Solidariteit bloeit in Argentinië PZC PZC Australische boeren slachten vee wegens ernstige droogte Bombarderen Duitse steden was volgens historicus misdadig ChristenUnie stelt inhoud boven groei Honger en armoede leiden tot opleving gemeenschapszin 3 december 1952 dinsdag 3 december 2002 door Craig Fagan Het is bijna lunchtijd en de eetzaal van de gaarkeuken Los Piletones vult zich met mensen: moeders met hongerige kinderen komen aan in het ge bouwtjemet een golfplaten dak, daarna schoolkinderen met een lege maag, op zoek naar een de gelijke maaltijd. Een rij jongeren staat te wach ten op een bord met maïsmeel- pap en gestoofd vlees om zich daarna te verspreiden over de stoffige, onverharde straten van Villa Piletones, een van de snel uitbreidende sloppenwijken aan de rand van Buenos Aires. De diepe economische crisis in Argentinië heeft de helft van de 37 miljoen inwoners in de ar moede gestort. Vrijwilligers slaan nu de handen ineen om het leger hongerigen te voedenMen heeft 'solidariteitsnetwerken' gevormd om de gaten in de soci ale voorzieningen te dichten, die de krap bij kas zittende rege ring in de al vier jaar aanslepen de crisis liet vallen. De vrijwilligers in Los Piletones serveren drie maaltijden per dag. Zij zeggen dat het aantal klanten dit jaar is verdubbeld tot zestienhonderd. Sommigen hebben er een reis van twee uur voor over. „Voordat ik hier kwam, was ik erg bezorgd of ik wel voldoende eten zou vinden voor mijn baby, nadat mijn man zijn baan verloor", zegt de 24- jarige Rosa Diaz. Ze heeft een dochtertje van zeven maanden in haar armen. Geraakt Margarita Barrientos en haar man Isidro begonnen zes jaar geleden met de gaarkeuken om dat ze diep geraakt zijn door de noden van een steeds grotei'e groep berooide Argentijnen. „De keuken is een noodzaak", zegt Margarita. Het echtpaar is volledig afhankelijk van giften en vrijwilligers. De inspannin gen van vrijwilligers worden steeds urgenter, zeker nu kran ten de laatste tijd vol staan met berichten over ondervoede kin deren die sterven of in zieken huizen belanden in het arme noorden van het land. Diestreek is het zwaarst getroffen door de crisis. Fabian Repetto van de Inter- Amerikaanse Ontwikkelings bank zegt dat de berichtgeving in de kranten leidden tot een op leving van de gemeenschapszin. Vrijwilligers bieden hulp, die normaliter van de overheid moet komen. Sinds het begin van de economische recessie in het midden van 1998 is steeg aantal vrijwilligers met 12 pro- Cent, zodat nu ongeveer 1,4 mil joen Argentijnen actief zijn in de 105.000 burgerorganisaties. Volgens Repetto maken de groeiende armoede en de ver zwakte overheidssector effici ent regeringsingrijpen onmoge lijk. De voorraadkasten van Los Pi letones blijven dankzij inzamel- acties van privé-scholen ge vuld met macaroni, rijst en bakolie. De gulle gevers wor den naar eigen zeggen gedre ven door solidariteit. Een moe der, Sandra Garzzola, zegt dat zelfs haar vijfjarig dochtertje voedsel verzamelt voor 'de kin deren die niet hebben wat zij heeft'. Campagne Dit wil niet zeggen dat de rege ring zich afkeert van de ellende. De regering, onder leiding van pi-esident Eduardo Duhalde, lanceerde samen, met interna tionale hulporganisaties Ope- ratie Redding, een campagne waarbij voedsel en dokters wor den gestuurd naar de armste provincies. Duhalde's vrouw Hilda nam onlangs zelf het initi atief door moeders met onder voede baby's bij te staan in Tu- cuman. Op een persconfei'entie beloofde ze een huis-aan-huis- actie te leiden voor de honge renden. De i'egeringscampagne is ver sterkt met ongeveer duizend vrijwilligers en regeringsbe ambten. Zij richten hun