Proef met knip in weg Kloetinge PZC PZC D ERPLEZIER ROND KERST f Luisteren met verstopte oren Politiek Tholen is aan zet over geld voor winkelbeleid Ze laten ons gewoon naar de verdommenis gaan 13 Maatregel tegen sluipverkeer Zomerweg krijgt maand om zich te bewijzen Koren zingen samen in Goes Schoorsteen van Nedalco mag tegen de vlakte Lété winnaar BOV-trofee Brandweer blust schoorsteenbrand Belg betaalt bloemkolen duur Gereedschap weg bij inbraak Wintermarkt in Westkapelle Pinnen met gestolen pas bestraft Straf voor verzwijgen autobezit Meezingen in Kerkje Ellewoutsdijk 13 NIEUW: M H0NDE" mE zaterdag 30 november 2002 door Rolf Bosboom KLOETINGE - Begin volgend jaar wordt gedurende een maand een proef gehouden met een 'knip' in de Zomerweg in Kloetinge. Het Goese college van burge meester en wethouders heeft daartoe besloten, op voorwaar de dat ook de raadscommissie grondgebied ermee akkoord gaat. Begin vorig jaar werden ver keersplannen voor Kloetinge gepresenteerd. Deze waren tot stand gekomen in nauw overleg met een groot aantal bewoners. Het pakket bestond uit drie maatregelen: 30-kilometerzone in het hele dorp, éénrichtings verkeer op de Oostmolenweg en een 'knip' in de Zomerweg. Handtekeningen De eerste twee maatregelen le verden geen weerstand op; over de 'knip', bedoeld om sluipver keer te weren, ontstond echter veel discussie met als resultaat onder meer een handtekenin genactie. Afgelopen juni, tij- GOES - De Stichting WWZ- concerten houdt zaterdag 7 de cember een koor- en samen- zangavond in de Grote Kerk in Goes. Tijdens de bijeenkomst wordt veel samen gezongen en er tre den enkele grote koren op. Die zijn samengesteld uit andere koren uit de Delta. De Lofzang uit Goes en Elim uit 's Graven polder vormen samen een groot mannenkoor. Con Amore uit Dirksland en Jigdaljahu uit Barendrecht zin gen samen in een groot jonge renkoor. Pieter Heykoop zorgt voor de orgelsoli en voor de be geleiding van de samenzang. De kerk is open vanaf 19.00 uur en het programma begint om 20.00 "uur. dens de jaarlijkse praatavond, liepen de gemoederen opnieuw dusdanig op dat wethouder M. 't Hart besloot even pas op de plaats te maken. Hij nodigde te genstanders uit om in de ver- keersgroep over de voor- en na delen van een proef te praten. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De groep werd het er vrijwel unaniem over eens toch een ex periment te houden. Deze duurt een maand en geen drie maan den, zoals eerst de opzet was. Verder garandeert de gemeente dat zij direct na afloop van die maand de blokkerende paal weghaalt. Alle bewoners wor den vervolgens in staat gesteld hun oordeel te geven over de ef fecten van de 'knip'. Op basis daarvan beslist de ge meente of de maatregel defini tief wordt. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat het experiment zou worden uitgevoerd na de recon structie van de kruising Patijn- weg-Lewestraat. Dat werk heeft echter vertra ging opgelopen, onder meer doordat het nu wordt gecombi neerd met de aanpak van de kruising Patijnweg-Oranjeweg. Het gemeentebestuur wil daar niet meer op wachten. Zodra de commissie grondgebied groen licht heeft gegeven, kan de proef worden voorbereid. Die zou dan begin volgend j aar kunnen wor den gehouden. BERGEN OP ZOOM - De schoorsteen van Nedalco mag plat. Een meerderheid in de ge meenteraad van Bergen op Zoom wil geen geld uittrekken om de schoorsteen te behouden. B en W wilden een schenking uit 1999 van