Afghanistan krijgt nationaal leger Verenigde Naties halen hard uit naar bevolkingsbeleid Bush Nu gratis digitale videocamera bij i-mode™ Leger Ivoorkust herovert centrum Man Spaanse koning steekt bevolking kust Galicië een hart onder de riem Brussel wil zwarte lijst wrakke schepen President Karzai kondigt ontwapening rivaliserende strijdgroepen aan Tien jaar cel in zaak rond dood miljardair Safra Londen steunt ontwikkeling regenmachine Uitstel staking Britse brandweer 0900-8182 www.tell-me.nl Vluchtelingencentrum in Sangatte sluit 30 december Landkaart euromunt achterhaald Procedure FDP tegen Möllemann Kinderen India verhongeren Zwervers Moskou vriezen dood Chinese vuurwerkfabriek ontploft dinsdag 3 december 2002 van onze redactie buitenland BONN - Afghanistan krijgt een 70.000 man sterk nationaal le ger dat zal worden opgeleid door de Verenigde Staten en Frankrijk. Tijdens de eendaagse vervolgconferentie bij Bonn over de toekomst van Afghanis tan, ondertekende president Karzai gisteren een decreet waarmee de privé-legers van de rivaliserende krijgsheren in het door oorlog verwoeste land bui ten de wet worden gesteld. De Afghaanse militairen zullen rechtstreeks onder de president vallen. Zij krijgen onder meer tot taak om het grote aantal lo kale milities, die buiten de hoofdstad Kaboel veelal de dienst uitmaken, te ontwape nen. Die milities beschikken naar schatting over zo'n dertig duizend strijders. Op het mo ment telt het Afghaanse leger MONTE CARLO - Een 44-jari- ge Amerikaanse verpleger is gisteren in Monaco veroordeeld tot tien jaar cel. De rechter acht te bewezen dat de man in de cember 1999 brand stichtte in de woning van miljardair Ed- mond Safra. De toen zieke Safra en een 52-jarige verpleegster kwamen door de brand om het leven. De Amerikaanse ex-commando was een van de verplegers van Safra. Hij wilde het vuur doven en daarmee zichzelf als een held presenteren bij zijn baas. Het was nooit zijn bedoeling ge weest Safra te doden. Safra, geboren in Libanon, gold als een van de rijkste mensen ter wereld. Hij verkocht zijn aan deel in de Republican Bank of New York voor ongeveer 10 mil jard euro, kort voor hij overleed. Het grootste deel van zijn for tuin is naar zijn weduwe Lily gegaan. DPA/ANP LONDEN - De Britse re gering heeft geld uitge trokken voor de ontwik keling van de eerste re genmachine ter wereld. Londen geeft 160.000 eu ro subsidie aan een onder zoek van de universiteit van Edinburgh. Wetenschapper Stephen Salter ontwierp een wind turbine van ongeveer zes tig meter hoogte in de vorm van een eierklutser. Het draaiende gevaarte moet water uit zee opzui gen. Het water wordt ver neveld om op die manier wolken te laten ontstaan. Volgens hoogleraar Salter kan zijn machine tegen minimale kosten een be langrijke bijdrage aan de strijd tegen de droogte le veren. De regenmaker in spe hoopt dat zijn uitvin ding uiteindelijk leidt tot vrede in het Midden-Oos ten. Hij zegt dat Israël de Westelijke Jordaanoever bezet houdt omdat het ge bied in 40 procent van de Israëlische waterbehoefte voorziet. ANP zo'n 1500 manschappen. Het nieuwe leger zal er binnen een jaar zijn, zei Karzai op de af sluitende persconferentie. „Alle wapens, inclusief de zware, moeten worden afgegeven aan het nationale leger van Afgha nistan, aan wie ze toebehoren." Precies een jaar na de eerste conferentie, die een eind maak te aan twintig jaar oorlog, kwa men op initiatief van de Duitse minister van Buitenlandse Za ken, Fischer, delegaties uit 32 landen en vertegenwoordigers LONDEN - De Britse vakbond FBU voor brandweerlieden heeft een achtdaagse staking die morgen zou beginnen uitge steld. Dat heeft vakbondsleider Gil christ gisteren gezegd. Hij zei dat de bond nieuwe onderhan delingen met de regering een kans wil geven. De Britse brandweer heeft de afgelopen weken twee keer gestaakt. De spuitgasten eisen 40 procent meer loon en betere arbeidsom standigheden. De overheid biedt 16 procent in 2 jaar. AFP van internationale hulporgani saties bijeen in Bonn om een tus senbalans op te maken. Op de agenda stonden behalve de in stelling van een nieuw veilig heidsapparaat ook thema's als de nieuwe grondwet, de opvang van de vluchtelingenstromen en de aanpak van de weer opleven de drugssmokkel. Bondskanse lier Schroder riep op tot gelijk berechtiging van de Afghaanse \TOUW. Waarnemers waren sceptisch over de resultaten. Ondanks alle door Frans van den Houdt DEN HAAG - Met zijn verbeten anti-abortus campagne brengt de Amerikaanse president Bush de gezondheid van miljoenen vrouwen, baby's en kinderen in gevaar. Door het stopzetten van Washingtons bijdrage van 34 miljoen dollar aan het VN-be- financiële toezeggingen zou Af ghanistan er wel eens bekaaid van af kunnen komen, vreesde Der Spiegel. 