Schoolreisje naar de staardokter Dutchtone geeft garantie op grappen. PZC SP is meer dan mooie woorden GroenLinks pleit voor toerisme in lege boerderij Maal tij ddienst Goes in andere handen 11 Edmundo weer carnavalsprins Politie betrapt drankrijders Boete voor baldadige vijftienjarige Snelheidsduivel bij Kats Aanhouding na mishandeling Peuter lichtgewond door autowiel Dronken en geen rijbewijs €40,- maandag 2 december 2002 door Anita Hoekman GOES - „Dit is de oogbus", zegt de buschauffeur monter tegen iedereen die de bus instapt. Het is kwart over zeven in de morgen en nog donker in Goes als de eer ste staarpatiënten met hun sla perige begeleiders zich bij het ziekenhuis melden. Het is de eerste rit van de zogenaamde oogbus naar Rotterdam. Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes heeft een enorme wacht lijst van achthonderd mensen. De komende maanden worden honderd patiënten in Rotter dam geholpen om de wachtlijst wat te laten krimpen. De één noemt het de oogbus, de ander een staartrip, de 'staar- light expresse' of een school reisje. En met het opgewekte WESTDORPE - Edmundo de Eerste (Edwin de Bock) zwaait het komende carnavalsseizoen voor de elfde keer de scepter over het rijk van de Koeters in Westdorpe. De hoogwaardigheidsbekleder is zaterdagavond tijdens een drukbezocht prinsenbal in café 't Oude Raedhuijs door de le den van de carnavalsraad op nieuw tot voortrekker van het zottenfeest in Westdorpe geko zen. De slechts acht raadsleden moesten een keuze maken uit twee kandidaten. Edmundo de Eerste stelde na zijn uitverkie zing de medekandidaat Robby d'Hondt wel aan tot adjudant. Als hofdame werd Sharon uit verkozen. De ervaren vorst kondigde aan dat hij wel voor het laatste sei zoen het prinsengewaad om de schouders trekt.,, Het is leuk om elf jaar prins, wat in het carna valsjargon een jubileum is, nog te vieren", zei hij na zijn uitver kiezing. „Ik blijf nog één jaar de kar trekken. We hopen alleen onze raad van acht personen aan te kunnen vullen tot een volwaardige raad van elf. Want zo hoort het eigenlijk." gekakel in de bus heeft het in derdaad wel wat weg van een schoolreisje. Niemand lijkt ze nuwachtig of zit met het zweet in zijn handen. Terwijl ze van daag toch onder het mes gaan. De directeur van het oogzieken huis Rotterdam, K. Sol, die ook meerij dtheeft daar wel een ver klaring voor. „Angstreductie noemen we dat. Het werkt ont spannend om met een bus vol lotgenoten naar een operatie te gaan." Het plan lijkt te werken. Zeker voor de gezusters Matty en Tiny uit 's-Heerenhoek. Tiny Priem wordt vandaag geopereerd, maar ze zit de hele trip lekker te kletsen. Tiny staat vanaf maart op de wachtlijst voor een staar operatie. „Als ik had geweten dat het zo lang zou duren, was ik naar Vlissingen gegaan. Maar alles was in Goes al besteld. De nieuwe lens enzo. Dat wilde ik niet ineens afzeggen. Ik zou mis schien eind februari in Goes worden geholpen en nu kon het ineens een paar maanden eer der. Fijn hoor. Kan ik de kerst ballen goed zien." Zeebenen Zenuwen kent nagenoeg nie mand in de bus. 'Fluitje van een cent' is een veel gehoorde uit spraak. Voor Tiny is het de eerste keer, maar ze ziet er hele maal niet tegenop. „Na de ope ratie zes weken druppelen. Dat vind ik veel erger. Vier keer per dag hoor. 