Twaalf arrestaties in Kenia China in de ban van de bom Bosnische Serviër Mitar Vasiljevic krijgt twintig jaar Noren mogen alleen thuis en buiten roken Indonesië dreigt met offensief in provincie Atjeh George Harrison laat bijna 100 miljoen pond na Nederland zou Patriots aan VS moeten leveren Oorzaak mislukken aanslag Israëlisch vliegtuig nog onbekend Byzantio blijkt toch geen tweede Prestige te zijn Zweeds referendum over euro Bestand rechtse militie Colombia Russische soldaat maakt amok Leden Abu Sayyaf opgepakt Diefstal gegevens overleden baby's Meer dan 80.000 occasions vind je op Schroder krijgt dreigbrieven Taxirit van zestienduizend kilometer (Si) AutoTrack.nl door Jessica Smeenk OSLO - De Noorse regering heeft gisteren aangekondigd dat zij van plan is roken in al le voor publiek toegankelijke gebouwen vanaf 2004 te ver bieden. Als dat doorgaat is het het eerste land ter wereld waar roken in alle restau rants, cafés en hotels verbo den zal zijn. Onder de nieuwe wetgeving kunnen mensen in Noorwe gen alleen nog in hun huis en buiten roken. Het voorstel kwam tot stand onder zware druk van de vakbonden van horecapersoneel. Die stelden dat hun leden vaker dan an dere bevolkingsgroepen, longkanker krijgen door passief roken. Critici zeggen dat de nieuwe regels veel te ver gaan omdat zij inbreuk maken op de rechten van individuen. „Wij zijn erg teleurgesteld", zei woordvoerder Knut Alm- quist van de Noorse toeris tenbranche. „De regering heeft duidelijk besloten de toeristische sector als gast heer te negeren. De helft van de gasten wil roken." Hij zei ook dat het voor rokers erg moeilijk zal worden als ze al leen buiten mogen roken in een land waar de tempera tuur de helft van het jaar on der nul is. Het voornaamste doel van de wetgeving is volgens minis ter Dagfinn Hoybraaten de bescherming van werkne mers. Ook bezoekers die niet roken moeten beschermd worden tegen passief roken, vindt hij. Duur Volgens de huidige wet moe ten alle openbare gebouwen waar meer dan een persoon werkt, rookvrij zijn. Maar in het bedrijfsleven zijn de werknemers niet voldoende beschermd naar de zin van de regering. Cafés, restaurants en hotels hebben wel rook vrije ruimtes, maar de con trole daarop is niet'voldoen de. Roken is in Noorwegen erg duur: 62 kronen (8,30 euro) per pakje, van twintig siga retten. RTR/ANP JAKARTA - Als de rebellen in Atjeh op 9 december geen vre desakkoord ondertekenen be gint het Indonesische leger een grootscheeps offensief tegen hen. Dat heeft de Indonesische mi nister van defensie, Matori Ab dul Jalil, gisteren gezegd, eraan toevoegend dat hij erop ver trouwt dat de ondertekening van het akkoord doorgaat zoals is gepland. Het in het Zwitserse Genève gevestigde Henry Dunant Cen trum voor Humanitaire Dia loog, dat bemiddelt bij vredes onderhandelingen tussen de rebellen en de Indonesische re gering, maakte eerder deze maand bekend dat er op 9 de cember een akkoord zou worden ondertekend. De strijd in Atjeh is de laatste tijd echter geëscaleerd, waar door het vredesproces in gevaar is gekomen. Gisteren staken zes rebellen in Bireun in het noor den van Atjeh een politieman dood die een bank bewaakte. In gen nabijgelegen clorp werden de lichamen gevonden van drie personen die waren doodge schoten. AP LONDEN - Ex-Beatle George Harrison heeft in zijn testament bijna 100 miljoen pond (bijna 155 miljoen euro) nagelaten. Dat blijkt uit documenten die gisteren, een jaar na Harrisons dood, zijn vrijgegeven. De waarde van Harrisons nala tenschap is volgens het docu ment ruim 99,2 miljoen pond (154,9 miljoen euro) bruto en 98,9 miljoen pond (154,4 mil joen euro) na aftrek van kosten. Aangenomen wordt dat Harri son het geld heeft verdeeld on der