uitkijken PZC Emile Ratelband maakt de werkelijkheid gewoon te bizar 22 RUDEN RIEMENS zaterdag 30 november 2002 FOTOGRAFIE Emile Ratelband sprak afgelopen woensdag voor een matig gevuld zaaltje in motel Van der Valk in Akersloot. Het was de start van zijn verkiezingscampagne voor Leefbaar Neder land. foto Marcel Antoriisse/ANP Pim Fortuyn wilde hem er niet bij hebben, maar Emile Ratelband krijgt zijn revanche. Als hij volgende week tenminste tot nieuwe lijsttrekker van Leefbaar Nederland wordt geko zen. Van poffertjesbakker tot politicus. Velen gruwen echter bij de gedachte dat Ratelband z'n entree aan het Binnenhof zou kunnen maken. Zij zien in hem een clown of beschouwen hem als een man met afstotelijke ideeën over vrouwen en homo's, die zichzelf overschreeuwt en een reeks hele en halve schandalen met zich meesleept. Van poffertjesbakker tot kandidaat-lijsttrekker Aan uitgesproken meningen heeft het Emile Ratelband (53) nooit ontbroken. „Kinderverkrachters, wilt u geholpen wor den? Okéé daar doen wij alles aan, maar op één voorwaarde: als u niet meewerkt hak ken we 'm d'r gewoon af. Alles wat uitsteekt, oren, neus, armen, voeten en pik: dat laten we publiekelijk afhakken door de vader of moeder van dat verkrachte kind. Op die ma nier zorg je dat mensen minder deze neigin gen krijgen." De meester van het positieve denken is voor helderheid, want zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Marokkaanse jongeren die niet willen deu gen? „Stuur ze maar langs, ik pak ze op de zelfde manier aan als ze in Marokko doen. Ik sla ze verrot.Zwakkelingen legt hij de keus voor: „Wil je zwak blijven, dan moet je niet meer zeiken. Wil je verbeteren, dan krijg je hulp. Maar wie betaalt, die bepaalt. Zeg ik ook altijd tegen mijn vriendin." En nu wil hij de politiek in, als lijsttrekker van Leefbaar Nederland. De reacties logen er niet om. Fred Teeven, tot dan de eerste man van de partij: „Met hem wordt het een circus en ik verdom het als een clown achter Ratelband aan te lopen." Daarmee is de toon gezet, al zal Ratelband zelf er niet wak ker van liggen. Tegenslagen zijn een uitda ging voor hem, weerstand heeft op hem een positieve uitwerking. „Mensen die mij een schreeuwlelijk vinden, die gaan hun gang maar. Doet me niets. Zij zitten er mee, zij hebben een rotgevoel, ik niet. Het glijdt van me af, allemaal." Wie aan Ratelband denkt, ziet een man die wild over een podium loopt, die zichzelf kei hard op de borst slaat en Tsjakka! schreeuwt. En nog eens: Tsjakka! Een man die mensen over hete kolen laat lopen, in glasscherven laat springen, enorme spinnen over hun gezicht laat kruipen. Een man, die, als hij op tv is, de mond wagenwijd open spert, gigantisch veel lawaai produceert, je imponeert, bang maakt bijna, omdat hij je wil doen geloven dat alles mogelijk is als JIJ het maar wilt, dat JIJ je eigen beslissingen neemt, dat JIJ en JIJ alleen beslist hoe het met je leven verder zal gaan. Geluk is een kwestie van doen. Tsjakka! Het is een vorm van 'neuro-linguïstisch pro grammeren', waar hij ooit bij toeval tegen aan liep in de Verenigde Staten. Hij zag het boek erover van Anthony Robbinslas het in één ruk uit en ging naar een van zijn sessies. Daar hielp hij een hele zaal mensen van fo bieën en angsten af, in elk geval op die avond. Het maakte zoveel indruk op hem, dat het de ommekeer in zijn leven zou wor den. Tot dat moment was Emile Rateland vooral „de stomme mongool", zoals hij het zelf noemt. Altijd gepest op school, omdat hij slechts één meter twintig hoog was, tach tig kilo woog, onder het eczeem zat en ook nog eens dyslexie (leesblindheid) had. Zijn vader overleed toen Emile twaalf jaar was. Hij noemt dit de eerste van vele crises in zijn leven, die hem uiteindelijk hebben gemaakt tot wie hij nu is. Met zijn vader is hi] ook vaak gepest, omdat het gerucht ging dat die fout was in de oorlog. Dat verhaal werd ver sterkt door Ratelbands eigen uitspraak dat hij wel bewondering voor Hitier koestert: „Idioot maar ook geniaal." Hartkwaal Vanaf zijn twaalfde moet hij met zijn moe der de bakkerszaak runnen. Amper twintig krijgt hij een hartkwaal. Hij denkt niet ou der te worden dan zijn vader, die slechts 34 jaar werd. Dan ontmoet hij zijn eerste vrouw, Jenny, met wie hij vier kinderen krijgt. Ze leven eerst nog van de bakkerij dan van een aantal snackbars, waarvan hij er nog steeds één heeft in Arnhem en waar hij eens per week zelf achter de vitrine staat. Hij reist naar de wereldtentoonstelling in Vancouver, waar hij alles bekostigt door ter plaatse poffertjes te verkopen. Na 25 jaar strandt zijn huwelijk. Dat is een veel grotere klap voor hem dan hij aanvan kelijk wil toegeven. Ze proberen het even la ter nog driejaar samen, maar dat mislukt. Het is de inleiding voor een leven dat langs veel vrouwen zal voeren en uitmondt in een boek van de hand van zijn tweede relatie, Elène Vis. Dat vormt de introductie voor de ene na de andere ordinaire publieke ruzie tussen Ratelband en zijn vier vrouwen. 