De Boer roept NS op matje M PZC Sociaal akkoord tegen wil en dank 'fWct w Prijs vergelijken bij autoverzekering kan veel euro's schelen Kok weerhield Voorhoeve van aftreden na ramp I» Eerherstel Spijkers sluit zaak Ovaa af Kamer wil stokje steken voor tariefsverhoging per 1 juli Twee doden bij brand opvanghuis Beekbergen CDA schrapt miljarden in programma Kindercardioloog niet langer vast Man verdacht van doden zoontje Huren stijgen met 3,2 procent Otters houden het voor gezien Gemeenteraad vergrijst Havo-leerlingen studiehuis doen het op hbo beter Danish Design Titanium vrijdag 29 november 2002 DEN HAAG - Voormalig maatschappelijk werker Fred Spijkers krijgt eer herstel en 1,6 miljoen euro van zijn vroegere werkge ver, het ministerie van Defensie. Dat zijn staats secretaris Van der Knaap van Defensie en de Twee de Kamer gisteren over eengekomen. Van der Knaap gaf na af loop van het debat met de Kamer toe dat hij het schaamrood op de kaken had gekregen over de af faire die achttien jaar ge leden begon. Toen kwam mijndeskundige R. Ovaa van het Explosieven Op- ruimings Commando van Defensie om het leven bij een incident met een om streden mijn van het type AP-23. Na het ongeval kreeg zijn weduwe aanvankelijk te hoi'en dat haar man geen fouten had gemaakt. La ter moest maatschappe lijk werker Spijkers haar vertellen dat het toch zijn eigen schuld was geweest. Spijkers weigerde de we duwe van Ovaa met een kluitjeinhetriette sturen Volgens de oud-defensie man heeft die opstelling hem zijn baan gekost. Na jarenlang slepende conflicten sprak de vorige staatssecretaris van De fensie, Van Hoof, in 2000 met de weduwe van Ovaa en Spijkers af dat het ad viesbureau KPMG een op lossing zou bedenken. Van Hoof was bereid de uitkomsten van het advies als bindend te accepteren. Zijn opvolger, Van der Knaap accepteerde dat oordeel uiteindelijk wel, maar hij sprak met de Ka mer af dat die hem niet zal dwingen maatregelen te gen Defensiepersoneel te nemen. Kamer en Van der Knaap hebben afgespro ken 'nu het boek te slui ten'. Een opgeluchte Spijkers zei dat hij instemt met het aanbod. ANP door Rudi Buis DEN HAAG - De tariefsverho ging die de NS per 1 juli volgend jaar wil doorvoeren, mag niet doorgaan. Die mededeling doet minister De Boer van Verkeer volgende week aan de directie van de NS, na zware druk vanuit de Tweede Kamer gisteren. Alle fracties noemen deze twee de tarief stijging in een halfjaar tijd ernstig en maken zich zor gen over het imago van het openbaar vervoer. De Kamer wil dat De Boer naar de rechter stapt, als de NS de tarief stijging op 1 juli toch doorzet. De Kamer heeft juridisch advies ingewon nen, waaruit blijkt dat weinig rechters sympathie hebben voor 'de truc' van de NS. Die truc houdt in dat de NS de prijzen van de kaartjes op oude jaarsavond met gemiddeld 4,9 procent verhoogt, en op 1 juli nog een keer met 4,15 procent. Omdat de NS volgens de afspra ken één keer per jaar de tarieven mag verhogen, zou dat contrac tueel gezien kloppen. De Kamer is woedend over deze actie. Minister De Boer voelt er echter weinig voor om al vol gende week met de rechter te dreigen. Hij denkt dat hij min der sterk voor de rechter staat, dan de Kamer hem wil doen ge loven. Wel vindt de LPF-minis- ter de truc van de NS geen fraaie oplossing. „Het verdient niet de schoonheidsprijs, en dan zeg ik het diplomatiek." De Boer is van mening dat de NS niet keihard aangepakt moet worden. „We moeten de kwali teit van het spoorwegproduct en de lasten die dat met zich mee brengt niet helemaal uit het oog verliezen. Er zijn grote investe ringen nodig. Je zou jezelf in de vingers snijden door daar geen