Oude Vaart wordt sportparadijs PZC Ouderenzorg Axel proefproject PZC Zandberg is hardrijders meer dan beu De Kok had fracties moeten informeren over tekort stichting De Posthoorn goed voor 65-jarig huwelijk Na zestig jaar nog altijd smoor op elkaar Gemeentebestuur legt Terneuzense sporter in de watten A3 Van Veen vierde op lijst D66 Man (55) overleden bij ongeval Utrechts stationsdak naar Goes Vinger kwijt na bedrijfsongeval Dronken bromfietser aangehouden Vogelexpositie Edelzanger Meer dan 80.000 occasions vind je op (fi) AutoTrack.nl dinsdag 3 december 2002 De bewoners van Zandstraat eisen maatregelen tegen hardrijdende automobilisten. foto Wim Kooyman door Sheila van Doorsselaer ZANDBERG - Belofte maakt schuld. Dat vinden de bewoners van Zandberg al jaren, maar het is nu ook in het gemeentehuis in Hulst doorgedrongen. Hulst gaat eindelijk paal en perk te stellen aan de verkeersonveilige situatie in de Zandbergsestraat en de Zoutestraat in Zandberg. Een plan van aanpak is gereed. Bewoonster T. Vos, die namens de Zandber genaren al jaren strijd voor een veiliger woonomgeving, heeft zo haar bedenkingen. „Eerst zien, dan geloven." Al drie jaar speelt de kwestie nu. Bewoners van Zandberg spreken over 'het circuit' als ze de twee straten in hun buurtschap bedoe len. Vos hield een handtekeningenactie met als doel de aanleg van snelheidsremmers. Hulst beloofde actie, maar het kwam er steeds niet van. Dat had volgens de ambte naren te maken met de drukte en dat Zand berg niet de enige plaats is waar verkeers maatregelen nodig zijn. Vooral het verkeer dan vanuit Graauw over Zandbergsestraat komt, raast vaak met ho ge snelheid door de bebouwde kom van Zandberg. De problemen doen zich vooral voor tijdens de spitsuren, maar vooral ook in de weekeinden. „Bewoners durven hun kinderen niet eens buiten de poort te laten spelen. Soms zie je een kind bij mensen van wie je bij wijze van spreken niet eens wist dat ze kinderen hebben, zo vaak zie je ze op straat", schetst Vos de situatie. Wethouder W. Kayser zegt de Zandbergenaren zeker niet vergeten te zijn. „Toevallig heb ik vori ge week net een ambtenaar op de zaak gezet. Het plan van aanpak is zo goed als klaar." Asverspringing Die ambtenaar, R. van Damme, bevestigt dat er tekeningen gemaakt zijn. „We willen aan beide zijden van de buurtschap een as- verspringing aanleggen. Zo moet het ver keer wel remmen. De kruising Zandbergse- straat/Zoutestraat willen we verhogen. Zo zal het een stuk veiliger worden in Zand berg." Vos is aan de ene kant blij met de toe zegging, maar het zaadje van wantrouwen jegens de gemeente is bij haar wel geplant. „We wachten maar weer af, ach, we wach ten al zolang." MIDDELBURG - D66-Statenlid P. van Veen is door de leden van haar partij op de vierde plaats gezet voor de verkiezingen in maart. Dat is overeenkomstig haar wens. Van Veen, uit Phi lippine, kan het politieke werk niet meer combineren met haar maatschappelijke carrière. Om die reden had ze eerder al afgezien van het lijsttrekkerschap van D66. De partij wordt bij de Statenverkiezingen aangevoerd door J. van der Giessen uit Veere, voormalig wethouder in Amsterdam. Op de tweede plaats van de kandidatenlijst staat A. Hijgenaar uit Bruinis- se, derde staat V. Geelen uit Middelburg. D66 heeft nu één ze tel in Provinciale Staten. De partij miste de tweede zetel bij de verkiezingen in 1999 op een haar na. Van Veen stond toen tweede op de lijst, maar door het tussentijdse vertrek van R. Bastiaanse kwam zij toch terug in het provinciebestuur. Van Veen