alcoholproducent Ne dalco, die bestemd was voor het opknappen van de Jacobspoort, gebruiken om de schoorsteen op te behouden. Nedalco heeft al een sloopvergunning gekregen. De WD diende een motie in, waarin zij het college opriep om zo snel mogelijk te onderzoeken hoe de schoorsteen behouden kan blijven. De meeste raadsleden hebben niks met de schoorsteen. „De sloopvergunning is al verleend. Er zijn niet eens bezwaren tegen ingebracht. Iedereen heeft zit ten slapen"vond raadslid J. van de Water van GBWP. Een meer derheid van de raad stemde te gen het voorstel om het geld voor de Jacobspoort voor het opknappen van de schouwte ge bruiken. Alleen de fracties van D66/BSD en WD stemden voor de motie voor behoud van de schoorsteen. De huidige situatie van het kavel De Groene. foto's Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Weinig Goese kwesties leidden de afgelopen jaren tot zoveel discussie als de invulling van kavel-De Groene. Afgelopen maandag besloot een meer derheid in de gemeenteraad de plannen niet te dwarsbomen. De buurt zegt ge schokt te zijn, rept van 'doorgestoken kaart' en 'democratisch tekort' en be raadt zich op juridische stappen. Ook de tegenstanders in de raad zijn ver bijsterd over dit 'dieptepunt in de Goe se politiek'. Verdachtmakingen en complottheorieën zijn niet van de lucht. Een reconstructie op basis van feiten laat zien dat de gemeente zich al vroegtijdig al met handen en voeten had gebonden. Dat het garagebedrijf van De Groene aan de Anjelierstraat op termijn zou verhuizen, was al jaren geleden duide lijk. De plannen voor een andere invul ling van het gebied waren aanvankelijk grootscheeps. Begin 1998 lag er een op zet met achttien woningen, 43 apparte menten (tot zes lagen hoog) en een gro tendeels openbare parkeerkelder met zo'n 300 plaatsen. De parkeerkelder bleek financieel niet haalbaar. Daarom besloten De Groene en de gemeente in te zetten op een min der ingrijpende oplossing. In de loop van 1999 werd de basis gelegd voor het plan zoals dat in grote lijnen nog steeds bestaat: 37 grondgebonden woningen en appartementen (maximaal vier la gen plus kap) en een privéparkeerkel- der onder de appartementen op de kop van de Oostsingel. Vervolgens werd gepraat over 'compen satie' voor De Groene, gezien de minder massale (en dus minder rendabele) in vulling. Uiteindelijk werd op 14 april 2000 een akkoord bereikt in een overleg tussen wethouder ruimtelijke ordening Thijs 't Hart, garagehouder Wim de Groene en diens broer en ontwikkelaar Martien de Groene (Maasstede, later De Groene Groep uit Rotterdam). Het plan kon doorgaan en De Groene mocht el ders dertien woningen bouwen. Die huizen, aan de John Lennonlaan in de wijk Ouverture, zijn momenteel in aan bouw. Op 22 mei werd de buurt geïnformeerd. Tijdens de bijeenkomst bleek direct al grote angst te zijn voor de hoogte van de appartementen aan de Anjelierstraat en op de kop van de Oostsingel. Het uit werken van de plannen vergde bijna een jaar. Op 4 april 2001 werden drie varianten gepresenteerd, op basis van de oorspronkelijke opzet. De bezwaren uit de buurt tegen 'hoogbouw' klonken onverminderdWel zegde Wim de Groe ne diezelfde maand huiseigenaren aan de Oostsingel een achterontsluiting toe in ruil voor 'een positieve grondhou ding van de bewoners'. Uitgesloten De Groene meldde de gemeente in mei 2001 uitsluitend laagbouw 'onwense lijk en derhalve uitgesloten' te vinden. De ontwikkelaar legde uiteindelijk zelf