Vitesse heeft wonder nodig Dobbeleir wil niks horen van crisis Van Spaar Select f Anderlecht is geduldig Zuiderbaan grijpt naast zeilhoofdprijs IOC is bevreesd voor terreur Mathieu debuteert voor Frankrijk Topruiter Emile Hendrix stopt Ex-DDR-coach Hille overleden Scolari bondscoach Portugal Einde Europese triomftocht lijkt nabij Spaanse pers roemt Didulica Bar^a nadert record Milan Weer boete voor PSV MEXICO STAD - Het internationaal olympisch comité (IOC) is bang voor terreuraanslagen bij de Olympische Spelen. Het comité reserveert een bedrag van 192 miljoen euro om maxi male veiligheid te garanderen. ,,We hebben zoveel geld nodig om ook een afgelasting van de Spelen te kunnen overleven." Dat zei voorzitter Jacques Rogge in Mexico Stad, bij de ope ning van de 114e sessie van de algemene vergadering. Door flinke besparingen beschikt het IOC over een reserve van 140 miljoen euro. „We hebben dus nog 52 miljoen nodig", becijfer de Rogge. Hij noemde terreur en doping als de grootste be dreigingen voor de Spelen. SID/RTR PARIJS - Paul Henri Mathieu maakt vandaag zijn debuut in het Franse Daviscupteam. Hij opent de finale tegen Rusland in de partij tegen Marat Safin. De twintigjarige Mathieu kreeg van captain Guy Forget de voorkeur boven Arnaud Cle ment die kampt met een lichte polsblessure. Sebastian Gros- jean is vandaag de tweede enkelspeler voor Frankrijk. Hij treft Jevgeni Kafelnikov. Het Franse dubbel bestaat uit Nico las Escudé en Fabrice Santoro. Zij zullen het zaterdag opne men tegen Safin en Kafelnikov. Mathieu verkeerde de laatste maanden van het seizoen in gro te vorm. Hij behaalde in Moskou en Lyon zijn eerste eindzeges op de ATP-toernooi. In Rusland won hij in de halve eindstrijd verrassend van Safin. In de finale was hij te sterk voor Sjeng Schalken. Frankrijk verdedigt op de speciaal aangelegde gra- velbaan in het sportpaleis Parijs-Bercy de titel. Forget pas seerde Clement ook al vorig jaar in de gewonnen eindstrijd te gen Australië. AFP BAARLO - Emile Hendrix heeft besloten een punt te zetten achter zijn loopbaan als springruiter. De Limburger hééft dat gisteren laten weten. Hendrix (46) is een kleine dertig jaar op hoog niveau in de wedstrijdsport uitgekomen. Verassend was de mededeling van de international niet. Al eerder had Hendrix aangegeven te willen stoppen op het moment dat hij zijn toppaard Finesse zou terugtrekken. De merrie overleed enkele weken geleden onverwacht. „Dat heeft de zaak be spoedigd", zei de ruiter. ANP BERLIJN - Voormalig atletiektrainer Horst-Dieter Hille is na een ziektebed op 69-jarige leeftijd overleden. Met negentien gouden medailles op grote toernooien was Hille een in de DDR aanvankelijk zeer gerespecteerd trainer. Onder zijn lei ding veroverden Renate Stecher (1972 en '76), Barbel Wöckel (1976 en 1980) en Marlies Göhr (1980) goud bij Olympische Spelen. Nadat successen tijdens de Spelen van Seoul (1988) waren uitgebleven, werd Hille op een zijspoor gezet. SID LISSABON - Luiz Felipe Scolari wordt de nieuwe bonds coach van PortugalVolgens zijn adviseur heeft de Braziliaan een akkoord bereikt met de Portugese voetbalbond, gastheer voor de Europese titelstrijd in 2004. „Voorzitter Madail en Scolari hebben elkaar hun woord gegegeven. Scolari zal Por tugal coachen tot en met het Europees kampioenschap van 2004", zei Asaz Felenger voor de Portugese radio. Scolari leidde het Braziliaanse elftal deze zomer naar de wereldtitel. Scolari zal bij Portugal Agostinho Oliveira opvolgen. RTR vrijdag 29 november 2002 door Gerard Borgman ARNHEM - De indrukwekken de triomftocht van Vitesse door Europa nadert zijn einde. In Gelredome nam Liverpool FC gisteravond vrij eenvoudig een voorschot op de vierde ronde van het toernooi om de Uefa Cup: 0-1. Vitesse heeft een opeenhoping van wereldwonderen nodig, wil het op 12 december op Anfield Road zorgen voor de grootste stunt in de geschiedenis van de Arnhemse