was voordien ook al lid van PS. LELYSTAD - Een 55-jarige automobilist uit Oud-Vossemeer is zondagavond om het leven gekomen bij een verkeersonge val op de A6 tussen Lelystad en Emmeloord. Het slachtoffer was op weg naar Lelystad, maar reed door nog onbekende oorzaak van het talud ter hoogte van de parkeerplaats Rivier duin. De auto belandde op zijn kop in de sloot naast de rij baan. Volgens de politie overleed de man ter plaatse. Hij zat alleen in zijn auto. ANP GOES - De historische overkapping van het NS-station in Utrecht komt definitief naar Goes. Komend weekeinde wordt de kap deels afgebroken. Begin volgende week worden de on derdelen met vrachtwagens naar Goes vervoerd, waar de kap over enkele jaren wordt gereconstrueerd op het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB). De overkapping is een van de belangrijkste onderdelen van het spoorwegmuseum waar aan de SGB al enige jaren werkt. De bedoeling is het spoor wegbedrijf zoals dat in de jarig dertig functioneerde, zoveel mogelijk te laten zien, Met het oog daarop zijn bijvoorbeeld vorig jaar een seinhuis en later een monumentale goederen loods vanuit Middelburg naar Goes getransporteerd. Al bij de presentatie van de plannen in 199 9 was er sprake van dat de Utrechtse overkapping, die dateert van 1880, onder deel zou worden van het museum. Nu wordt daar ook werk van gemaakt. Vrijdagnacht wordt een begin gemaakt met het demonteren van de overkapping, een karwei dat maandag ochtend vroeg moet zijn afgerond. Gedurende de werkzaam heden is het station van Utrecht voor ongeveer de helft afge- sloten.De constructie (120 meterlang, 18 meter breed en 12,5 meter hoog) bestaat uit poten en overspanningen. TERNEUZEN - Bij een bedrijfsongeval op de Haarmanweg is een 53-jarige werknemer gisterochtend een vinger kwijt ge raakt. Tijdens een herstelwerkzaamheid aan een machine werd zijn vinger afgerukt. De arbeidsinspectie wordt in ken nis gesteld. TERNEUZEN - Een 23-jarige man uit de gemeente Terneu- zen is in de nacht van zondag op maandag op de Buitenhaven aangehouden voor rijden onder invloed op de bromfiets. Uit de blaastest bleek dat hij anderhalf maal de toegestane hoe veelheid alcohol had genuttigd. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een aantal Ter neuzense sportverenigingen en leerlingen van enkele scholen moeten tussen september 2003 en september 2005 even roeien met riemen die in die periode voorhanden zijn. Maar vanaf het najaar van 2005 zitten schoolgymmers, zaal- en zwem badsporters in Terneuzen op ro zen. De nieuwe accommodaties op sportpark Oude Vaart voldoen aan de nieuwste eisen. De ge meente Terneuzen houdt met ieders wensen zoveel mogelijk rekening en streeft naar 'maat werk' voor elke individuele ver eniging. De zwembaden (binnen 25 meter en buiten 50 meter) zijn geschikt voor nationale en internationale wedstrijden en de hal voldoet aan officiële re gels voor vele zaalsporten. De bestaande sportverenigingen gaan er zeker niet op achteruit; integendeel, voor velen biedt de nieuwe accommodatie tot dus ver ongekende, mogelijkheden. Daarnaast zullen sporters die tot dusver nooit van een accom modatie gebruik (konden) ma ken over drie jaar goed aan hun trekken kunnen komen. De wensen van de meeste club- EEDE - Vogelvereniging De Edelzanger uit Aardenburg houdt komend weekeinde voor de 35e keer een vogelshow in Hof van Eede te Eede. Voor de tentoonstelling zijn ruim vierhonderd vogels inge schreven. Ook worden vinkenk- ooien getoond. Erelid en oud burgemeester van de gemeente Aardenburg