P ROVINCIi HE 1 [ttUWSÉ 0 ANT CDA pikt tekort begroting Doden bij discobrand Venezuela AEL bereidt zich voor op deelname aan verkiezingen Busreis voor Zeeuwse oogpatiënten A ewolkt Zonnestelsels in wording Vanval met jarfum We stout is krijgt lekkers Partij vindt zorg, onderwijs en veiligheid in komende jaren belangrijker Gerrit Zalm wil premier worden ngen(15) erlijdt na itsing met bus Koudekerke huiswerken ;niet weinig jpulariteit Buitenlanders weg uit Ivoorkust Groep praat over kanker Rusland pakt de Daviscup mmmm NS vreest acties rond feestdagen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 9° l 6° ZW 6 wolkt en af toe een bui. Vrij krach- e zuidwestelijke wind bij maximum- nperaturen rond de 9 graden. 5e jaargang no. 284 erdag 30 november 2002 nummer 1,10 PZC RHHWÈBf internet: www.pzc.nl ilERIKZEE - Een mede werkster in een parfume- ie aan de Dam in Zierik- ee is zaterdagmiddag be- reigd door een onbekend eblevcn man, die vervol- ens parfum in haar ge- icht gooide. )e man had vorige week en flesje parfum in de winkel gekocht, maar wil- e dit zaterdag rond half ier omruilen omdat de eurhem niet beviel. Toen ,e verkoopster dit wei- erde, werd de man agres- ief. Hij sloeg het flesje apot en bedreigde ver- olgens de vrouw daar- ïee. Daardoor kreeg zij en gedeelte van de in- oud in haar gezicht. )e politie heeft de zaak in nderzoek. VLlMAAR - Die dief, die >r >terdagnacht in Alk- naf met een bestelauto 'anloor ging, zal bij het nsjecteren van zijn buit vajrschijnlijk rode oor- jeshebben gekregen: in le rijf dozen zat namelijk :hocolade en drop in de 'oim van penissen en nasepein en lollies in de 'onn van vagina's. De au- o is eigendom van het be- Irijf Dutch Candy, gespe- iaiiseerd in 'erotisch noepgoed'. „In die auto igeen al verkochte partij laar, die ik vandaag naar e koper wilde brengen", ldus een woordvoerder an het bedrijf GPD Acht jaar minister van Financiën is een mooie opleiding voor het premierschap. Dat zei WD-lijsttrekker Zalm zaterdag op het verkiezingscongres van zijn partij in Noordwijkerhout De huidige staat van de economie vraagt volgens Zalm om een stabiele regering, bij voorkeur onder zijn leiding. van onze redactie binnenland ZWOLLE - Investeren in zorg, onderwijs en veilig heid is voor het CDA be langrijker dan een slui tende begroting. Als de economische groei tegen blijft zitten, is voor de christendemocraten een hoger begrotingstekort tot maximaal een procent ac ceptabel. „Het begrotingstekort mag tot maximaal een procent oplo pen", aldus J.M. Hessels, schrij ver van de financiële verant woording van het CDA verkie zingsprogramma. Voor dit jaar wordt een tekort van 0,7 procent verwacht. In zijn speech tot het partijcon gres in Zwolle legde Balkenende zaterdag de nadruk op de finan ciële degelijkheid van het CDA. De staatsschuld moet wat de christendemocraten betreft in een generatie worden afgelost. Daartoe is het noodzakelijk een overschot op de begroting te hebben van gemiddeld een pro cent. „Daar streven we ook naar", aldus Hessels. „In 2007 moet het overschot een procent bedragen." Op de korte termijn is een overschot alleen te reali seren door zeer forse bezuini gingen door te voeren. Daar voelt het CDA niets voor. In de nieuwe financiële onderbou wing doet de partij al een stap terug. „Oorspronkelijk hadden we voor 5,7 miljard euro aan ex tra uitgaven gepland. Dat heb ben we al teruggeschroefd tot 3,8 miljard euro." Het CDA wil het geld besteden aan zorg, onderwijs en veilig heid. Verder moet ervoor gezin nen met kinderen lastenverlich ting komen. Een deel van het geld komt binnen door bezuini gingen. „Daarnaast verhogen we de belastingen iets en we ge ven minder uit aan subsidies. Als de inkomsten tegenvallen gaan we niet verder bezuinigen. Dan mag het tekort oplopen tot maximaal een procent. Voor 2003 is een tekort voorzien van 0,7 procent." Staatsschuld Een hoger tekort is ook geen probleem, meent Hessels „We voldoen aan de criteria voor het stabiliteitspact. De staats schuld kan in slechte tijden best een beetje oplopen, dat is geen probleem." Met de nieuwe koers geeft de partij gehoor aan de kritiek van haar financieel-economische adviseurs. De hoogleraren