Rust bewaken op scholen PZC Project kleurmuziek Schilderen op de achterkant van glas ook in Oostburg door Ernst Jan Rozendaal Directeur van Kema krijgt energieprijs Boekenmarkt in Vlissingen Beveiliging lezers schrijven Fles Vrijspraak arts Koeltoren kunst cultuur Provinciebestuur zet zich in voor behoud van Open Universiteit Meyaard gaat naar kunstbeurs Adventsconcert in Vlissingen Bijdrage provincie aan Grote Kerk Veere woensdag 4 december 2002 TERNEUZEN - Directeur on derzoek en ontwikkeling J. van Liere van het Arnhemse keu ringsinstituut Kema ontving gisteren de Dow-energieprijs 2002 in Den Haag uit handen van staatssecretaris P. van Geel (VROM). Van Liere, ook directeur van Al pha Power Systems in Arnhem, .krijgt de prijs voor 'door hem aangereikte strategieën en tech nologieën voor gedecentrali seerde energieopwekking'. De .techniek maakt het mogelijk dat Nederlandse huishoudens over enkele jaren zelf elektrici teit en warmte opwekken via een zonnecollector in combina tie met een kleine gasmotor of brandstofcel. Het rendement van de technolo gie is door het gebruik van een geavanceerde waterpomp bijna drie keer zo hoog als dat van de huidige hoogrende mentsketels. Die ketels laten, becijferde Van Liere, tachtig procent van ener gie-inhoud van aardgas onge bruikt. ,-Met het slinken van de gasvoor raden, die volgens ramingen in 2020 op zijn, wordt het nog be langrijker om meer rendement uit het gas te halen. Dow reikt de energieprijs (25.000 euro) sinds 1985 uit. Daarnaast kende Dow Benelux dit jaar nog twee dissertatie- prijzen van 2500 euro toe aan de onderzoekers M. de Ridder en J. Perez Ramirez. VLISSINGEN - De bibliotheek in Vlissingen houdt maandag 16 december een grote boeken markt met afgeschreven boe ken. Van 13.00 tot 21.00 uur kan er gesnuffeld worden tussen sta pels romans, informatieve boe ken en jeugdboeken. De boeken kosten vijftig eurocent per boek of vijf boeken voor twee euro. Ook kunnen er linnen Spui-tas- sen gevuld met boeken worden gekocht voor vijf euro. door Raymond de Frel In en rond het ROC Westerscheldecol- lege in Terneuzen lopen sinds vorige week twee beveiligingsmensen. Doel: de rust bewaken. Vorige week drong immers een aantal jongemannen de school binnen. Niet om les te volgen, maar om te knokken. Verregaande vei ligheidsmaatregelen zijn als gevolge van het geweld op scholen vaak een ab solute must geworden. Tot verdriet van de Zeeuwse scholen. Tourniquets, hekken, schoolpasjes, het zijn zomaar een aantal middelen die onderwijsinstellingen inzetten om de veiligheid van hun leerlingen te garan deren. De scholen lijken steeds meer onneembare vestingen te worden, maar dat alles in het belang van de leerlin gen. Onderzoeker T. Mooij van het In stituut voor Toegepaste Sociale Weten schappen, die het geweld op scholen al jaren bestudeert, hekelt deze maatrege len. Volgens hem hebben al deze stap pen juist een averechts effect. 'Daar door voel je juist niet veiliger. Dat gevoel moet van binnenuit komen, de sfeer moet prettig zijn, de verhoudin gen tussen leraren onderling en leraren aangenaam', zei hij deze week in Else vier. „Daar geloof ik niets van", reageert di recteur A. Huijsmans van het Regio naal Opleidingen Centrum Wester- scheldecollege in Terneuzen op de term 'averechts effect'. ,,Je zult op een of an dere manier toch voor een veilige leer omgeving moeten zorgen. Dat kan door het inschakelen van bewakingsmen sen, zoals wij hebben gedaan, maar ook technische hulpmiddelen kunnen een uitkomst