Oud en nieuw vormen een geheel PZC PZC Voedseltekort nekt eidereend Goesenaar krijgt boete en rijverbod Tholen wisselt informatie uit met Brabantse buren Fracties willen ondernemers Tholen steunen 13 Karakter voormalige drukkerij blijft bewaard in schouwburg Goes Tholen biedt diensten digitaal aan Werkstraf voor doodrijden fietsster Toch boete voor te hard rijden Dubbel in de fout Gereedschap weg bij tuinbouwer Politie pakt illegalen op in Middelburg Auto in de sloot door mist agenda cursussen HSR, woensdag 4 december 2002 Links het oude gedeelte, rechts de theatertoren in aanbouw. Nieuwe onderdelen staan klaar in het oude gedeelte aan de Ooster- Opzichter Viergever (rechts) leidt wethouder Linssen (midden) en baan. projectleider Schipper rond. door Rolf Bosboom GOES - De zaal staat blank. Een wirwar van steigerpijpen en ve le andere bouwmaterialen vor men voorlopig het decor. On voorstelbaar dat hier over pakweg negen maanden voor stellingen worden gehouden voor chic uitgedost publiek. Aan het Bleekveld, verscholen achter het GGD-gebouw en het Centrum voor Werk en Inko men, wordt sinds maart gewerkt aan de nieuwe schouwburg van Goes. Steeds duidelijker wordt hoe fraai heden en historie hier tot één geheel worden gesmeed. Wethouder C. Linssen, geeste lijk vader van het theater, toont graag samen met projectleider J. Schipper en opzichter B. Vier gever van aannemer Van Heese- wijk de voortgang van de werk zaamheden. Langzaam maar zeker ziet hij nu ontstaan wat hij al die tijd voor ogen heeft gehad en waarvoor hij veel moeite heeft moeten doen om anderen mee te krijgen in zijn enthousi asme. „Ik kom er nu elke week, want de schouwburg is echt een stuk van mezelf geworden." Details Tot in de finesses wil hij erbij be trokken zijn. Of het nu gaat om de keuze van de stoelen, de exacte kleur van de vloerbedek king of, zoals deze keer tijdens de rondwandeling, om wijze waarop het metselwerk moet worden gevoegd. „Ik kan geluk kig dingen vooraf al helemaal voor me zienDaardoor ben ik in staat om op detail mee te praten over de afwerking." Het uitgangspunt van het nieu we theater is de vroegere am bachtsschool en drukkerij Oos- terbaan. Aan de kant van de Westwal komt het Cultuurhuis, het onderkomen voor diverse culturele instellingen. De ande re helft wordt gebruikt voor het theater, met onder meer de kleedkamers en de foyer. De nieuwbouw naast het karakte ristieke pand uit 1928 omvat de theaterzaal, de toneeltoren en een entreeparti jHet oude en het nieuwe deel vormen één geheel. De oude drukkerij wordt ingrij pend opgeknapt, waarbij het oude karakter zoveel mogelijk wordt bewaard. „Achteraf is het een geluk dat er in de loop der jaren zo weinig aan is gerestau reerd", zegt Linssen. „Daardoor kunnen we nu het authentieke laten terugkomen." Afgeblad derde deuren worden daarom bijvoorbeeld niet vervangen, maar opnieuw geschuurd en ge verfd. De stalen kozijnen aan de buitenkant waren niet meer te behouden. Met veel moeite is een waardige vervanger gevon den. „Het zijn aluminium kozij nen, maar dan wel met een smal profieltje. Een nieuwe techniek, maar het past wel helemaal bij dit gebouw." „Een heel interessant project", zegt opzichter Viergever over het werk. „Alles is tachtig jaar oud. Het is ongelooflijk wat voor een werk daar in zit. Je moet het eerst helemaal uit el kaar halen. Dat betekent slopen met beleid." Dat gebeurt mo menteel op grote schaal. Her en der zijn muren uitgebroken om de juiste doorgangen te krijgen, op alle fronten wordt het pand onder handen genomen, maar de Oosterbaan-sfeer hangt er nog steeds. Volle glorie De magnifieke lichtstraat met vide blijft vanzelfsprekend in volle glorie bestaan. Even ver derop op de eerste verdieping staan twee enorme blauwe ma chines. Het blijken de installa ties voor de luchtbehandeling te zijn. „Het dak heeft er een maand voor opengelegen", zegt Schipper. Aan de voorzijde ligt de vroegere directiekamer, waaraan op een nieuw behange tje en verfje na niets wordt ge daan. Viergever wijst op de be tegeling van de schouw. „Echt vakwerk hè", glimt hij. Aan de andere zijde wordt de verbinding met de theaterzaal gelegd. „Dit zag ik al helemaal voor me", zegt Linssen. „Als je later door de foyer loopt, zie je de hoeken van het oude gebouw staan. In mijn gedachten komt hier dan ook ergens een oude handdrukpers te staan, zodat je weer de relatie met de grafische historie legt." Het geeft een bijzonder gevoel om alvast even op het toneel te mogen staan en