I I 1 I I I Van der Vaart maakt het verschil Primeur voor Rusland in Parijs 15 Hoop op betere tijden na rentree Van Hooijdonk 16 18 22 23 'wee treffers van Heemskerker compenseren offday Amsterdammers Van de Leur sluit een zwaar seizoen sterk af Spitsen mm maandag 2 december 2002 Dudek blundert in Engelse topper Zege zonder glans voor SSV'65 Misstap Breskens in Middelburg Dick van de Berg oogst veel lof Tjoba lijdt eerste nederlaag Hockeysters maken grootse indruk Turbulent jaar voor VanAssche oor André Hoogeboom MSTERDAM - Opnieuw en en overvloede heeft Rafael van er Vaart aangetoond dat nie- land meer om hem heen kan. )ok de bondscoach niet. Op het noment dat Ajax tegen FC ente niet meer geloofde in sn goede afloop stond de [eemskerker pal om een voor at van invaller Mido fraai kop- :nd af te ronden: 2-1. blessuretijd liep op dat mo- lent al en Ajax stevende op :ostbaar puntenverlies af. De jeffer van Van der Vaart, zijn jevende dit seizoen, betekende lat de Amsterdammers de lei ding in de eredivisie behouden. Misschien was het de vermoeid heid. misschien was het de vol waardige tegenstand van FC fwente, maar Ajax speelde een moeizame wedstrijd. Het was slordig, onnauwkeurig en onsa menhangend. Ajax is jong, Ajax is frivool, maar ook soms onzeker en wei felend. Mits goed aangepakt kunnen de Amsterdammers zo maar uitglijden. FC Twente takte Ajax goed aan. Zeker de -eede helft. En Ajax was niet ^oed, omdat een aantal spelers niet voldoende gewicht in de schaal legde. Trabelsi bijvoor beeld speelde één van zijn 'slechtste wedstrijden van dit seizoen. Van der Meijde speelde met meer enthousiasme dan in zicht. Sikora was onder de maat. Vechtlust Koeman zag het maar wenste zijn jonge groep niet af te vallen „We hadden deze zege mis schien niet verdiend op basis van deze wedstrijd. Maar de ploeg vertoont wel vechtlust en enthousiasme tot en met de laat ste seconde. Dat is een compli ment waard en misschien is zo'n overwinning ook wel het geluk van de kampioen." Hij besefte de lichte verspreking en moest erom lachen. Want Ajax is nog lang geen kampioen. De competitie is nog lang en vormverlies is fataal in een pe riode waarin elke wedstrijd be langrijk is. Woensdag moet het tweede team, waarin veel spe lers uit de hoofdmacht opdra ven, voor de beker tegen Willem II, dan uit tegen De Graafschap, dan AS Roma voor de Cham pions League, vervolgens PSV en als laatste wedstrijd voor de winterstop: Excelsior uit. Luxe Het is de vraag of de frisheid van de jeugd bestand is tegen de druk. Vooralsnog wel. Omdat er een hele grote selectie in Am sterdam rondloopt. Koeman gaat niet uit van een vaste ploeg, maar wisselt voortdurend. Te gen FC Twente speelden Nigel de Jong en Victor Sikora. Max well en Litmanen zaten op de bank. Het is een luxe waar Ajax volop van profiteert. Van mentale druk lijkt Rafael van der Vaart geen last te heb ben. Hij had het moeilijk tegen Twente, al kreeg zijn eerste goal, al vroeg in de wedstrijd, weer typisch zijn signatuur. Met een omhaal wist hij het doel te vin den. De rol van de middenvelder verandert langzaam. Van assis tent-spits naar vormgever. Het bevalt hem goed. „Ik vind het prima. Als ik maar wel kan blij ven scoren." Dat wil de trainer ook, maar die wil de creatieve inbreng van zijn vedette vergro ten. „Hij was al belangrijk van wege zijn doelpunten, maar hij wordt nu ook belangrij k vanwe ge zijn passing." Koeman