Controlefreak in toevalswereld Wraak en Jeltsin helpen Safin Jammer Ruud, géén hattrick! Streng toezicht probleemclubs ADO Den Haag heeft geluk aan zijn zijde Zege hockeysters overschaduwd door rel rond oordopjes Chivu gaat weg bij Ajax Jordan kondigt afscheid aan Jan Timman derde in Curasao Oranje oefent tegen Argentinië Santiago Botero naar Telekom Van den Herik hard en soms meedogenloos, maar niet oneerlijk Roda JC wint jubileumduel Volledige vrijspraak. Jorienus Adrianus van den Herik heeft weer eens een overwinning geboekt in de rechtszaal. En dus kan hij voorzitter van Feyenoord blijven. Tot 2008, wanneer hijzelf 65 en de club 100 jaar wordt. Jorien van den Herik, de meest besproken voetbalbestuurder van Nederland. Een portret. AMSTERDAM - Christian Chivu is bezig aan zijn laatste sei zoen bij Ajax. Al vaker werd gesuggereerd dat de aanvoerder de landskampioen binnen afzienbare tijd gaat verlaten, maar gisteren verschafte Jeroen Slop, financieel directeur van Ajax, duidelijkheid. Tijdens de aandeelhoudersvergadering vertelde hij: „Christian Chivu heeft ons laten weten dat hij na dit seizoen wil vertrekken." Tevens maakte Slop duidelijk dat Ajax zal meewerken aan een transfer van de aanvoerder. Chi vu (22) speelt voor het vierde seizoen irl de Arena. In het najaar van 1999 werd hij gekocht van Universitatea Craiova. GPD WASHINGTON-Basketballer Michael Jordan heeft donder dag aangekondigd dat dit seizoen zijn laatste is. Dat meldt de Amerikaanse krant Washington Post. Het is de derde keer dat de basketballegende afscheid neemt van de NBA. Hij keerde twee keer terug. Nu is Jordan zeker van zijn zaak. „Ik dien mijn contract uit. Ik ben niet op zoek naar een nieuwe over eenkomst", aldus de beste basketballer ooit. Jordan, die in 1984 debuteerde in de NBA en uitgroeide tot een superster, wordt in februari 40 jaar oud. Hij is van plan om verder te gaan bij de Washington Wizards in een staffunctie. DPA WILLEMSTAD - Jan Timman is op de derde plaats geëindigd in het internationale schaaktoernooi van Curagao in Willem stad. Eindwinnaar was onder Zwitserse vlag de Russische oud-wereldkampioen Viktor Kortsjnoi met 7 punten uit 9 partijen. Timman kwam tot 6,5 punten. Bij het ingaan van de slotronde stonden nog vier spelers samen aan de leiding, on der wie Timman. Alleen Kortsjnoi en de Israëliër Yona Kos- asjvili zegevierden. Kortjsnoi verdiende de eindzege omdat hij in het veld van 38 schakers sterkere tegenstanders had en bovendien meer zogenaamde Bucholtz-punten haalde. Tim man, eveneens met zwart spelend, bleef op remise steken te gen de Venezolaan Carlos Gallegos. ANP ZEIST - Het Nederlands elftal speelt op 12 februari thuis een oefenwedstrijd tegen Argentinië. Het is nog niet bekend in welk stadion het duel wordt afgewerkt. Bondscoach Dick Ad vocaat zocht een vei*vanger voor Italië, de beoogde oefenpart- ner. Beide voetbalbonden konden niet tot een akkoord ko men. De wedstrijd tegen de Argentijnen is een onderdeel van de voorbereiding op de derde EK-kwalificatiewedstrijd te gen Tsjechië, eind maart. Nederland en Argentinië troffen el kaar zes keer eerder, waarbij Nederland driemaal won. Twee keer werd het gelijk, de enige Argentijnse overwinning was in de WK-finale van 1978. ANP BERLIJN - De transfer van wereldkampioen tijdrijden San tiago Botero naar Telekom is rond. De Colombiaan tekende gisteren een tweej arige overeenkomst bij de Duitse ploeg. Bo tero had nog een contract bij Kelme, maar mag tegen een af koopsom van circa 750.000 euro