Veiligheid voorop in plan Delta PZC Bergingsbedrijf Van den Akker stopt Poppelaars wenst geen vervolging snelle huisartsen PvdA heeft te weinig sex-appeal Aardappeltelers bundelen krachten 15 Toekomstvisie provincie Greenpeace overweegt beroep EPZ Minister De Boer bezoekt Zeeland Jagers willen aanpak grauwe gans Zeeuws protest tegen koeltoren Verzet tegen visquota Bosman dient contract met de kiezer misschien toch uit Zeehondenvirus maakt in Delta 60 slachtoffers zaterdag 30 november 2002 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Bij het uit voeren van de toekomstvisie voor de Deltawateren moet de veiligheid voorop staan. Het te rugbrengen van de getijbewe ging in de nu afgesloten wateren is mooi, maar dat mag nooit ten koste gaan van de bescherming tegen de zee. Dit bleek gisteren bij de bespre king van het rapport Delta in zicht in de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water. Alleen H. van Waveren (CDA) zag geen noodzaak de veiligheid extra te onderstrepen. ,,Die komt vol doende aan bod." Hij vond eco nomische kansen, leefbaarheid en een gezonde natuur net zo be langrijk. De toekomstvisie geeft aan wat de komende dertig jaar kan ge beuren om de nadelige gevolgen van het Deltaplan om te buigen. Zoals verzilting en getij in Krammer-Volkerak en Zoom meer, het graven van de Over- schelde tussen Wester- en Oos- terschelde, getij op het Veerse Meer, Grevelingen en Haring vliet. De commissieleden steun den de visie, maar zetten vraag tekens bij de haalbaarheid van de plannen, vooral vanwege de zeer hoge kosten. M. Wiersma (GroenLinks) stel de dat met het rapport een fun dament wordt gelegd voor de groen-blauwe koers die Zee land moet varen. Hij meende dat maatregelen sowieso nodig zijn, door de gevolgen van klimaat verandering. M. Ie Roy (PvdA) was bezorgd over opvang en af voer van rivierwater. .Zeeland mag niet als afvoerput dienen." Ze zette veiligheid boven ecolo gie om onrust onder de bevol king te vermijden. G. Roeland (SGP) wilde weten wat er gebeurt als tegelijk veel rivierwater en veel zeewater de Delta belagen. CD A-er Van Wa veren wees op de (internationa le verantwoordelijkheid van Zeeland. Aanleg van een Over- schelde veroorzaakt economi sche schade, maar niks doen zal ook tot schade leiden, voorspel de hij. Blauwalgen Gedeputeerde L. Coppoolse (CDA) beklemtoonde dat het Rijk eerstverantwoordelijk is voor waterkwaliteit en veilig heid. Daar zal ook het meeste geld vandaan moeten komen. Hij gaf aan dat sanering van de door blauwalgen vergiftigde randmeren hoge voorrang heeft. „Dat is een sleutelproject. Daar is heel veel aan gekop peld." Zorgen maakte de gedeputeerde zich over de beschikbaarheid van voldoende zoet water. „De Delta moet niet alleen in beeld zijn als er te veel water is. Ook in geval van droogte is genoeg zoet water nodig. Anders ontstaan grote ecologische schokken en werken de watersystemen niet. Het probleem van een gelijktij dig aanbod van veel zee- en ri vierwater is alleen op te lossen als ook de Grevelingen als op vang- en afvoergebied kunnen worden ingezet. Niet alles is via de Oosterschelde op te vangen, zei Coppoolse. „We zitten dan als Zeeland wel in een machts positie. We kunnen kiezen of we Rotterdam of Antwei-pen onder water laten lopen." Schepen van Van der Akker aan de Piet Heinkade in Vlissingen; na 55 jaar houdt het bedrijf op te bestaan. