PZC Kunstenkel in opmars Mannenplas onder de loep Het nut van de tussendokter Pad der wijsheid voor oudere vrouw 10' Nieuw implantaat houdt patiënt lang in beweging Afkicken van valiumverslaving Koffie niet bloeddrukverhogend L Afkomst beïnvloedt gezondheid Zwakke bril verergert bijziendheid IVF met minder medicijnen Verband appendix en darmkwaal spreekuur dinsdag 3 december 2002 door Annemiek Veelenturf ROTTERDAM - In de maat schappij van vandaag de dag moet je jong zijn, blakend van energie, mooi. Zelden staan de schijnwerpers op de ouder wordende vrouw. En hoewel de meeste vrouwen hun vijftigste verjaardag met enthousiasme vieren, kan een gevoel van onbehagen bezit van hen nemen. Het is alsof ze - met het verlaten van de jeugd - onzichtbaar worden, een non-identiteit. Dr. Jean Shinoda Bolen, hoogleraar psychiatrie aan de universiteit van Califor- nië, schreef Godinnen in de ouder wordende mouw om vrouwen te helpen benoemen wat zich in hen roert. In Godinnen in de ouder wor dende vrouw presenteert Jean Shinoda Bolen een serie godinnenarchetypen die de lezeres bewust kan maken van het potentieel dat in haar leeft. Eenmaal aangeboord, kan dat uitgroeien tot een bron van spiritualiteit, wijs heid en mededogen, en een inspiratie tot actie. Zo kan 'de derde levensfase', aldus Bolen, een tijd worden van persoonlijke heel wording en integratie. Op zoek naar geschikte go dinnen struinde de professor de wereldmythologieën af. Zij leende Sophia uit het joods-christelijke erfgoed, Metis, Hera en Demeter van de oude Grieken, Sekhmet uit het antieke Egypte en Uzume, de godin van vrolijk heid en dans, uit Japan, Go dinnen in overvloed, want voor de vestiging van het pa triarchaat speelden zij een grote rol. Beknot In het. oude Europa bijvoor beeld waren, te oordelen naar nog bestaande kunst voorwerpen en mythen, geen mannelijke goden. Terwijl vanaf het oude Kreta tot aan het Ierland van de Kelten overal godinnen zijn vereerd. Na invallen van nomaden uit het verre noorden en oosten is hun macht beknot of over genomen door mannelijke goden. Zoals Metis overkwam. Deze Griekse godin van prakti sche en intellectuele wijsheid was de eerste echtgenote van Zeus. Zij verschafte hem de middelen waardoor hij de oppergod op de Olympus kon worden. Maar nadat een aards orakel hem vertelde dat Metis een zoon zou baren die zijn plaats zou innemen, nam Zeus zijn maatregelen. Met lieve woordjes wist hij Metis ertoe over te halen zich heel klein te maken waarna hij haar in de mond stopte en doorslikte. Metis staat voor het vermo gen een situatie intellectueel te overzien en wij s en vaardig te handelen. Zij is met haar ziel betrokken bij wat ze doet met haar verstand en han den. De professor voert ook Sop hia, Hecate en Hestia op als godinnen van wijsheid. Sop hia staat voor de spirituele wijsheid, de Griekse Hecate is de verpersoonlijking van de intuïtie en Hestia gaat voor in de meditatie. Bolen introduceert hen met prach tige verhalen uit de mytholo gie. Vervolgens geeft ze weer hoe zij een rol kunnen spelen in persoonlijke groei. Dat laatste blijft soms wat te veel steken in een schets van een ideaalbeeld, waar praktische handvatten de lezeres beter vooruit hadden geholpen. In deel twee van Godinnen in de ouder wordende vrouw behandelt Bolen de archety pen die i n de derde levensfase tot volledige expressie ko men. Zij dienen met de wijs heid van Metis, Sophia, He cate en Hestia in