zijn familie en liefdadig heidsfondsen. Veertig procent van zijn bezit moet overigens naar de belasting. Paul McCartney en Ringo Starr, droegen gisteravond samen met Eric Clapton een benefietcon cert op aan Harrison in de Royal Albert Hall. Harrison overleed op 58-jarige leeftijd aan kanker. AP door Merle Tip DEN HAAG - De Bosnische Serviër Mitar Vasiljevic is giste ren door het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar. Vasiljevic is schul dig bevonden aan moord en par ticipatie in etnische zuiveringen in zijn woonplaats Visegrad, een stad in het zuidoosten van Bos nië, dichtbij de Servische grens. Vasiljevic is volgens de aankla gers niet 'de beruchtste onder de verdachten'. De 48-jarige ober, getrouwd en vader van twee kinderen, had echter contacten met de beruchte leider Milan Lukic van een paramilitaire groep. Hij droeg bij aan 'misda den tegen onschuldige slachtof fers', volgens de rechter enkel en alleen uit 'puur etnische haat'. De massamoord op een groep moslims, waarvoor Vasiljevic ook was aangeklaagd, achtte de rechter niet bewezen. De mos lims werden op 14 juni 1992 op gesloten in een huis, dat vervol gens in brand werd gestoken. Van de 65 opgeslotenen kwa men de meesten om, waaronder een baby van twee dagen oud. Volgens de aanklagers zou Va siljevic zich eerder die dag heb ben uitgegeven als medewerker van het Rode Kruis en zou hij de moslims, die etnische zuiverin gen vreesden, hebben beloofd dat hij ze naar een veilige plek zou brengen. Die 'veilige plek' was het huis dat om half tien 's avonds in brand werd gestoken. Vasiljevic had voor deze massa moord echter een alibi: hij had eerder die dag een ongeluk tij dens het paardrijden gehad en lag met een gebroken been in het ziekenhuis. Hoewel een onaf hankelijke expert had vastge steld dat de röntgenfoto's die Vasiljevic van zijn beenbreuk had geproduceerd van een an der been waren, is het volgens de rechter de aanklagers niet ge lukt het alibi te ontkrachten. Uit ziekenhuisdocumenten bleek dat Vasiljevic inderdaad die middag was opgenomen. Vasiljevic was wel aanwezig tij dens de moord op de vijf mos limmannen op 7 juni 1992. Ze ven islamitische plaatsgenoten werden toen meegenomen naar de oever van een rivier en daar, terwijl ze met hun gezicht naar het water stonden, neergescho ten door een paramilitaire ben de. Twee mannen hebben de executie overleefd. De veroordeelde gaf toe dat hij bij deze moordpartij aanwezig was, maar hij zou juist hebben geprobeerd zijn kompanen over te halen de mannen te laten gaan. Volgens rechter Hunt is echter voldoende aangetoond dat Vasiljevic op individuele ba sis verantwoordelijk kan wor den gehouden. GPD van onze redactie buitenland DEN HAAG - Als Amerika Ne derland om steun vraagt voor een oorlog tegen Irak, dan zou Den Haag in tegenstelling tot de Duitsers wel Patriot anti-lucht doelraketten moeten leveren. Dat zegt de voormalige bevel hebber van de Koninklijke Luchtmacht generaal b.d. B. Droste. Droste, thans voorzitter van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart (NIVR) in Delft en bestuurslid van het Instituut voor Internationale Betrekkin- gen Clingendaël, meent dat Patriot-raketten bij uitstek de fensieve wapens zijn die voor de Amerikanen bij een oorlog van grote waarde kunnen blij ken. Saddam Hoessein is bezig de wapeninspecteurs van de Ver enigde Naties te misleiden. De Britse regering beschikt over in formatie van de inlichtingen diensten dat Saddam honder den ambtenaren, partijleden, wetenschappers en zelfs boeren onder bedreiging met executie heeft opgedragen informatie over massavernietigingswa pens en essentiële onderdelen van wapens in hun woningen te verbergen. GPD/DPA/RTR zaterdag 30 november 