PZC Kritiek op compensatie campings LétÉ UITVERKOOP Vijfentwintighonderd jaar getrouwd Gimbrère 11 BOV-trofee voor Zierikzeese firma Organisaties positief over plan inlagen Brouwershaven wil zeshonderd jaar stadsrechten vieren ■«-1 !TTErLE!s Overleg moet meer zicht bieden op probleem verslaving LSD wil openbare discussie over problemen invulling locatie Duit in zakje Vrouw belandt in berm ■v-p /'éi, :u Stichting Tuin van Zeeland naar rechter zeeuwse almanak Jammer waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 30 november 2002 door Inge Heuff RENESSE - Firma Van der Vel de, Fruit-, Loon-, Verhuur- en Transportbedrijf uit Zierikzee heeft gisteravond in Hotel de Zeeuwse Stromen in Renesse de BOV-trofee 2002 in de wacht ge sleept. Deze prijs voor de Beste OndernemersVisie wordt jaar lijks uitgereikt door de Junior Kamer Schouwen-Duiveland. Behalve de winnaar waren ook Camping Duin Strand uit Scharendijke en Boekhandel de Vries uit Zierikzee tot de finale doorgedrongen. Het thema was Uitblinken, waar een bedrijf groot in kan zijn op een klein Schouwen-Duiveland. De voor zitter van de jury, R. Hessing, senator voor D66 in de Eerste Kamer, beargumenteerde de keuze voor Van der Velde als een bedrijf dat kans heeft gezien op het oog verschillende activitei ten uitgekiend te bundelen tot een samenhangend geheel. Het uitblinken lag 'm, volgens de jury, met name in de zorgvuldig doorgedachte wijze waarop het productieproces tot stand is ge komen van het bedrijf en dan met name wat betreft de aard beien. Dat Van der Velde ook kans heeft gezien enkele men sen uit de WAO in het bedrijf op te nemen, was een extra plus punt. Eigenaar K. van der Velde was zo blij verrast dat hij tegen zijn gewoonte in er geen woorden voor had. Hij kon alleen zijn kinderen en medewerkers be danken. De Junior Kamer vier de zijn eerste jubileum en had daarvoor de vier eerdere win naars van de BOV-trofee uitge nodigd. Oud-journaallezer Harmen Siezenpresenteerdede avond. Voorafgaand aan de prijsuitreiking hield N. Schraag een interactieve lezing over Netwerken, een activiteit die al tijd gekoppeld is aan dit soort bijeenkomsten. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De raadsfractie van Leefbaar Schouwen-Dui veland (LSD) vindt dat het col lege ernstig tekortschiet in de besluitvorming rond de invul ling van de camping-compensa tielocatie bij Renesse. Fractievoorzitter P. Berrevoets- Ringelberg meent dat B en Wde raad ten onrechte uitspraken in de mond leggen. In een brief aan het college vraagt LSD om na dere uitleg over de 'kwestie Kooman' en wordt aangedron gen op een verdere afhandeling in de openbaarheid. Vorige week werd bekend dat de geplande vestiging van het ca ravanpark Noorderduin aan de Rampweg in Renesse niet door gaat. De nieuwe camping van C. Kooman zou dienen ter com pensatie van het gedeeltelij k ge saneerde Berkenhof. De provin cie dwarsboomt die afspraak tussen het (voormalige) college en de eigenaar van Chanremo. De Provinciale Commissie Om gevingsbeleid (PCO) staat op het standpunt dat de eigenaren van de Berkenhof zijn betaald voor opheffing van hun bedrijf en de plannen van Koomanals een nieuwvestiging moet wor den gezien. Zo'n ontwikkeling druist in tegen de streekplanuit werking én de Regiovisie Schouwen-West, aldus de PCO. Brief De raad is in twee besloten bij- eenkomsten door het college in- gëlicht over de problemen bin- SCIIERPENISSE - De Neder lands Hervormde Gemeente van Scherpenisse zit in geldnood. Alle leden is per brief gevraagd een duit in het zakje te doen om de financiële problemen het hoofd te bieden. Bij het opstellen van de begro ting van volgend jaar kwam de kerkvoogdij tot de conclusie dat de inkomsten een behoorlijk stuk lager liggen dat de ver wachte uitgaven. Ook het jaar 2002 zal naar verwachting niet positief worden afgesloten. De problemen zouden te wijten zijn aan de collectes die steeds min der geld opbrengen en de afna me van het aantal giften. Ook hebben een aantal gemeentele den hun vrijwillige bijdrage (nog) niet betaald. De kerk voogdij vraagt haar leden gul