evenwicht gehouden te worden. Zo staat Demeter, het moe derarchetype, ook symbool voor de depressie die kan ontstaan als de kinderen het huis uit zijn, zijn overleden of nooit zijn geboren. Hier schiet Hecate te hulp. Hecate helpt Demeter ver standige besluiten te nemen die voornamelijk te maken hebben met loslaten in plaats van met vasthouden. Hecate is de godin van de wegkrui- sing Doordat ze drie kanten op kan kijken, is ze in staat een verband te leggen tussen verledenheden en toekomst. Zij heeft in tijden van verlies en overgang een belangrijke ondersteunende rol als vriendin. GPD Jean Shinoda Bolen: Godinnen in de ouder wordende vrouw. Uitgeverij Lemniscaat Rotter dam. Prijs: €.19,95. De enkelprothese is het nieuwste implantaat om mensen aan de wandel te houden. illustratie GPD door John van Oppen NIJMEGEN - Iedereen kent wel iemand met een kunstheup. Een kunstknie is ook al heel gewoon. De enkelprothese is het nieuw ste implantaat om mensen aan de wandel te houden. „Heeft u er enig idee van hoe veel de gemiddelde mens loopt in zijn leven? Ik zal het u vertel len: 120.000 kilometer. Dat is een afstand van drie keer de we reld rond! Op één paar voeten, oh zo belangrijk voor je welbe vinden. Dat besef je pas als je er problemen mee krijgt. Als een voet of enkel niet honderd pro cent in orde is, word je daar bij iedere stap hinderlijk mee ge confronteerd." In Nederland is dr. Jan Willem Louwerens de enige orthope disch chirurg die zich voltijds bezighoudt met voet- en enkel- chirurgie, maar dat zal snel ver anderen. Liefst één op de vijf mensen ouder dan 65 jaar heeft ernstige last van de voeten. Al ledaagse bezigheden zoals staan of lopen kosten dan de grootste moeite. Bij een groei end aantal zijn de klachten niet meer te verhelpen met steunzo len, orthopedische maatschoe nen of een wandelstok, zo blijkt uit medisch onderzoek. Ook jongere generaties ken nen de kwelling aan voeten en enkels. In die leeftijds groepen gaat het meestal om de blijvende gevolgen van (sport)letsel of om aangeboren afwijkingen, zoals klompvoeten. Maar er zijn ook patiënten die door voortsluipende reuma, spier- zenuw- of suikerziekte bijna niet meer kunnen lopen. Louwerens is verbonden aan de Sint Maartenskliniek in Nijme gen, een 'categoraal' ziekenhuis dat landelijk gespecialiseerd is in aandoeningen aan het steun en bewegingsstelsel. Hij heeft er de leiding over de unit 'voet- en enkelchirurgie'. Dagelijks ontvangen Louwe rens en zijn collega Swierstra brieven van collega-orthopeden uit het hele land die behoefte hebben aan een second opinion voor de behandeling van bij voorbeeld holvoeten, platvoe ten, hamertenen, knokken of reumatische misvormingen die afwijken van het 'reguliere' pa troon. „Dat is precies onze func tie. We concentreren ons op de behandeling van problemen waar men elders nog niet vol doende ervaring mee heeft. Het is zeker niet de bedoeling dat ie dereen met een voetprobleem zich bij ons meldt. Patiënten worden in eerste instantie pri ma opgevangen bij de afdeling orthopedie van het ziekenhuis in hun eigen regio." Varianten De voetchirurg: „Tijdens mijn opleiding leerde je nog een be perkt aantal operatietechnie ken. Neem de hamerteen of klauwteen, die steeds krommer gaat staan. Er ontstaat dan een pijnlijke drukplek waardoor je uiteindelijk geen gewone schoe nen meer kan dragen. Elke ha merteen werd tien jaar geleden nog op één en dezelfde manier geopereerd of