De nachtmerrie duurt voort De doofpotcultuur heerst in de ziekenhuizen Peter R. de Vries duikt in zaak vermoorde dochter /Tisdaadverslaggever Peter JLVXR.de Vies besteedt volgende week donderdag (SBS 6, 20.30 uur) aandacht aan de zaak Ama- rantha, een jonge vrouw die op 32- jarige leeftijd door een misdrijf om het leven kwam. Amarantha was de dochter van Astrid Verhoeff uit Wolphaarts- dijk. De jonge vrouw werd op Koninginnedag 2000 dood aange troffen in haar woning in Schie dam. De recherche pakte later de echtgenoot op met wie de vrouw in een echtscheidingsprocedure was verwikkeld. Behandeling van de moordzaak leidde echter tot vrij- spaak van de verdachte. De offi cier van justitie tekende hoger be roep aan tegen het vonnis, maar trok dat later weer in. De zaak Amarantha intrigeert De Vries om meerdere redenen. Vooral de opstelling van het Open baar Ministerie roept bij hem vraagte kens op. „Het is toch opmerkelijk dat je op het ene moment als officier van justitie tien jaar cel en tbs met dwang verpleging eist en je op het andere mo ment zomaar terugtrekt en geen enke le poging meer doet. Dat kunnen nabestaanden niet begrijpen en ook niet verteren." Nader kennis nemend van feiten en omstandigheden stuitte De Vries op een aantal opvallende kanten aan de zaak. Zo kon de doodsoorzaak niet goed vastgesteld worden. Voorts is daar het bijzondere gegeven dat de aanvankelijke verdachte een tijd lang met het latere slachtoffer heeft gechat zonder dat zij ervan op de hoogte was dat het haar ex betrof die telkens con tact met haar zocht. De Vries: „Wij krijgen veel zaken op ons bureau die meer recht-toe-recht- aan zijn en waarbij heel duidelijk is waarom dingen zo zijn gelopen. Aan deze zaken kleven een heleboel dilem ma's. Zo heeft het vijf dagen geduurd voordat Amarantha dood werd ge vonden in haar woning. Als die perio de korter was geweest, had men uit de secties veel meer kunnen afleiden en had de vraag of er sprake is van moord of van iets anders duidelijker beant woord kunnen worden." Het programma komt niet met ont hullend nieuw materiaal. Maar de misdaadverslaggever sluit niet uit dat de uitzending nieuwe aanknopings punten oplevert: „Het zal de eerste keer niet zijn dat kijkers reageren in de geest van: wacht eens even, nu ik dit zie, kan ik u dit of dat vertellen." Vragen, vragen, vragen. Ze spoken Astrid Verhoeff uit Wolphaartsdijk door het hoofd sinds het moment dat haar dochter Amarantha om het leven kwam. Op koninginnedag in 2000 trof de politie de jonge vrouw dood aan in haar woning in Schiedam. De politie was de woning binnenge drongen nadat er van verschillende kanten verontrust was gereageerd omdat men al even taal noch teken van Amarantha had vernomen. Bij nader onderzoek bleek dat de vrouw al vijf dagen eerder om het leven was gebracht. Amarantha woonde al eni ge tijd gescheiden van haar man. Toen het misdrijf plaats vond was zij een aantal dagen alleen thuis. De twee dochtertjes van negen en elf logeerden elders. Volgens de lijkschouwer was er sprake geweest van verwurging. Leugens De behandeling van de rechtzaak te gen de bijna ex-echtgenoot duurde bij elkaar zes uur. Moeder Astrid Ver hoeff: „Toen ik al die leugens hoorde van mijn schoonzoon en ook hoorde wat de officier van justitie daar alle maal tegenover kon stellen, dacht ik: dat zit wel goed." Het requisitoir ein digde in een eis van tien jaar en tbs met dwangverpleging. De rechtbank zou veertien dagen later uitspraak doen. „Maar de dag daarop werd ik al door diezelfde officier gebeld met de mede deling dat er een vervroegde zitting zou komen." Astrid Verhoeff wist niet wat ze hoor de: de rechters spraken haar schoon zoon vrijWegens het ontbreken van wettig en overtuigend bewijs. Met als belangrijkste twijfels: de bevindingen van de patholoog anatoom. De officier tekende direct beroep aan, maar zag daar later van af omdat hij geen kans aanwezig achtte dat het bij behande ling van de zaak door een hoger rechtscollege tot een veroordeling zou komen. Zo werd het vonnis van de vrijspraak onherroepelijk. „Een nachtmerrie", zegt de moeder van het slachtoffer over die afloop van het proces. De nachtmerrie duurt nog im mer voort. Amarantha was twaalf jaar met de vrijgesproken 