vertrekken. De coureur moet een gedeelte daarvan, ongeveer 200.000 euro, zelf betalen. Botero, vierde in de Ronde van Frankrijk, moet er samen met Giro-winnaar Paolo Savoldelli en de Belg Mario Aerts voor zorgen dat Telekom de eindzege in de Tour de France kan pak ken. De laatste keer dat de Duitse formatie dat lukte, was in 1997 (Ullrich). DPA zaterdag 30 november 2002 door Jaap van Essen ROTTERDAM - Niet voor niets wordt Jorien van den Herik door Feyenoord-fans aange duid als de GKL, welke letters staan voor Grote Kale Leider. De typering is een beetje dub bel. De supporters ergeren zich vaak aan het eigengereide en autoritaire optreden van hun voorzitter, maar er spreekt te gelijk bewondering uit. Niet zo vreemd, want al dik elf jaar leidt Jorien van den Herik op zijn ge heel eigen manier de moeilijkste club van Nederland. Jorien van den Herik raakte in 1985 zijdelings betrokken bij Feyenoord. Hij financierde de komst van enkele spelers, onder wie Lars Elstrup. Begin jaren negentig had hij ongeveer drie miljoen gulden (1,35 miljoen eu ro) in de club zitten, toen Feye noord leek te worden meege sleurd in het faillissement van hoofdsponsor HCS. „Er is nie mand in de wereld die mijn geld verliest, dat doe ikzelf wel", wa ren de inmiddels legendarische woorden van Van den Herik toen hij in 1991 aantrad als pen ningmeester. Heel typerend voor Van den He rik, de man die gerust als een controlefreak kan worden be stempeld. Dat hij het al bijna twaalf jaar volhoudt in de voet ballerij is dan ook opvallend. Beleidsbepaler in een bedrijfs tak die vooral wordt geregeerd door emoties en een enorme do sis toeval. En dat terwijl Van den Herik bij uitstek een man is van de rede, van orde en van duide lijkheid. Als zakenman is hij juist iemand die alles wil weten voor hij een besluit neemt. Die karaktereigenschap zat er al vroeg in. Jorienus Adrianus Van den He rik werd in 1943 te Sliedrecht geboren. Hoewel hij het levens licht zag op de elfde van elfde, was en is hij niet bepaald een feestnummer. Hij groeide op in een streng Nederlands Her vormd gezin en stelde al snel al tijd en overal vragen. Als kind ging hij op woensdagmiddag naar bijbelles. Hij genoot van de grote verhalen, maar slikte ze niet voor zoete koek. Eens was de uittocht van het joodse volk uit Egypte naar het Beloofde Land besproken en kwam hij de volgende week met de indrin gende vraag aan de dominee: 'U zegt dat de zwerftocht veertig jaar duurde. Ik heb eens op de kaart gekeken, maar dat kan volgens mij helemaal niet'. Luis in de pels Tsja, Jorien van den Herik is nu eenmaal niet het type dat zich knollen voor citroenen laat ver kopen. Dat merkten ze nergens beter dan in Zeist. Zeker nadat hij in 1993 de totale macht had gegrepen bij Feyenoord ontwik kelde hij zich tot de luis in de pels van de voetbalbond. De im mer goed gesoigneerde en ver baal ijzersterke Van den Herik had al snel lak aan alle conven ties in Zeist. Die schreven voor dat iedereen aardig tegen elkaar blijft, niemand het achterste van zijn tong laat zien. Van den Hei'ik verbaasde zich vanaf dag één over die handelswijze. Vaak zat hij urenlang zichtbaar geëi'gerd te. luisteren naar het gewauwel van zijn collega-be stuurders. Tot hij er genoeg van had exi het woord vroeg. Mes scherp waren zijn betogen. Zon der ooit echt gx-of te wox'den be ledigde hij dan toch menig bestuurder van het oude stem pel. Van den Herik maakte zich daax'door niet geliefd. Al hele maal niet ten tijde van Sport7, het door hem van het begin af aan vervloekte