Eiland op het droge wordt natter Indringende foto's tonen berging Koersk Ontstaan en ontruiming W5 Vliegpieten Vuurwerk Ganzen Schokland Gidsen Uitwaaien Wandelen zaterdag 30 november 2002 Ook het Aviodome bij Schip hol doet aan Sinterklaas. Tussen vandaag en woensdag liggen pakjes tussen de vliegtui gen. Woensdag komen vanaf 12 uur speciale vliegpieten. Voor kinderen die weten te raden hoeveel pakjes er in het Aviodo me verstopt zijn, is er een ver rassing. Het Aviodome is in het weekeinde geopend van 12 tot 17 uur en door de week van 10 tot 17 uur. Het museum is nog tot 6 januari 2003 open en verhuist daarna naar het Themapark Aviodrome in Lelystad. Meer informatie: 020-4068000. De decembermaand begint zondag spectaculair in Scheveningen met een winter- vuurwerk, dat vanaf twee loca ties op het strand wordt afgesto ken. Dat begint om vijf uur 's middags en duurt tien minu ten tot een kwartier De show wordt alle volgende zondagen herhaald. Informatie via tel. 0900-3403505 Schokland? Daar kan ik met de auto toch niet ko men? Dat is toch een eiland? 'Zomaar' een telefonische vraag van een verbaasde - Amsterdamse - toeriste. Het tekent de onbekendheid van dit bijzondere Eiland op het droge, gelegen binnen de uit gestrektheid van de Noord oostpolder. Onlangs begon de restauratie van de eeu wenoude kerkruïne op Schokland. Maar dat is nog lang niet alles. Ooit liepen hier, zeker 100.000 jaar geleden, de mammoet en de wolharige neushoorn. Ooit woonden hier, binnen de grenzeloze armoede van hun kommervol bestaan - van pakweg de Middeleeuwen tot het midden van de 19e eeuw - de eilandbewoners, de trotse, nauw met hün (ei)land verbon den Schokkers. Nu is Schokland een eiland op het droge, een prachtig, afwis selend gebied waar je met ge mak een dag kunt doorbrengen: wandelend vanaf de Gesteente- tuin, het Schokkerbos, naar de noordpunt, langs de droogge legde haven met zijn uitzonder lijke, in het gras en niet in het water, staande reuzenpalen, naar het knusse museum op de Middelbuurt, om te eindigen bij de vuurplaat en de verstilde kerkruïne op 't Zuidert. Riet Rijs (48), projectleider Schokland, en Monique Staal (29), hoofd communicatie van Het Flevolandschap, vertellen graag en met kennis van zaken over hun Schokland. „Schok land wordt door veel mensen op handen gedragen. Dit is een uniek gebied waaruit blijkt dat ook een jonge provincie als Fle voland een eeuwenlange histo rie heeft." Er gebeurt veel op en rondom Schokland, niet alleen de afge lopenjaren, maar zeker en voor al ook de komende maanden. In 1995 kreeg het voormalig eiland in de Zuiderzee als eerste en tot nu toe enige 'monument' in ons land de status van Werelderf goed. De Unesco drukte daar mee de belangrijke cultuurhis torische en archeologische waarden uit die Schokland be zat en bezit. De status van Werelderfgoed bleek in de afgelopen zeven jaar het 'bindmiddel' om allerlei noodzakelijke projecten op en rondom Schokland op elkaar aan te sluiten en definitief van de grond te krijgen. Gemeente, provincie en rijk, waterschap, land- en tuinbouworganisaties, stichtingen en verenigingen, particulieren, professionals, 'hobbyisten' en zelfs de Natio nale Postcode Loterij werken samen om dit 'symbool van de vaderlandse geschiedenis' te Schokland ligt in de Noordoostpolder, tussen de dorpen Nagele en Ens, Komend vanaf de N50 (Kampen-Emmeloord) volgt u ter hoogte van Ens de borden richting Nagele (Schokkerringweg). Van af de A6 neemt u de afslag Nagele; vanaf Nagele, richting Ens (Schokkerringweg). Volg dan de borden Museum Schokland. Vanaf dat museum is een rondwandeling of fietstocht mogelijk langs (alle) andere bezienswaardigheden van het voormalig eiland. Meer informatie: www.schokland.nl en www.flevolandschap.nl behouden voor ons nageslacht. Monique Staal en Riet Rijs van het Flevo-landschap: „Het is een heerlijke ervaring om te zien dat er nu zo veel en zo snel van alles gebeurt." In rap