gecorrigeerd. Af hankelijk van de aard en de ernst gebruik ik nu zo'n vijf ver schillende varianten. Bij ande re aandoeningen zie je dezelf de ontwikkeling. Dat is alle maal te danken aan medisch onderzoek en wereldwijde uit wisseling van vergaarde inzich ten." De meest in het oog springende ontwikkeling binnen zijn vak gebied is de enkelprothese. Op dit moment komen alleen reu mapatiënten ervoor in aanmer king. En dan alléén als de enkel zo ernstig is aangetast dat de patiënt geen stap meer kan zet ten. „Vroeg of laat veroorzaakt reuma bijna altijd ernstige af wijkingen aan de voeten. We proberen de pijnklachten door gaans te verhelpen met orthope dische maatschoenen. Als dat niet lukt, kun je ervoor kiezen om de pijn te laten verdwijnen door het chirurgisch 'vastzet ten' van de enkel. Dat maakt de patiënt toch weer wat mobieler dan hij de laatste tijd gewend was, want bij het staan en lopen kan hij het been weer belasten zonder pijn. Bij Marco van Bas Een kunstenkel kan uitkomst bieden bij klompvoeten, foto GPD ten is dat ook gebeurd. Aan hem kun j e zien hoe actief j e nog kunt zijn na zo'n ingreep", aldus Louwerens. „Het probleem van dit vastzet ten bij een reumapatiënt, is dat bij deze mensen vaak ook al zo veel andere gewrichten slecht functioneren. Je zou dus graag hebben dat ze de enkel kunnen blijven bewegen. Daarom kie zen we bij deze groep patiënten nu dikwijls voor een enkelpro these." Alternatief Uit recentelijk wetenschappe lijke publicaties blijkt dat dit kunstgewricht ook bij patiënten zonder reuma op de langere ter mijn - een periode van circa tien jaar - goed kan blijven functio neren. Louwerens: „Rond tach tig procent van de prothesen zit er dan nog altijd in. Natuurlijk functioneren die patiënten niet allemaal even goed, natuurlijk kun je ook niet voetballen met zo'n prothese - dat is domweg te veel gevraagd. Maar het be weeglijk blijven van de enkel is wel gunstig voor de natuurlijke loopbeweging zelf, terwijl de andere gewrichten dan ook minder druk hoeven op te van gen." Om die reden voorziet Louwerens dat de prothese in de toekomst steeds vaker beschik baar komt, ook voor patiënten die na een ongeval mank lopen en permanent pijn ervaren. „Nog liever zou ik zien dat er technieken komen om kraak- beenschade te herstellen. Daar wordt trouwens hard naar ge zocht. Maar zolang die tech nieken niet voldoen, vormt de kim stenkei een interessant al ternatief. Toch moesten de heupprothese en de knieprothe se ook een lange ontwikkeling doormaken, voordat ze vervol maakt waren en onze goodwill verdienden. Mensen kunnen nu wel heel enthousiast zij n over de enkelprothese, ik blijf toch lie ver voorzichtig over de toe komst. We weten nog altijd niet heel precies hoe lang die kunst gewrichten blijven functione ren. Er is nog veel onderzoek no dig, bijvoorbeeld naar het risico op loslating. Pas als we be trouwbaar kunnen voorspellen of de kunstenkel niet al te snel slijt in andere situaties dan bij reumapatiënten, kunnen we de prothese beschikbaar stellen aan een bredere groep mensen." GPD Inleiding: waarom? Waarom plaskJacttfen-ondefZoek vwlwortemende Kacfit fcj 'oudere man" wel medicyv»n. maar werig betond ever "natuurlijk ceioop" Huisarts-in-opleiding Marco Blanker. -U-U foto Roel Dijkstra door Angela de Jong KRIMPEN AAN DE IJSSEL - Nog niet zo lang geleden was een groep Europese urolo gen in Nederland voor een congres. Toen ze van Rotterdam naar