een nieuwe variant op tafel, waarin alle appartementen werden geconcentreerd aan en bij de Oostsingel. De stadsarchi tect en de stedenbouwkundigen van de gemeente gaven een positief advies, waarna 't Hart en De Groene op 11 sep tember elkaar weer de hand konden schudden. De algehele opvatting binnen het stadskantoor was dat aan de bezwaren was tegemoet gekomen. Dat kan, ze ker achteraf, als een forse taxatiefout worden gezien. Er was slechts op on derdelen rekening gehouden met de protesten, voor zover de wijzigingen tenminste pasten binnen het akkoord met de ontwikkelaar van april 2000. De afspraken werden op 5 november 2001 definitief vastgelegd in een exploitatie overeenkomst. Massaal protest Om het project te kunnen uitvoeren, is een wij ziging van het bestemmingsplan nodig. De inspraak daarvoor werd eind februari in gang gezet. Het protest uit de omgeving was wederom massaal. Vooral de invulling van de kop van de Oostsingel (appartementen van drie en deels vier hoog plus kap) werd als een grove aantasting van het gebied gezien. De Provinciale Planologische Commis sie (PPC) toonde zich kritisch. In een brief van 24 april noemt zij diverse za ken die moeten worden opgelost voor dat op een positief advies kan worden gerekend. De afgelopen maanden is vooral veel aandacht besteed aan die, deels formele, kwesties. Ook plaatst de PPC kanttekeningen bij de bouwhoog te, maar niet op dwingende toon. „Wij verzoeken u om te bezien of een plan met drie woonlagen niet beter past bij het karakter van de aangrenzende be bouwing." Uit het dossier van de gemeente blijken geen pogingen om, in welk opzicht dan ook, verder aan de bezwaren uit de buurt tegemoet te komen. Op 1 oktober besloot het college, 'na alles opnieuw te hebben afgewogen', het bouwplan te handhaven. De commissie grondge bied, gealarmeerd door de buurt, liet op 28 oktober weten problemen te hebben met de hoogte op de Oostsingel. Bijna iedereen vond vier lagen te gortig. Verarming Diezelfde avond was er overleg tussen wethouder 't Hart en de broers De Groene. Afgesproken werd de moge lijkheden van aanpassing te bezien. De twee appartementen die zouden wor den opgeofferd, konden worden ge compenseerd door nieuwbouw in Ou verture. Op 4 november werd de zaak besproken door de stedenbouwkundige specialisten van de gemeente. Die von den het schrappen van de vierde laag een 'verarming' van het plan en de om geving. Zij gingen desondanks ak koord. Wel werd gezegd dat 'de planaanpassing extra architectonische zorg behoeft'. De Groene kreeg tot dinsdag 19 novem ber de tijd om met een opzet te komen. Die dag rolde een fax binnen op het stadskantoor. Daarin wijst de ontwik kelaar erop dat de gemeente is gebon den aan de exploitatieovereenkomst, waarin onder meer staat dat 'zienswij zen, bedenkingen of beroepschriften' geen aanleiding mogen vormen tot 'eenzijdige opzegging'. Met andere woorden: de gemeente moet, hoe dan ook, meewerken aan 37 wooneenheden. Gebeurt dat niet, dan kan zij een forse schadeclaim verwachten. De twee aan geboden kavels in Ouverture vormen 'een in geen enkel opzicht passende vorm van vergoeding van de te lijden schade', waarschuwde De Groene. Gevangen Het college wist zich gevangen tussen die dreigende claim en een waarschijn lijk politiek conflict. Achter de scher men kon de pijn alsnog worden weg gemasseerd. De PvdA besloot haar wet houder niet af te vallen. Het CDA, de grootste fractie, kwam donderdag 21 november