Kritiek op bureaucratie in zorg OPRUIMING! PZC Veerman stopt aankoop van natuurgrond Conservatieven.nl stelt internet centraal Juwelendieven Museon spoorloos Opmars CDA gestuit Mediwiet komt volgend jaar op de markt Consumentenbond wil één loket voor gehandicapten Bonden tegen stop bijstand bij agressie Hbo'er mag na een jaar voor de klas Defensie schrapt 4800 banen Viagra werkt lang niet altijd Verzender poederbrieven vrijuit Vrouw doet het beter in hbo Allochtonen positief over integratie Maanverkoper gepakt wegens aards gesjoemel J van onze redactie binnenland NAALDWIJK - Op een geheime locatie in Naaldwijk wordt in kassen legaal hennep geteeld. Het bedrijf heeft de goedkeu ring van de overheid en heeft tot taak cannabis te kweken voor medicinaal gebruik. De eerste producten komen volgend jaar op de markt. dinsdag 3 december 2002 De hennepkwekerij werkt sinds enige tijd in opdracht en onder toezicht van het ministerie van Volksgezondheid aan een legale productiemethode. Het gaat, aldus de politie West- land, om 'een streng beveiligde locatie'. De plaats en andere informatie die een nadere om schrijving zouden kunnen ge ven, vallen onder een geheim houdingsplicht. Het ministerie erkent dat ze een contract heeft met een bedrijf in het Westland dat in opdracht van de overheid 'mediwiet' kweekt. In de kassen wordt ge werkt onder leiding van een uit geweken Amerikaan, James Burton. De doelstelling is de medicinale werking van cannabis een lega le status te geven Zo'n 7500 pa tiënten in Nederland die lijden aan multiple sclerose, vormen van kanker of de ziekte van Gil les de la Tourette, hebben baat bij het gebruik van de drug. Me diwiet helpt bijwerkingen te on derdrukken en werkt als pijn stiller. Tot nu toe moesten patiënten daarvoor naar koffieshops. Toenmalig minister Borst van Volksgezondheid gaf enkele ja ren geleden toestemming voor hennepkweek van overheids wege. Het is de bedoeling dat medio 2003 de medicijnen uit de 'lou che' sfeer kunnen worden ge haald en legaal kunnen worden verstrekt. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederlanders er geren zich groen en geel aan de ellenlange procedures die ze moeten doorlopen om de zorg te krijgen die ze nodig hebben. Bo vendien zijn de criteria voor het toewijzen van die zorg vaak on duidelijk en voelen patiënten zich van het kastje naar de muur gestuurd. Volgens een onderzoek van de Consumentenbond zorgt vooral het verstrekken van hulpmid delen door gemeenten voor veel frustraties. Mensen moeten vaak eindeloos wachten op een scootmobiel, of krijgen geen vergoeding voor aanpassing van een schuur, maar wel voor een nieuwe, dure schuur. Veel patiënten begrijpen ook vol strekt niet op welke gronden de Regionale Indicatie Organen (RIO's) bepalen hoeveel hulp ie mand krijgt. Zo vindt de ene RIO dat een kind van twaalf kan helpen in de huishouding, maar een andere RIO vindt dat weer niet. Derde op de lijst van groot ste ergernissen zijn de vergoe dingen door zorgverzekeraars, die vaak niet zijn afgestemd op de behoefte van de consument. Eén loket De Consumentenbond vindt dat er één loket moet komen waar alle aanvragen kunnen worden ingediend voor zowel de zorg die onder de AWBZ valt als de voorzieningen voor gehandi capten. Deze ene dienst bepaalt samen met de consument wat hij aan zorg nodig heeft, regelt de bijbehorende financiering en zorgt ervoor dat alle aanvragen bij de juiste instanties worden AMSTERDAM - De vakbewe ging is tegen het idee om bij standsgerechtigden enkele maanden geen uitkering te ge ven als ze zich agressief gedra gen aan de balie van de sociale dienst. Staatssecretaris Rutte (Sociale Zaken) pleitte zaterdag voor een dergelijke strafkor ting. De vakcentrale FNV heeft geen goed woord over