tempo vergroot Het Fle volandschap zijn 'bezittingen.' Meer dan 400 hectare grond is nu in beheer bij het landschap. In de komende maanden staan drie grote projecten op stapel die, grofweg, in het voorjaar ge reed zullen zijn zodat de nieuwe toeristenstroom een nóg betere indruk van Schokland kan krij gen. Grote delen van de omgeving van het voormalig eiland wor den 'vernat'. Het grondwater peil wordt omhoog gebracht tot zo'n tien centimeter onder het maaiveld. Op die manier blijven de - vele onbekende - (prehisto rische resten in de bodem, beter bewaard. Het eiland zal de komende maanden beter en fijnmaziger worden ontsloten; er komen meer en betere fiets- en wandel paden. Nieuwe informatiepa nelen bieden de voorbijganger extra gegevens over verleden, heden en toekomst van Schok land. Drie historische monumenten worden gerestaureerd: een eeu wenoude, vrijwel verdwenen, waterput; de vuurplaat (het fundament van de vroegere vuurtoren) en tenslotte: de kerkruïne. Kerkruïne Over die kerkruïne, de vroegere Enser kerk is (veel) meer te ver tellen. De ruïne ligt op het zui delijk deel van Schokland. Ze is het oudste, zichtbare, bewijs van bewoning op Schokland. De kerk werd, tussen 1400 en 1700, gebouwd in drie perioden. In 1717 werd de kerk verlaten, maar de grond in en om de kerk bleef in gebruik als begraaf plaats totdat Schokland in 1859 - op bevel van Koning Willem 111 - werd ontruimd. Dekerkis in de afgelopen 150 jaar 'verworden' tot een ruïne, maar zelfs die fundamenten dreigennu uiteen te vallen. Gro te betonplaten die tientallen ja ren geleden - met de beste be doelingen overigens - als een soort 'afdekplaat' over de con touren van de kerk zijn gelegd, hebben het verval alleen maar bespoedigd. De betonplaten worden nu voorzichtig wegge haald; de funderingen worden in oude stijl gerestaureerd. Mo nique en Riet: „Zo blijft ook dit deel van Schokland behouden voor de ondergang." In en rondom de kerk lagen veel stoffelijke resten van oud- Schokkers begraven. Hun been deren zijn in de j aren veertig op gegraven en nadien weten schappelijk onderzocht. De beenderen - nu nog onderge bracht bij het AMC in Amster dam - worden straks 'waardig' herbegraven in een niet-toe- gankelijke tombe, binnen de 'muren' van de kerk. Het wordt gezien als het respectvolle sluit stuk van de restauratie. Nico Hoffer De voormalige eilanden Schokland en Urk (ook Wieringen en Texel) ontstonden in de voorlaatste IJstijd, zeker zo'n 100.000 jaar gele den. Stenen, leem en' zand werden meegevoerd uit Scandinavië. De eerste bewoners (Swifterband- cultuur) vestigden zich rond 4500 jaar voor Chris tus. De mensen trokken destijds door een uitgestrekt moerasachtig gebied. Pas rond 1100 na Christus vestigden de bewoners zich min of meer op een vaste plek: de woonterpen. Ze. begonnen het veen te ontginnen. In de Middeleeuwen steeg de zee spiegel; het veen werd weggeslagen en zogroei de' de Zuiderzee. Keileembulten staken boven het water uit: Urk en Schokland ontstonden, aanvan kelijk aan elkaar, later los. Schokland kende ooit een afmeting van zo'n zes bij zes kilometer maar de zee eiste zijn tol en knaagde steeds meer van het eiland af. De bewo ners trokken zich terug op drie kunstmatig opge worpen terpen: Emmeloord, Ens ent Zuidert. Maximaal woonden er enkele honderden mensen per terpMaar de Zuiderzee bleefaanvallenHet werd steeds lastiger en op den duur onmogelijk de zeewering rond het eiland in stand te houden. Keer op keer overstroomden grote delen van Schokland. Na herhaalde stormrampen gaf ko ning Willem III in 1859 het bevel het eiland te ont ruimen. De Schokker cultuur had zo'n 500 jaar geduurd. Alleen de vuurtorenwachter bleef ach ter. In 1942 werd de Noordoostpolder drooggelegd. Sindsdien is het vroeger eiland ingepolderd, een wonderlijk gezicht voor ieder die een rondwande ling langs de voormalige kusten maakt. Op Schokland staan nu nog vier boerderijen; voor de rest