'De karavaan is al lang verder getrokken, naar Bagdad. En wie herinnert zich eigenlijk nog hoe je Kosovo spelt?' Rust Volgens Karzai, die in eigen land spottend 'de burgemeester van Kaboel' wordt genoemd omdat zijn macht niet veel ver der reikt dan de hoofdstad, is volkingsfonds (Unfpa) zullen duizenden zwangere vrouwen overlijden, drie miljoen vrou wen ongewenst zwanger wor den en tienduizenden baby's en kinderen overlijden. Die zware aantijgingen zijn af komstig van het Wereld Bevol kingsfonds (WPF), de Neder landse 'vertegenwoordiger' van het Unfpa, dat vandaag het We reld Bevolkingsrapport 2002 publiceert. In dat rapport, geti teld Mensen, armoede en moge lijkheden pleit de VN-organisa- tie voor meer internationale aandacht en steun voor bevol- van onze redactie buitenland LONDEN - Het opvangcentrum voor vluchtelingen in het Fran se Sangatte, van waaruit asiel zoekers Groot-Brittannië pro beren te bereiken, wordt al op 30 december gesloten. Dat heeft de Franse minister van Binnen landse Zaken Sarkozy gisteren in Londen gezegd na een ont moeting met zijn Britse ambtge noot Blunkett. Eerder was voorzien dat het centrum bij Calais pas volgend jaar april zou sluiten, maar vol gens Sarkozy is nu afgesproken dat nog dit jaar het doek valt. Met het oog op de aanstaande sluiting hield het opvangcen trum al sinds 5 november de aan een aantal belangrijke voorwaarden uit de Bonner ak koorden voldaan. Amerikaanse experts schatten dat op tachtig procent van het Afghaanse grondgebied relatieve rust heerst. Maar nog afgelopen weekeinde moest een B52-bommenwerper in actie komen nadat Ameri kaanse troepen bij de stad Herat onder vuur kwamen. En bij ge vechten in de stad Kandahar tussen politie en aanhangers van een lokale militieleider kingsvraagstukken en de ge zondheid van vrouwen in de vruchtbare leeftijd. Want alleen zo kunnen armoede en onder ontwikkeling bestreden wor den, meent de Unfpa. Door vrouwen in ontwikke lingslanden goed onderwijs en goede medische zorg te bieden en hen dezelfde rechten als mannen te geven, zijn ze in staat voor minder kinderen te kiezen Ze zullen minder snel onge wenst zwanger raken en niet voor abortus hoeven te kiezen, terwijl ook het risico dat ze be smet raken met hiv/aids veel kleiner zal zijn. deuren dicht voor nieuwko mers. Dit leidde ertoe dat vorige maand bijna honderd asielzoe kers hun toevlucht zochten in een kerk in Calais waaruit ze la ter werden verdreven. „Sangatte zal op 31 december helemaal gesloten zijn en niet in april zoals was gepland", aldus een Britse regeringswoordvoer der. Het opvangkamp in Sangatte leidde tot veel irritatie tussen Londen en Parijs De Bntse regering vond dat Frank rijk te weinig deed om de immi gratie aan banden te leggen. Groot-Brittannië neemt dui zend Iraakse Koerden en twee honderd Afghanen uit het kamp opneemt. Frankrijk neemt de rest van de vluchtelingen voor zijnrekening AFP/RTR kwamen zondagavond drie mensen om het leven. In het westen van het land werd ook gisteren nog gevochten. Gastland Duitsland neemt be gin volgend jaar samen met Ne derland het commando van de internationale troepenmacht Isaf over. Die is alleen actief in Kaboel en directe omgeving. De VS en Groot-Brittannië overwegen om ook buiten Ka boel een vredesmacht op te zet ten, die afzonderlijk moet ope reren. GPD/ANP/DPA/AFP Minder kinderen betekent voor vrouwen ook meer economische mogelijkheden. 