PZC Van Gelder verklaart Willem I Madrigalen van deze tijd 21 Jong woensdag 4 december 2002 Het toneelstuk Koning Willem I of het Verlies van België, dat theatergroep De Kern dinsdagavond op de planken van de Middelburg se Stadsschouwburg zet, krijgt een extra dimensie door de inleiding, waarmee de Zeeuwse Commissaris van de Koningin, drs. W. T. van Gelder, deze historische voorstelling in een verhelde rend kader plaatst. Aanlei ding vormen het 10-jarig ju bileum van Van Gelder en het feit dat Willem I (1772- 1843) de functie van gouver neur, sinds 1858 Commissa ris van de Koning(in), cre- eerde. Van Gelder had het stuk el ders gezien en informeerde bij schouwburgdirecteur Ge rard Peijs of hij het ook op het repertoire had staan. Drie we ken later bevestigde Peijs dat. „Maar dan wel onder de voor waarde dat jij de inleiding houdt." Dat bleek geen pro bleem, want de voorstelling had de geschiedkundige interesse van Van Gelder gestimuleerd. „Ik ben er enorm veel over gaan lezen, want ik betrapte mij erop da t ik op een aantal punten toch wat kennis miste." Het resultaat is een betoog over de rol die Willem I speelde in het dynami sche democratiseringsproces in Europa. Willem koos voor een autocratisch bewind. Doch de democratie was niet tegen te houden en dat schiep het span ningsveld waarin de koning verkeerde met de Nederlandse samenleving. Op den duur raak te men, vooral in liberale kring, zijn bemoeizucht beu. „Nog nooit heeft een koning zo veel ondernomen als Willem I en nog nooit is een koning zo ver guisd. Dat laatste is waar schijnlijk de reden waarom we Marieke de Kruijf speelt prinses Marianne en Jan-Jaap Jansen koning Willem I. deze interessante episode een beetje in ons collectieve ge schiedenisgeheugen hebben weggedrukt", meent Van Gel der. „Als iemand nog iets weet over Willem I, dan is het de aan duiding koning-koopman. Daarom is het zo leuk dat deze periode in het toneelstuk naar voren wordt gehaald. Het is een vrolijke, geanimeerde en heel begrijpelijke voorstelling over een dramatische episode in onze geschiedenis, waarin Neder land zelfs als aanvaller ten strij - de trekt." De afscheiding van België vormt één van de thema's in het stuk. „Ik constateer dat je wat 230 jaar gescheiden is geweest, niet in vijftien jaar kunt samen voegen. Wanneer je vervolgens ziet hoe op de tegenstellingen tussen noord en zuid wordt in gespeeld, juist tegen de achter grond van die democratische tendens, dan ontstaat dat merk waardige monsterverbond, waarin zowel progressieve als reactionaire krachten elkaar vinden. Dat leidt tot de uitein delijke afscheiding van België. In de voorstelling wordt dat ver bond tussen liberalen en katho lieken heel karikaturaal neer gezet, ongenuanceerd, bijna spottend, maar daardoor ver geet je het nooit meer. Dat vind ik de kracht van dit toneel stuk." In zijn inleiding, waarin Van Gelder ook ingaat op het ambt van Commissaris, wil hij de ver schillende lijnen in het stuk ver helderen door deze in hun histo rische context te plaatsen. „Sommige thema's zet ik wat scherper aan, zoals de abomina bele verhouding tussen Willem I en zijn zoon, de latere Willem II. In tegenstelling tot zijn hard werkende vader was hij veel minder ambitieus, een char mante man die van wijn en siga ren hield en zich door deftige dames liet bewieroken en door minder deftige dames liet ver wennen. Dat de Hollanders ar rogant en hooghartig waren - in het stuk karikaturaal neergezet - vind ik heel representatief voor het denken in die tijd." Van Gelder is niet alleen een liefhebber van geschiedenis, hij houdt eveneens van theater. Dat is één van de redenen waarom hij in de politiek is gegaan. „Ik treed toch dagelijks op?", zegt hij met een lachje. Frans Doeleman Willem I of het Verlies van Bel gië: dinsdag, Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur, inlei ding 19.00 uur. Linde Nijland en Annema- rieke Coenders vormen sinds 1993 Ygdrassil. De bij zondere tweestemmige zang en de eigenzinnige teksten van deze singer/songwriters maken Ygdrassil tot een fenomeen. Zaterdag treedt het duo op in Brogum in