't Is verschrikkelijk." Onderweg komt een verpleeg kundige drie keer de ogen drup pelen, zodat de pupil groot wordt. Zo kunnen ze in Rotter dam gelijk aan de slag. Het vergt zeebenen om in een hob belende bus ogen te druppe len, maar het gaat allemaal goed. In Rotterdam mag me vrouw Priem gelijk door naar de operatiezaal. „Lekker, maar ik had nog wel een bakje koffie gelust." De topattractie van het school reisje naar Rotterdam is natuur lijk de staaroperatie. Maar ook de begeleiders worden bezig ge houden. Zij kunnen in de wachtkamer meekijken met de artsen hoe het oog van hun naasten vrij wordt gemaakt van staar. Ze zien in detail hoe met een minibeitel de troebele lens De buschauffeur helpt een patiënte, voorzien van een vers verbandje en de opdracht om flink te druppelen, met uitstappen. foto Willem Mieras kapot wordt gemaakt. Hoe met een kleine stofzuiger alles schoon wordt gemaakt en hoe de nieuwe lens erin wordt gezet. Een andere attractie in het Oog ziekenhuis is het toilet. Iedereen moet even een kijkje nemen op de wc die wordt verlicht met blauw licht. Even denkt ieder een nog dat het licht zacht voor de ogen is, maar uit die illusie worden ze snel geholpen. „Nee, dat is voor de junks. Dan kun nen ze hun aderen niet vinden." „Wist jij dat?" „Nee, nooit van gehoord." Ijsberen De eerste mensen zijn al lang met hun plastic kapje terug in de koffiekamer als de laatste twee mannen nog naar binnen moe ten. Meneer M Goense uit Ovezande is de laatste. Zijn vrouw loopt ijsberend door de gang. Ze heeft het niet zo op operaties. Ze heeft al helemaal geen behoefte om de operatie op de tv te volgenAf en toe piept ze met haar hoofd om de hoek om te kijken of het nog niet alle maal klaar is, maar even zo snel trekt ze hem terug. „Ik weet dat het bij iedereen vandaag goed is gegaan. En iedereen blijft maar roepen dat het een fluitje van een cent is, een standaardopera tie. Maar het is en blijft een ope ratie en het is mijn man die daar ligt." Enkele minuten later staat me vrouw Goense weer stralend naast haar man. Alles is goed gegaan. Dan kan de bus vertrek ken. Net als bij een schoolreisje verloopt de terugreis iets rusti ger dan de heenreis. Iedereen is moe. Ook Tiny en haar zus Mat ty. „Maar het is me allemaal zo meegevallen. Ik heb nergens last van. Ik was niet zenuwach tig, want je kan toch niet veel meer doen dan stilliggen en wachten. Maar ik heb ook geen pijn. Een lekkere warme hap vanavond en ik ben weer de oude. Alleen dat druppelen hè C. Nieuwdorp is met zijn zoon aan het praten. Het is de eerste keer dat de 79-jarige uit 's-Hee renhoek met zijn zoon in de bus heeft gezeten. „Dat is toch wel speciaal." Bij aankomst in Goes bukt niemand om de wachten den om de tuin te leiden. Kenne lijk is het toch geen echt school reisje. Advertentie VLISSINGEN - De politie heeft vrijdagavond even na tienen een 35-jarige automobilist uit de gemeente Oostburg op cle Veerhavenweg in Vlissingen aangehouden wegens rijden on der invloed. Uit ademanalyse bleek dat de man drie maal zo veel had ge dronken als toegestaan. Hij kreeg een proces-verbaal en zijn rijbewijs werd ingenomen. Diezelfde nacht rond half drie werd een 56-jarige automobilist uit Terneuzen op de Zaamslagsedijk in Zaamslag betrapt op rijden onder invloed. Hij had ruim 2,6 maal te veel gedronken en kreeg een dagvaar ding; zijn rijbewijs werd ingenomen. TERNEUZEN - Een vijftienjarige jongen uit Terneuzen heeft vrijdagnacht een boete gekregen, nadat agenten hem rond kwart over één aan de Blokken in zijn woonplaats hadden aangehouden wegens baldadigheid. De jongen liep op straat tegen paaltjes en lantaarnpalen aan te schoppen. KATS - Een 42-jarige snelheidsduivel uit Middelburg moest zaterdagmiddag zijn rijbewijs inleveren, nadat hij was be trapt op de N256 bij Kats. De automobilist reed 173 kilometer per uur, terwijl daar 100 kilometer per uur is toegestaan. GOES - Een twintigjarige Goesenaar is in de nacht van vrij dag op zaterdag tussen kwart voor vier en vier uur op de Oude Vismarkt in zijn woonplaats