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen VLISSINGEN - Het Vlissingse bergingsbedrijf Van den Akker houdt eind december op te be staan. Het bedrijf, inmiddels onderdeel van de Unie van Red ding en Sleepdienst (URS) in Antwerpen, bestaat 55 jaar. Het kantoor aan de Piet Heinkade gaat dicht. Wat er met de circa 25 medewerkers gebeurt, is nog onzeker. Het personeel (23 bemannings leden en twee kantoormedewer kers) is tot nu toe summier geïn formeerd over de toekomst. Maandag overlegt bestuurder B. Paas van FNV Bondgenoten met hen. Zij is donderdag op de hoogte gesteld van het voorne men van URS om Van den Akker op te heffen. Paas heeft de in druk dat er weinig aan valt te doen. Scherpe tarieven, toenemende concurrentie en stijgende kos ten maken het de bergingsmaat schappijen moeilijk. „Van den Akker leidt nu al drie jaar een aanzienlijk verlies en er is geen zicht op verbetering. Zelfs als het bedrijf het een jaar langer zou kunnen volhouden, blijft de toekomst duister." URS heeft aangeboden dat de varende medewerkers van Van den Akker in dienst komen van URS Antwerpen. Dat betekent dat ze te maken krijgen met Bel gische arbeidsvoorwaarden en sociale voorzieningen. Inzicht Paas wil meer inzicht hebben in de consequenties hiervan. „We zullen een vergelijking maken tussen het Nederlandse en het Belgische pakket en alle plussen en minnen op een rijtje zetten. Ook moet duidelijk zijn wat de gevolgen zijn van een eventuele weigering bij URS Antwerpen te gaan werken." Voor de twee kantoormedewerkers wordt ontslag aangevraagd met een uitkering op basis van de zoge noemde kantonrechtersformu- le. Van den Akker beschikte enkele jaren geleden nog over 55 mede werkers en een vloot van tien slepers, bergingsvaartuigen en drijvende bokken. Nu zijn al leen de bergingsvaartuigen On rust en Deurloo en de slepers Flyer en Scheldepoort IV nog over. URS heeft de afgelopen vijf jaar ingrijpende reorganisaties van zowel de vloot als de werkmaat schappijen ondergaan, die bijna driehonderd banen kostten. Vo- rigjaarsneed het bedrijf flink in de activiteiten in Antwerpen. Daar werden bijkantoren geslo ten en werd een kwart van de veertig medewerkers op de werf ontslagen. En in februari dit jaar werden 24 werknemers van Union in Temeuzen (het vroege re Willem Muller) ontslagen in het kader van die reorganisatie. Deze ingrepen en een sanering van de vloot zorgden er voor dat de URS weer winstgevend is. Het bedrijf verwacht dit jaar een nettowinst van ruim zes miljoen euro te behalen. Die komt voornamelijk van de off shore-activiteiten, want het ha- vensleepwerklevert ook dit jaar weinig tot geen winst op. Vorig jaar al leed de sleepdienst ruim twee miljoen verlies. Advies Een woordvoerder van URS wilde slechts bevestigen dat overwogen wordt de activitei ten van Van den Akker te beëin digen en dat hierover advies is gevraagd aan de personeelsver tegenwoordiging. De opheffing van Van den Akker betekent dat het doek valt voor het bedrijf dat jarenlang een hoofdrol speelde bij bergings werkzaamheden op de Wester schei de en op de Noordzee. Op 30 oktober 1947 werd de NV Bergings- en transportbedrijf Van den Akker ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. In 1965 werd het bedrijf onderdeel van Smit Internationale, maar het behield zijn eigen identiteit. Met spectaculaire bergingen zo als het gifschip Attican Unity (1977), de Herald of Free Enter prise (1987) en de autocarrier Aya (1993) kwamen de bergers veelvuldig in he", nieuws. BORSSELE - Milieuorganisatie Greenpeace overweegt ho ger beroep aan te tekenen tegen de uitspraak van de recht bank in Den Bosch over de kerncentrale Borssele. Of Green peace in beroep gaat, hangt af van wat het Rijk doet en of een procedure kans op succes heeft. Staatssecretaris Van Geel van Milieubeheer maakte deze week bekend dat het kabinet niet van plan is het vonnis van de Bossche rechtbank aan te vechten. Bij de Tweede Kamer ligt nog een motie van GroenLinks om wel beroep aan te tekenen. PvdA, SP en D66 hebben die ook ondertekend. Dinsdag komt de motie in stemming. De beroepstermijn loopt 25 december af. De kans dat de motie het haalt, is gering. CDA, LPF en VVD zijn voor het langer openhouden van Borssele en hebben een ruime meerderheid. DEN HAAG - Minister De Boer van Verkeer en Waterstaat brengt maandag een