rekening mee te houden." De Boer wil nu dat de NS de tarie ven per 1 januari met 4,9 pro cent verhoogt en dat pas begin 2004 wordt gedacht aan nieuwe tariefstijgingen. Trajecten De kamerfracties plaatsen ook vraagtekens bij de verschillen in tariefstij ging op de diverse trajecten. Gemiddeld blijft de prijsstijging 4,9 procent, maar op sommige trajecten, vooral tussen de steden in de Randstad, wordt een treinkaartje tot 8 pro cent duurder. „Dat treft bepaal de groepen reizigers, die toch meestal hetzelfde traject afleg gen, dus extra hard", zei kamer lid Eurlings van het CDA. Het ministerie zal deze kwestie nog onder de loep nemen, maar kan de NS waarschijnlijk niet dwin gen om de verschillen in tarief stijging ongedaan te maken. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het CDA komt vanwege de verslechterde eco nomische omstandigheden met een aangepast verkiezingspro gramma. De paxtij resexweert 3,8 miljard eui'o voor veiligheid, zorg, on derwijs en infrastructuur. Afge lopen jaar werd voor die posten nog 5,7 miljard euro uitgetrok ken. Het CDA belooft bijna twee miljard minder voor veiligheid, zorg, infrastructuur en onder wijs dan bij de vorige verkiezin gen. De partij noemt de tegenvallen de economische groei in dit jaar en de voorspelde lage groei voor komend jaar als belangrijkste oorzaken voor de bijstelling naar beneden. De christen-democraten heb ben voor het overige niets gewij zigd aan het programma voor de verkiezingen op 15 mei van dit jaar. Ondanks de economische malaise streeft het CDA nog steeds naar een begi'otingsover- schot van ongeveer 1 procent in 2007, zodat pensioenen, AOW en de zorg betaalbaar blijven. De lastenverlichting die al in het vorige kabinet was afge sproken, moet worden ingezet voor gezinnen en kinderen, voor zorg, onderwijs, het verlagen van de woonlasten en het be strijden van armoede. Dit om de 'sociale verwaarlozing tegen te gaan en de kwaliteit van de sa menleving op peil te houden'. De onroerend zaakbelasting (ozb) moet blijven bestaan. Als de lokale belasting niet meer door inwoners van een gemeen te betaald wordt, zouden de las ten te zwaar op bedrijven gaan drukken, zo staat in het pro- gram. GPD BEEKBERGEN - Medewerkers van de politie treffen voorbereidingen onx een stoffelijk overschot met eexx kraan te ber gen. Twee mensen zijn om het leven gekomen door een brand iix de nacht van woensdag op donderdag in een zorginstelling voor dak- en thuislozen in Beekbergen (ge meente Apeldoorn). Een vrouw ligt met verschijnselen van rookvergiftigiixg in het ziekenhuis. Toen de brand uitbrak waren er veertien men sen in het opvanghuis aanwezig. Een 44- jarige vrouw uit Beekbergen overleed kort nadat ze uit het pand was gered. Het tweede slachtoffer, een 70-jarige man uit Beekbergen, overleed in het huis. Wegens instortingsgevaar moest zijn lichaam ge borgen worden met behulp van een kraan. Over de oorzaak vaix de braxxd in de in stelling Het Hoogeland is nog xxiets be kend. foto Koen Verheyden/ANP door Sylvia Marmelstein en Hans van Soest DEN HAAG - Een akkoord dat niexxxand wilde, maar dat er uiteindelijk toch kwam. Zo zal het gisteren bereikte sociaal akkoord tussen kabinet, werk gevers en werknemers volgens premier Balkenende de ge schiedenis in gaan. In het ak koord staan afspraken die sim pelweg wel gemaakt moesten worden. Omdat de ecoixomie anders in elkaar dreigt te klap pen. De huidige economische toe stand stemt niemand vrolijk. Iedex-e maand verliezen 8000 mensen hun baan. De Neder landse economie groeit dit jaar naar verwachting met minder dan 0,5 procent. Van herstel lijkt voorlopig geen spx-ake. De inflatie blijft hoog