mishandeld en met een hard voorwerp op zijn hoofd geslagen. Het slachtoffer werd na een woordenwisseling belaagd waarbij hij met een scherp voor werp op zijn hoofd is geslagen en mishandeld. Hij heeft aan de mishandeling verwondingen opgelopen aan kaak, pols en borst. De politie heeft zes verdachten van de mishandeling aange houden: vier Goese mannen van 17,19, 20 en 21 jaar en twee vrouwen van 25 en 28 jaar, eveneens uit Goes. MIDDELBURG - Een twintig maanden oude peuter is zater dagmiddag in de Volkerakstraat in Middelburg lichtgewond geraakt nadat hij werd geraakt door het wiel van een auto. Het jongetje wandelde met zijn moeder door de Vol kerakstraat toen een 49-jarige automobilist uit de gemeente Veere met zijn auto achteruit door de Biesbosstraat reed in de richting van de Volkerakstraat. De peuter schrok toen hij de auto zag en viel. Daarbij werd zijn been net geraakt door het achterwiel van de auto. De ambulance kwam ter plaatse, maar de verwondingen vielen mee. De jongen hield aan de valpartij alleen een paar blauwe plekken over. VLISSINGEN - Een 25-jarige Vlissinger die over een paar maanden op moet voor zijn rijbewijs, is zaterdagnacht op de Nieuwendijk in Vlissingen aangehouden omdat hij auto reed met te veel alcohol op. De man had twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Hij heeft een proces-verbaal gekregen. Advertentie door Rolf Bosboom GOES - Zorginstellingen ne men mogelijk de organisatie van de warme-maaltijdvoorzie- ning voor zelfstandig wonende ouderen op zich. De gemeente Goes onderneemt momenteel pogingen in die richting. De in stellingen staan er volgens haar 'niet negatief' tegenover, zo staat in het beleidsplan 2003 van de afdeling sociale zaken. De Unie van Vrijwilligers, die nu 'Tafeltje-Dekje' uitvoert, maakt zich grote zorgen over de toekomst van de dienstverle ning. Een van de redenen is de hogere kwaliteitseisen die aan de bezorging worden gesteld. Daardoor en door het toene mende aantal klanten wordt het steeds moeilijker om voldoende vrijwilligers te vinden. Een an der probleem is dat het servies en de isolerende verpakkingen aan vervanging toe zijn, maar niet meer verkrijgbaar zijn. Een jaar geleden werd al uitge breid met de gemeente overlegd over dreigende financiële tekor ten, waarvoor toen een voorlo pige oplossing werd gevonden. Uit de jongste ontwikkelingen trekt de gemeente de conclusie dat de maaltijdvoorziening toe is aan 'een meer professionele aanpak', meldt zij in het be leidsplan. „Je mag van vrijwilli gers niet meer vragen dat zij de verantwoordelijkheid voor een organisatie van deze omvang nog langer op zich te nemen." Er is daarom een oriënterend overleg geweest met diverse zorginstellingen, waarbij de laatste niet afwijzend reageer den. Daarom nodigt de gemeen te de organisaties binnenkort uit om, als ze interesse hebben, een offerte in te dienen. door Frank van Cooten WALSOORDEN - Ooit nam hij een kostbare diamant van Eli sabeth Taylor in ontvangst. Nu is hij de lijsttrekker van de SP in Zeeland. Fons Luijben uit Wals oorden. De Socialistische Partij doet volgend jaar maart voor de eerste keer mee aan de verkie zingen voor Provinciale Staten in Zeeland. De woning van Luijben staat aan een dijkje midden in de pol der tussen Kloosterzande en de Westerschelde. Zes jaar geleden kocht hij dit huisje samen met zijn vrouw toen hij op 53-jarige leeftijd met vervroegd pensioen ging. „Een prachtige plek. Al leen maar natuur." Hij kijkt nog wat slaperig uit zijn ogen. Heeft net een nacht dienst meegedraaid in de huis artsenpost in Terneuzen. „Een boeiende ervaring. Er is nogal eens commentaar op het func- Advertentie NetwerkGarantie Waar