Protest tegen toren zorgcentrum PZC Boete voor illegale hennepkwekers Geen vergoeding voor omwonende nieuw zwembad Kerstmarkt in Poppendamme Transferium mag geen melkkoe worden Graven gevonden bij graafwerk in Sluis USE, Subsidie voor jongerencentra Afsluiting centrum Middelburg Inbraak bij glastuinder Stroom valt uit in deel Z-Beveland Werkstraf voor doodrijden fietser Verbouwing en nieuwbouw Ter Reede hard nodig agenda MIDDELBURG - Jongerencentrum Midgard is dit jaar open tijdens de jaarwisseling. De gemeente Middelburg stelt ruim 3500 euro subsidie beschikbaar voor de oud en nieuw-viering in drie jongerencentra. Ook de jongerencentra in Dauwendaele en Nieuw en Sint- Joosland krijgen geld voor een f eestj e. Vorig j aar was Midgard nog dicht. Er werden toen problemen met de openbare orde vernacht. Dit jaar is daar volgens de gemeente geen aanlei dingtoe. De jongerencentra mogen tot nieuwjaarsochtend zes uur openblijven. MIDDELBURG - Vanaf 6 januari is de Middelburgse binnen stad 's middags en 's avonds afgesloten voor autoverkeer. Al leen automobilisten met een speciaal pasje kunnen het cen trum nog in. Bij onder meer het Stadhuis, Plein 1940, De Kromme Weele, de Lange Viele, de Nieuwe Burg en de Lange Geere worden beweegbare palen in gebruik genomen. Tot ja nuari is de stad 's ochtends nog bereikbaar. Daar is voor geko zen om ondernemers de gelegenheid te geven hun leveranciei'S te waarschuwen. Bovendien moet het systeem nog getest wor den. KAPELLE - Uit een glastuinbouwbedrijf in Kapelle werden in de nacht van maandag op dinsdag een weegschaal, boor machine, heggenschaar en dompelpomp gestolen. De goede ren hebben een waarde van enkele honderden euro's. GOES - Een deel van Zuid-Beveland is gisterochtend getrof fen door een stroomstoring. Het gaat om het gebied ten oosten van het havenkanaal in Goes tot aan Wemeldinge. Het onge mak trad op rond half zes. Energiebedrijf Delta had, door om leidingen te maken in het stroomnet, de storing tegen half tien verholpen. De precieze oorzaak is nog niet bekend. Zeker is wel dat de storing is begonnen in een zogeheten 10-kilovolt- leiding nabij de Houtkade in Goes. Vervolgens trad er een ket tingreactie op. DEN HAAG - Een verkeersongeval met dodelijke afloop op de Nieuwesluisweg in Oostburg is een 22-jarige inwoner van Breskens in hoger beroep op een werkstraf van 180 uur komen te staan. Buiten de werkstraf mag de man een jaar lang geen auto besturen. De straf van het Haagse gerechtshof is lager dan het vonnis van de politierechter in Middelburg. Deze ver oordeelde de man eerder tot een werkstraf van 240 uur en vijf tien maanden rijontzegging. De automobilist ging in hoger beroep omdat hij de werkstraf te hoog vond voor wat hij een 'verkeersfout' noemde. Die fout kostte het leven aan een fietsster, die bij de oversteekplaats stond te wachten totdat de weg vrij was. Het ongeval op 27 de cember, drie jaar geleden gebeurde doordat de man uit Bres kens te laat merkte dat een auto voor hem stopte om de fiets ster te laten oversteken. Hij remde en week uit. Daarbij be landde hij in de linkerberm en schepte de fietsster. Tegen de man uit Breskens was hiervoor in hoger beroep een werkstraf van 240 uur geëist en vijftien maanden rijontzegging. De aan klager bij het gerechtshof vond de straf van de politierechter terecht en begreep niet goed waarom de automobilist in hoger beroep was gegaan. woensdag 4 december 2002 Een aantal omwonenden van het zorg- complex is er niet van overtuigd dat de ingrijpende verbouwing en nieuw bouw noodzakelijk is. Deze week zijn de huidige bewoners van Ter Reede en omwonenden over de bouwplannen ge ïnformeerd. De plannen werden wisse lend ontvangen. Omwonenden vrezen voor hun woongenot. In het plan is aan de Vredehoflaan een 51 meter hoge to ren ingetekend, waarin 66 apparte menten zijn opgenomen. ,,Die toren koijit op veertig meter van onze voor deur. Het betekent verlies van privacy. Flatbewoners kijken in onze tuin en woonkamer", merkte een bewoner uit de Nicolaas Beetslaan tijdens de infor matiebijeenkomst op. Buurtbewoners vrezen ook windhinder en parkeer- drukte. De