club. Vitesse kijkt de eliminatie diep in de ogen, maar hoeft zich daarvoor geenszins te schamen. Na het eerdere stunt werk tegen Rapid Boekarest en Werder Bremen is Liverpool simpelweg te sterk voor Vitesse. De Arnhemse club had zoals al tijd twee rondjes in Europa be groot. Aan die doelstelling is dus ruimschoots voldaan, bo vendien levert het tweeluik met Liverpool de in hevige financië le nood verkerende club nog de RIJSWIJK - Anderlecht staat zeer waarschijnlijk ook nog na de winterstop op het Europese toneel. De Belgen wonnen in de derde ronde van de Uefa Cup met 0-2 bij Girondins Bor deaux. De club kan over veer tien dagen in Brussel een af wachtende houding aannemen. Die geliefde taktiek kon coach Hugo Broos gisteravond al in Bordeaux volgen, geholpen door een snelle treffer van JestrovicDeze scoorde al na ne gen minuten. Anderlecht be perkte zich daarna vooral tot se cuur verdedigen en tot geduld bewaren. De Fransen vielen voortdurend aan, maar allengs steeds wanhopiger. In blessure- nodige euro's op. De Engelse topclub verscheen op oorlogs sterkte in het uitverkochte en sfeervolle Gelredome, dus met de sterspelers Michael Owen en Steven Gerrard. Maar Liver pool hoefde niet het uiterste te geven voor de riante uitgangs positie voor de return aan de Mersey. De eerste wedstrijd in de derde ronde van de Uefa Cup maakte het verschil duidelijk tussen een ploeg die meedoet om het kam pioenschap van Engeland en een elftal dat in de Nederlandse competitie angstvallig dicht bij de gevarenzone staat. Liverpool is een dodelijke counterploeg, die het prima vond dat Vitesse veel balbezit had. Kansloos Doordat de grieperige Bob Pee- ters niet wedstri j df it wasbegon Emile Mbamba naast Matthew Amoah in de aanval. Het twee tal was vrijwel kansloos tegen de fysiek sterke defensie van Li verpool. Vanuit het middenveld tijd viel de goal aan de andere kant. Niet verdiend, maar wel na een tegenaanval uit het boekje. Invaller Hasi was het laatste station. Club Brugge bracht er voor ei gen publiek veel minder van te- x-echt. De 1-0 door Van der Heyden vlak voor rust was al lerminst geruststellend. Daar voor was VfB Stuttgart een te geduchte opponent. De Duitsers kwamen ver in de tweede helft op gelijke hoogte door een fan tastische vrije trap van Balakov. Even daarvoor was Maertens uit het veld gestuurd omdat hij Seitz recht voor het doel in de kraag greep. In de laatste mi nuut bezorgde Kuranyi Stutt gart de verdiende zege. ANP kwam nauwelijks ondersteu ning, doordat Theo Janssen en Evgeniy Levchenko hun energie nodig hadden voor verdedigen de arbeid en Riga Mustapha en Gert Claessens er nauwelijks door kwamen aan de zijkanten. Liverpool was veel dreigender in balbezit, vooral omdat de spitsen Baros en Owen dieper en dus scherper stonden dan de aanvallers van Vitesse. Liver pool kwam al binnen een half uur op voorsprong, na een kapi tale fout van Purrel Frankel. In grote wedstrijden wordt duide lijk dat de van De Graafschap overgekomen linksachter moei te heeft met het niveau waarop Vitesse wil spelen. Frankel beging tegen Liverpool een beginnersfout. Hij ging met de bal aan de voet aan de wandel op de eigen helft, waar hij voor een lange trap had moeten kie zen. Gerrard ontfutselde hem de bal en vijf seconden later was Vitesse-doelman Dragoslav Je- vric geklopt. Gerrard bediende de handige Milan Baros, waar na Owen langs Marian Zeman glipte en de cruciale 0-1 in de hoek schoof. In de tweede helft maakte Vites se er toch nog een wedstrijd van. Op karakter, zoals de ploeg ook al had getoond in Boekarest (0-1) en Bremen (3-3), waar in moeilijke situaties het beste uit de Arnhemse ploeg boven kwam. Mbamba schoot naast na een individuele actie, na een voorzet van Frankel kregen Amoah en Claessens hun voet niet tegen de bal en na zeventig minuten kopte Claessens een goede mogelijkheid over het doel. Owen Liverpool had de strijd al vroeg tijdig kunnen