voor het voor stel. „Volgens ons beseft Rutte niet wat de gevolgen zijn. De bijstand is al het laatste redmid del voor veel mensen. Die moe ten anders brood gaan stelen om te overleven", aldus FNV-be- stuurderM. Laboui gisteren. De FNV is zeker voor de aanpak van agressief gedrag, maar dan wel via de gebruikelijke proce dure voor de strafrechter. Bo vendien kan de bejegening door de bijstandsmedewerkers wel iets beter, concludeert Laboui na een dit voorjaar uitgevoerd onderzoek in wachtkamers. Ook de vakcentrale CNV is te gen stopzetting van iemands bijstandsuitkering. „Dat gaat wel erg ver", aldus een woord voerster. Rutte wil de sanctiemogelijk heid opnemen in de nieuwe Bij standswet die over ruim een jaar wordt ingevoerd.Momenteel verandert er niets aan de uitke ring als mensen geweld gebrui ken aan de balie. ANP DEN HAAG - Hbo'ers mogen als het aan minister Van der Hoeven (Onderwijs) ligt na hun vakstudie in één jaar hun lesbe- voegheid halen. Het is een van de voorstellen in een plan van aanpak om het lerarentekort te gen te gaan. De notitie is gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. De be windsvrouw doet daarin voor stellen om snel meer mensen als leraar aan de slag te krijgen, bij voorbeeld zij-instromers Dat zijn mensen met een hbo- of universitair diploma die het on derwijs in willen na een korte opleiding. Nu is er wel belang stelling, maar hapert de door stroming vaak. Voor deze men sen moet er maatwerk komen. ANP ingediend. De consument heeft er dan geen omkijken meer naar. Nu begrijpt de consument er vaak niets van, omdat zorgkan toren, ziekenfondsen, maat schappelijk werk, keuringsart sen en gemeentelijke diensten allemaal hun eigen procedures en beoordelingscriteria hante- Vöorwaarde voor de nieuwe werkwijze is volgens de bond dat volstrekt duidelijk is welke aanspraken op zorg wel en niet worden vergoed, zodat er geen willekeur kan ontstaan. Ook moeten aanbieders van zorg in zicht geven in het aanbod, de kwaliteit en de prijs van de zorg. Ook moeten consumenten meer mogelijkheden krijgen om zelf zorg in te kopen. Daarvoor moet het 'persoons gebonden budget' (pgb) worden uitgebreid, zodat daarmee ook gemeentelijke voorzieningen voor gehandi capten kunnen worden betaald. Met het pgb kunnen ouders van gehandicapte kinderen zelf zorg inkopen. Volgens het onderzoek is dit systeem, dat enkele jaren geleden werd ingevoerd, nog te ingewikkeld en te onbekend. Staatssecretaris Ross-van Dorp (Welzijn) vindt de inventarisa tie van klachten die de Consu mentenbond maakt, waardevol. Ze zei dat er al enkele projecten lopen die gericht zijn op kortere procedures en minder regels en die bovendien meer moeten aansluiten bij de wensen van patiënten. Als voorbeeld noemde ze giste ren haar wens kortere procedu res bij de indicatiestelling, zo dat iemand in een ziekenhuis vooruitlopend op zijn thuis komst al thuiszorg toegewezen kan krijgen. GPD/ANP De Jong (m) presenteert de kandidatenlijst van de Conservatieven.nl. Rechts haar running mate Michiel Smit en links Walter Moes. door Rudi Buis DEN HAAG - In een mantelpakje spreekt lijsttrekker Winny de Jong van de partij Conservatieven.nl over haar kandidatenlijst. „Welke conclusies u ook trekt, ze kloppen niet." Dus dat zich onder de dertien kandida ten slechts twee vrouwen bevinden en ze vrijwel alle maal uit de Randstad komen, is volgens De Jong niet erg. En over het aantal wil ze ook nog wat kwijt: „We zijn niet bijgelovig.' De lijst telt, naast de eerste plaats van De Jong, één be kende: Cor Eberhard, het voormalig LPF-Kamerlid dat na een ruzie uit de fractie werd gezet en nu samen met De Jong de twee zetels van Groep De Jong in de Tweede Kamer bezet houdt. Overigens staat Eberhard op de twaalfde