2002 van onze redactie buitenland MOMBASA - De Keniaanse po litie houdt twaalf mensen vast op verdenking van betrokken heid bij de aanslagen van don derdag op een hotel en een Israë lisch vliegtuig in de Keniaanse stad Mombasa. Het zijn zes Pa- kistanen, drie Somaliërs, een Spanjaard, een Amerikaanse en een Keniaan. Naar verluidt zijn de Spanjaard en de Amerikaanse alweer op vrije voeten. Politiecommissa ris Philemon Abonjo had eerder al gezegd dat hij de arrestanten geen verdachten wilde noemen. Sommigen kunnen informatie geven die nuttig is voor het on derzoek, zei hij. Dat de meeste arrestanten geen Kenianenzijn, zal de Franse in lichtingendienst niet verbazen. Bronnen bij de dienst zeiden gisteren dat de Jemenitische imam sjeik Ali Sji'i mogelijk achter de aanslagen zit. Ali Sji'i geeft leiding aan de Raad van Imams en Predikers van Kenia. Die radicale moslimgroep zou onder de Jemenitische, Somali sche en Soedanese gemeen schappen in Mombasa leden hebben geworven. Ali Sji'i zou banden hebben met het terreur netwerk Al Qaeda in Kenia. De sjeik heeft elke betrokken heid bij de aanslagen ontkend. Tegenover het Franse persbu reau AFP beschuldigde Ali Sji'i de Israëlische inlichtingen dienst Mossad ervan propagan da tegen hem te verspreiden. „Ik weet dat het de joden en hun in lichtingendienst zijn die propa ganda over mij verspreiden, omdat ik de waarheid spreek over de valse joodse bezetting van Palestijnse grond", aldus de Jemeniet. Raadsel Het is nog een raadsel waarom de twee raketten die donderdag bij de Keniaanse havenstad Mombasa op een Israëlisch vliegtuig werden afgevuurd, hun doel hebben gemist. Het toestel werd vlak na het opstij gen van de luchthaven van Mombasa van geringe afstand beschoten. Op de plek waar de raketten werden gelanceerd, zijn giste ren nog zes kleinere projectielen gevonden. Eén ervan zat in een lanceerbuis, waarvan er op de bewuste plek twee zijn gevon den. Onderzoekers hadden de raketlanceerder die vermoede lijk bij de aanslag is gebruikt, al eerder gevonden en meegeno men. Militaire bronnen in Israël slui ten niet uit dat de daders zelf fouten hebben gemaakt of ge brekkige raketten hebben afge schoten. AFP/RTR/DPA/AP STOCKHOLM - Zweden houdt op 14 september een referen dum over het invoeren van de euro. Premier Persson maakte dat gisteren bekendDe politieke partij en waren het eerder op de dag eens geworden over de volksraadpleging. Direct na de bekendmaking steeg de koers van de Zweedse kroon ten opzichte van de euro. Zweden is lid van de Europese Unie, maar hanteert net als Groot-Brittannië en Denemarken nog steeds een eigen munteenheid. De bevolking is sterk verdeeld over de vraag of het land op de euro moet overstappen. Het aantal voorstanders lijkt af te ne men. Ook binnen het parlement bestaat verdeeldheid over in voering van de euro. RTR/ANP BOGOTA - Een hoofdrolspeler bij het geweld in Colombia, de Verenigde Zelfverdedigingsstrijdkrachten van Colombia (AUC), voert vanaf morgen geen aanvallen meer uit. Twee leiders van de rechtse AUC hebben gisteren in een open brief verklaard dat wat de AUC betreft er een unilateraal be stand van kracht wordt. De top van de AUC stelt daarbij wel dat de regering de bevolking moet beschermen in gebieden waar de AUC dat doet. Voorts behoudt de beweging zich het recht voor zichzelf te verdedigen. De AUC bestaat uit milities van in totaal zeker 11.000 man schappen, die de strijders van de linkse rebellenbewegingen Fare en ELN te lijf gaan met dezelfde wreedheden en tex-reur waar die groepen zich schuldig aan maken. ANP/AFP ROSTOV-AAN-DE-DON - Een Russische dienstplichtige heeft gisterochtend in het Kaukasus-gebex-gte het vuur ge opend op de tent waaxin zijn collega's van