Een snoepreisje wordt het niet DYSLEXIE? Laat ze niet vallen PZC Giro 860 0 De Kok had fracties moeten informeren over tekort stichting V Giro 222111 LATEN JE NIET LOS. Twijfel over diabetes? Laat u onderzoeken! Historische kap station Utrecht naar spoorwegmuseum Thoolse Riek Meijer zet zich in Brazilië en Bolivia in voor weeskinderen U] Fakkelwake Hersenstichting Nederland De Westerschelde Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken horen, zien en helpen ft f A $m4 .,/7 dinsdag 3 december 2002 door Rolf Bosboom GOES - De historische over kapping van het NS-station in Utrecht komt definitief naar Goes. Komend weekeinde wordt de kap deels afgebroken. Begin volgende week worden de onderdelen met vrachtwagens naar Goes vervoerd, waar de kap over enkele jaren wordt ge reconstrueerd op het terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB). De overkapping is een van de belangrijkste onderdelen van het spoorwegmuseum waaraan de SGB al enige jaren werkt. De bedoeling is het spoorwegbe drijf zoals dat in de jarig dertig functioneerde, zoveel mogelijk te laten zien. Met het oog daarop zijn bijvoorbeeld vorig jaar een seinhuis en later een monumen tale goederenloods vanuit Mid delburg naar Goes getranspor teerd. Al bij de presentatie van de plannen in 1999 was er spra ke van dat de Utrechtse over kapping, die dateert van 1880, onderdeel zou worden van het museum. Nu wordt daar ook werk van gemaakt. Vrijdag door Ben van den Aarssen THOLEN - Al een paar jaar kriebelde het van binnen bij Riek Meijer. Echt benoemen kon ze het niet. Totdat de 53-jarige Thoolse onlangs in contact kwam met Child Aid, een orga nisatie die zich wereldwijd inzet voor het welzijn van weeskinde ren. Van het één kwam het an der. Meijer vertrekt eind dit jaar naar Brazilië en Bolivia als vrij willigster. In eerste instantie voor drie weken. Een langer verblijf lokt. „Als ik het nu niet doe, komt het er nooit van." Riek Meijer heeft een leuke baan bij de stichting Kinderop vang Tholen. Ze is wat je noemt een duizendpoot. Ze organiseert activiteiten, draait mee in de voorschoolse opvang en is de stimulerende kracht achter 'ge deelde werelden', een project waarbij peuters elke veertien dagen dementerende ouderen bezoeken in het iets verderop gelegen zorgcentrum Ten An ker. Mooi werk. Ergernis Toch vroeg Meijer pakweg een jaar geleden een gesprek aan met de directie. Ze wist niet ze ker meer of ze nog wel op de juis te plek was. Ze begon zich meer en meer te ergeren aan ouders die alles maar vanzelfsprekend vinden. Welvaart maakt ouders en kinderen soms onredelijk, ontdekte Meijer. Ze kon haar ei niet meer kwijt. „Ik had het ge voel dat ik zoveel meer te geven had." Bij de voorbereidingen van de kerstviering op het kinderdag verblijf kwamen de oude vragen weer boven. Moesten er op nieuw kaartjes worden ge stuurd aan collega's, ouders en relaties, of was het tijd voor iets anders? Moest er weer een dure advertentie in de krant komen met de beste wensen? Nee, vond Meijer. In overleg met de colle ga's werd besloten om het op die manier bespaarde geld te schen ken aan een goed doel. Het werd Child Aid, een nog j onge organi satie die kleinschalige weeshui zen in de Derde Wereld opricht, inricht en onderhoudt. Meijer legde de contacten met de orga nisatie en voelde het vuur gaan branden. „Het is een stem van binnen. Een doel om voor te gaan." Weeskinderen Eind december vertrekt Meijer met een klein groepje andere vrijwilligers, waaronder voor zitter Marjo Oosthoek uit Goes, naar een pas opgestart project in Itaperucu, Brazilië. Child Aid heeft er een pandje opgeknapt dat onderdak biedt aan vier jon ge weeskinderen. Een groot grondbezitter uit Itaperucu heeft een flinke lap grond be schikbaar gesteld om het onder dak uit te breiden. Ter plekke worden de mogelijkheden beke ken. Meijer en de overige vrij willigers van Child Aid komen niet met lege handen De reis wordt gemaakt met een vrachtvliegtuig, vol spullen die sponsors ter beschikking heb ben gesteld. Meijer zelf is op dit moment ook nog druk bezig om bedrijven en instellingen te in teresseren voor het project. Van uit Itaperucu