roem de het tweede doelpunt van de Heemskerker: „We mogen onze handen dichtknijpen dat hij bij Ajax speelt. Die tweede goal was fantastisch. Hij bezit kwa liteiten die weinig voetballers hebben." Ajax dankte de zege aan Rafael van der Vaart, maar ook aan in valler Mido. Want Ajax zat lang zo vast als een huis. Nadat FC Twente via een penalty, be nut door Polak, langszij was gekomen, domineerden de Tuk kers de tweede helft en waren veel dichter bij een treffer dan de Amsterdammers. De gelijk maker verlamde de thuisclub. De 1-1 leek onvermijdelijk naarmate de tijd verstreek. Ze ker toen ook nog Chivu gebles seerd uitviel en het elftal een tiental werd, omdat de wissels al waren verbruikt. Tot Mido - voor Ibrahimovic - de bal van af de linkerkant voorzette en ■■HHMBHnm van onze sportredactie STUTTGART - Turnster Verona van de Leur heeft dit weekeinde bij de wereldbekerfinales in Stuttgart drie medailles be haald. Zaterdag won de Neder landse (16) de finale op vloer en pakte ze brons op brug, gisteren eindigde ze andermaal als der de, op sprong. Alleen op het laatste onderdeel, de even- wichtsbalk, wist de Waddinx- veense geen podiumplaats te behalen: zevende. Hoewel het op balk mis ging, ze viel er net na de opsprong al af, sloot Van de Leur haar intema- 1 tionaal zware seizoen goed af. De scholiere komt later dit jaar nog wel in actie bij onder meer het gymgala (Eindhoven/Am- 1 sterdam) en een demonstratie- toernooi in Antwerpen, maar de belangrijkste wedstrijden zijn achter de rug. In Stuttgart bleek Nederlands beste turnster niet te lijden on- der de zware belasting van de laatste weken. Constante Na de drie medailles compli menteerde (bonds)coach Frank Louter haar door te stellen dat zijn pupil de succesvolste deel- 1 neemster was bij de wereldbe kerfinale. „Ze heeft aangetoond de meest constante te zijn tijdens en in de aanloop naar de wereldbeker wedstrijden. Er zijn niet veel turnsters die zich voor alle on derdelen kwalificeren. En dan ook nog eens zo'n oogst aan me dailles binnenhalen Vorig weekeinde behaalde Van de Leur bij de WK in Debrecen j in Hongarije zilver op vloer, in april van dit jaar was ze het suc- cesvolst. In Patras in Grieken land was het tijdens de EK vijf keer raak: drie zilver (landen- 1 wedstrijd, meerkamp, sprong) en twee brons (balk, vloer). Vooral op vloer ging het de laat ste tijd goed. Anaheim Van de Leur krijgt nu van Lou ter vier vrije dagen, daarna meldt ze zich weer bij haar club Pro Patria in Zoetermeer. De turnster gaat zich negen maan den lang voorbereiden op het 1 hoogtepunt van volgend jaar: de 1 wereldkampioenschappen in Anaheim. In Califomië moet Van de Leur zich in augustus met of zonder de Nederlandse ploeg zien te plaatsen voor de Olympische Spelen van een jaar t later in Athene. Voor kwalificatie met de lan denploeg, het doel van Neder land, volstaat een plaats bij de beste twaalf. Bij de wereldkam pioenschappen van 2001 in Gent eindigde Nederland nog als vijfde. ANP door Leo van de Ruit PARIJS - Mascotte Boris Jel- tsin klapte zijn handen stuk. Jevgeni Kafelnikov kan gaan rentenieren. Rusland heeft de Daviscup gewonnen. Voor de eerste keer, na verloren finales in 1994 en 1995. De primeur had de mooiste glans, want zij werd bereikt in Parijs tegen bekerhouder Frankrijk. Uitblinker Marat Safin en in valler Mikhail Joesjni schon ken Ruslands oud-president en de bekendste tennisser het