Sunderland trekt Zwamborn aan 1 PZC Hockeysters overleven eerste inzinking Favorieten beginnen NK dammen foutloos 1 Bankgiroloterij ziet het zitten in Blijlevens Ellende bij KY Mechelen duurt voort Kloetinge-trainer Hiensch genoemd als assistent van nieuwe directeur opleidingen Boogerd renner van het jaar Arrows krijgt startverbod Independiente pakt titel Liverpool blijft geloven in Dudek Chivu twee weken uit roulatie Groenendaal zit vast aan schoenen Japanse stagiair bij Feyenoord j;; Krajicek maakt rentree Verstappen in vechtpartij dinsdag 3 december 2002 door Raymond Willemsen MECHELEN - Eric Viscaal dacht gisteren twee keer te trainen met het Belgische KV Mechelen, maar de Nederland se voetballer zat al vroeg weer thuis. „We mogen niet meer trainen, want de spelers zijn niet meer verzekerd. Daarom heeft de trainer (Stéphane De- mol) ons maar naar huis ge stuurd." Het is bijna surrealistisch wat zich allemaal afspeelt bij eer steklasser KV Mechelen. „De spelers raken zo langzamer hand uitgeput", zegt Viscaal. „We krijgen knal op knal. Een normale profvoetballer maakt dit zijn hele carrière niet mee. Daarom is het ook zo knap dat we afgelopen zaterdag gelijk hebben gespeeld tegen Stan dard Luik. Je bent met allerlei dingen bezig, behalve met voetballen." KV Mechelen, ooit een bolwerk én winnaar van de Europa Cup U, is zo goed als failliet. De schuldenlast van de club is zo langzamerhand niet meer te overzien. Ex-voorzitter Van den Wijngaert wil de 12,5 mil joen euro terugzien die hij in een - waarschijnlijk - bodem loze put heeft gepompt. Red dingsplannen blijken tot nu toe niets op te leveren. Als laatste haakte de groep rond oud-trai ner Aad de Mos af. „We hebben al vier maanden geen salaris meer gezien", ver volgt de ex-speler van PSV en De Graafschap. „Tweeënhalve week geleden hebben we nog een voorschot gekregen en daarna niets meer. We hebben al schrijnende ge vallen meegemaakt. Zeker bij de Afrikaanse jongens, die een groot deel van hun salaris naar huis sturen om hun familie te onderhouden. Dat kunnen ze nu niet meer en zelf hebben ze ook nauwelijks geld om van te leven." „We hebben onlangs ook onze lease-auto's moeten inleveren. Gelukkig is er nu een bedrijf dat voor de spelers auto's ter beschikking heeft gesteld. We kunnen weer rijden, al is het betalen van de benzine voor sommigen een ander verhaal." GPD doorSven Remijnsen KLOETINGE - Kees Zwam born verruilt Ajax voor het Engelse Sunderland. De voet baltrainer uit Kloetinge (50) vertrekt per 1 juli 2003 als hoofd jeugdopleidingen bij de Am sterdamse club. Bij Sunderland, dat uitkomt in de Premier Lea gue, gaat hij dezelfde functie vervullen. Bronnen melden dat Zwamborn de huidige Kloetinge-trainer Diederik Hiensch meeneemt als zijn assistent. Zwamborn wilde dat gisteren bevestigen noch ontkennen. Hiensch zelf was onbereikbaar voor commen taar. Voorzitter Piet Louwerse van Kloetinge verklaarde voor alsnog nergens van op de hoogte te zijn. Sunderland ligt in het noord oosten van Engeland, vlak on der grote buur en aartsrivaal Newcastle. De plaatselijke AFC, opgericht in 1879, bezet momenteel de achttiende plaats in de Premier League met veer tien punten uit zestien duels. Enkele jaren geleden begon de club, die in het fraaie Stadium of Light speelt, met de voorbe reidingen voor het