Sint Annaland krijgt hospice PZC PZC Vaart minderen, let op de kinderen Tholen verdeeld over nut paaltjes Verkeers werkgroep bekijkt problemen Wolphaartsdijk (0t) AutoTrack.nl De Kok had fracties moeten informeren over tekort stichting b 13 Tijdelijk onderdak tijdens nieuwbouw ook voor terminale patiënten Fakkel wake Stijldansavond r Kerstzang Vijfduizend Meer dan 80.000 occasions vind je op Kerstconcert in Kloetinge Van Veen vierde op lijst D66 Man (55) overleden bij ongeval Zalmsnip voor eigenaar zomerhuis Verkeersremmers in Langeville Man gewond bij bedrijfsongeval agenda dinsdag 3 december 2002 van onze regioredactie SINT ANNALAND - Zorgcen trum De Schutse hoopt volgend jaar mei een tijdelijke huisves ting aan de F.M. Boogaardweg 19 in gebruik te nemen. De werkzaamheden beginnen over enkele weken. De ongeveer 75 bewoners van het zorgcentrum zullen er tenminste anderhalf jaar verblijven. In de tijdelijke huisvesting wordt ook een hos pice ondergebracht, een voor ziening voor terminale patiën ten. De verhuizing is noodzakelijk, omdat De Schutse op de huidige locatie nieuwbouw wil plegen. Weliswaar loopt er nog een be zwaar tegen die plannen van wege de nabije molen, maar vol gens directeur P. Kok van De Schutse kan er niet langer wor den gewacht. Zowel het geld als de tijdelijke units zijn nu be schikbaar. Binnen enkele weken verwacht Kok een (tijdelijke) bouwvergunning van de ge meente Tholen te ontvangen. „Het woi'dt een ingrijpend tra ject voor onze bewoners, die veelal gehecht zijn aan hun ei gen plekje." De tijdelijke huis vesting wordt technisch en bouwkundig beter dan het hui dige gebouw, dat ruim dertig jaar oud is. De in totaal 171 units staan nu nog in Rotter dam, maar worden binnenkort naar Sint Annaland overge bracht. Elk appartement gaat 27 vierkante meter tellen. In de huidige vestiging is 19 vierkan te meter per bewoner beschik baar. De plannen van de nieuw bouw gaan uit van 45 vierkante meter. Door de ruimere opzet kan de zorgverlening beter uit- REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gevoerd worden. Het hele pro ject omvat ruim 3000 vierkante meter. De units worden wegge zet in één bouwlaag. Voor echt paren wordt een grotere voor ziening gerealiseerd. Ook de keuken, wasserij en linnenka mer verhuizen mee. Douche Elk appartement krijgt een ei gen sanitaire voorziening en douche. Om dat mogelijk te ma ken moet de riolering naar het nu nog braakliggende stuk landbouwgrond worden door getrokken. Het-tijdelijke com plex voldoet aan alle eisen inza ke brandveiligheid en het bouwstoffenbesluit. Voor psy chiatrische patiënten worden in totaal acht appartementen in een gesloten afdeling gereser veerd. Directeur Kok is blij met de tijdelijke oplossing. „Het is in alle opzichten een kwalitatie ve verbetering." De Schutse neemt de kosten van verhuizing en inrichting voor haar rekening. De zorgverle ning gaat in de tijdelijke voor ziening gewoon door, ook voor de bewoners van de aanleunwo ningen in Vroonhof. Nieuw voor Tholen is een pro ject voor hospice-zorg, waar voor een tachtig vierkante me ter tellend appartement wordt bestemd. In het appartement wordt zorg aangeboden voor terminale patiënten en hun fa milie. Behalve De Schutse draaien ook de Vrijwillige Thuishulp Tholen/Sint Philips- land en de Nederlandse Patiën ten Vereniging (NPV) mee in het project. Ook de huisartsen zijn geraadpleegd. In januari begin nen beide organisaties aan een wervingscampagne om vrijwil ligers a an te trekken. D e vri j wi 1- ligers bieden een aanvulling op de professionele zorg. De Schut se heeft de eindverantwoorde lijkheid. In de nieuwbouw kan volgens Kok ook ruimte voor een hospice worden gecreëerd. „Het project zal zich eerst moe ten bewijzen. We hebben er alle vertrouwen in dat het lukt, hoe wel op Tholen