werkbezoek aan Zeeland. Hij is 's och tends bij het Schelde Coördinatie Centrum in Vlissingen en bezoekt 's middags de Westerscheldetunnel in Temeuzen. Tussendoor verkent hij Rijksweg N61, waarvan het gedeelte tussen Schoondijke en Hoek op de nominatie staat te worden vernieuwd. Komend voorj aar neemt het ministerie het besluit over de aanpak van deze weg. Het provinciebestuur is in meerderheid voor de aanleg van een vierbaansweg. Natuur organisaties, waaronder de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF), zijn daar fel tegen. Zij pleiten voor een gewone tweebaansweg met een parallelweg voor landbouwverkeer. Om kwart over drie onthult De Boer op de rotonde N61-tunnelweg bij Hoek een billboard over de Westerscheldetunnel. MIDDELBURG - De Zeeuwse jagers willen dat rigoreus wordt ingegrepen om het aantal overzomerende grauwe gan zen drastisch te verminderen. Van enkele duizendtallen tot hooguit wat honderdtallen, liet A. van Nieuwenhuyzen van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV) giste ren weten in de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water. Hij maakte duidelijk dat de overlast van de vogels - en daarmee de schade voor de boeren - onaanvaardbare proporties aan neemt. KNJV-consulent C. van Hulst onderstreepte dat. Vol gens hem moeten de beheerders van natuurterreinen maatre gelen nemen. Beide jagers pleitten in de commissie ook voor een 'klopjacht' op de in Zeeland oprukkende vossen. Ze stel den dat beter voortijdig kan worden ingegrepen dan te wach ten tot de vossen de provincie hebben overspoeld. Van Nieu wenhuyzen toonde zich bezorgd over de gevolgen voor vogels die op de grond broeden. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur maakt be zwaar tegen het plan om op het terrein van chemiegigant BASF bij Antwerpen naast een nieuwe warmtekrachtcentra le een 91 meter hoge koeltoren te bouwen. „We zullen aandringen op andere oplossingen", verklaarde gedeputeer de A. Poppelaars (CDA, milieu) gisteren in de Statencommis sie Ruimte, Milieu en Water. J. Hageman (Partij voor Zeeland) vroeg om opheldering. Hij wees erop dat de enorme koeltoren op zeshonderd meter van de grens onder meer horizonvervui ling oplevert en mogelijk ook luchtvervuiling en geluidhin der. Hageman herinnerde eraan dat de gemeenten Reimers- waal en Hulst grote moeite hebben met komst van de toren. Poppelaars zei dat de provincie zich bij de zienswijze van de gemeenten aansluit. MIDDELBURG - Het Open baar Ministerie moet huisartsen die op weg naar een spoedgeval te snel rijden, niet vervolgen. Dat vindt T. Poppelaars, lijst trekker voor het CDA en nu ge deputeerde voor die partij. Poppelaars pleit ervoor dat het OM de officieren van justitie de instructie geeft huisartsen in die situatie niet aan te klagen voor een verkeersovertreding. „Het voordeel van deze oplossing is dat er geen wetswijzigingen noodzakelijk zijn en er geen on gewenste precedenten worden geschapen", vindt hij. Een Veerse huisarts werd deze week door de rechtbank in Mid delburg ontslagen van rechts vervolging. Volgens de recht bank heeft hij zich terecht op overmacht beroepen. De kan tonrechter was eerder al tot het zelfde oordeel gekomen, maar de officier van justitie ging in beroep. De man werd aange klaagd omdat hij, op weg naar een spoedgeval in Oostkapelle, met 102 kilometer per uur door Serooskerke reed, terwijl 50 was toegestaan. Poppelaars is blij dat de huis arts uiteindelijk geen straf krijgt. Toch streeft hij naar een struc turele oplossing voor dit pro bleem. Hij sluit zich aan bij de opvatting van de betrokken huisarts. Die vindt dat het pro bleem voor artsen niet is opge lost, zolang elke noodgedwon gen snelheidsovertreding hen nog op een rechtszaak kan ko men te staan. extra verlagen om ruimte te scheppen voor met name Schot se en Deense kabeljauwvissers. Van Dijke meldde