plaats. „Tja, ik heb me toch laten verleiden om mee te doen. Maar dan wel op de achtergrond. En na 22 januari blijven Winny en ik goede vrienden, maar zal mijn rol klein zijn. Ik heb het wel gezien in de politiek." Verder staan er drie raadsleden van Leefbaar Rotter dam op de kieslijst van De Jong, die door het bestuur is samengesteld. De rest is onbekend, of het moét André Wisselink zijn, de levenspartner van De Jong die op nummer elf staat. Maar wie zitten er eigenlijk in het be stuur? ,Dat moet je aan de voorzitter vragen, ik vind dat een beetje een onnozele waag. Ik kom hier om te vertel len over de nieuwe politiek", zegt De Jong. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Landbouwers met gronden in natuurontwik kelingsgebieden kunnen in elk geval tot 1 januari 2004 niets meer kwijt aan de rijksover heid. Minister Veerrman van Landbouw heeft per direct de koopplicht voor die landbouw gronden opgeschort. De maat regel is zondag ingegaan en gis teren bekendgemaakt aan de Tweede Kamer. „Een zwarte dag voor de na tuur", zegt gedeputeerde G. de Kok op het besluit van Veerman, „en niet alleen voor de natuur, maar ook voor de boeren in die gebieden. De rijksoverheid laat zich van haar onbetrouw baarste kant zien door zo onver wacht, zonder enig overleg, de koopplicht op te schorten R de Koeijer, voorzitter van de Zeeuwse tak van landbouwor ganisatie ZLTO, kan er evenmin begrip voor opbrengen. „Heel treurig. Wij hebben als land bouw meegewerkt aan het na tuurbeleidsplan vanwege de ze kerheid dat die koopplicht be stond en nu valt die weg. Voor boeren die gronden hebben in natuurontwikkelingsgebieden, is dit slecht. Als zij hun gronden niet aan de overheid kunnen verkopen, aan wie dan wel?" Minister Veerman zegt gedwon gen te zijn tot zijnharde maatre gel, omdat hij anders financieel zwaar in de problemen komt. Hij moet volgend jaar 70 mil joen euro op het natuuraan- koopbeleid bezuinigen. Zo'n 90 miljoen euro blijft erover. Dat is niet eens genoeg om aan de lo pende verplichtingen te vol doen. Veerman moet in 2003 al vast 25 miljoen euro interen op volgende jaren om alle proble men op te lossen. De Koeijer ziet een lichtpuntje in het extra accent dat Veerman wil leggen op agrarisch natuur beheer, waarvoor de minister voortaan langlopende contrac ten wil afsluiten; van tien jaar of langer in plaats van zes jaar. Ge deputeerde De Kok is daar niet van onder de indruk. „Natuur beleid is het succesvolst waar natuurbeschermingsorganisa ties het werk doen Veerman trekt bovendien bijna geen ex tra geld uit voor agrarisch na tuurbeheer." De gevolgen van de bezuinigin gen zijn aanzienlijk in Zeeland. De tweede fase van plan Ture luur, natuurontwikkeling langs de Oosterschelde, komt stil te vallen. Hetzelfde geldt voor de herinrichting van de West- Zeeuws-Vlaamse kust en land inrichting rond Hoek en Philip pine. Directeur Molsbergen geeft tijdens een persconferentie in het Museon in Den Haag een toelichting op de diamantroof. foto Koen Suyk/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Hoe heeft het kunnen gebeuren? Die vraag over de juwelenroof uit het Haagse Museon hebben de di recteur en de politie gisteren nog niet kunnen beantwoorden. De juwelen en de dieven die het onderwijsmuseum in de nacht van zondag op maandag bin nendrongen. zijn vooralsnog spoorloos. Het gaat om een onbekend aan tal topstukken uit de tentoon stelling Diamant, van ruwe steen tot sieraad. Daaronder waren volgens directeur B. Molsbergen enkele koninklijke sieraden. Ze zijn voor miljoenen euro's verzekerd. Verder gaf Molsbergen geen bijzonderhe den over de juwelen en hun eigenaren. Zowel musea als par ticulieren leenden de kostbaar heden uit. Hoe de dieven ongemerkt langs de beveiligingscamera's en