de familiebanden vaak nog nauw zijn en daardoor de mantelzorg nog intact is. Thuis overlijden blijft het uit gangspunt, maar soms is dat niet mogelijk. In een ziekenhuis worden privacy en huiselijk heid gemist. Het hospice biedt terminale patiënten en hun fa milie de mogelijkheid om hun leven in te richten, zoals zij dat zelf willen." THOLEN - Amnesty Interna- tional houdt vrijdag 6 december een fakkelwake in Tholen- B stad. Daarmee vraagt de organisatie aandacht voor de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens die op 10 december 1948 werd ondertekend De tocht duurt van 18.30 tot 20.00 uur. Er wordt verzameld voor de Gasthuiskapel in de Kerkstraat. KRUININGEN - Liefhebbers van stijldansen kunnen zater dagavond 7 december hun hart ophalen in Ons Dorpshuis in Kruiningen. Er wordt gezorgd voor live muziek. De avond be gint om 21.00 uur. GOES - De stichting Wereld Wijde Zending houdt zaterdag avond 7 december een kerst- zang in de Magdalenakerk in Goes. Er zijn onder meer optredens van de mannenkoren Elim uit 's- Gravenpolder en De Lofzang i uit Goes. De zang wordt op het orgel begeleid door de Zeeuwse organist Pieter Heykoop. De zangavond begint om 20.00 uur. Advertentie kl 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' Annelies Verschuure met de door haar gemaakte, winnende tekening over veiligheid in het verkeer. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ingrid Huibers OOSTDIJK - Een groot blauw bord van een woonerf, een kindje dat in de zandbak speeit, nog één die touwtje springt en een wat oudere jon gen die met een bal aan het ke gelen is: heel precies legde An nelies Verschuure (9) uit Oost- dijk haar omgeving vast. Haar inspanningen werden gisteren beloond met een plekje op de verkeerskalender van het Re gionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland. Verspreid over Zeeland deden dit jaar 145 scholen aan de jaarlijkse verkeers wedstrijd mee. Leerlingen uit het basis onderwijs maakten tekenin gen voor de kalender, middel bare scholieren mochten leu zen verzinnen waarmee het komende jaar campagne wordt gevoerd Omringd door haar klasge nootjes uit groep 5/6 van De Bornput nam Annelies gister ochtend haar prijs in ont vangst: een oorkonde, een ka lender, een cadeaubon en ook nog een cheque voor haar school ter waarde van 340 eu ro. Maar voordat wethouder J. Bliek van de gemeente Rei- merswaal als een soort sinter klaas met het suikergoed door kwam, liet hij de kinderen nog even nadenken over verkeers veiligheid. „Wat is verkeer ei genlijk", wilde hij van de klas weten. Een jongen weet het precies: auto's, treinen, bussen, motors, brommers", somt hij vol bravoure op. „Dus dan doe jij nooit mee aan het verkeer". kaatst Bliek terug. Even is het stil, dan wordt de jongen door een klasgenoot uit de brand ge holpen. „Je hebt natuurlijk ook voetgangers en fietsers." Bliek knikt goedkeurend. An nelies had dat al lang begre pen. 'Vaart minderen, let op de kinderen', heeft ze boven haar tekening gezet. In juni prijkt haar kunstwerk aan heel wat Zeeuwse muren. THOLEN - De paaltjes in de Bo termarkt en de Kerkstraat blij ven de gemoederen van de Thoolse bevolking bezighou den. Velen vinden het 'een aan fluiting', een enkeling 'een aan winst'. „Puur belachelijk", meent R. de Bruijn. „Zonde van mijn belas tinggeld. Het lijkt wel of we in Amsterdam zitten. Daar zijn die paaltjes misschien nodig. Maar hier niet." Ook J. Groeneveld snapt niets van de paaltjes. „Het is een ergernis. Zonde van het geld. Dat had de gemeente beter ergens anders aan kunnen be steden." Discussie De paaltjes staan nu een paar weken in de Botermarkt en de Kerkstraat. Vooraf was er veel discussie of de paaltjes nu wel of niet moesten komen. Midden stand was tegen, bewoners voor. Maar uiteindelijk bleek ook een