PZC Plan voor gesubsidieerde banen UITVERKOOP Watersport hekelt sluiting Oliegeul Gimbrère 11 Paddestoel met voelhorens 1; Commissie betwijfelt nut productiecijfers voor politie Zeeland C-J HOEKMAI0 £1*" Liefdeslichtjes voor telefoontje naar huis emeente wil kosten werkplekken verdelen over betrokken organisaties Overdracht van vuilnisdienst Tholen verliep volgens regels Politiek moet discussie over wapenvergunning en privacywet aangaan I -2-3-4TNT UW KOERIER C J wij halen op WANNEER u dat wilt C J wij bezorgen WAAR u dat wilt O en op het MOMENT dat u dat wilt comfort» zeeuwse almanak Stoomboot SCHOUWEN-DUIVELAND ll 1 I IlM waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 dinsdag 3 december 2002 ioor Ab van der Sluis GISSINGEN - Chaplain Da- id Jones van The Mission to leafarers in Vlissingen-Oost •ntsteekt vrijdag de eerste ichtjes van de kerstboom bij iet Zeemanshuis, lij doet dat in het kader van de ictie Light of love. De mission zal tijdens de kerstperiode zo'n vijfhonderd internationale te lefoonkaarten weggeven aan zeelieden, die tijdens deze da gen de haven van Vlissingen aandoen. De kerstboom vol met Lights of Love werd in 1999 geïntrodu ceerd door The Mission to Seafarers. Op het Stadhuis plein in Vlissingen kwam dat jaar een twaalf meter hoge kerstboom te staan. Mensen konden een 'liefdeslampje' ko pen. Met de opbrengst werd niet alleen de boom gekocht, maar werd ook zeelui een hart onder de riem gestoken. Vorig jaar werden met de opbrengst kerstpakketten gekocht voor schepen in de haven van Vlis singen. Na het aansteken van de eerste kaarsjes aanstaande vrijdag reikt chaplain Jones die avond de eerste telefoon kaarten uit aan bemanningsle den van schepen die op dat mo ment zijn afgemeerd in de Vlis- singse haven. Met de kaarten kunnen zij voor niets met hun familie of vrienden thuis bel len. De actie Lights of Love is de laatste actie van chaplain Jones. Hij vertrekt naar Schot land om daar rector te worden van The Scottish Episcopal Church in Ayr, vlakbij Glas gow. oorEsme Soesman JIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil alles in het werk stellen om de circa zestien boventallige gesubsidi eerde banen waarvan in de regio sprake is, te behouden. Het plan is om de kosten van deze werk plekken te verdelen over orga nisaties die gebruik maken van zogeheten ID- en WIW-banen. Op Schouwen-Duiveland zijn zo'n honderd mensen in een ge subsidieerde baan werkzaam. Deze arbeidsplaatsen zijn op te splitsen in ID-banen (In- en Doorstroombanen) en WIW-ba nen (Wet Inschakeling Werk zoekenden). Het inmiddels de missionair kabinet-Balkenende wil fors bezuinigen op gesubsi dieerde arbeid. Met 31 juni 2002 als peildatum is bepaald dat alle op die dag al aan de slag zijnde mensen mogen blijven. De rest van de trajecten wordt ge schrapt. Op Schouwen-Duive land zijn zo'n zestien mensen 'boventallig'. B en w willen zich inzetten om ook deze mensen aan het werk te houden. De bedoeling is de kosten die ge paard gaan met deze zestien plaatsen uit te smeren over de organisaties waar de in totaal honderd WlW'ers en ID 'ers wer ken. „Daarmee leg je de verant woordelijkheid in de breedte over het eiland", aldus wethou der A. van der Wouden. Het voert hem te ver om als gemeen- te zelf volledig op te draaien voor gaten die vallen als gevolg van veranderde landelijke wet- SINT MAARTENSDIJK - De overdracht van de Thoolse vuil nisophaaldienst naar de Zeeuwse reinigingsdienst (ZRD) is correct gegaan. „Euro pese aanbesteding was niet no dig", verklaart wethouder L. van Doorn. Tijdens de laatste gemeente raadsvergadering ontstond nogal wat commotie over de overdracht van de vuilnis- dienst. Volgens het ABT had de overdracht europees aanbe steed moeten worden. De partij eiste opheldering van zaken van het college, anders zou een klacht ingediend worden bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Volgens wethouder Van Doorn, die het nog eens had uit gezocht, was Europese aanbe steding niet nodig. Volgens Van Doorn heeft dat alles te maken met de constructie van de ZRD. „De verschillende gemeenten die instappen bi] de ZRD hou den een vinger in de pap wat be treft de bedrijfsvoering." Dat is volgens de