Zierikzee. „We leerden elkaar een dikke tien jaar geleden kennen. Toen zongen we al onafhankelijk van elkaar en gingen we samen dingen uitproberen. We zijn autodidact, het zingen hebben we onszelf aangeleerd. Als je zoiets helemaal zelf uitvindt, ontwikkel je je eigen manier. We repeteren nooit omdat we heel erg op elkaar zijn inge speeld. Alleen nieuwe liedjes oefenen we even, en natuurlijk bij de laatste twee cd-opna- mes, want daar waren gastmu zikanten bij", vertelt Linde Nijland. Annemarieke: „Onze nieuwe cd Nice days under darkest skies is wat rustiger dan de vo rige, heeft minder instrumen tale afwisseling maar bevat wel een vol geluid." Hoewel de muziek van Ygdrassil over komt als een soort van eigen tijdse madrigalen, lijkt ze vooral beïnvloed door tijdloze singer/songwriters uit de pop geschiedenis. Linde: „We hebben heel per soonlijke liedjes, die vaak over de liefde gaan, soms zijn ze heel abstract in een bepaalde beeldentaal. We zijn beïnvloed door Joni Mitchell, Sandy Denny, Neil Young, Nick Dra ke en eigentijdsere akoestische muziek die niet al te glad is, zoals Kings Of Convenience of Will Oldham." Annemarieke, toevoegend: „Ik denk dat de meeste dingen die je hoort van invloed kunnen zijn. Zelf luis ter ik echter ook veel naar heel andere dingen, zoals hip hop of Sonic Youth. We zijn allebei mensen die veel belang hech ten aan ons gevoelsleven. Da's mooi meegenomen voor ie mand die muziek maakt, dat spreekt andere mensen dan ook weer aan. Om een nummer te schrijven moet er zich eerst een bepaalde situatie voor doen, vervolgens komt de mu ziek en de tekst. Maar bij Lin de ligt dat weer anders." Dit bevestigt ze: „Ik schrijf num mers in een soort golfbewe ging, daar ben ik dan een paar dagen of weken mee bezig. Het pakt iets uit een bepaalde pe riode, vergelijkbaar met een dagboek." „We houden onze muziek erg in eigen hand", verklaart Linde. „Onze vroege re platenmaatschappij heeft al eens aangeboden om alles commerciëler aan te pakken, maar dat zagen we niet zitten. Daardoor gaan dingen mis schien minder snel, maar het voelt zo beter. Op zich zouden we wel meer mensen willen be reiken, in het buitenland zijn we bijvoorbeeld ook nog am per bekend." Bastiaan Mokkink Concert Ygdrassil: zaterdag om 22 uur in Brogum Zierikzee. Het duo Ygdrassil foto Reyer Boxem/GPD Michael de Jong speelt zaterdag in Zierikzee Youp van 't Hek treedt op in Middelburg en Terneuzen Film Changing Lanes met Ben Affleck (links) en Samuel L. Jackson is te zien in Vlissingen 4t/m 10 december WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt Wat 'n schat! Wat 'n schatis een vrij e bewerking van het boek Vooruit we gaan schatgraven van Janosch. Twee vrienden willen op een dag wel eens wat anders eten dan bloemkool uit de eigen tuin. Maar daar is geld voor nodig. Dus gaan ze op zoek naar de grootste schat op aarde. Dit verhaal vol humor en muziek is geschikt voor volwas senen en kinderen vanaf 5 jaar en wordt gespeeld door Hans van der Haar. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Het Zwanenmeer Het Zwanenmeer is klassiek ballet op muziek van Tsjaikov- ski. Het wordt uitgevoerd door het Ballet van de Nationale Opera van Sofia. Scheldetheater, Terneuzen, 19.00 uur Youp van 't Hek Youp van 't Hek brengt tweemaal zijn programma Youp speelt Youp. Beide voorstellingen van de cabaretier zijn uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg20.00 en 21.45 uur HOOIKOORTS! Voor de derde keer biedt het project HOOIKOORTS! talentvolle jongeren de kans om op te treden. Dit initiatief van de gemeente Veere in samenwerking met Scoop geldt voor jongeren van 14 tot 20 jaar. De acts worden beoordeeld door een jury. Deze avond staan onder meer streetdancegroep Dynamite, de band Nocode en stand-up comedian Jurry Brand op het programma. Discotheek De Hooizolder, Westkapelle, 20.00 uur Brassband Zeeland De Brassband Zeeland geeft een concert. De band, die begin 2000 werd opgericht, bereidt zich voor op de Nederlandse Brassbandkampioenschappen op 6 en 7 december in Groningen. Op het programma staan onder meer Cry of the celts van Ronan Hardiman, Ragtimes and habaneras van Hans Werner Henze en Rock Music van G. Richards. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur DONDERDAG Youp van 't Hek Youp van 't Hek brengt tweemaal zijn programma Youp speelt Youp. Beide voorstellingen van de cabaretier zijn uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg20.00 en 21.45 uur VRIJDAG Normaal Normaal doet de theatertournee Heken Swing Tour. De Achterhoekse rockgroep zelf beleeft erg veel plezier aan deze akoestische optredens. Ook geven de bandleden blijk van hun veelzijdigheid: country, tex-mex, folk, cajun en dixie- land-jazz. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Marcel Worms De pianist Marcel Worms brengt zijn Tangoprogramma ten ge hore. Daaronder vallen werken van Astor Piazolla, Osvaldo Pugliese en Horacio Salgan, maar ook van Europese componisten als Stravinsky en Milhaud. Nederland is vertegenwoordigd met werk van Dolf de Kinkelder en Carel Kraayenhof Galerie de Osseberg, Grijpskerke, 20.00 uur Godfried Bomans In Godfried Bomans - een opgewekt mens herleeft de bekende schrijver. In dit toneelstuk van Rob van Dalen keert Bomans daags na zijn begrafenis terug op aarde. Hij kan niet rusten voordat hij orde op zaken heeft gesteld. Guusje Eijbers regisseerde Reinier Buidel en Gitta Fleuren. Dorpshuis, Ouwerkerk, 20.00 uur Youp van 't Hek Youp van 't Hek brengt tweemaal zijn programma Youp speelt Youp. Beide voorstellingen van de cabaretier zijn uitverkocht. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 en 21.45 uur De Berini's De Berini's spelen de voorstelling Sloophamer. Het huis waarin het echtpaar Annie en Harrie woont, moet tegen de vlakte. Harrie wil zijn huis echter niet verlaten, maar Annie ziet een nieuw huis wel zitten. Zijn deze twee Rotterdammers op gewassen tegen de kracht van buitenaf? Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Copacabana Joop van den Ende brengt de musical Copacabana. Spectaculaire kostuums en decors, een bijzondere en uitbundige choreografie en muziek die swingt als een trein, maken Copaca bana tot een vurige theaterbelevenis. Danny de Munk speelt en zingt de dubbelrol van songwriter Stephen en barkeeper Tony die Lola volgen op een weg vol glitter, jaloezie en passie. SchouwburgDe Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur ZATERDAG Jazzdans De regio Zuid-West Nederland van de KNGIJ geeft een demon stratie jazzdans. Medewerking verlenen Dance Invation Domburg, SV Seroos- kerke, Vrouwenpolder Veere, DIOS Souburg, VTV Vlissingen, Dance Motivation Middelburg en Willibrord Zoutelande. Verder zijn er gastoptredens van de djembégroep Djamarec en van een streetdancegroep onder leiding van Naomi Vos. Stadsschouwburg, Middelburg, 19.30 uur Panfluit- en orgelconcert Organist Peter Wildeman en panfluitiste Gerlinda van den Berg geven een Israël-concert. Het programma bestaat uit geestelijke liederen, klassieke wer ken en een Roemeense suite. De werken worden uitgevoerd op orgel, synthesizer en panfluit. Hervormde kerk, Nieuwerkerk, 19.45 uur Middelburgs Kamerkoor Het Middelburgs Kamerkoor geeft een adventsconcert. Medewerking verlenen het Waas Gemengd Koor, Ann Fierens op harp en Kristiaan van Ingelgem op orgel en piano. De koren wor den gedirigeerd door Lieven Deroo, die tevens te beluisteren is als fluitist. Het programma omvat advents- en kerstmuziek van de zestiende eeuw tot heden. Koorkerk, Middelburg, 20.00 uur Theaterorgel Catherine Drummond bespeelt het Compton-theaterorgel. Deze jonge veelbelovende Engelse organiste studeert aan het London Imperial College en behaalde verschillende eerste prij zen. Zij brengt een programma van populaire muziek. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Dansz Stichting Dansz brengt de voorstelling Van nature vrij grondig. Deze nieuwe dansvoorstelling wordt gegeven in Zeeuwse ker ken. De choreografen en plantaardig kunstenares Femke Vos de Wael hebben hun krachten gebundeld, wat leidde tot vier choreografieën, waarin de thema's water en aarde centraal staan. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21