Antwerpse socialist doet boete PZC Plannen wethouder komen te laat voor weggepeste winkelier Aids-epidemie zal in Rusland zware tol eisen Schizofrenie waart rond in Den Haag Stadsbestuur liet volgens Voorhamme multiculturele problemen liggen politiek vizier 30 november 1952 m In de voormalige Sovjet-Unie grijpt de aids-epidemie sneller om zich heen dan waar ook ter wereld, bi 1998 waren er in Rusland 11.000 mensen besmet met aids, nu is dat aantal al opgelopen tot meer dan 215.000. Afrikaanse toestanden drei gen, maar voor de Russische overheid heeft de bestrijding van de epidemie geen prioriteit. door Frank Hendrickx Voor het eerst sinds jaren had Gennadi Onisjtsjen- ko, topambtenaar van het ministerie van Volksgezond heid, aan de vooravond van Wereld Aidsdag iets positiefs te melden. Het aantal hiv-be- smettingen steeg dit jaar in Rusland minder sterk dan voorheen. In de eerste tien maanden van 2002 kwamen er 41.000 bij, terwijl dat erin 2001 nog ruim 80.000 waren. „Helaas weten we niet of dit patroon doorzet", aldus Onisjtsjenko. Specialisten gissen naar de oorzaak van de verminderde stijging. Een verklaring is dat Rusland in een over gangsfase verkeert. De ko mende jaren verloopt de ver spreiding vooralvia seksueel contact', terwijl tot dusver drugsgebruik de belangrijk ste oorzaak is. Tussen die fa ses zit een pauze, zo bleek in Oekraïne, het land in Oost- Europa waar de epidemie het snelst groeit. Twee jaar gele den had 90 procent van de ge- infecteerden een drugsverle den, nu is dat 70 procent. In Rusland gebeurt waar schijnlijk hetzelfde. „De daling van het aantal nieuwe aids-gevallen is ze ker niet het gevolg van ade quaat optreden van de auto riteiten", zegt Iran van de Braak, algemeen directeur van de Nederlandse Aids Foundation East-West (Af- ew) in Moskou. Afew wordt gefinancierd door Artsen zonder Grenzen, de Soros Foundation en de Neder landse overheid. Er bestaat amper politieke aandacht voor aids. De vijf miljoen dollar die beschikbaar is voor de bestrijding, is een schijntje vergeleken met de bestedingen in andere lan den „Er is een veel globalere aanpak nodig van de over heid, want op deze manier zijn er in 2005 vijf miljoen mensen met aids", aldus Van de Braak. „Het land kan zo veel zieken niet aan. In het Kremlin kijken ze naar dat getal van 200.000 en denken: we hebben grotere proble men. Het probleem is dat het werkelijke aantal besmette mensen nu al vijf keer zo hoog is als uit de statistieken blijkt." Budget Rusland geeft het merendeel van het budget uit aan aids- testen,. terwijl er volgens Van de Braak veel meer aandacht aan voorlichting en preven tie gegeven moet worden. Af ew zette 41 centra op waar junks hun naalden kunnen inwisselen. Dat is lang niet genoeg, want Rusland heeft zo'n 2,5 miljoen jongeren die spuiten, aldus Van de Braak. „In Nederland experimente ren jongeren met joints en- pillen, hier beginnen ze di rect met spuiten." Rusland reageerde op het stijgende drugsgebruik met strengere wetgeving. Dat werkte averechts, want door de instroom van jonge junks werden de gevangenissen het epicentrum van de epidemie. Intussen zijn 36.000 gedeti neerden besmet en ieder jaar stijgt dat aantal. Aids is in Rusland een jongerenziekte, wat het gevaar van snelle verspreiding via seksueel contact vergroot. GPD zaterdag 30 november 2002 door Pascale Thewissen Hij maakt een vermoeide in druk. Antwerpen staat in brand en Robert Voorhamme, voorman van de Antwerpse so cialisten wil hoe dan ook voor komen dat de toestand verder uit de hand loopt. „Het klinkt misschien cru, maar dit is een spijtige moordzaak. Meer niet. Een racistische moord? Ik weet het niet. Een burenconflict? De daad van een zwaar gestoord persoon? Hoe dan ook, het is geen aanleiding voor rellen." Enkele dagen eerder. Dinsdag middag, half vijf. Een Belg schiet in Borgerhoutzonder eni ge aanleiding een 27-jarige moslimleraar van Marokkaanse afkomst dood. Eigenlijk had de