Europese landen gaan Afghanen terugsturen PZC Passagiers Boeing hadden veel geluk Europees Parlement bepleit vervroeging van EU-verkiezingen Belgen zoeken schuld Antwerpse rellen bij AEL Voorlopig zeventien miljoen euro van Brussel Likoed kiest Sharon als leider Strijd in Ivoorkust laait op Overstromingen in Italië EU speurt beter naar ziekmakers Arts vergiftigt kleuters in China Japan pakt extreem-links aan Al 1008 N-Koreanen overgelopen Skiseizoen begint zonder sneeuw Controversiële mediawet in Indonesië Referendum over lot Chavez Servië en Montenegro verder in lossere unie vrijdag 29 november 2002 doorTon van Lierop BRUSSEL - De lidstaten van de Europese Unie gaan een bege leide terugkeer van Afghaanse vluchtelingen verzorgen. Vanaf april volgend jaar moeten maandelijks 1500 Afghanen te rugkeren. De lidstaten zelf betalen de reis tot aan de Afghaanse grens. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van dé EU, betaalt de opvang en begeleiding in Af ghanistan. Daarvoor is voorlo pig zeventien miljoen euro aan EU-geld gereserveerd. Volgens minister Nawijn (Vreemdelingenzaken en Inte gratie) gaat het om vluchtelin gen dieop vrij willige b asiswil len terugkeren. Later kunnen daar ook uitgeprocedeerde asielzoekers bijkomen. Momen teel wachten nog veel Afghanen de afhandeling van hun asiel aanvraag in Nederland of ande re EU-lidstaten af. Mede daar- JERUZALEM - De Israëlische premier Sharon is gisteren her kozen als leider van de rechtse Likudpartij. Hij versloeg zijn ri vaal, minister van Buitenlandse Zaken Netanyahu ruimschoots. Dat blijkt uit eerste peilingen van de Israëlische televisie. Sharon zou 58 tot 61 procent van de stemmen hebben ver gaard. Met zijn nieuwe mandaat als aanvoerder van Likoed zal hij de partijlijst aanvoeren bij de parlementsverkiezingen op 28 januari 2003. Zijn belang rijkste tegenkandidaat zal Am- ram Mitna zijn, de recent geko zen leider van de Arbeidspartij. Volgens de peilingen zal Sharon weer kunnen aantreden als pre mier. ANP/RTR om kan de echte grote terugkeer pas vanaf volgend voorjaar op gang.komen. Nawijn heeft geen cijfers be schikbaar over het totale aantal Afghaanse vluchtelingen in Ne derland. Wel zijn eerder al der tig Afghanen teruggekeerd om hun moederland weer mee op te bouwen. Daarvoor heeft staats secretaris Van Ardenne van Ontwikkelingssamenwerking ook geld beschikbaar gesteld. Nawijn geeft toe dat de zeven tien miljoen euro voor opvang in Afghanistan 'een relatief gering bedrag' is, „Maar daarom gaan we zelf ook de terugreis tot aan de grens betalen." De LPF-bewindsman pleit er ook voor dat Europees commis saris Vitorino (Justitie en Asiel) meer terugname-akkoorden tot stand brengt met ontwikke lingslanden, waar vandaan veel uitgeprocedeerde asielzoekers komen. Momenteel onderhan delt Vitorino met tien landen. Daar kwamen na instemming van de EU-ministers voor Asiel beleid gisteren Albanië, Tur kije, China en Algerije bij. Be doeling is dat de EU afspraken maakt met deze landen over een terugname van staatsburgers die geen asiel krijgen in Europa. Terugkeerfonds Nawijn erkent dat daar voor de betrokken landen een voordeel tegenover moét staan. Vaak vra gen zij extra Europese steun of een soepeler visumregeling. Na wijn is voorstander van een eventueel Europees terugkeer fonds, 'hoewel de financiering daarvan punt van discussie zal zijn'. ANP ABIDJAN - Na zes weken wapenstilstand zijn de ge vechten in het West-Afri kaanse Ivoorkust tussen re geringsgetrouwe troepen en opstandelingen gisteren her vat. De regering' heeft