aan dacht op gezinnen die niet kun nen profiteren van bestaande sociale pi'ogramma's zoals bij standsuitkeringen en voedsel pakketten. Maar een regering die zelf in gebreke is gebleven bij de aflossing van een deel van de staatsschuld van 141 miljard eui'o heeft slechts beperkte mid delen om hulp te bieden aan een onthutsend groot aantal hulp behoevenden, waarvan velen sinds januari zwaar getroffen werden door de devaluatie van de peso. Maar de grote economische cri sis bracht ook een lawine aan liefdadigheid teweeg: haast ie dere week opent een nieuwe gaarkeuken ergens in Argenti nië haar deuren, vaak gerund door burgers of een niet-gou- vernementele organisatie. In de hoofdstad Buenos Aires kunnen concertgangers hun kaartjes vaak inruilen voor voed- selschenking aan de behoefti- gen. Caritas, de grootste liefdadig heidsinstelling in Argentinië, geleid door de rooms-katholie- ke kerk, ontfermt zich over mil joenen Argentijnen in nood. De joodse gemeenschap, een van de grootste ter wereld, heeft een so ciaal vangnet gespannen voor de ongeveer 60.000 Argentijnse joden die het moeilijk hebben gekregen. Ook in Los Piletones laten vrij willigers de ketels pruttelen. Als Margarita Barrientos terug kijkt op een jaar vol straatge weld, geldontwaarding en eco nomische crisis, vindt zij dat de uitingen van liefdadigheid er bovenuit torenen. „Het afgelo pen jaar is misschien een van de ergste voor de Argentijnen. Maar de groeiende steun binnen de gemeenschap betekent dat we er ons doorheen kunnen vechten." AP door Wierd Puk Was Winston Churchill een oorlogsmisdadi- ger? Die vraag houdt Duits land bezig sinds de publica tie van 'Der Brand'. In dat boek zegt de historicus Jörg Friedrich (58) dat de bombardementen op Duitse steden in de Tweede We reldoorlog, tot doel hadden zoveel mogelijk burgers te doden. Meer dan zeshon derdduizend burgers kwa men om bij de nachtelijke aanvallen op steden als Hamburg en Dresden; kinde ren, bejaarden, zwangere vrouwen en zieken werden door de vuurstormen wegge vaagd. „Het was een bewuste mas saslachting", zei Friedrich tegen de Britse Daily Tele graph. „De Britten moeten de moed opbrengen om hun verleden tegemoet te tre den." Het boek lokte in Groot-Brittannië veront waardigde reacties uit. Volgens de auteur is een dis cussie over het criminele ka rakter van de bombardemen ten lang vermeden. Dat kwam door de combinatie van Duits schuldgevoel en het morele gelijk van de geal lieerde overwinnaars 'Die ons na de oorlog voedden en beschermden tegen het com munisme'. Friedrich beschrijft de tafe relen in Wuppertal waar in mei 1943 in één nacht drie honderdduizend bommen vielen. Gebruik makend van hun boordgeschut maken ge allieerde vliegers jacht op Duitse vluchtelingen. Friedrich: „Ze werden afge schoten als konijnen." Al twintig jaar voordat Hit- Ier de 'totale oorlog' uitriep, speculeerde de latere Britse oorlogsleider Churchill over de vraag of een oorlog niet het eenvoudigst was te win nen 'door de burgerbevol king te doden'. Nadat Ham burg in de zomer van 1943 door brandbommen in de as was gelegd (45.000 doden) zou Churchill voor Berlijn honderdduizend doden in gedachten hebben gehad. „Dat zouden er meer zijn ge- I weest dan de 88.000 van Hi roshima", zegt Friedrich. 