itop op plannen landinrichting Dutchtone geeft garantie op huwelijks aanzoeken. Vijftig panden in race voor Architectuurprijs Milieuorganisaties kraken verdragen Schelde en Maas 15 Tholenaar begrijpt ernst discriminatie niet ILTO-voorzitter voorziet nadeel voor boeren als uitwerking achterblijft an Gelder zet handtekening op koffiewisselbeker Vier maal raak in Kruiningen Douches zwembad legionellavrij Kleptomane vraagt begrip Werkstraf voor dealen drugs Lastige bezoeker aangehouden Megaklapper in beslag genomen Drankrijder moet betalen woensdag 4 december 2002 idoor Aector Dooms MIDDELBURG - Wat had een 41-jarige man uit Tholen be zield om twee meisjes van vijftien jaar met een donkere huidskleur te bedreigen en te nZ£ beledigen? Voor de Middel burgse politierechter nam de R£ Tholenaar gisteren bijna niets terug van zijn kwetsend taal gebruik. In een supermarkt in Stavenis- se had hij 19 maart dit jaar de uit Sri Lanka afkomstige meis jes uitgescholden en met de dood bedreigd. „Het is toch niet discrimine rend als ik zeg dat iemand zwart is. In Afrika zeiden ze ook witte neger tegen mij. En wat ik heb gezegd over de ko ran en de bijbel, daar blijf ik achterstaan." De scheldkanonnade, waarvan hij werd beschuldigd, vond hij overtrokken. Hij gaf toe dat hij een 'grote bek' had opgezet en dat hij de kinderen dreigend had toegevoegd: 'zulke meiden moet je in de grond stoppen', maar was dat allemaal zo erg? Officier van justitie H. den Hartog vond zijn taalgebruik schandelijk. „Dit gedrag is re calcitrant. U bent in de winkel gaan schreeuwen en tekeer ge gaan tegen de meisjes. Zij wa ren compleet overstuur en stonden te trillen op hun be nen. U waarschuwt dat buiten landers zich moeten gedragen, maar we leven in een democra tisch land en hebben elkaar te respecteren." Ze eiste een maand gevange nisstraf. Politierechter G. Nomes on derschreef dat er in deze multi culturele samenleving weder zijds respect moet zijn, maar hij wilde de verdachte nog een kans geven en legde een werk straf van zestig uur op. De Tholenaar zei daar weinig voor te voelen. „Ik ben voor honderd procent afgekeurd. Ik dacht trouwens dat dwangar beid in Nederland verboden was", reageerde hij. de lorRinus Antonisse ROUWERSHAVEN - Plannen >or landinrichting moeten in e ijskast. Nu het Rijk de geld- raan dichtdraait, is het onver antwoord hiermee door te gaan. ™*)at geldt met name voor herin- ichting van West-Zeeuws- Baanderen en rondom het Veer- ie Meer. Üet /ooi /oorzitter Peter de Koeijer van le Zuidelijke Land- en Tuin Organisatie Zeeland is re soluut. „De plannen moeten tterijkt worden op realiteitszin. Fe moet niet doorgaan op iets Èvat niet binnen bereik is. Ik vind dat overheden te makke- lijk plannen maken over ander- ans bezit. Dat zouden ze met M|hun eigen huis nooit doen." enHij hoopt dat de bezuiningen de lopende landinrich tingsprojecten, zoals op Schou- jwen. mee zullen vallen, 'al gaat ihet er niet sneller op'. Voornieu- 'we projecten ligt het anders. Op zijn minst moeten de plannen volgens De Koeijer vereenvou digd worden ('een aantal luxe onderdelen schrappen'), of an ders helemaal achterwege blij ven. L' Schaduw De Zeeuwse ZLTO-voorzitter .stelt dat als de uitvoering van landinrichting stokt, óók het Snaken van plannen vertraagd Snoet worden. „Misschien moet er op de plannenmakers eens bezuinigd worden." Hij wijst er- b pp dat boeren in gebieden waar |c (herinrichting wordt voorbereid, ite maken krijgen met schaduw werking. Zowel in West- Zeeuws-Vlaanderen als rondom het Veerse Meer is het de bedoe ling duizenden hectares land bouwgrond een andere bestem ming te geven, onder meer voor recreatie en