kennelijk van de rust aan het front ge bruik gemaakt om haar kracht te vergroten met ge vechtshelikopters van het ty pe MI-24 en huurlingen. Franse waarnemers hebben Engelstalige zwarte en blan ke huurlingen met regerings eenheden naar het front zien gaan in het westen van het Franstalige land. Zij onder- steunen de regeringsgetrou we legereenheden. De aanvallen waren gisteren gericht op de plaatsen Man en Vavoua. De nabijgelegen plaats Danané, de geboorte plaats van, generaal Gueï bij de Liberiaanse grens, is vol gens meldingen van de BBC ingenomen door een nieuwe groepering rebellen, die daarmee hun held, de in sep tember omgekomen Gueï, eert. Opstandelingen beheersen het grootste deel van het isla mitische noorden van Ivoor kust terwijl de regering het christelijke zuiden in handen houdt. Huurlingen Franse troepen die moeten toezien op het bestand zagen de regeringstroepen donder dag in de aanval gaan. Vol gens een Franse kolonel gin gen de huurlingen voorop. De regeling beschuldigt de plaatselijke opstandelingen commandant, sergeant Za- charias Koné, ex*van de ge vechten in West-Ivoorkust te hebben uitgelokt. AFP/ANP BRUSSEL - De bestrijding van ziekmakei's zoals salmonella en listeria wordt opgevoerd. De Europese ministers van Landbouw zijn het daarover gisteren eens geworden. De fi nanciering (na 2007) was lang een twistpunt, maar dat pro bleem hebben ze voor zich uit geschoven. Jaarlijks lopen 160.000 mensen in de Europese Unie een sal monellabesmetting op, de meest wijdverspreide dierziekte die op mensen kan overgaan. Tweehonderd slachtoffers be zwijken eraan. De economische kosten van de besmetting be dragen makkelijk 2,8 miljard euro. In de Verenigde Staten wordt de salmonellabacterie bestre den door slachtkippen een chloorbad te geven, een oplossing die de EU niet wil toepassen. De Unie kiest nu voor een stxik- tere controle en bewaking in de eerste stadia van de productie van voedingsmiddelen en veevoeder. ANP PEKING - De Chinese politie heeft een 30-jarige arts gearres teerd die ervan wordt verdacht kinderen van een kleuter school te hebben vergiftigd. Dat heeft het Chinese persbureau Xinhua gisteren bericht. De man heeft bekend eerder deze week rattengif in het zout te hebben gedaan dat in de kleuterschool woi'dt gebruikt bij het bereiden van de maaltijden voor de kinderen. Hierdoor wer den zeventig kleuters en twee leerkrachten ernstig ziek. De privé-ax*ts leidde een weinig succesvolle kleuterschool. RTR TOKIO - De Japanse politie heeft gisteren invallen gedaan op 29 plekken die door de uiterst linkse Revolutionaire Arbei dersvereniging zouden worden gebruikt. De radicale groepe ring eiste eerder deze maand de verantwoordelijkheid op voor een aantal aanslagen met mortiergranaten op Amerikaanse en Japanse legerbases bij Tokio. De radicale groep pleegt vaker aanslagen op Amerikaanse le gerbases in Japan, net als op de symbolen van de macht van de keizer. De aanslagen richten meestal weinig schade aan. AP SEOEL - Tot op heden dit jaar zijn 1008 Noord-Koreanen ge vlucht naar Zuid-Korea, een aanzienlijke stijging ten opzich te van de voorgaande jaren. Dat heeft het Zuid-Koreaanse ministerie van Eenwording gisteren gemeld. In 2 0 01 liepen 5 83 Noord-Koreanen over, in 2 000 waren het er 312 en in 1999 148. De meeste overlopers weten Zuid-Korea te bereiken via China. Duizenden gevluchte Nooi'd-Koreanen houden zich naar wordt aangenomen nog schuil in het noord oosten van China, in afwachting van een kans om naar Zuid- Korea te reizen. De meeste overlopers zeggen de honger en on- derdrukking in hun land te zijn ontvlucht. AP WENEN - Aan het begin van het skiseizoen smachten Oosten rijkse hoteleigenaren naar sneeuw. 