gemeente, De Graaf en de verant woordelijke architect Prins van EGM architecten probeerden de angst weg te nemen. Prins verdedigde zijn ontwerp dat 'evenwichtig van laag naar hoog oploopt. De toren tenslotte vormt een wig in het driehoekig complex'. „Met andere woorden, deze driehoek wordt beëindigd met een contrapunt. Dat is de toren", zei hij. brengen", stelde Baert. Op het terrein wordt momenteel de laatste hand ge legd aan een vei'pleeghuis, dat aan de Vondellaan/Kouderkerkseweg ligt. De Graaf: „Daar komen 90 kamers voor dementerenden en mensen die erg in de war zijn." Die hebben intensieve zorg nodig. „We zijn in het algemeen uitgegaan van het Robin Hood-principe. Robin Hood stal van de rijken om de armen tegemoet te komen." Daarmee doelt hij onder meer op de noodzaak om ook 66 koopappartemen ten in het plan op te nemen. „De op brengst van die appartementen komt ten goede aan het algemeen welzijn van de ouderen. Daar hoort zorg voor ieder een bij, maar ook een sociale woonom geving, daarmee bedoel ik het atrium. „We spreken over echte ouderen, niet de 60-plussers die nog ontdekkings reisjes kunnen maken. De gemiddelde leeftijd in Ter Reede is 87 jaar De Mer cedes van Ter Reede is een rollator. De ze ouderen kunnen sti'aks in hun direc te woonomgeving vermaak en verzor ging vinden." De bouw en het onderhoud van het atrium worden uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) be taald. „Dat is uniek in Nederland. Meestal worden deze kosten voor ge meenschappelijke ruimten verwerkt in de huurprijs van de bewoners. Dat ge beurt in bijvoox-beeld het Theo van Doesburgcentrum. Daar kan iemand met een AOW niet wonen, omdat de kosten hoog zijn." Inspraakreacties op het bouwplan zijn tot 31 januari mogelijk bij B en W van de gemeente Vlissingen. Middelpunt Een aantal omwonenden had 'niet veel op met die technische uitleg'. Zij wil den die toren verschuiven naar het middelpunt van het terrein. Prins ver klaarde: „We hebben tal van ontwer pen aan de stedenbouwkundige van Vlissingen, Ashok Bhalotra, voorge legd. Dit ontwerp is als beste beoor deeld." Uit het totaalplan blijkt dat 196 oude renwoningen aan de Vredehoflaan door l'Escaut worden gerenoveerd. Voor ons is dat een onrendabele inves tering", zei B. Baexl van l'Escaut. „Van Maquette van de nieuwbouw voor Ter Reede. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op het terrein van Ter Reede aan de Koudekerkseweg in Vlis singen ontstaat een uniek woonzorg centrum voor ouderen. Dat beklem toont J. de Graaf algemeen directeur van de Stichting Werkt voor Ouderen (SWOV). De stichting heeft samen met de Vlissingse woningcorporatie l'Es caut een nieuwbouw- en verbouwings plan gemaakt voor Ter Reede. Het be vat een verzorgings- en verpleeghuis, zelfstandige ouderenwoningen in ver schillende prijsklassen en een atrium met winkeltjes en een restaurant. het ministerie van Volkshuisvesting hebben we de verplichting als sociaal verhuürdër gekregen om een bijdrage te leveren in de combinatie 'woon en zorg voor ouderen'. Wij kiezen voor de SWOV omdat deze formule van zox-g op maat ons aanspreekt." Rond het atrium komen verder 102 nieuwe woningen, waarvan 1 'Escaut de huisbaas wordt. „Die zullen rond de 500 euro per maand kosten. D at zij n so ciale huuxwoningen. Op de kop bou wen we nog 22 luxe huurwoningen die rond 1000 euro per maand moeten op- POPPENDAMME - Imkerij Poppendamme is sinds gisteren weer hei walhalla voor kerstliefhebbers. Voor de jaarlijkse kerst markt is dit jaar de hulp van stichting Het werkend Trekpaard ingeroepen. In een ten toonstelling kunnen bezoekers een beeld krijgen hoe het trekpaard de afgelopen hon derd jaar de Zeeuwse landbouw bepaalde. Tal van antieke landbouwmachines zijn te bezichtigen. Daarnaast wordt een film ver toond met veel historische beelden. Ook zijn er 25 sleeën tentoongesteld en zijn land- bouwfoto's van Winx Riemens te zien. De kleinsten kunnen zich op woensdag- en za terdagmiddag vermaken met het vervaardi- geix van bijenwaskaarsen. Daarnaast heeft de imkerij vijftien kunste naars gevraagd om speciaal voor de kerst markt een kandelaar