Bernhard pleegde karaktermoord Hoezo raakt een stier razend van rood? Flamel 29 Historische roman rehabiliteert Juliana in Hofmans-affaire Encyclopedie van Misvattingen Parijs zaterdag 30 november 2002 Auteur Hans Galesloot: ,,Ik geloof dat Juliana monddood is gemaakt." foto Roland de Bruin/GPD Over de Greet Hofmans-affaire lijkt bijna alles al te zijn ge schreven. Maar schrijver Hans Ga lesloot vindt dat aan de vooruit strevende Juliana, de toenmalige koningin, te weinig recht is gedaan. Zijn roman Mevrouw Majesteit moet de rehabilitatie zijn van de oud-vorstin én van haar harts vriendin, de Amsterdamse gebeds genezeres Hof mans, die in 1956 als de Raspoetin van Soestdijk van het hof verwijderd werd. Galesloot durft zelfs de stelling aan dat Juli ana in datzelfde jaar gedwongen werd opgenomen in een psychiatri sche kliniek. „Hoe anders is haar ommezwaai ten gunste van Bern hard te verklaren?" Eerst maar eens de feiten op een rij. Prins-gemaal Bernhard haalt op voorspraak van zijn vriend, generaal Koot, gebedsgenezeres Greet Hofmans in de zomer van 1948 binnen in Paleis Soestdijk in de hoop dat zij de oogziek te van z'n jongste dochter Marijke suc cesvol kan behandelen. Hofmans wordt de zielsverwante van Juliana. Beiden koesteren een op religieus paci fisme geschoeid wereldbeeld. Een con flict is geboren, want terwijl Juliana zich stei-k kantte tegen de bewape ningswedloop, onderhield Bernhard juist warme contacten met de wapen industrie, hetgeen onder meer leidde tot het Lockheed-schandaal in 1976. Hij onderhield ook meer dan warme contacten met andere vrouwen. Het conflict liep in 19 5 5 zelfs zo hoog op dat Juliana een lakei een scheidingsbrief liet brengen naar Bernhard, die inmid dels zijn intrek had genomen in een an dere vleugel van het paleis. Door de scheiding zou Juliana de troon moeten opgeven, maar zij wilde niets weten van gedwongen aftreden. Ze kwam vanwege haar vooruitstrevende poli tieke denkbeelden ook in botsing met het demissionaire kabinet, fervent aanhanger van het Atlantisch bondge nootschap. De vorstin heeft in deze constitutionele crisis uiteindelijk bak zeil moeten halen: Hofmans werd van het hof verwijderd, alle contacten wer den verbroken. Juliana mocht niet eens de begrafenis van haar vriendin, die in 1968 aan kanker overleed, bijwonen. Koningsdrama Galesloots fascinatie voor deze kwestie begon een tiental jaren geleden na het lezen van enkele boeken over de affai re. „Die ministeriële verantwoorde lijkheid voor het doen en laten van de monarch is eigenlijk een hele vreemde constructie. Je plaatst in feite een ko ningin onder curatele. Als zij op een ge geven moment over een aantal belang rijke zaken van mening verschilt met het kabinet, hoe moet dat dan verder gaan? Als er dan ook nog eens een ech telijk geschil bij komt en je komt in een instabiele politieke situatie terecht omdat er verkiezingen in aantocht zijn, hoe ga je dat dan oplossen? Naarmate ik er meer over las, kwam ik tot de con clusie dat dit een regelrechte Shake- speariaanse tragedie was. Het was met Koningin Juliana in 1955. fotoGPD Greet Hofmans. recht een koningsdrama. Juliana's wil is uiteindelijk gebroken door prins Bernhard met hulp van het kabinet. Hij pleegde karaktermoord op zij n vrouw. Galesloot werd bekend als scenario schrijver van Medisch Centrum West. Daarna werkte hij als scenarist in Duitsland, waar hij onder andere de se ries Sinclair en Stadtklinik bedacht. Voor het schrijven van zijn roman raadpleegde hij tal van dossiers en ar chiefstukken. Ook sprak hij met het oud-kamerlid en historicus Lambert Giebels en Rob de la Rive Box, de toen malige stafmedewerker van de RVD, over de zaak. „Daar is ontzettend veel tijd in gaan zitten. De laatste anderhalf jaar ben ik daar continu mee bezig ge weest. Het schrijven nam zo'n zeven, acht maanden in beslag." De schrijver beschouwt zijn roman als een rehabilitatie van de majesteit, die erop stond met 'mevrouw' te worden aangesproken. Prins Bernhard komt er, op z'n zachtst gezegd, niet zo best uit naar voren. Galesloot schetst het beeld van een onbetrouwbare, aan veelwijve rij verslingerde charlatan, die er geen been in zag om zich op zijn