dader het gemunt op diens va der, zijn onderbuurman, maar de kogels missen doel. De fami lie van het slachtoffer spreekt over een racistische moord. De 66-jarige dader, Constance V., was paranoïde en zei nooit een woord tegen zijn allochtone buurtbewoners. Nog diezelfde avond slaat in Borgerhout de vlam in de pan. Migrantenjongeren trekken een spoor van vernieling door de wijk, die door het rechts-extre- mistische Vlaams Blok spottend Borgerokko wordt genoemd. Woensdag richten jongeren op nieuw vernielingen aan. De po litie verricht 160 arrestaties. Herhaling Het is niet voor het eerst dat Bel gië opgeschrikt wordt door mi grantenrellen. Misschien wel het ernstigste oproer doet zich voor in 1997 in Kuregem, in de Brusselse gemeente Anderlecht, als rijkswachters de 24-jarige drugsdealer Saïd Charki dood schieten. Dagenlang is het on rustig. In mei van dit jaar is het op nieuw raak in Brussel, als in Schaarbeek een 82-jarige man eerst zijn buren, een Marok kaans echtpaar, doodschiet en vervolgens zijn appartementen complex in brand steekt. De man komt daarbij zelf om het le ven. De kinderen van het Ma rokkaanse echtpaar kunnen door omwonenden uit de vuur zee gered worden Het is geen verrassing dat dit keer uitgerekend in Borgerhout de spanningen tot een uitbar sting komen. Het sluimert al langer in Antwerpen, de thuis basis van de Arabisch-Europese Liga van de omstreden leider Dyab Abou Jahjah - die sinds donderdagavond in de cel zit wegens zijn opruiende rol in de rellen van deze week - en het rechts-extremistische Vlaams Blok van Filip De win ter. Smeltkroes De Scheldestad is met meer dan 150 verschillende nationalitei ten een smeltkroes. Er wonen naar schatting 20.000 joden, 30.000 moslims en van de au tochtone bevolking stemt één derde extreem-rechts. In de Vlaamse krant De Stan daard zegt Voor-hamme, voor zitter van de Antwerpse SP-A (dat staat voor Socialistische Partij-Anders), in september van dit jaar stellig: „De integra tie is mislukt." De schuld legt hij bij 'de migrantencultuur, met de achtergestelde positie van de vrouw en gearrangeerde huwe lijken'. In zijn ogen moeten de allochtonen zich schikken naar 'universele waarden'. Maar ook de Belgen zelf treft blaam, zegt Voorhamme nu, „We hebben de dingen door la ten modderen. Om het simpel te zeggen: er werden in het verle den wel couscous-avonden ge organiseerd om elkaar beter te leren kennen, maar aan de pro blemen waar migranten, ook van de tweede en derde genera tie, tegen aanlopen, hebben we nooit iets gedaan. Veel allochto nen hebben de grootste moeite om een baan te vinden. Op de Belgische arbeidsmarkt is het dragen van een Arabische naam bepaald geen pré." Het is voor het eerst dat een so cialistische politicus, na het Vlaams Blok de grootste partij in Antwerpen, dergelijke uit spraken doet. Opmerkelijk is ook dat Voorhamme bijval krijgt van het partijbestuur. Voorheen was migratie en inte VLD (Vlaamse Liberalen en De mocraten) van premier Guy Verhofstadt laat zich niet onbe tuigd en bepleit een verplichte inburgeringcursus voor immi granten. Het integratievraag stuk prijkt de komende maan den ongetwijfeld hoog op de po litieke agenda, in de aanloop naar de parlementsverkiezin gen, juni volgend jaar. Voorhamme: „Er leeft onbeha gen bij de Belgische bevolking. De politiek heeft daar al veel te lang het hoofd voor in het zand gestoken. En ook bij de alloch tonen leven frustraties. Dat is nu wel duidelijk." De Belgische situatie verschilt in zijn ogen niet zoveel van de Nederlandse. „Ik heb nooit ge loofd dat de onvrede in België groter zou zijn dan in Neder land. Het leek wel alsof alle Vla mingen racisten waren en Ne derlanders tolerant. Het succes van de Lijst Pim Fortuyn maak te een abrupt einde aan die ge dachte." Toch zijn er wel ver schillen. „Het Vlaams Blok kent een bij zonder goed georganiseerde partijstructuur. Anders dan de LFP zal het Blok niet zomaar imploderen. Nee, ik put ook