Goes krijgt straf van havenschap Londen belicht gruweldaden Irak PZ Tholen weer bij de tijd Vermoedelijke terrorist ontkent Slijters zien klanten over grens trekken J4 Einstein geeft nieuw gezicht aan de Covra Gemeente stapt naar Raad van State om WCT tegen te houden Spaanse koning bezoekt oliekust Storing vertraagt productie PZC Israëlisch systeem tegen raketaanval op verkeerstoestel Kinderopvang duurder Zwamborn naar Sunderland-jeugd Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- wnÊÊFÊÊÊÊÊÊÊÊÊmm 8° ZO 4 Weinig zon Veel bewolking, en nog een enkel buitje. Matige zuidoostenwind en middagtem- peraturen rond de 8 graden. 245e jaargang no. 285 Vi dinsdag 3 december 2002 los nummer 1,10 door Rolf Bosboom en Ben Jansen GOES - Goes hoeft niet te rekenen op geld van ha venschap Zeeland Sea ports voor aanvullende maatregelen tegen de overlast die de Wester- schelde Container Termi nal (WCT) met zich mee brengt. „Nog geen euro", aldus havenschapvoorzit ter D. Bruinooge in een re actie op het besluit van de Goese gemeenteraad om het convenant met het provinciebestuur en Zee land Seaports niet te on dertekenen. Goes stapt vandaag naar de Raad van State om de komst van de WCT alsnog tegen te hou den. Het besluit van de Goese ge meenteraad was voor Bruinoo- BEST - Een ernstige technische storing heeft het drukken van de PZC afgelopen nacht vertraagd. De krant zal daarom vanmor gen wellicht niet overal in Zee land op tijd worden bezorgd. Wij bieden lezers en adverteer ders onze excuses aan. DIRECTIE PZC TEL AVIV - Een Israëlisch be drijf heeft gisteren laten weten klaar te zijn met de ontwikke ling van een automatisch verde digingssysteem voor verkeers vliegtuigen tegen hittezoekende raketten. De producent, Elisra Electronic Systems, zegt onmiddellijk te kunnen leveren aan luchtvaart maatschappijen, tegen een prijs van 1,5 miljoen dollar per vlieg tuig. Het wachten is alleen nog op goedkeuring door de Ameri kaanse federale luchtvaart dienst. Bescherming van burgervlieg tuigen tegen simpele luchtdoel raketten is weer in het nieuws gekomen door een mislukte po ging van terroristen een Israë lisch vliegtuig neer te halen, kort na de start van het vlieg veld van de Keniaanse haven stad Mombasa. Ze gebruikten daarbij twee vanaf de schouder gelanceerde raketten van het Russische type SA-7 Strella. De directeur van Elisra, A. Raz, maakte gisteren bekend dat zijn systeem al is verkocht aan de Is raëlische luchtmacht. Die gaat er transportvliegtuigen en heli kopters mee uitrusten waarmee belangrijke personen worden vervoerd. GPD ge een teleurstelling. „Ik kan moeilijk voorspellen wat hier van de consequenties zullen zijn. Ik ben in elk geval be nieuwd naar de inhoud van het beroepschrift." Het convenant dat Goes samen met Kapelle en Reimerswaal wilde afsluiten, was bedoeld om de nadelige gevolgen van de WCT, vooral de overlast door het goederenvervoer per spoor, zoveel mogelijk tegen te gaan. Een eerdere versie heeft de pro vincie van de hand gewezen. In tensieve onderhandelingen hebben geleid tot een nieuwe, enigszins afgezwakte tekst. Voor de meerderheid van de Goese gemeenteraad (14 van de 24 aanwezige leden) was dat re den om zich gisteren tegen het convenant uit te spreken en be roep aan te tekenen bij de Raad van State. Het ging om PvdA, GroenLinks, D66 en vier van de zes aanwezige CDA-raadsle- den. WD, SGP/ChristenUnie en de CDA'ers C. van den Boom gaard en E. van Waveren zagen wel voldoende mogelijkheden in de overeenkomst. WD en SGP/ChristenUnie zei den de opstelling van hun colle ga-raadsleden zeer te betreur en.WD-fractievoorzitter S. Heijning wees erop dat als Ka pelle en Reimerswaal wél teke nen, Goes helemaal alleen komt te staan. „Dit gaat ons op andere terreinen problemen opleveren. Als de WCT er toch komt, dan staan wij vermoedelijk met lege handen." Het havenschap heeft 1 miljoen euro uitgetrokken voor extra geluidsschermen en dergelijke. Dat geld is bestemd voor knel punten die overblijven nadat de maatregelen zijn uitgevoerd die voor rekening van het Rijk ko men. