Biologisch Museum stapje terug 11 Kunstwerk na 46 jaar terug bij maker Promotie gemeente moet Middelburg zelf kunnen doen Dorpsraad wil molen Wolphaartsdijk in het licht laten baden Bijna alle scholen doen mee met vuurwerkproject Veerse politiek vindt uitbreiding te duur en te grootschalig Schip vast op zandbank Ijskoud met de handen op de rug Vlissingen praat met bewoners over aanpak omgeving Nieuwendijk 0800 - 0231 231 (GRATIS) Politie pakt illegalen op in Middelburg Kerststaaf voor hulp Roemenië zeeuwse almanak Passend WALCHEREN woensdag 4 december 2002 idoorAb van derSluis MIDDELBURG - Van de 67 ba sisscholen op Walcheren doen 62 mee aan het vuurwerkproject van het Regionaal Halt Buro Walcheren in Middelburg. De kinderen krijgen een lespak ket, dat bestaat uit een video film, vragen en een prijsvraag. Verder hebben alle scholen voor voortgezet onderwijs ingete kend op het lesmateriaal. De jaarwisseling is niet voor ie dereen een feest. Vooral ouderen en huisdieren hebben last van voortijdig afgestoken vuur werk. Bovendien veroorzaakt gevaarlijk vuurwerkgebruik, zoals het met rotjes gooien naar voorbijgangers, elk jaar slacht offers. Om kinderen beter te leren om gaan met vuurwerk houdt het Regionaal Halt Buro Walcheren al jaren een vuurwerkproject voor de bovenbouw van het ba sisonderwijs. Het lespakket be staat uit een videofilm waarin duidelij k naar voren komt hoe j e niet met vuurwerk hoort om te gaan. Naast de film wordt kin deren gevraagd om antwoord te geven op vragen die betrekking hebben op de videofilm. Ook een prijsvraag is opgenomen in het pakket. Voor het voortgezet onderwijs is er speciaal lesmateriaal ont worpen dat bestaat uit de folder 'knalgaaf'. Voor de docent zijn lessuggesties aangegeven op door Miriam van den Broek DOMBURG - Het Zeeuws Bio logisch Museum in Oostkapelle kan beter teruggebracht wor den tot een bezoekerscentrum. Dat vindt de meerderheid van de Veerse raadscommissie Maatschappelijke Ontwikke ling. De optie om het museum uit te breiden met de Stichting Het Zeeuwse Landschap tot een Museum voor Natuur en Land schap Zeeland is volgens de commissie te duur en niet haal baar. Het Zeeuws Biologisch Museum kampt sinds 2000 met tekorten. Omdat het museum op die ma nier niet verder kan, is onder zoek gedaan naar verschillende mogelijkheden voor de toe komst. Drie opties kwamen daaruit naar voren, j De eerste was dat het museum samen met de Stichting Het Zeeuwse Landschap opgaat in een Museum voor Natuur en Landschap Zeeland. Ook kan het Zeeuws Biologisch Museum worden uitgebouwd tot een pro fessioneel Provinciaal Natuur museum. De deinde optie is dat het muse um wordt gereduceerd tot een lokaal bezoekerscentrum dat zich uitsluitend richt op de na tuur van Walcheren. Te duur De fracties van de WD, de PvdA/GroenLinks, het CDA en de partij voor Dorpsbelangen en .Toerisme Veere vinden dat de omvorming tot bezoekerscen trum de meest realistische optie TERNEUZEN - Het communi catievaartuig Vebo Runner van de Verenigde Bootlieden bv in Terneuzen is dinsdagmiddag omstreeks half drie vastgelopen op een zandbank voor de haven van Terneuzen. De boot kwam midden op de zandplaat terecht na een ver keerde inschatting of een ma chinestoring. De Vebo Runner was van overslagbedrijf Ter neuzen (OVET) op weg naar de Kaloothaven, waar een kraan- ploeg zou worden afgelost. is. Het plan voor een groot Museum voor Natuur en Land schap Zeeland is volgens hen te duur. „De keuze moet niet lei den tot een verhoging van de subsidies", zei M. Audenaerde- Huibregtse van de WD. De PvdA/GroenLinks vindt het voorstel voor een groot museum met de Stichting Het Zeeuwse Landschap te grootschalig voor zo'n kwetsbaar natuurgebied. Vooral als er ook nog een con gres- en partycentrum