natuur. Bij voor baat worden daardoor op be paalde agrarische gronden claims gelegd. De Koeijer acht dat onjuist, zeker als niet vast staat wanneer de plannen uitge voerd kunnen worden. Hij onderstreept dat de scha duwwerking boeren ernstig in de knel brengt. Ze weten niet waar ze aan toe zijn en die onze kerheid duurt vele jaren. Dat klemt temeer, nu aanpak van nieuwe plannen op de lange baan geschoven wordt. Voor boeren wordt het daardoor on mogelijk om noodzakelijke ver nieuwingen en aanpassingen van de bedrij fs voering te verwe zenlijken. Ze raken daardoor achterop, met alle (ook financi ële) gevolgen van dien. De ZLTO-voorzitter vernacht dat de landinrichting komende tijd een 'heet hangijzer' zal wor den. Hij tekent aan dat dit on derwerp bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) kennelijk als een sluitpost wordt beschouwd: als er te weinig geld is, is landin richting direct kind van de reke ning. Dat is vaak gebleken. De georganiseerde landbouw in Zeeland heeft eerder het overleg met de provincie over landin richting opgeschort en het werk in verschillende landinrich- tings- en gebiedscommissies neergelegd. Dat gebeurde uit protest tegen het niet nakomen van financiële toezeggingen door de overheid. Het overleg werd pas hervat nadat er alsnog voldoende geld kwam. De Koeijer gaat er vanuit dat dit pressiemiddel nu achterwege blijft. Vooropgesteld dan, dat de provincie de consequenties trekt uit het bezuinigingsbeleid van demissionair minister Veer man van LNV. In dit verband geeft hij nog aan dat de landin richtingsplannen voor het Veer se Meer en West-Zeeuws- Vlaanderen voor de landbouw niet zonodig hoeven, maar met name vanuit recreatie en natuur gepromoot worden. MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder zet vrijdag 6 december de kof- fie-estafette van Novib voort. In de Middelburgse Geerepas- sage neemt Van Gelder als acht ste in een lange reeks bekende Nederlanders de 'koffiewissel beker' in ontvangst. Met het plaatsen van zijn handtekening op deze grote koffiemok onder steunt hij de actie van Novib. De organisatie wil grote koffie- branders ertoe bewegen een eer lijker prijs te betalen voor hun grondstoffen. De wisselbeker doet in anderhalve maand alle provincies aan en wordt later, samen met door het publiek on dertekende actiekaarten, aan Douwe Egberts aangeboden. Volgens Novib maken de grote koffiebranders grote winsten, terwijl zeker 25 miljoen koffie boeren worden bedreigd in hun bestaan. Kt De brandweer heeft een auto opengeknipt op de Oude Rijksweg. foto Willem Woznitza van onze regioredactie KRUININGEN - Bij vier ongevallen in Kruiningen zijn gisteren zeven mensen gewond geraakt. Zij wer den naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Het eerste ongeval gebeurde rond half acht op de krui sing Stationsweg Oudedijk. Een 17-jarige bromfiet ser uit de gemeente Reimerswaal sloeg linksaf de Sta tionsweg in en kwam in aanrijding met een 40-jarige automobilist. De jongen sloeg over het stuur van zijn bromfiets en brak zijn enkel. Hij is naar het zieken huis in Goes vervoerd. Een half uur later gebeurde een ernstig ongeval op de kruising Oude Rijksweg-Stationsweg. Een 79-jarige automobiliste uit de gemeente Reimerswaal reed van af de Stationsweg de Oude Rijksweg op richting Goes, maar verleende daarbij geen voorrang aan een 24-ja- rige bestuurster uit de gemeente Goes, die richting de veerboot reed. Daardoor ontstond een botsing, waar bij beide wagens geheel werden vermeld. De 24-jarige vrouw zat bekneld en moest door de brandweer wor den bevrijd. Zij werd, evenals de andere bestuurster en een 82-jarige inzittende, met onbekende verwon