beslissen. Owen liet drie riante kansen onbenut, mede door sterk keeperswerk van Jevric. De doelman had ook het juiste antwoord, toen Vladi mir Smicer vrij voor hem op Michael Owen is langs Vitesse-goalie Dragoslav Jevric, maar mist vervolgens de kans op zijn tweede doelpunt. foto Michael Kooren/RTR dook. Het was het verhaal van de tweede helft: Vitesse zocht hartstochtelijk de aanval, Li verpool was gevaarlijker via de tegenstoten. Vitesse-trainer Mike Snoei toonde moed, door in de slotfase twee frisse aanvallers te bren gen. Frankel en Mbamba gin gen, Eldrigde Rojer en Kalle So- ne kwamen. Voor Rojer, een van de grootste talenten van de club was het zelfs zijn debuut. Drie minuten later had Snoei bijna een gouden hand. Mustapha schoot op de paal, waarna Sone de bal naast het open doel schoof. Het was de ultieme mo gelijkheid op de gelijkmaker, op een aanvaardbare uitgangspo sitie voor de returnwedstrijd. Vitesse (Ned) - Liverpool (Eng) 0-1 (0-1). 27. Owen 0-1. Scheidsrechter Gonzales (Spa). Gele kaart: Fran kel, Amoah (Vitesse), Diao (Liver pool). Aantal toeschouwers: 27.000. Vitesse: Jevric; Cornelisse, Stefa.no- vic, Zeman en Frankel (78. Sone); Mustapha, Levsjenko, Janssen en Claessens; Amoah en Mbamba (78. Rojer). Liverpool: Dudek; Babbel, Hen- choz, Hyypia en Traore; Cheyrou (9. Smicer), Gerrard, Diao en Murphy; Owen en Baros (79. Heskey). GPD Positie van Terneuzen-trainer Dimitri Mbuyu staat niet ter discussie C o o 1 rkc -pv ii i *i #i i öLiiddiscrs ïos VALENCIA - De Spaanse sport krant Marca repte in zijn editie van gisteren van een 'sensatio neel optreden' van Ajax-doel- man Didulica. „Schoten, kop ballen, lobjes, wat Valencia ook probeerde, steeds trof het die tot gisteren onbekende Didulica", jammerde Marca. Ajax sleepte woensdag in Va lencia een 1-1-gelijkspel uit het vuur in de Champions League. „Valencia kon het overwicht niet uitbuiten door het ontbre ken van een stormram in vorm en het geweldige optreden van de doelman", vei'klaarde Marca het verrassende resultaat. Vanaf het begin waren de inten ties van Ajax-coach Ronald Koeman duidelijk, volgens Marca. „Leunen op de verdedi ging en mikken op de counter. Het is niet de stijl van Ajax dat met dit armzalige spel zich niet kon presenteren in Valencia." De thuisploeg had volgens Mar ca vier, vijf keer moeten scoren, maar Didulica en verdediger Chivu hielden Ajax overeind. „Eens te meer bleek voetbal on- rechtvaai'dig", meldde El Mun- do Deportivo in zijn terugblik. „Het had een doelpuntenregen moeten zijn. Maar uiteindelijk moest Valencia genoegen nemen met een punt." De krant beoor deelde het optreden van Diduli ca met vier sterren, het hoogst haalbare. ANP BARCELONA - Nog één zege in de Champions League en Barce lona evenaart het record van tien opeenvolgende overwin ningen dat in handen is van AC Milan. Het team van coach Van Gaal versloeg woensdag Lever- kuscn met 2-1. Dat was de ne gende zege op rij. AC Milan zette zijn reeks neer in het seizoen 1992-'93 met over winningen op Olimpija Ljublja na (2x), Slovan Bratislava (2x), IFK Göthenborg, PSV, Porto (2x), nogmaals Göthenboi'g en opnieuw PSV. De serie eindigde in de finale tegen Olympique Marseille. Barcelona boekte in de huidige jaargang van de Champions League zeges op Le- gia Warschau (2x), Club Brugge, Galatasaray, Lokomotiv Mos kou (2x), Club Bnxgge, Galata saray en woensdag Leverkusen. Het eerstvolgende duel speelt a Van Gaals team over twee we cken met Newcastle United. RTR door Jack Begijn TERNEUZEN - Na vijf jaren succes wordt Terneuzen-voor- zitter Eddy Dobbeleir (61) nu voor het eerst geconfronteerd met tegenslag. De club die hij samen met trainer Paul Telussa van de derde klasse opstuwde naar de hoofdklasse zit in zwaar weer. Terneuzen staat laatste in de hoofdklasse B. Van een crisis wil de preses echter niets weten. „Maar de situatie is wel zorge lijk." Dobbeleir heeft het er zichtbaar moeilijk mee. Als