'Seizoen begint met groe ne pistes', kopte Oostenrijks grootste krant Kronenzeitung gisteren. De voor deze maand veel te hoge temperaturen hebben zelfs de eerder met veel moeite aangebrachte kunstsneeuw op de pistes doen smelten. Skiën kan alleen op de gletsjers. Oosten- rijkse meteorologen hebben inmiddels wel hoop gegeven. Zij verwachten dat het in de komende dagen in elk geval op de bergen kouder wordt. DPA JAKARTA - Het Indonesische parlement heeft gisteren met een overweldigende meerder heid een controversiële media wet goedgekeurd. Dit ondanks luid protest van journalisten en tv-persoonlijk- heden die voor het parlements gebouw betoogden. De meeste kritiek richt zich op de oprich ting van speciale, door de rege ring gedomineerde commissies die richtlijnen moeten opstellen waai'aan radiostations moeten voldoen. Veel critici zijn bang dat de pers door de nieuwe wet opnieuw wordt gemuilkorfd. ,Met deze wet zet de regeling een hinderlijke en ondemocrati- sche bureaucratie op die erop gericht is de media te controle ren, in plaats vrije expressie aan te moedigen", meldde de direc teur van het Comité voor be scherming van journalisten, Ann Copper. RTR. PORDENONE - De Italiaanse stad Pordenone in de noordoostelijke regio Friuli-Venezia Giulia is gisteren onder water gelopen. Noord-Italië wordt sinds enkele dagen geteis terd door hevige regenval. f°t0 Massimiliano Missinato/EPA door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Alles wijst erop dat de 261 passagiers en tien be manningsleden van de Israëli sche Boeing-757 die gisteren in Kenia door terroristen onder vuur is genomen, met meer ge luk dan wijsheid aan de dood zijn ontsnapt. Twee lichte, van af de schouder afgevuurde luchtdoelraketten misten hun doel. Het had gemakkelijk an ders kunnen aflopen. Er wordt hard gewerkt aan ef fectieve luchtafweer voor ge bruik in verkeersvliegtuigen - Israëlische ministers zinspeel den daar gisteren op - maar die is nog niet operationeel. Dat be tekent dat de inzittenden van het Arkia-chartervliegtuig door het oog van de naald zijn gekro pen en dat terreurorganisaties zullen blijven proberen hun eer ste succes op dit gebied te boe ken. Volgens berichten uit Kenia hebben de terroristen gisteren gebruik gemaakt van twee SA-7 'Strella' raketten. Dat zijn een- van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het Europees Par lement dringt aan op vervroe ging van de Europese verkiezin gen in 2004. Daarmee valt te voorkomen dat parlementariërs van de nieuwe lidstaten al zit ting krijgen in het EP, terwijl nu zittende leden moeten aftreden. Een andere oplossing is volgens het EP de uitbreiding van de Eu ropese Unie met tien hoofdza kelijk Oost-Europese landen licht te vertragen. De EU-be- windslieden van Buitenlandse Zaken besloten eerder deze maand dat de uitbreiding op 1 mei 2004 zijn beslag moet krij gen. Vanaf die datum mogen de nieuwe lidstaten ook al verko- zenen naar het Europees Parle ment afvaardigen. In principe zijn de Europese verkiezingen op 15 mei 2004. Daarna krijgen de meeste hui dige lidstaten minder EP-leden. Nederland levert bijvoorbeeld vier van de 31 zetels in Straats burg in. Als echter gedurende een maand ook al leden uit de nieuwe lidstaten zitting nemen, zullen er meer parlementariërs zijn dan nu voorzien. voudige, in Rusland gefabri ceerde, draagbare wapens met een maximum bereik