ambitieuze Academy of Light-project. Dat moet een van de modernste op leidingscomplexen van Europa worden. De bouw is inmiddels in volle gang. Continent Kees Zwamborn gaat aan de slag als directeur van die nieu we voetbalacademie. Enkele DEN BOSCH - Michael Boo gerd is gisteren in Den Bosch uitgeroepen tot wielrenner van het jaar. De renner van Rabo bank werd gekozen door de oud-profs van de Club 48, de le zers van het blad Wieier Revue en de leden van de wielervak- bond VVBW. Boogerd ontving de bijbehoren de Gouden Spaak/Gerrit Schul- te Trofee uit handen van demis sionair staatssecretaris van sport Ross-Van Dorp. Het was de derde keer dat Boogerd, wiens opmerkelijkste prestatie dit jaar het winnen van de ko- ninginnenrit in de Tour op La Plagne was, de prijs won. Eer der gebeurde dat in 1998 en 1999. De twee daaropvolgende jaren won ploeggenoot Erik Dekker. Bij de vrouwen ging de prijs naar de jeugdige Suzanne de Goede. De wereldkampioene bij de junioren bleef in de verkie zing verrassend viervoudig winnares Leontien Zijlaard- Van Moorsel en Mirjam Mel- chers voor. De prijs voor de beste veldrijder/mountainbiker ging naar Bart Brentjens. Bij de be loften (renners tot 23 jaar) won Bobbie Traksel. ANP PARIJS - De internationale au tomobielfederatie (FIA) heeft de Britse renstal Arrows uitge sloten van deelname aan het ko mende Formule 1-seizoen. Dat heeft de FIA gisteren bekendge maakt. Arrows nam afgelopen seizoen wegens financiële problemen niet deel aan zes van de zeven laatste Grote Prijzen. De renstal balanceert al maanden op de rand van de afgrond, maar ont snapt tot op heden aan een fail- lisement. Vorige maand nam de Duitse maatschappij German Grand Prix Racing een meer derheidsbelang in het team. Achter deze maatschappij gaan het bedrijf Asset Trust Part ners uit Bremen en een oliesjeik uit de Verenigde Arabische Emiraten schuil. Het andere deel van de aandelen blijft in handen van teambaas Tom Walkinshaw. Arrows, dat naar verluidt een schuld heeft van 100 miljoen euro, meldde zich in november wel aan bij de FIA voor het wereldkampioen schap 2003. „Maar dat verzoek is geweigerd", meldde de FIA. AFP/ANP/RTR maanden geleden werd hij voor het eerst benaderd voor de func tie. „Sunderland zocht een di recteur opleidingen van het continent, dus niet uit Engeland zelf", vertelt Zwamborn. „Dan kom je bijna automatisch bij de beste jeugdopleiding van de we reld, en dus bij mij terecht." Nadat de eerste contacten wa ren gelegd, reisde Zwamborn tot vier keer toe af naar Sunder land. Zelf zag hij de baan zitten en toen ook zijn gezin groen licht gaf voor een verhuizing naar Engeland, hakte hij de knoop door en zei ja tegen Sun derland. „Maar daar ging wel een paar maanden overheen, want ik had geen haast." Van de grond af Inmiddels heeft hij zich ver diept in de geschiedenis van Sunderland, een club met een omvangrijke en hondstrouwe aanhang. De opleiding van de jeugd staat er nog altijd in de kinderschoenen. „Dat is ken merkend voor Engeland", vindt Zwamborn. „Bij Sunderland wordt nu een nieuw jeugdcom plex gebouwd, maar de oplei ding moet van de grond af wor den opgebouwd. Aan dat proces ga ik leiding geven." Het komende halfjaar richt Zwamborn zich nog volledig op zijn werkzaamheden bij Ajax. „De opleiding bij Ajax staat. Dat is niet zozeer een verdienste