is het land onbewoond. Maar de geschiedenis is rijk. Eerst hult de Russische over heid de berging van de Koersk in geheimzinnigheid. Dan wordt de operatie onderge sneeuwd door de aanslagen in New York. In het Nationaal Baggermuseumte Sliedrecht krijgt de onmogelijke missie alsnog de aandacht die zij ver dient. „Ik loop niet mee naar binnen, want dit is iets dat je al léén moet zien", valt Kees Brou wer, pr-medewerker van het Baggermuseum, met de deur in huis. Inderdaad valt er weinig toe te voegen aan de indringen de beelden van de catastrofe rond de Koersk. Ze spreken voor zichzelf. De foto-expositie Het lichten van de Koersk, een jaar na dato is een initiatief van de Russische overheid. Nadat zij de ramp lan ge tijd omgaf met een waas van geheimzinnigheid, die tergend was voor de nabestaanden, be sloot zij het over een andere boeg te gooien. Openheid helpt de Russische bevolking in het rouwproces en zo gaf de rege ring het Russische Rode Kruis de opdracht een fototentoon stelling te organiseren. In Rusland waren de foto's te zien in Moermansk en St. Pe tersburg, daarqa trok de exposi tie naar Noorwegen en nu heeft het Nationaal Baggermuseum de Nederlandse primeur. „Voor zover ik begrepen heb, is het de bedoeling de foto's over de hele wereld te laten zien", aldus Brouwer. De foto's van Semen Maister- man, staffotograaf van het Rus sische persbureau Itar-Tass, tonen vooral het menselijke as pect. Reddingswerkers, die overlopen van vermoeidheid, en achtergebleven familie met de wanhoop in de ogen. De ten toonstelling werd geopend door A. Borisov, vice-ambassadeur van de Russische Federatie. Brouwer: „Hij liep de tentoon stellingsruimte binnen en stak een kaars aan onder de portret ten van de slachtoffers. Een indrukwekkend moment." Al eerder was in Maassluis een ten toonstelling rond de Koersk te zien, maar de beelden van Mai- sterman waren toen nog niet be schikbaar. „Maisterman is de enige vakfotograaf die de werk zaamheden van begin tot eind heeft gevolgd. Hij had daar toe stemming voor van de over heid." Maisterman en zijn vrouw heb ben de ruimte in het Nationaal Baggermuseum zelf ingericht, Drie rijen dik hangen de 111 Drie rijen dik hangen de foto's van de berging boven elkaar. platen boven elkaar. Misschien niet helemaal esthetisch verant woord, maar te veel beelden weglaten wilde het echtpaar ook niet. De eerste foto is een trots portret van de voltallige bemanning van de Koersk, in vol ornaat, ge maakt ter gelegenheid van Navy Day, twee weken voor de trage die. De foto vormt een schril contrast met di^e er pal naast. Rouwende familieleden over dekt door sneeuwvlokken tij dens de officiële afscheidscere- monie. Ongeloof Terwijl de foto's vooral inzoo men op de mens, maakt de film (gemaakt in opdracht van Mam moet) in het aanpalende zaaltje in drie kwartier glashelder hoe de Nederlandse bergingsbedrij ven Mammoet en Smit Interna- tionale erin zijn geslaagd het circa 9000 ton wegende gevaar te op te hijsen. In de filmruimte klinken voortdurend kreten van ongeloof. De operatie is dan ook uniek in de maritieme wereldIn een race tegen de klok moeten tal van nieuwe technieken worden ont wikkeld om de klus geklaard te krijgen. Op 18 mei werd het con tract tussen Mammoet en de Russen getekend, vijf maanden later moet de Koersk uit de Ba- rentszee zijn gelicht, voor het daar begint te spoken. Grote indruk maken de Russi sche en Schotse duikers die op 108 meter diepte 24 uur per dag gaten boren in de oersterke bui tenwand, om de hijskabels aan te bevestigen. Tussendoor wor den ze onder druk gehouden, zo dat ze niet opnieuw de procedu res hoeven te doorlopen om naar beneden te kunnen. Baggeren hoeft niet. De Koersk is nog niet weggezakt in de mod der. Waarom dan toch deze ten toonstelling in het Baggermuse um? Brouwer: „Deze actie heeft veel raakvlakken met de bag gertechniek. Men werkt onder extreme omstandigheden en ver weg op zee. Bovendien is