Bergambacht reden, werd hen duidelijk wat dat Krimpen uit de Krimpen Studie nu precies inhoudt. „Oh, dus dat is Krimpen aan den IJssel!" De Krimpen Studie is inmiddels een begrip in de urologie. Zegt huisarts in opleiding Marco Blanker (30) die er onlangs op is ge promoveerd aan de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR). „Het is een bijzondere studie. Voor geen andere studie zijn zoveel mannen zo grondig onderzocht." In 1995 gaven 1688 van de 3300 opgeroepen Krimpense mannen tussen de 50 en 75 jaar gehoor aan de oproep om mee te werken aan een onderzoek over plasklachten en het ver loop ervan. Een uitzonderlijk hoge op komst, volgens Blanker. „Normaal komt 35 tot 40 procent opdagen." Het onderzoek loopt nog steeds. Het is inmiddels aan de vierde ronde bezig. De animo om mee te doen, wordt wel minder, maar de verwach ting is dat nog zo'n 700 mannen meedoen. Dat betekent weer een uitgebreide lijst in vullen met vragen die uiteenlopen van sek sueel functioneren tot medicijngebruik en drie dagen een piasdagboek bijhouden. Daarna moeten de deelnemers voor onder zoek naar de polikliniek urologie van het Dijkzigt waar onder meer een echo van de prostaat wordt gemaakt en de snelheid van de urinestraal wordt gemeten. Blanker, de eerste die op de EUR zijn huis artsopleiding met een promotieonderzoek combineert, heeft de gegevens van de eerste ronde bestudeerd en is tot de conclusie ge komen dat huisartsen bij piasklachten ten onrechte direct aan een vergrote prostaat denken. „Ik heb tijdens de opleiding ook ge leerd om zo te denken. Het onderzoek heeft echter uitgewezen dat slechts de helft van die mannen een vergrote prostaat heeft, de andere helft niet. En andersom is het zo dat zeventig procent van de mannen met ver grote prostaat geen plasklachten heeft." Blaas Belangrijker in dit kader is de functie van de blaas, legt hij uit. „Hoe groot is de blaas? Hoe is de blaasf unctie? Bij ouderdom veran dert die. Simpel gezegd: de rek is eruit. Een piasdagboek kan in zo'n geval meer duide lijkheid geven." Maar Blanker weet ook dat het, ondanks de vele publicaties en lezin gen, lang zal duren voordat zijn conclusies gemeengoed worden onder huisartsen. „Voordat je op dit punt de mening veran dert, ben je een eind verder. De relatie tussen plasklachten en een vergrote prostaat zit zo ontzettend ingebakken. Het wordt al hon derd jaar zo gedoceerd. Ik ben nog een roe pende in de woestijn." Ook heeft het onderzoek geleerd dat vijftig procent van de mannen boven de 5 0 's nachts twee keer zijn bed uit moet om te plassen. Boven de 70 wordt dat zelfs zeventig pro cent. „Vaak wijten huisartsen dat aan hart falen. Maar ons onderzoek heeft aange toond dat het zó vaak voorkomt, dat niet al die mannen hartfalen kunnen hebben. Het zou normaal kunnen zijn voor de leeftijd. Maar daar staat weer tegenover dat wan neer je hartfalen behandelt, mannen minder hun bed uit hoeven." Grote vraag is natuurlijk waarom de Eras mus Universiteit het onderzoek op de mannen in Krimpen aan den IJssel heeft toegespitst. „Uit eerder onderzoek was al gebleken dat de bevolking daar graag be reid is om mee te werken. Daarnaast is het een voordeel dat alle huisartsen in Krimpen bij elkaar in één gezondheidscentrum zit ten. Dat heeft veel voordelen. Ze lopen snel bij elkaar binnen en wisselen gemakkelijk informatie uit. Bovendien zijn er nauwe contacten tussen de Krimpense huisartsen en onze