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft daarvoor voor Goes, Kapelle en Reimers waal 5,5 miljoen euro toege zegd. Plet havenschap en de pro vincie hebben er elk 1 miljoen euro bovenop gedaan. Havenschapvoorzitter en gede puteerde Bruinooge: „Dat be drag van 5,5 miljoen van het Rijk blijft natuurlijk ook voor Goes beschikbaar. Maar op het geld van het havenschap hoeven ze niet te rekenen. Dat lijkt me logisch, want ze willen geen overeenkomst sluiten." Of de bijdrage van de provincie kan worden benut om geluid en tril lingen door containervervoer op het grondgebied van de ge meente Goes te bestrijden, liet Bruinooge in het midden. „Als lid van het dagelijks provincie bestuur ga ik daar niet in mijn eentje over." Kapelle en Reimerswaal onder tekenen vandaag wél de over eenkomst met de provincie en Zeeland Seaports. door Steffan ter Maat THOLEN - De wijzerplaten van de Nederlandse Hervormde kerk in Tholen worden teruggeplaatst op de kerktoren. De platen en de bijbehorende ringen en wijzers waren begin oktober verwijderd voor renovatie. De werkzaamheden zijn gisterochtend be gonnen en lopen tot en met vandaag door. De wijzerringen en de wijzers waren door weersinvloeden zwart uitgeslagen en slecht zichtbaar geworden. Het is nu opnieuw gestraald, geschilderd en verguld en ook de verlichting is hersteld. Daarnaast zijn de aandrijf werken van de wijzers in de toren vervangen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harm Harkema LONDEN - Gevangenen wor den de ogen uitgestoken, oren en tongen worden afgesneden, sommigen worden in baden met zoutzuur gedompeld en onder stroom gezet, handen worden bewerkt met elektrische boren, Advertentie WIE SLIM WINKELT, KOOPT Bil ZEEMAN! vinger- en teennagels worden uitgetrokken, vrouwen worden verkracht en er vinden massa executies plaats: de Britse rege ring heeft gisteren een rapport uitgebracht waarin de misda den onder het regime van de Iraakse president Saddam Hoessein nog eens uitgebreid uit de doeken worden gedaan. Volgens minister Straw van Buitenlandse Zaken beoogt het rapport de wereld te herinneren aan 'de veelomvattende gruwe lijkheid' van Saddam, die veel verder gaat dan diens schendin gen van internationale ver plichtingen op het gebied van massavernietigingswapens. Waarnemers beschouwen het rapport, dat gebaseerd is op gro tendeels bekende gegevens, als een poging van de regering om meer steun te verwerven voor een eventuele oorlog tegen Irak. Amnesty International be schuldigde de Britse regering daarom van 'koelbloedige ma nipulatie'. De mensenrechten organisatie wees erop dat Groot-Brittannië en de Verenig de Staten voor het uitbreken van de Golfoorlog nooit enige aandacht aan haar meldingen over de wreedheden van Sad dam hebben besteed. Het Wes ten steunde Saddam toen nog in diens oorlog tegen Iran, en hield zich bijvoorbeeld stil toen in 1987 en 1988 naar schatting 100,000 Koerden onder het regi me van Saddam zijn vermoord of verdwenen. Die cijfers zijn nu alsnog door de Britse regering in haar rapport opgenomen. Verder wordt daar in gemeld dat op grote schaal gevangenen zijn gedood, zoals in de Anu Ghraib gevangenis waar in 1984 vierduizend men sen zijn geëxecuteerd. Elders worden gevangenen in stalen kisten vastgehouden tot dat zij bekennen of sterven. De kisten worden per etmaal slechts een half uur geopend en de gevangenen krijgen geen vast voedsel. Desondanks blijven sommigen meer dan een jaar in leven. Het rapport wijst er op dat de gruwelijkheden geen incidente le acties van overijverige indivi- van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De 28-jarige Fransman, die wordt verdacht van terroristische activiteiten, heeft gisteren voor de rechtbank in Rotterdam ontkend dat hij iets te maken heeft met het voorbereiden van wat voor aan slag dan ook. Justitie verdenkt hem en drie medeverdachten van het voorbereiden van een aanslag op de Amerikaanse am bassade in Parijs of de Ameri kaanse legerbasis Kleine Brogel in België. De aanslag zou in op dracht van terreurgroep Al Qae- da worden gepleegd door een Tunesische oud-profvoetballer. Op 13 september vorig jaar, twee dagen na de aanslagen in de VS, werden op een aantal plekken in Europa vermoedelij ke terroristen opgepakt. In Rot terdam werden vier mannen van hun bed gelicht. Behalve de 23- jarige hoofdbewoner ging het om de tot de islam bekeerde Fransman en een 30-jarige landgenoot van Algerijnse af komst, en een illegale Algerijn (44). De laatste werd al snel vrij