Harde aanpak moet VVV redden Slik van Anouk goed voor oktober Verzet tegen sloop van arbeidershuisje te laat Studenten noemen Open Universiteit laf en onbetrouwbaar HEDEN Van Veen vierde op lijst D66 Man (55) overleden bij ongeval Auto in greppel Legaat voor Stad en Lande Zalmsnip voor eigenaar zomerhuis Meer dan 80.000 occasions vind je op Extra lening van 75.000 euro nodig om 1 januari te halen Vlissingen vecht tegen stank uit gracht Voetganger gewond (0ê) AutoTrack.nl Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' ANTIEKVEILING in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Aanvang 14.00 uur. Veilingmeester A. I. Verhage w.hetmiddelburgsveilinghuis.nl| REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-maii: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De tekening die Anouk van de Sande maakte, wordt opgenomen in de kaldender van het Regionaal Orgaan VerkeersveiligheidZeeland. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman OUWERKERK - Voor de derde keer in vijf jaar heeft openbare basisschool 't Stoofje in Ou- werkerk een aanmoedigings prijs verkeersveiligheid van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (RO- VZ) in de wacht gesleept. De elfjarige Anouk van de Sande maakte dit jaar de win nende tekening. In fel oranje en geel zette zij in strakke vakken een over de kop geslagen auto op papier, voorzien van de tekst 'Ruim je slik op boeren'. „Niet omdat ik een hekel aan boeren heb, want wij zijn dat zelf ook", vertelt Anouk. Zelf heeft ze echter vaak genoeg door de blubber moeten fietsen om op school te komen. Insteek Haar insteek en creativiteit zijn beloond met een plaatsje in de jaarkalender 2003 van de ROVZ. De tekening van Anouk siert de maand oktober. Wethouder J. Bliek van de ge meente Reimerswaal was naar Ouwerkerk afgereisd om de kalender en de bijbehorende prijzen uit te reiken, 't Stoofje ontvangt als winnende school een bedrag van 340 euro. Dat geld wordt aan zogenoemde verkeerstegels op het school plein besteed, aldus directeur H. Snijders. Bliek moedigde die aandacht voor verkeer aan. Opdat een volgende keer alle twaalf de kalenderpagina's door leerlin gen van 't Stoofje worden ge vuld, grapte hij. „Dat zou na melijk betekenen dat jullie goed over verkeersveiligheid hebben nagedacht. Die aandacht is hard nodig, blikte Bliek op de kranten van de afgelopen dagen terug. In korte tijd verongelukten in Zeeland twee jonge mensen. Het ROVZ probeert jaarlijks met de aanmoedigingsprijzen aandacht te besteden aan ver keersveiligheid. Dit jaar deden 145 Zeeuwse basisscholen en scholen voor speciaal onder- i wijs aan de wedstrijd Kind en Verkeersveiligheid mee. Tekeningen Elke school mocht tien teke ningen indienen. Dat leverde 1249 tekeningen op, waaruit i uiteindelijk de twaalf winnen- j de exemplaren worden geko- I zen. Basisschool 't Stoofje viel als enige school op Schouwen- Duiveland in de prijzen. MIDDELBURG - D66-Statenlid P. van Veen is door de leden van haar partij op de vierde plaats gezet voor de verkiezingen in maart. Dat is overeenkomstig haar wens. Van Veen, uit Phi lippine, kan het politieke werk niet meer combineren met haar maatschappelijke carrière. Om die reden had ze eerder al afgezien van het lijsttrekkerschap van D66. De partij wordt bij de Statenverkiezingen aangevoerd door J. van der Giessen uit Veere, voormalig wethouder in Amsterdam. Op de tweede plaats van de kandidatenlijst staat A. Hijgenaar uit Bruinis- se, derde staat V. Geelen uit Middelburg. D66 heeft nu één ze tel in Provinciale Staten. De partij miste de tweede zetel bij de verkiezingen in 1999 op een haar na. Van Veen stond toen tweede op de lijst, maar door het tussentijdse vertrek van R. Bastiaanse kwam zij toch terug in het provinciebestuur. Van Veen was voordien ook al lid van PS. LELYSTAD - Een 55-jarige automobilist uit Oud-Vossemeer is zondagavond om het leven gekomen bij een verkeersonge val op de A6 tussen Lelystad en Emmeloord. Het slachtoffer was op weg naar Lelystad, maar reed door nog onbekende oorzaak van het talud ter hoogte van de parkeerplaats Rivier duin. De auto belandde op zijn kop in de sloot naast de rij baan. Volgens de