tv-station. Ter- Jorien van den Herik: een man va wijl het merendeel van de club- bestxxren er uitgelaten omheen danste, slachtte Van den Herik doodleuk het vermeende gou den kalf. Namens Feyenoord claimde hij de tv-rechten van zijn eigen wedstrijden en span de het ene proces na het andere aan. Dat Van den Herik zo vaak rechtbanken van binnen ziet, zou verklaard kunnen worden uit zijn enorme rechtsgevoel. Want hoe je het ook wendt of keert: hij is een man van law and order. Een echte telg uit de streng christelijke hoek. Hard, meedogenloos soms, maar in be ginsel niet oneerlijk. Van den Hei-ik heeft een enox-me hekel law and order. aan onfatsoenlijk gedrag of taalgebruik. Hoe kwaad hij ook kan zijxx wanneer mensen aan de belangen van 'zijn' Feyenoord zaten, schx-eeuwen of schelden deed hij nooit. Niemand weet hoe rijk Van den Herik isIn de Quote top 500 van rijkste Nederlanders komt hij niet voor, maar dat zegt niets. Enkele jaren geleden stond hij er wel in, met een geschat ver mogen van twintig miljoen gul den (negen miljoen euro). Maar de meeste zaken doet Van den Herik in het buitenland en zijn gehuld in nevelen. Links en rechts is wel eens ge probeerd het zakelijke imperi um van Van den Herik in kaait te brengen, maar dat is niemand echt gelukt, ook omdat de Feye- noord-voorzitter iedere mede werking weigertZeker is dat hij veel belangen heeft in het bui tenland, zoals de Verenigde Sta ten, Italië, de Antillen en Enge land. Daar vertoeft hij dan ook veel en aangezien hij ingezetene is van Cypi'us en meestal in het Antwerpse woont, reist hij heel wat af. Niet alleen zakelijk is hij een raadsel, ook privé is weinig echt bekend. Hij is voor de tweede maal getrouwd en heeft uit zijn eerste huwelijk twee kinderen, waarvan de oudste (Joei'i) on langs opdook als mogelijk be stuurslid van de Italiaanse club foto Ed Oudenaarden/ANP Fioi'entina. Minder geheim is dat Van den Herik zelf een niet begenadigd voetballer was. Hij speelde in de jaren zestig als rechtsbuiten bij de Pelikaan. Talent had hij niet, hij kon hard lopen. „Als speler was ik een verarming voor het voetbal", zei hij zelf ooit. Ook als voox'zitter brak hij niet door bij die Zwijn- drechtse amateurclub. Toen hij zich kandidaat stelde, was er te weinig draagkracht onder de le den. Momenteel is er zelfs een internetsite waarop leden van de Pelikaan bijna smeken of Jorien nog eens bij zijn oude cluppie langs wil komen. Ty pisch een kwestie van berouw na de zonde. GPD door Alexandervan Eenennaam RIJSWIJK - ADO Den Haag heeft gisteren met veel geluk de leiding in de eerste divisie ver stevigd. De ploeg kwam op ei gen veld met slecht spel pas vijf minuten voor tijd op voor sprong tegen Go Ahead Eagles (3-1), tei*wijl de voornaamste concurrent Heracles onderuit ging tegen Emmen: 2-3. Go Ahead blijft op 26 punten en staat gedeeld vierde met Hel mond Sport. Die club trof in Leeuwarden Cambuur, de num mer zes. Het duel eindigde in 1- 1, FC Dordrecht boekte tegen Den Bosch de eerste thuisover winning: 1-0. Cambuur Leeuwarden - Helmond Sport 1-1 (0-1). 10. Schaap 0-1, 61. Bruin 1-1 (strafschop). Scheidsrech ter: Van Sichem. Gele kaart: Abma (Cambuur Leeuwarden), Hobbelen (Helmond Sport). Heracles - Emmen 2-3 (0-2). 15. Jan sen 0-1 eigen doel), 45. De Groot 0- 2, 67. De Groot 0-3, 75. Stegeman 1- 3, 81. Jansen 2-3. Scheidsrechter: Schenkels. Gele kaart: Hoogeveen, Buikema, Hegeman (Heracles), Jun- queira, Cairo (Emmen). Stormvogels/Telstar - FC Volendam 0-2 (0-0). 