Helft getuigen van geweld loopt door Waardig afscheid van vermoorde Marokkaan Van den Herik en Feyenoord vrijgesproken W Dat is een heel ander geluid Eén procent grijpt in en een kwart belt alarmnummer Tegenstanders WCT Twintig jaar voor Vasiljevic zetten schorviltbij in Werkstraf voor doodschieten duif buurman MORGEN EXTRfi KOOPZONDAG VLISSINGEN Ook o front er tinnen- korf warmpjes tl/zitten* Cos+a de( So( v.a. €2V95- Flessenpost van Ouddorp naar Brazilië Einde verhaal voor Van den Akker Finale Daviscup is in evenwicht Leven van dag tot dag Woede over hinderen ambulance Terneuzen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Jl Pt 10° Weinig zon In de ochtend soms mistig, verder veel bewolking maar droog. Maxima bij weinig wind rond 10 graden. 245e jaargang no. 283 zaterdag 30 november 2002 nummer 1,65 Kom eerst eens bij ons kijken. r Echt alles voor de beginnende I muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www,dendekkermuziek.com doorThea van Beek AMSTERDAM - Omstan ders blijven op grote schaal afzijdig als zij met geweld op straat worden geconfronteerd. Zij grij pen niet in en de meesten blijven op een afstandje kijken of lopen door zon der de politie te waarschu- Dat blijkt uit een eerste groot schalig veiligheidsonderzoek van de gemeente Amsterdam. Ongeveer de helft van de Am sterdammers is het afgelopen jaar getuige geweest van agres sie of geweld op straat. Slechts 1 procent van de toeschouwers probeerde daadwerkelijk met fysiek geweld in te grijpen. Een kwart van de getuigen onder nam actie door het alarmnum mer 112 te bellen of het geweld te stoppen door te praten of schreeuwen. Meer dan de helft van de getuigen liep of reed ge woon door en 15 procent bleef naar het geweld kijken zonder iets te doen. Bang J. Kloppenburg van de stichting Kappen Nou is niet verbaasd over het geringe aantal mensen dat ingrijpt. „Veel mensen zijn 'h^tng om iets te doen. Het aantal voorbeelden met fatale afloop is TERNEUZEN - Een 46-jarige inwoner van Hulst is gisteren in Terneuzen voor het doodschie ten van een duif veroordeeld tot twintig uur taakstraf. Hij moet ook 294 euro schadevergoeding aan zijn buurman betalen. De Hulstenaar vertelde sinds 1998 overlast te hebben van de duiven van zijn buurman. Na dat hij eerst had geprobeerd met een kluit aarde de duiven van zijn dak te jagen, greep hij op 24 april naar zwaardere middelen. Met een luchtbuks schoot hij een van de duiven dood. „Ik was het zo beu. Ik heb de duif van het dak willen halen", zei hij. „Dat is u wel gelukt. U heeft gericht geschoten, want de kogel zit midden in het kopje van de duif", merkte politierechter G. van Uruiik op. Advertentie HET decembercadeau Cornélie van de Reepe Je kent met echt niet, hè? Elfproducties NU in de boekhandel (Advertentie) Meer tijd voor de St.-Nicolaasinkopen Mf WINKELCENTRUM wf VLISSINGEN groot. Vaak weet je van jezelf ook niet hoe je in zo'n situatie zult reageren. Dergelijk geweld gaat vaak zo snel dat je geen kans krijgt in te grijpen. Mensen kunnen ook zo ondersteboven zijn van het geweld dat ze hele maal niets kunnen doen." Het Amsterdamse onderzoek moet inzicht geven welke pro blemen Amsterdammers ei-va ren op het gebied van veiligheid en wat daaraan te doen valt. Vervolgonderzoeken moeten uitwijzen of met maatregelen ook verbeteringen optreden. Vooral jeugdcriminaliteit scoort hoog bij de Amsterdam mers. Bijna driekwart van de ondervraagden zegt daarmee problemen te hebben. Met 69 procent komt agressief gedrag en geweld op en rond stations op de tweede plaats, gevolgd door overlast van verslaafden, alco holisten en psychiatrische pati ënten (67 procent). GPD door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De vereniging Redt de Kaloot brengt de zeld zame schorviltbij in stelling in de strijd tegen de komst van de Westerschelde Container Ter minal. De vereniging Redt de Kaloot heeft de aanwezigheid van het bijzondere dier in het sluftertje van de Kaloot onder de aandacht van de Europese Commissie gebracht en ge vraagd het te betrekken bij een al ingediende klacht over uit voering van het natuurherstel Westerschelde. Op grond van de Europese Vogel- en Habita trichtlijnen kan de aanwezig heid van de bij een extra compli catie betekenen voor uitvoering van het WCT-plan. De vereniging beroept zich op een brief van natuurdeskundige C. Jacobusse. Die laat weten dat de schorviltbij, die in Nederland was uitgestorven, in 1999 werd teruggevonden bij de Kaloot. Er werden zeker tien exemplaren gezien. Een jaar later werd het diertje ook in het Verdronken Land van