bieden. Ik bespeur overigens in de laatste jaren geen toename van ge weld, maar ons probleem is meer het buiten houden van mensen die niets op onze school te zoeken hebben. Dat dit soort maatregelen steeds vaker worden genomen, heeft volgens mij te maken met de afname van de sociale controle. Het eigen belang gaat dikwijls boven het collectief. De vraag is of er nog wel een vorm van solidariteit is. Ja, zeg ik dan, maar die neemt wel heel sterk af", aldus Huijsmans. Hekwerk Bij zijn buurman, het Zeldenrust-Stee- lantcollege, werd drie jaar geleden een flink hekwerk rond de school gezet. Vernielingen aan fietsen lagen daaraan ten grondslag, maar ook een overlast van hangjongeren speelde de school parten. „Dat werd echt irritant. Die stonden om de vijf minuten binnen, waarna je weer kon optreden", vertelt rector E. van der Rijst. Daarom staan er nu tijdens de pauzes twee mensen (do centen, directieleden, etc.) bij de ingang van de school.,Er heerst sindsdien echt rust, het aantal vernielingen is afgeno men. Ik merk dat niet zozeer het geweld is toegenomen, maar wel de dreiging van geweld. Zo van 'wacht maar, in de stad -buiten schooltijd- pakken mijn vrienden jewel'. De leerlingen zijn over het algemeen een stuk directer dan vijf tien jaar geleden. Het verzet tegen op drachten van bijvoorbeeld een conciër ge neemt ook toe. Als een leerling zich onrechtvaardig behandeld voelt, wekt dat snel agressie. Het is daarom zaak voor conciërges, maar ook voor docen ten, om heel rechtvaardig bezig te zijn. Doen ze dat niet, dan leidt dat tot pro blemen." De Temeuzense rector hekelt de huidige ontwikkeling in de maat schappij. „De realiteitszin heeft ons tot deze maatregelen besloten, maar diep in mijn hart betreur ik dit ten zeerste." Voor de scholengemeenschap Schelde- mond in Vlissingen vormt veiligheid ook een probleem. De schoolleiding liet in dit kader al lange tijd geleden came ra's in het schoolgebouw plaatsen, „En dat werkt. Leerlingen en buitenstaan ders weten dat ze bekeken worden. Dat dit soort maatregelen juist averechts zouden werken? Nee, die mening deel ik niet. Het werkt heel prima, maar ik waak er wel voor dat we de school niet helemaal moeten afsluiten. Dat zie ik niet zitten, het moet geen fort worden", aldus rector F. van der Avert. Zijn collega P. Favier van het Buys Bal lotcollege in Goes kan zich wel in de op vatting van Mooij vinden, al zijn som mige maatregelen volgens hem echt noodzakelijk. „Maar het probleem zit uiteindelijk toch van binnen. Daar moet je aan werken, ook al is dat heel lastig. De omgangsvormen zijn ih deze maatschappij de laatste jaren verruwd. De term 'geweld' gebruik ik bewust niet, maar mensen zijn tegenwoordig wel sneller 'over de rooie' dan voor heen. Op het Buys Ballotcollege is het gelukkig niet nodig om zware bewa kingsmaatregelen door te voeren, maar wij hebben onze conciërges wel geïn strueerd om alert te zijn op buiten staanders in ons gebouw. Het gaat mij te ver om hen daarom bewakingsmen sen te noemen. Ze zijn gewoon aan het werk, maar letten ondertussen extra op", reageert rector P. Favier. Beveiligingsmensen moeten in en rond het ROC Westerschelde vooral mensen die niets op school te zoeken hebben, buiten houden. foto Charles Strijd Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verscf nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactiet beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat: redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wont, niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Der dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overo weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Gezien de heersende zeestro mingen en de afstand is het zeer onwaarschijnlijk dat een fles bij Ouddorp in zee gegooid wordt en naar Brazilië drijft. Dat dit in drie maanden gebeurt, is onmo gelijk. Maar het artikeltje met foto op de voorpagina van de PZC van zaterdag 30 november was wél leuk. H.C. Louwerse Burg. Dregmanstraat 8 Koudekerke Dagelijks kom ik die automobi listen tegen: telefoon aan het oor. In verreweg de meeste ge vallen ongrijpbaar. Dat weten ze. Dus dóen. Met de handy in de hand zigzagt men door 't ganse land. Ja. Dat kan wèl. Toch ben ik blij dat de Veerse huisarts ontslagen is van rechtsvervol ging na diens snelheidsovertre ding (PZC 28-11). Ik hoop vurig dat er een wettelijke regeling komt die bescherming biedt voor artsen die (snel) willen red den wat er te redden valt. Bijna ziek van ontzetting werd ik, toen ik twee dagen later in de PZC las dat een meisje in Ter neuzen met haar scooter bewust een ambulance hinderde. Geen incident, het komt vaker voor. It's a bloody shame. Stoer? Voor mij is ze pas een moedige meid als ze spijt betuigt en zichzelf aangeeft. Ik wens haar Wijsheid. W. Preisz Kievitenlaan 35, Veere Het provinciebestuur maakt be zwaar tegen de bouw van een 91 meter hoge koeltoren net over de grens in het Antwerpse indu striegebied (PZC, 27-11). Men maakt zich ernstig zorgen over de horizonvervuiling de ge luidshinder en luchtvervuiling die deze toren mogelijk zou kunnen veroorzaken. Onvoor stelbaar is het dat diezelfde be stuurders in oktober hebben ge kozen voor de bouw van een WCT met zestien torenhoge containerkranen die tientallj meters hoger worden en fc aangezicht van Zeeland vo: eeuwig zullen verzieken, Tevej zijn door diezelfde bestuurde 1100 bezwaarschriften die a gediend zijn tegen de ernsti; aantasting van het milieu ,hor zonvervuiling, geluidshinder! luchtvervuiling als gevolg v; de bouw van de WCT als nietb langrijk zijnde achteloos v< tafel geveegd en werden de b zwaarmakei's door gedeputee de Van Zwieten als kakelen: kippen zonder kop gekenmerk Ik vraag mij af hoe men buurland op de vingers denkt: kunnen tikken terwijl men ze als provinciebestuurders zove boter op het hoofd heeft dat h er van alle kanten afdruipt. Ae gedeputeerde Van Zwieten g& ik het advies eens in de spiegel! kijken naar een echte kakelend kip zonder kop'. J.B Steketi Van der Biltlaan KapelI Advertentie DE SLIJPER van Zwillingen J. A. Henckels KOMT WEER LANGS!!!! Vrijdag 6 december in Goes en zaterdag 7 december in Middelburg. Vanaf 11.00 uur kunt u bij ons terecht voor het deskundig slijpen en kartelen van alle merken. I Klaar terwijl u wacht. Eerder inleveren en later ophalen kan ook. Middelburg L. Noordstr. 21 Goes; St. Adriaanstr. 8 Regelmatig verwijst Jean Kamps naar bijbel verhalen. door Ernst Jan Rozendaal OOSTBURG - De Zeeuwse Mu ziekschool begint in januari in Oostburg met het project ken nismaking keyboard spelen met kleurmuziek. Dat stelt mensen met een verstandelijke beper king in staat net als anderen muziek te maken. Het project richt zich op deelnemers uit Zeeuws-Vlaanderen en België. Bij voldoende belangstelling worden ook in Axel of Hulst les sen gegeven. Het project loopt in Middelburg al anderhalf jaar met veel suc- ,ces. „We hebben het onlangs met een vragenlijst geëvalu eerd", zegt docent René Koele- maij. „De leerlingen zijn erg te vreden, de methode