wordt over land doorgereisd naar Bolivia, waar in de buurt van de regeringsze tel La Paz een vergelijkbaar ini tiatief wordt gestart. Er wordt gereisd, met het openbaar ver voer en overnachtingen bij par ticulieren. Het is bovendien re gentijd in hex Amazone-gebied, Riek Meijer, nu nog tussen 'haar' kindertjes van de stichting Kinderopvang Tholen, vertrekt eind dit jaar als vrijwilligster naar Brazilië en Bolivia. foto Thom van Amsterdam weet Meijer. „Een snoepreisje wordt het beslist niet." De Thoolse is ondertussen druk bezig met het aanschaffen van haar tropenuitrusting en de eer ste beginselen van het Portu gees en Spaans. De eigen kinde ren zijn groot genoeg om zichzelf te redden, haar echtge noot is enkele jaren geleden overleden. Volgend jaar wil ze voor een aantal maanden terug keren naar een van de Child Aid-projecten in Zuid-Ameri- ka. Helpen met schilderen en inrichten, haar in Tholen opge dane ervaringen met kinderop vang delen met vrijwilligers uit de bevolking zelf. Child Aid, een organisatie waar statutair 90 procent van de fondsen recht streeks ten goede komt van de weeskinderen zelf, is de uitda ging die Meijer zocht. De illusie dat ze de wereld gaat redden, heeft ze niet. „Natuurlijk is het maar een druppel op een gloei ende plaat, maar als die ene druppel nu net een kindje is dat een toekomst krijgt, dan is dat voor mij voldoende. Al te vaak eindigen weeskinderen ginds op straat, aangewezen op kleine criminaliteit en bedelen. Ik wil mijn steentje bijdragen om daar iets aan te doen." nacht wordt een begin gemaakt met het demonteren van de overkapping, een karwei dat maandagochtend vroeg moet zijn afgerond. Gedurende de werkzaamheden is het station van Utrecht voor ongeveer de helft afgeslo ten. door Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeer de G. de Kok (PvdA) van cultuur had Provinciale Staten eerder kunnen en moeten informeren over financiële problemen bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Diverse frac ties verwijten hem dat zij pas op de hoogte zijn gesteld van het grote tekort nadat zij daar zélf bij de gedeputeerde om hadden gevraagd. Het financiële tekort (430.000 euro) is al in 2001 ontstaan, maar werd pas in volle omvang duidelijk in het voorjaar van 2002, verklaarde plaatsvervan gend directeur W. Scholten van de SCEZ. Hij voegde daar wel aan toe dat vanaf het allereerste moment dat bleek dat er geld te weinig was, hierover met de provincie is overlegd. „Dat is ambtelijk doorgekomen en ook bestuurlijk." Daarmee gaf hij aan dat ook ge deputeerde De Kok reeds vanaf het begin op de hoogte was van de problemen. De Kok stelde dat hij pas dit voorjaar bekend raakte met het tekort, toen de SCEZ haar begroting indiende. „Ik geloofde echter niet dat het tekort zo groot kon zijn. Ik heb dat ook niet geaccepteerd. Ik hechtte geloof aan onze eigen ramingen en wilde me niet me teen gewonnen geven. Het duurde lang om te ontrafelen hoe het heeft kunnen ontstaan." Uiteindelijk bleek hem dat zo wel de provincie (te weinig geld gegeven) als de stichting (te veel geld uitgegeven) schuldig zijn. Bovendien was een aantal te genslagen niet te voorzien ge weest. Verbijstering En toch is het verbijsterend dat Provinciale Staten pas op het allerlaatste moment zijn inge licht, reageerden CDA, WD, SGP en Christenunie geagi teerd. „De gedeputeerde is van af het begin ingelicht door de stichting, maar waar vind ik de regie? Die heeft gewoon ontbro ken", stelde T. van Oostenbrug- ge (SGP) keihard vast. „Vijftien maanden is wel erg lang voordal de gedeputeerde met antwoor-, den komt op vragen die wij zél! hebben moeten stellen", haaldi L. Nederhoed (CDA) uit. „Een aantal fouten en misver standen is terug te leiden tot dij huis", meende ook WD'ei J. Suurmond. Die wees er bo vendien op dat de SCEZ niet de eerste stichting is die na verloop van tijd met financiële proble men zit en die onder de verant woordelijkheid van de PvdA- gedeputeerde valt. Eerder over kwam dat het Zeeuws Museum en het Zeeuws Biologisch Muse um. Hij raadde De Kok daarom een studie meteorologie aan „Want u ziet de bui wel hanger maar u licht de Staten niet