STAVENISSE - De actie om sluiting van de sociale werk plaats de Betho in Tholen tegen tcgaan wordt door vijfduizend mensen gesteund. Zoveel handtekeningen zijn er de afgelopen tijd opgehaald. Een deel van het bestuur wil dat de Betho verhuist naar Goes. De 65 werknemers van de sociale werkplaats zien dat helemaal niet zitten. Ze willen blijven in Tholen. Vrijdag overhandigt de actiegroep de handtekeningen aan wethouder M. Velthuis. meerderheid van de midden stand voor de paaltjes. Nu ze er staan laait de discussie opnieuw op. Naast de verzinkbare paal staat zowel in de Kerkstraat als de Botermarkt ook nog een mi ni-stoplicht. „Een schande voor Tholen", meent T. Loef van de slijterij op de hoek van de Botermarkt. „De paaltjes zijn het gesprek van de dag. Mensen reageren lacherig. Loef is altijd fel tegenstander geweest van de paaltjes. Hij weigert ook een pasje aan te vra gen om de verzinkbare paal te kunnen bedienen „Ik wil geen paalwachter zijn en straks voor iedereen die paal moeten bedie- nen." Onderneemster R. Bijl uit de Kerkstraat vindt de paaltjes wel fijn. „Ze hadden misschien wat kleiner gekund. Maar nu is het straks afgelopen met de overlast van auto's. Die scheuren echt door de straat." Ook J. van Ak keren vindt de paaltjes een aan winst. „Ikvmdhet wel komisch, met die stoplichtjes erbijTwee dames die aan het begin van de Botermarkt staan te kletsen hebben een andere mening. „Een aanfluiting. Schrijf maar gerust op. Waardeloos. Het slaat gewoon nergens op Volgens de dames had het geld beter aan de gezondheidszorg besteed kun nen worden. „Want daar is nooit geld voor." Rolstoelers A. Geluk zit in een rolstoel en voor rolstoelers zijn de Boter markt en de Kerkstraat volgens Geluk geen pretje. „Het hobbelt aan alle kanten. Er staan al bloembakken en nu ook nog pa len erbij Ik vind het niks." door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - Ko mend voorjaar gaat in Wol phaartsdijk een verkeerswerk- groep aan de slag. Die neemt zowel grote als de minder grote verkeersproblemen in de kern onder de loep. De verlangde rondweg, zo zei wethouder M. 't Ilart gisteren tijdelijk de jaarlijkse praatavond tussen dorp en gemeente, blijft echter een kwestie van lange adem. De verkeersproblematiek was zoals verwacht een van de voor naamste kwesties op de praat avond. 't Hart nodigde de bewo ners nadrukkelijk uit om zitting te nemen in de werkgroep, waarvoor in januari oproepen worden geplaatst. Gezamenlijk wordt dan een poging gedaan oplossingen te vinden die ook niet tot nieuwe problemen mo gen leiden. In de werkgroep zal zeker de rondweg om het dorp aan de or de komen. Daar wordt nu al der tig jaar om geroepen, maar tot dusver zonder resultaat, 't Hart gaf aan dat Goes de kwestie in dringend aan de orde heeft ge steld in het overleg tussen alle betrokken partijen over de toe komst van het gebied rond het Veerse Meer. Daar is ook een al ternatief ingebracht: een nieu we afslag op de A58 richting de Muidenweg. „Beide varianten hebben we daar in de week ge legd Wat de gemeente betreft komt er snel een oplossing voor de pro blematiek. „Maar we kunnen het niet alleen", zo zei de wet houder. Voor een rondweg is de provincie nodig; aan een extra afslag moet Rijkswaterstaat meewerken. De bereidheid van boeide partijen is tot nu toe mini maal geweest. „Dé oplossing ligt er daarom ook niet over een jaar." 