62. Salden 0-1, 72. Esajas 0-2. Scheidsrechter: Wegereef. ADO Den Haag - Go Ahead Eagles 3-1 (0-1). 40. Yildirim 0-1, 66. Saeijs 1-1, 84. Calabro 2-1, 87. Calabro 3-1. Scheidsrechter: Van Huiten. Gele kaart: Hofstede, Van As (ADO Den Haag). MVV - Veendam 0-2 (0-2). 3. Weer man 0-1, 30. Prinsen 0-2. Scheids rechter: Langkamp. Gele kaart: Wau, Van der Vlag (MVV), Bisseling (Veendam). Fortuna Sittard - Haarlem 1-2 (1-2). 26. Ketting 0-1, 30. Mulders 0-2, 37. Paul Janssen 1-2. Scheidsrechter: Smit. Gele kaart: Paul Janssen, Van der Hoeven, Cagnazzo (Fortuna Sit tard), Longuet, Tamerus (Haarlem). Eindhoven - VVV 0-2 (0-1). 14. Gee- belen 0-1, 72. Jacobs 0-2. Scheids rechter: Buiting. Gele kaart: Van Huijksloot, Van Kallen (Eindhoven Hofstede (WV). Bijzonderheid: 65. Laponder (Eindhoven) mist strafschop. FC Dordrecht - FC Den Bosch 1-0 (1-0). 43. Boogers 1-0. Scheidsrech ter: Wiedemeijer. Gele kaart: Beek mans (FCDen Bosch). Sparta - TOP Oss 2-4 (1-3). 3. Koe vermans 1-0, 38. Guyt 1-1,42. Guyt 1-2, 43. Dijkhuizen 1-3, 63. Koever mans 2-3, 87. Onyeike 2-4. Scheids rechter: Koopman. Gele kaart: Jo nes, Iliohan, Dijkhuizen (TOP Oss). ANP KERKRADE - Roda JC speelde gisteravond de duizendste com petitiewedstrijd op het hoogste De Limburgse ploeg won in Kerkrade met 2-0 van FC Zwol le en herstelde zich na twee ne derlagen. Cxistiano en Sonko scoox-den beide in de tweede helft. Voorzitter Theo Pickée werd in de rust van de wedstrijd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Roda JC - FC Zwolle 2-0 (0-0). 58. Cristiano 1-0, 63. Sonko 2-0. Scheidsrechter: Van Beek (73. Hans- sen). Gele kaart: Luijpers, Anasta- siou, Brouwers (Roda JC), Richard Roelofsen, Bosschaart, Promes, Karlsen, De Ridder (FC Zwolle). Aantal toeschouwers: 14.000. ANP van onze sportredactie PARIJS - Wraakgevoelens en de aanmoedigingen van voor malig president Boris Jeltsin hielpen Marat Safin gister middag in Parijs een behoor lijk eind op weg. De Russische tennisser speelde de openings partij in de finale van de Daviscup tegen de jonge Paul-Henri Mathieu (20), die hem vorige maand nota be ne in Moskou nog had versla gen. Uitgerekend in Rusland ver sloeg Mathieu Safin, op weg naar de eerste ATP-titel in zijn loopbaan. Safin, die Mathieu's overwinning toen toeschreef aan diens risicovolle spel, had die paifij nog vers in gedach ten. „Toen wist ik niet wat ik kon vex-wachten, nu was ik voorbei'eid", stelde Safin. De 22-jarige Rus liet het dan ook niet nogmaals zo ver komen. Met 6-4 3-6 6-16-4 rekende hij af met Mathieu, 0-1 voor Rus land. Chirac Gelukkig voor het Franse deel van de 15.000 toeschouwers in Bercy kwam er nog een tweede partij. Daarin stond opnieuw een geroutineerde Rus, Jevge- ni Kafelnikov, maar deze keer ook een ervaren Fransman: Sebastien Grosjean. En waar Safin moreel gesteund werd door de 71-jarige Jeltsin, schoot een stoel verder op zijn 70e vexjaardag de Franse pre sident Jacques Chirac Gros jean te hulp. Met succes, want Grosjean was in drie sets klaar met Kafelnikov, 7-6 6-3 6-0. Grosjean beschouwde de Sebastien Grosjean retourneert de bal in zijn gewonnen partij tegen de Rus Jevgeni Kafelnikov. foto Laurent Rebours/AP strijd achteraf vooral als een psychologische. „Ik ben men taal en fysiek momenteel sterk. Maar omdat het aan het eind van het seizoen is, komt het hier ook heel erg aan op mentale fitheid. Ik ben blij dat ik na zo'n lang seizoen nog zo goed ben." De Fx-ansman had in de eerste twee sets een moeilijke tegen stander aan Kafelnikov, die in de derde set evenwel instortte. De 