gelaten door de rechter, wat la ter een fout bleek te zijn. Maar toen was de man onvindbaar. Volgens de 28-jarige Fransman was die vrijlating een bewust gemaakte fout. „Die Algerijn was een informant van de poli tie." Het onderzoek begon na een tip van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD). „Als je die informatie goed leest, dan zou je kunnen concluderen dat er sprake is geweest van een infiltrant", zei rechtbankpresi dent S. van Klaveren gisteren tegenhet hoofd van de AIVDS De Spaanse koning Juan Carlos heeft zich gemengd in de poli tieke strijd die in Spanje is ontbrand door de milieuramp op de kust van Galicië. De koning bezocht gisteren het getroffen gebied. De gevolgen van de olieramp lijken met de dag desastreuzer te worden. Van explosieve prijsstijgingen als in de Randstad is in Zee land nog geen sprake, maar ook hier gaan de tarieven voor kinderopvang fors omhoog. De Zeeuwse kinderop vang kost in 2003 negen tot veertien procent meer iU dan dit jaar. Kees Zwamborn uit Kloe- tinge gaat per 1 juli 2003 aan de slag als directeur opleidingen bij de Engelse voetbalclub Sunderland. Zwamborn geeft nu nog leiding aan de jeugdoplei ding van Ajax. Kloetinge- trainer Diederik Hiensch wordt genoemd als zijn nieuwe Jg assistent. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; gezondheid: 10; zeeland: 11,13,15 en 17; sport: 19 en 20; buitengebied: 21, 23 en 25 door Sheila van Doorsselaer HULST - Slijters in de Zeeuws- Vlaamse grensstreek houden hun hart vast. De per 1 januari aangekondigde accijnsverho ging op sterke drank gaat hen vrijwel zeker klanten en 'liters' kosten. Prijsverschillen kunnen oplopen van 1,40 euro voor een liter jenever tot zelfs 1,70 euro voor whiskey. Bij Mitra's wijn etc in Hulst voorspelt verkoopster J. Hend- rickx dat de branche in de grensstreek rake klappen gaat krijgen. „Klanten, ook mijn vaste klanten, zijn nu al aan het hamsteren. En als het op is, trekken ze vast de grens over." Het kabinet wil per januari de accijnzen op gedistilleerde dranken verhogen met achttien procent. De prijs voor een fles 'korte drank' (jenevers, whis key, cognacs, likeuren) bestaat dan voor 75 procent uit accijns. „Niet alleen de klant, maar ook wij zijn de dupe", zegt Petra de Boevere van slijterij De Vuurto ren in Breskens. Zij is zo woest om de accijnsverhoging dat ze een actie is begonnen onder slij ters om de politiek te dwingen het besluit terug te draaien. In België is de impact van de Ne derlandse maatregel nog hele maal niet doorgedrongen. „Wordt het in 'Olland' duurder? Ik weet van niks", zegt W. van der Aa van supermarkt GB Con tact in De Klinge. Of hij nu al meer Nederlandse klanten heeft, weet hij niet. „Ik zie toch niet aan hun gezicht of het Hol landers zijn, mevrouw!" Ook Bernadette, verkoopster van de Delhaize m Kemzeke, is nog niet op de hoogte. Wel smeedt ze al vast een plan „Awel, dan zal ik vanaf januari in Holland moe ten gaan adverteren dat het hier goedkoper is." duen betreffen: 'Marteling in Irak is systematisch. De aller hoogste personen in het regime zijn persoonlijk betrokken'. Minister Straw voegde er voor de BBC-radio aan toe: „De enige persoon waar het echt om gaat, is Saddam Hoessein zelf, want ieder ander, tot zijn eigen kabi netsleden aan toe, leven in doodsangst." GPD (Advertentie) van Hulst, die als getuige werd gehoord. Alle telefoontapverslagen en getuigenverklaringen bewijzen volgens officier van justitie Th. d'Anjou dat de twee Fransen en een later in Canada gearresteer de 35-jarige man deel uitmaken van een internationale crimine le organisatie. Volgens de ver dachten en hun advocaten is dat onzin. De 28-jarige Fransman kent een heleboel mensen, on der wie de voetballer en een man die Osama bin Laden persoon lijk zou kennen en leiding zou hebben gegeven aan de Europe se tak van Al Qaeda. Voor de Fransman bewijst dat nog niks. Over de vermeende kennis van Bin Laden zij hij: „Hij woonde in Leicester toen mijn broer daar ook woonde en wij hadden een auto nodig. Die heeft hij ge regeld. Dat is alles." GPD straat: postcode: plaats:. telefoon: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: fTTT handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214 000002' riI noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1