te voelen hoe groot en hoog zo'n toren is. „Dit is 'm nou", zegt Viergever trots. „Achttien meter hoog." De vele benodigde techniek moet er nog in worden aangebracht. Vanaf het podium is de ronde vorm van de zaal, waar uiteindelijk 530 stoelen komen te staan, al goed ziqhtbaar. Er wordt gewerkt aan de complexe staalconstruc tie voor het dak. Overwerk De technische complicaties die een oud gebouw met zich mee brengen, hebben ervoor gezorgd dat de aannemer wat achter ligt op de planning. Toch moet het theater komende zomer, vóór het begin van het nieuwe sei zoen, gereed zijn. Dat betekent desnoods wat overwerk, zegt Viergever. „Maar we gaan 'm op tijd klaarmaken." SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen breidt de ser vice van burgerzaken uit met diensten via internet en de tele foon. Vanaf 1 januari is bijvoorbeeld een uittreksel van de burgelijke stand via het internet of de telefoon aan te vragen. Het wordt vervolgens per post thuisgestuurd. Bij wijze van proef kan nu al gebruik worden gemaakt van de dienst De aanvragen zijn te doen via de website www.tholen .nl onder dc knop 'Loket' bij het onderwerp producten en diensten. Voor een aantal zaken moet de burger de gang naar het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk blijven maken. Maar een aantal zaken waarvoor een handtekening nodig is, zijn wel via het internet te regelen. Er zijn formulieren op de website beschikbaar die kunnen worden uitgeprint, ondertekend en vervolgens opgestuurd kunnen worden naar de gemeente. BRESKENS - Een verkeersongeval met dodelijke afloop op de Nieuwesluisweg in Oostburg is een 22-jarige inwoner van Breskens in hoger beroep op een werkstraf van 180 uur komen te staan. De man mag bovendien een jaar lang geen auto be sturen. De straf van het Haagse gerechtshof is lager dan het vonnis van de politierechter in Middelburg. Deze veroordeel de de man eerder tot een werkstraf van 240 uur en vijftien maanden rijontzegging. De automobilist ging in hoger beroep omdat hij de werkstraf te hoog vond voor wat hij een 'ver- keersfout' noemde. Die fout kostte het leven aan een fietsster die bij de oversteekplaats stond te wachten totdat de weg vrij was. Het ongeval gebeurde drie jaar geleden doordat de man uit Breskens te laat merkte dat een auto voor hem stopte om de fietsster te laten oversteken. Hij remde en week uit. Daarbij belandde hij in de linkerberm en schepte de fietsster. TERNEUZEN - Een 52-jarige man uit Brasschaat is gisteren toch veroordeeld tot een boete van 233 euro voor te hard rij den op de rijksweg tussen IJzendijke en Schoondijke. De zaak werd vorige maand aangehouden door kantonrechter AMe- lens om de politieman die het proces-verbaal had opgemaakt te kunnen horen als getuige. De oud-West-Zeeuws-Vlaming was vorig jaar achtervolgd door de agent. Die constateerde dat de verdachte 130 kilometer per uur had gereden. De ver dachte betwistte dat echter en voerde vorige maand op cle zit ting aan dat de agent nooit direct achter hem had gereden en daardoor niet vast had kunnen stellen hoe hard hij reedOp de zitting verklaarde de betrokken politieman echter onder ede dat hij wel direct achter de auto van de verdachte had gere den Officier van justitie RJeuken zag geen reden te twijfelen aan de verklaring van de agent en eiste 280 euro boete. De kantonrechter gaf de verdachte 47 euro korting voor de moei te die hij zich had getroost om de zaak aan te vechten. GOES - Een 34-jarige automobilist uit Baarn werd gister nacht op de Westsingel in Goes aangehouden. Hij reed met zijn auto op het fietspad en bleek bovendien te veel te hebben gedronken, zodat hij twee bekeuringen kreeg. KAPELLE - Uit een glastuinbouwbedrijf in Kapelle werden in de nacht van maandag op dinsdag een weegschaal, boor machine, heggenschaar en dompelpomp gestolen. De goede ren hebben een waarde van enkele honderden euro's. MIDDELBURG - De politie heeft gisterochtend drie illega len uit Oost-Europa opgepakt bij een bedrijf op een industrie terrein in Middelburg. De mannen, *23, 24 en 29 jaar oud, worden het land uitgezet. De werkgever krijgt een proces verbaal, De actie vond plaats in samenwerking met de Vreemde lingendienst en de Arbeidsin spectie. KERKWERVE - In dichte mist is gistermiddag op de N59 een auto de sloot ingereden. De be stuurder, een veertigjarige au tomobilist uit Amersfoort, kwam met de schrik vrij. De man reed in zijn bedrijfsauto in de richting van Kerkwerve toen hij een inhaalmanoeuvre uitvoerde. Door de mist merkte hij pas op het laatste moment een tegenligger op. Bij het te rugsturen om een aanrijding te voorkomen raakte hij de macht over het stuur kwijt. Zijn auto is total-loss. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Harmen van der Werf DEN HAAG - De verhoogde sterfte onder eidereenden in de Waddenzee in de laatste drie winters heeft zeer waarschijn lijk toch te maken met een ge brek aan voedsel, met name aan mosselen en andere schelpdie ren die voor eidereenden ge schikt zijn. Onderzoekers van het instituut Alterra trekken deze conclusie in een onlangs door het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij (LNV) gepubli ceerd rapport. Zij signaleren in hun onderzoek een verband tus sen de beschikbare hoeveelhe den halfwas mosselen in de Waddenzee en de verhoogde sterfte onder eidereenden. Ook een tekort aan spisula's, een an dere schelpdiersoort, langs de Noordzeekust speelt een rol. Op basis van inventarisaties van schelpdierbestanden in de Waddenzee is er puur getalsma tig nooit een voedselgebrek voor vogels geweest. Er lagen genoeg mosselen en kokkels, maar niet alle schelpdieren zijn even goed eetbaar voor eidereenden, aldus de Alterra-onderzoekers. De ei dereenden moeten het vooral van halfwas mosselen hebben en die lagen er minder, onder meer omdat er, zo staat in het rapport, 'tegenwoordig een zeer intensieve visserij op mossel zaad' in diepergelegen delen van de Waddenzee plaatsvindt. En door het gebrek aan mosse len zijn mossel vissers eerder ge neigd hun schelpdieren op de markt te brengen en dus van de kweekpercelen in de Wadden zee te halen. Eidereenden eten van die percelen. Infectie Een parasitaire infectie bij de eidereenden is vaak ook als mo gelijke oorzaak van de sterfte naar voren gebracht, met name door schelpdierdeskundige A. Smaal van het Nederlands In stituut voor Visserijonderzoek in Yerseke. Hun eetlust zou door de infectie sterk verminderen. De Alterra-onderzoekers slui ten dat ook niet uit, maar zij stellen nadrukkelijk dat 'de meest aannemelijke verklaring' toch voedseltekort is. Die con clusie is een tegenvaller voor de schelpdiersector en kan gevol gen hebben voor het toekomstig visserijbeleid in de Waddenzee. In de winter 1999-2000 zijn naar schatting 21.000 eidereen den omgekomen, in 2000-2001 vijf- tot zevenduizend en afge lopen winter tien- tot twaalf duizend, op een in Nederland overwinterende populatie van zo'n 120.000 stuks. STREEKACTIVITEITEN GOES DeSpinne, 13.00-16.45 uur Senio ren biljart competitie, 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Hollandsche Hoeve, 13.00 uur Demonstratie oude ambach- ten;Wijkgebouw Jan Ligthart, 13.30 uur Bingo; De Pit. 13.30-16 30 uur- Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Activiteiten WAO-ers; Openbare bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4 t/m 8 jaar; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 13.30 uur. Bil|arten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; 19.30 uur. Clubavond Bridgeclub Kap-Biez.; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten WAO'ers en 50- plussers; 14.00 uur- Koersbal 50-plus- sers; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Condi tietraining; Gemeentehuis, Commissie vergadering Financiën en Algemene zaken, OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil. 14.00 uur. Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis. 13.15 uur: Volks dansen, THOLEN Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14 00-16.00 uur- Jeugdsoos, WEMELDINGE Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; YERSEKE - Openbare bibliotheek, 14.00- 14.30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; Prinses Beatrixhaven, 13,30 uur: Vertrek rondvaart Oosterschelde; De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen 50- plussers; I GOES Workshops Kerst all inn, kerststukjes, windlichten, ballen, kaarten, placemats en houten panelen in het Atelier van Le- nie Bos, Golda Meirstraat 7, dagelijks op afspraak, gemiddeld twee uur, informa tie; 0113-231433 door Steffan ter Maat HOEVEN - Tholen gaal inten sief informatie uilwisselen met West-Brabantse gemeenten. Vooral op gebied van veiligheid, volkshuisvesting, infrastruc tuur, cultuur en zorg kunnen de gemeenten veel van elkaar le ren. Dat concludeerden de ge meenten die gisteren deelnamen aan een overleg in Hoeven. Halderberge, Bergen op Zoom, Rucphen, Woensdrecht. Moer dijk, Steenbergen, Roosendaal en Tholen voerden het overleg niet meer