29-jarige Rus, die maandag een beenoperatie ondergaat, verloor vanaf het midden van de tweede set negen games op rij. Tot opluchting van de Fi-anse captain Guy Forget, die de bui al zag hangen. „Dit was een cruciale partij. Bij 2-0 had het dubbel van zaterdag beslis send kunnen zijn. Nu gaat het er zondag tenminste ook nog •om." Vandaag treffen Fa- brice Santoi-o en Nicolas Escu- dé hun Russische opponenten Safin/Kafelnikov. Voor de statistieken: sinds 1978 won steeds de finalist die op za- tex'dag het dubbelspel won. ANP/RTR/AFP De Engelse wortels zijn voor altijd verweven in het Nederlandse voet bal. De tackle en sliding zullen de vel den nooit verlaten, de goal en de corner zijn vastgeroest in onze voetbaltaal, hands zal alleen in handspel verande ren als Nederland wordt ingenomen door België en zodra switchende spit sen van de Nederlandse velden ver dwijnen, zullen we afzakken tot het ni veau van dwergen als Albanië en Cuba. Driewerf dank daarom aan de Engelse uitvinders van het voetbal. En om onze dank te uiten, mogen we best iets meer respect tonen voor hun hattrick. Want als Ruud van Nistelrooij in de baker mat drie keer scoort tegen Newcastle United, zoals afgelopen weekeinde, noemt iedereen dat doodleuk een hat trick. Maar dat was het helemaal niet. Ten eerste mocht 'Van the Man' tussen zijn tweede en derde goal nog een kwartiertje thee drinken en ten tweede schoot Alan Shearer tussendoor nog een bal achter de Fi-anse ballen vanger van United, Fabien Bai*thez. Twee doodzondes in hattrick-land. Een hat trick is immers drie doelpunten van één speler op rij in één helft zonder dat ie mand anders tussendoor scoort. Dat is toch niet zo moeilijk? Waarom wordt zo'n drieklapper als die van Van Nistelrooij dan toch een hat trick genoemd. Rob Siekmann heeft een aantal jaren geleden in zijn Voet balwoordenboek de mening van de on wetenden verwoord. Hij pleit ervoor om 'drie goals van één en dezelfde spe ler in één wedstrij d' een hattrick te noe men En waarom? 'Want zó is het scoren van een hattrick al moeilijk genoeg'. Wat een onzin. De mislukte omhaal van Rafael van der Vaart tegen Valencia werd toch ook niet beloond met een doelpunt, omdat scoren uit een omhaal al moeilijk genoeg is. Als Siekmann en alle andere hattrick-heidenen de oor sprong van de drieklapper kenden, zouden ze de kaken stijf op elkaar heb ben gehouden. De hattrick is immers gekopieerd uit de cricketsport. Als een bowler met drie opeenvolgende wor pen een slagman 'uit' gooide, was dat een hattrick. Als beloning voor deze truc ('trick') kreeg hij van zijn club een nieuwe hoed ('hat'). En als de bowler tussendoor een niet succesvolle worp had, kreeg hij niet tóch een hoed 'omdat het scoren van een hattrick al moeilijk genoeg is'. Alleen de hoedenbusiness zal dat betreuren. Petje af voor Van Nistelrooij, want hij maakte dus géén hattrick tegen het Newcastle van Sir Bobby. De Belg Wes ley Sonck van RC Genk verdient wel zo'n hoofddeksel, want hij scoorde op diezelfde dag tussen de 28e en 36e mi nuut wél drie keer achter elkaar tegen KV Meehelen (9-0). Zijn ploeggenoot Kevin van den Bergh weer niet, want hij borduurde zijn valse hattrick tussen de zes voltreffers van Sonck door. Bij dezen ook een oproep aan De Dikke Van Dale, die de hattrick omschrijft als: 'drie doelpunten (op rij) in één wed strijd (in één helft) door dezelfde speler gescoord'. Beste meneer Van Dale, wilt u die haakjes alstublieft weghalen uit de definitie? Wij wachten op antwoord. Rudy Boogert door Norbert Kleinherenbrink