Eijf- finger en Bovenberg riepen Bal kenende op Prinsjesdag al op het financieringstekort te laten oplopen. De hoogleraren wezen er op dat bezuinigingen en las tenverzwaringen juist tot min der economische groei zouden leiden. Balkenende zei dat hij nog steeds een voorkeur heeft voor doorregeren met de WD, maar hij houdt ook an dere opties open. Bij een eventu ele driepartijencoalitie sluit hij de LPF niet uit, maar ook de PvdA heeft hij niet afgeschre- -ven. GPD/ANP JDEKERKE - De vijftien de Stefan de Nooijer uit singen is zaterdagavond •leden na een botsing met lijnbus op de Vlissingse- at in Koudekerke. ongen fietste even voor half ter hoogte van een parkeer- its aan cle Vlissingsestraat /eg over. De bestuurder van >us, een 55-jarige Middel- ;er, kon de fietser niet meer rijken De jongen overleed e tijd later aanzijn verwon- ;en. In de bus raakte nie- d gewond. HECHT- Bijna zes van de werknemers die thuis mo- werkei van de baas doen niet. Enruim de helft van de asen dieniet mogen, zou het 1 willen.Dat blijkt uit onder- k van d universiteiten van echt eniYmsterdam voor de lerlande Organisatie voor tenschappelijk Onderzoek VO). :iologeivan de Universiteit echt e: de Universiteit van .sterdan ondervroegen 849 •knemrs die voor hun werk comjuter gebruiken. Een art vaide respondenten, 202 sonenblijkt te mogen thuis- "ken. Haar het grootste deel, ipersflien, doet dat niet. groteneerderheid, 647 men- magniet thuiswerken van laas. if aar meer dan de helft, i menen, zou juist wel wil- rkneters die thuis werken, in daivooral omdat ze dan in rusige omgeving kunnen rken. Reistijd, parkeerkos- en hri combineren van werk nrivéidijken veel minder een te sjelen. Opvallend is dat ■kneaers van 45 jaar en ou- vakr thuiswerken dan hun gere collega's. Ongeveer 5 cenlvan de ondervraagden meisen) mag én wil niet iswrken, maar doet dat h. Waarschijnlijk omdat ze rtoizijn gedwongen door de ;taiiigheden, zoals het ont- kervan kinderopvang. GPD van onze regioredactie GOES - Als was het een dagje uit, zo heb ben enkele tientallen staarpatiënten za terdag een operatiereisje van Goes naar Rotterdam gemaakt, 's Morgens vroeg stapten ze in, enkele uren later werden ze in het oogziekenhuis Rotterdam gehol pen en 's avonds waren ze alweer thuis. Het Goese Oosterscheldeziekenhuis heeft de speciale busreizen opgezet om in enkele maanden tijd de wachtlijst van mensen die op een oogoperatie wachten, met enkele honderden namen in te krim pen. foto Willem Mieras pagina 11schoolreisje naar de staardokter van onze redactie buitenland CARACAS - Door een brand in een nachtclub in het centrum van de Venezolaanse hoofdstad Caracas hebben in de nacht van zaterdag op zondag zeker 47 mensen de dood gevonden. De brandweer meldde gisteren dat de meesten bezweken aan rook vergiftiging. De nooduitgangen zouden allemaal op slot hebben gezeten. „Helaas zijn er 47 doden te be treuren", verklaarde brand weercommandant Rodolfo Bri- ceno tegen het Venezolaanse televisiestation Globovision Acht mensen liepen levensge vaarlijke brandwonden op door het vuur dat rond middernacht (vijf uxxr Nederlandse tijd) ont stond in de volgepakte La Goa- jira nachtclub. Van de slachtoffers stikte onge veer 80 procent door de giftige rook, aldus Briceno. Plastic dat in de oude discotheek als deco ratie werd gebruikt, zorgde voor de dikke verstikkende rook. „Toen we arriveerden was de brand al hevig en hing er een grote rookkolom", aldus de brandweercommandant. Veel slachtoffers moeten temidden van een onvoorstelbare paniek vertwijfeld tegen de geblok keerde nooduitgangen gelopen zijn", zei de brandweercom mandant. Op het moment van de brand bevonden zich ongeveer twee- Brandweerlieden en omstanders bij de Venezolaanse nachtclub in Caracas, waarbij de brand van za terdag op zondag zeker 47 mensen de dood vonden. Marcelo Hernandez/AP honderd mensen in de disco. De brandweer evacueerde uit voor zorg ook vijfhonderd omwonen den en gasten van een hotel Een defecte elektriciteitsinstal latie is volgens de eerste conclu sies van de brandweer vermoe delijk de oorzaak van de brand. Getuigen verklaarden dat er kort voordat de brand uitbrak een schietpartij zou zijn geweest