'Hamburg' was volgen hem het omslagpunt. „Dat was de overgang van oorlogvoeren naar het zaaien van dood en verderf." Friedrich baseert zich op Britse, Duitse en Amerikaanse bronnen. Vol gens Duitse commentatoi'en doorbreekt hij het laatste ta boe rond de Tweede Wereld oorlog. Passagiersschip Der Brand past binnen de recente ontwikkeling in Duitsland om aandacht te 1 besteden aan het leed van de burgei-s. Zo publiceerde No belprijswinnaar Günther Grass dit jaar de novelle In Krabbengang over de onder gang van de Wilhelm Gust- loff, een passagiersschip dat met tienduizend vluchtelin gen aan boord op 30 januaii 1945 in de Oostzee door een Russische ondei'zeeër werd getorpedeerd en zonk. Ne genduizend opvarenden kwamen om in het ijskoude water, zes keer zoveel als bij de ramp met de Titanic. Zulke gevoelige onderwer- pen waren tot nog toe vrijwel taboe onder Duitse (geschied-)schrijvers. De schaamte over de moord op de Europese joden en over de bombardementen op steden als Coventry, Warschau en Rotterdam was te groot. De bekende Britse histoiicus Anthony Beevor toonde zich niet onder de indruk van Friedrichs argumenten. „Zij waren degenen die het ter- reurbombardement uitvon den, de Duitsers vernietig den complete steden. Om dan te zeggen dat het Britse ant woord daarop crimineel was, gaat mij echt te ver." GPD door Harmen van der Werf Leen van Dijke heeft er geen moment spijt van gehad. Het Gereformeerd Politiek Ver bond (GPV) en de Reformatori sche Politieke Federatie (RPF) stonden zo dicht bij elkaar dat ze wel moesten samensmelten tot ChristenUnie. Dat één plus één bij de verkiezingen van 15 mei minder dan twee bleek te zijn, doet daar niets aan af, vindt het Kamerlid uit Middel burg. In de peilingen schommelt de ChristenUnie rond het huidige aantal van vier zetels. GPV en RPF hadden er voor 15 mei sa men vijf. Van Dijke citeert de nieuwe lijsttrekker André Rou- voet die op het congres van de ChristenUnie zei: „We hebben een helder christelijk geluid en dat mag niet ten koste gaan van het streven naar groei De ChristenUnie kwam tot stand in een tijd dat het CDA onder leiding van Jaap de Hoop Scheffer nog in zak en as zat. Het CDA slaagde er maar niet in om nieuwe kiezers aan zich te binden. Voor de ChristenUnie leek een wereld te winnen, tot de gereformeerde Jan Peter Balkenende de leiding van het CDA overnam én tot politiek Nederland door Pim Fortuyn in een stroomversnelling raak te. Voor de verkiezingen wai-en sjDeculaties over regeringsdeel name van de ChristenUnie niet van de lucht. PvdA en Groen- Links hengelden openlijk naar de ChristenUnie, mede vanwege het 'linksige imago' dat de partij heeft, vooral op milieugebied. Inmiddels wordt daar niet meer over gesproken. En wat betreft dat 'linksige imago'? Van Dijke: ,Het is in deze tij d wel erg moei- lijk om het CDA niet links te passeren. Het is toch niet voor niets dat een CD A-Kamerlid als Gerda Verburg zegt: 'Dit kabi net is mijn kabinet niet'. Het is zeker ook niet het onze." Navelstaren Jaap van Ginkel, ChristenUnie- lijsttrekker bij de provinciale verkiezingen in maart, volgt de landelijke perikelen op afstand. Hij wijt de slechte verkiezings uitslag van mei mede aan 'na velstaarderij' binnen zijn eigen club. Potentiële ChristenUnie- kiezers kozen 'door de ellende rend Pim Fortuyn' voor het CDA, de veilige middenpartij. „Terwijl de ChristenUnie een heel andere partij is. Het CDA is geen echte christelijke partij, maar een volkspartij die ook aantrekkingskracht heeft op niet-christenen." Een belang rijk verschil is volgens hem bij voorbeeld dat de ChristenUnie nooit in een regering zou stap pen als de vrije euthanasie- en abortuswetgeving niet wordt teruggedraaid. Aan de presentatie van de partij valt ook nog wel wat te verbete ren, denkt Van Ginkel. „De laat ste campagne was erg gelikt. Dat past niet zo bij ons. Wij zijn in wezen terughoudender, gei-e- förmeerder, vanuit het idee dat niet alles van mensen afhangt, maar van God." Hij signaleeii nog een makke. „In het huidige politieke klimaat doen