geen hoop uit het verlies van de FPÖ, de rechts-populistische partij van Jörg Haider clie bij de verkiezingen in Oostenrijk dra matisch verloor. Het is volgens mij kortzichtig om Dewinter over één kam te scheren met Haider en te stellen dat we het Vlaams Blok mee moeten laten besturen in Antwerpen omdat het probleem zich dan vanzelf wel oplost. Ik geloof daar niet in." Nog steeds staat Voorhamme achter zijn eerdere uitspraken, al nuanceert hij hier en daar. De gebeurtenissen van de voorbije week in Antwerpen zijn zeker niet gunstig voor het minderhe- dendebat,- geeft hij toe. „Toch moeten we als overheid de koel bloedigheid bewaren om op de ingeslagen weg voort te gaan. Over tien jaar is de helft van de Antwerpse jongeren van alloch tone afkomst. Dan is het zaak dat we met elkaar kunnen op schieten." GPD Volgens Robert Voorhamme is er veel te lang doorgemodderd met de multiculturele problemen. foto Jan van de Vel/GPD gratie vooral een thema waar extreem-rechts de exclusieve rechten op leek te hebben in Vlaanderen. De democratische partijen zwegen erover uit angst over één kam met het Blok te worden geschoren. Niet alleen de SP-A mengt zich nu in het minderhedendebat. Ook de f door Paul Koopman Premier Balkenende is te gen de gekozen burger meester. Pardon? Daar was hij toch vóór? Nee, Balke nende sprak er niet over als eerste minister, maar als CDA-lijsttrekker. LFP-mi- nister Na wijn is voor de doodstraf. Pardon? Daar wa ren het kabinet en zijn eigen partij toch tegen? Ja, maar Nawijn sprak eigenlijk als privé-persoon. WD-lijst- trekker Zalm is vóór behoud van het spaarloon. Pardon? Dat wilde zijn partij toch af schaffen? Ja, maar Zalm liet zich als 'luisterend politicus' overtuigen door vele e-mails van ongeruste burgers. De verkiezingen zijn weer in aantocht en dan gaan politici lijden aan een Haagse va riant van de meervoudige persoonlijkheidsstoornis (MPS). Met de eenheid van kabinetsbeleid, partijtucht en coalitievrede neemt men het in verkiezingstijd minder nauw. Dus maken politici on bekommerd onderscheid tussen zichzelf als minister, partijdier en privé-persoon. Ook vlak voor de verkiezin gen van mei dit jaar, sloeg de MPS toe. D66-bewindsman Van Boxtel pleitte plotseling voor inperking van. de vrij heid van godsdienst, één van de weinige heilige huisjes in Den Haag. Het CD Areageer de voorspelbaar woest, maar Van Boxtel voerde veronge lijkt aan dat hij de opmer king op persoonlijke titel had gemaakt. Daarmee was het relletje in één dag alweer be zworen. Andere politici lie ten overigens eveneens en thousiast luchtballonnetjes op, zonder de kennelijke in tentie daar ook serieus werk van te maken. Dit gegoochel met petten biedt het voordeel van leven dige debatten, wat altijd welkom is in verkiezingstijd. De soms klamme deken van de coalitievrede en fractie discipline wordt iets wegge trokken en partijen krijgen de kans zich ten opzichte van elkaar te profileren. Het zou ook onzinnig zijn als ze krampachtig vasthielden aan gesloten compromissen en vergaten in de campagne het eigen programma dik in de verf te zetten. Maar de schaduwzijde van het jongleren is wel dat het voor de eenvoudige buiten staander een puzzel is om te achterhalen wie nu aan het woord is: de minister, de par tijman of de privé-persoon. De verwarring slaat toe, ze ker als de in één politicus ver enigde persoonlijkheden het met elkaar oneens zijn. Dat schaadt dan de betrouw baarheid van het politiek be drijf. Wrang in verkiezings tijd, omdat dan juist om het vertrouwen van de burgers wordt gevraagd. Herstel van vertrouwen was één van de centrale opdrach ten van het kabinet-Balke nende. Maar daar kwam door het geruzie in LPF-gelederen weinig van terecht. Juist de LPF, mede succesvol door de leus „Ik zeg wat ik denk en ik doe wat ik zeg", blonk uit in onvoorspelbaar en onna volgbaar gedrag. Triest diep tepunt is het inmiddels voor zichzelf begonnen Kamerlid Winny de Jong. „Ik sta voor