in vergelij king met andere Europese lan den. En de loonkosten liggen hier veel hoger dan in de ons omringende landen. Daardoor wordt het voor ondernemers steeds lastiger om te concurre ren. Pensioenen Dit laatste probleem wordt nog verergerd door de enorme tekorten waar veel pensioen fondsen mee kampen; om die aan te vullen moeten de pensi oenpremies voor werkgevers Melketiers lopen in eexx protestmars, gericht tegen de bezuinigingen op de gesubsidieerde arbeid, over de Erasmusbrug naar de Coolsingel. foto Koen Suyk/AN P en werknemers fors omhoog. Tijd om in de grijpen, vonden afgelopen zomer zowel werk gevers, werknemers als het toen net aangeti'eden kabinet- Balkenende. Toch konden de drie partijen het niet eens wor den over een akkoord om de lonen voor meerdere jaren ach tereen te matigen. De vakbe weging vond het onverteer baar om zich voor langere tijd vast te leggen op een loonstij ging die gelijk was aan de in flatie, of daar zelfs onder lag, terwijl het kabinet in het re geerakkoord ook nog met tal van maatregelen kwam die fors inhakken op de koop kracht van alle Nedexdanders. Concessies moesten komen. Over het spaarloon dat de re gering wilde afschaffen, over de Melkert-banen waarop be zuinigd werd en bovenal op het gebied van de WAO. De sociale partners waren begin dit jaar tot een zwaar bevochten ak koord gekomen over herzie ning van het stelsel. Het kabi net-Balkenende was echter niet van plan dit stelsel in zijn geheel over te nemen. Handreiking Het kabinet heeft de vakbewe ging op twee majeure punten de hand gereikt: op het punt van armoedebestrijding en op dat van de Melkert-banen. Ge meenten krijgen extra geld om mensen en gezirmen die moei lijk kunnen rondkomen van hun bij standsuitkering iets ex tra's te geven. Ook hebben gemeenten en instellingen vol gend jaar recht op overheids subsidie, als ze een wei'knemer met een Melkert-baan een vas te baan bieden. Alleen met deze toezeggingen van het kabinet kan de vakbe weging het aan haar achterban verkopen dat de looneis op maximaal 2,5 px-ocent blijft. „Per slot van rekening is liet kabinet verantwoordelijk voor het koopkrachtverlies", sneer den FNV-woordvoerder De Waal en werkgeversvoorman Schraven gisteren in koor. GPD door Rien van der Steen TILBURG - De premies voor autover zekeringen lopen sterk uiteen. Dat con cludeert de Consumentenbond na 70 polissen van bijna 50 verzekeraars ixxet ruim 3500 rekensommetjes te hebben doorgelicht. In de decembei'gids die vandaag ver schijnt, neemt de Consumentenbond de autoverzekeringen onder de loep. Welke de goedkoopste is, kan de bond niet zeggendat hangt van teveel facto ren af. Zoals het type auto, de nieuw prijs, leeftijd, woonplaats bestuurder (m/v), kilometrage en het aantal scha devrije jaren. De bond heeft verschillende situaties als uitgangs punt genomen voor de berekening van de duurste en de voordeligste polis, Een kerel van 22 in de stad moet voor een WA-polis (de verplichte wettelijke aansprakelijkheid) voor zijn bejaarde Corsaatje 1243 euro betalen. Als hij even winkelt, kost'de goedkoopste po lis hem 563 euro. Een man van 40 uit de provincie (de verzekeraars hebben Ne derland opgedeeld in verschillende re gio's met elk hun eigen taxief) betaalt voor dezelfde Corsa 289 euro voor de duurste en 134 euro voor de goedkoop ste polis. En een 40-jarige ambtenaar uit de kop van het land is voor zijn splinternieuwe Vectra voor een volledig casco een pre mie van 838 exxro kwijt, maar als hij goed rondkijkt en vergelijkt hoeft hij voor de goedkoopste polismaar 381 eu ro te betalen. De Consumentenbond vindt het rond uit discriminerend, dat jongeren tot 24 jaar meer