voldoet goed en ze boeken duidelijk vooruitgang. Van groot belang •is ook hoe ze in de muziekschool •worden ontvangen. Dat is na- mxelijk de doelstelling van het project, dat muziekscholen voor iedereen open staan, met of zon der een verstandelijke beper king. Het blijkt dat de ontvangst in de Zeeuwse Muziekschool uitstekend is. Iedereen is erg en thousiast." De Zeeuwse Muziekschool heeft door Ernstjan Rozendaal VEERE - Het dagelijks provin ciebestuur draagt ruim 181.000 euro bij aan de verbouwing van de Grote Kerk van Veere. Be doeling is dat de kerk een cultu rele bestemming krijgt en dat per 1 januari 2004 de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland haar intrek neemt in het gebouw. Onlangs is in de Stuurgroep Grote Kerk Veere, waarin naast de provincie de Rijksgebouwen dienst, het ministerie van OCW en de gemeente Veere zitting hebben, het definitief ontwerp van de architecten vastgesteld. Het provinciebestuur gaat er vanuit dat het project Realise ring volwaai'dige culturele be stemming Grote Kerk Veere nu definitief doorgaat. Per 1 december moest Nieuwe Muziek het huurcontract voor de Grote Kerk hebben onderte kend. Directeur A. van 't Veer daarom aangegeven het project ook in Zeeuws-Vlaanderen te willen uitvoeren. Dat is mede met het oog op belangstelling uit België. Op termijn zal het project ook in Goes en Zierikzee plaatsvinden. De bedoeling is dat deelnemers aan het project ontdekken of zij plezier hebben in het spelen van keyboard en of de gebruikte me thode aansluit bij hun mogelijk heden. In achttien weken leren de deelnemers zeven liedj es spe len. Ze krijgen ook de gelegen heid mee te spelen met het or kest De Zeeuwse Muzikanten uit Middelburg. Dat is een or kest van vijftig mensen met een verstandelijke beperking. In de gebruikte methode correspon deren kleuren van noten uit het boek met stickers op de toetsen van het instrument. Bovendien wordt met muziek van cd's mee gespeeld. De lessen worden in Zeeuws-Vlaanderen op woens dag gegeven. Op 8 mei wordt in het Spiegeltheater in Middel burg met De Zeeuwse Muzikan ten gerepeteerd en op vrijdag avond 23 mei wordt het eindre sultaat gepresenteerd. Inlichtingen bij R Koelemaij: 0118- 656702 (ma en woe) of koelemaij©zee- landnet.nl kon gistei-middag niet met ze kerheid zeggen of dat ook was gebeurd, maar het zit er volgens hem wel aan te komen. „Als we ons nu nog terugtrekken is dat wel heel raar." Wel blijft hij bij het eerder door Nieuwe Muziek uitgedragen standpunt dat voor een goede exploitatie van de kerk te weinig geld beschikbaar is. Eind september gaf de stich ting te kennen dat jaarlijks 200,000 euro extra nodig is om de concertzaal in de Grote Kerk naar behoren te runnen. Tot ver bazing van de gemeente Veere en de provincie, die vonden dat Nieuwe Muziek deze wens wel erg laat op tafel legde. Vrijdag gaat Van 't Veer over hetzelfde onderwerp een ge sprek aan met gedeputeerde van cultuur G. de Kok. „Ik zal hem duidelijk maken dat ik het fi nancieel niet rond krijg en dat dit anders net zo'n verhaal wordt als de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland." CLINGE - Op vrijwel elk schil derij van kunstenaar Jean Kamps uit Koewacht is een mannetje te zien met een korte baard en een ringetje in het lin keroor. Een zelfportret en toch ook weer niet. De naar Kamps gemodelleerde'figuur staat voor dé mens. En zo komen in zijn oeuvre meer autobiografische elementen voor waaraan hij een algemeen geldende betekenis heeft gegeven. In galerie Esprit