uit de hoek te komen om zo de tekorten weg te werken. Op de Rijksweg A58 ter hoogte van Goes is gisteravond een 28- jarige Goese automobiliste in de berm beland nadat zij werd ge sneden door een onbekend ge bleven automobilist. De vrouw trapte op de rem waardoor ze in een slip raakte, een paaltje in de berm omver reed en tot stilstand kwam in de linkerberm. Ze kwam met de schrik.vrij, haar auto had scha de aan de voorzijde. nen de Regiovisie. Volgens LSD wekt het college in een brief ten onrechte de indruk dat het de raad is die aanstuurt op een al ternatieve oplossing voor Koo man om zo de miskleun goed te maken en een gang naar de rechtbank te voorkomen. Ver wezen wordt naar een mogelijke uitbreiding van Koomans' be staande camping in het kader van de zogeheten fruitgaardre- geling. „Dit is typisch zo'n brief die la ter door het college uit de kast kan worden gehaald om de raad voor het blok te zetten als zijnde een eerdere afspraak. Het heeft er zo alle schijn van dat er weer een besluit in de achterkamer tjes is genomen.Waarom komt Kooman opeens wél in aanmer king voor de fruitgaardregeling en zijn buren niet? Volgens ons is er op deze manier geen sprake van een heldere, transparante besluitvorming. LSD eist inzage in de twee nega tieve ambtelijke adviezen om trent de eerdere afspraken die destijds onder verantwoorde lijkheid van oud-wethouder C. Veerhoek met Kooman zijn ge maakt over de invulling van een hoekje van de compensatieloca tie. De fractie wil weten waar om de commissie ruimtelijke or dening niet is geïnformeerd over het bestaan van het negatieve advies. Binnen dat kader is LSD benieuwd te horen of de ge meente navraag heeft gedaan bij de provincie over de haal baarheid van de optie Noorder duin. En zo ja, of Kooman op de hoogte was van de wankele rea liteit rond zijn plan. Ook zet LSD vraagtekens bij de toepas sing van de fruitgaardregeling als alternatief voor Kooman. De vijftig gouden echtparen werden op het gemeentehuis ontvangen. foto Marijke Folkertsma door Margritta van den Berge ZIERIKZEE - Keurig opgedoft, heren in colbert met manchet knopen en dames in mantelpak, kwamen gisteren precies vijftig echtparen samen in het gemeen tehuis om hun gouden huwe lijksfeest te vieren. „Vijftig maal vijftig. Dat maakt dat jul lie samen 2500 jaar in de echt zijn verbonden", rekende orga nisator Nannie Dorst uit. „Ja, de heren houden het lang vol", mompelt één van de man nelijke aanwezigen gniffelend. Hij wordt direct bestraffend aangekeken door zijn vrouw. Samen met hun buren, die even eens hun vijftigjarig jubileum vierden, haalt het echtpaar Van der Weij den herinneringen op aan 'die goeie ouwe tijddie ach teraf bezien toch niet altij d even prettig was. Reünie Volgens Dorst heeft de bijeen komst ook iets weg van een reü nie. „Veel mensen kennen elkaar." Dorst kreeg veel enthousiaste reacties op het initiatief. Ook van de jubilerende echtparen die geen kans zagen om de bij eenkomst bij te wonen vanwege ziekte of andere bezigheden. Zij worden met een brief en een bloemstuk toch in het zonnetje gezet. Over de gerimpelde gezichten trekt een glimlach wanneer bur gemeester J. Asselbergs het ge dicht Wij zijn overlevers voor draagt. Terugblikkend op alle veranderingen die in de loop van vijftig jaar plaatsvonden, klinkt er regelmatig een 'tja' uit de mond van A. van Leeuwen, die zij n vrouw leerde kennen tij - dens een nachtrit van de motor club. „Zij is nog steeds mijn mo torengel", zegt hij trots. Zijn vrouw schiet in de lach. „Hij koos mij uit als bijrijder om de kaart te lezen", legt ze uit. Sindsdien zij n we elkaar trouw gebleven." De duinkonijnen uit de kop van Schouwen, zoals ze zichzelf noemen, luisteren aandachtig hoe de burgervader herkenbare en komische ontwikkelingen de revue laat passeren. „Jullie leef den in een tijd waarin de kleur roze nog alles te maken had met baby's. En homo betekende ge woon 'mens'." Na de toespraak vertolkt trou badour Engel Reinhoudt in plat Zeeuws een aantal voorvallen uit vroegere tijden. Al gauw dei nen hoofden mee op het refrein 'Hé Jan, maak de kachel