in de tot disco omgebouwde kel der. Brandstichting kan volgens de brandweer ook nog niet wor den uitgesloten. De disco voldeed volgens Breci- no ieder geval niet aan de voor schriften. RTR/ANP/AFP Een Libanese vrouw, die zaterdag werd geëvacu eerd uit Ivoorkust, is in tranen omdat ze haar va der heeft moeten achter laten. Het leger van Ivoor kust trok gisteren de siad Man binnen, nadat Franse troepen de rebellen had den verjaagd van het vliegveld De troepen eva cueerden zater dag 160 buiten- r" landers uit Man. j Het Palazzoli Huis begint binnenkort in Goes met een ont moetingsgroep voor nabestaanden van kankerpatiënten. In Hulst komt een soortgelijk initiatief. Zo kunnen nabestaan den onder begeleiding van deskundigen hun ervaringen en emoties delen Want kanker grijpt ook diep in bij de mensen die achterblijven. En dat verdriet is niet na O een jaar weg. Rusland heeft voor het eerst de Daviscup gewon nen In Parijs werd Frank rijk met 3-2 verslagen. In de vijfde en beslissende partij won Mikhail Joesjni (foto), invaller voor Jev- geni Kafelnikov, van de Franse debutant Paul- Henri Mathieu in vijf sets: 3-6 2-6 r* 6-3 7-5 en 6-4. |D varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 7; wetenschap: 8; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16,17,18,19, 20,21,22,23 en 24. UTRECHT - De directie van de Nederlandse Spoorwegen is bang dat acties op het spoor tij dens de feestdagen eind deze maand onvermijdelijk zijn, als de vakbonden bij hun looneisen blijven. Volgens de NS kan aan die eisen niet worden voldaan, zelfs al zou het bedrijf dat willen. Woordvoerder M. Jonker: „Een eis van 4,6 procent is buiten elke realiteit. We zitten als bedrijf zwaar in de problemen en gaan mogelijk de rode cijfers in." Vorige week stelden VVMC, FNV Bondgenoten en CNV de NS een ultimatum. Als niet voor 16 december een beter bod wordt gedaan, volgen acties Eerst 'publieksvriendelijke' en daarna hardere acties, zoals sta kingen. De drie bonden reageren ver baasd op de voorspelling van de NS dat er rond de feestdagen wordt gestaakt. VVMC-woord- voerder D. Cijs: „Daar denken we op dit moment niet aan. Tel na het verstijken van het ulti matum drie a vier dagen bij om de acties te organiseren en dan heb je het over 20 december." Jonker: „Als ze een ultimatum stellen, dat 16 december af loopt, eerst publieksvriendelij ke acties voeren en daarna sta kingen aankondigen, dan kan ik niet anders uitkomen dan rond de feestdagen." GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De aanhouding van voorman Abou Jahjah van de radicale Arabisch-Europese Li ga (AEL) in Antwerpen leidt niet tot uitschakeling van de be weging. Volgens hun tweede man Azzuz blijft de AEL deel name aan de Kamerverkiezin gen van volgend jaar voorberei den. Bovendien zal de AEL vandaag doorgaan met burgerpatrouilles om de Antwerpse politie te con troleren op mogelijk racisme te gen jonge Mai'okkanen. Op de Vlaamse publieke televisiezen der VRT herhaalde Azzuz dat justitie in Antwerpen nauwe lijks bewijzen heeft tegen 'poli tiek gevangene' Abou Jahjah Hij vex-wacht dat deze morgen weer op vrije voeten komt. De organisatie zal overigens van daag officiële klachten wegens smaad indienen tegen de Belgi sche premier Verhofstadt en mi nister Duquesne van Binnen landse Zaken. Zij zijn volgens Azzuz buiten hun boekje gegaan door de AEL in het parlement te omschrijven als 'criminele organisatie'. Ook misbruikten zij hun macht door de aanhouding al enkele uren voordien aan te kondigen. Justi tie in Antwerpen onderzoekt momenteel hoe de financiële stromen bij de AEL verlopen. Op verscheidene plaatsen in België zijn gisteren bij AEL-le- den huiszoekingen verricht. In Charleroi werd de woning van de penningmeester van de orga nisatie doorzocht, aldus advo caat Verstraeten. Ook bij de broer van de AEL-leider is een huiszoeking uitgevoerd. ANP naam voorletters straat: postcode plaats telefoon noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail. Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I handtekening: 8 713214"000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) jjj, Z,-r,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1