be wegingssensoren zijn gekomen, is onbekend. Deze apparatuur is 24 uur per dag in werking. Er waren ten tijde van de inbraak, de criminelen sloegen een ruit in, twee beveiligingmensen aanwezig. Die hebben niets ge zien. Of het alarm is afgegaan en hoe lang het duurde voor de po litie arriveerde, maakte de Mu- seon-directie niet bekend. Wel is duidelijk dat de dieven wisten waar ze moesten zijn. Ze richtten zich op de kostbaarste stukken uit de expositie. Zes van de 28 vitrines van gehard glas werden kapotgeslagen en leeggehaald. „Ze hebben flink hun best moeten doen om daarin te komen", aldus Molsbergen. Hij deed ook geen mededelingen over welke juwelen in de ten toonstelling waren opgenomen en hoeveel ze precies waard zijn. Wel is duidelijk dat een van de koninklijke stukken een juweel is dat koning Willem III in 1879 gaf aan zijn bruid Emma van Waldeck-Pyrmont. Directeur F. Brom van juwe liershuis Steltman in Den Haag, vreest dat de juwelen nooit meer worden teruggevonden. Wegens hun exclusiviteit en herken baarheid, hebben de dieven ze waarschijnlijk snel uit Neder land weggebracht. ANP DEN HAAG - Het totale banenverl ies door de bezuiningingen bij Defensie komt naar het zich nu laat aanzien uit op 4800 functies. Dat blijkt uit antwoorden van minister Korthals van Defensie op vragen uit de Kamer. Eerder gaf de bewindsman aan dat er rond de 4000 banen zou den sneuvelen. Uit de beantwoording blijkt dat Defensie 2000 banen bij de staven denkt te laten vervallen en 1700 bij de operationele eenheden Elfhonderd andere banen kunnen door 'doelmatigheidsmaatregelen' worden opgeheven Defensie wil gedwongen ontslagen zoveel mogelijk voorko men. Het departement denkt in elk geval 1200 vrijwilligers te vinden voor een vervroegd functioneel leeftijdsontslag. De cijfers zijn nog steeds voorlopig. „Duidelijkheid over de hoofdlijnen en de belangrijkste gevolgen van deze reorgani satie zijn niet voor het tweede kwartaal van 2003 te verwach ten", staat in de beantwoordingen. ANP DEN HAAG - Het erectiemiddel Viagra werkt bij krap de helft van de probleemgevallen. Uit een onderzoek onder 228 Amerikaanse mannen met een gemiddelde leeftijd van zestig jaar blijkt dat 51 procent van hen na het gebruik van de pil een 'succesvolle geslachtsgemeenschap' had. De mannen hadden gemiddeld zeven jaar last van erectiestoornissen. GPD DEN HAAG - Een 36-jarige man die poederbrieven naar hin- doestaanse organisaties stuurde, moet een jaar naar een psy chiatrische kliniek. De rechtbank achtte de man gisteren vol ledig ontoerekeningsvatbaar, maar vond wel bewijs dat de man de auteur van de brieven is De verdachte lijdt volgens twee deskundigen aan schizofrene paranoia Begin mei ontvingen ruim honderd hindoestaanse organisaties dreigbrieven met een poederachtige substantie. De briefschrijver verklaarde dat het 'Antrax van Allah' was. Het poeder bleek te bestaan uit papmeel. ANP HEERLEN - Vrouwen doen het beter in het hoger beroepson derwijs dan mannen. Zelfs in de sector techniek halen vrou wen eerder dan mannen een diploma Dat blijkt uit een onder zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het CBS onderzocht het studieverloop van 54.000 studenten die zich in de studiejaren 1991/1992 tot en met 1995/1996 voor het eerst inschreven voor een voltijd studie hbo. Onge veer de helft van die studenten was vrouw. Na vier jaar bleek gemiddeld 40 procent van de vrouwen en 30 procent van de mannen een diploma te hebben gehaald. Na zes jaar had 56 procent van de mannen en 64 procent van de vrouwen een diploma op zak. ANP UTRECHT - Allochtonen hebben veel meer vertrouwen dan autochtonen in het slagen van de integratie. Terwijl slechts 19 procent van de laatste groep voldoende vertrouwen heeft, is dat bij