'Escortkoningin' Vis beschrijft hem als een angstig en gefrustreerd mannetje dat zich door alle tegenslagen heeft ontwikkeld tot een straatvechtertje. En hoe hijna het be ëindigen van de relatie, flipte en helemaal doordraaide. Hij zou haar hebben geschopt en geslagen en al vaker gewelddadig zijn ge weest. Als het boek wordt gepubliceerd heeft Ratelband al enkele andere relaties gehad. Eerst Christine Kroonenberg en ver volgens Sylvie Schmeitz, met wie hij een zoon heeft van ruim één jaar. Het boek van Vis is het begin van een open bare soap waarin de verwijten heen en weer vliegen. Christine Kroonenberg vindt hem „soms net een groot kind, maar een seconde later is het een satan die probeert je te klei neren. Emile is gewoon schizofreen. Het kan toch geen toeval zijn dat alle vier de liefdes met wie hij langer was, hetzelfde zeggen: hij heeft hulp nodig. Emile zegt vaak zulke sa distische dingen." Zijn ex Jenny zegt dat hij haar auto bijna in puin heeft geslagen en Elène Vis voelt zich op enig moment zodanig door hem bedreigd dat ze om politiebescherming vraagt. Ratel band vindt het allemaal te gek voor woor den en noemt zichzelf „een lieve, conserva tieve man met respect voor vrouwen." Het is typerend voor de Ratelband die we kennen. Hij rolt van het ene incident in het andere. Sommige deelnemers aan zijn semi nars dienen klachten in omdat ze bij een vuurloop him voeten hebben gebrand. De rechter geeft ze geen gelijk. De FIOD be schuldigt hem van belastingontduiking, hij wordt zelfs opgepakt en een tijdje vastgezet, maar opnieuw krijgt Ratelband het gelijk aan zijn kant. Hij noemt de FIOD afwisse lend Gestapo, tuig, bloedhonden en aardige mannen die alleen hun werk hebben ge daan. Rob Muntz volgt hem voor de VPRO als nep-Ratelband zeer hinderlijk op Schip hol en krijgt na enkele waarschuwingen een knietje. Redding Als Pim Fortuyn politieke naam en faam maakt, biedt Ratelband zichzelf aan om mi nister van justitie te worden. „Als bekende Nederlander kan ik nog meer mensen bin nenhalen. Ik kan Pims programma op een showachtige manier verkopen." Fortuyn slaat het aanbod vriendelijk doch resoluut af. Ratelband zit er niet mee en blijft ook na de moord een adept van Fortuyn. Hij zet zich in om van het Palazzo di Pietro in Rot terdam een museum te maken en houdt en kele bijeenkomsten om daarvoor geld bij el kaar te halen. Als voorzitter Jetten van Leefbaar Nederland in hem de redding van de partij ziet, is Ratelband er de man niet naar om nee te zeggen. „Krijgen we straks ook Willebrord Fréquin, Bassie en Adriaan?", zegt Jack Spijkerman. De winnaar van de Televizier-ring laat in het cabaret van zijn tv-programma Kop spijkers al weinig heel van Ratelband, in het echte leven moet hij van hem kotsen. „Voor cabaret lijkt het heerlijk, zulke ontwikke lingen, maar dat is het niet. Je kunt er niet overheen, de werkelijkheid is te bizar. Wat moeten we met zo'n man in de politiek? Weer zo iemand die van alles de prij s weet en van niets de waarde. En wat-ie allemaal over vrouwen en homoseksuelen heeft ge zegd..." Rustiger Volgens Willem-Jan van de Wetering valt dat allemaal wel mee. De uitgever van Ra telbands eerste boek 'De vuurlopen' wijst er op dat Ratelband als aspirant-politicus di rect rustiger is geworden, het T-woord niet meer uitspreekt en niet langer als een ge tergde leeuw richting camera rent. Van de Wetering vertelt dat Ratelband in het verleden al eens door enkele kleine partijen is gevraagd en ook nu was Leefbaar Neder land niet de enige die hem op het oog had. Niettemin vindt de uitgever het in dit stadi um niet verstandig dat Ratelband op het aanbod is ingegaan omdat je een functie als lijsttrekker zorgvuldig moet voorbereiden en eerst het partijprogramma goed dient te kennen. „Maar hij zegt dan: jij doet te veel met je hoofd, ik niet, ik doe het vanuit mijn emotie, mijn gevoel. Hij heeft héle goede ideeën, hij ziet dit als een roeping: anders blijven al die eikels maar zitten." Van de Wetering bekijkt mensen volgens het enneagram, dat zegt wat voor persoonlijk heid je bent. Daarin zijn allerlei typen te on derscheiden zoals - in dit geval toegepast op het politieke wereldje - de loyalisten (De Graaf), de levensgenieters (Zalm), de be middelaars (Dijkstal, Herben) en de perfec tionisten (Balkenende). „Type 8 is de leider, en die komt zelden, heel zelden voor in de politiek. Ratelband is dat. Marijnissen en Bos ook. Dat wordt nog een schok voor de PvdA. Het zijn type persoonlijkheden die volledige controle willen over waar ze mee bezig zijn. Marijnissen heeft net als Ratel band ook één passie, één visie, geen andere mening, maar daar heeft hij een vorm aan gegeven die voor iedereen acceptabel is. Als Ratelband daadwerkelijk lijsttrekker wordt, dan voorspel ik dat hij ook ontzet- tend veel stemmen gaat halen. Hij heeft het zelfde als Fortuyn, maar ruiger." Dick Hofland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22