Bhopal-actie vindt geen gehoor PZC Giro 860 Ti Chemiereus Dow zegt geen verplichtingen te hebben Graven gevonden bij graafwerk Sluis AZZ-directeur krijgt lof voor inzet jeugdzorg 0113-22 93 03 Open Your Eyes Hersenstichting ederland "Spec wie? Zeker weer zo'n "Je kind zal het maar hebben!" Giro 860 woensdag 4 december 2002 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Twee inwoners van Bhopal riepen gisteren Dow Chemical op hun woonplaats in India zo snel mogelijk schoon te maken. Samen met een aantal medewerkers van Greenpeace plaatsten Nur Jahan en Pranay Shamar een replica van het her denkingsmonument van Bhopal in het plantsoen voor het hoofd kantoor van Dow Benelux in Terneuzen. Voor het tweede achtereenvol gende jaar vroeg Greenpeace bij verschillende Dow-vestigingen in de wereld (onder meer India, Zwitserland, België en Austra lië) aandacht voor de gevolgen van de grootste ramp in de che mische industrie: het ontsnap pen van een wolk van veertig ton zwaar giftig methilisocya- naat in het fabriekscomplex van Union Carbide in de Indiase plaats Bhopal. De eerste paar dagen stierven achtduizend mensen, intussen is het doden tal volgens de milieuorganisatie opgelopen tot 20.000. Boven dien zijn 120.000 mensen in en om Bhopal chronisch ziek. Dow nam vorig jaar Union Carbide over en daarmee is de chemiegi- gant verantwoordelijk voor het saneren van het voormalige fa brieksterrein en medische hulp voor de slachtoffers, stelt Greenpeace. Dow aanvaardt echter geen en kele financiële of morele aan sprakelijkheid. Het ongeluk ge beurde in 1984, vijf jaar later werd met de Indiase regering (voor ruim een kwart eigenaar van de vestiging) een schade vergoeding overeengekomen van 470 miljoen dollar. Green peace claimt dat de medische kosten bij lange na niet betaald kunnen worden 'van driehon derd tot vijfhonderd dollar per slachtoffer'. Dow-woordvoer- der J. Huisman vindt die rede natie een verdraaiing van fei ten. Medische hulp Huisman: „De schikking is des tijds door de Indiase regering goedgekeurd; het Hoogge rechtshof in India heeft in 1991 bepaald dat het bedrag billijk en fair was. De regering zou van het geld medische hulp moeten inkopen, stelden de Indiase rechters. Het bedrijf werd bovendien in 1994 door Union Carbide ver kocht aan een lokaal chemisch bedrijf. Toen Union Carbide vo rig jaar door Dow is overgeno men, hebben we ons er voor meer dan honderd procent van vergewist dat Dow geen enkele financiële, juridische of morele verplichting jegens Bhopal heeft." Het ontbreken van welke ver plichting dan ook was de reden dat Dow weigerde om in tegen woordigheid van de media met de twee inwoners van Bhopal en activisten van Greenpeace te discussiëren over de toekomst van de Indiase stad. „Er is geen discussie mogelijk over de fei ten, dus gaan we geen publieke door Frank Gijsel SLUIS - Bij graafwerkzaamheden op de sportvel den in Sluis, waar straks het multifunctioneel centrum verrijst, zijn gisteren zes graven blootge legd. Vermoedelijk gaat het om de stoffelijke res ten van bewoners van het klooster van de Grauw zusters ter Magdalena. Nadat in september een proefonderzoek plaats vond, was een team van ArcheoMedia uit Nieu- werkerk aan de IJssel gisteren druk doende met het schoonmaken en documenteren van de skelet ten. Of het om een unieke vondst gaat, kon arche oloog E. Bulten nog niet zeggen. Een van de ske letten had een gebroken onderarm met in de buurt een ijzeren mes met een benen heft. Het Grauwzuster-, Magdalena- of Catharina- klooster werd begin zestiende eeuw gebouwd bij de Oostpoort. In 1581 werden de gebouwen ver kocht en een jaar later verlieten de zusters Sluis. discussie voeren. We wilden echter best met de inwoners van Bhopal en vertegenwoordigers van Greenpeace -over eventuele humanitaire hulp praten. Dat doen we tenslotte vaker in lan den waar we actief zijn", ver klaarde Huisman de houding van Dow. De vertegenwoordigers van Greenpeace waren teleurge steld dat ze niet voor het oog van de media met Dow-vertegen- woordigers mochten praten. Het hoofdkantoor van Dow mag dan in Amerika staan, topmen sen van Dow Benelux en andere grote vestigingen kunnen druk uitoefenen op de uiteindelijke beslissers, betoogde 'hoofd gif tige stoffen' E. Matser van de milieuorganisatie. Greenpeace blijft hopen dat Amerikaanse rechters bepalen dat Dow wel degelijk de verplichting heeft om slachtoffers in en om Bhopal schadeloos te stellen. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De eindmeet is nog niet in zicht; dat was de eni ge spijt die dinsdag geuit werd bij het afscheid van algemeen directeur René Holl van de stichting Agogische Centra Zeeland (AZZ). Holl leidde het AZZ tien jaar lang. Hij werkte gedreven toe naar de herstructurering van de jeugdzorg en de vorming van een Zeeuws Bureau Jeugdzorg, schetsten gedeputeerde jeugd zorg L. Coppoolse, voorzitter A. Verbree van de stichting AZZ en P. Lankhorst van het Landelijk Platform Jeugdzorg, waarin Holl zitting had. Dat zo'n bureau er nog niet is, ligt aan het voortdurende uitstel van invoering van de nieuwe Wet op de Jeugdzorg. De wet zou onder een nieuw kabinet per 1 januari 2004 van kracht kunnen worden. In de vorming van het Bureau Jeugdzorg Zeeland gaat het grootste deel van de Stich ting Jeugdzorg Zeeland op. K AZZ gaat samen met de sectij Pleegzorg. De voorzitter vani stichting AZZ, deReimerswat. se burgemeester A. Verb» geeft zijn voorzittersfunctie o? op, maakte Holl dinsdag U kend. Holls opvolger is Go Schaart. Holl trad in dienst bij het A£ kort nadat de Vereniging Kir derzorg haar medewerkers gebouwen aan het AZZ ove droeg, memoreerde voorzit^ H. Vogel. De provincie Zeelai: worstelde toen met de herstrui turering van de jeugdzorg, rf evenzeer met de macht vanc AZZ in Zeeland, riep Verbree- herinnering. „Het monopoli van AZZ moest gebroken wo: den." Dat de provincie in Ui- tot het inzicht kwam dat er ec deling moest komen tussen o toegang van de zorg en de ui voering daarvan schreef Ve bree toe aan het werk van Hot Inmiddels is de relatie metc provincie uitstekend, zei Ve: bree. Niks discounter. Specsavers opticiens is marktleider in Engeland en heeft meer dan 460 winkels in Europa. En nu ook in Goes. U ziet het dus goed: trendy bril inclusief gratis glazen ongeacht de sterkte €39. Bij Specsavers Opticiens worden lage prijzen gecombineerd met kwalitatief hoogwaardige oogzorg. NIPO onderzoek toont aan dat de gemiddelde brilprijs bij Specsavers zo'n 50% lager is dan de gemiddelde brilprijs in Nederland. (Bron NIPO brillen barometer 2002) Nu kunt» daar in Goes ook van profiteren. 5 prijscategorieën U vindt bij ons 5 vaste prijscategorieën. Daarnaast zijn er ook onze designer monturen voor €159 en titanium mon turen voor 169. Altijd gratis glazen Wat voor al onze monturen geldt, geldt natuurlijk ook voor de laagste prijs categorie van €39. Zij zijn altijd inclusief gratis Specsavers standaard enkelvoudige glazen. Ongeacht de sterkte. Daarnaast geniet u van de Specsavers Beste Koop Garanties. 2 jaar kwaliteitsgarantie, volle dige tevrederiheidsgarantie en natuurlijk de laagste prijsgarantie. Bel nu voor een gratis uitgebreid oogonderzoek Ganzepoortstraat 7 (tegenover 't Kruidvat) www.specsavers.nl leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48.16 - www.hersenstichting.nl Elk jaar gaan 700.000 dieren dood door dierproeven. Dat moet anders, kan anders. Met alternatieven die dierproeven overbodig maken. Denkt u er ook zo over? Kom dan naar www.proefdiervrij.nl of bel 070-306 24 68 en zie wat kunt doen. Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. Een hersenaandoening bij kinderen is heel ingrijpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen. We doen dat door het financieren van wetenschappelijk onderzoek en j&y geven van voorlichting. Geef daarom gul. y Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070 -360.48.16 - www hersenstichting.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34