komt om het museum financieel haal baar te maken. Volgens de frac tie is er geen parkeerruimte voor de extra bezoekers die afkomen op zo'n congrescentrum. En ex tra verkeer verhoogt bovendien de verkeersonveiligheid op de Domburgseweg nabij het muse um. De SGP vindt het museum be langrijk voor de gemeente en is daardoor van oordeel dat er wel een Museum voor Natuur en Landschap moet komen. „Bij een bezoekerscentrum heb ik niet echt een goed gevoel. Dat lijkt me niet zo super", zei W. Zwemer. De ChristenUnie is het daarmee eens hoewel deze fractie erkent dat de investeringen voor een dergelijk museum erg hoog zijn. Toch vindt de ChristenUnie dat de gemeente haar best moet doen om dit museum een kans te geven. door Ron Magnée VLISSINGEN - Schaatsliefhebbers kunnen hun hart ophalen. Vanaf vrijdag is de ijsbaan naast het Sport - fondsenbad in Vlissingen weer geopend. Op de vloer kan ieder met kunst- of ijshockeyschaatsen zich uitle ven. Met noren schaatsen is niet toegestaan, maar op donderdagavond is er een speciaal 'norenuurtje' voor deze snelheidsduivels. Voor muziekliefhebbers zijn er ook drie schaatsdisco's geprogrammeerd met DJ Arnold achter de draaitafels. De schaatsbaan bestaat uit een grote mat die met glycol wordt gekoeld. Met een verne velingsinstallatie wordt een kalkwatermengsel over de mat gesproeid. Zo wordt laagje voor laagje een ijsmat gemaakt. Het kalkwatermengsel zorgt ervoor dat de donkere mat op de bodem niet te zien is en het ijs mooi wit oogt. De komende dagen wordt de mat nog ge dweild. Vrijdag kan er vanaf drie uur 's middags worden geschaatst. De baan is nog tot eind februari geopend. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Nieuwen dijk in Vlissingen en de omlig gende pleinen gaan op de schop. De gemeente wil de pleinen moderner, praktischer en pret tiger maken. In de eerste helft van volgend jaar wordt daar mee een begin gemaakt. Voor het zover is, wil het college van B en W van de omwonenden en ondernemers horen hoe het ge bied er volgens hen moet uit zien. Het herinrichtingsplan omvat de omgeving rond het Arsenaal plein, de Zeilmarkt, de Nieu wendijk, het De Ruyterplein, het Bellamypark, het Keizers- bolwerk en de Walstraat-Zuid Deze pleinen en straten en hun inrichting zijn verouderd. De gemeente heeft geld uitgetrok ken om het gebied mooier en gezelliger te maken. Bestrating, straatmeubilair, verlichting en beplanting kunnen er voor zor gen dat er meer samenhang tus sen de straten komt. Hoewel nog niet bekend is hoe het verkeer in de toekomst door de stad moet rijden, kan het her inrichtingsplan gewoon worden uitgevoerd, zeggen Burgemees ter en Wethouders. Scenario's voor de tweede binnenstadsont sluiting worden in het plan op genomen. Ook houdt de ge meente rekening met parkeer plaatsen, evenementen, terras sen en uitstallingen. De bedoeling is dat als eerste het gedeelte van de Nieuwendijk langs de jachthaven onder han den wordt genomen. Daarna komen het Arsenaalplein en de Zeilmarkt aan de beurt. Uitnodiging Volgende week krijgen bewo ners en ondernemers uit het ge bied een uitnodiging om samen met de gemeente na te denken over invulling van het gebied. Die bijeenkomst vindt in janua ri plaats. Op een later moment worden de overige inwoners en onderne mers uit de binnenstad en be zoekers van de gemeente uitge nodigd om hun mening te geven over het plan. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Ron Magnée ZOUTELANDE - Guido Met sers maakte op zestienjarige leeftijd een beeld van een ge knielde krijger. Het zou later het verzetsmonument van Hulst worden. Bijna een halve eeuw daarna keert het beeld bij hem terug. Nu om het voor de eeuwigheid te maken. Het stenen beeld is flink aan getast door het weer en vanda lisme. Reden dat de gemeente Hulst de in Zoutelande woon achtige kunstenaar Guido Metsers heeft gevraagd een nieuwe te maken. Eerst wordt het beeld gerestaureerd, daar na maakt hij een bronzen re plica die in Hulst wordt terug gezet. Metsers maakte het beeld 46 jaar geleden. „Ik volgde toen een opleiding op de academie in Antwerpen. Ik was het zat om alleen maar blote vrouwen te maken. In die tijd kregen we les van de kunstenaar Ossip Zadkine. Die inspireerde me om dit beeld te maken." Het werk stond tien jaar lang bij Metsers totdat de gemeente Hulst het aankocht. „Ik geloof dat ik er zevenhonderd gulden voor kreeg. Net genoeg om een fiets van te kopen." In het beeld zitten gaten en scheuren. Als je het beeld wilt bewaren, moet je het nu restaureren." De werkzaam heden duren zeker een maand. Gisterochtend is het 1700 kilo zware kunstwerk op een aan hangwagen gehesen, en 's mid dags is het met behulp van een kraanwagen in de garage van Metsers huis gestald. Guido Metsers bij zijn beeld. foto Ruben Oreel de folder. Het Halt Buro stelt ook een videofilm beschik baar. Op diverse scholen voor het voortgezet onderwijs wordt een fototentoonstelling ingericht over de gevaren van vuurwerk. De expositie laat in een serie van dertien foto's zien wat mis kan gaan bij het afsteken van vuur werk. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse gemeenteraad heeft ern stige bedenkingen tegen het in huren van een extern adviseur voor het opstellen van een noti tie over stadspromotie. Het col lege heeft voorgesteld om ruim 40.000 euro uit te trekken voor een deskundige. De raad vindt dat geldverspilling. Dat bleek gisteren bij de vergadering van de commissie stadsontwikke- ling. „De kennis op de afdeling com municatie moet voldoende zijn", vond R. van Eijkelenburg (D66). „Ons ambtelijk apparaat heeft voldoende deskundigheid in huis zei HAkdag (Leefbaar Middelburg). „We hebben zo'n adviesbureau niet nodig." De PvdA, Christenunie en de SGP sloten zich daarbij aan. „Als externe hulp nodig is, dan liever incidenteel", zei C. Dek ker (SGP). „Ik heb de indruk dat ambtenaren zich veiliger voelen als er een extern bureau aan te pas komt. Alleen J. van Dijk- Sturm (WD) zag het nut in van een extern adviseur. „Dit kost veel menskracht, dan moeten andere zaken blijven liggen. Ex ternen kunnen de zaken ook ob jectiever bekijken." Imago De gemeente wil aan haar ima go werken. Uit onderzoek is ge bleken dat mensen die Middel burg niet kennen veel minder positief tegenover de stad staan, dan mensen die er al eens ge weest zijn. Door reclame te ma ken, moeten meer mensen en bedrijven naar de stad worden gelokt Het is niet de bedoeling om alleen toeristen te trekken, maar ook om nieuwe inwoners naar de stad te halen. Het stre ven isomin2030 56.000Middel- burgers te hebben. Volgens wethouder P. Bruinoo- ge is het inhuren van een advies bureau noodzakelijk om op tijd met het project klaar te zijn. „Als we het zelf doen, komen andere prioriteiten onder druk te staan Ik ben het wel met u eens dat de ambtenaren het zou den kunnen." Ook Bruinooge vond dat een buitenstaander een objectieve re blik heeft. „Het is belangrijk dat iemand er waardenvrij te genaan kijkt, zonder dat hij een standpunt heeft ingenomen." Van Eijkelenburg liet zich niet ompraten. „Mijn ervaring is, dat adviseurs vaak meer tijd kosten dan dat ze tijd opleveren. De kennis van promotie hebben we in huis, daar hebben we geen buitenstaander voor nodig." P. Castenmiller (CDA) waar schuwde dat het eindresultaat wel eens tegen zou kunnen val len, als er nu niet geïnvesteerd wordt. „De marketing van de stad is een heel hoog goed. Dat mag wat kosten." Ook van Di]k-Sturm hield voet bij stuk. „Als we het aan een af deling zelf overlaten, moet er extra