36-jarige verdachte ge trouwd geweest. De scheiding stond voor de deur. Amarantha's moeder en haar partner bestempelen de schoon zoon als een egoïst, liever lui dan moe, een grote fantast. „Dat is er in het on derzoek door het Pieter Baan Cen trum ook wel uitgekomen: een patho logische leugenaar. Als hij werk had, was dat meestal maar van korte duur. En als hij dan werd ontslagen lag het altijd aan de werkgever.Amarantha was de spil in het gezin, zoals zij ook de spil was in het bedrijf waar ze werkte. „Haarman vergokte alles wat zij binnen bracht. Op een gegeven mo ment waren er zoveel schulden dat de woning door de ban k op de beurs werd verkocht." Moeder Astrid en haar partner hebben van meet af aan sterke vermoedens gehad dat de man van Amarantha achter de zaak zat. Die sa menloop van gebeurtenissen, zoveel toevalligheden: het kon gewoon niet anders dan dat het onderzoek bij hem zou uitkomen. ..Toen de politie met de beschuldiging kwam verbaasde ons dat totaal niet." In de tijd dat Ama- ranthamet de kinderen apart woonde, is haar man, vermoedelijk gebruik makend van een huissleutel van een van de dochteitjes, heimelijk de wo ning binnen gedrongen. Toen zijn vrouw hem daar een keer op betrapte, ontstond er een ruzie waarbij de man zijn vrouw bij de keel zou hebben ge grepen. Na het incident had de vrouw nog veelvuldig contact met haar man, hoewel zij zich dat in het geheel niet bewust was. De man was er achter ge komen dat zijn vrouw regelmatig op een chatbox op internet te vinden was. Onder een andere naam legde hij con tact met haar. Naarmate het meer be gon te klikken tussen die twee legde Amarantha gaandeweg al haar ziele- roerselen bloot, niet wetend dat de man die verkondigde Henk Klein te zijn, haar eigen echtgenoot was. Het bevreemdt de moeder en haar partner zeer dat de schoonzoon niet was komen opdagen nadat er met hem een afspraak was gemaakt om met de begrafenisondernemer zaken door te spreken. Hij bleek verhinderd te zijn. Een bezoek aan de kei-mis met zijn dochtertjes had voorrang gekregen. Het paar uit Wolphaartsdijk vindt het eveneens hoogst merkwaardig dat volgens informatie die de i-echerche had weten te achterhalen, de grote reeks van telefoontjes die de man kort tevoren had gepleegd met zijn vrouw, ineens waren opgehouden, net als de benaderingen door 'meneer Klein' die in de week tevoren wel 63 keer chat- contact had gelegd. „Als hij werkelijk niks van de zaak af had geweten, had den die contacten toch hebben moeten doorgaan op al die dagen dat Ama rantha dood in haar woning lag? Maar nee, dat was allemaal plotsklaps ge stopt." „Ik wilde Amarantha met rust laten", heeft de man daarover op de strafzit ting verklaard. „Dat dat moment sa menvalt met haar overlijden is wel toevallig ja, maar dat wil nog niet zeg gen dat ik iets met haar dood te maken heb." De man zei er erg veel moeite te hebben gehad dat Amarantha wilde scheiden. „Ik heb haar gedichten ge schreven. Ik heb zelfs contact gehad met het televisieprogramma 'All you need is Love'. Maar ik heb dat afge blazen omdat ik wist hoe Amarantha over dat programma dacht. Pijn Moeder Astrid Verhoeff hoopt dat het televisieprogramma kan bijdragen tot de waarheidsvinding en dat zij eindelijk duidelijk antwoord kan krijgen op de vragen over de oorzaak van de dood van haar dochter. „Daar door zal ik meer in staat zijn de draad van mijn leven verder op te nemen. Maar de pijn in mijn hart zal blijven. Pijn omdat ik niet meer kan zeggen: Amarantha, je bent een fijne dochter en een geweldige moeder. Jacques Cats zaterdag 30 november 2002 Astrid Verhoeff: „Altijd sterke vermoedens gehad..." foto Willem Mieras Wilhelmina Kinderziekenhuis Utrecht. archieffoto Marco Hofste/GPD Een excuus. Dat is het enige wat Evert van Dijk uit Zoetermeer vraagt van het Utrechtse Wilhelmina Kinderziekenhuis (WKZ). Een spijtbetuiging over het achterhouden van medische gegevens van zijn kleinzoon, die vorig jaar in een ziekenhuisbed een hersenbloeding kreeg - en gelukkig overleefde. Een 'sorry' voor de hautaine houding van specialisten. „Maar", zegt hij. „dat excuus zal ik nooit krijgen. Er heerst een doofpotcultuur." De onwil van ziekenhuizen om alle informatie te ge ven, maakt hem razend en onvermoeibaar