te ontwerpen. De kunstwerken lopen uiteen van een soort van televisie met gloeilampen van Anneke Treurniet tot en met de kleurrijke keramie- ken kandelaars van Yvette Bakker. Maar er zijn ook prachtige werken van bamboe te zien waarin kaarsjes zijn verstopt, gemaakt door Willy Neve. De kerstmarkt van de Imkerij Poppendam me is dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur en duurt nog tot en met 24 december. foto Lex de Meester door Ron Magnée VLISSINGEN - Een bewoner van de Zinderweg in Vlissingen krijgt geen schadevergoeding in verband met de bouw van het stadsgewestelijke zwembad. Dat heeft het Vlissingse college van B en W besloten. De buurtbewoner had een reke ning ingediend voor de schade die hij ondex*vindt van de komst van liet zwembad, zogeheten planschade. Pal achter zijn huis, op het bedrijventerrein Vrijburg, wordt het zwembad gebouwd. Over het exacte be drag van de schadevergoeding wil de Vlissinger zich niet uitla ten. Maar het bedrag over schrijdt x'uimschoots de tien duizend euro. Het college oordeelde op basis van een rapport van adviescen- trum Klaassen uit Boekei. Dit bureau kwam tot de conclusie dat er niet voldoende redenen REDACTIE WALCHEREN Oostsou bu rgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zijn om planschade toe te ken nen. De Vlissinger schermde vervolgens met een tegenrap- port van het Middelburgse ad viesbureau Geschiere-Josiasse. Hierin wordt gesteld dat de Vlissinger wel recht heeft op een schadevergoeding. Het gaat de omwonende naar ei gen zeggen vooral om de be groeiing tussen zijn huis en het zwembad. „De gemeente heeft beloofd dat er een strook groen rondom het zwembad komt. Maar we hebben onze twijfels of die er wel gaat komen." Als voorbeeld noemt hij de in dustriewijk Vrijburg: „Die staat er al tien jaar. Er is ook hier een strook groen beloofd, maar die is er nooit gekomen. Ja, her en der staat er een boom, maar dat is nog geen groenstrook." Duurder Het stadsgewestelijke zwem bad pakt duurder uit dan voor zien. Reden dat de Vlissinger twijfelt aan de komst van het groen. „Het is toch een sluit post." Vorige week ging de Vlis singse gemeenteraad akkoord met de extra investering van ruim 1,2 miljoen euro voor het zwembad. De totale kosten voor de accommodatie komen hier mee op 18,9 miljoen euro. Een spectaculaire waterglijbaan van dik zes ton is mede de oor zaak van de kostenoverschrij- ding. In dezelfde vergadering besloot de gemeenteraad in het geval van de planschade het college te volgen. De schadevergoeding wordt dan ook niet uitgekeerd. Opvallend is dat de gemeente in een ander opzicht wél rekening houdt met de bouw van het zwembad. Onlangs werd het pand aan de Zinderweg op nieuw getaxeerd. Dit in verband met de waardebepaling in het kader van de Wet Onroerende Zaakbelasting (WOZ), In eerste instantie zou de WOZ worden verdubbeld. Ook hier tekende de Vlissinger bezwaar tegen, met succes. De WOZ wordt voorlopig verlaagd, met als re den: de bouw van het zwembad. door Famke van Loon RENESSE - Het Transferium in Renesse moet gratis blijven. Dat vinden de ondernemersvereni- giixgen van Schouwen-Duive- land. Ook moet de gemeente zich hou den aan gemaakte afspraken over de hoogte van de toeristen- belasting. Gezien de aanpassin gen in de begroting voor 2003 betichten de ondernemers de i'aadsleden van inconsistent be leid. Fractievoox-zitter van de VVD A. Verseput begrijpt het onge noegen van de ondernemers, maar voegt daaraan toe dat de raadsleden een eigen afweging maken. Zo is de gedachte achter het betaald parkeren op het Transferium dat ook de dagre creant meebetaalt aan de toeris tische voorzieningen op het ei land. Of de genomen besluiten zijn terug te draaien of aan te passen durft Verseput niet te zeggen. „Er valt altijd ergens over te praten, maar we moeten wel oppassen dat we geen haps nap beleid voeren." De begroting voor volgend jaar i Om tot de kleinere stijging van de onroerend-zaakbelasting te komen is Onder meer besloten één euro per dag parkeergeld te innen op het (nu nog gratis) Re- nesser Transferium. Daarnaast zinspeelden verschillende frac ties op een