zakenreizen door Argentinië te laten vergezellen door gevluchte oorlogsmisdadigers. „Historici die het boek gelezen hebben, delen mijn mening. Ik heb vanuit Juli ana's optiek de geschiedenis beschre ven. Wij kennen alleen de officiële Bernhard-versie van het verhaa41, die Hofmans als een toverkol afschilderde die de koningin probeerde te winnen voor haar vermeende communistische sympathieën. De persbreidel en het 'spindoctoren' van de prins heeft ge werkt. De hechte vriendschap tussen Juliana en Hofmans was politiek van geen enkele betekenis, maar Hofmans is wel als 'sitting duck' gebruikt om uit het paleis te schieten. Wat hem frappeert, is dat na 1056 nie mand uit het Juliana-kamp zijn of haar mond heeft opengedaan. „Hofmans nietde groep om haar heen niet. En ook de koningin bleef elegant en geruisloos. Ik geloof daadwerkelijk dat Juliana monddood is gemaakt." Het verbaast hem ook dat de pers zich hield aan de oekaze van premier Willem Drees aan de hoofdredacteuren van de kranten om niets te publiceren over de Hof- mans-kwestie. „Maar ja, de onder zoeksjournalistiek in Nederland is pas veel later op gang gekomen." Nadat er in de buitenlandse pers verhalen ver schenen over de politieke en huwelijks crisis aan het hof werd in juni 1956 een commissie ingesteld onder leiding van demissionair minister Louis Beel die officieel onderzoek moest doen naar de bron van de artikelen. De werkwijze van die commissie had veel weg van een Oostblokproces, betoogt Galesloot. „Het ging helemaal niet om het lek naar Der Spiegel te vinden. Het was alleen bedoeld om Juliana klem te zetten en ervoor te zorgen dat zij zich zou confor- meren aan de standpunten van Bern hard en het kabinet." De auteur be schrijft hoe zijns inziens de verhoren van onder anderen Juliana en Hofmans eraan toegingen. Zo bezochten de com missieleden Hofmans in haar caravan op een landgoed in Baarn en begonnen haar ronduit te beschuldigen van het bewerkstelligen van een schisma aan het hof en manipuleren van onzekere mensen. Hoe de verhoren daadwerke lijk zijn verlopen, blijft gissen. Tot op de dag van vandaag blijft het rapport van de commissie-Beel achter slot en grendel. Galesloot: „Historicus Lam bert Giebels wil nu met deze roman in de hand en met een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur opnieuw pro beren alsnog inzage te krijgen. Ik denk dat er dan heel wat naar boven komt, zoals een overzicht van Bernhards bui tenechtelijke kinderen en praktijken." Volgens Galesloot wilde Juliana tot het bittere eind vechten tegen de gevestig de krachten. Dat ze uiteindelijk toch zwichtte wijt de schrijver aan een ge dwongen tiendaagse opname in de Ur sula kliniek in Wassenaar. In huive ringwekkende scènes beschrijft hij hoe de vorstin daar gesprekstherapie volg de en kalmerende middelen kreeg toe gediend waardoor haar weerstand en remmingen wegvielen. Ook onderging ze een elektroshockbehandeling. On dertussen praatte geneesheer-direc teur Eduard Hoelen, vriend van de machtige K VP-fractievoorzitter Carl Romme, op haar in, in een poging Juli ana te overtuigen dat Hofmans haar te ver had meegenomen op 'de dwaalwe gen van de pacifistische mystiek' „Het is een hypothese die ik niet met een kei hard medisch dossier kan onderbou- foto Benelux Press wen, maar ik kan anders niet verklaren waarom Juliana 180 graden is omge draaid. Er is een gedragsverandering bewerkstelligd, een karaktermoord ge pleegd. Ik heb een briefwisseling gele zen tussen Romme en Hoelen. Die zijn tientallen jaren met elkaar bevriend geweest, dus die móeten over de zaak contact hebben gehad. Het gebeurde overigens wel vaker. Hoelen verleende per slot van rekening ook onderdak aan oorlogsmisdadiger Pieter Men ten, een cliënt van advocaat Kortenhorst, die op zijn beurt weer een kantoorgenoot van Romme was. Als eindelijk het rap port van de commissie-Beel openbaar wordt gemaakt, zal er vast en zeker ook een advies in staan over de opname van Juliana." Indiscreet Galesloot zegt in zijn nawoord zich er van bewust te zijn van de soms indis crete wijze waarop hij publieke perso nen als het voormalig koningspaar ten tonele brengt. Maar hij vindt dat hij daartoe het recht heeft. „Die