op perste geluk. Safin won tegen de Franse debutant Paul-Hen- ri Mathieu en de Franse kop man Sebastien Grosjean zijn beide enkelspelen. Joesjni haalde het beslissende derde punt punten in een gedenk waardige vijfsetter. Hij boog twee sets achterstand om in onmogelijk geachte winst: 3-6 2-6 6-3 7-5 6-4. Joesjni bombardeerde zichzelf tot held omdat Kafelnikov er op het 'moment suprème' niets van bakte. Op de eerste dag verloor hij kansloos in drie sets van Grosjean en in het dubbelspel was hij op beslis sende momenten een onbehol pen stuntelaar naast degrootse Safin. Frankrijk, gesteund door de volle tribunes in het Palais Omni sport van Parijs-Bercy (15.000 kijkers), kon in het cru ciale dubbel door vechtjas Ni colas Escudé en balkunstenaar Fabrice Santoro een achter stand van 1-2 in sets ombuigen naar winst. Risico De titelhouder had daarna nog één punt uit de enkelspelen van gisteren nodig. De kansen lagen vooral in de laatste par tij, waarvoor Kafelnikov tegen Mathieu was voorzien. Na de winst van Safin in 3 uur 5 mi nuten op Grosjean (6-3 6-2 7-6) Mikhail Joesjni wordt op handen gedragen na zijn winst in de beslissende partij van de Daviscup. foto Philippe Wojazer/RTR greep de Russische captain Sjamil Tarpisjev in. Hij wissel de Kafelnikov, voor wie de Da viscup zo belangrijk was en die zoveel voor het Russische Da- viscupteam had gedaan in het verleden, voor de 20-jarige Mikhail Joesjni. Het was een risico. Joesjni speelde vijf par tijen inde Daviscup, verloor er toen vier. Kafelnikov was te moe, luidde de verklaring uit het Russische kamp. Tegen Mathieu had hij de beide eerste sets geen verweer. Zijn Franse leeftijdgenoot, debutant door dat Arnaud Clément met een polsblessure te kampen kreeg, daverde over hem heen: 6-3 6- 2. De zilveren schaal leek voor bestemd in Frankrijk te blij ven. Joesjni had zijn zenuwen beter in bedwang en kwam te rug in de wedstrijd. Hij won de derde set met 6-3 en de vierde met 7-5. In de sporthal werd het stiller en stiller. Knokker Inde vijfde set kwam er nieuwe hoop voor de Fransen toen Mathieu op 1-2 achterstand terugbrak. Joesjni stak de te genvaller weg en brak op zijn beurt weer. Hij gaf het daarna niet meer af. Jeltsin juichte. „Ik was in de stemming voor de overwinning. Joesjni heeft een sterk karakter en is een knokker. Ik was de talis man." Marat Safin was vooral blij voor Kafelnikov. „Jevgeni heeft zoveel voor het tennis ge daan. Wij verdienden de Da viscup te winnen. Joesjni zei alleen zijn best te hebben ge daan. „Toen ik twee sets ach terkwam, besloot ik gewoon mijn eigen tennis te spelen. Dan zou ik vanzelf zien wat er uit kwam." Droom Heel blij was natuurlijk Jevge ni Kafelnikov, en dankbaar. „De druk op Joesjni moet enorm zijn geweest. Hij heeft mijn droom gerealiseerd waar voor een fantastische Safin de basis heeft gelegd." De Fransen, erg succesvol in de Daviscuphistorie, legden zich neer bij het verlies. „Wij ge loofden in een nieuwe triomf", zei captain Guy Forget „De ontwikkeling van de finale was vreselijk. Maar dat is de sport." RTR/SID/ANP Van der Vaart treffend inkopte. Ajax - FC Twente 2-1 (1-1). 