voorafgaand aan de raads vergadering bijeen. Er lag een tekening op tafel waarin het hoogste deel van de appartementen simpelweg met één eta ge was verlaagd. De bouw oogde daar mee vanwege de eenvormigheid juist massaler, luidde de unanieme opvat ting. Daarmee (SGP/ChristenUnie was al akkoord) werd het pleit beslecht, zo als afgelopen maandag ook bleek. De marges waarbinnen de gemeente sinds april 2000 nog kon opereren, wa ren beperkt, gezien de afspraken die er lagen met De Groene. Daarmee werd de inspraak deels luisteren met verstopte oren, omdat niet wezenlijk aan het plan kon worden getornd. Wie dat wel kan is de PPC, wier oordeel nu cruciaal wordt. Als dat positief is, zet de gemeente een vrijstellingsproce dure in gang. Daarna kan de bouwver gunning worden verleend. Pas dan volgt de eerste - en waarschijnlijk laat ste - kans voor de buurt om de rech ter een onafhankelijk oordeel te vra gen. Een impressie van de situatie in de toekomst. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - 'Junks, gebrui kers, daklozen, allen zijn ook mensen. Ze wensen een oprecht bestaan om eerlijk door de maatschappij te gaan. Gun ons 24-uursopvang, in ons en jullie belang'. Een spandoek met die tekst hangt tegen de gevel van de dag en nachtopvang van het Leger des Heils aan de Kennedylaan in Terneuzen. 'Wij zijn tot con frontatie bereid', meldt een andere tekst die met zwarte vilt stift op een rolluik is geschre ven. Een groepje protesterende thuislozen maakt op die manier duidelijk dat de gemeente Ter- neuzen moet zorgen voor vol doende slaapplaatsen in de op vang van het Leger des Heils. Ze hebben hun bivak opgeslagen in het fietsenhok naast de opvang. In een olievat brandt een vuur tje van afvalhout dat ze bij el kaar hebben gesprokkeld. Ze zijn laaiend op de maatschap pij, die hen zou laten stikken. „We zitten buiten de binnen stad. Niemand heeft last van ons. Kijk, we hebben hier zelfs een prullenbak staan en we maken elke dag schoon. Toch valt de politie ons hier regel matig lastig", zegt Karim Youn- si. Bredanaar Harry Goossens re kent snel af met het rekensom metje van de gemeente dat er twaalf slaapplaatsen te verde len zijn in het opvanghuis. „Twee bedden zijn voor de hulp verleners en twee bedden zijn voor vrouwen, dus dan blijven er nog maar acht over." Te wei nig op het totaal van zeventien zwei-vers die in Terneuzen be hoefte hebben aan een dak bo ven him hoofd, zegt John van Wijngaarden, voorzitter van.de particuliere Medische Dienst Harddrug Gebruikers (MDHG). Gevangenis Goossens leeft sinds een week zonder een dak boven zijn hoofd in de Scheldestad. „Ik ben met twintig euro op zak weg ge stuurd uit de gevangenis in Mid delburg. De zeehonden hoeven maar te janken en ze krijgen ha ring. Maar wij zijn het uitschot van de maatschappij. Ons laten ze gewoon naar de verdomme nis gaan", zegt hij boos. Younsi heeft weliswaar een huisje, maar is solidair met de daklozen. „Ik was de eerste dak loze in Terneuzen en heb hier het drugsrunnen geïntroduceerd. Ik heb wel een huis, maar voel me dakloos. Dat is een cultuur, een manier van leven. Wij zijn vrij." De MDHG vraagt de gemeente door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Integratiebe- drijf Léte uit Middelburg is gis teravond in Grand Hotel Arion in Vlissingen uitgeroepen tot het bedrijf met de Beste Onder nemers Visie (BOV) voor het jaar 2002 in Midden-Zeeland. Alle drie de genomineerden, naast Léte waren dat restaurant De