in het voormalige Ge meentelijke Samenwerkings verband Westelijk Noord Bra bant. Dit samenwerkingsver band verdwijnt als de regionale brandweer en de gemeenschap pelijke alarmcentrale van de ge meenten worden opgeheven en overgaan naar een nieuw sa menwerkingsverband voor Midden-en West-Brabant. Tho len zal zich met de brandweer aansluiten bij Zeeland, omdat het werkterrein van de zoge naamde zwaailichtdiensten de provinciegrenzen niet meer mag overschrijden. Voor burgemeester W. Nuis van Tholen maakte dit het overleg van gisteren niet minder inte ressant. „Het ging bij het over- door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Goes mag vijftien maanden niet rijden en moet 850 euro boete betalen omdat hij dronken achter het stuur zat. Omdat de man binnen zijn proeftijd van een eerdere ver oordeling in de fout was gegaan, viel het rijverbod een half jaar langer uit. De man was op 26 september in Goes dronken op zijn motor ge stapt en van de Markt weggere den. Voordat hij werd aange houden, had hij thuis nog een flesje bier gedronken. Maar ook als die niet werd meegeteld, bleek hij nog steeds ruim drie keer zoveel alcohol genuttigd te hebben dan is toegestaan. Rela tieproblemen en schulden had den de Goesenaar naar de fles doen grijpen. ,,U zag het niet meer zitten, maar u bent toch gaan rijden", merkte officier van justitie H. den Hartog op. Een 37-jarige drankrijder uit Heinkenszand kwam met negen maanden rijontzegging, waar van zes maanden voorwaarde lijk en 1200 euro boete weg. De man had het rijbewijs dringend nodig. Hij beaamde stom te zijn geweest, om 19 september dit jaar in Heinkenszand van zijn stamcafé naar huis, zo'n hon derd meter, te rijden. Het rijbe wijs werd vlak daarop ingeno men omdat hij bijna vier keer te veel had gedronken. Officier van Justitie H. den Hartog vond het niet alleen onverstandig, maar ook erg gevaarlijk. „Ik kies dan eerder voor de ver keersveiligheid dan voor het persoonlijk belang." Den Har tog eiste negen maanden rijont zegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk en 900 euro boe te. leg niet over de brandweer. Dat zal in de toekomst eenvoudig weg niet meer kunnen. We heb ben gesproken over andere vor men van veiligheid. We willen kijken of we in de toekomst in formatie kunnen uitwisselen, bijvoorbeeld over voorlichting bij woninginbraak of over het politiekeurmerk voor wonin gen", legt Nuis uit. De burgemeester gaf aan ook wel te willen praten over zaken als probleemjongeren en de on veilige situaties die kunnen ont staan bij overlast van deze groe pen. Door informatie uit te wis selen kunnen gemeenten het een en ander van elkaar opsteken. „Dat vind ik het mooie van hoe we nu samenwerken", zegt Nuis. We hebben het ook ge had over de invulling van cul tuur binnen je gemeente. Je gaat uit van je eigen kracht, maar waar het nodig is - en ook kan - willen we graag met naburige gemeenten samenwerken. Wij komen dan in eerste instantie in West-Brabant terecht. door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - De detailhandel in Tholen kan best een ruggensteuntje gebruiken, vinden de Thool- se gemeenteraadsfracties. Maar concrete toezeggingen deden zij niet, tijdens een vergadering van de commis sie gemeentelijke ontwikke- ling. Inspreker C. van Koeveringe van de Thoolse Midden standsfederatie zei dat in het verleden verwachtingen zijn gewekt. „De politiek moet nu laten zien dat ze betrouw baar is Er is wel goede wil getoond, maar de middelen zijn er nog niet Herhuisves ting van winkels en bedrij ven zou volgens hem priori teit moeten krijgen. Volgens J. van den Donker van D66 kan er op dit moment al wat voor de detailhandel worden gedaan. „Er is een meevaller in het gemeentefonds dat wordt uitgekeerd door de landelijke overheid. We kun nen dit besteden aan de de tailhandel." R. Ravensteijn van de WD was het hiermee eens: „Er mag in de huidige economische situatie wel een ruggensteuntje komen voor de middenstand." Wethouder K. Heijboer wees erop dat er in de toekomst ook geld nodig zal voor bij voorbeeld onderwijshuisves ting. Maar hij toonde zich be reid om te kijken wat de mo gelijkheden zijn als er knel punten zijn bij individuele ondernemers Advertentie Rum whtrljT.utfr,) foto's Dirk-Jan Gjeltema De zaal van het nieuwe theater is in aanbouw. "Want...u wilt toch een reclamecampagne die resultaat garandeert?" HSP Communicatie b.v. bel 0118 - 68 14 11 ..voor de juiste toon!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31