18. Van der Vaart 1-0, 42. Polak 1-1 (straf schop), 90. Van der Vaart 2-1. Scheidsrechter; Van Egmond Gele kaart: Chivu (Ajax). Aantal toe schouwers: 47.044. GPD Van het voetbal in het bui tenland zie ik eigenlijk alleen beelden van de Engelse en Duitse competitie. Dat hebben ze trouwens wel slim gedaan bij RTL5, ze laten eerst het Duitse voetbal zien en dan pas het Engelse. Als ze het omdraaien, haken veel mensen na het Engelse voet bal al af, omdat het voetbal in Duitsland volgens mij veel minder aantrekkelijk is. In Engeland lopen spitsen die op dit moment in een waan zinnige vorm verkeren. Als je nu naar Arsenal kijkt, dan zie je alleen Thierry Henry. Te gen AS Roma scoorde hij woensdag voor de Cham pions League drie keer en za terdag tegen Aston Villa schoot Henry er ook weer ge woon twee binnen. En dan die stiftbal bij die straf schop... Fantas tisch! Daaraan kun je zien dat Henry in vortn is en dat-ie overloopt van zelfvertrou wen. Ruud van Nistelrooij liet te gen FC Basel ook weer z'n klasse zien. Hij is uit een diep dal gekomen en heeft zich knap terug geknokt. Fergu son heeft hem ondanks de druk van buitenaf steeds la ten staan en dat is voor een voetballer een lekker gevoel. Maar nu krijg je gelijk weer van die discussies over wie de beste spits is. Volgens Johan Derksen is Henry de beste spits van de wereld en Van Ni stelrooij een goede tweede. Maar ik vind niet datje dat kunt zeggen. Want misschien loopt er in Zuid-Amerika wel een wereldspits die wij hele maal niet kennen. Voor Thierry Henry is zijn snelheid een sterk wapen, want hij is echt verschrikke lijk snel. Kijk alleen hoe hij André Ooijer tegen PSV z'n hielen liet zien. Dat is toch bijna niet te verdedigen. Als je Henry zou indelen zoals ze dat bij het motorracen doen, dan zit-ie in de klasse tot 1 OOOcc. Van Nistelrooij zit in de 250cc en de meeste verde digers in de 125cc. Ze scoren gewoon altijd, maar dat doen Vieri, Crespo en Owen ook. De kwalificatie 'beste spits' klopt dan ook niet, want er lopen gewoon heel veel goede rond. Spitsen maken keepers het leven zuur en soms krijgen ze ook een beetje hulp. Zoals Forlan gisteren bij die enor me blunder van Dudek. Je weet natuur lijk niet wat de gevolgen zijn van die blunder, maar het heeft Sander Westerveld destijds wel z'n kop ge kost Dudek heeft niet zo lang geleden een nieuw contract getekend waardoor hij bij Liverpool net zo veel verdient als Mi chael Owen. Dat brengt toch een bepaalde druk met zich mee en ik ben benieuwd hoe hij mentaal met deze situatie omgaat. Ik vind Dudek een heel goede keeper, dat heeft hij de laat ste jaren wel bewezen. En dat hij na die blunder met zijn handen voor zijn ogen lag, kan ik wel begrijpen. Er kij ken miljoenen mensen naar zo'n ivedstrijd en dan kun je wel door de grond zakken Eén ding weet ik zeker: als ik zo'n fout zou maken, dan ging ik ook met mijn handen voor mijn ogen liggen. Gérard de Nooijer Rafael van der Vaart maakt met een omhaal het eerste doelpunt voor Ajax. FC Twente-speler Patrick Pothuizen is verslagen. foto Olaf Kraak/ANP door Jaap van Essen ROTTERDAM - PSV, Ajax en Feyenoord wisten dit weekein de niet te overtuigen. Ze boek ten louter matige overwinnin gen (driemaal 2-1 in eigen huis) en speelden belabberd. Toch heeft Feyenoord misschien wel de meeste reden van de top drie om een beetje tevreden te zijn. De Rotterdammers speelden be roerd tegen FC Utrecht dat ge zien het spelbeeld recht had op meer dan de 1-1 dieinde 89e mi nuut in de knip leek te zitten. Het werd zoals de Rotterdamse aanhang zong echter 'helemaal niets' voor de ploeg van Foeke Booy. Paul Bosvelt prikte de bal namelijk nog fraai achter doel man Wapenaar, na een