Stadsschuur en Bike Totaal VLISSINGEN - De brandweer is gisteravond uitgerukt om een schoorsteenbrand te blussen in een woning aan de Emma- straat in Vlissingen. De melding kwam iets over half negen binnen. De brandweer ging op pad met een ladderwagen en een tankautospuit. De brand werd veroorzaakt nadat een houtkachel was aangezet. De woning liep nauwelijks schade op. KRUININGEN - Een 64-jarige man uit België dacht gister morgen goedkoop aan een stel bloemkolen te komen door ze weg te halen van een stuk land aan de Oude Rijksweg bij Krui- ningen. Hij werd door de politie betrapt en kreeg een boete van 150 euro. De man wilde de bloemkolen toch hebben en be taalde in totaal 25 euro aan de eigenaar van het land. Zo kwam de prijs uiteindelijk, inclusief de boete, op 7 euro per bloemkool. OOST-SOUBURG - Bij een inbraak in een horecagelegenheid in Oost-Souburg zijn tussen donderdagavond tien uur en gis terochtend zeven uur gereedschappen en frisdrank gestolen. Het pand was opengebroken. Hoe de groot de schade is, is on bekend. WESTKAPELLE - De Wereldwinkel Westkapelle en de Stichting Roos (verkoop voor Unicef) houden zaterdag 7 de cember een wintermarkt in verenigingsgebouw Westkapelle Herrijst aan de Markt. De markt is geopend van 10 tot 16 uur. Verkocht worden koffie met warme wafels, nieuwe en twee dehands boeken, kei'startikelen, handgemaakte en Unicef- wenskaarten en producten uit Israël en de Derde Wereld. Ver der zijn er verlotingen en raadspelletjes. Voor kinderen zijn er speciale activiteiten. Behalve de organisatoren doen ook an dere verenigingen en charitatieve instellingen mee aan de wintermarkt. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter G. van Unnik heeft gisteren een twintigjarige man uit Biervliet honderd uur werkstraf opgelegd. De man had deze zomer een bankpas van zijn vriendin gestolen. Daarmee pinde hij ineen korte periode 4150 euro bij banken in Terneuzen en Lloret de Mar (Spanje). In een aantal gevallen registreerde een fotocamera de pinhan- delingen van de verdachte. Het schadebedrag moet hij terug betalen aan het slachtoffer. TERNEUZEN - Een 44-jarige man uit Sluiskil is gisteren door de Terneuzense politierechter voor bijstandsfraude ver oordeeld tot 200 uur werkstraf, waarvan 50 uur voorwaarde lijk. De Sluiskillenaar had tussen februari 2000 en 4 juni dit jaar wijzigingen in zijn vermogenssituatie niet opgegeven aan de gemeente Terneuzen. Hij had een aantal dure auto's die op zijn naam stonden niet vermeld, terwijl hij een bijstands uitkering genoot. Daardoor is de gemeente voor 21.000 euro benadeeld. Raadsman A. Cambier vond dat er geen vermo genstoename was geweest, omdat de auto's in korte tijd wer den doorverkocht. daklozen en verslaafden te be trekken bij het beleid om mee te bouwen aan een leefbare stad. De dienst roept de gemeente daarnaast op om te zorgen voor een echte 24-uursopvang. Jeremiasse uit Goes, zijn vol gens de jury innovatieve onder nemingen, die zich in hun bran che weten te onderscheiden. Léte is de handelsnaam van het Arbeid sintegratiebedrijf Wal cheren, waarin circa achthon derd mensen worden begeleid naar regulier of gesubsidieerd werk, of bezigheden binnen de eigen organisatie. Het bedrijf toont vooruitstrevend onderne merschap, aldus de jury. door Sanne Schelfhaut THOLEN - Wel of geen extra geld reserveren voor detailhan- delsbeleid. Die vraag moet de Thoolse politiek maandag 2 de cember beantwoorden tijdens de commissievergadering