W. Lockefeer ver richt zaterdag om 14.00 uur de openingshandeling. De ten toonstelling is tot 22 uur open. Zondag kan er publiek er tussen 10 en 17 uur terecht. Zondag ochtend is er een ruil-verkoop- beurs. De vogels worden vrij dagochtend gekeurd. door Eugène Verstraeten AXEL - Het project om in de ge meente Axel de ouderenzorg door de verschillende zorg- en welzijnsdiensten beter op el kaar af te stemmen is aangewe zen als Zeeuws pilotproject. Gedeputeerde Staten kennen het project ook een subsidie toe in de helft van de kosten, met een maximum van 50.000 euro. Locatiemanager Cde bl ock van woonzorgcentrum de Vurssche, van waaruit het project wordt gecoördineerd, zei gisteren bij- Advertentie Jl mensen werden gisteren ver vuld bij de presentatie in het stadhuis van de plannen voor de nieuwe 'basissportvoorzienin- gen' in sportpark Oude Vaart. Slechts een enkeling werd door wethouder R Hamelinck enigs zins teleurgesteld. Zo is de bouw van een overdekt wedstrijdbad van vijftig meter niet haalbaar. Het is technisch en financieel onmogelijk om de twee geplan de binnenbaden van 25 meter aan elkaar te koppelen. Het handhaven van verschillende temperaturen in de baden (in het instructiebad moet de tem peratuur vaak hoger zijn voor onder anderen bejaarde en ge handicapte gebruikers) is dan te moeilijk. Hamelinck, de projectontwik kelaar en de beoogde bouwers hoefden gisteren geen moeilij ke, politieke vragen over de kos ten (zo'n 21 miljoen euro) of aanbesteding van het mega- sportpark te beantwoorden. De genodigden wilden alleen weten of hun vereniging of school goed aan zijn trekken komt op het nieuwe sportpark. Geen enkele sportclub df sporter hoeft over enkele jaren met minder voor zieningen en faciliteiten genoe gen te nemen dan waarover hij nu beschikt, kregen ze te horen. Ter overbrugging van de sloop- en bouwtijd van twee jaar wordt voor elke club in overleg naar passende oplossingen gezocht. De sportverenigingen die nu el ders op het complex velden in gebruik hebben, hoeven niet te vrezen dat aan hun accommo daties wordt getornd. Ook voor die clubs blijven er uitbrei- dingsmogelij kheden Hamelinck liet weten dat hij geen reclamepraatjes verkocht. Het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) heeft het Terneuzense college bij het presenteren van de plannen al gecomplimen teerd. De over een maand af scheid nemende wethouder: „Terneuzen krijgt een piekfijn sportcomplex, een voorziening die veel grotere gemeenten, ook straks na de herindeling, niet hebben. Daar mogen we best trots op zijn." zonder verheugd te zijn met de subsidie en de aanwijzing tot proefproject. „Dan kunnen we snel spijkers met koppen slaan en van start gaan", licht locatiemanager De Block toe. Alzheimercafé Het project richt zich op het ge zamenlijk aanpakken van de af stemming en samenwerking van zorg- en welzijnsdiensten in Axel. In hun subsidietoezegging stellen GS vast dat het project er aan zal bijdragen dat ouderen langer zelfstandig kunnen blij ven wonen. Niet alleen met be hulp van professionele zorg, maar ook met mantelzorg en vrijwilligershulp. Zo voorziet het project onder meer in de oprichting van een Alzheimercafé. Dat zijn regel matige bijeenkomsten voor mensen die aan de ziekete van de ziekte van Alzheimer lijden en voor hun partners en andere mantelzorgers. Voorbeeld Hoewel dergelijke projecten in eerste instantie de verantwoor delijkheid zijn van plaatselijk instellingen en organisaties zeggen Gedeputeerde Staten het belangrijk te vinden dat ze ook elders in de