in zijn juri dische strijd. Ook de ouders van de overleden baby Charlotte Floor in het WKZ vochten anderhalf jaar. Zij eisten duidelijkheid over de mislukte hartopera tie van hun zeven maanden oude dochter. Er was een gerechtelijk vonnis voor nodig om een onthutsend in tern onderzoeksrapport openbaar te krijgen. Dat ge beurde uiteindelijk vorige week. Pas toen bleek dat twee cardiologen elkaar weigerden te assisteren van wege een ruzie over een wetenschappelijke promotie, de verhoudingen op de cardiologie-af deling ver stoord waren, het management van het kinderhart- centrum gebrekkig was en er bij de ingreep beoorde lingsfouten waren gemaakt. Toen bleek ook dat het ziekenhuis de ouders niet alles had verteld. Het is die geslotenheid die de patiënten en familiele den tegen de borst stuit. Specialisten zetelen te vaak als wetenschappers in een ivoren toren. Te vaak stra len ze een hooghartigheid uit die patiënten en hun fa milie in het offensief brengt. „Er heerst een sfeer van: met ons is nooit wat mis", verwoordt John Beer, advo caat van het echtpaar Floor dat gevoel. Van Dijk heeft na een jaar juridisch touwtrekken een paar kleine successen geboekt. Zo beschikt hij einde lijk over de foto's van de hersenscan. Bij andere zie kenhuizen waar zijn kleinzoon heeft gelegen, voerde hij talloze procedures om medische gegevens in te zien. Op elkaar gestapeld is zijn dossier nu anderhal ve meter hoog. En nog gaat het gevecht van opa Van Dijk door. „Het gezin is kapot, dat kan niet." Afdekken Het achterhouden van informatie, het afdekken van medische fouten gebeurt niet alleen in het WKZ, weet Beer. Als letselschadeadvocaat met 25 jaar ervaring en als voorzitter van de vereniging van slachtofferad vocaten ASP heeft hij in talloze procedures gemerkt dat bestuurders en artsen compromitterende rappor ten en gegevens proberen af te schermen. „Het pro bleem is dat zij vaak een persoonlijk belang hebben bij die rapporten omdat zij verantwoordelijk zijn. En dat is tegengesteld aan dat van het ziekenhuis. Het is een ongelooflijke misvatting van hen dat patiënten geen begrip zouden hebben voor medische fouten. Maar mensen begrijpen het niet als falen wordt toe gedekt." Zo bezien lijken medici en bestuurders welhaast ge slepen leugenaars die hun missers liever afdekken dan toegeven en lastige vragen wegwuiven. Heerst in onze ziekenhuizen dan een doofpottencultuur? Dat is te kort door de bocht, vindt Evert van Leeuwen, hoogleraar medische ethiek aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Artsen die een medische fout ma ken, zijn verplicht die te melden. Later wordt dat doorgegeven aan de Inspectie voor de Gezondheids zorg. Ook heeft elk ziekenhuis een klachtencommis sie voor ontevreden patiënten. Toch heeft die com missie de woede van Van Dijk niet kunnen bekoelen en zijn de raadsels rond het overlijden van baby Char lotte Floor in het WKZ niet opgelost. „Kijk", zegt Van Leeuwen, „als ik een bank binnen stap, heb ik ook het gevoel dat er een gesloten cultuur heerst. Dat ze het marmer van mijn spaarcenten heb ben betaald." Hij benadrukt de geheimhoudingsplicht van artsen. Medici mogen de medische gegevens alleen met de patiënten bespreken, of - bij een kind - met de ouders. „We leven in een samenleving waarin geheimen of vertrouwelijkheid veel minder respect krijgen. Ieder een wil meepraten over een patiënt. Vooral bij be roemde sporters. Bij wielrenners wil iedereen weten hoe hoog het bloedbezinksel is." Waar komt dan bij patiënten het gevoel vandaan dat specialisten niet mét hen praten maar óver hen. Neem nu Martijn Verburg uit Culemborg, vader van Sem Het jongetje - nu anderhalf jaar - werd geboren met een bijzondere darmafwijking en bracht een maand door in het WKZ. Het gebrek aan communicatie bleek voornamelijk tijdens de echoscopie van de afdeling verloskunde. „Op een gegeven moment praatten de specialisten in ons bijzijn over een scan van Sem. 