mensen kiezen uit eigen vrije wil voor een ver ouderd instituut. Ze hebben geen recht van spreken, dat is zo in de grondwet vastgelegd. Hun speelruimte is be perkt. Maar hun onderdanen, zoals ik, hebben wél de vrijheid om hun mening over hun doen en laten te uiten, be spreekbaar te maken en vast te leggen. Je kunt niet van vrije burgers verwach ten dat ze ook hun kop houden." Peter Kuijt Hans Galesloot - Mevrouw Majesteit. Uitgeverij Arena, 304 pag., 19,50 euro. Steevast op vrijdag pelde ooit Jan Soldaat gretig liefst twee hardge kookte eieren. Want met wat 'neukpa- tronen' achter de 'laadklep' beleefde elke ouwe stomp het weekend als één lang wipfestij n. Die mok met thee liet je zo veel mogelijk staan .Daar zat kamfer in, absoluut een sekskiller. En als je je liefje meetroonde naar afgelegen wei landen met tweekontjes hoog gras, dan kon alleen een rood truitje of navenant gekleurd hemd de intimiteit verstoren. Allemaal waar, of niet soms? Allemaal kletskoek, zo blijkt uit de En cyclopedie van Misvattingen, even le nig als overtuigend samengesteld door Hans van Maanen, wetenschapsredac teur bij Het Parool. Om met het fabeltje over op rood razend rakende stieren te beginnen; een stier is nagenoeg kleu renblind. Het enige waar een stier rood van aanloopt, is het irritant gewapper en de venijnige prikken van de torero. Want zo heet een stierenvechter in Spanje. En niet toreador. Die aandui ding heeft George Bizet in zijn opera Carmen (1874) zelf verzonnen. Over eieren en andere zogenoemde po tentieverhogende peppers zoals oes ters, Spaanse vlieg en fijngemalen neushoornhoorn, meldt auteur Van Maanen dat van geen enkele stof - uit gezonderd de opiaten - is aangetoond dat men er nog meer wellust en/of een groter uithoudingsvermogen van krijgt. Wie zijn/haar neus ophaalt voor deze correcties op snaakse volks wijsheden en liever vasthoudt aan waarheden, opgeslagen in boeken van standing en formaat, kan aardig dizzy raken van Van Maanens encyclopedie. Neem de bewering over Cleopatrade eeuwig tot de verbeelding sprekende Egyptische koninklijke schoonheid. Of leun op sta pels standaardwerken om de fatale te rugtocht van Napoleon te wijten aan de onverwacht extreem strenge Russische winter. Zonder meer twee slijtvaste opvattin gen, waar de Parool-journalist toch met leesbaar genoegen diepe krassen in trekt. Cleopatra was allesbehalve Egyptisch. Ze stamde uit een Macedo- nisch, Grieks geslacht. Ook de meteo rologische, mythische waarheid rond Napoleons nederlaag smelt weg bij het nagetrokken gegeven dat de thermo meter in Kiev anno november 1812 ze ker twee graden boven nul aangaf. De Franse keizer liegt dan ook als hij in een van zijn brieven noteert dat het in de nacht van 14 op 15 november zestien tot achttien graden vriest. Het massaal doodvallen van paarden en manschappen kwam omdat de te rugtocht geschiedde in grote wanorde, met weinig voer voor de paarden en een volkomen gebrek aan discipline. Die overbekende schoolplaat van een dichtgevroren Berezina waar de Gran de Armée weinig 'grande' overheen trok, is dan ook een vertekening van de waarheid. Ook de gestaalde opvatting dat Colum bus en zijn matrozen tuberculose naar Amerika hebben verscheept, waaraan Cherokees, Pawnees en tal van andere Witte Veders zijn bezweken, blijkt een indianenverhaal. Bij een opgraving an no 1994 in Peru is in een al duizend jaar geleden overleden, maar gemummifi ceerde lichaam van een vrouw erfelijk materiaal van tbc aangetroffen. Deze vondst pleit Columbus en latere ont dekkingsreizigers voorgoed vrij van het als eerste overbrengen van vreselij ke ziektes. Natuurlijk gaan er ook klassieke waar heden aan diggelen in de Encyclopedie van Misvattingen. Beethoven heeft nooit een Elise gekend. Vandaar dat hij ook nooit dit befaamde klavierwerk uit 1808 'für Elise' heeft gecomponeerd. Wel 'für Therese', wat ook boven aan het manuscript heeft gestaan. Want Beethoven was verliefd op Therese Malfatti, nichtje van een beroemde arts in Wenen. Omdat zijn handschrift nau welijks te lezen was, heeft de uitgeverij er Elise van gemaakt. Hans van Maanen past hulde voor het gedegen spit- en speurwerk om vast staande feiten om te kiepen. Jammer