wethouder een voor waarde om onder Europese aan besteding uit te kunnen. geving. De gemeente Goes bij voorbeeld lanceerde onlangs het plan zelf in de buidel te tas ten om de rijksbezuiniging op gesubsidieerde arbeid op te vangen. Dat kost die gemeente bijna 300.000 euro. Je moet ech ter, vindt Van der Wouden, de verantwoordelijkheid neerleg gen waar die ligt. „Bedrijven kunnen zo ook laten blijken hoe belangrijk die gesubsidieerde arbeidsplaatsen voor hen zijn." Zuidhoek Zaak is nu op een rijtje te krij gen om welk bedrag het precies gaat en welke organisaties be reid zijn de klap in gezamenlijk heid op te vangen. Werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek, dat als uitvoerend bedrijf voor de gemeente de ID- en WIW-banen regelt, heeft al aangegeven een bijdrage te willen leveren. De gemeente zelf is eveneens bereid een kostenplaatje aan de ge meenteraad te overleggen. Met deze bijdrage zou wellicht het aandeel kunnen worden betaald van organisaties die echt niet in staat zijn in deze oplossing te in vesteren. Deze week worden al le betrokken organisaties van het plan op de hoogte gesteld. Ergens in januari hoopt Van der Wouden de mogelijkheden in beeld te hebben. WIW- en ID-banen zijn bedoeld om langdurig werklozen werk ervaring te laten opdoen, met als uiteindelijk doel omzetting in een reguliere betrekking. Met de oplossing die de gemeente Schouwen-Duiveland heeft be dacht kunnen de zestien ar beidsplaatsen in 2003 worden behouden. In dat jaar kan ge werkt worden aan omzetting in reguliere arbeidsplaatsen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Was het streven vorig jaar nog zesduizend, in 2003 wil de politie Zeeland naar een productie van minimaal vijfhonderd processen-verbaal extra. „Is dat nou wel zo'n goede manier van werken?", vraagt W. Renden van de PvdA-gemeen- teraadsfractie zich af. Renden heeft de indruk dat deze 'productmatige manier van werken' van de politie ten koste gaat van de inzet op plekken waar de behoefte aan controle en handhaving op dat moment groter is. „Eigenlijk mag ik dat zo niet zeggen, maar ik vind het een beetje Sovjet-toestanden. Ook daar moesten bepaalde percentages worden gehaald. Het uitschrijven van vooropge- legde processen verbaal vergt nogal wat tijdsbeslag. Vooral wanneer we het - gezien de ge ringe capaciteit bij de politie - hebben over prioriteiten stellen, zou je je kunnen afvragen of dit zo nodig is." De PvdA-fractievoorzitter uitte zijn kritiek gisteravond in de commissie algemene en interne zaken. Districtschef J. Kasse van de regiopolitie Oosterschel- debekken was uitgenodigd om toelichting te geven op het werkplan 2003 van zijn organi satie. Kasse wilde van zijn kant horen waar de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland zijn prioriteiten legt, als het gaat over het veiligheidsbeleid. Die discussie werd amper gevoerd, of het moest zijn dat de commis sie aandrong op het verkorten van de gemiddelde aanrijdtij den en het in de hand houden van het zich verplaatsen van de overlast rond stappende jonge ren naar 'de buitengebieden', als gevolg van het strikte hand havingsbeleid in Renesse. Voorschriften Renden kreeg bijval van zijn SGP-collega G. Houtekamer. Kasse liet blijken persoonlijk ook niet helemaal gelukkig te zijn met de productiedoelstel ling, maar benadrukte gelijktij dig dat het Zeeuwse korps ook wat dat betreft moet doen wat de regering voorschrijft. De districtschef stelde dat het streefgetal van 6500 'misdrijf- processen-verbaal' is gebaseerd op de gemiddelde praktijkerva ring. „Dus het moet normaalge sproken te halen zijn. De commissie vroeg verder aan dacht voor een betere herken baarheid van de wijkagent. Vol gens WD en CDA heeft de burger geen idee hoe de voor hen specifiek bedoelde diender te bereiken in geval van proble men. Dat is ook niet echt ver wonderlijk, reageerde Kasse, omdat het fenomeen wijkagent inmiddels al weer enige tijd heeft afgedaan. Door de geringe capaciteit bij de politie bleek die inzet niet te handhaven. Vandaar dat is overgestapt op het principe van wijkteams, leg de Kasse uit, waarvan Zeeland er in totaal 33 heeft. Dat de pro vincie krap in z'n agenten zit, was overigens voor geen van de commissieleden een verrassing. Maar dat de gehele provincie het bij een gemiddelde dienst doordeweeks moet doen met 35 dienders, deed WD-fractie- voorzitter A. Verseput toch even slikken. „Daar schrik ik eerlijk gezegd van." Advertentie ONZE FEESTCOLLECTIE IS BINNEN LANGEVIELE 27 MIDDELBURG Watersporters vinden dat het besluit voor sluiting van de Oliegeul op verkeerde gronden is genomen. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde door Famke van Loon BURGHSLUIS - Onder water sporters heerst er grote ontevre denheid over het besluit de Olie geul gedurende het vaarseizoen te sluiten voor de recreatie vaart. De werkgroep beheer en inrichting van het Nationaal Park Oosterschelde heeft in hun optiek dit besluit op verkeerde gronden genomen. Het Ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij heeft de Olie geul bij de Roggenplaat begin jaren negentig gesloten voor de recreatievaart Als onderdeel van een staatsnatuurmonument zou sluiting ook de zeehonden kolonie in het gebied ten goede komen. Dat besluit is destijds ondermeer aangevochten dooi de Watersportvereniging (WSV) Advertentie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Advertentie u belt 0800 -1234 Burghsluis. Tot aan de Raad van State toe. Deze Haagse be stuursrechters bepaalden dat betere argumenten op tafel moesten komen voorde sluiting. Naar aanleiding van die uit spraak heeft onderzoeksbureau Alterra gedurende drie j aar lang het effect van de voorbij dobbe rende recreatieschepen op het welzijn van de zeehonden in kaart gebracht. De resultaten van dat onderzoek hebben lange tijd op zich laten wachten. Een besluit door het dagelijks be stuur van het Nationaal Park is zodoende ook iedere keer opge schoven. Vorige week is de knoop uiteindelijk toch doorge hakt: tussen één april en 1 okto ber blijft de Oliegeul gesloten voor de pleziervaart. Buiten die periode mag op eigen risico van de geul gebruikt gemaakt wor den. „De werkgroep heeft zich blijk baar slecht op de hoogte ge steld", betoogt H Landegent van de WSV Burghsluis. Vol gens hem zijn sinds november vorig jaar geen zeehonden meer in het Oliegeultje gesignaleerd. Het zandbankje voor de blok- kendam valt sinds die tijd bij laag water niet meer droog zo dat de dieren zijn vertrokken. Van geboorte van jonge dieren in het gebied is eveneens geen sprake. Ook het argument van verzanding van de geul verwijst Landegent naar het land der fa belen. Door het getij bestaat er in de Oliegeul immers een stevi ge stroming. „En ieder varens gezel weet dat als er zoveel stroom staat van verzanding geen sprake kan zijn." H. Botterweg, voorzitter van de WSV Zierikzee, noemt de geno men beslissing een 'slecht be sluit'.,Het is vlees noch vis.Hij (Advertentie) is het meest verbolgen over het feit dat LNV en provincie men sen 'proberen wijs te maken dat zeehonden schuwe dieren zijn'. Hoewel een heel jaar rond vrije doorvaart door de Oliegeul bo ven aan zijn verlanglijstje staat. is zijn tweede optie echt strenge maatregelen. Mocht dan na drie jaar blijken dat sluiting van de geul niet de beoogde groei van de zeehondenkolonie oplevert, dan kan het beleid worden bij gesteld. „Maar nu mogen wij er niet in om redenen die wij niet begrijpen." Ook bij Landegent heerst een groot gevoel van on rechtvaardigheid over het geno men besluit. „Het wordt tijd dat na twaalf jaar aan de water sport recht wordt gedaan door Esme Soesman WESTENSCHOUWEN - Het aantal keren dat in Nederland de paddestoelensoort Vertakte Collybia is aangetroffen, is op twee handen te tellen. Onlangs stuitten cursisten van de Zeeuwse Volksuniversiteit ech ter op een exemplaar in de bos sen van Westenschouwen. Voor zover bekend is dat op Zeeuwse bodem voor het eerst. Door z'n lengte van amper drie centimeter maakt de Vertakte Collybia op een leek weinig in druk. Voor kenners ligt dat an ders. In Nederland en de rest van Europa geldt de paddestoel als een zeldzaamheid. Voor 1975 is eenzelfde exemplaar een keer in de buurt van Wassenaar aan getroffen. Na 1975 werd het grijsachtige zwammetje nog eens in Noord-Brabant gesigna leerd. Volgens provinciaal con sulent van de Nederlandse My- cologische Vereniging H. Re- mijn uit Oostkapelle is