van mij,maarmeer van iedereen die hier werkt met de jeugd. Van onderaan tot bovenaan de lad der, alle mensen zijn ontzettend betrokken bij de opleiding van de jeugd. Er zijn de afgelopen periode nogal wat talenten doorgebroken. Dat was een mazzeltje voor mij, want bijna al die jongens waren er al voor dat ik bij Ajax kwam." En heeft Zwamborn zelf nog wat geleerd van de jeugd? „Na tuurlij kantwoordt hij„Ik ben dan wel door de wol geverfd in de voetbalwereld, maar ik heb hier weer veel ervaring opge daan. Daar kan ik straks in Sun derland van profiteren." Zwamborn was sinds de zomer van 2000 hoofd jeugdopleidin gen bij Ajax. Hij volgde destijds Hans Westerhof op. Daarvoor was hij trainer van FC Den Bosch en NAC, waarmee hij promoveerde naar de eredivisie. In zijn actieve carrière speelde hij tussen 1978 en 1981 93 offici ële wedstrijden voor Ajax 1 door Koen de Vries ZOUTELANDE - Erna Wan ders en Nina Hoekman zijn de finale van het Nederlands kam pioenschap dammen voor vrou wen gisteren goed begonnen. In het Beach Hotel in Zoutelande versloeg de 33-jarige Wanders haar tien jaar jongere tegen stander Marieke Quant en bleef Hoekman Olga Kamyshleeva in een marathonpartij de baas. De overige drie partijen eindigden in remise. Op papier loopt het niveau van de deelneemsters aan het NK behoorlijk uiteen. De favorieten voor de titel dammen in de com petitie tussen de beste mannen van Nederland. Ze mogen zich subtoppers in de mannenwereld noemen. De outsiders komen soms twee klassen lager uit. „Maar schijn bedriegt", weet Aart Walraven, de voorzitter van het organisatiecomité. „De jongere speelsters stijgen heel snel in niveau. Het gat wordt snel een stuk kleiner. Ze zijn in staat om voor verrassingen te zorgen." Dat was gisteren enigszins te merken in de partij tussen Erna Wanders en Marieke Quant. door Peter van Leeuwen MEERLE-HOOGSTRATEN - Jeroen Blijlevens fietst komend seizoen voor Bankgiroloterij. De Brabantse sprinter tekende gisteren een contract dat hem voor een jaar bindt aan de wie lerploeg van manager Arend Scheppink. Blijlevens (30) reed het afgelo pen seizoen zonder succes voor Domo-Farm Frites. Na de fusie met Lotto was er in de ploeg voor volgend jaar geen plaats meer voor hem. Ook in de twee jaar ervoor, bij Lotto en Polti, bleven aansprekende resultaten uit. Toch ziet Scheppink een be langrijke rol voor hem wegge legd in de tweede profploeg van Nederland. „Ik heb vertrouwen in hem, net als onze ploegleiders Johan Capiot en Piet Hoekstra. Dat heeft Jeroen de afgelopen jaren gemist." Blijlevens: „Ik heb begrepen dat enkele co-sponsors geld hebben Quant, die na een aantal jaren van inactiviteit weer is gaan 5 spelen, behaalde bijna als eerste een dam, maar tuinde toen in een valletje en kon kort daarna opgeven. Vlotte remises waren er bij de' ontmoeting tussen de jeugdigen Roelinda Lunenborg en Madify 1 Lemmen en in de partij tussen de 55-jarige Iepie Poepjes (be- 1 gonnen aan haar 22e finale) en 1 haar 31 jaar jongere tegen- standster Chri stien FungTitel- verdediger Tanja Chub en Vita- lia Doumesh hadden meer tijd nodig om de vrede te tekenen, 1 omdat Chub lange tijd een voor- deel had dat naar winst kon lei- 1 den. 1 Nina Hoekman en Olga Kamys- 1 hleeva gingen op de eerste speeldag geen inspanning uit de weg. In een partij die ruim zes