alleen dat het boek niet in zakformaat is verschenen. Nu moet ik het in de hand houden om op verjaardagen die altijd en overal aanwezige betweter, meteen de mond te snoeren. Hans Toonen Encyclopedie van misvattingen. Hans van Maanen. Uitgeverij Boom. 297 bladzijden. Prijs E 24,50. Cadeautjesmaand komt er weer aan en dat betekent dat mij door mijn jongste zoons de kop gek word gezeurd over het vijfde Harry Potter-boek. „Niet vergeten hoor, deel 5En als ik hen er niet over hoor, her*- innert de reclame me er wel aan. Zelfs tijdens omzwervingen in mijn favoriete Parijse buurt, de Marais, kom ik die Potter nog tegen. Verscholen en weggedrukt tus sen de Rue du Temple en de Rue Beaubourg ligt een weinig op vallend straatje, de Rue de Montmorency. Mijn oog valt op een indrukwekkend oude gevel, ergens halverwege de straat. Dichterbij gekomen ontcijfer ik de naam van het restaurant: Au- berge Nicolas Flamel Het blijkt het oudste huis van Parijs te zijn, gebouwd in 1407 en de ge vel is nog steeds intact. Maar Flamel? - heet zo ook niet de to venaar uit deel 1Harry Potter en de Steen der WijzenJawel, hoor ik uit twee monden: Nico- laas Flamel is zelfs de maker van de Steen der Wijzen. Ze citeren Potters vriendin Her- melien, die in deel 1 de volgende beschrijving aan Harry voor leest: „De aloude studie der al chemie houdt zich voorname lijk bezig met het vervaardigen van de Steen der Wijzen, een le gendarische substantie met ver bluffende eigenschappen. De Steen verandert ieder metaal in zuiver goud en produceert het levenselixer, dat de drinker on sterfelijk maakt. In de loop der eeuwen is veel gezegd en ge schreven over de Steen der Wij- zen, maar de enige Steen die momenteel bestaat is in het be zit van de heer Nieolaas Flamel. de befaamde alchemist en ope raliefhebber. Meneer Flamel, die vorig jaar zijn 665-ste ver jaardag vierde, leidt een terug getrokken bestaan in Devon met zijn vrouw Perenelle (658)." Schrijfster Joanne Kathleen Rowling blijkt niet over één nacht ijs te zijn gegaan. 'Haar' Flamel is dezelfde als de 'echte' Flamel, de steenrijke alchemist uit de vijftiende eeuw die in de Marais woonde en samen met zijn vrouw Pernelle het pand in de Rue Montmorency opende als opvangcentrum voor daklo zen. Een gevelsteen herinnert nog aan die genereuze daad. Goud Hoe kwam Flamel aan zijn geld. was destijds al de vraag. Som migen verkeerden in de veron derstelling dat de alchemist er inderdaad als enige ter wereld in was geslaagd om lood te ver anderen in goud, anderen waren wat directer: Flamel leefde van het vele geld dat Pernelle had geërfd. Vast staat wel dat Fla-_ mei - de 'echte' - een indruk wekkende reeks recepten heeft nagelaten, niet in de laatste plaats om de potentie en lustge voelens van zijn tijdgenoten wat op te vijzelen. Wie zijn aanbevelingen leest, ziet onmiddellijk John Cleese in Life of Brian voor zich als ver koper van bizarre ingrediënten in een Romeins stadion. Smeer je geslachtsorgaan in met een mengsel van onder meer de snorharen van een poes, een in gewand van een wild beest, de staart van een hagedis, een beet je muskus, wat anijs en de ballen van een rat en voilé, uw partner beleeft de nacht van zijn of haar leven, luidt de aanbeveling van monsieur Flamel. Het huis van Flamel in de Rue Montmorency herbergt thans een restaurant. Het is in geen enkele grote culinaire gids op genomen maar de bediening is goed, het eten méér dan goed en de wijn voortreffelijk. Het zou onmiddellijk een bedevaarts oord voor de talloze Potter-fans kunnen worden, maar eigenaar Nathan Herzberg piekert er niet over. Hij vindt het best zo en al les is beter dan te moeten bedie nen in een soort Planet Holly wood voor de jeugd, mompelt hij. De vraag is echter of de uitbater stand kan houden Hij weet zich in ieder geval al verzekerd van twee jonge nieuwe klanten, die hoe dan ook willen weten of de legende van mevrouw Rowling klopt dat Nieolaas Flamel nog steeds in leven is. Herzberg heeft af en toe wel eens wat ge luiden gehoord in zijn restau rant. Maar volgens hem was dat eerder het gekoer van een duif op de bovenste verdieping. Henk Glimmerveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29