'Oh, wat vreemd, wat raar', zeiden ze. Wij schrokken ons kapot, wisten totaal niet waar ze het over hadden." Zijn zoon werd toen even behandeld als een object, een interessant medisch fenomeen. Ten minste, zo voelde dat voor Verburg. De kloof herkent Van Leeu wen. Medici kijken 'klinisch' naar patiënten. En dat is maar goed ook. Professionele verwondering leidt tot nieuwe medische kennis en dat is precies wat er voor de neus van Verburg gebeurde. Een specialist moet die afstand bewaren, vooral in de kindergenees kunde. Emotionele betrokkenheid kan domweg niet. Probleem is dat nogal wat specialisten vergeten af te dalen naar het niveau van de patiënten, weet Van Leeuwen. Voorlichting is soms summier. En als speci alisten uitleggen wat de patiënt mankeert, gebeurt dat niet zelden in onbegrijpelijk medisch jargon. Hij lijkt soms vervreemd van zijn patiënten. „Ach, speci alisten staan ook onder drukzegt Van Leeuwen „Ze werken veel en hard en spenderen soms twaalf, der tien uur per dag in een ziekenhuis. Dat is iets anders dan een buschauffeur die de hele rondrijdt en van al les in de buitenwereld ziet." Toch spelen trots en aanzienlijke ego's van specialis ten ook een rol bij de gesloten cultuur van ziekenhui zen. Tenminste, aan die indruk kan Van Dijk zich niet onttrekken. Minutenlang kan hij schelden op de arro gantie van de medici die weigeren openheid van za ken te geven. Woedend kan hij worden op specialisten die de indruk wekken dat zij geen fouten maken. Ook advocaat Beer van de ouders van de overleden baby Charlotte Floor heeft in ziekenhuizen heel wat opgeblazen ego's voorbij zien komen. „Zeker weten dat er grote ego's rondlopenKritiek wordt niet altijd even goed verdragen. En in de zaak Floor heeft het Universitair Medisch Centrum in Utrecht (UMC) botte leugens verteld. Voor deze zaak dacht ik altijd dat de situatie in academische ziekenhuizen beter was, dat ze meer maatschappelijke verantwoorde lijkheid hadden. Maar dat blijkt niet zo te zijn." Het UMC werpt die kritiek ver van zich af. De raad van bestuur blijft volhouden maximale openheid te hebben betracht in de zaak Floor. Verder moeten spe cialisten - zoals overal - hun medische fouten officieel melden en kunnen ontevreden patiënten klagen bi j de klachtencommissie. En een hooghartige houding? Als bestuursvoorzitter van het UMC, waar het WKZ toe behoort, G. Blijham die aantijging wordt voorgelegd, haalt hij onverschillig zijn schouders op en zegt: „Het ziekenhuis zit vol met eigenwijze mensen die denken dat ze wetenschappelijk vooruitgang kunnen boeken en die gevaarlijke dingen moeten doen met bijvoor beeld operaties van kinderen. Daar heb je bepaalde moed voor nodig." Daarmee gaat hij voorbij aan de macht die een me disch bolwerk als het UMC over patiënten en hun fa milie heeft. Zij stellen hun volledige vertrouwen in de medici en verwachten daardoor een open, eerlijke en toegankelijke voorlichting. Dat blijft nogal eens ach terwege waardoor het ziekenhuis zelf twijfel en soms onrust zaait - zeker als een medische fout wordt ge maakt. Internist Albert van de Wiel van het Meander Medisch Centrum in Amersfoort ziet het dagelijks om zich heen. „Ik vind dat er in Nederland te weinig openheid over een operatie wordt gegeven", zegt hij. Maar hij ziet nog een andere blinde vlek bij zieken huizen: zij hebben niet door dat zij als een gesloten bolwerk overkomen op de buitenwereld. Het enorme labyrint aan gangen in het ziekenhuis, de honderden medewerkers, de specialisten, al die dingen werken mee aan de indruk dat patiënten zich snel een num mer voelen. „Daar mogen ziekenhuizen best eens aan gaan werken", zegt Van de Wiel Geen doofpot in ziekenhuizen dus. Ook het UMC ver weert zich heftig tegen die suggestie. Is het zieken huis immers niet direct naar de Inspectie voor de Ge zondheidszorg gestapt nadat baby Charlotte Floor was overleden? En is de ouders niet keer op keer ge zegd dat zij in een gesprek alle informatie konden krijgen die zij wensten? Behalve de bevestiging van de geruchten dat een ruzie tussen cardiologen ten grondslag lag aan de mislukte operatie die Charlotte fataal werd. Dat stond alleen in het interne onder zoeksrapport dat door tussenkomst van de rechter toch is vrijgegeven. Blijham zwijgt even en ant woordt dan: „Als ik zeg dat het team van kindercar diologen wegens kans op herhaling niet in die samen stelling kon blijven bestaangeef ik daarmee toch ook aan dat er wrijvingen waren op de afdeling." Dylan de Gruijl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25