ongenu- anceei'de opmerkingen het goed. Dat past niet zo bij ons." Fusiebesluit Volgend jaar april valt het be sluit over volledige fusie van het GPV, dat sterk verbonden was met de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt, en de RPF, die meer thuishoort in klingen rond de Evangelische Omroep. De laatste tijd wordt vaak gezegd dat er vooral vanuit GPV-gele- deren kritiek is. Het GPV zou met één kandidaat-Kamerlid bij de eerste zes onderbedeeld zijn. Het vertrek van GPV-kop- st.uk Eimert van Middelkoop maakte het er niet beter op. Van Ginkel en Van Dijke relativeren dat. „De kritiek komt, vooral uit GPV-bolwerkjes in Overijssel", weet Van Ginkelzelf van GPV- huize. Voormalig RPF'er Van Dijke ondei'schrijft dat. Een re cente stemming geeft hen gelij k Met negentig tegen zestien stemmen keurde de algemene vergadering van het GPV on langs het fusieplan goed. Van massaal verzet is dus geen spra ke, al was de federatieraad van de RPF eensgezinder. Daar stemde slechts één van de 112 afgevaardigden tegen. Het zat partijleden ook niet lek ker dat de lijsttrekker bij de laatste verkiezingen, Kars Ve ling, aan de dijk is gezet. Hij was ziek geworden en het pailij be stuur vond het beter dat hij niet opnieuw de kar trekt. Inmiddels zijn de rijen goeddeels gesloten. André Rouvoet, evenals Van Dijke Kamerlid sinds 1994, kreeg als lijsttrekker alle steun. „Maar ja", tempert Van Dijke alvast de verwachtingen, „ook al blijven we op vier zetels staan, dan gaan we gewoon weer aan het werk. door Theo Haerkens Australië maakt op dit mo ment de ergste droogte door sinds een eeuw. Al maanden heeft het niet geregend en in het zuidoosten, waar de meeste mensen wonen, is vrijwel geen groen meer te bekennen. De hete zomer moet nog beginnen. „Eet vlees, help de boeren." De slager in Melbourne heeft het goed begrepen. Veel boeren zijn gedwongen hun veestapels deels op te ruimen omdat het voer op is. De massale slacht van schapen en rundvee drukt de prijzen in het land waar de bar becue een fundamenteel onder deel is van de eetcultuur. Australië is wel droogte ge wend. Schilderijen in de musea verbeelden de heroïsche strijd van twee eeuwen om het kurk- droge continent te veroveren. Een klassieker toont een scha penhoeder te paard die vergeefs probeert een kudde tegen te houden. Door zich massaal op een put te storten, dreigen de dorstige beesten elkaar in het water te drijven en te verdrin ken. Rond de Tweede Wereld oorlog en aan het begin van de vorige eeuw bezweken tiental len miljoenen schapen en ander vee aan de droogte. In sommige delen van Australië, op het ijzige Antarctica na het droogste continent, heeft het al zeven maanden niet geregend. Afgelopen jaar viel een derde van de normale hoeveelheid. De landerijen van veel boeren, die niet zelden duizenden hectaren beslaan, zijn uitgedroogd. Het eindeloze heuvelland tussen Sydney en Adelaide in het zuid oosten, met zijn afbladderende eucalyptusbomen is geel. Een meer tussen Sydney en de hoofdstad Canberi-a is geheel verdampt. Alleen over lager ge legen percelen hangt nog een groene zweem. El Nino De droogte is het gevolg van El Nino, het verschijnsel dat eens in de vijf jaar het water van de Stille Oceaan opwarmt en zorgt voor abnormale patronen van wind en regen. In de dorre vlak tes drinkt het vee uit ondiepe, uitgegraven vijvers, die met de dag kleiner worden. Op het heetst van de dag schuilen de beesten in de schaduw van grijs groene eucalyptusbomen. Rundvee,'waaronder blaarkop pen en lakenvelders, scharrelt zijn kostje bij elkaar in ruige velden. Geschoren schapen schrapen de laatste plukjes gras weg en lopen soms op land dat niet geel