't Hart ging verder in op de ver wijten van voorzitter S. Huis- soon van de dorpsvereniging in het dorpsblad dat de gemeente zich de afgelopen jaren nauwe lijks heeft ingezet voor de rond weg. Hij en zijn voorgangers zouden juist voortdurend heb ben geprobeerd schot in de zaak te krijgen. Dat Goes vaak ver stek laat gaan in de discussie over de toekomst van het Veer- se-Meergebied, klopt volgens hem evenmin. De betrokken ambtenaar was, aldus de wet houder, één keer afwezig. Advertentie) De autosite voor heel Nederland KLOETINGE - Brass band Excelsior uit Kloe tinge geeft zondag 15 de cember vanaf 16.00 uur zijn jaarlijkse Kerstcon cert in de Geerteskerk in Kloetinge. Excelsior staat dit jaar voor het eerst onder lei ding van dirigent Bert van Thienen. Evenals vorig jaar is gekozen voor een mix van muziek en sa menzang. Het programma bevat een flink aantal nieuwe nummers met mu ziekstukken uit alle wind streken. MIDDELBURG - D66-Statenlid P. van Veen is door de leden van haar partij op de vierde plaats gezet voor de verkiezingen in maart. Dat is overeenkomstig haar wens. Van Veen, uit Phi lippine, kan het politieke werk niet meer combineren met haar maatschappelijke carrière. Om die reden had ze eerder al afgezien van het lijsttrekker schap van D66. De partij wordt bij de Statenverkiezingen aangevoerd door J. van der Giessen uit Veere, voormalig wet houder in Amsterdam. Op de tweede plaats van de kandida tenlijst staat A. Hijgenaar uit Bruinisse, derde staat V. Geelen uit Middelburg. D66 heeft nu één zetel in Provinciale Staten. De partij miste de tweede zetel bij de verkiezingen in 1999 op een haar na. Van Veen stond toen tweede op de lijst, maar door het tussentijdse vertrek van R. Bastiaanse kwam zij toch terug in het provin ciebestuur. Van Veen was voordien ook al lid van PS. LELYSTAD - Een 55-jarige automobilist uit Oud-Vossemeer is zondagavond om het leven gekomen bij een verkeersonge val op de A6 tussen Lelystad en Emmeloord. Het slachtoffer was op weg naar Lelystad, maar reed door nog onbekende oorzaak van het talud ter hoogte van de parkeerplaats Rivier duin. De auto belandde op zijn kop in de sloot naast de rij baan. Volgens de politie overleed de man ter plaatse. Hij zat alleen in zijn auto. ANP WISSENKERKE - Eigenaars van zomerwoningen op Noord- Beveland krijgen alsnog de Zalmsnip op hun rekening ge stort, mits ze tijdig bezwaar hebben aangetekend tegen het mislopen van het extraatje. Burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland baseren hun keuze voor deze ietwat kromme regeling op een uitspraak van de Hoge Raad. Daar werd succesvol geprotesteerd tegen het toen geldende Rijksbeleid om mensen met een vakantiewoning geen Zalm snip uitte keren. De Hoge Raad oordeelde dat mensen met een zomerwoning die belastingplichtig zijn, wel recht hebben op het geld, als ze tegelijk met hun belastingaangifte maar dui delijk bezwaar aantekenen tegen het mislopen van de Zalm snip. YERSEKE - Er worden misschien toch verkeersmaatregelen genomen aan de Langeville in Yerseke. Burgemeester en wet houders willen geen verkeersremmers aanbrengen, omdat ze liever wachten tot heel Yerseke als 30-kilometerzone wordt ingericht, maar BBR, PvdA en CDA gaven gisteren tijdens de commissie openbare werken aan dat er wel iets moet gebeu ren. Leefbaar Reimerswaal vindt dat ook, maar alleen als er geld voor kan worden gevonden. RITTHEM - Een 58-jarige man uit Middelhamis is gisteroch tend om acht uur gewond geraakt bij een bedrijfsongeval in de Ritthemsestraat in Ritthem De man werd overreden door een laadschopchauffeur. Daarbij schoot het been van het slachtoffer uit de kom. Hij is met een ziekenwagen overgebracht naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. door Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeer de G. de Kok (PvdA) van cultuur had Provinciale Staten eerder kunnen en moeten informeren over financiële problemen bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Diverse frac ties verwijten hem dat zij pas op de hoogte zijn gesteld van het grote tekort nadat zij daar zélf bij de gedeputeerde om hadden gevraagd. Het financiële tekort (430.000 euro) is al in 2001 ontstaan, maar werd pas in volle omvang