maar 'es an'. Wanneer de herinnerin gen aan het ritueel weer boven komen, knikken velen instem mend. „Ja, het was een heel gedoe om dat ding aan de praat te krijgen." Advertentie jaar BOY vooruitstrevend ondernemerschap Het BOV-team feliciteert met het behalen van de BOV TROFEE 2002 met als thema acceleratie Met dank aan alle sponsorjrdie dit lustrum mede mogelijk hebben gemaakt, want zonder-sponsors geen BOV TROFEE door Marcel Modde OUWERKERK - Het heeft er alle schijn van dat uiterlijk in 2004 wordt begonnen met de herinrichting van de Ouwer- kerkse inlagen. Het 'reddings plan' dat Staatsbosbeheer door een gespecialiseerd bu reau heeft laten opstellen, werd bij de presentatie giste ren door vertegenwoordigers van uiteenlopende organisa ties positief ontvangen. Staatsbosbeheer wil nu zo snel mogelijk de uitvoering in gang zetten, aldus C. de Lange. Met name het binnenhalen van de nodige vergunningen, vergt veel tijd. Het gebied achter de Weg van de Buitenlandse Pers valt onder de Natuurbescher mingswet. Veranderingen worden binnen dat kader nauwlettend getoetst aan de noodzaak. Provinciewoord voerder J. Beijersbergen ver wacht evenwel geen proble men op dat vlak. Volgens hem moet het mogelijk zijn de ont- gravingsvergunningen binnen een j aar rond te krijgen. Het ei genlijke werk in het gebied duurt naar zijn inschatting amper langer dan twee maan den. Om de waterkwaliteit in beide plassen te verbeteren en het gebied ^tevens weer aantrekke lijk te maken voor zeldzame kustvogels, heeft het bureau Royal Haskoning uit Rotter dam een aantal maatregelen opgesteld. Het meest ingrij pende is het gedeeltelijk af- De zanddijk wordt gedeeltelijk afgegraven. graven van de zanddijk die de inlagen in tweeën splitst. Zo ontstaat er centraal een open schorrengebied, dat meer uit nodigend is voor broedvogels. Door het afgraven krijgen de drie kleine caissons een promi nentere plek in het landschap. Met de zestienduizend kubie ke meter zand die daarbij vrij komt, wil Haskoning onder meer twee broedeilandj es aan leggen. Door bovendien 's win ters het grondwaterpeil met 35 centimeter te verhogen, wordt de groei van zeekraal en duin vegetatie gestimuleerd en ver dere verruiging van de be groeiing tegengegaan. Aan de rand van de inlagen komen uitkijkpunten. Het gebied zelf wordt niet toegankelijk voor publiek. De maatregelen zijn nodig om een verdere achteruitgang van het natuurgebied tegen te gaan, aldus De Lange. In te genstelling tot dertig jaar ge leden zijn de Ouwerkerkse in lagen nauwelijks nog in trek bij pioniersvogelsoorten.De uitvoering van het plan vergt foto Marijke Folkertsma een investering van 678.000 euro. Dat geld moet deels bij een worden gebracht uit diver se subsidiefondsen. Daarnaast wordt uitgegaan van een bij drage van de drie partners in deze: Staatsbosbeheer, pro vincie en het Waterschap Zeeuwse Eilanden. De presentatie van het plan werd bijgewoond door verte genwoordigers van overheids- natuurbeschermingsorgani saties, het aangrenzende Mu- seum Watersnood 1953 en de dorpsraad van Ouwerkerk. door Inge Heuff BROUWERSHAVEN - Nu blijkt dat Brouwershaven al in 2003 kan vieren dat het zeshon derd jaar stadsrechten heeft, wil de stadsraad dit niet onge merkt voorbij laten gaan. Con crete plannen zijn er echter nog niet. De stadsraad is enigszins over vallen door de ontdekking van de wetenschappers H. van En- gen en C. Cappon dat het stads- privilege van Brouwershaven gedateerd is op 7 februari 1403. Tot deze ontdekking, die don derdag bekend werd gemaakt, gingen de deskundigen er altijd vanuit dat de smalstad in 1477 stadsrecht had gekregen. „De ontdekking maakt van 2003 een bijzonder jaar voor Brouwer shaven", stelt R. Op de Beek, voorzitter van de stadsraad, vast. „Maar 7 februari is wel erg kort dag om nog voor die tij d ac tiviteiten te bedenken en uit te voeren. Ik kan me voorstellen dat we ons voor de viering rich ten op het zomerseizoen, als ook de vaste toeristen er zijn." De stadsraad zal zich buigen over een passende viering in sa menwerking met de gemeente. Op de Beek: „We staan open