niets in van wat ik de afgelo pen dagen gezegd heb", zei zij met droge ogen in het pro gramma Barend en van Dorp. Blijkbaar is het dus ook mogelijk om namens nie mand te spreken. Leefbaar Nederland viel als volgende ten prooi viel aan operette-achtige rituelen. De lancering van Emile Ratel band, een wanhoopsdaad van het bestuur, degradeerde de figuur van lijstaanvoerder tot die van trekpop. De par tijvoorzitter heeft Ratelband - gespeen'd van politiek enga gement - ingehuurd voor een klusje; stemmen trekken. Zijn. eerste spreekbeurt ge bruikte de hete kooltjes-goe roe voor een frontale aanval op de man die namens dezelf de partij al lang het vuur uit zijn schoenen loopt: Fred Teeven. Ook dit gekrakeel bewijst het vertrouwen in de politiek geen dienst. Het zou al helpen als voor aanstaande politici tot aan de vei-kiezingen in januari hun verschillende persoon- li jkheden zoveel mogelijk met één mond laten spreken. Dat maakt de campagne voor kiezers een inzichtelijker en begrijpelijker. Als de gedane beloftes ook nog worden na gekomen, dan wordt pas écht gewerkt aan het herstel van vertrouwen. GPD Een vlag halfstok aan de Crooswijkseweg in Rot terdam. Is er iemand dood? Nee, maar de eige naarvan de door jonge et tertjes belaagde buurtsu per geeft er de brui aan. De komst van de wethouder voor veiligheid verandert daar niets aan. De boze middenstander: „Al zet dat mens twintig stads- wachten voor de deur, ik gooi de boel dicht." door Peter Slavenburg Het kantoortje van J. van den Boogaard, exploitant van de buuitsupermarkt van De Boer, staat boordevol bloemen. „Ik kan misschien wel een bloe- menwinkeltje beginnen", zegt hij wijzend op het door buren en collega's toegestuurde groen. In zijn winkel lopen deze middag de laatste klanten langs halflege schappen. Het rolluik wordt ge sloten, de deur gaat definitief op slot. De ondernemer kondigde woensdag aan het bijltje er bij neer te gooien. De komst van veiligheidswethouder De Faria, een dag daarna, verbaast hem dan ook. „Wat komt ze doen?" Een oplossing aanbieden, zo heeft ze aangekondigd, behalve dan kennelijk bij de winkelier zelf. Van den Boogaard reageert razend: „Hoezo oplossing? Ik sluit mijn winkel, wat valt er dan nog op te lossen?" Failliet „Mevrouw De Faria heeft mij niets te bieden. Ik sprak haar gisteren en toen wist ze van niets. Zou zij dan in 24 uur iets kunnen regelen? Laat me met lachen. Een paar stadswachten voor de deur, oké, maar wat dan nog? De knapen die de boel hier terroriseren, lachen die stads wachten vierkant uit, al zet je er acht voor de deur. Die etters moeten hard worden aange pakt. Niet alleen hier, maar in heel Crooswijk. Mevrouw De Faria zoekt het maar uit. Hier een beetje mooi weer komen spelen, terwijl ik al maanden en maanden de deur platloop bij de politie, de deelgemeente en het stadhuis." De wijkpolitie kent de proble men van de buurtsuper maar al Filiaalhouder J. van den Boogaard van de Super De Boer aan de Crooswijkseweg in Rotterdam wacht gelaten op het moment dat iedereen de zaak verlaten heeft, om daarna definitief de deur in het slot te gooien. foto Jaap Rozema/GPD te goed. Bedreiging, vernieling, diefstal, het lastigvallen van klanten en vier overvallen. Schrale troost: meer winkels in de stad treft dat lot. „Het sluiten van deze zaak kost tweehon derdduizend euro. Als De Faria dat bij zich heeft, is ze welkom. Ik heb dat geld niet, ik ben fail liet. Het enige wat ik heb, is vier weken om de boel leeg te ruimen en ik denk niet dat de wethouder daarbij een handje komt hel pen." De Faria arriveert en ziet er met haar zwarte (kunst)bontjasje en witte, opengewerkte blouse in derdaad niet uit alsof ze eens flink de handen uit de mouwen komt steken, Van den Boogaard ontneemt haar de kans op een toespraak door onmiddellijk zelf het woord te nemen. Tussen de al bijna lege diepvriesvakken verklaart hij: „Dit heeft alle maal geen zin. Geloof me nou, ik stop ermee!" De ambtenaren