uur duurde, probeerde de voor- 1 malige Wit-Russische Kamysh- 1 leeva lange tijd een puntje uit het vuur te slepen. Nina Hoek- 1 man-Jankovskaja, geboren in Oekraïne, had 76 zetten nodig om haar voordeel te verzilveren. Het NK dammen voor vrouwen duurt tot en met woensdag 11 december. Dagelijks wordt om 12.00 uur begonnen in het Beach Hotel te Zoutelande. bijgelegd om mij aan te trekken. Ik ben blij met deze ploeg. Stie kem hoop ik nog dat we een uit nodiging krijgen voor de Ronde van Spanje. In het verleden heb ik me altijd op de grote rondes gericht, maar ik besef dat nu koersen als de Scheldeprijs en Veenendaal-Veenendaal heel belangrijk voor me zijn", aldus Blijlevens, die bij Bankgirolote rij een aantal oude bekenden treft. Met Bart Voskamp koos hij na een langdurig verblijf bij TVM voor een Italiaans avontuur bij Polti. Ook Pieter Vries en Remco van der Ven waren ooit ploegge noten van hem bij de vroegere formatie van Cees Priem, waar ook Bankgiroloterij-ploeglei der Capiot lange tijd onder con tract stond. Blijlevens is de derde nieuwko mer bij Bankgiroloterij. Eerder tekenden Jans Koerts, ook af komstig van Domo-Farm Frites, en Matthé Pronk (Rabo bank) een contract. ANP BUENOS AIRES - Independiente heeft de Argentijnse tits veroverd. Na een zege op San Lorenzo (3-0) was de voetbar" club niet meer door de concurrentie te achterhalen. Indepet diente veroverde in 19 wedstrijden 43 punten en bleef daari mee Boca Juniors voor. In het feest dat na de beslissing volgdï werd een supporter van de kampioen doodgeschoten. RTR LIVERPOOL - Liverpool-coach Gérard Houllier heeft zij steun uitgesproken aan doelman Jerzy Dudek. „Hij moet nit meer aan zijn fout denken"zei de manager over de oud-Feyc noorder, die met zijn zoveelste blunder zondag de nederlaa tegen Manchester United inleidde. „Dudek was in tranen n de wedstrijd", vervolgde Houllier. „Ik ga hem vertellen dat hij nu sterk moet zijn en gewoon dient door te gaan met dinge s doen waarin hij goed is. Wij zullen hem daarbij helpen." AmF Janneke Schopman, die uit een strafcorner doel trof voor Oranje, passt de bal naar een medespeelster op het besproeide veld in Perth. door Norbert Kleinherenbrink PERTH - Marc Lammers, de bondscoach van de Nederlandse hockeysters, had er in Perth al een beetje op gerekend. „Het zal bij het WK voor ons best nog wel een keertje tegenzitten", sprak hij vorige week. Tegen zijn zin kreeg de Brabantse perfectionist gisteren gelijk. Een dag na de indrukwekkende vijfde WK-overwinning op titelverdediger Au stralië (3-1) had Oranje in het duel met Spanje (1-1) een collectieve baaidag. Het tempo was laag, de scherpte voorin ont brak en het geluk, dat tijdens de eerste WK-week zo op de hand van de Neder landse vrouwen was, bleef uit. Minke Smabers miste in de 46e minuut een strafbal en de Spaanse gelijkmaker viel uit een strafcorner in de extra speeltijd. Niettemin was Oranje, ondanks de eerste averij in Perth, als eerste ploeg verzekerd van een plaats in de halve finales. „We hadden een inzinking", gaf Lam mers ruiterlijk toe „Fysiek en mentaal waren we vermoeid. Maar een terugval heb je wel vaker tijdens een lang en zwaar toernooi. Voor ons komt deze stag natie op het juiste moment. Nu kan het nog, vrijdag in de halve finales niet meer." Na Nederland kwalificeerde ook Austra