Saeftinge gesigna leerd. Volgens Jacobusse is de schorviltbij momenteel de enige diersoort waarvan wereldwijd uitsluitend recente waarnemin gen uit de provincie Zeeland be kend zijn. Familieleden dragen de kist van de 27-jarige Mohammed Achrak, die dinsdag werd doodgeschoten door een 66-jarige buurman. door Pascale Thewissen ANTWERPEN - Meer dan drie duizend mensen hebben giste ren in Antwerpen afscheid ge nomen van de 27-jarige Mo hammed Achrak, de Marok kaanse Belg die dinsdagavond werd doodgeschoten door zijn bovenbuurman. „We zijn verdrietig en boos om wat mijn broer is aangedaan", sprak Satif, een broer van het slachtoffer. Hij riep op tot kalm te en vroeg het stadsbestuur mild te zijn voor de relschop pers. „Mijn broer droomde van een samenleving waarin iedereen respect heeft voor de verschil lende soorten mensen. Laat ons samenleven zonder schrik voor elkaar", zei Satif Achrak tijdens de herdenkingsbijeenkomst in een sporthal, even buiten Bor- gerhout. De imam en de vader van Mo hammed riepen de aanwezigen op om rustig te bidden 'want zo zou de overledene het ook hebben gewild.' Toch klonk er ook kritiek. Zo verweet een geestelijke de overheid te wei nig te doen tegen 'racisme, is lamfobie en de haat jegens mos lims.' De bijeenkomst in de sporthal verliep rustig. Na afloop werd het lichaam van Mohammed door de stoet rouwenden naar de nabijgelegen autosnelweg begeleid. Morgen worden de stoffelijke resten van de vermoorde islamdocent overge bracht naar MarokkoBij de on geregeldheden, dinsdagavond en woensdag in Borgerhout, werden 160 mensen opgepakt. Ook Dyab Abou Jahjah, de om streden leider van de Arabisch Europese Liga (AEL) zit in de cel. Zijn aanhouding werd gis teren verlengd. De Libanese Belg wordt beschuldigd van 'weerspannigheid, het vernie len van voertuigen en het opzet telijk toebrengen van verwon dingen aan een agent.' Jahjah zou de relschoppers hebben op- door Peter Louwerse ROTTERDAM - Na een straf rechtelijk onderzoek dat vier jaar duurde, heeft de Rotter damse rechtbank Feyenoord en clubvoorzitter Jorien van den Herik vrijgesproken van belas tingfraude en valsheid in ge schrifte. De rechtbank, onder leiding van mr. L. Goossens, oordeelde gisteren dat de club geen strafbare feiten heeft be gaan bij de transfers van de spe lers Aurelio Vidmar, Christian Gyan en Patrick Allotey. De rechtszaak draaide vooral om de transfer van de van Stan dard Luik overgenomen Vid mar. Feyenoord betaalde in 1995, na tussenkomst van een makelaar, 75 miljoen Belgische frank voor de Australische spits, die overigens slechts twee keer scoorde voor zijn Neder landse werkgever. Van het be drag ging één miljoen dollar naar de speler. Volgens de offi cier van justitie mr. G. Sta was Feyenoord hiervan op de hoogte en was er daarom, volgens de aanklager, sprake van een ver kapt tekengeld waarover ten onrechte geen loonbelasting was afgedragen. Sta eiste 12 no vember tegen de clubvoorzitter een jaar celstraf, waarvan een halfjaar voorwaardelijk. Tegen Advertentie I Reizen en Recreatie GA OP ICAKAWTJEIN JE EISEN ZATERDAGKRANT door Monique van Oostrum DEN HAAG - De wereld is klein. Internet maakt van af standen peulenschilletjes, maar de goede oude flessenpost func tioneert ook nog altijd naar be horen. De zesjarige Jim Car- stens uit Den Haag verstuurde afgelopen zomer een flessen post van zijn vakantieadres op Goeree Overflakkee. Zijn moe der gooide de fles voor hem in de zee bij Ouddorp. Drie maanden later viel er een brief met een paar exotische postzegels op de mat. Van Louisa uit Centro For- taleza, Brazilië. In de envelop een prachtige ansichtkaart met wuivende palmen, smetteloze stranden, robuuste rotspartijen. Een klein paradijsje. 'Oi Jim i', schrijft Louisa. In het Engels vertelt ze dat ze zijn brief op het strand heeft gevonden en hoe ongelooflijk dat is omdat Hol land zo ver weg is. Jim gaat Louisa terugschrijven; samen met een oom die het Portugees beheerst. Of hij benieuwd is naar Louisa? Hij zou haar eigenlijk best wel eens in het echt willen zien, bekent hij. GPD foto Jacques Zorgman/GPD De Bosnische Serviër Mi- tar Vasiljevic is gisteren door het Joegoslavië-Tri- bunaal in Den Haag ver oordeeld tot een gevange nisstraf van twintig jaar. Volgens de rechter droeg hij bij aan 'misdaden te gen onschuldige slachtof fers' en was hij betrokken bij etnische zui veringen in Vise- grad. Bergingsbedrijf Van den Akker beleeft zijn laatste maand. De Unie van Redding en Sleepdienst heeft besloten de Vlissingse onderneming eind december op te heffen, omdat Van den Akker al drie jaar