van 3,5 ki lometer. Voor wie bereid is er enige moeite voor te doen zijn ze eenvoudig te bemachtigen op de zwarte wapenmarkt in Oost- Europa. Vliegveld Het geringe bereik beperkt het gebruik tegen burgervliegtui gen tot de onmiddellijke nabij heid van een vliegveld. Maar overal ter wereld kunnen bur gers zonder veel moeite per auto tot dicht bij start- en landings banen komen. Het Israëlische dagblad Ha'ar- etz citeerde afgelopen zomer Philip Butterworth-Hayes van het Britse tijdschrift Jane's Air- port Review. Hij zei dat, voor zo ver hij wistEl Al de enige lucht vaartmaatschappij is die zich serieus bezighoudt met het pro bleem waarvoor simpele lucht doelraketten de burgerlucht vaart stellen. Volgens hem heeft de maatschappij haar vliegtui gen al uitgerust met een aantal beschermende middelen. Bij een aanval met raketten zouden de toestellen een sooxd fakkels laten vallen, die hittezoekende projectielen afweren, en me- taalschilfers verspreiden die door radar geleide raketten op een dwaalspoor kunnen bren gen. Alle Israëlische verkeersvlie gers hebben een carrière in de luchtmacht achter de rug en zijn bekend met dit soort afweer- maatregelen, maar het is de vraag of ze kunnen worden in gezet bij een aanval op zeer lage hoogte. Op de luchtvaartshow in het Britse Famborough heeft de toenmalige Israëlische minister van transport Efraim Sneh deze zomer geprobeerd de lucht vaartindustrie warm te maken voor een afweersysteem van de Israëlische wapenfabrikant Ra fael. Die denkt dit 'beschermen de schild' volgend jaar klaar te hebben voor productie. Volgens Ha'aretz berust' het af weersysteem op een combinatie van bestaande middelen (zoals fakkels en metaalpoeder), ac tieve radarverstooi-ders en een electronisch waarschuwings systeem. GPD De commissie Constitutionele Zaken van het Europees Parle ment dringt daarom bij de mi nisters van Buitenlandse Zaken aan op een snel besluit over een verkiezingsdatum voor 1 mei of uitstel van de uitbreiding tot na 15 mei. Daardoor kan de laatste maandelijkse zittingssessie van het huidige parlement zonder legale problemen verlopen. In totaal zullen er na de uitbrei ding van de EU 732 europarle mentariërs zijn. Momenteel telt het parlement 626 leden. Bij uitbreiding in mei 2004 is er ook een probleem voor de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU. De commis sie zou tien leden krijgen uit de nieuwe lidstaten, tot en met ok tober 2004. De maand daarop treedt namelijk een nieuwe commissie aan van maximaal 25 leden. Tussen mei en november zal het dagelijks bestuur echter dertig leden tellen. Bovendien zullen de tien commissarissen uit de nieuwe lidstaten geen vaste poi*tefeuille hebben. De commissie is daar ook op te gen, mede omdat het parlement geen tijd krijgt om de nieuwe commissarissen te ondervra gen. ANP CARACAS - Een aanhangster van de Venezolaanse president Chavez houdt tijdens een protestmars een kopie van de kieswet in haar hand.De kiesgerechtigden van Venezuela mogen op 2 februari in een refe rendum hun mening geven over Chóvez, heeft de kiesraad gisteren bekendgemaakt. De raad gaat daar mee in tegen de wens van de president zelf, die zich fel tegenstander van de volksraadpleging heeft ge toond en afgelopen weekeinde nog verklaarde ongeacht de uitslag van het referendum te zullen aan blijven. Recente peilingen geven aan dat nog slechts 30 procent van de Venezolanen tevreden is over het beleid van Chavez. foto Marcelo Hernandez/AP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Na twee dagen van straatrellen in