faculteit," somt Blanker op. De onderzoeker heeft zich tijdens het bestu deren van de uitkomsten van de eerste ronde niet gerealiseerd wat voor impact het on derzoek heeft gehad op de Krimpense be volking. Dat werd hem pas duidelijk toen hij onlangs een lezing gaf in het IJsseldorp. „Het gonst er werkelijk," stelt hij vast. „Of de mensen hebben zelf meegedaan of ze kennen wel iemand uit hun omgeving die dat heeft gedaan. Zelfs de burgemeester doet mee." Ondanks het puur Krimpense karakter gel den de uitkomsten van het onderzoek vol gens Blanker voor de blanke, westerse man. „Hoewel ik me niet voor kan stellen dat uit onderzoek onder bijvoorbeeld Hindoesta nen een heel ander beeld zou ontstaan. Maar goed, zij hebben niet meegedaan aan het on derzoek." GPD LEIDEN - Het is goed mogelijk om van een valiumverslaving af te kicken. Dat blijkt uit onderzoek van psycholoog Jaap T Couvé van het Leidsch Universitair Medisch Centrum onder L verslaafde depressieve patiënten. Nadat eerst de depressie is behandeld, lukt het tweederde van de patiënten om met een afbouwprogramma van hun versla- I ving aan slaappillen en kalmerende middelen af te komen I Hoewel veel mensen weer een kalmerend middel gaan gebrui- I ken, slikken de meesten aanzienlijk minder dan ervoor. GPD ZÜRICH - Of je nu koffie met of zonder cafeïne drinkt, voor je VI bloeddruk maakt het niet uit. Bij mensen die het regelmatig tij drinken, heeft koffie geen invloed op de bloeddruk. Bij men- to sen die het zelden drinkenneemt de bloeddruk toe na het nut- bi tigen van koffie. Dat schrijft R. Corti (universiteit Zurich) in N het vakblad Circulation op basis van proeven. GPD Sj ce V£ DUNEDIN - Wie voor een dubbeltje geboren wordt, wordt B; nooit een kwartje, althans niet op het gebied van gezondheid ai Geboren worden in de lagere sociale klassen heeft een nega-l tief effect op de gezondheid op volwassen leeftijd. Ook wie in, D de loop der jaren opklimt op de sociale ladder blijft wat be- la treft gezondheid achter, concludeert R. Poulton (University B of Otago, Dunedin) in het vakblad The Lancet op basis van n< een onderzoek waarbij 1000 kinderen vanaf hun geboorte tot k hun 26e levensjaar regelmatig werden onderzocht. Verbete- ring van de volksgezondheid moet zich daarom richten op de omstandigheden in de vroegste jeugd, stelt Poulton. GPD CAMBRIDGE - De al decennia oude gewoonte om bijziend- k heid met iets te zwakke (negatieve) brillenglazen te corrige ren, maakt (vooral bij kinderen) de kwaal alleen maar erger. - Dat stelt D. O'Leary (universiteit Cambridge) in het weten schappelijk tijdschrift New Scientist op grond van een proef bij 94 kinderen. Alleen volledige correctie van bijziendheid voorkomt dat de oogbol (verder) vervormt. GPD 0 v g AMSTERDAM - Vrouwen met enig geduld kunnen een IVF- 11 behandeling ondergaan waarbij minder medicijnen worden v gebruikt. Hierbij worden rijpe eicellen geoogst tijdens de f spontane cyclus. De kans om zwanger te worden na terug-; plaatsing van de bevruchte eicel is hierbij 20 procent, tegen- over ruim 90 procent bij de 'medicijnen-methode'. Dat con- stateert R. Janssens (VU Medisch Centrum, Amsterdam) in het onderzoek waarop zij promoveerde. GPD c DEN HAAG - Mensen bij wie de appendix - het wormvormig aanhangsel van de blinde darm - is verwijderd, hebben min- N der kans op het krijgen van chronische darmontstekingen zo- als de ziekte van Crohn en colitis ulcerosaPatiënten met deze