voor initiatieven en ideeën van de bevolking. Zo'n viering is een mooie gelegenheid om Brou wershaven goed op de kaart te zetten." Gemeentearchivaris H. Uil kan zich nog herinneren dat in 1986 het 700-jarig bestaan van Brou wershaven werd gevierd, onder andere met de uitgave van een boek. Die viering was gerela teerd aan de verkoop, in 1286, van een lap grond aan de Greve- lingen door Jan van Renesse aan graaf Floris V. De graaf stichtte er een dorpje met haven, het huidige Brouwershaven. Dat heeft zich in de relatief korte tijd van ruim honderd jaar op gewerkt van een nieuw dorpje tot een smalstad van betekenis. „De organisatie van de viering van zeshonderd jaar stadsrech ten is vooral een aangelegen heid van de stadsraad zegt Uil, „maar de gemeente zal zeker be reid zijn mee te denken. Er is voor zo'n viering echter geen potje gereserveerd dus zal er eerst bekeken moeten worden wat haalbaar is." MIDDELBURG - De Stichting Tuin van Zeeland heeft bij de rechtbank in Middelburg be roep ingesteld tegen de beslis sing van de gemeente Veere om toch een kapvergunning te verlenen voor de Hogelandse- weg. De stichting had eerder be zwaar gemaakt tegen de kap vergunning. Dat bezwaar is door het collegegegrond ver klaard. Desondanks besloot de gemeente nadien de kapvergun ning te handhaven. Naast het instellen van een beroep, heeft de stichting bij de rechtbank om een voorlopige voorziening gevraagd. Daarmee wil ze voor komen dat het waterschap Zeeuwse Eilanden op 2 decem ber begint met de rooienvoordat de rechter een uitspraak heeft gedaan op het beroepschrift. Advertentie ojiff p j 28, 29 en 30 november V mnkelj Dam 61 Midde|burg door Esme Soesman ZIERIKZEE - Zo'n twintig per sonen op Schouwen-Duiveland zijn ernstig drugsverslaafd. Het aantal alcoholverslaafden ligt in deze regio hoger dan het Zeeuws gemiddelde. Begin vol gend jaar zitten vertegenwoor digers van onder meer gemeen te, politie, justitie en ZCAD om de tafel om meer grip te krij gen op de verslavingsproblema tiek. De bedoeling is beter in beeld te krijgen wat de omvang is van de verslavingsproblematiek op Schouwen-Duiveland en hoe er het beste mee kan worden om gegaan. Vorige week traden ge meente en woningbouwcorpo ratie Zeeuwland over hetzelfde onderwerp in gesprek. De wo ningbouwvereniging wordt heel direct geconfronteerd met ver slaafden, doordat ze te maken krijgt met zaken als niet betaal de huur en overlast door bij voorbeeld onderhuurders. Ge meente en Zeeuwland willen gezamenlijk kijken wat er aan dat probleem te doen is. Donderdag besloot de voltallige gemeenteraad vast te houden aan het nulbeleid, het niet gedo gen van coffeeshops voor de ver koop van softdrugs. Niet, aldus wethouder A. van der Wouden, omdat het gemeentebestuur haar ogen sluit voor de versla vingsproblematiek. Integen deel. De bedoeling is juist door overleg het probleem 'goed op het netvlies te krijgen'. Bij hard drugs wordt vaak, schetst de wethouder, ten onrechte alleen aan heroïne gedacht. Tegen woordig gaat het echter vooral om middelen als xtc en cocaïne. Ook is de grens tussen hard drugs en softdrugs minder strak te trekken. Vergeleken met een aantal jaren geleden is het THC- gehalte (de verslavende stof) in hasj 1700 keer hoger gewor den. Harde lijn Het overleg met het Zeeuws consultatiebureau voor versla vingszorg ZCAD en andere be trokkenen moet onder meer dui delijkheid scheppen over acties die worden ondernomen. Zo kan de politie kiezen voor het volgen van een harde dan wel zachte lijn. Ook kan worden ge sproken over preventieve maat regelen, zoals afspraken met de horeca en voorlichting op school. (Advertentie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Een Walcherse meneer van jaren klopte aan bij zijn dok ter met een verzoek. Of 'ie viagra krijgen kon. Dat kon, zei de dokter. Een tijdje later zag de huis-a arts zijn patiënt weer. Be langstellend informeerde hij of de pillen bevielen. Ja, nou, aanvankelijk wel, zei de Walchernaar. „Maar dan bedenk ik wat dat 't kost en dan hangt 'ie weer,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59