in Clinge is op het ogenblik veel werk van Kamps te zien. Er hangen vijf endertig schilderijen en er staan, in vitrines en op sokkels, meer dan vijfentwintig beelden, in steen en in brons. Aan de schilderijen is onmiddellijk te zien dat hij ze heeft gemaakt. Om meerdere redenen. Het bij na stripfiguurachtige mannetje met baard is al genoemd. Vaak duikt hij meerdere keren op in één tafereel. Kamps schildert een herkenba re maar niet realistische wereld Net als in strips vereenvoudigt hij figuren. Niet voor niets wordt in beschouwingen over zijn werk een link gelegd met de naïeve schilderkunst. Toch is zijn werk ook zeer complex. Veel van Kamps schilderijen zijn groot en dikwijls bestaan ze uit meerdere luiken. Een tweeluik, maar net zo goed een 'vijfen twintigluik'. Zo vertelt hij het complete verhaal van de Illias en Odyssee in een werk dat bestaat uit drie grote panelen onder elkaar en aan weers zijden daarvan twaalf kleine panelen. Het meest herkenbare aan Kamps werk is nog onvermeld gebleven. Zijn werk is van een doorschijnende helderheid om dat hij op glas schildert. Om precies te zijn op de achterkant van het glas. Dat is een in West- Europa weinig beoefende tech niek. Glas Met verdunde acrylverf tekent Kamps op het glas, waarna het geheel wordt ingekleurd met olieverf. Niet alleen moet hij daarbij in spiegelbeeld denken, gedeeltelijk gaat hij ook omge keerd te werk, want wat nor maal gesproken op een schilde rij de laatste laagverf zou zijn, is bij hem de eerste. De sobere, grafische stijl van Kamps vloeit voort uit deze ma nier van schilderen, maar heeft ongetwijfeld ook zijn wortels in Afrika. Want behalve met strips en naïeve schilderkunst, roepen zijn taferelen ook associaties op met Afrikaanse kunst. En Kamps heeft vier jaar als mis sionaris in Afrika gewerkt. Evenwicht is een belangrijk kenmerk van Kamps' composi ties. In veel van zijn weiken zit een symmetrie die - bewust - niet helemaal consequent is doorgevoerd. De opbouw is symmetrisch maar op details wordt dat doorbroken, met als gevolg dat de kijker wordt aan gespoord juist aan die details betekenis te verlenen. Vaak gaat het om niet meer dan een knip oog, een blik op het gezicht van een van de figuren die ervoor zorgt dat de voorstelling uit stijgt boven pure decoratie. En dat is altijd het geval. Humor is een belangrijk element in Kamps' werk - misschien dat mede daarom veel mensen pa rallellen zien met strips - maar diepzinnigheid evenzeer. Kamps heeft filosofie en theolo gie gestudeerd. Het nadenken over de zin van het leven is duidelijk een thema in zijn werk. Regelmatig ver wijst hij naar bijbelverhalen, bijvoorbeeld in werken als 'En hij schiep hen man en vrouw', 'Pietus' (de man heeft hier een lijdende vrouw op schoot) en 'Adam en Eva' Verbeelding Het eerstgenoemde, uit zestien taferelen bestaande, werk is meer dan een verbeelding van het scheppingsverhaal, want het loopt door tot de huidige tijd. Het zegt daardoor veel meer over het samenleven van man en vrouw. En in het laatst genoemde werk zitten Adam en Eva met de rug tegen een boom,, foto Wim Kooyman zij met een appel in haar hand. Het landschap met zijn rechte bomenrijen is puur Zeeuws- Vlaams. Een van Kamps werken heet 'Koewacht', naar zijn woonplaats, en daarin heeft hij die naam zeer letterlijk opgevat. Zo beweegt hij zich voortdu rend tussen zijn eigen verhaal en dat van alle mensen. Kamps' sculpturen sluiten nauw aan bij zijn schilderijen. Ook daarin combineert hij humor en levens wijsheden. In een