px-emie moeten betalen en soms dubbel gepakt worden omdat ze ook nog eens ongunstig op de bonus malus-ladder geplaatst worden. Som mige mensen en bei'oepsgroepen kxïjgen bovendien privileges. Ambte naren, artsen en bijvoorbeeld zieken huispersoneel hoeven bij somm ige ver zekeraars minder premie te betalen. En in stillex-e regio's gelden lagere premies dan in bijvoorbeeld de Randstad. De bond stelt vast dat verzekeringspre mies 'bepei'kt houdbaar' zijn, want ze wox'den het hele jaar door vei'hoogd en dan niet door alle maatschappijen te gelijk. In het algemeen concludeert de Consu mentenbond dat overstappen van de ene naar een andere verzekering veel gemakkelijker is dan menigeen denkt. De voorwaarden voor een verzekering zijn bij de meeste verzekeraars* gelijk, zeker voor de WA-polis. En alles over wegend heeft de autorijder bij Ineas, Sterpolis en Univé de meeste kans op een voordelige autovex-zekering, aldus de bond. In Noord-Bi'abant en Zeeland geldt dat ook voor de ZLM. GPD UTRECHT - De kindercardioloog die vorige week werd aan gehouden naar aanleiding van de dood van een baby in het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht, is gisteren vrijgela ten. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Utrecht bekendge maakt. Het OM ontkent dat de man vast zat op verdenking van dood slag, zoals de advocaat van de arts woensdag meldde. De ver denking ging volgens een woordvoerster uit naar betrokken heid bij de dood van het kind. Een nadere toelichting op de zaak kon het OM gisteren nog niet geven. De cardioloog, die niet meer in het WKZ werkzaam is, voerde vorig jaar maart een fatale dotterbehandeling uit, waai'bij de zeven maanden oude baby Charlotte Floor om het leven kwam. Vorige week bleek uit een onafhankelijk rapportage dat de operatie omgeven was met ex-nstige misstanden. ANP APELDOORN - De politie heeft een 30-jarige inwoner van Apeldoorn aangehouden op verdenking van het doden van zijn twee maanden oude zoontje, aldus de politie gisteren. De baby overleed eind vorige week in het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam. Uit sectie bleek dat het kind een onna tuurlijke dood stierf. De vader is aangehouden op verdenking van doodslag of zware mishandeling met de dood als gevolg. Hij is door de rechter-commissaris in bewaring gesteld. De 32-jarige moeder van de baby werd aanvankelijk ook aan gehouden, maar volgens een politiewoordvoerder kon zij 'ab soluut niet' als verdachte worden gekenmei'kt. ANP DEN HAAG - De huren stijgen volgend jaar gemiddeld met 3,2 procent. De maximale huurstijging voor een woning zal tussen de 3 en 5 procent liggen. Dat schreef minister Kamp (Volkshuisvesting) gisteren aan de Tweede Kamer. Dit jaar steeg de huur gemiddeld met 2,8 procent, eentiende procent minder dan was verwacht. In 2003 zal dit meer zijn, omdat de inflatie dan ook hoger is dan dit jaar. ANP STEENWIJK - Vier van de vi j f vrou wtjesottei's die een maand geleden in natuxxrgebied de WeeiTibben bij Steen wijk zijn uit gezet, zijn daar weer weg. Ze hebben de wijk genomen naar natuurgebieden in de buurt, zo blijkt uit het laatste overzicht van de wetenschappers van instituut Alterra die de terugkeer begeleiden. De otters maken deel uit van een herintroductieproject dat deze zomer begon. Inmiddels zwemmen er weer zo'n veertien otters in Nederland rond. ANP DEN HAAG - De Nederlandse gemeenten hebben meer nieu we gemeenteraadsleden dan vier jaar geleden, maar dit heeft niet geleid tot een verjonging. De gemiddelde leeftij d is met 51 jaar zelfs twee jaar hoger dan aan het begin van de vorige raadsperiode. Dat blijkt uit een gisteren gepresenteerde