'Een hoger in komen verbetert de leefomge ving, vermindert ondervoeding en zorgt voor een buffer tegen de schadelijke gevolgen van een slechte gezondheid', aldus het VN-rapport. Met andere woor den: een lagere bevolkingsgroei leidt tot een hogere productivi teit en economische groei, waardoor de armoede in ont wikkelingslanden afneemt. Schade Bush heeft zich, vanaf het mo ment dat hij aantrad, tegen alles en iedereen gekeerd die in zijn ogen abortus propageert, uit voert of zelfs alleen maar voor lichting verschaft. Dat beleid heeft alle specifieke gezond heidsprogramma's voor vrou wen geschaad Behalve de vele organisaties in de VS werd dit jaar ook het Unf pa slachtoffer. De Amerikaanse financiële bijdrage werd ge blokkeerd, terwijl het Congres net had ingestemd met een ver hoging daarvan tot «VI miljoen dollar. Begin vorige maand trokken de Amerikanen hun steun in voor het door de meeste landen on derschreven Actieprogramma over Bevolking en Ontwikke ling. Deze harde lijn van de VS heeft volgens de WPF overal in de wereld gezondheidsvoorzie ningen aangetast. Op de bevolkingsconferentie in Thailand later deze maand, zul len betrokken instellingen en regeringen, waaronder de Ne derlandse, een tegenlobby be ginnen. GPD door Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse ko ning Juan Carlos heeft zich gis teren persoonlijk gemengd in de politieke strijd die in Spanje is ontbrand door de milieuramp op de kust van Galicië. De ko ning bezocht het getroffen ge bied en sprak met vissers en vrijwilligers die bezig zijn de olie uit de vergane tanker Pres tige op te ruimen. Juan Carlos vroeg de 'hulp van allen' om de crisis op econo misch, sociaal en milieutech nisch gebied de baas te worden. In een vraaggesprek met jour nalisten riep hij op om de 'dema gogie' achterwege te laten. Hij doelde op de politieke partijen die de ramp gebruiken om er po litieke munt uit te slaan. De grootste oppositiepartij, de so cialisten van Zapatero, eiste gisteren dat de regering-Aznar haar 'politieke verantwoording' neemt voor de manier waarop de milieuramp is aangepakt. Niet alleen van de socialisten, ook van de vissers en de plaatse- lijke bevolking is veel kritiek op de regionale en landelijke be stuurders. Door het politieke geharrewar is er veel onduide lijkheid De Spaanse regering probeert de ramp zo klein moge lijk af te schilderen, terwijl woordvoerders van de oppositie de milieuramp opblazen. door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Europees Commis saris De Palacio van Transport wil snel een 'zwarte lijst' van de ruim zestig gevaarlijkste zee schepen ter wereld opstellen. Die zouden in geen enkele haven in de Europese Unie nog mogen aanleggen. Daarnaast bepleit De Palacio een verbod op het transport van de uiterst vervui lende zware stookolie in enkel wandige tankers. De Palacio wil met de plannen die zij vandaag presenteert, la ten zien dat het haar menens is om rampen zoals met de Presti ge te voorkomen. Een beperkte Intussen komt ook uit Europa steeds meer hulp om de vervui ling te bestrijden. Zondag kwa men Belgische militairen en vrijwilligers van een Duitse hulporganisatie naar Galicië. De Belgen waren verrast toen ze na drie dagen rijden eindelijk aankwamen in het vissers plaatsje Muxia. Zij hadden ver wacht schouder aan schouder met Spaanse soldaten de olie te lijf te gaan, maar het Spaanse leger had zich al weer terugge trokken. De Belgen zijn toen sa men met vrijwillige burgers aan de slag gegaan. Herstel De gevolgen van de olieramp lij ken met de dag desastreuzer te worden. De universiteit van Santiago de Compostela maak te gisteren bekend dat het min stens tien jaar zal duren voordat de sociale en economische ge volgen zijn overwonnen. Een volledig herstel van het milieu kan zelfs 25 jaar duren, aldus woordvoerders van de universi teit. Tot nu toe zijn 15.000 vogels de dupe geworden van de oliever- vuiling. Er spoelen steeds meer dode vissen aan. De beheerders van het zeeaquarium in La Co- runa overwegen of ze hun 60.000 vissen moeten overbren gen naar een vergelijkbaar aquarium in Valencia, aan de andere kant van Spanje GPD 'zwarte lijst' met wrakke sche pen was al gepland vanaf juli 2003, maar De Palacio wil deze lijst langer maken en eerder in voeren Bij de 66 geselecteerde boten zitten acht olietankers. De ove rige schepen zijn zogenaamde bulkcarriers (49), die allerlei