aantal geval len lijken de figuren van zijn schilderijen gestapt. En nog na drukkelijker blijkt de invloed van kunst uit Afrika en Zuid- Amerika. Ex-positie: schilderijen en beelden van Jean Kamps, t/m 22 december in galerie Esprit in Clinge, open do t/m zo van 13.30 tot 17.30 uur en do ook van 19.00-21.00 uur. door Henk Postma MIDDELBURG - Als de Open Universiteit studiecentra wil sluiten, dan dient dat te gebeu ren in steden waar al universi teiten zijn. Juist in gebieden zonder universiteit, zoals Zee land, Friesland en Drenthe, ver dienen de studiecentra 'bijzon dere bescherming'. Minister en Tweede Kamer legden dit vijf jaar geleden vast in een toelich ting op de Wijzigingswet voor het hoger onderwijs. Het dage lijks provinciebestuur herin nert daaraan in een brief aan de vaste kamercommissie voor on derwijs. Een afschrift is ver stuurd naar de Zeeuwse kamer leden. Met het schrijven hoopt het pro vinciebestuur de dreigende sluiting van het Zeeuws studie centrum te voorkomen. Inmid dels is gebleken dat louter be drijfseconomische redenen ten grondslag liggen aan het voor nemen van de Open Universiteit om het studiecentrum in Vlis singen, per 1 september 2003, te sluiten. Per studiecentrum zou den minstens duizend diploma- gerichte studenten moeten zijn ingeschreven. Het Zeeuws stu diecentrum telt 'slechts' 512 studenten. Het onafhankelijk adviesbu reau dat door de OU in de arm was genomen ontraadde slui ting van het Zeeuws studiecen trum omdat dit te lange reistij den tot gevolg zou hebben voor GENT - De Vlissingse galerie Hannelore Meyaard neemt deel aan de internationale kunst beurs van de negentiende, twin tigste en eenentwintigste eeuw die donderdagavond begint in Gent. Op de kunstbeurs zijn kunst werken in uiteenlopende stijlen te bewonderen, van realisme tot lyrisch abstract en van dada tot pop art. De beurs vindt plaats in Flanders Expo en duurt tot en met 10 december. De beurs is geopend vrijdag en maandag van 11.00 tot 22.00 uur en zaterdag, zondag en dinsdag van 11.00 tot 19.00 uur. Galerie Meyaard heeft stand nummer 680-682. het overgrote deel van de 512 Zeeuwse studenten. Het provin ciebestuur benadrukt dat wei nig zal overblijven van de laag drempeligheid van de Op& Universiteit. Dat is in strijd me het tot nu gevoerde rijksbeleid Zeeland kent geen andere in stelling waar mensen terech! kunnen voor academisch (deel)opleidingen. Als die mo gelijkheid vervalt dan ver dwijnt voor veel inwoners var: Zeeland een belangrijk midde om doorgroei in hun functie ei carrière te verwezenlijken. D» schaadt de leefbaarheid en he' imago van Zeeland, zo stelt he provinciebestuur. Er zijn welis waar plannen om over twee jaa! in Middelburg een universitair* basisopleiding te starten (d* Roosevelt Academy), maar da biedt wat dit betreft geen uil komst: „De Roosevelt Academ; richt zich uitsluitend op voltijd Engelstalig wetenschappelii! bacheloronderwijs aan een se lecte groep van getalenteerd eerste-kansers." VLISSINGEN - Tijdens het a<j ventsconcert van mandolineor, kest Con Amore, zondag i' Open Hof te Vlissinigen, zal Ma rina Eckhardt enkele solower; ken spelen van de Italiaans! componist en mandolinebou wer Raffaele Calace op een doo deze componist gebouwde ma» doline uit 1931. Marina t dirigent van het orkest en he mandolineorkest Excelsior ui. Kruiningen. Zij studeert aan he: Tilburgs Conservatorium mP als hoofdvak mandoline. In jutf 2003 studeert zij af als doceren] musicus. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12