de grenswacht la gen te slapen. Acht soldaten kwamen daarbij om het leven en drie raakten gewond, meldde het leger. Volgens het ministexie van Noodsituaties ver-keerde de sol daat onder invloed van verdovende middelen. De schutter zou paddo's hebben gegeten. In het gebied waar de soldaten ver-? bleven, groeien paddestoelen en grassen die bij consumptie een hallucinerend effect hebben. AP ZAMBOANGA - Het leger van de Filipijnen heeft drie leden van de radicale moslimgroepering Abu Sayyaf gearx-esteerd. De drie worden ex-van verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op elf christenen en twee Amerikanen. Dat heeft de politie gisteren gezegd. Het leger ax-resteex-de de drie op het zuidelijke eiland Basilan bij een controlepost na een tip van bewoners. Abu Sayyaf is vooral bekendgeworden door ontvoeringen van Filipijnen en buitenlanders. In 2001 ontvoerde de beweging onder meer twee Amerikanen die later werden vermoord, AFP LONDEN - Uit bestanden van de burgerlijke stand in Gi'oot- Biïttannië worden geregeld de gegevens gestolen van kinde ren die voor hun eerste verjaardag zijn overleden. Criminelen proberen met de gegevens aan paspoorten te komen. Dat staat in een deze week verschenen rapport van het Hogerhuis over illegale immigx-atie. In totaal zijn de gegevens van meer dan duizend overleden ba by's ontvreemd, zo staatin het rapport. De politie heeft tot nu toe 39 mensen aangehouden in verband met de zaak. AP foto Dick Gillberg/AP tend aan de ankertouwen van de Byzan tio om te voorkomen dat het schip de ha ven zou uitvarenDe politie zette een deel van de haven in de omgeving van de lig plaats van de Byzantio af. Het schip kon de haven gisteravond verlaten. Frankx-ijk had gevraagd het schip voor vertrek uit Tallinn te controleren omdat het geen onveilige tankers meer in zijn wateren wil hebben. ANP Advertentie door Gert-Jan Broere PEKING - In China is een natio naal debat ontstaan over een ondex-werp dat nog niet zo heel lang geleden ondenkbaar was: de bewust ongehuwde moeder oftewel bom. De aanleiding is een lokale wet in de noord-Chi- nese pi*ovincie Jilin, die bepaalt dat ook een alleenstaande vrouw recht heeft op voortplan ting. Voor- en tegenstanders rollen over elkaar in afwachting van een uitspraak van China's hoog ste wetgevende macht, het Na tionaal Volkscongres. Dat zou met het aanpassen van de bevol- kings- en gezinsplanningswet deze ene maas kunnen dichten. Het debat is een goede indicatie van de enorme veranderingen waaraan de van oudsher tradi tionele Chinese maatschappij bloot staat. De nieuwe gezins planningswet is pas sinds sep tember van kracht. Maar bij het vaststellen van het recht op voortplanting (overigens bin nen de beperkingen die de één kind-politiek het volk oplegt) was het zo vanzelfsprekend dat dit bedoeld was voor wettig er kende stellen, dat die exacte be dinging niet in de wet is opgeno men. Er wordt nu gesproken over het neutrale 'burgers'. Gewillig oor Van die leemte heeft de provin cie Jilin nu gebruikt gemaakt, door te concluderen dat het recht dus ook geldt voor een vrouw, die er welovexwogen voor kiest niet te trouwen. De hele pi'oblematiek werd twee jaar geleden in gang gezet door Ye Fan, een hoog opgeleide, on- getx-ouwde vrouw uit de provin cie Sichuan. Ze wilde zwanger wox-den via kunstmatige inse minatie, maar haar verzoek werd geweigerd, omdat het vol gens de toen nog geldende wet niet mogelijk was. Ye en haar medestanders vonden in het provinciale volkscongx-es van Jilin echter een gewillig oor. BERLIJN - De Duitse bonds- kaixselier Schroder heeft brie ven ontvangen waarin hijzelf en zijn familie wordt bedreigd. Dat heeft hij gezegd tegen de Duitse zender ARD. Hij wijt de ongewenste