ziekten hebben minder klachten als bij hen de appendix is weggenomen. Dat constateren Franse en Australische onder- 1 zoekers in het vakblad Gut. Mogelijk spelen afweercellen in de appendix een rol bij het ontstaan van chronische darmont- stekingen. GPD door Paul van Dijk In de huisartsenpraktijk zijn patiënten al langer ge wend aan de veranderde rol van de doktersassistente. Zij zit niet alleen achter de balie om ziekenfondsnummers te registreren en de telefoon aan te nemen. De assistente neemt een deel van de con sulten van de huisarts over. Zij stipt wratjes aan, behan delt kleine wondjes, spuit oren uit en maakt uitstrijk- jes. Ze is een soort tussen dokter geworden. Door deze veranderde rol van de assis tente kreeg de huisarts meer tijd om aan andere proble men te besteden. Enkele jaren geleden is een nieuw beroep geïntrodu ceerd. Het is de praktijkver- pleegkundige. Hij of zij is in dienst van een aantal huis artsen. In opdracht van de huisarts verricht hij/zij ta ken zoals: diabetescontroles, controles bij longpatiënten, het bezoeken van langdurig zieken of demente bejaarden. Het zijn vooral zorgtaken voor patiënten met chroni sche aandoeningen. De praktijkverpleegkundige kan systematischer en meer tijd besteden aan deze pro blemen dan de huisarts. Ook de praktijkverpleegkundige kan gezien worden als een soort tussendokter. Ziekenhuis In het ziekenhuis is er de laatste jaren eenzelfde ont wikkeling zichtbaar. Er zijn gespecialiseerde verpleeg kundigen die zorgtaken van de specialist overnemen. Zo zijn er in het ziekenhuis waar ik mee samenwerk: hartfa- lenverpleegkundigen, onco- logieverpleegkundigen, dia betesverpleegkundigen mammacareverpleegkundi- gen. Patiënten komen deels op controle bij de specialist en deels bij de verpleegkundige. Voor vragen tussendoor zijn de verpleegkundigen gemak kelijk te bereiken, ze haasten niet, hebben beter geleerd hoe je iets duidelijk uit moet leggen en soms bellen ze zelf de patiënt op om te informe ren of alles goed verloopt. Ook tussendokters dus. Sinds dit jaar is er in Utrecht aan de Academie voor Ge zondheidszorg een opleiding voor een nieuwe beroeps groep De physician assistant wordt opgeleid om een aan tal routinematige handelin gen van de specialist over te nemen. Deze nieuwe functio naris heeft als basis een hbo- opleiding verpleegkunde, waarna hij zich toelegt op een bepaalde specialisatie. Het verschil met de hiervoor genoemde verpleegkundigen in het ziekenhuis is, dat de physician assistant werkt vanuit het medisch domein. Dat wil zeggen dat de asis- tent onder supervisie van de specialist niet alleen infor merende ep controlerende taken uitvoert, maar ook routinematige medische be handelingen. Een nieuwe tussendokter is derhalve op komst. Er is veel belangstelling voor dit nieuwe beroep en men verwacht dat het bij kan dra gen aan het terugdringen van de wachtlijsten in de zorg. Er zouden wat dit betreft goede ervaringen zijn in de Ver enigde Staten. Aandacht Patiënten vinden het belang- rij k dat er tijd is voor hun me disch probleem. Ze willen antwoorden op hun vragen en serieuze aandacht voor hun wensen. Patiënten wil len dat er behalve belang stelling voor het lichamelijke probleem ook aandacht is voor het psychisch en sociaal welzijn. De tussendokter kan in meerdere opzichten een oplossing bieden voor deze wensen. GPD Paul van Dijk is huisarts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10