Antwerpen richt alle aandacht in België zich op de Arabisch-Europese Liga (AEL). De leider van de omstre den Antwerpse immigranten groepering Arabisch Europese Liga, Dyab Abou Jahjah, is gis teravond aangehouden. Justitie in Antwerpen heeft la ten weten dat er vandaag meer informatie over zijn aanhou ding en voorgeleiding wordt verstrekt. Veel politici verden ken de AEL, een militante mos limorganisatie, ervan de motor te zijn achter de ongeregeldhe den. De AEL vindt dat een bele diging en dreigt met een proces wegens smaad. Dinsdag en woensdag was de Antwerpse migrantenwijk Bor- gerhout, die de bijnaam Borge- rokko heeft, het toneel van rel letjes nadat een 27-jarige Marokkaan werd doodgescho ten door een 66-jarige Belg. De politie heeft in totaal meer dan 180 mensen aangehouden, van wie de meesten al weer vrij zijn. De politiek richt de pijlen nu op de AEL en zijn voorman Dyab Abou Jahjah. Premier Verhof- stadt zei in het parlement, na vragen van de christen-demo craten (CD&V), de liberalen (VLD) en het Vlaams Blok, dat de AEL de politie uit sommige wijken probeert te verjagen om de criminelen vrij spel te geven. Hij zei een verbod te overwegen als de Antwerpse justitie vol doende bewijzen kan verzame len dat de beweging de wet overtreedt. Eerder al stoorden politici zich aan 'burgerpatrouilles' die de AEL had opgezet. Leden van de Liga volgen agenten tijdens hun tocht door woonwijken, om te kijken of die zich niet schuldig maken aan discriminatie. Ook de lokale Antwerpse poli tiek uit harde taal over de AEL. Maandag is er een vervroegde bijeenkomst van de gemeente raad. In reactie heeft de Liga al gedreigd met een proces wegens smaad tegen burgemeester De- tiège. De organisatie spreekt van een 'haatcampagne' die vooral is gericht op haar voor man. „Een erg onwaarschijnlij ke coalitie van rechtsextremis- ten, zionisten en traditionele partijen, gesteund door sommi ge gesubsidieerde immigran tenorganisaties, is gecreëerd om de AEL te bestrijden." De in België beroemde politieke wetenschapper Mare Swynge- douw betwijfelt of Abou Jahjah de voornaamste aanstichter van de rellen is. Hij denkt dat ook zonder de AEL er ï'elletjes zou den zijn ontstaan. Discrimina tie op de arbeidsmarkt zou de ware oorzaak zijn van het onge noegen van de Marokkaanse jongeren van de tweede genera tie. ANP/Belga van onze redactie buitenland BELGRADO - De leiders van de twee overgebleven republieken van Joegoslavië - Servië en Montenegro - hebben gisteren overeenstemming bereikt over de omvorming van hun federa tie in een losse unie. Dat heeft Javier Solana, de co ordinator van het buitenlands en veiligheidsbeleid van de Eu ropese Unie, gisteren bekendge maakt na besprekingen met de Joegoslavische px-esident Vojisl- av Kostunica, de Sexwische pre mier Zoran Djindjic en de Mon- tenegrijnse president Milan Djukanovic. Het akkoord over de omvorming van het staats verband moet nog worden goed gekeurd door de parlementen. Solana zei te hopen dat de goed keuring voor het einde van het jaar rond zal zijn. Servië en Montenegro maakten in april na bemiddeling van de EU al de principe-afspraak om het staatsverband losser te maken, met alleen nog een ge meenschappelijke markt en een gezamenlijk defensie- en bui tenlands beleid. De naam Joegoslavië zou ver- dwijnen en de nieuwe unie zou 'Servië en Montenegro' gaan he ten. AP t Uk Advertentie Nu bij U« eethoek de 6e stoel gratis!' Bij De Jonge Hoek van Dijke in...Heinkenszand www dejongehoekvandijke. nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5