provincie van de grond komen. „Wij hebben dan ook besloten u een subsidie te verlenen en be schouwen uw project als pilot project", aldus het dagelijks provinciebestuur. Dat betekent dat het Axelse project zo moet worden opgezet dat het kan fun geren als voorbeeld voor ande ren. Met de subsidie kan de Vurssche voor een periode van twee jaar een projectcoördinator aan trekken. Daarna zou de functie kunnen worden ingebed in de personele bezetting van de Vurssche. Om het zorgaanbod beter op el kaar te kunnen afstemmen wordt onder meer gedacht aan een centraal meldpunt voor vra gen en diensten. Het proefproject is het resultaat van een gezamenlijk overleg van zeventien zorg- en welzijns organisaties en -instellingen, die alle werkzaam zijn in Axel. door Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeer de G. de Kok (PvdA) van cultuur had Provinciale Staten eerder kunnen en moeten informeren over financiële problemen bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Diverse frac ties verwijten hem dat zij pas op de hoogte zijn gesteld van het grote tekort nadat zij daar zélf om hadden gevraagd. Het financiële tekort (430.000 euro) is al in 2001 ontstaan, maar werd pas in volle omvang duidelijk in het voorjaar van 2002, verklaarde plaatsvervan gend directeur W. Scholten van de SCEZ. Hij voegde daar wel aan toe dat vanaf het allereerste moment dat bleek dat er geld te weinig was, hierover met de provincie is overlegd. „Dat is ambtelijk doorgekomen en ook bestuurlijk." Daarmee gaf hij aan dat ook ge deputeerde De Kok reeds vanaf het begin op de hoogte was van de problemen. De Kok stelde dat hij pas dit voorjaar bekend raakte met het tekort, toen de SCEZ haar begroting indiende. „Ik geloofde echter niet dat het tekort zo groot kon zijn. Ik heb dat ook niet geaccepteerd. Ik hechtte geloof aan onze eigen ramingen en wilde me niet me teen gewonnen geven. Het duurde lang om te ontrafelen hoe het heeft kunnen ontstaan." Uiteindelijk bleek hem dat zo wel de provincie (te weinig geld gegeven) als de stichting (te veel geld uitgegeven) schuldig zijn. Bovendien was een aantal te genslagen niet te voorzien ge weest. En toch is het verbijste rend dat Provinciale Staten pas op het allerlaatste moment zijn ingelicht, reageerden CDA, WD, SGP en ChristenUnie ge agiteerd. „De gedeputeerde is vanaf het begin ingelicht door de stichting, maar waar vind ik de regie? Die heeft gewoon ontbroken", stelde T. van Oostenbrugge (SGP) vast, „Vijftien maanden is wel erg lang voordat de gede puteerde met antwoorden komt op vragen die wij zélf hebben moeten stellen", haalde L. Ne- derhoed (CDA) uit. „Een aantal fouten en misver standen is terug te leiden tot dit huis", meende ook WD'er J. Suurmond. Die wees er bo vendien op dat de SCEZ niet de eerste stichting is die na verloop van tijd met financiële proble men zit en die onder de verant woordelijkheid van de PvdA- gedeputeerde valt. Eerder over kwam dat het Zeeuws Museum en het Zeeuws Biologisch Muse um. Kort tijd De Kok gaf schoorvoetend toe dat het 'verstandiger was ge weest dit eerder te melden'. Maar toen het tekort aan het licht kwam, was er te weinig tijd om al in de voorjaarsconferentie van Gedeputeerde Staten extra geld beschikbaar te stellen. Daarom is dat uitgesteld tot de najaarsconferentie, zei hij, Het tekort bij de SCEZ wordt deels weggewerkt door bezuinigin gen en sponsoring, Provinciale Staten wil de rest bijpassen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Emiel en Joanna de Decker-Moelker (83) foto Wim Kooyman Jacob