeente Schouwen-Duive land. Hij krijgt deze prijs, een cheque van 2269 euro toege kend omdat hij zich dag in dag uit inzet voor de museum haven. Versluis behoorde tot de drie eerder al bekendgemaakte ge nomineerden voor de Monu mentenprijs 2002. Dat waren naast Bram Versluis, de Stich ting Renesse voor de wijze waarop deze organisatie zich bekommert om monumenten als de houtloodsen in Zierikzee en het stadhuis in Brouwershaven en bewoonster Renée Ramakers van huize 't Oude Anker in Burgh-Haamstede. Zij stelt haar monumentale woonhuis elk jaar tijdens de Monumen tendag open voor een grote stroom bezoekers. Wethouder Van der Wouden drukte Versluis op het hart dat hij die 2269 euro naar eigen keus mag besteden zolang het geld maar op enigerlei wijze ten goe de komt aan een monumentDe winnaar zei heel blij te zijn met deze eerste Monumentenprijs van de gemeente Schouwen- Duiveland. „Het zal nog heel moeilijk worden om de juiste de keus te maken waar het geld aan besteed moet worden, maar ik zal daar advies over vragen aan deskundigen", liet Versluis we ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35