Blazekop risico voor omgeving Laat haar niet vallen Giro 222111 NOOT 0900-8212411 Brouwershaven wil stadsrechten vieren Varkensboer beraadt zich op bezwaren Monumentale molen wordt opgeknapt Gevonden voorwerpen met maritiem verleden FAMILIEBERICHTEN door Mieke van der Jagt OVEZANDE - De gemeente Borsele maakt zich zorgen over molen De Blazekop in Ovezan- de. De molen, eigendom van de familie De Baar, draait al een poos niet meer en gaat hard achteruit. Het verval heeft al zo danig toegeslagen, dat de omge vingvan de molen niet meer vei- lig is. Wethouder A. van Opdorp meldt dat de gemeente een mo lenmaker in Middelburg inmid dels opdracht heeft gegeven om het monument zodanig te con serveren dat het veilig wordt. „Gelukkig staat de Blazekop nergens vlakbij, ook niet bij het woonhuis. In een bebouwde omgeving had de boel al lang moeten worden afgezet met rood-witte linten." De molen maker heeft het echter, volgens Van Opdorp, zo druk dat hij nog niet aan de opdracht kon begin nen. De wethouder vertelt dat veilig heid één ding is, een monument onderhouden is heel wat anders. „Het probleem is dat de molen weliswaar gemeenschappelijk bezit is, maar particulier eigen dom. We willen allemaal dat de molens intact blijven en liefst draaiend de omgeving verfraai en. Maar het onderhoud is duur en moet worden opgebracht. De gemeente heeft geen grote pot geld voor het opknappen en on derhouden van molens. Als er wat aan de Blazekop moet ge beuren, zal dat uit het particu lier initiatief moeten komen." Vervallen Van Opdorp brengt in herinne ring dat de gemeente de afgelo pen jaren alle moeite heeft moe ten doen om de Vijf Gebroeders in Heinkenszand bestuurlijk onder de pannen te krijgen. De gemeente kocht die molen, droeg hem vanwege de Rijks subsidieregels over aan een stichting maar moest er ook weer een hoop geld bij doen om het restauratieplan op gang te krijgen en te garanderen. „Nu zien we de Blazekop, tien jaar geleden nog dik in orde, rap vervallen. Maar ook in Hoede- kenskerke is de toekomst van de molen onzeker. We kunnen niet overal tonnen in stoppen, want die hebben we niet. Als de molens zijn opgeknapt, moe ten ze vervolgens in gebruik blijven, want net als het men selijk lichaam, slijt een molen het hardst als je er niks mee doet." De gemeente heeft al wel hier en door Inge Heuff BROUWERSHAVEN - Nu blijkt dat Brouwershaven al in 2003 kan vieren dat het zeshon derd jaar stadsrechten heeft, wil de stadsraad dit niet ongemerkt voorbij laten gaan. Concrete plannen zijn er echter nog niet. De stadsraad is enigszins over vallen door de ontdekking van de wetenschappers H. van En- gen en C. Cappon dat het stads- privilege van Brouwershaven gedateerd is op 7 februari 1403. Tot deze ontdekking, die don derdag bekend werd gemaakt, gingen de deskundigen er altijd vanuit dat de smalstad in 1477 stadsrecht had gekregen. ,,De ontdekking maakt van 2003 een bijzonder jaar voor Brouwer shaven", stelt R. Op de Beek, voorzitter van de stadsraad, vast. „Maar 7 februari is wel erg kort dag om nog voor die tij d ac tiviteiten te bedenken en uit te voeren. Ik kan me voorstellen dat we ons voor de viering rich- daar een lijntje uitgegooid om te zien hoe De Blazekop eventueel te redden zou zijn. De familie De Baar, die verantwoordelijk blijft voor de veiligheid, moet van de Blazekop af willen en er zou een rechtspersoon moeten komen voor het beheer. Dat kan nooit de gemeente zijn, omdat Monumentenzorg gemeenten nauwelijks subsidieert. De gemeente kan op haar beurt wel weer stimuleringssubsi dies en ondersteuning in het vooruitzicht stellen voor een particulier initiatief dat de mo len in al zijn glorie kan herstel len. ten op het zomerseizoen, als ook de vaste toeristen er zijn." De stadsraad zal zich buigen over een passende viering in sa menwerking met de gemeente. Op de Beek: „We staan open voor initiatieven en ideeën van de bevolking. Zo'n viering is een mooie gelegenheid om Brou wershaven goed op de kaart te zetten." Lap grond Gemeentearchivaris H. Uil kan zich nog herinneren dat in 1986 het 700-jarig bestaan van Brou wershaven werd gevierd, onder meer met de uitgave van een boek. Die viering was gerela teerd aan de verkoop, in 1286, van een lap grond aan de Greve- lingen door Jan van Renesse aan graaf Floris V. De graaf stichtte er een dorpje met haven, het huidige Brou wershaven. Dat heeft zich in de relatief korte tijd van ruim hon derd jaar opgewerkt van een nieuw dorpje tot een smalstad van betekenis. door Harold de Puysseleijr OOSTBURG - Oostburg Var kens BV en eigenaar Van Sleu- wen beraden zich met hun advo caat J. van Groningen nog op stappen tegen het besluit van de gemeente Oostburg drie var kensstallen in die gemeente te verzegelen. De gemeente greep naar dat middel omdat de stallen inder tijd niet volgens de bouwvoor schriften zijn gebouwd. Nu de stallen leeg staan doordat twin tigduizend met het verboden hormoonpreparaat mpa be smette varkens zijn vernietigd, zag de gemeente haar kans schoon om Oostburg Varkens en Van Sleuwen opnieuw de voet dwars te zetten. De stallen aan de Maagdenbergweg, Coxyde- weg en Sophiaweg zijn vorige week