politie overleed de man ter plaatse. Hij zat alleen in zijn auto. ANP ZIERIKZEE - Een 28-jarige automobilist uit Zierikzee is zondagavond rond tienen met zijn auto in de greppel naast de N59 bij Zierikzee beland, toen hij vanuit Nieuwerkerk rich ting Zierikzee reed. De man haalde in beschonken toestand in en verloor bij deze manoeuvre de macht over het stuur. Hij raakte in een slip en vernielde diverse houten afschei dingspaaltjes en een bermpaal alvorens in de sloot te belan den. De man bleef ongedeerd. Zijn auto werd vernield en moest worden weggesleept. De bestuurder had ruim ander half maal de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Hij kreeg een rijverbod van drie uur opgelegd. ZIERIKZEE - De heemkundige vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland heeft een legaat van 6000 euro toebe deeld gekregen uit de erfenis van mevrouw F. Hoogstra uit Hardenberg. Het legaat betreft een 227e deel van de totale erfenis. Volgens voorzitter J. Erbrink moet het bestuur zich nog beraden over de bestemming van het geld. WISSENKERKE - Eigenaars van zomerwoningen op Noord- Beveland krijgen alsnog de Zalmsnip op hun rekening ge stort, mits ze tijdig bezwaar hebben aangetekend tegen het mislopen van het extraatje. Burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland baseren hun keuze voor deze ietwat kromme regeling op een uitspraak van de Hoge Raad. Daar werd succesvol geprotesteerd tegen het toen geldende Rijksbeleid om mensen met een vakantiewoning geen Zalm snip uit te keren. De Hoge Raad oordeelde dat mensen met een zomerwoning die belastingplichtig zijn, wel recht hebben op het geld, als ze tegelijk met hun belastingaangifte maar dui delijk bezwaar aantekenen tegen het mislopen van de Zalm snip. door Henk Postma MIDDELBURG - De Open Uni versiteit laat ons in de steek en kan niet eens het fatsoen op brengen getroffen studenten en medewerkers te woord te staan. Psychologiestudente Lineke Blaauw, sprekend namens de meer dan vijfhonderd Zeeuwse OU-studenten, had er geen goed woord voor over. Laf, onbetrouwbaar en wars van enig verantwoordelijk heidsbesef. Zo kwalificeerde ze de houding van het college van bestuur, dat halsstarrig achter het voorgenomen besluit blijft staan om zes van de achttien studiecentra, waaronder dat in Vlissingen, te sluiten. Namens de Zeeuwse studenten overhandigde Blaauw gister middag een petitie aan de Zeeuwse onderwijsgedeputeer- de L. Coppoolse, waarin met klem wordt verzocht alles in het werk te stellen om sluiting van het studiecentrum te voorko men. De gedeputeerde kon de studenten een klein lichtpuntje bieden. Het College van Bestuur van de OU bleek gisteren uitein delijk bereid om met het provin ciebestuur te praten. „We heb ben nu in elk geval een voet tussen de deur", aldus de gede puteerde. Het provinciebestuur probeert nu ook een voet tussen de deur van de Tweede Kamer te krij gen. Die kan de sluiting moge lijk tegenhouden. Zes jaar terug deed de Kamer de uitspraak dat studiecentra van de Open Uni versiteit in kwetsbare gebieden als Zeeland bijzondere bescher ming verdienen. De gedeputeer de wil het parlement aan die uit spraak houden. Hij hoopt ook in gesprek te komen met staatsse cretaris Nijs, die onlangs aan de Kamer liet weten dat sluiting van het OU-studiecentrum geen ramp is. Volgens de gedeputeer de baseerde de staatssecretaris zich op foute informatie. Stu dentenwoordvoerster Blaauw onderstreepte gisteren dat de Open Universiteit zich bijzon der onbetrouwbaar heeft ge toond: „Bij het sluiten van het studiecentrum in Vlissingen zijn wij aangewezen op de stu diecentra in Rotterdam of Bre da. Velen van ons worden hier door gedwongen de studie te beëindigen omdat .drie tot vier uur reistijd vaak niet te combi neren valt met het werk of gezin. Het is zuur als je je studie na vele jaren moet beëindigen en de duizenden guldens die je inmid dels hebt geïnvesteerd als weg gegooid geld moet beschou wen." De OU wil zes studiecen tra sluiten om de twaalf reste rende te moderniseren. Dat het Vlissings studiecentrum dicht moet, is volgens studenten woordvoerster Blaauw strijdig met een distributie-planolo gisch onderzoek dat het