en Maria Fliers-de Regt. foto Charles Strijd door Raymond de Frel PHILIPPINE - Ze kunnen verschrikke lijk veel op elkaar mopperen, maar ze menen er geen snars van. „We kunnen el kaar simpelweg niet missen", vertelt de 89-jarige Emiel de Decker uit Philippine. Gisteren was het 65 jaar geleden dat hij zijn ja-woord gaf aan plaatsgenote Jo hanna Moelker (83). Het echtpaar woont sinds twee jaar in een gelijkvloerse woning in Philippine, omdat Johanna slecht ter been is. Alleen daarom, want voor de rest zijn ze nog erg fit. Regelmatig vertoeven ze in hun sta caravan op camping De Braakman. En Emiel is nog altijd bezeten van zijn favo riete hobby: jagen. „Dat doe ik nog steeds. Ik heb niet zo lang geleden een nieuw geweer gekocht. Ik had vroeger ook de beste honden van de wereld. Die konden verschrikkelijk goed jagen Ja, wij eten graag konijn en fazant" vertelt hij lachend, ,,'s Zondags kregen onze honden friet met biefstuk, of een ijsco. Meestal hadden we labradors", aldus De Decker. Tot groot verdriet van het echtpaar bete kende de noodgedwongen verhuizing dat hun hond plaats moest maken. „Wij hebben er hier geen ruimte voor, hoe jammer dat ook is. Ik mis die viervoeter heel erg. Mijn man is vaak van huis; ik ben dus vaak alleen. Vroeger kon ik op dat soort momenten tegen die hond pra ten", vertelt Johanna de Decker. Het echtpaar leerde elkaar kennen in ca fé De Posthoorn in Philippine. Hoe dat precies ging laten ze in het midden, maar Emiel de Decker herinnert zich. „Het was daar twintig potten bier voor één gulden!" De in Bouchaute geboren De Decker vond in het café zijn latere echt genote. Dat hij haar 'veroverde', was een knappe prestatie „Want ik zei altijd: ik moet nooit zo'n rot-Belg!aldus Johan na de Decker. door Raymond de Frel SLUIS - Ze was gisterochtend best een beetje geëmotioneerd. Maria Fliers-De Regt (80) uit Sluis trof op de salontafel een boeket aan, dat verdraaid veel leek op haar huwelijksboeket. Cadeautje van de kinderen, want gisteren was ze zestig jaar getrouwd met de 89-jarige Jacob Fliers. Het echtpaar Fliers, bij velen bekend om hun vroegere juwelierszaak in Biervliet en later in Sluis, ontmoette elkaar in Vlissingen. Maria de Regt woonde toen in Biervliet, maar was als verzorgster werkzaam op Walcheren. Jacob Fliers, toen woonachtig in Vlissingen, zag zijn latere echtgenote voor de eerste keer op de kermis, „En dat was liefde op het eer ste gezicht!weet Maria Fliers zich nog te herinneren. „Ik vond hem meteen leuk. Hij was de eerste man die ik leerde ken nen, Ik heb nooit een ander gehad en dat gaan we ook maar zo houdenWij hou den nog steeds zielsveel van elkaar. Ik had het echt niet beter kunnen treffen", lacht ze. Het huwelijk tussen de Zeeuws-Vlaamse en Vlissinger kende aanvankelijk een aantal lastige obstakels. In hun verlo vingsperiode, tijdens de Tweede Wereld oorlog, werd Jacob Fliers opgeroepen om naar Duitsland te gaan. Hij werd echter afgekeurd voor militaire dienst, waar door het huwelijk toch door kon gaan. Nog voordat ze elkaar het 'ja-woord' hadden gegeven, werd Fliers opnieuw opgeroepen. Een dag na de huwelijksvol trekking vertrok hij daarom alsnog naar Duitsland - als horlogemaker -, om pas tien maanden later weer terug te keren. Nadat burgemeester B, Straatsma van Sluis-Aardenburg zijn felicitaties had uitgesproken, werd het echtpaar gister middag door hun twee kinderen getrak teerd op een theatervoorstelling in De Twee D,uiven in Groede. S De autosite voor heel Nederland Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45