lië, dat gisteren met 5-0 won van Zuid- Afrika, zich in groep B voor de halve eindstrijd. Oranje is bij winst in de af sluitende poulewedstrijd tegen het mati ge team van de Verenigde Staten, die morgen wordt gespeeld, verzekerd van de groepszege. Lammers en zijn speel sters zijn op de eerste plaats gebrand om het gevaarlijke Argentinië, dat in groep A waarschijnlijk bovenaan eindigt, te ontlopen. Zuid-Korea, China en Duits land zijn ook nog mogelijke tegenstan ders van Nederland. Onnodige remise „Zuid-Korea heeft een goede strafcor ner, Duitsland is aanvallend sterk en China maakt op mij een oververmoeide en overtrainde indruk", blikte Lammers voorzichting Vooruit. „Toch denk ik dat het China wordt. Maar laten wij eerst maar eens van die Amerikanen winnen." Lammers, die als bondscoach van Spanje tijdens de Olympische Spelen in Sydney nog met 0-2 van Nederland verloor in de strijd om het brons, sprak gisteren van een onnodige remise met therapeutische waarde. „Met het zelfbewustzijn in mijn selectie zit het wel goed. Natuurlijk wa ren we na afloop opgelucht dat we de laatste vier hadden gehaald. Dat was tenslotte onze eerste doelstelling. Maar iedereen baalde ook enorm dat we de ze ge in de laatste seconden nog uit handen hadden gegeven. Dat is een goede karak tertrek. De winnaarsmentaliteit in mijn ploeg is heel duidelijk aanwezig." Lammers stuurt zijn voltallige ploeg vandaag op de derde rustdag voor Oranje toch gewoon naar het Perth Hockey Sta dium. Met papier en pen in de hand die nen de speelsters de wedstrijden van de mogelijke tegenstanders in de halve fi nale te bekijken (Duitsland-China en Ar- gentinië-Zuid-Korea). „Nee, ik ga hun huiswerk niet controleren", zei de eer zuchtige bondscoach met een glimlach. „Maar ik verwacht wel van hen dat ze de bijzonderheden van hun mogelijke te genstanders goed bestuderen en noteren Dat hoort er ook bij tijdens het WK. van onze sportredactie SINT MICHIELSGESTEL - Richard Groenendaal mag niet van schoenen wisselen. De lei ding van de Rabobank-ploeg heeft de veldrijder gisteren te kennen gegeven dat ze vast zit aan het sponsorcontract met Shimano. Het gebruik van an der materiaal is onbespreek baar. De komende dagen zal worden geprobeerd het schoeisel zo veel mogelijk naar de wensen van de veldrijder aan te pas sen. „Ik zal met deze schoenen moeten proberen het beste er van te maken. Er zit niet an ders op", aldus Groenendaal. De veldrijder uit Sint Mi chielsgestel worstelt al lange tijd met het schoeisel. Hij heeft vooral problemen met de stand van de schoen op het pedaal. Na zijn teleurstellende zesde plaats in de veldrit om de Su perprestige in Gieten had hij er zondag genoeg van. De ploeg leiding heeft begrip voor de onvrede bij Groenendaal, maar zit vast aan het contract. Groenendaal rijdt komende zondag de veldrit in Lieshout. Hij hoopt daar het aangepaste schoeisel te kunnen testen. Oud-wereldkampioen Hennie Stamsnijder, tegenwoordig in dienst van Shimano, heeft geen goed woord over voor Groenendaal. „Hij zoekt altijd naar excuses wanneer hij niet meekan, maar hij zoekt ze nooit bij zichzelf." Volgens Stamsnijder rijden tal van we reldtoppers met Shimano- schoenen. „Nijs, Wellens, Van Santvliet, en zo kan ik nog wel even doorgaan. Niemand heeft klachten. Groenendaal heeft vier jaar lang zi jn successen