duidelijk in het voorjaar van 2002, verklaarde plaatsvervan gend directeur W. Scholten van de SCEZ. Hij voegde daar wel aan toe dat vanaf het allereerste moment dat bleek dat er geld te weinig was, hierover met de provincie is overlegd. „Dat is ambtelijk doorgekomen en ook bestuurlijk." Daarmee gaf hij aan dat ook ge deputeerde De Kok reeds vanaf het begin op de hoogte was van de problemen. De Kok stelde dat hij pas dit voorjaar bekend raakte met het tekort, toen de SCEZ haar begroting indiende. „Ik geloofde echter niet dat het tekort zo groot kon zijn. Ik heb dat ook niet geaccepteerd. Ik hechtte geloof aan onze eigen ramingen en wilde me niet me teen gewonnen geven. Uitein delijk bleek hem dat zowel de provincie (te weinig geld gege ven) als de stichting (te veel geld uitgegeven) schuldig zijn. Bo vendien was een aantal tegen slagen niet te voorzien geweest Verbijstering En toch is het verbijsterend dat Provinciale Staten pas op het allerlaatste moment zijn inge licht, reageerden CDA, WD, SGP en ChristenUnie geagi teerd. „De gedeputeerde is van af het begin ingelicht door de stichting, maar waar vind ik de regie? Die heeft gewoon ontbro ken", stelde T van Oosten brug ge (SGP) keihard vast. „Vijftien maanden is wel erg lang voordat de gedeputeerde met antwoor den komt op vragen die wij zélf hebben moeten stellen", haalde L. Nederhoed (CDA) uit. „Een aantal fouten en misver standen is terug te leiden tot dit huis", meende ook VVD'er J. Suurmond. Die wees er bo vendien op dat de SCEZ niet de eerste stichting is die na verloop van tijd met financiële proble men zit en die onder de verant woordelijkheid van de PvdA- gedeputeerde valt. Eerderover- kwam dat het Zeeuws Museum en het Zeeuws Biologisch Muse um. Hij raadde De Kok daarom een studie meteorologie aan: „Want u ziet de bui wel hangen maar u licht de Staten niet in. De Kok gaf slechts schoorvoe tend toe dat het 'achteraf gezien verstandiger was geweest dit eerder te melden'. Maar toen het tekort aan het licht kwam, was er te weinig tijd om al in de voor jaarsconferentie van Gedepu teerde Staten extra geld be schikbaar te stellen. Daarom is dat uitgesteld tot de najaars conferentie, verklaarde hij. „In de tussentijd hebben we overleg gevoerd met de directie en het bestuur." Net daarvoor trok het CDA aan de bel en informeerde naar problemen bij de SCEZ. Het tekort bij de SCEZ wordt deels weggewerkt door bezuini gingen door de stichting zelf en deels door sponsors die zijn aan getrokken. De rest moet de pro vincie bijbetalen. Provinciale Staten zijn daartoe bereid, bleek gisteren. STREEKACTIVITEITEN GOES Leger des Heils, Leliestraat 24, 09 00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop Kleding en meubelen; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling Sjoerd Tamminga; De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; HANSWEERT Kaj Munk, 14.00 uur: Bin go voor ouderen vanaf 50 iaar. KAPELLE - Computerpraktijklokaal Jon gerencentrum Trinnety, 9.30-11.30 uur Computerinloopochtend ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voor ouderen; 14 00 uur: Welfarewerk; KRABBENDIJKE De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6.7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.3016.30 uur vrouwenclub senioren, Foyer van Ons Dorpshuis, 14.00 uur. Sin- terklaas-bingo ANBO; Gemeentehuis, 19,30uur: Commissievergadering Wel zijn; WEMELDINGE Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; Hotel Smits, 20.00 uur. Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK De Griffioen. 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Sounthern Riders; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart Oosterschelde; Gymzaal Ericalaan, 09.00-10.00 uur: Conditietraining 50plus,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29