personeel worden inge huurd. Dan zijn we dat bedrag ook kwijt." Bruinooge had in ieder geval één raadslid overtuigd. E. Her inga (ChristenUnie) kwam te rug op zijn bezwaren. „We moe ten Middelburg verkopen aan niet-Middelburgers. De input van een extern adviseur ka n dan waardevol zijn." MIDDELBURG - De politie heeft gisterochtend drie illega len uit Oost-Europa opgepakt bij een bedrijf op het industrie terrein Arnestein in Middel burg. De mannen, 23, 24 en 29 jaar oud, worden het land uitgezet. De werkgever krijgt een proces verbaal. De actie vond plaats in samenwerking met de Vreemde lingendienst en de Arbeidsin spectie. door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - De dorpsvereniging van Wol phaartsdijk blijft hopen dat de plaatselijke molen kan worden verlicht. Voorzitter S. Huissoon zei datmaandagtijdens de jaar lijkse praatavond tussen ge meente en dorp. In samenwerking met de stich ting StichtLicht ligt er het plan om de molen enkele avonden per week in de schijnwerpers te zet ten. Het gaat om in totaal tien lampen (vier onderaan de ring en zes erboven) die aan het bouwwerk zelf worden aange bracht, aangezien het niet mo gelijk is gebleken de molen van af de weg te verlichten. Twee maanden geleden werd de dorpsvereniging onaangenaam verrast door het oordeel van de monumenten- en welstands commissie. Die gaf een negatief advies over het plan, met het ar gument dat de molen 'te geïso leerd' zou komen staan als deze worden verlicht. Verder zou het plan volgens de deskundigen leiden tot 'horizonvervuiling'. Vertegenwoordigers van de dorpsvereniging en StichtLicht hebben naar aanleiding daar van een gesprek gehad met de commissie. Daaruit hebben zij opgemaakt dat de commissie wat minder stellig is dan uit haar advies bleek. Het voor naamste knelpunt zou zijn dat er geen duidelijk gemeentelijk beleid is als het gaat om het ver lichten van gebouwen. Daar door kan de commissie het mo lenplan ook niet toetsen. Voor eerdere Goese initiatieven, zo als het verlichten van de water en tv-toren, is niet het oordeel van de monumenten- en wel standscommissie gevraagd. Als er meer duidelijkheid is over de opstelling van de gemeente, zou de commissie alsnog posi tief kunnen adviseren, aldus de dorpsvereniging. Huissoon: „We hebben goede hoop dat de commissie voortvarend aan het werk gaat." AAGTEKERKE - De Stichting Hulp aan Roemenië uit Aagte- kerke houdt komende weken een decemberactie om geld in te zamelen voor projecten in Roe menië. De stichting verkoopt kerststa ven en kerstkransen van de bak ker. Een gedeelte van de op brengst wordt gebruikt om een verenigingsgebouw in het Roe meense plaatsje Olosig op te knappen. De stichting heeft in Aagtekerke en omgeving vijf honderd bestelformulieren ver spreid. Mama Wietske zag zich voor de taak gesteld om tussen de decemberse inkopen door haar kroost in feestelijke kle dij te steken voor een brui loft. Heen en weer snellend tussen de rekken in modema gazijnen en warenhuizen vond ze niets dat boven de dagelijkse middelmaat uit stak en dat ook niet al te kerstmissig glansde Geen apepakjes, had ze zich voorgenomen. Niet voor stoere doerakken van zeven en twee. Ten einde raad trok Wietske een witte blouse uit het rek. „Lijkt deze je wat?" vroeg ze vermoeid. „Ja hoor," meldde haar oudste tot haar verba zing. „En die zwarte broek?" „Mooi!" zei Damian opge wekt. „En dan nog zo'n vest je?" probeerde mama ongelo vig. Maar zelfs dat werd met graagte aangenomen. Voor kleine Boyd werd hetzelfde pakket geassembleerd en dat was dat. Thuis werden de feestkleren direct aangetrokken voordat papa thuiskwam. „Ha pap", begroette Damian. „Kijk eens: nou hebben wij ook werkpakken! Net als jij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11