analyse van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten van de personele ver schuivingen na de verkiezingen van 6 maart. In maart zijn er 1700 extra lokale bestuurders bij gekomen door de invoering van het dualisme, de operatie waai'bij de gemeenteraad en het dagelijks bestuur van de gemeente los ser van elkaar moeten functioneren. ANP door Lianne Sleutjes en Hans Leber DEN HAAG - Voormalig minis ter-president Wim Kok heeft zijn minister van Defensie Joris Voorhoeve in 1996 afgehouden van aftreden na de ramp met het Hercules-vliegtuig op de vlieg basis Eindhoven. Voorhoeve vond de fouten en te kortkomingen van de militaire brandweer en luchtverkeerslei- ding bij het ongeval zo ernstig, dat hij zijn uiterste verant woor delij kheid wilde nemen. De oud-minister van defensie ver telde dit gistex'en tegen de parle mentaire enquêtecommissie Srebrenica. Bij de Hercules ramp kwamen 34 mensen om het leven; naast de bemanning ook een groot deel van fanfare korps Koninklijke Landmacht. Na de ramp werd bekend dat de brandweer niet wist dat naast de bemanning ook de muzikan ten in het Belgische militaire DEN HAAG - Havo-leerlingen uit het studiehuis halen in het eerste jaar van het hbo gemid deld vier studiepunten meer dan hun schoolgenoten die de havo in de oude stijl hebben gevolgd. Dit staat in een onderzoek dat onder eerstejaarsstudenten van de Haagse Hogeschool, de Ho geschool Leiden en de Techni sche Hogeschool Rijswijk werd gehouden. Het studiehuis werd in 1999 in gevoerd om leerlingen zelfstan diger te laten werken en ze zo beter voor te bereiden op het ho ger onderwijs. De havisten uit het studiehuis verwierven in het studiejaar 2001-2002 van het hbo gemid deld 31 van de maximaal haal bare 42 studiepunten. Hun jaar genoten die de havo op de oude manier hebben doorlopen, scoorden gemiddeld 27 studie punten. Ook de uitval op hoge scholen met een bindend afwij zend studieadvies was 5 procent lager onder de studiehuisstu denten dan bij die uit de oude stijl. ANP vrachttoestel van het type C130 zaten. Onderzoek wees uit dat niet snel genoeg werd opgetre den en dat de bi'andweer onvol doende bluswerk aan de achter zijde van het toestel verrichtte. Bij de informatievoorziening maakte de luchtverkeersleiding fouten, concludeerde het eerste onderzoek. Volgens Voorhoeve overtuigde premier Kok hem dat aftreden onverstandig was. „Hij vond dat er wel vaker ernstige onge lukken gebeurden onder minis teriële verantwoordelijkheid en dat die niet altijd aanleiding ga ven tot aftreden. De minister van Vex'keer en Waterstaat hoef de toch ook niet af te treden bij een treinongeluk? Bovendien dacht Kok: „Dat mijn aftreden door cle buitenwacht direct zou worden geïnterpreteerd als ex cuus voor Srebrenica, dat ik de kans greep om er tussenuit te knijpen." Voorhoeve erkende gisteren dat hij na het Srebi'enica-di'ama en kele keren aan opstappen heeft gedacht. Dat deed hij niet om dat het dan volgens hem zou lij ken alsof Nederland verant- woordelijk was voor de val van de enclave en de dood van ruim 7000 moslimmannen. De pre mier was het met hem eens. Kok zei gisteren tijdens zijn ver hoor dat hij het verstandiger vond dat Voorhoeve aanbleef zodat hij zich als volwaardig minister kon verantwoorden. Kok ging er vanuit dat zijn ka binet zich nog in die regeerpe riode moest verantwoorden in het parlement voor de kwestie Sx-ebrenica. Dat werd, mede door het langdurige onderzoek door het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie pas dit jaar. GPD Advertentie DANISH DESIGN Voor dealeradressen: 020- 6794633 (tijdens kantooruren)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3