dichtgetimmerd. Rapport Raadsman Van Groningen laat namens zijn cliënten weten dat hij het vreemd vindt dat de ge meente nu pas overgaat tot ver zegeling van de stallen. „Er ligt al meer dan een jaar een rapport over de brandcompartimenten ring. Wij hebben daar een desr kundige naar laten kijken en die heeft alternatieven voor de brandveiligheid aangedragen, Daar is door de gemeente nooit op gereageerd." Van Groningen voert momen teel overleg met Oostburg Var kens en Van Sleuwen over de nu te volgen strategie. „We kunnen weer gaan procederen, maar ik weet niet hoe dat allemaal gaat verlopen. Dat is ook afhankelijk van wat Oostburg Varkens en Van Sleuwen willen." De gevolgen van de verzegeling van de stallen voor eigenaar Van Sleuwen en exploitant Oost burg Varkens zijn groot, aldus de raadsman. „Als daar geen varkens mogen worden gehou den, staat daar een investering waar je geen gulden voor terug krijgt." Tegen de maatregel van de gemeente kan gedurende zes weken bezwaar worden ge maakt. „We gaan onderzoeken of er succesvol kan worden geprocedeerd", zegt Van Gro ningen. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Bijzondere voorwerpen die bij de wrakop ruiming in de Westerschelde zijn aangetroffen, zijn gister avond door Rijkswaterstaat of ficieel overgedragen aan het Zeeuws maritiem Muzeeum in Vlissingen. Rijkswaterstaat vindt dat het museum beter de cultuurhistorische voorwerpen op waarde kan schatten, behou den en beheren. De collectie bestaat uit ge bruiksvoorwerpen aan boord, onderdelen van ladingen en de len van scheepswanden. Een deel van de collectie is inmid dels opgenomen in de vaste ten toonstelling van het Muzeeum. Het zijn geen kunstwerken, maar voorwerpen met een mari- tiem-historische betekenis. De spullen vertellen een verhaal dat past in de lijn van het muse um. Onder de opgediepte voorwerpen zijn spullen die ge vonden zijn in een Duitse 'Vor- postenboot' die in de Tweede Wereldoorlog in de monding van de Westerschelde door de geallieerden tot zinken is ge bracht. „De spullen die bij de wrakop ruiming voor cle verdieping van de Westerschelde naar boven komen, kunnen niet allemaal geschaard worden onder de ty pering schroot. Maar verder hebben wij er geen verstand van", zegt J. Geluk, voorlichter van Rijkswaterstaat. Daarom is enkele jaren geleden de hulp ingeschakeld van het toenmalige Stedelijk Museum Vlissingen, dat inmiddels is overgegaan in het Zeeuws mari tiem Muzeeum. zaterdag 30 november 2002 Voorlopig wordt de Blazekop alleen geconserveerd; de gemeente is niet van plan te betalen voor het res taureren en draaiende houden van de molen. foto Willem Mieras Montblanc Baume&Mercier Tag Heuer Maurice Lacroix Nina Ricci Voor een waardig afscheid Uitvaartverzorging S c houwen-Duiveland Voor algehele begrafenissen en crematie Begrafenis- en crêmatieverzekering Vervoer binnen- en buitenland 0111 -462600 J. W. de Keyzer Hogezoom 144 4325 CM Renesse - Enige en algemene kennisgeving - Zacht en kalm is op 25 november 2002, in de leef tijd van 91 jaar overleden, onze lieve en zorgzame mama, schoonmoeder, oma en mama's oma JOHANNA ADRIANA CATHARINA SOREL-SCHOOLMEESTER sedert 1957 weduwe van A. C. A. L. Sorel Sassenheim: Annie en Cor Middelburg: )enny Middelburg: Ria Athene (Gr.): Ilse en Vangelis Stefanie Naxos (Gr.): Monique en Apostolis Xancler Isabella Duivendrecht: Coert en Carla Veerseweg 46, 4332 BH Middelburg. De crematie heeft in besloten kring plaatsgevonden. Op 25 november 2002 is overleden mijn zorgzame schoonzus JOS SOREL-SCHOOLMEESTER Betsy Schoolmeester "Je kind zal het maar hebben!" Een hersenaandoening bij kinderen is heel ingnjpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen. We doen dat door het financieren van wetenschappelijk onderzoek en /cBF« JM 3* 'ie' 9even van voorlichting, Geef daarom gul. Hersenstichting Nederland dcr> Korte HoulMrfi.jl 10.25'! CD 's-Gravgihage 070 - 360 48 16 www leisenslicnimg r, VJ I lü OQU In ons land wordt 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Via familie, school, werk, buren of kennissen hebben veel meer mensen er mee te maken. Steun daarom ons werk. Dat is letterlijk van levensbelang. Het Nationaal Epilepsie Fonds staat voor: - wetenschappelijk onderzoek - voorlichting via een infolijn, folders en brochures -begeleide vakantieactiviteiten - individuele hulp - epilepsieprojecten in ontwikkelings landen Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsie Infolijn: 0,10 per minuut) Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270,3990 GB Houten www.epilepsie.nl UnvaaiiTondememing H. Jobse b 'f&f B,J KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER juweliers van vader op zoon sinds 1834 Fabary de Jonge - lange Kerkstraat 30-44(31 JK Goes - Postbus 91 Uw zong in onze handen voor geheel WaLchenen Bouwcentra aan: Buitenhovelaan 1 te Middelburg Industrieweg 20 te Vlissingen Kantooradres'. Oude Rijksweg 54 4339 BD Nieuw en Sint Joosland Tel,: 0118 462205 TeL: 0118 633093 www.hjobse-uitvaart.nl Email: hJobse@hjobseHiitvaart.nl Tevens beschikken wij over een nazorg-consulente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 56