dingen naar het ziekenhuis gebracht. Gistermiddag deed zich even verderop opnieuw een ernstige aanrijding voor. Om tien over half vier ver leende een 57-jarige automobilist uit de gemeente Reimerswaal op de kruising van de Oude Rijksweg met de Burgemeester Elenbaasstraat geen voorrang aan een 34-jarige motorrijdster uit de gemeente Rei merswaal. Zij werd met niet nader genoemd letsel naar het Oosterscheldeziekenhuis gebracht. Even na half zes moesten de hulpdiensten in actie ko men bij de verkeerslichten op de N60, nabij het veer- plein in Kruiningen. Een 24-jarige automobilist uit Arnemuiden reed tegen een auto die voor het rode licht stond te wachten. Door de klap schoot deze auto vooruit, tegen een andere auto aan De twee vrouwe lijke inzittenden moesten door de brandweer uit de auto worden bevrijd. Ze zijn met onbekende verwon dingen naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. Advertentie NetwerkGarantie Waar uw gesprek ook over gaat, Dutchtone geeft er garantie op. NetwerkGarantie houdt in dat, in het onwaarschijnlijke geval dat een verbinding ooit mocht wegvallen, u als Allin abonnee tot 1 gratis minuut krijgt om terug te bellen. Het enige dat u in zo'n geval hoeft te doen is hetzelfde mobiele of (nationale) vaste nummer binnen 5 minuten terugbellen, www.dutchtone.ni Goed bezig, dutchtone door Emile Calon MIDDELBURG - Welgeteld vijftig gebouwen en één brug - de Hongersdijckbrug bij de Zandkreeksluis - dingen mee naar de Derde Zeeuwse Archi tectuurprijs. D. Monfils van de organiserende stichting Het Zeeuwse Gezicht is tevreden over het aantal inzendingen. Hij vindt het echter jammer dat slechts weinigparticulieren hun huis laten meedingen naar eeu wige roem. De inzendingen zijn vooral opgestuurd door archi tecten, aannemers en de over heid. Monfils betreurt het ook dat er geen evenwichtige geografische spreiding is'. Meer dan de helft van de gebouwen die meedingen staat in Middelburg en Vlissin- gen. Een Thools gebouw ontbreekt. De jury moet ook niet gaan kij ken op Sint Philipsland of daar nieuwe gebouwen zijn die pas sen in het landschap en passen bij Zeeland. Gemeentehuis Op Schouwen-Duiveland is men blijkbaar ook niet erg trots op wat daar de afgelopen vijf jaar is gebouwd. Alleen het nieuwe gemeentehuis dingt mee naar de prijs. Monfils vermoedt trouwens dat dat gebouw een goede kans maakt, om genomi neerd te worden. Zekerheid heeft hij niet, omdat anderen de komende tijd maxi maal vijf gebouwen nomineren, waarna de jury eind maart of begin april de definitieve beslis sing neemt. Het publiek kan ook zijn voor keur uitspreken. Alle inzendin gen komen vanaf medio januari op de website van Het Zeeuwse Gezicht te staan. Elke bezoeker kan vervolgens met één muis klik aangeven welk object in aanmerking komt voor de pu blieksprijs. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen zijn ook maar weinig inzendingen, aldus medewerker L. Kaagman. Hij merkt wel op dat een van die inzendingen, het nieuwe kan toor van Rijkswaterstaat in Ter- neuzen, een serieuze kandidaat is voor de prijs. Demeeste inzendingen, vijftien, komen uit Middelburg. Vooral nieuwbouwwijk Veersche Poort is ruim vertegenwoordigd. On der andere met de waterwoning en de meegroeiwoning van Hertzberger en de Hooge VLISSINGEN - De douches van het Sport fondsenbad in Vlis- singen zijn weer vrij van legionella. Onderzoek heeft dat uit gewezen. Uit een eerdere test, vorige week woensdag, bleek dat de bacterie nog niet was verdwenen. De legionellabacte- rie werd begin vorige maand aangetroffen in de douches van het zwembad. De directie besloot daarop, na overleg met de provincie en de GGD Zeeland, de