uw gesprek ook over gaat, Dutchtone geeft er garantie op. NetwerkGarantie houdt in dat. in het onwaarschijnlijke geval dat een verbinding ooit mocht wegvallen, u als Allin abonnee tot 1 gratis minuut krijgt om terug te bellen. Het enige dat u in zo'n geval hoeft te doen is hetzelfde mobiele of (nationale) vaste nummer binnen 5 minuten terugbellen, w Goed bezig. lulchtone ai een vciun mmg tioneren van de doktersassis tente, maar dat was niet mijn ervaring van deze nacht. Ze schakelt de dokter in als dat no dig is en beschikt over goede pa tiënteninformatie. Alleen de af stand is een probleem. De huisartsenpost in Terneuzen be strijkt Midden- en Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Vanwege de afstand zou het een goede zaak zijn een netwerk van vrij willigers op te zetten die bij nood mensen naar het zieken huis brengen." Kruis Vrijwilligerswerk staat bij Fons Luijben hoog in het vaandel. Zelf doet hij veel vrijwilligers werk en is hij voorzitter van de Zeeuwse Stichting Gehandi captenbeleid. Hij kijkt naar de kerktoren van Kloosterzande. „Honderden mensen zijn bezig met de kerk. Daar sta je niet al tijd bij stil. Zelf doe ik commu niedienst en assisteer bij begra fenissen. Ik loop met het kruis voorop." Dat Luijben actief betrokken is bij de kerk is niet vreemd. Hij is altijd CD A-er geweest. Voorzit ter van het plaatselijke CDA- bestuur in Vinkeveen en in Soest ooit op de lijst gestaan voor de gemeenteraadsverkiezingen. „Maar het CDA hecht te veel aan het pluche. Naastenliefde telt steeds minder. Daarom be sloot ik vier jaar geleden lid te worden van de SR De SP is heel actief. Niet alleen met mooie woorden, maar de partij stelt zich strijdbaar op. Van de SP gaat een enonne stootkracht uit. De SP durft ook inpopulaire maatregelen voor te stellen zo als een eerlijker verdeling van de inkomens. Het is niet terecht dat een kleine minderheid het overgrote deel van de koek naar zich toe trekt." Ook de interne verschillen tus sen het CDA en de SP zijn vol gens Fons Luijben enorm. „Een CDA-congres is voorspelbaar. Alleen maar grijze hoofden en alleen maar mannen. Bij een SP-bijeenkomst is dat totaal anders. Strakke pakken, maar ook mensen met piercings en vooral veel jeugd. Dat geeft een enorm toekomstperspectief." Film Fons Luijben is in 1941 geboren in Zierikzee. Tijdens de waters noodramp raakt het gezin Luij ben alles kwijt. Het gezin ver huisde naar Breda om een nieuwe toekomst op te bouwen. Het eerste baantje van Luijben was bij hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Hij herinnert zich nog de komst van Elisabeth Taylor, Richard Burton en Mia Farrow. In 1965 draaiden deze topacteurs een film. Een van de scènes was in het hotel. „Ik was in die tijd ook verantwoordelijk voor de kluis. Elisabeth Taylor gaf me een kostbare diamant in bewaring. Een knots van een ding. Had ze van Richard Bur ton gekregen." APK KEURING VOOR SLECHTS Na het hotel kwam Luijben te recht in het bankwezen. Na di verse functies werd hij directeur van de Rabobank in Vinkeveen en later bij de Rabobank in Heusden. „Mijn familie komt uit deze omgeving. Deze bank is 85 jaar geleden opgericht door een van mijn voorvaders. Er heeft altijd wel een Luijben bij de bank gewerkt." Peilingen Toen de bank fuseerde met de bank in Vlijmen ging Luijben vervroegd met p'ensioen en ver huisde naar Zeeuws-Vlaande ren. Nu zet hij zich volledig in voor het vrij willigers'werk en de SP. „Het ledenaantal van de SP in Zeeland groeit enorm Dat komt ook door het landelijk suc ces van de partij We hebben nu ongeveer 530 leden waarvan 120 in Zeeuws-Vlaanderen. Vol gens de peilingen staat de SP landelijk op vijftien