directeur van De Rijke Transportbedrijf over de vestigingen Sluiskil, Gent en Antweipen heeft hij een gehaast bestaan. Zijn hobby Terneuzen maakt het leven er niet gemak kelijker op. „Ik geef toe dat de club me niet in de koude kleren is gaan zitten. Ik ga met de ver eniging naar bed en ik sta er mee op", zegt hij tussen de af spraken door. „We gaan er alles aan doen om vijf jaren van suc ces niet met één pennenstreek verloren te laten gaan. Er moet versterking komen: twee verde digers en een aanvaller. Ver dedigend krijgen we te veel doelpunten tegen, terwijl we aanvallend te veel kansen niet benutten." De rood-zwarten hadden het oog laten vallen op Michel de Vries, die vorig seizoen nog deel uitmaakte van de hoofdmacht, maar aan het einde van de com petitie te kennen gaf dat de trai- ningsarbeid hem te veel parten speelde. De Vries werd gepolst, speelde afgelopen zondag mee in de uitwedstrijd bij TEC, maar bedankte uiteindelijk toch voor de eer. De zoektocht naar een verdediger gaat derhalve door. „Dat kan een Belg of Hollander zijn. Ook Jos Kayser (die aan het einde van het vorige seizoen koos voor een maatschappelijke carrière) is een optie." Maar geen reële optie, meldde Kayser gisteravond. Vandaag hoopt Dobbeleir een nieuwe aanvaller te presente ren. De onderhandelingen zijn in een vergevorderd stadium. Waarschijnlijk gaat het om een Belg, die Terneuzen al langere tijd op het oog heeft. Teleurgesteld Door de slechte resultaten doemt de vraag op of trainer Di mitri Mbuyu de kerst nog wel haalt in Terneuzen. Dobbeleir is daar duidelijk over: „De positie van Mbuyu staat niet ter discus sie, niet bij mij en ook niet bij de rest van het bestuur. Dimitri is teleurgesteld in zijn spelers groep. De kritiek op zijn spelers beperkt zich tot de persoonlijke fouten die gemaakt worden. Sommige spelers nemen daar naast te weinig zelfverantwoor- ding, verleggen het probleem naar een ander. Dat moet eruit, maar het heeft ook te maken met persoonlijkheid en het feit dat sommigen aan hun top zitten. Als je niet beter kunt, houdt het op." Vanaf het begin van de competi tie kampte Terneuzen met bles sures. Daardoor kon Mbuyu nooit 'spelen met het elftal dat hij in de voorbereiding voor ogen had. „Maar dat is geen ex cuus", vindt de voorzitter. „Het is enkel een feit. In de rest van de competitie zal dat niet anders worden. We krijgen te maken met schorsingen en blessures. Anderen zullen het voortouw moeten nemen." Met het uitblijven van de pres taties nam de kritiek van zowel de jongelingen als de gevestigde namen hand over hand toe. Dobbeleir: „Jonge spelers als Remco van Leeuwen en Jordy Bakker moeten zich nog bewij zen. Zij hebben al wel gespeeld, maar zijn nog geen vaste waar den. Laat die jongens eens in de spiegel kijken en voor zichzelf vaststellen wat er nog verbeterd moet worden. Daarnaast zullen de ervaren spelers moeten laten zien, dat ze een basisplaats ver dienen en de kar kunnen trek ken. Dat Van Sliedregt afgelo pen zondag teleurgesteld was dat hij niet in de basis stond, is begrijpelijk. Dat is de juiste mentaliteit." Voor de nieuwe voetbaljaar gang pi'esenteerde Terneuzen zes aanwinsten: Nico van der Meer, Johan van Rumst, Wil liams Benoit Moukoko, Remco van Leeuwen, Jordy Bakker en Stefan Saey. „Zij hebben niet allemaal gebracht wat er van hen verlangd werd, laat ik daar duidelijk in zijn. Maar er zit wel verbetering in. Wie wel of niet tekort heeft geschoten, laat ik in het midden. Als selectie vier je samen feest, maar huil je ook sa men." Nonsens Dat de terugkomst van Geert de Poorter na een langdurige bles sure gezien wordt als de oplos sing voor het probleem doet Ed dy Dobbeleir af als nonsens. „De uitslag van een team kun je niet ophangen aan één persoon. Geert; is een speler die het voor touw neemt. Dat zag je zondag ook toen hij zijn rentree maakte in de wedstrijd tegen TEC (3-2- verlies). Er zijn spelers in de ploeg die