douches te sluiten. Maatre gelen zoals het doorspoelen van de leiding met waterstof peroxide, zorgden ervoor dat de bacterie uit de leidingen ver dween. Het Sportfondsenbad werd ook al in juni 1999 en september 2000 geconfronteerd met de bacterie, die hoge koorts, spier pijn en vermoeidheid kan veroorzaken. MIDDELBURG - Een 27-jarige vrouw uit Vlissingen vroeg gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter aan dacht voor haar probleem: dwangmatig stelen ofwel klepto- mame. De Vhssingse nam een jas weg bij C&A in Goes, terwijl ze nog in haar proeftijd zat van een eerdere winkeldiefstal. Politierechter G. Nomes veroordeelde haar conform de eis tot 88 uur werkstraf. Officier van Justitie H. den Hartog had de indruk dat de vrouw er niet op uit is om te stelen. „Alleen ben ik er nog niet van overtuigd of ze zich kan beheersen." De rechter had gehoopt dat de voorwaardelijke gevangenisstraf die de vrouw vorige keer kreeg opgelegd, haar zou beletten opnieuw te stelen. Maar vergeefs. „Als ik geen geld heb, moet ik mezelf opleggen om niet te gaan winkelen", zei de verdach te. Ze heeft inmiddels hulp ingeroepen van de reclassering. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 38-jarige vrouw uit die stad 120 uur taak straf opgelegd voor dealen van heroïne en cocaïne. De politie stuitte 10 september tijdens een uitgebreid onderzoek op de verslaafde Middelburgse, die samen met een 60-jarige Vlis- singer dealde vanuit haar woning. De vrouw zorgde voor klanten, terwijl de man de harddrugs aanbood. Officier van justitie H. den Hartog zag de verdachte als een kleine vis, die dealde om in haar eigen gebruikte voorzien. Zij eiste 160 uur werkstraf. Raadsman A Bals vond dat het onderzoek niet de schoonheidsprijs verdiende. „Er zijn telefoontaps geweest, die ik niet heb kunnen toetsen. Ze bevinden zich niet in het dossier." Hij vroeg de politierechter daarmee rekening te hou den in de strafmaat. Nomes toonde begrip voor dit standpunt en veroordeelde de vrouw tot 120 uur werkstraf. MIDDELBURG - Een 41-jarige man uit Heinoord is gister ochtend even na twee uur in Middelburg aangehouden we gens openbare dronkenschap. Eerder weigerde hij een pand aan de Loskade te verlaten, ondanks een bevel van de politie. Daarna zorgde hij buiten voor overlast. Tegen de man is pro ces-verbaal opgemaakt. SINT JANSTEEN - Een 32-jarige man die in het holst van de nacht met een rol illegaal vuurwerk onder de arm in Sint Jan steen werd aangetroffen, is door de politie na verhoor be keurd. De man liep in de nacht van maandag op dinsdag rond kwart voor vier door de Brouwerijstraat met een 100.000- klapper. Die is in beslag genomen. Plaaten van Karelse van der Meer. Buurgemeente Vlissingen is goed voor veertien inzendingen Markante gebouwen als de Sar- dijntoren, de Dobberende Doosjes, Cinecity en het Mu- zeeum ontbreken niet. Stadswoningen Kaagman wijst echter op een veel minder opvallend project, de stadswoningen aan de Roo- seveltlaan/Beatrixlaan, als voorbeeld van een bijzondere architectonische prestatie. Het appartementencomplex aan de Breeweg van Woongoed in Mid delburg is volgens Monfils ook zo'n project dat nauwelijks ruchtbaarheid heeft gekregen maar wel eens hoog kan eindi gen. Iedereen kon de afgelopen we ken gebouwen en -objecten via internet insturen. „Zo laagd rempelig als maar mogelijk is", aldus Monfils. Nu blijkt dat maar weinig parti culieren die mogelijkheid heb ben benut, moet volgens hem voor de volgende keer goed ge keken worden of er niet veel meer ruchtbaarheid aan de wedstrijd gegeven moet wor den. door Wout Bareman GENT - Milieubewegingen uit Nederland, Vlaanderen en Wal lonië vellen