PERTH - De rustige en positieve sfeer in en rond de Nederlandse hockeysters bij het wereldkam pioenschap is gisteravond in Perth wreed verstoord. Enkele uren na de vierde groepszege op Ierland (6-0) moest bondscoach Mare Lammers bij toernooidi recteur Janet Ellis op het matje komen. De inventieve Brabander kreeg van de Canadese te horen dat hij niet langer gebruik mag maken van oordopjes tijdens de wed strijd. Daarmee gaf hij infoi-ma- tie door aan zes speelsters die bij de uitvoex-ing van de aanvallen de en verdedigende strafcorner van Nederland zijn betrokken. Volgens de wedstrijdleiding wordt daarmee het spelverloop op oneigenlijke wijze beïnvloed. Lammers, die de elektronische apparaatjes al maanden heime lijk gebx-uikt, reageerde furieus. Met de hulp van Koos Formsma, vice-voorzitter van de Neder landse hockeybond en belast met topsport, diende hij onmid dellijk een schriftelijk protest in tegen de officiële maatregel. D at kostte de KNHB een bedrag van 500 euro, dat Formsma voor een deel in Australische dollars even snel van een NOS-verslag- gever leende. Vlak voor middei-- nacht in Perth werd het Neder landse protest afgewezen. „Beroep bleek niet mogelijk, omdat er geen protest was inge diend", mokte Formsma, die wel 'zijn' geld terugkreeg. „Het was een individuele actie van cle toernooidii'ecteur. Dat vinden wij bepaald niet elegant. Na het WK zal de KNHB bi j de interna tionale hockeyfederatie hier over nog zwaar aan cle bel trek ken. Nu moet hockey weer helemaal centi-aal staan. Maar we blijven volledig achter Lam mers en zijn noviteiten staan." Lammers sprak van pui'e jaloe zie bij de Australiërs, die waarschijnlijk de zaak bij de wedstrijdleidinghebben aange kaart. „Normaal gespx-oken zijn zij in de hockeywereld altijd overal met alles het eerste. Nu hebben wij eens iets nieuws en dat kunnen zij niet hebben. Er spx-eekt natuurlijk ook een beet je angst uit. Australië is kenne lijk bang om de toonaangevende positie te verliezen." door Leo van de Ruit ZEIST - De probleemclubs in het betaalde voetbal komen on der streng toezicht te staan. Dat gebeurt al met ingang van het seizoen 2003/04 als clubs en spelers aan het nieuwe licentie systeem hun fiat geven tijdens de algemene vergadering op 9 december. De KNVB heeft een totaal nieu we opzet gemaakt. De bond gaat de clubs in het betaalde voetbal op organisatie, financiële huis houding en infrastructuur ver delen in drie groepen. De finan cieel gezondste clubs zullen minder aandacht laijgen dan cle middengroep en dan vooral de probleemclubs. De laatste krij gen een toezichthouder in hun oi'ganisatie. Die gaat elke uitga ve boven 10.000 euro afwegen en zal deze goed- dan wel afkeu ren. Bovendien moeten de pro bleemclubs een saneringsplan laten opstellen waarbij de KNVB toeziet op de uitvoering. In de nieuwe opzet staat ook een serie sancties voor overti-edin- gen. Deze variëren van punten- afti-ek, verplichte degradatie, verbod op nacompetitie of Eu ropees voetbal tot vex-wijdering uit het profvoetbal. De vergade ring zal zich hiex-over op 9 de cember uitspreken. De voetbalbond meent met het nieuwe licentiesysteem aan sluiting te hebben met de internationale noi'men van cle Europese voetbalunie Uefa. Bo vendien meent de bond hiermee te coiitrnuxteit van het Neder landse profvoetbal te kunnen waarborgen. Het oude systeem waax-bij van jaar tot jaar werd bekeken of een probleemclub betaald voetbal mocht vooi-t- zetten, zal verdwijnen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19