tussen 1980 en 2000 slechts zes keer melding gemaakt van deze pad destoel. Met name de groeivorm van de ze soort is bij zonder, stelt hijDe steel heeft zijtakjes die in knop jes eindigen, vergelijkbaar met de voelhorens van slakken. J. Midavaine herkende de bijzon derheid van de paddestoel als docent van de cursus natuur en fotografie van de Zeeuwse Volksuniversiteit meteen. Zijn cursisten waren op zoek naar een Dennenkegelzwam, maar kwamen met foto's van de Ver takte Collybia thuis. Midavaine heeft de vondst kenbaar ge maakt bij de Nederlandse My- cologische Vereniging. Van de Collybia is bekend dat ze leeft van de afbraak van dood orga nisch materiaal, in dit geval van resten van oude paddestoelen. Arbö goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noofdzandslraal 6, Yerseke, (01131 57 29 07 ZIERIKZEE - Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen- Duiveland wil een aanpassing van de privacywet voor koppe ling van bijzondere medische gegevens aan een wapenver gunning. Hij ziet daartoe moge lijkheden onder de huidige pol- tieke wind die uit Den Haag waait. Asselbergs neemt geen genoe gen met de constatering van po litie en justitie dat de bescher ming van persoonsgegevens het onmogelijk maakt te onderzoe ken of een psychiatrisch patiënt in het bezit is van een wapenver gunning. Het Openbaar Minis terie (OM) in Middelburg heeft zich over een dergelijke koppe ling gebogen, naar aanleiding van het voorval begin juni in Oosterland Een inwoner van het dorp hield toen in verwarde toestand en onder bedwang van een jachtgeweer zijn vrouw eni ge tijd in gijzeling. Ook zou hij een gevaar vormen voor de om geving, om welke reden een deel van het dorp door de politie werd afgesloten van de buiten wereld. De man was al enige tijd onder psychiatrische behande ling. Tijdenszijn weekeindever- lof sloegenaldus de politie later in een verklaring, bij hem de stoppen door. Koppeling Een koppeling van zijn medi sche status aan de registratie van een wapenvergunning (de Oosterla nder was j ager) had een dergelijk dreigende situatie mo gelijk kunnen voorkomen, op perde Asselbergs in dat ver band. De politie - tevens het be voegd gezag voor de uitgifte en het houden van toezicht op wa penvergunningen - nam dat verzoek over, op basis waarvan het OM een onderzoek instelde. Een koppeling blijkt binnen de geldende regels echter een on haalbare zaak, aldus woord voerster E, Boot van het parket in Middelburg gisteren over de uitkomst van dat onderzoek Ook indien de psychiater uit ge sprekken met zijn patiënt kan afleiden dat hij thuis over vuur wapens zou kunnen beschik ken, dan mag de medicus die in formatie niet aan de politie doorspelen.,De wet is daar heel strikt in. De enige manier om dat veranderd te krijgen, is door het onderwerp op de politieke agenda te zetten." Handvat De burgemeester wol de kwestie zo snel mogelijk kortsluiten met zijn collega's en de Middelburg se hoofdofficier van justitie in het regionaal college, in een po ging hierover één breed Zeeuws front te vormen. Asselbergs be schouwt de rapportage (die door de politie nog zwart-op- wit moet worden gesteld) van het OM als een handvat om in Den Haag aandacht te vragen voor praktijksituaties als die van Oosterland. Hij acht een klemmend verzoek om aanpassing van de geldende privacyregels op dit gebied niet bij voorbaat kansloos. „Zeker niet wanneer dat kan worden neergelegd bij het huidige kabi net. Die doen niet meer zo moei lijk over privacyzaken wanneer het algemeen belang daarmee is gediend." De Vertakte Collybia. foto J. Hilgen Het waren spannende dagen voor Bas want de stoomboot van sinterklaas was volgens het Sinterklaasjournaal zoek. De Pieten hadden de pakjesboot niet goed afge meerd zodat de boot - met kostbare inhoud - spoorloos verdween. Toen de jonge inwoner van Hulst afgelopen weekeinde langs een speelgoedzaak liep bleef hij even staan. Vervol gens riep hij tegen iedereen die het maar horen wilde: „Sinterklaas heeft geen boot nodig, hij kan ook hier ko pen." Na die woorden liep hij vrolijk huppelend verder en maakt zich nu geen zorgen meer over afgedreven stoom boten en pakjesavond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35