Ge meentelijke Ontwikkeling. Het college van B en W stelt dat er op dit moment geen extra geld en mankracht aanwezig is om aan de wensen van de Thool se Middenstandsfederatie en de Stuurgroep Tholen 2005 te vol doen. Maar als de politiek het anders wil, kan daarover wor den gepraat. Er is nu 50.000 euro gereser veerd op de zogeheten B-lijst. De punten op deze lijst van de begi-oting komen pas bij finan ciële meevallers aan bod. In de praktijk betekent dit dat het nog heel lang kan duren voordat er maatregelen worden geno men. De ondernemers hebben de gemeente diverse malen la ten weten absoluut niet blij te zijn met het collegestandpunt. Blijkbaar is het college gevoelig voor deze kritiek, want het hui dige beleid wordt komende maandag ter discussie gesteld. Extra mankracht B en W stellen de politieke par tijen voor nogmaals over het de- tailhandelsbeleid te discussië ren en een voorstel te doen over hoe het nu verder moet. „Wil de gemeente Tholen het beleid uit voeren zoals staat vermeld in verschillende rapporten zoals 'Houdt Tholen vitaal', dan is ex tra geld en mankracht nodig." Waar dat geld en de extra capa citeit vandaan moet komen, is de grote vraag. „Wellicht komen de fracties met concrete voor stellen. Als de commissie in stemt met meer geld voor de detailhandel, zal er op andere sectoren moeten worden bezui nigd. Het is de vraag welke afweging de politiek maakt", aldus een gemeentewoordvoer ster. Voor K. van Koeveringe, voorzitter van de Midden standsfederatie, is de afweging niet zo moeilijk. „Uiteraard ho pen wij dat de politiek alsnog besluit om extra geld uit te trek ken. Want dat is nodig om ons actielijstje uit te voeren." Con crete wensen van de onder nemers zijn onder meer het clus teren </an winkels (zoveel moge lijk bij elkaar) en het opzetten van een één-loketfunctie voor ondernemers op het gemeente huis. „Dat kunnen we echt niet alleen ophoesten, vandaar dat we dringend de hulp van de ge meente nodig hebben." De gemeente heeft overigens niet helemaal stilgezeten. Zo heeft ze recent meebetaald aan het opzetten van een onderne mersklankbord. Hier kunnen individuele ondernemers te recht voor tips en adviezen. De commissievergadering Ge meentelijke Ontwikkeling be gint maandag in Sint Maartens dijk om 19.30 uur. ELLEWOUTSDIJK - In het Kerkje van Ellesdiek wordt morgen, zondag, weer een meezingmiddag gehouden. Met pianobegeleiding van Lenie Stokman kan ieder een meezingen met sinter klaas- en kerstliedjes, Zeeuwse verzen, smart lappen en ouderwetse kinderliedjes. Het ensemble Encore van de Zeeuwse Accordeon vereniging zorgt voor een muzikaal intermezzo. De samenzang begint om 14.30 uur. (Advertentie) VRIJ. ZAT. ZON. DRIE DAGEN DIERPLEZIER EXTRA 13 14 15 MET HÉÉÉÉÉLVEEL DIEREN. THEMA'S DEC. DEC. DEC. DIERBENODIGHEDEN - VOEDING- IN DE 14.00-22.00 10.00-18.00 10.00-18.00 ACCESSOIRES - VERZORGING TWEEDE UUR UUR UUR SHOWS - DEMO'S - WEDSTRIJDEN HAL DECEMBER DIVERSE SHOWS MET VERSCHILLENDE I PAARDENRASSEN I 113 EN 14 14 13 EN 15 15 DECEMBER DECEMBER DECEMBER DECEMBER CA BEHENDIGHEIDS KPS ZEELANOIA 150 TREKPAARDEN WEDSTRIJDEN INTERNATIONALE KLEINDIERENSHOW TER KEURING VOOR KATTENSHOW 15 DECEMBER COUNTRY AWES I TERNDAG MET 0 M WESTERNRIOING LINEDANCE ENZ DIERENGEZONDHEIDSPLEIN HOND EN BAAS INFOPLEIN MET MEER DAN 30 RASSEN ZEELANDHALLEN TEL. GOES FAX 0113-221020 0113-221536 TOEGANG P.P. 6,50 KIND TOT 12 JAAR €3,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 55