gisteren tij dens een werkbezoek aan Urk dat hij maandag aan staatsse cretaris Odink van Visserij zal vragen fel verzet aan te tekenen tegen die koppeling tussen ka beljauwvisserij enerzijds en tong- en scholvisserij ander zijds. Odink verklaarde eerder al zich in te zetten voor handha ving van de schol- en tongquota. door Harmen van der Werf URK - De problemen met de ka beljauwstand in de Noordzee mogen niet op de Nederlandse tong- en schol vissers worden af gewenteld, vindt ChristenUnie- Kamerlid L. van Dijke. Dat dreigt volgens hem wel te gebeuren, als de Europese Com missie haar zin krijgt. Eurocom missaris Fischler wil de tong- en scholquota voor volgend jaar door Maurits Sep MIDDELBURG - Statenlid Gerard Bosman blijft mis schien toch lid van van de frac tie van de PvdA. Fractievoor zitter Leintje Vermeulen heeft hem gevraagd zijn 'contract met de kiezer en de fractie uit te dienen'. „Ik heb dat in be raad genomen." Het besluit om de fractie on middellijk te verlaten mag dan 'tamelijk impulsief' zijn ge weest, de motivering van de selectiecommissie vindt hij nog steeds 'beledigend'. „Ik zou vooral theoretisch bezig zijn geweest. Terwijl ik juist geprobeerd heb de provinciale politiek op een andere manier te presenteren." Bosman noemt de PvdA-web- site Zeeuws Digitaal („mijn idee") en het kennisfestival op de Hogeschool Zeeland („mijn initiatief"). „Ik ben voortdu rend bezig geweest. Het heeft veel energie gekost anderen mee te krijgen." Het was bovendien de op dracht waarmee hij in 1999 als nieuwkomer op de vierde plaats werd gezet, zegt hij. „Met het oogmerk van ver nieuwing. De partij naar bui ten uitdragen. We zitten teveel in de gemeentehuizen en de provinciehuizen. Ik heb het ook geprobeerd te laten zien in de campagne voor de Kamer verkiezingen in mei. Dat was een hele extraverte, persoons gerichte campagne." Gerard Bosman: „Je moet nooit te snel tevreden zijn." Misschien hebt u daarmee wel mensen tegen u in het harnas gejaagd. „Er zijn mensen die de ver nieuwing die ik voorsta geen verbetering vinden, dat klopt." Wie zijn dat? „Mensen door de hele partij. Men heeft mij als zeer ambiti eus aangeduid. Maar ik ben ambitieus voor de partij, niet voor mijzelf. Dat was toch wel duidelijk dacht ik. Maar ja, als je het niet wilt zien. Ik heb niet zo veel zin daar rekening mee te houden. Het is jammer dat anderen voor een andere lijn kiezen, maar het ergste vind ik dat men daarover niet openlijk communiceert. Er heerst een cultuur waarin dingen niet worden uitgesproken. We hou den onszelf geen spiegel voor. Daarmee ontnemen we ons de kans om te leren. Ik ben dus ook nooit op mijn optreden aangesproken, door nie mand." Kan het zijn dat u signalen hebt gemist? „Natuurlijk voelde ik wel eens weerstand. Maar ik heb dat vertaald naar drempelvrees om buiten de Abdij dingen te doen." Vernieuwing gaat langzaam. U hebt wellicht het tempo waar in het kon verkeerd ingeschat. Je moet nooit te snel tevreden zijn." U wilt de PvdA vooral naar buiten toe uitdragen, maar volksvertegenwoordiger ben je vooral in de Statenzaal. Wat hebt u daar dan gepresteerd? „Ik heb me zeer intensief be moeid met de ziekenhuisdis cussie. En toen het Rijk wilde korten op het geld voor ambu lancezorg, heb ik voorgesteld naar Den Haag te gaan om te demonstreren. En die bezuini ging is teruggedraaid. Gege ven de mogelij klieden van het werken in een team, ben ik re delijk tevreden. U vindt dat de selectiecommis sie heeft gekozen voor restau ratie van de partij en niet voor vernieuwing. Bedoelt u dat ge kozen is vooroude getrouwen? „Als je niet investeert in nieu we mensen, droog je als partij op. We hebben te weinig sex- appeal voor jongeren. In te genstelling tot GroenLinks en de SR Soms moet je nieuwe dingen doen. Ik zie bij ons te weinig die bereidheid. Ik heb het geprobeerd, maar heb on voldoende de kans