de in Nederland wonende Turken 54 procent, bij Ma rokkanen 50 en bij Surinamers/Antillianen 53 pi-ocent. Dat is gebleken uit de Integratie-enquête van Contrast, het weekblad voor de multiculturele samenleving. Resultaten daarvan werden gisteren gepresenteerd. De enquête, uitge voerd door onderzoeksbureau Nipo, onderzocht voor het eerst de mening van allochtonen over integratie. ANP foto Harmen de Jong/GPD Bij die nieuwe politiek staat één woord centraal: inter net Volgens de Conservatieven.nl beschikken vrijwel alle jongeren en ouderen over dat medium en is het daarom zeer geschikt voor de partij. „Iedereen die mij een mailtje met een vraag stuurt, krijgt antwoord", zegt De Jong. Het programma is duidelijk. De partij is tegen de uit breiding van de Europese Unie en de toestroom van im migranten moet drastisch worden beperkt, want dat lost veel problemen op. De naam Fortuyn valt erg vaak. En met welk zetelaantal staat Winny de Jong op de late avond van 22 januari tevreden met een glas wijn in haar hand? „Minimaal één. Dan hebben we een voet tussen de deur" GPD van onze redactie binnenland EMMEN - De politie in Em- men heeft gisteren een 33-ja- rige man uit die plaats gear resteerd op verdenking van grootschalige oplichting, on der meer met onroerend goed. De verdachte haalde dit jaar geregeld het nieuws als 'maanverkoper'. Naar eigen zeggen had hij het alleen recht in Nederland op de ver koop van stukken maan. Hij presenteerde zich als verte genwoordiger van het Ame rikaanse bedrijf The Lunar Embassy Voor dertig euro zou iemand zich eigenaar mogen noemen van een klei ne vierduizend vierkante meter maangrond. Toch zijn het met de maan- verkopen die de Emmenaar in de problemen hebben ge bracht. Volgens een politie woordvoerder is er zelfs geen enkele klacht over die com merciële activiteit binnenge komen. De man zit vast we gens tal van financiële ver plichtingen die hij aanging en niet nakwam. Een van de gedupeerden is vastgoedeigenaar Ronald Lubbers. Geruime tijd gele den tekende de verdachte een huurcontract voor een van Lubbers' gloednieuwe kan toorpanden in Emmen. Daar wilde hij zijn bedrijf Mona- bundo vestigen, dat zich be zig zou gaan houden met het in de ruimte brengen van boodschappen en DNA- monsters (haren) van men sen. De Emmenaar kwam echter nimmer met de toege zegde aanbetalingen voor het pand over de brug Het zelfde gebeurde toen hij een woning in Emmen wilde ko pen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het CDA zakt voor het eerst sinds mei onder de 43 zetels die de partij toen bij de Tweede-Kamerverkiezingen behaalde. De christen-demo craten verliezen drie zetels in vergelijking met de peiling van vorige week en komen uit op 42. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerde peiling van Maurice de Hond. De uitslag is gebaseerd op ondervraging van tweedui zend mensen. Als mogelijke oorzaak van de terugval geeft De Hond de aankondiging van het CDA om het 'kwartje van Kok' als benzine-accijns niet di rect terug te geven aan de burger maar in een fonds te stoppen De drie zetels die het CDA ver liest, gaan niet naar de WD maar komen terecht bij de klei ne partijen. Ook de WD verliest een zetel en komt uit op 27, nog altijd drie meer dan bij de ver kiezingen. De vier vrijgekomen zetels wordên verdeeld onder GroenLinks (9), D66 (7), Chris tenunie (3) en SGP (3). De PvdA. LPF, SP en LN blijven gelijk aan de peiling vorige week. De PvdA zou volgens de Hond met 27 zetels een gedeelde tweede plaats bezetten met de liberalen. De SP blijft onveran derd op sterke winst staan: 24 zetels tegenover negen nu in de Tweede Kamer. De LPF blijft hangen op zeven. ANP Advertentie mooE WALSTRAAT 1 99 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3