zetels. Als je dat neerlegt op Zeeland ko men we uit op twee tot drie ze tels. Maar we hopen natuurlijk op zeven." Op welke punten de SP stem men hoopt te winnen, kan Luij ben nog niet zeggen. „We zijn nu bezig met het schrijven van ons verkiezingsprogramma. We ho pen de leden op 17 december daar achter te krijgen. Dan pas kunnen we zeggen wat onze speerpunten zijn. Ik loop daar niet op vooruit. Ons programma moet worden gedragen door alle leden." VOORDELIG DOOR DE Voor een onafhankelijke APK Keuring van uw auto bent u bi| Profile Tyrecentcr aan hol |uiste adres Bij Profile Tyrecenler kunl u altijd geheel vrijblijvend uw auto laten controleren Hiermee bespaart u aonzienlijk op uw onderhoudsbeurten KEURING PROFILE PASSIE TOT IN IEDER DETAIL I KOLE - LUCTOR 'J Hoge Weg AK,low«g 4 I Ootlburg a StomperuweS A Hugherilu,! Hugheriluyt 2 Tel: 01 14-31 40 80 1 Tel: 0117-45 23 77 Tel: 0115 61 39 81 j Lijsttrekker Fons Luijben van de Socialistische Partij hoopt volgend jaar zeven zetels in Provinciale Staten binnen te halen. foto Wjm Kooyman door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Verblijfsre- creatie in leegstaande boerde rijen moet worden bevorderd. De gebouwen verliezen dan weliswaar hun agrarische hoofdfunctie, maar op die ma nier wordt wel een bijdrage ge leverd aan het leefbaar houden van het platteland. Statenlid M Wiersma (Groen Links) deed deze suggestie vrij dag in een vergadering van de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water, Hij kreeg bij val vanuit andere partijen zo als Partij voor Zeeland, PvdA, WD en - wat voorzichtiger - SGP. Tot nu toe is het nauwelijks mo gelijk in vrijkomende boerderij en recreatieve voorzieningen - met name appartementen - te maken. Allerlei regeltjes staan dat in de weg. Wiersma drong aan op nader onderzoek. J. Ha- geman (PvZ) meende dat hier door verpaupering kan worden tegen gegaan en L. Vermeulen- Geschiere (PvdA) zag het als een nieuwe kans voor het nooit zo goed van de grond gekomen hoevetoerisme. Voorzichtigheid G Roeland (SGP) maande tot enige voorzichtigheid. „Je moet de boerderijen niet overal in het agrarisch gebied voor re creatie openstellen." H. Polder man-Martin (WD) waar schuwde ervoor dat recreatie- boerderijen geen belemmering mogen vormen voor de bedrijfs voering van boeren in de omge ving. Gedeputeerde J. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) zei dat wordt nagedacht over nieuwe bestemmingen voor leegkomende boerderijen. „Er zijn meer mogelijkheden dan alleen toerisme." Als knelpun ten wees hij op de verkeersvoor- zieningen Je blijft zitten met B-weggetjes') en de milieunor- Sanering Het dagelijks provinciebestuur wil, samen met het bedrijfsle ven, komende tijd veel aandacht besteden aan vernieuwing van recreatieve voorzieningen in de provincie, liet Van Zwieten we ten. Vooral de sanering van ver ouderde kampeerterreinen - en als de ondernemers dat zelf wil len ook huizenterreinen - is aan de orde. Dat is niet alleen nodig uit oog punt van veiligheid (80 procent van de kampeerbedrijven vol doet nu niet aan de veiligheids eisen), maar ook om bij te blij ven in de slag om de consument. De gedeputeerde onderstreepte dat vernieuwingniet altijd meer ruimte kost. Hij maakte gewag van een proefproject op Walcheren bij Vrouwenpolder, waarbij een camping grondig wordt aan gepast: de helft van de kam- peereenheden verdwijnt en in plaats daarvan komt er een compact (recreatief) Zeeuws dorp, omgeven door een bos- en natuurgebied van on geveer vijftien hectare. Van Zwieten heeft hiervan hoge ver wachtingen; hij hoopt dat de be nadering bredere navolging krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37