meer is, maar stoffig zwart, de kleur van de bodem. Hier en daar ligt een rafelige bundel van haar en botten. De graanboeren zien hun pro ductie van taiwe en gerst halve ren. Menig boer heeft zijn koei en naar de akkers opgejaagd; wat er staat is toch waardeloos. Katoenbedrijven hebben zelfs niets aangeplant; er is te weinig water voor irrigatie. Zelfs kangoeroes, niet voor niets het symbool van de dorre natie, trekken weg uit gebieden die het hardst getroffen zijn, Een professionele kangoeroeja ger uit Queensland, in het oos ten, zoekt ander werk omdat de buideldieren, die in geval van extreme droogte de ontwik keling van hun jong een jaar kunnen ophouden, naar voed selrijker oorden uitweken. Ver wilderde kamelen sneuvelen bij bosjes als ze dauw likken van de spoorrails die de woestijnen doorsnijden. Ze gaan niet opzij, maar draven voor de aanstor mende treinen uit die hen uit eindelijk verpletteren, Milieuorganisaties vragen zich af of het wel nodig is dat het van nature zo droge land vijf keer zoveel landbouwproducten produceert als het zelf ver bruikt. Zij willen herstel van natuurgebieden die de boeren in het verleden ontgonnen. De droogte vergroot het risico op bosbranden, die onder nor male omstandigheden al dui zenden hectaren per jaar ver schroeien. In de buitengebieden hangen borden die het stoken van vuren verbieden. Toch wa ren er vorige week in de omge ving van Sydney op één dag maar liefst vijftig branden. Als of het om een routineklus ging, vlogen helikopters af en aan met water om het vuur te doven. Het is nog geen jaar geleden dat een groot aantal huizen aan de rand van de miljoenenstad in vlam men opging. GPD PRIKKELDRAAD - De Oost-Duitse politie is begon nen met de aanleg van een bijna twee meter hoge prik keldraadversperring langs de grens met West-Berlijn. Voor het eerst zijn er Oost- Duitse schildwachten ge zien, die een bajonet op het geweer droegen. LABORATORIUM - Er komt een streeklaboratorium voor de volksgezondheid, zo be sloot de gemeenteraad van Middelburg gisteren. De commissie financiën opper de om het laboratorium bij het Gasthuis op te richten. Maar volgens burgemeester en wethouders is het beter om het laboratorium bij het slachthuis te bouwen. WEGGELOPEN - Een Pool heeft in Vlissingen een min derjarig meisje onderdak ge boden in een pension. Het Goudse meisje was van huis weggelopen. De man is ver oordeeld tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf en twintig gulden boete of tien dagen hechtenis. NIETMACHINES - Vijf Ne derlandse zeelui zijn in Rot terdam ingesloten. Zij stalen aan boord van een boot klok jes en nietmachines. Koeien schuilen op het heetst van de dag in de schaduw van een eucalyptusboom. foto Theo Haerkens/GPD Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail- redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a' Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax, (0111)454657 E-mail; redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12,00 uur, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vri|dag tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00 per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag €1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties. Tel'(0118) 484240 Fax- (0118)470100 Voor kleintjes Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-coneern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) intormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden, Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, aldeling lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen. Behoort tot LUGQSflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4