vracht kunnen vervoeren, che mische tankers (8) en één passa giersboot: de 37 jaar oude Ga- bnelle uit Bolivia. Het gaat steeds om niet-EU- schepen die onder verdachte vlag varen en reeds eerder een tijdje aan de ketting zijn gelegd omdat er iets aan mankeerde. De Palacio sprak over 'ecologi sche tijdbommen' GPD Advertentie - 3 maanden gratis i-mode - géén aansluit kosten t .w.v. 52.50 Actie Is geldig tot 16 december 0.20 per minuut lc Maakt contact Inwoners van Man ontvluchten de stad tijdens de gevechten tussen het leger van Ivoorkust en rebellen. van onze redactie buitenland ABIDJAN - Het leger van Ivoorkust heeft gisteren het centrum van de strategische stad Man in het westen van het land op de rebellen heroverd. Inwoners van de stad meldden dat de opstandelingen naar het noordelijke deel van BRUSSEL - De uitbreiding van de Europese Unie met tien nieuwe lidstaten zorgt voor een netelig monetair probleem. Op de voorkant van de euromunten staat immers een kaartje van Europa, maar de landen die in 2004 lid worden, passen daar niet op. De Europese ministers van Financiën hebben daarom giste ren een werkgroep opgericht, bestaande uit muntmeesters uit de hele Unie. Die moeten bekijken hoe de munten die na de uitbreiding worden geslagen, eruit komen te zien. De vraag is of het technisch mogelijk is een kaart te slaan die nog gede tailleerder is dan de huidige. ANP BERLIJN - Het bestuur van de Duitse liberale partij FDP heeft gisteren met grote meerderheid besloten tot een proce dure tegen Jürgen Möllemann. De 57-jarige oud-voorzitter van de partij is verwikkeld in een affaire over dubieuze dona ties van anonieme geldschieters. Ook verdenkt justitie hem van belastingontduiking. Daarom legde hij in oktober al zijn partijfuncties neer. Daags voor de verkiezingen deed hij anti-Israëlische uitspra ken en dat kostte de FDP stemmen. Sommige leden verwijten hem ook dat hij met de FDP een ruk naar rechts populisme wilde maken. Möllemann was leider van de FDP in Noord - Rijnland-Westfalen. DPA JAIPOER - Zeker veertig stamleden zijn de afgelopen maand in de woestijn van de Indiase deelstaat Rajastan de honger dood gestorven als gevolg van extreme droogte. De meeste slachtoffers zijn kinderen, meldden hulpverleners gisteren. Om in leven te blijven, moeten de leden van de Sahariya-stam gras eten. Volgens de hulpinstellingen is er ook al bijna geen gras meer. De plaatselijke overheid gaf toe dat de stamleden ondervoed zijn, maar tekende aan dat de mensen aan ziektes zijn overleden en niet door de honger. RTR MOSKOU - In Moskou eist koning winter zijn tol. In de Russi sche hoofdstad zijn dit weekeinde bij een temperatuur van 20 graden Celsius onder nul zeker tien mensen doodgevroren Dat heeft het Russische persbureau Itar-Tass gisteren be richt. Het totale aantal mensen dat sinds oktober in Moskou is doodgevroren komt hiermee op 137. Zondag werden 57 men sen met bevriezingsverschijnselen in ziekenhuizen opgeno men. De meeste slachtoffers zijn daklozen. DPA PEKING - Een ontploffing in een illegale vuurwerkfabriek in het noordwesten van China heeft aan dertien mensen het le ven gekost, zo heeft een woordvoerder van de overheid in het district Shanyang in de provincie Shaanxi gisteren meege deeld. De ontploffing deed zich zaterdag voor. De slachtoffers wer den bedolven onder een gebouw van drie verdiepingen dat door de explosie volledig werd verwoest. De meeste slachtof fers zijn vrouwen. De politie zoekt naar de eigenaar, die na de ontploffing op zijn motorfiets is gevlucht. De vuurwerkindustrie in China biedt werk aan honderddui zenden mensen, die veelal als thuiswerk met eenvoudige ma chines papieren hulzen vullen met kruit. AP foto Luc Gnago/RTR Man zijn verdreven. Een tot nog toe onbekende groep guerrillastrijders nam eind vo rige week bezit van Man. In de loop van zondag opende het leger een tegenoffensief na het vertrek van Franse militairen. Die hadden vrijdag en zaterdag strijd geleverd met de rebellen en dit weekeinde de luchthaven van Man kortstondig bezet. De Franse troepen vertrokken na de evacuatie van circa 160 Fransen en andere bui tenlanders. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5