en vertegen woordigers .van de deelraad die in het kielzog van de wethouder naar de Crooswijkseweg zijn ge komen, weten dan ook even niet meer hoe het verder moet. Ge lukkig zijn er flink wat journa listen die met hun vragen de komst van De Faria niet hele maal overbodig doen lijken. De wethouder maakte zich bij haar aantreden buitengewoon breed voor de veiligheid. Be schouwt zij deze winkelsluiting als een persoonlijke nederlaag? „Nee, absoluut niet. Tot voor kort kende ik deze zaak niet. Het is besproken in het driehoeks overleg, met de burgemeester en de politie; ik was daar niet bij." Nieuw plan Wat kan de politica doen om te voorkomen dat meer winkeliers worden weggepest door verve lende hangjongeren? „Volgend jaar beginnen we met het uitvoeren van een nieuw plan. Per wijk registreren we 25 jongeren die de meeste overlast veroorzaken. Dat wordt dus een lijst met 62 maal 25 namen." Mooi. En wat gebeurt er dan met de jongeheren en -dames op die lijst? „Aan dat onderdeel van onze plannen wordt nog gewerkt. Ik kan daar op dit moment nog geen uitspraken over doen." De mensen die voor de inmid dels gesloten rolluiken samen scholen zitten niet om woorden verlegen. „Het is regelrecht tuig, die gasten die hier de boel verzieken", zegt een hoogblon de Crooswijkse. Oppakken, op sluiten en dan vervolgens verge ten is volgens veel omstanders het enige recept. Maar er klin ken ook andere geluiden: „Wat doen die jongens nou helemaal? Ze staan hier alleen maar." W. Roestenburg, eigenaar van een bloemenwinkel schuin te genover de buurtsuper, heeft zelf weinig last van de hangjon geren. „Ik heb een rottweiler en die laat ik regelmatig uit. Mis schien is dat een verklaring? Maar het is een bedreigend ge zicht wanneer er tien of soms wel twintig van die gozertjes op de hoek staan. Klanten vinden dat vervelend, eng. Natuurlijk wordt er ook gescholden, ge duwd en gedreigd. Het zijn vooral Marokkaanse en Antilli aanse jongens, een paar Turken en Nederlanders. Wanneer er politie in de buurt is, schieten ze de zijstraten in. Na een kwartier zijn ze weer terug", aldus de bloemist. „Dat de super dicht gaat, is treurig. Ik ben bang dat het de laatste n i et zal zijnGPD RATTENKRUIT - De politie van Hengelo heeft een 45-ja- rige vrouw gearresteerd. Zij heeft bekend haar 45-jarige man, die onlangs plotseling overleed, met rattenkruit te hebben vergiftigd. BLOND - Een Zuid-Afri kaans stamhoofd heeft bij een farmaceutisch laborato rium te Darmstadt een tame lijk grote hoeveelheid blon- deermiddel besteld. Het middel is bestemd voor het blonderen van de haren van zijn vijftig vrouwen. SAARLAND - Minister-pre sident Johannes Hoffmann verklaarde zich gisteravond tot overwinnaar in de verkie- - zingen vanSaaiiand. Met he- se stem. zei de premier: „Het verheugt mij dat de Saar- landse bevolking zich heeft uitgesproken ten gunste van een voortzetting van onze politiek naar Europa. De wens van ons volk is duide lijk: wij willen Europa." MONUMENT - De gemeente Oostburg heeft afgelopen weekend een monument ge kregen. Het Eenhoornbeeld is het symbool van moed en geestkracht. Het monument houdt de herinnering levend aan de prestaties die de ge meente leverde na de bevrij ding. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissmgen Tel. (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze: (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en prö-.J'1 duclen van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen pr ijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdelmd V"' lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand. 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93,00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van -j de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties. Tel: (0118) 484240 Fax* (0118) 470100 Voor kleintjes. Tel. (0118)484321 Fax: (0118)484370 Behoort -tot HJSQSflSr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4