verlies lijdt en er geen zicht op verbetering is. Van den Akker bestaat sinds 1947. Frankrijk en Rusland staan na de eerste dag van de Daviscup-finale gelijk. Marat Safin (foto) zette Rusland gistermiddag op voorsprong dankzij een overwinning op Paul- Henri Mathieu (6-4 3-6 6- 1 6-4). Later op de dag won Sebastien Grosjean van Jevgeni Ka felnikov met 7-6 Q 6-3 6-0. Berichten over uitgeprocedeerde asielzoekers zijn schering en inslag. Alleen in Zeeland al dreigen tientallen gezinnen uit asielzoekerscentra te worden gezet. Het Armeens-Azerbeid- jaanse gezin Kniazian staat al op straat. Een Zeeuws-Vlaam- se familie heeft zich voorlopig over het gezin ont fermd, In de bijlage Reportage doen zij hun verhaal over een leven van dag tot dag varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; reportage: 21, 22, 23, 25, 27 en 29; reizen: W1, W3 en W5; mobiel: W7; trends: W9, W11 en W13. ■B foto Yves Logghe/AP gehitst tegen de politie. Zelf ontkent de 31-jarige AEL-lei- der dat. Premier Guy Verhof- stadt reageerde gisteren tevre den op de arrestatie. Abou Jah jah staat, zo zei hij, niet boven de wet. De politie was massaal op de been om nieuwe ongeregeldhe den te voorkomen. De sfeer was na afloop van de plechtigheid gespannen. Dat bleef ook gis teravond zo, maar incidenten bleven uit. GPD pagina 4: socialist doet boete door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De directies van het Zeldenrust-Steelant- college en het Regionaal Oplei dingen Centrum (ROC) in Terneuzen nemen het verkeers gedrag van een leerlinge van een van beide scholen hoog op. Het meisje hinderde deze week op haar scooter bewust een ambu lance die met een patiënt met hersenletsel op weg was naar het ziekenhuis. Het incident deed zi ch voor in de Vlietstraat. De scholiere belem merde de ziekenauto de door gang door zigzaggend door de straat te rijden. Uiteindelijk kwam het zelfs tot een kleine botsing omdat het meisje bij het afslaan naar de parkeerplaats tussen de beide scholen êen on verwachte beweging maakte. De bestuurder van de ambulan ce moest daardoor flink rem men Het gevolg was dat de pati ent, die er toch al slecht aan toe was, nogmaals zijn hoofd be zeerde. De directie van het ziekenhuis nam contact op over het voorval met de directie van het ROC. Omdat niet duidelijk is of het om een studente van dat insti tuut gaat of om een scholiere van het Zeldenrust-Steelant- college, hebben de directies van beide instituten alle leerlingen een brief meegegeven over de kwestie. Zij maken daarin ken baar dat het gedrag van de scoo- terberijdster onaanvaardbaar is. Bestuurssecretaris J. Meesen van het ROC kreeg de twee ont dane ambulanciers afgelopen woensdag na het incident op be zoek. „Het was niet de eerste keer dat ze door scholieren ge hinderd werden in hun werk. Helaas was dit eigenlijk maar één voorbeeld. We hebben niet de illusie dat we het meisje op kunnen sporen. Maar we willen vooral een signaal afgeven dat dit gedrag te ver gaat." Advertentie de voetbalclub eiste de aankla ger toen een boete van 1.131.418 euro. De rechtbank maakte met die redenering echter korte metten. „De gekozen constructie was vooral in het belang van Vid mar", luidt de motivering. „Het is tenminste verdedigbaar dat de fiscale consequenties dan voor Standard Luik zijn. Feye noord en Van den Herik moch ten daarop vertrouwen." Daar om, vindt de rechtbank, staat niet vast dat Feyenoord opzet telijk onjuiste belastingaangif te heeft gedaan. Justitie lijdt door deze vrij spraak een gevoelige nederlaag in een zaak waaraan vier jaar is gewerkt door FIOD-ambtena- ren en officieren van justitie. Persofficier mr. P. Spoon kon gisteren niet zeggen of het Openbaar Ministerie in beroep gaat. Van den Heriks advocaat mr. J. Hertoghs, is tevreden met het vonnis. „Wij hebben altijd ge zegd dat de officier van justitie een risico wedstrijd speelde, en we hebben gelijk gekregen." Zijn cliënt zal volgens Hertoghs geen schadevergoeding eisen van justitie. GPD pagina 19: controlefreak in toevalswereld voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe ir afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I I I.I I handtekening: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) yp.< noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; u per maand met automatische incasso 20,50). p per kwartaal met automatische incasso 55,10). cj per jaar met automatische incasso 209,90). 8 713214 000019 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen 3 (postzegel niet nodig) i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1