in." Bezuinigingen De Kok gaf slechts schoorvoe tend toe dat het 'achteraf gezien verstandiger was geweest dit eerder te meldenMaar toen hel tekort aan het licht kwam, was er te weinig tij d om al in de voor- jaarsconferentie van Gedepu teerde Staten extra geld be schikbaar te stellen. Daarom is dat uitgesteld tot de najaars conferentie, verklaarde hij. „In de tussentijd hebben we overleg gevoerd met de directie en het bestuur." Net daarvoor trok hel CDA aan de bel en informeerdf naar problemen bij de SCEZ. Het tekort bij de SCEZ wordl deels weggewerkt door bezuini- gingen door de stichting zelf et deels door sponsors die zijn aan getrokken. De rest moet de pro vincie bijbetalen. Provincial Staten zijn daartoe bereid bleek gisteren. THOLEN - Amnesty Interna tional houdt vrijdag 6 december een fakkelwake in Tholen-stad. Daarmee vraagt de organisatie aandacht voor de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens die op 10 december 1948 werd ondertekend. De tocht duurt van 18.30 tot 20.00 uur. Er wordt verzameld voor de Gasthuiskapel in de Kerkstraat. je kind zal het maar hebben! Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar luiTot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48.16 - www.hersenstichting.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelnjke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Telefoon 030-693 77 77 Vogelbescherming NEDERLAND vogelbescherming, nl Als de hartspier aan kracht verliest en de pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klachten. De duidelijkste daarvan zijn snel moe, kortademig en dikke benen door achterblijvend vocht. Zo wordt een glas water een dikmaker. Vragen? Bei gratis 0800 3000 300 ot kijk op www.hartstichtirvg.nl Nederlandsexl/Hartstichting In ons land wordt 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Wij staan voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een infolijn, folders en brochures, "begeleide vakantie activiteiten, individuele hulp en epilepsieprojecten in ontwikkelingslanden. Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270, 3990 GB Houten www.epilepsie.nl Word donateur. Er is nog zoveel te doen. V GIRO- Alleen op de wereld. De straat als thuis en volledig aan het noodlot over gelaten. Kinderen in Midden-Amerika zonder familie, zwervend op zoek naar warmte en geborgenheid. Jong leven 596890 wereldkansen bieden. Het zijn de weeshuizen van WereldOuders die borg staan voor zorg en ontplooiingskansen. WereldOuders vormen een brug die deze verloren kinderen weer hou- dat al eindig lijkt voordat het is Vast en toekomst geeft. Nood- begonnen. Door middel van opvang, liefde en scholing kunnen we deze weeskinderen Vj-SKI- zakelijke steun die ons ais WereldOuders nooit los laat. U toch ook niet! WerelEOuders WereldOuders, voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152, 1211 PI) Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 É-mail: info@ wereldouders.nl ww '.wereldouders.nl; Bent u vaak moe, hebt u vaak veel dorst en/of last van aan houdende pijn aan^de ogen? Laat u door de huisarts testen op diabetes. Heeft u ongeacht uw leeftijd overgewicht of een van eer dergenoemde symptomen en zit er diabetes in de familie? Praat ook dan met uw huisarts en laat u testen op diabetes. SIMPELE TEST BIJ UW HUISARTS Als u diabetes heeft is de glucose- waarde (bloedsuikerspiegel) in uw bloed te hoog. Met een sim pele bloedtest (met 1 druppeltje bloed) kan uw huisarts vaststellen of u diabetes heeft. En we kunnen 't niet vaak genoeg zeggen: een tijdige behandeling kan de kans op ernstige complicaties aanzien lijk verkleinen. WILT U MEER INFORMATIE? Vraag informatie aan via info@diabetesfonds.nl of via 033-46 22 055 en u ontvangt zo spoedig mogelijk een uitgebreide gratisbrochure met meer infor matie over diabetes, de behande ling en de gevolgen. Het Diabetes Fonds streeft naar een toekomst zonder diabetes. Via wetenschappelijk on- derzoek. /O. Giro 5766, Diabetes Fonds V-^ in Amersfoort. y Diabetes Fonds V Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 381 8 HH Amersfoort info@diabetesfonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 40