gekregen. En het is voortijdig beëin digd." W^/KHEB'TJE N06 2o'6ezeé,p(i. na lm Foot op pakautk WCktMLANO éGBeUPT CP A///CS - &EZC '.orT<zeeeK£HPALS Wf KISP zyrtY.UHu.IK Woud - /kijzca/f c/c o a orr 'W O* m. Irt J1 J je /N€€NS P/C pAPt=reAT^(ra^o rA-f PA7 MSN! OANK-FÓTPAAR ABSoU/uTUP )/AU J€ H/5UM5 paptp Ne6Hee..Dusjijz£(j= PRVJ mer ver bohiehjij pywAtietu reee* door Ron Gregoor PHILIPINNE - Aardappelte lers in Nederland en ook uit de omringende landen België en Duitsland verenigen zich in een coöperatie. De nieuwe organi satie verkoopt de aardappelen tegen 'een reële prijs', zorgt voor een goede logistiek, bewaakt de kwaliteit en is de vertegenwoor diger van de telers. Waar de nieuwe marktplaats wordt gevestigd, is nog niet be kend. Vorming van een groot be drijf is volgens de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) en de Limburgse Land en Tuinbouwbond (LLTB) voor aardappeltelers de enige manier om te overleven. Het gaat al ja ren ontzettend slecht in de sec tor, winstmarges zijn nihil en veel boeren zijn gestopt of over gestapt op andere lucratievere gewassen. „Het water staat ze tot aan de lippen", zegt J. van Waes, voorzitter van de vak groep akkerbouw van de ZLTO. De individuele boeren zijn geen partij voor de grote combinaties van retailers en aardappelpro ducenten. Telers krijgen voor een kilo aardappels 7 eurocent, in de winkel is diezelfde kilo te koop voor 40 eurocent. Het idee van de BV Aardappel is afkomstig van de ZLTO en de LLTB. „De organisatie moet er voor zorgen dat er een reële prijs betaald wordt aan de telers", aldus Van Waes. Daaronder ver staat hij 'in elk geval de kost prijs plus een marge om te her investeren teneinde het bedrijf te kunnen continueren'. In de praktijk zal dat een winstmarge zijn van tien procent. ZLTO en LLTB hebben hun zusterorga nisaties benaderd om mee te doen. Het idee is daar positief ontvangen. Telers uit België, Duitsland en zelfs Marokko zijn geïnteresseerd en ook afnemers zijn enthousiast. COR DE JONGE SP/eóecTjc FP/56ecrj£- AM D£ WAMPV/e IvOPDT DGT tfhiSTe reEMief?- UAUAKOSFUWO door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De epidemie van het zeehondenvirus heeft in de Deltawateren ruim eenderde van de populatie het leven ge kost. De teller bleef steken op zestig dode dieren. Volgens mi nister Veerman van LNV is de epidemie inmiddels uitgewoed. Een eerste schatting wijst uit dat in Nederland 2244 met het virus besmette zeehonden zijn aangespoeld. Ongeveer de helft van de zeehondenstand is er aan bezweken. In heel Noordwest- Europa stierven minstens 21.720 dieren aan het virus. Wat dat betreft is de kleine - en daardoor extra kwetsbare - groep zeehonden in de Deltawa teren er naar verhouding nog goed van afgekomen. J. van der Hiele van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren schatte aanvan kelijk in dat meer dan tachtig zeehonden zouden worden aan getast - net als elders de helft van het bestand. „Het is nu ruim 36 procent en dat is toch een hele klap. De po pulatie was de laatste jaren aan het opbouwen, het ging de goe de kant op en we zijn nu weer te ruggeworpen op de situatie van drie tot vier jaar geleden", aldus Van der Hiele. Kort voor het uit breken van de ziekte telde hij in de Delta nog 169 zeehonden. De meeste doden zijn in de Voor delta gevallen - logisch, want daar verblijven ook de meeste zeehonden. In de Wester- en Oosterschelde spoelden elk zes beesten aan. In de gemeente Schouwen-Duiveland werden de meeste gevonden (17), ge volgd door Goedereede (14) en Veere (11). Het virus bereikte de Delta later dan de Waddenzee. Van der Hie le heeft geen aanwijzingen dat de ziekte (veroorzaakt door het phocine distemper virus) nog naijlt. Advertentie lA KUNST-EN ANTIEKVEILINGEN A. I. VERHAGE MIDDELBURG ANTIEKVEILING zie pag. 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15