post aan een 'hetze van de boulevard pers' tegen zijn beleid. ANP Activisten van Greenpeace proberen te vooi komen dat de Byzantio de Estlandse haven Tallin kan verlaten. van onze redactie buitenland PARIJS - De vrees van Frankrijk en Spanje voor een nieuwe olieramp als met de Prestige blijkt niet terecht. De Franse bewering dat het schip een soortgelijke x-oestbak is als de Prestige, klopt volgens het Noorse adviesbxxreau Det Norske Veritas (DNV) niet. Een uit de Estlandse haven Tallinn af komstige tanker die volgens Frankrijk omstreeks 4 december de Franse kust zou passeren op weg naar Singapore, blijkt naar Rotterdam te gaan om 50.000 ton zware olie te lossen. De Byzantio heeft alles om 'verdacht' te zijn: het roestig uitziende schip is eigen dom van een Griekse maatschappij Vi- zantio Shipping, heeft dezelfde x-eder - Crown Shipping - als de Prestige, is voor bijna 100 procent in handen van de groep Alfa, een grote Russische holding, de ka pitein is een Gx-iek, de bemanning hoofd zakelijk Aziatisch en het schip vaart oxxder de goedkope vlag van Malta. De Byzantio is, net als de Prestige, een 26 jaar oude enkelwandige tankei'. Leden van de milieuox-ganisatie Green peace hadden zich in Tallinn vastgeke- De voorstanders van de nieuwe bepaling stellen dat de vooruit strevendheid van Jilin een zege is voor de rechten van de vrouw. Daarmee roeien ze eigenlijk te gen de stroom in, want de positie van de vrouw is door de moder nisering van China alleen maar slechter geworden. Vrouwen zijn de eersten die op straat staan als er ontslagen vallen, ze verdienen minder dan hun man nelijke collega's en topposities in bedrijfsleven en politiek zijn een schaars goed. Tegenstanders van de Jilin-wet, die vooralsnog in de meerder- heid zijn, wijzen echter op de rechten van het kind. De Chine se maatschappij, waarin het 'traditionele' gezin (man, vrouw en één kind) ondanks alle veran- dexlngen nog steeds de hoek steen vormt, is keihard voor buitenbeentjes. Een kind heeft dus ook zijn rechten, vinden de critici, na melijk het recht om in een 'nor maal' gezin geboren te wox- den. GPD Yuchan Wang (met vlaggetje) en Liang Yuchun bewonderen Trafalgar Square vanuit de taxi die ze in Pekixxg namen. foto Adrian Dennis/EPA door Jessica Smeenk LONDEN - Een Britse taxichauffeur heeft met twee Chinezen een taxirit van dertien weken van Pekixxg naar Londen gemaakt. Gisteren zette de chauffeur zijn passagiers na 16.000 kilometer af op Trafalgar Square, meldde de krant The Times. De drie reden in die tijd acht uur per dag. De rekening van bijna 40.000 euro voor de rit door elf landen - waai'onder Rusland, Finland, Duitsland, Nedexland, België en Frank- xljk - wordt betaald door een televisiezender, die de reis heeft gefilmd. Het initiatief voor de x'eis was genomen door de Chinese regering met als oogmerk de Chinezen aan te moedigen Engels te leren sprekexr. Behalve chaufferen had Tony Arnold het geven van Engel se les als taak. De Chinese passagiers vex-telden dat zij van hun 'cabby' heel wat hebben opgestoken. „Mijn En gels is nu veel beter", zei de 26-jax'ige Yuchan Wang. Dankzij 'Taxi Tony' kent zij nu tal van En gelse uitdrukkingen. „You look like a million dol lars, doll" is er een van, zo demonstreerde zijOok Liang Yuchun (27) is tevreden. De taxichauffeur heeft een fijne tijd gehad, ver telde hij aan The Times. „Het was een verbazing wekkende reis. Overal waar wij kwamen, stonden de mensen met open mond te kijken." Alleen To ny's schoonmoeder is misschien niet zo blij als zij The Times leest. Liang Yuchun vertelde dat zij nu ook in het Engels kan zeggen: „Mijn schoonmoe der ziet eruit als dat schaap." ANP De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5