de slo gan van het Baggermuseum 'het onderste boven water halen'." Zelf werkte Brouwer 40 jaar bij het Sliedrechtse baggerbedrijf IHC. In die tijd werd Sliedrecht steeds minder baggerdorp. „Het verhaal doet de ronde dat de moeders er genoeg van hadden dat hun mannen nooit thuis wa ren. Daarom stimuleerden ze hun zonen niet in de baggerij te gaan werken." Toch heeft Sliedrecht als baker mat van de baggeraars nog steeds een baggerfestival, bag- gerbouw en natuurlijk een bag germuseum. Naast wisselende exposities zijn in het museum schaalmodellen van bagger schepen te zien uit de vaste col lectie, aan de hand waarvan de geschiedenis van deze belang rijke Nederlandse industrie wordt getoond. De Nederlan ders weten van aanpakken waar het water betreft en de operatie Koersk is daarvan een ijzersterk voorbeeld. Maja Landeweer Het lichten van de Koersk, een jaar na dato. Tot 30 maart te zien in het Nationaal Baggermuse um, Sliedrecht. Openingstijden: dindag t/m zaterdag 14-17 uur. Inlichtingen: tel. 0184414166, internet: www.baggermuseum.nl. De fietsexcursie Ganzen ko men en gaan wordt de ko mende maanden gehouden in het Lauwersmeergebied in Noord Oost Friesland. De ex cursie van 2,5 uur begint bij het ganzeninformatiecentrum in Oostmahorn om 13.30 uur, en wordt gehouden op de zaterda gen 14 december, 18 januari 2002,1 en 15 februari. De kosten bedragen €4,60, exclusief fiets- huur. Aanmelden: 0519-345145 van 9 tot 12 uur, of via e-mail: s .schuldink@sbbagronl T T Tie wil weten hoe je via onze VV WV's in eigen land op- korte - vakantie kan, kan de pas verschenen gidsen Hotelvakan ties en/of Bungalowvakanties 2003 van VW Vakanties opha len bij VW-kantoor of ANVR- reisbureau. Dikke brochures (die van de hotelvakanties telt al bijna 200 pagina's) waarin ook heel bijzondere arrangementen opgenomen zijn. Eén voorbeeld: in de hotelvakantiegids staat hoe je de Elfstedentocht in Friesland op de step kunt doen: 35 of 50 kilometer per dag. Het kan trouwens ook op skates of de fiets. Je slaapt voor een deel van de tocht in NJHC-jeugdher- bergen. Het arrangement duurt vijf dagen, je krijgt een routebe schrijving en om het net echt te maken een stempelkaart en NJHC-Elfstedenmedaille. Kos ten 139 Euro per persoon, met bagagevervoer. Het mini-wandelgïdsje Even uitwaaien in Amersfoort is bedoeld om de vele buiten staanders die in de Keistad da gelijks hun brood verdienen, tij dens hun lunchpauze kennis te laten maken met de stad, maar ook geschikt voor de toerist, die in een notendop iets van de his torische binnenstad wil zien. Tien wandelroutes worden be schreven, inclusief de monu menten, musea, curiosa e.d. die je onderweg tegenkomt. Het zijn korte tochtjes die in een lunchpauze makkelijk te doen zijn. Heb je meer tijd dan kun nen diverse routes aan elkaar worden gesmeed. Het wandel boekje kost 3,50 euro. Informatie: VW Amersfoort, tel. 0900-1122364, www.vwa- mersfoort.nl. Zondag wordt een Midwin terhoornwandeling in Ruurlo gehouden van drie tot vijf uur door de bossen van Ruurlo, met 'stops' bij kasteel Ruurlo en Cactusoase Anny Cactus. Kaarten zijn voor 5 Eu ro te krijgen bij de WV Ruurlo, tel. 0573-453926. Twee weken later, op 14 en 15 december, is er over 7,14 en 21 kilometer een winterwandelloop door Natio naal Park De Grote Peel bij Nederweert. Kosten 3 Euro in clusief routekaart. Meer infor matie bij de VW Weert: tel. 0495-536800. Op 15 en 27 de cember is er een snertwandeling langs de mooiste plekjes van de polders Beetskoog en Werel derfgoed Beemster, die bij Eet café Les Deux Ponts in Ouden dijk (NH) begint. Kosten 7 Euro, inclusief snert. Informatie: tel. 0229-541275 (reserveren nodig). foto's Dinand Buisman De voormalige haven Emmeloord, met het huis De Misthoorn. Vanaf het Museum Schokland is een rondwandeling of fietstocht mogelijk langs (alle) andere beziens waardigheden van het voormalig eiland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35