op onze schoenen behaald, zelfs de wereldtitel. En die schoenen zouden nu niet deugen? Kom nou ANP/GPD AMSTERDAM - Ajax zal het twee weken moeten stellen zoii 1 der aanvoerder Cristian Chivu. De Roemeense verdedige blijkt zondag in de thuiswedstrijd tegen FC Twente (2-1) eer spier te hebben verrekt in zijn rechterbovenbeen. Uit onder zoek in het VU Medisch Centrum bleek volgens een medede-dc ling van Ajax dat Chivu 'binnen twee tot drie weken' kar terugkeren in het eerste elftal. De international mist de thuisjGl wedstrijd in de Champions League tegen AS Roma toch albe wegens een schorsing. ANP ta St re; ROTTERDAM - Feyenoord krijgt op 14 december een tweedcdi Japanner in huis. De Rotterdammers hebben dankzij de be-en moeienissen van technisch directeur Rob Baan tijdens eende trip door Japan voor elkaar gekregen dat het Japanse talent Naoya Kikuchi (18) een eerste stage in Rotterdam gaat afwer- „I ken. Als die bevalt en ook de speler in Rotterdam wil blijven vc wordt Kikuchi deze winter al vastgelegd. Naoya Kikuchi, een or rechtsbenige middenvelder die nu nog voor een Japanse high fe school uitkomt, wordt in eigen land als de meest belovende m speler van de nieuwe generatie beschouwd. GPD A al R D SANKT ANTON - Richard Krajicek maakt volgende weeki Oostenrijk zijn rentree op de tennisbaan. De Muiderberg? doet mee aan een invitatietoernooi in het skioord Sankt Ai- ton am Arlberg. Krajicek speelde zijn laatste wedstrijd df, jaar bij de US Open. In de partij in de eerste ronde tegen d( Tsjech Jiri Novak scheurde hij de peesplaat onder zijn linker voet. Hij is inmiddels weer fit. ANP KERPEN - Autocoureur Jos Verstappen is opnieuw in op spraak. Volgens Duitse mediaberichten heeft de vroegere Formule 1-piloot afgelopen zondag gevochten met toeschou wers bij een kart wedstrijd, de FA/ICA Wintercup, in Kerpen Na de vechtpartij - waarbij niemand gewond raakte - kreeg Verstappen een startverbod. In het kamp-Verstappen wordt een andere lezing gegeven. De Nederlander zou zelf zijn aan gevallen door toeschouwers. Toen hij zich los wilde rukken ontstond enig duw- en trek werk. Vervolgens zou Verstappen het voorval zelf bij de wedstrijdleiding hebben gemeld. GPD (1 foto Mark Baker/Reuters Oranje kreeg tegen Spanje, met de Ne derlandse bondscoach Jack Holtman (ex-Laren) als opvolger van Lammers op de bank, voldoende kansen op een soepe le zege. Maar voor de eerste keer in Perth was het rendement van de aanval laag. Topscorer Mijntje Donners (vier treffers) speelde een ongelukkige wedstrijd, ook al doordat ze in de ogen van arbitrage weinig goed kon doen. Dankzij Janneke Schopman, die in de 54e minuut scoorde uit een min of meer mislukte strafcorner, nam het ploeterende Nederland een voorsprong. In de laatste actie van de wedstrijd kwam het strijdbare Spanje, dat twee keer een gele kaart incasseerde, toch nog op gelijke hoogte: 1-1 Nederland - Spanje 1-1 (0-0). 54. Schopman 1-0 (strafcorner), 70. Camon 1-1 (strafcorner). Scheidsrechters: Henning (Eng), Farrell (NZe). Gele kaart56. Perez (Spa), 62. Martin (Spa). Bijzonderheid: Smabers (Ned) mist strafbal in 46e minuut. Nederland: Sinnige; Scheepstra, Booij, Schopman en Boomgaardt; Van der Vaart, Smabers en Moreira de Melo; Van Geenhuizen, Donners en Kooijman. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42