OU-be- stuur zelf liet uitvoeren. En wat de moderniseringsplannen be treft: „Studenten hebben zelden geklaagd over de bestaande stu diecentra, en zitten niet te wachten op nóg eens een nieuw huisstijl. Wij willen gewoon on ze tentamens kunnen afleggen." Advertentie dinsdag 3 december 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - Drastische maat regelen zijn nodig om de Stich ting VW-Info Schouwen-Dui veland van de ondergang te redden. Dat blijkt uit het plan van de werkgroep 'VW 112'. Onder meer verkoop van het kantoor in Haamstede en een verbeterd, maar aanmerkelijk duurder contributiesysteem zijn noodzakelijk. Daarnaast moet een gat van 75.000 euro worden gedicht om het nieuwe jaar te halen. De eilandelijke toeristenorga nisatie is nog niet uit de proble men, maar volgens de voorzitter van de werkgroep M. Loeve zijn twee belangrijke mijlpalen ge haald. Alle branche- en onder nemersverenigingen van Schouwen-Duiveland hebben in het belang van de VW de handen ineengeslagen en steu nen de beleidsnota 2003-2006. Met dit ingrijpende reddings plan moet de stichting de pro blemen te boven komen. „Er ligt een mooie vaarkaart om de ruwe zee te weerstaan." De VW kampt met verschillen de problemen, zo blijkt uit de analyse van de werkgroep. De club heeft veel uiteenlopende zaken te bieden, maar de vraag is of toeristen en ondernemers daar allemaal op zitten te wach ten. Het huidige contributiesys teem levert onvoldoende op en de aloude tegenstelling tussen Westhoek en de rest van het ei land dreigt weer de kop op te steken. Er is in de praktijk geen duidelijk onderscheid tussen de taken van het bestuur en de di rectie. En financieel gezien staat de stichting er slecht voor: naast een fikse schuldenlast en een negatief eigen vermogen van 115.000 euro komt de orga nisatie dit jaar ruim 75.000 euro tekort. Toch willen het bestuur en de voorzitters van de onderne mersverenigingen verder met deze WV. Want het financiële plaatje is weliswaar 'zwak', daar staat tegenover dat de stichting 'ook over eigen vermo gen beschikt in de overwaarde van het kantoorpand in Haam stede'. Die overwaarde moet ge bruikt worden om een extra le ning bij de bank los te peuteren en zodoende te overleven tot 2003. Toekomst Om de VW daarnaast toekomst te geven zijn ingrijpende maat regelen nodig. De jaarlijkse kos ten moeten in drie jaar tijd met dertig procent naar beneden terwijl de inkomsten in diezelf de periode met veertig procent moeten groeien. Om de kosten terug te dringen is een 'drastische inkrimping van het personeelsbestand' noodza kelijk. Hoeveel personeelsleden dat de baan zal kosten, is nog niet bekend. Ook wat het aantal vestigingen betreft zal de VW de tering naar de nering zetten. In september volgend jaar zegt de stichting de huur van het pand in Scharendijke op. De hoofdvestiging in Haamstede gaat in de verkoop. Op grond van de huidige vijfhonderd par ticipanten heeft de VW geld voor één kantoor. Waar dat ene kantoor moet komen, is nog niet bepaald. In de andere kernen moeten digitale informatiezui len de toeristen verder op weg helpen. Een eerlijker contributiesys teem, waarin de sterkste schou ders de zwaarste lasten dragen, moet er voor zorgen dat de in komsten omhoog gaan. Schou wen-Duiveland wordt hiervoor verdeeld in vier zones, terwijl ook het soort bedrijf het prijs kaartje bepaalt: een camping houder in Renesse betaalt meer dan een bakker in Bruinisse. Omdat de verwachting is dat de contributie voor alle onderne mers flink zal stijgen - zo zal een recreatiepark in de Westhoek tien euro per bed bovenop het basisbedrag van honderd euro moeten neerleggen - wil de werkgroep wél een maximum bijdrage van vierduizend euro per bedrijf bepalen. VLISSINGEN - Niet te harden. Dat is in het kort de reactie van omwonenden van de Schuit- vaartgracht in Vlissingen. De bewoners klagen steen en been over de rotte-eierenlucht in het gebied. Gisteren begon de ge meente met het rondpompen van het water in de gracht. En dat was te merken ook. Al tijden klagen buurtbewoners van de Schuitvaartgracht over de rotte-eierenlucht. Oorzaak is de aanwezigheid van waterstof sulfide op de bodem van de gracht. Vooral met