prima combinatie tussen Van Hooij donk en Buffel. Pierre van Hooijdonk? Ja inder daad. De spits stond na bijna twee maanden afwezigheid (6 oktober tegen Ajax) weer eens in het veld. Opvallend, want een week geleden dacht hij nog ze ker wel twee tot drie weken no dig te hebben om zij n beenbreuk te laten genezen. Coach Van Marwijk „Het ging allemaal wel heel snel. De planning was dat Pierre komende week nog een scan zou laten maken en daarna eventueel weer met de groep zou meetrainen. Maar al les kwam in een stroomversnel ling en zaterdag trainde hij met de groep mee." Van Marwijk was blij met de rentree van zijn aanvaller en lei der. „Ik had als voorwaarde dat hij op zijn minst moest kunnen invallen, anders had het geen zin hem bij de gröep te halen. Maar natuurlijk is het meteen te merken als hij er weer bij is. Al is het maar door zijn aanwezig heid in de kleedkamer." Gistermiddag stond Pierre van Hooijdonk derhalve met nog elf minuten te spelen klaar om in te vallen. De bedoeling was dat Big Pete zijn elftal door de laat ste tien minuten zou sleuren om de in de eerste helft verkregen voorsprong (treffer Emerton) vast te kunnen houden. Een beetje nieuw bloed kon Feye noord wel gebruiken. De Rot terdammers waren de hele wed strijd al de mindere van Utrecht en wankelden vooral na rust herhaaldelijk. Maar terwijl Van Hooijdonk klaar stond om Bombarda af te lossen gebeurde wat al tijden in de lucht hing. De Utrechtse uit blinker Bosschaart zette voor en Song misrekende zich volledig en dook zomaar onder de bal door. Stefaan Tanghe stond in eens helemaal vrij en produ ceerde een prachtige boogbal: 1-1. Van Hooijdonk moest dus in eens zijn elftal op sleeptouw ne men in een poging verdere averij in de strijd om de titel te voorko men. Dat lukte uitstekend. Want eigenlijk had de spits al snel een strafschop moeten krij gen nadat hij was aangetikt door Robert Roest Luttele mi nuten later was hij dus betrok ken bij de winnende treffer. Zijn versnelde rentree wierp dus vruchten af. Dat was maar goed ook, want binnen de selectie was iedereen doordrongen van het belang va n de wedstrijd. Aanvoerder Bos velt: „Als we vandaag niet had den gewonnen was het weer hier rumoerig geworden. Dat had je nu die ME waarschijnlijk al heen en weer zien vliegen Hoe dan ook, Feyenoord won en heeft een paar aanknopings punten om met iets meer opti misme vooruit te kijken. Van Hooijdonk is terug en dat scheelt een slok. Verder heeft Van Marwijk vooi'lopig een op lossing voor de linksbackposi tie. Daar speelde gisteren de Koreaan Song, Rzasa was bui ten het team gelaten. Van Mar wijk: „Tomas heeft de laatste tijd niet gelukkig gespeeld. We kregen te vaak goals tegen via zijn kant Song deed het op die fout bij het doelpunt na uitste kend. En dan was er nog de invalbeurt van Robin van Persie. De pu bliekslieveling werd dit seizoen al tweemaal uit de selectie gezet en publiekelijk diverse malen flink aangepakt. Mocht hij eens meedoen, dan was hij geen schim van het brutaaltje van vo rig seizoen. Gisteren verving hij gedurende twintig minuten de weer eens falende Lurling en Pietje Bell leek eindelijk zijn bravoure weer terug te hebben. Feyenoord - FC Utrecht 2-1 (1-0). 32. Emerton 1-0, 79. Tanghe 1-1,90. Bosvelt 2-1. Scheidsrechter. Luin- ge. Gele kaart: Lurling, Van Persie (Feyenoord). Aantal toeschouwers 44.000. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15