een vernietigend oordeel over de nieuwe verdra gen voor het grensoverschrij dend waterbeheer van de Schel de en de Maas. Die verdragen werden gisteren door 'de staten aan de stroom' getekend tijdens een academische zitting in het stadhuis van Gent. De milieuorganisaties, waaron der de Zeeuwse Milieu Federa tie, klagen al jaren steen en been over het gebrek aan daadkracht bij de internationale Schelde- commissie, die in '94 werd opge richt. De verschillende landen in het stroomgebied kijken niet verder dan hun eigen lands grens; van een integraal water beleid is absoluut geen sprake. De protesten van de milieube weging werden gisteren onder streept met een ludieke demon stratie naast het bordes van het Gentse stadhuis. Daar kronkel den namaakkreeften en vissen in een denkbeeldige, vervuilde Schelde en Maas. Binnen wer den op dat moment de verdra gen getekend door vertegen woordigers van de Nederlandse, Vlaamse, Brusselse, Waalse, Franse, Duitse en Luxemburgse regering. De milieuorganisaties werden tot nu toe mondjesmaat toe gelaten tot overleg in de inter nationale Schelde- en Maas commissies, kregen nauwelijks mogelijkheden voor enige in breng en worden ook in de nieu we verdragen maar net getole reerd. Zij krijgen in de nieuwe opzet (net als bijvoorbeeld de visserij) de rol van waarnemer toebedeeld. Terwijl de orga nisaties in het kader van de toepassing van de Europese Ka derrichtlijn Water op meer re kenden. Ze vragen zich af wat ze als passief toeschouwer te zoe ken hebben in bijvoorbeeld de Scheldecommissie, waar ze in één jaar tijd nauwelijks vijf mi nuten spreektijd kregen. Gemiste kans Woordvoerder V. Klap van de ZMF: ,.De nu ondertekende ver dragen zij n een gemiste kansZe bieden geen enkele garantie voor een krachtdadig, grens overschrijdend, integraal wa terbeleid. Ze zijn opgesteld in weinig krachtige bewoordingen en missen bijvoorbeeld een dui delijke focus op het grensover schrijdende karakter van vele problemen. Bovendien ontbre ken duidelijke richtlijnen voor. de uitvoering van de beslissin gen van de verdragspartijen, in clusief tijdschema's, limietdata en de verplichting te rapporte ren als zaken niet worden uitge voerd." De Schelde- en Maascommis sies zijn niet meer dan een plat form voor uitwisseling van in formatie en in het beste geval adviesorganen. Dat het ook an ders kan, bewijzen de verdragen van Rijn en Donau, stellen dé milieuorganisaties vast. De Vlaamse minister V. Dua van Leefmilieu en Landbouw en de Nederlandse staatssecretaris M. Schultz van Haegen van Ver keer en Waterstaat toonden gis teren begrip voor de teleurstel ling bij de milieuorganisaties. Schultz: „Ook voor de Neder landse regering had het alle maal wel wat ambitieuzer en concreter gemogen. Ik vind ech ter wel dat de milieu- en andere organisaties moeten blijven meepraten. Kritische geluiden, oké. Maar er moet ruimte blij ven voor overleg." Minister Dua pleitte een jaar ge leden al voor een nadrukkelij kere rol en inbreng van de orga nisaties. Ze herhaalde haar pleidooi voor internationale ad viesraden voor Schelde en Maas, waarin die inbreng gega randeerd is. MIDDELBURG - Een 42-jarige Vlissinger is gisteren veroor deeld tot zeshonderd euro boete en zes maanden voorwaardelij ke rijontzegging wegens rijden onder invloed. De man zei tien flesjes bier te hebben gedronken voordat hij in de nacht van 6 oktober werd betrapt. Hij trok de aandacht van de politie omdat hij te hard reed. De Vlissinger heeft vol gens de politierechter een voor beeldfunctie voor anderen om dat hij werkt in de horeca, maar hij heeft zich daarvan niets aan getrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33