droog weer en harde wind is de overlast groot. Dan is de lucht vanaf het nieuwbouwcomplex d'Orange- rie tot aan de President Roose- veltlaan te ruiken. Met de aan leg van een bergbezinkbassin dacht de gemeente voor frisse wind te zorgen. Maar volgens omwonenden is de stank alleen nog erger geworden. Gisteren begon de gemeente met het rondpompen van het water. Aanvankelijk wordt de stank hierdoor nog erger. Het zal vol gens de gemeente mogelijk een dag of zes duren voor het beter wordt. ZIERIKZEE - Een 54-jarige in woonster van de gemeente Schouwen-Duiveland is giste ren omstreeks half zes aangere den. Ze wilde oversteken op een voetgangersoversteekplaats aan de Grachtweg in Zierikzee, toen een 56-jarige automobilist uit Roosendaal haar schepte. De vrouw is met elleboogletsel naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De vereniging Stad en Lande lijkt de strijd om behoud van het arbeidershuisje aan de Kloosterweg 92 in Burgh-Haamstede te verliezen. Het bezwaarschrift tegen de door de gemeente aan de Stich ting Renesse versterkte sloop vergunning is te laat ingediend. De commissie bezwaar- en be roepsschriften besloot daarom gistermiddag het protest van Stad en Lande niet-ontvanke- lijk te verklaren. Voorzitter J. Erbrink van Stad en Lande en voorzitter H. Doe- leman van de monumentencom missie binnen deze vereniging droegen als excuus aan dat de tijdelijk secretaris nog niet goed op de hoogte was van de wette lijke termijnen die hiervoor gel den. De commissie onder voor zitterschap van J. van Nassau vond dat geen geldige reden en gaf de indieners van het be zwaarschrift geen gelegenheid meer inhoudelijk op de kwestie in te gaan. Beeldbepalend Stad en Lande deed eerder ver geefse pogingen het betreffende woninkje op de gemeentelijke monumentenlijst te krijgen. Al voldoet het niet aan de toet singscriteria voor een monu ment, toch vindt Doeleman dat er sprake is van een beeldbepa lend pandje dat nog in authen tieke staat verkeert met onder meer bedsteden en een kenmer kend klein keukentje. Stad en Lande bestrijdt de bewering van Stichting Renesse (SR), de eigenaar van het pandje, dat er een overeenkomst zou zijn met de gemeente over de sloop. Die overeenkomst zou al zijn ge maakt met de voormalige ge meente Westerschouwen. Vol gens Doeleman zou dat dan een afspraak zijn geweest tussen toenmalig wethouder C. Veer- hoek en dezelfde Veerhoek die op dat moment ook voorzitter van de SR was. Natuur Ook de verdere gang van zaken stoort Stad en Lande. „Toen in 2000 geen bewijs van een sloop- overeenkomst was te vinden, werd bij de gemeente geïnfor meerd of het huisje voor perma nente bewoning mocht worden gebruikt", zegt Doeleman die zelf jarenlang bestuurslid was van de SR. Volgens hem zijn daar alleen maar vage antwoor den op gegeven. Ook de bewe ring dat het pandje zou moeten wijken voor natuurontwikke ling trekt hij zwaar in twijfel. Natuurontwikkelaar J. Beijers- bergen bij de provincie liet hem weten dat het arbeidershuisje niet in de weg staat voor de groenontwikkeling rond de nieuwbouwwijk Westerenban. Stad en Lande maakt er be zwaar tegen dat de besluitvor ming onzorgvuldig en niet in het openbaar zou hebben plaatsge vonden. Stad en Lande betreurt de toekomstige sloop van het arbeidershuisje aan de Kloosterweg in Burgh- Haamstede. foto Marijke Folkertsma Volgens woordvoerder D. Koo- man van de SR is er destijds met de gemeente Westerschouwen een 'herenakkoord' gesloten over ruiling van de grond waar het betreffende pandje op staat. „De Stichting Renesse had die grond al in 1963 aangekocht omdat er een bungalowpark zou worden gebouwd. Dat is niet doorgegaan en toen is later met de gemeente Westerschouwen overeengekomen dat de grond zou worden geruild voor na tuurontwikkeling rond de nieuwbouw in de Westeren ban." Hij is het niet met Doele man eens dat die besluitvor ming onzorgvuldig en niet in het openbaar is gegaan. De SR kan nu op korte termijn beginnen met de sloop van het oude arbeidershuisje. Kooman liet weten dat vooruit lopend daarop de asbesthoudende ma terialen zijn verwijderd volgens de daaraan gestelde eisen. De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37