een meerwaarde heb ben. De Poorter heeft een super meerwaarde." De supporters mokken onder tussen massaal over de presta ties van het eerste team. Dob beleir vindt dat begrijpelijk. „Anders zouden die mensen te weinig betrokken zijn bij de ver eniging. Het eerste is het vlag genschip van de club. Sommi gen zeggen dat het allemaal te snel is gegaan. Daar ben ik het niet mee eens. Het is wel snel ge gaan, maar niet té snel. Het eni ge waar je op achter loopt zij n de structuren, culturen en financi en. Op dit moment hebben we echter maar één doel en dat is handhaving. Daarvoor moet al les wijken." door Gijs van Oosten DEN HAAG - Vakbond NL Sporter en sponsor Spaar Select zijn gisteravond tot volledige overeenstemming gekomen over de ontbinding van de con tracten van de acht schaatsers en trainer Jac Orie. Het akkoord wordt vandaag door de betrokken partijen van een handtekening voorzien. Over de voorwaarden waaron der de contracten worden ont bonden, werden gisteravond nog geen mededelingen ge daan. De financiële dienstverlener Spaar Select beleeft econo misch zware tijden en vecht nog altijd tegen een faillissement. Twee maanden geleden maakte het bedrijf bekend de schaats ploeg, die 200.000 euro per maand kost, na vier voorname lijk succesvolle seizoenen af te willen stoten. De schaatsers - onder wie Gianni Romme, Ma rianne Timmer en Erben Wen- nemars - hebben sinds septem ber slechts een klein deel van hun salaris ontvangen. Vrij De acht schaatsers en trainer Jac Orie zijn vanaf vandaag vrij om met een nieuwe partij te on derhandelen over een nieuw contract. Sponsor Bingo Loterij van onze sportredactie ROTTERDAM - Zeezeiler Dirk de Ridder heeft gisteravond de Conny van Rietschoten Trofee 2002 ontvangen uit handen van de befaamde naamgever. De 29- jarige Rotterdammer kreeg de prestigieuze onderscheiding voor zijn aandeel in de Volvo Ocean Race. De Ridder werkte acht maan den lang als trimmer op het win nende Duitse jacht Hlbruck. De premie die de profzeiler daar mee incasseerde, investeerde hij in een Star, het boottype waar mee hij met broer Hendrik Jan de Olympische Spelen van Athene hoopt te halen. De Ridder kreeg de voorkeur boven onder anderen de Terneu- heeft zich aangediend als nieu we geldschieter van de schaats ploeg. De schaatsers hebben aangegeven bij elkaar te willen blijven. GPD EINDHOVEN - De Europese voetbalbond Uefa heeft PSV opnieuw een boete opgelegd naar aanleiding van de wed strijden in de Champions Lea gue tegen Arsenal en Borussia Dortmund. De Eindhovense club moet in totaal bijna 11.000 euro betalen. PSV kreeg een geldstraf van ruim 8000 euro wegens incor rect gedrag omdat in het duel met Arsenal vijf spelers een gele kaart ontvingen. Daarnaast moet PSV nog eens bijna 3000 euro betalen, omdat tijdens de ontmoeting met Borussia in het suppoitersvak vuurwerk werd afgestoken. De Duitsers kregen ook een boete van bijna 11.000 euro voor het niet naleven van de Uef a-reglementen. PSV kreeg in oktober al een boete van 34.000 euro wegens racisti sche uitlatingen van de aan hang. ANP zense zeilster Klaartje Zuider- baan, die stuurvrouw was van de Amer Sports Too, het enige vrouwenschip dat deelnam aan de Volvo Ocean Race. Zuider- baan had overigens al voorspeld dat zij niet de hoofdprijs zou winnen. „Ik zou verbaasd zijn waxmeer Dirk de Ridder die prijs niet krijgt", zei ze vooraf al. De Van Rietschoten Trofee werd dit jaar voor de twintigste keer uitgereikt. De prijs wordt jaar lijks uitgex-eikt aan een Neder landse zeiler of zeilster die een opmerkelijke prestatie heeft verricht. Naamgever Van Riet schoten won in 1978 en 1982 de Whitbread Race, de zwaai'ste zeilrace ter wereld. Vorig jaar won Piet Vroon uit Bi'eskens de hoofdprijs. ANP Eddy Dobbeleir (rechts) met Dimitri Mbuyu: „Dimitri is teleurgesteld in zijn spelersgroep." foto Camile Schelstraete f i" li, if.?*?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43