fikse verhoging van de toeristenbelasting. Die be lasting is uiteindelijk omhoog gegaan met één cent extra bo venop de vier procent stijging, die het college al had voorge steld. Tot ongenoegen van de onder nemersverenigingen, zo blijkt uit twee brieven die deze week aan de gemeenteraad zijn ver stuurd. „Wij betreuren het dat het toerisme duidelijk als melk koe wordt gezien, als aanvulling op de tekorten van de algemene middelen", schrijft W. Ginjaar, voorzitter van de Federatie On dernemersverenigingen Schou- wen-Duiveland (FOS). door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van Biggekerke is gis teren in Middelburg voor hen nepteelt veroordeeld tot twee duizend euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk. Politierechter G. Nomes achtte daarnaast bewezen dat een der tigjarige man uit Vlissingen zijn vriend had geholpen bij het in stand houden van de hennep kwekerij. Hij kreeg eveneens tweeduizend euro boete, waar van de helft voorwaardelijk, op gelegd, De politie trof de Vlis singer 20 juli dit jaar met 140 hennepplanten in de woning in Biggekerke aan. De man zei gisteren op de zitting vaker op de woning te passen als door Frank Gijsel SLUIS - Bij graafwerkzaamhe den op de sportvelden op de plaats waar straks in Sluis het multifunctioneel centrum ver rijst, zijn dinsdag zes graven blootgelegd. Het vermoeden be staat dat het gaat om de stoffe lijke resten van bewoners van het klooster van de Grauwzus ters ter Magdalena. Nadat in september een proef onderzoek plaatsvond, was een team onder leiding van archeo loog E. Bulten van ArcheoMe- dia uit Nieuwerkerk aan de IJs- sel dinsdag druk doende met het schoonmaken en documenteren van de skeletten. Nadat dat ach ter de rug is, wordt alles opge stuurd voor nader onderzoek door een fysisch antropoloog in Groningen. Of het om een unie ke vondst gaat, kon Bulten nog niet mede delen. De meeste graven liggen in de zelfde richting. Dat kan er op wijzen dat hier sprake is van ge- oriënteei'd begraven. Een van de skeletten had een gebroken on derarm met in de directe omge ving een ijzeren mes met een be nen heft. A. Willeboordse, conservator van het archeolo gisch museum in Aardenburg, toonde zich er verbaasd over, dat er zo weinig bij de graven is gevonden. Het onderzoek in het laboratorium kan ons straks zijn vriend voor zijn werk weg was. „Hij rookte een jointje en nam een vriendinnetje mee naar de woning, maar hij bemoeide zich niet met de hennepkwekerij", zei strafpleitster C. Kouijer. Ze vroeg de rechter haar cliënt vrij te spreken. Bij defouillexnngvan de Vlissin ger werd ook nog een schietbal- pen gevonden. De oudste verdachte gaf toe voor de hennepteelt illegaal stroom te hebben afgetapt. Het nadeel van 3.500 euro wordt aan Delta Nuts terugbetaald. Offi cier van Justitie H. den Hartog zag de wietplantage als een vorm van gemakkelijk geld ver dienen en eiste tegen de twee verdachten elk 2.000 eui'o boete onvoorwaardelijk. wel een indicatie geven over de tijd van de vondsten. Eerder werden bij graafwerkzaamhe den in die buurt unieke glas vondsten gedaan. Het Grauwzuster-, Magdalena- of Catharinaklooster werd in het begin van de zestiende eeuw gebouwd bij de Oostpoort aan het zogenaamde Paai'denwater. In 1581 werden de gebouwen verkocht en een jaar later ver lieten de zusters de stad Sluis. Het gebouw is in datzelfde jaar ook afgebroken, Volgens wethouder J. Boogaard zijn de werkzaamheden van daag wellicht afgerond. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00 -12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 9.30 -11.30 uur: Naailes; Wijkcentrum De Regenboog, 9.00 -11.30 uur: Sina Idioma, activiteiten voor Antilli aanse vrouwen, Wijkcentrum De Regenboog, 19.30 - 21.30 uur. Naailes; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13,30 uur- Soosmiddag voor 50-plus sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30 -16.00 uur. Sociaal spreekuur; (Advertentie "Want...u wilt toch een reclamecampagne die resultaat garandeert?" HSP Communicatie b.v. bel 0118 - 68 14 11 ...voordejuiste toon!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13