ZIERIKZEE PZC PZC Hogeschool wil leerstoel Veiligheid p^ten over verkeer Meppen als laatste redmiddel Scharendijke wil 0 en bouw woningen Kunstwerk van tegels wil niet vlotten Nieuw lectoraat verdiept en verbreedt onderwijs 12 Samenzang weekenddiensten Geen geld voor project fietsvoorziening Geef gehoor aan de roep van de grutto Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt WIJ ZIJN OP ZOEK NAAR BEZORGERS (M/V) IN vrijdag 29 november 2002 door A.J. Snel VLISSINGEN - Hogeschool Zeeland wil een leerstoel Veilig heid instellen, die nauw aan sluit bij de reeds bestaande lectoraten Duurzaamheid en Ondergronds ruimtegebruik. De aanvraag voor het nieuwe lectoraat ligt bij de Stichting Kennisontwikkeling SKO. Be stuursvoorzitter J. Mandos van de Hogeschool maakte dat gis teren bekend. De nieuwe leerstoel is bedoeld voor ver nieuwing en verbreding van het onderwijs, voor onderzoek en voor dienstverlening aan voor beeld gemeenten, provincie, bij de veiligheid betrokken dien sten en de industrie. Met de instelling van het nieuwe lectoraat en een daaraan ver bonden kenniskring is van 2003 tot en met 2006 een bedrag van 871.200 euro gemoeid. Naar schatting zal het lectoraat in de eerste jaren 50.000 euro per jaar aan inkomsten opleveren, oplo pend tot 250.000 euro in 2006. De leerstoel zal, als de aanvraag wordt gehonoreerd, vanaf vol gend jaar worden bezet door twee lectoren, die beiden een halve arbeidsplaats bezetten. Voor het aspect van sociale vei ligheid stelt de hogeschool M. Dierckx aan, die zijn positie van korpschef van de politie re- GOES - De Stichting WWZ- concerten houdt zaterdag 7 de cember een koor- en samen- zangavond in de Grote Kerk in Goes. Tijdens de bijeenkomst wordt veel samen gezongen, maar ook treden enkele grote koren op. Die zijn samengesteld uit ande re koren uit de Delta. Con Amo- re uit Dirksland en Jigdaljahu uit Barendrecht zingen samen in een groot jongerenkoor. Pie- ter Heykoop zorgt voor de orgel- soli. De kerk is open vanaf 19.00 uur en het programma begint om 20.00 uur. gio Zeeland opgeeft. Het deel fysieke veiligheid komt, als de plannen doorgaan, voor rekening van D. Fundter, coör dinerend senior beleidsmede werker bij de Directie Rampen beheersing en Brandweer van het ministerie van Binnenland se Zaken en projectleider bij de Directie Wetgeving van het mi nisterie van Justitie. Geschikt Naar het oordeel van het Col lege van Bestuur van de Ho geschool Zeeland past de opleiding Veiligheid, net als Duurzaamheid en Ondergronds Ruimtegebruik, heel goed in de Zeeuwse regio. De ligging aan zee, de aanwezigheid van industrie, een tunnel, een kern centrale en gevaarlijke scheep vaarttransporten vormen vol doende redenen. Als het gaat om fysieke veiligheid, heeft Zee land te maken met een relatief geringe bevolkingsdichtheid en een eveneens geringe dichtheid van veiligheidsdiensten als po litie, brandweer en geneeskun dige zorg. Ook dat maakt Zee land bij uitstek geschikt voor de komst van de leerstoel. De instelling van het nieuwe lectoraat houdt in dat iedere student van Hogeschool Zee land enige basiskennis wordt bijgebracht over veiligheidsas pecten die zijn verbonden aan zijn of haar toekomstige be roepspraktijk of persoonlijke levenssfeer. Verder worden, meer in de diepte, colleges aan geboden aan studenten binnen uiteenlopende opleidingen die duidelijke raakvlakken hebben met veiligheid: bijvoorbeeld bouwkunde, ecotechnologie, communicatie en werktuig bouw, logistiek en technische vervoerskunde. Aan de lectoraten worden ken niskringen verbonden, die zorg dragen voor de ontwikkeling van leerstof en die zich zullen inspannen om het onderzoek op een hoog plan te brengen. De kenniskringen wordt gevormd door docenten van Hogeschool Zeeland en talrijke experts uit een brede kring buiten de on derwijsinstelling. Volgens kunstenaar G. Schade wordt er in december verder aan het kunstwerk gewerkt. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Het aangekondigde kunstwerk op het Tiendenplein in Goes laat voorlopig op zich wachten. Het was de bedoeling dat het al kort na de zomer zou zijn geplaatst, maar dat wordt nu op z'n vroegst volgend voor jaar. Het idee voor een kunstwerk in het fietsers- gebied van de grote rotonde bij de entree van de stad is afkomstig van cultuurwet houder C. Linssen. Van de tegels waarmee de wanden van de fietstunneltjes zijn be kleed, is nog een groot aantal over. Daarmee zou een passend kunstwerk kunnen worden gemaakt, bedacht de wethouder. Beeldend kunstenaar G. Schade kreeg de uitnodiging dat te realiseren. Dat zou ge beuren in samenwerking met leerlingen van het Goese Lyceum voor Beroepsondeiwijs, de school die tot voor kort Groot Stelle heet te. Het resultaat bestaat uit vier sculpturen: een cilinder die verwijst naar het Zeeuwse landschap, een vierkant dat verwijst naar de centrumfunctie van Goes, een driekanti ge sculptuur die verwijst naar de maat schappelijke functie van de stad en een centrale sculptuur die verwijst naar het spirituele centrum. De vier delen ko men verspreid op het Tiendenplein te staan. Voor de zomer hebben de leerlingen het te- door Esme Soesman SCHARENDIJKE - Inwoners van Scharendijke willen graag van gedachten wisselen over de thema's woningbouw en ver keer en veiligheid. Beide onder werpen scoorden goed bij een enquête die eerder deze week is gehouden door de Scharendijk- se dorpsraad. De dorpsraad zette twaalf the ma's op papier en gaf aanwezi gen op de openbare vergadering de kans zelf een onderwerp aan te dragen. Er werden 27 briefjes ingevuld, vertelt dorpsraad voorzitter J. Prins. Woning bouw voor jongeren én ouderen in Scharendijke is het meest ge noemd als gewenst discussie thema. Verkeer en veiligheid zijn het vaakst als 'allerbelang rijkste' onderwerpen aangewe zen. Verder scoren 'minimale kernvoorzieningen en structuur van de kern' en het zorgcentrum goed. Zorgzone Dat laatste onderwerp verwijst naar de voorgenomen bouw van een zorgzone: een woonvoorzie ning voor ouderen in combina tie met bijvoorbeeld peuter speelzaal, kinderdagverblijf en medische ruimten. Ook voor het onderwerp medische zorg en mantelzorg in Scharendijke bleek ruime belangstelling te bestaan. Vóórlichting is door verschillende mensen spontaan op de lijst bij geschreven. Daar naast werden onder meer het oude gemeentehuis en sociale veiligheid als gespreksitems aangevoerd. De dorpsraad gaat elke volgen de dorpsraadvergadering een praatthema meegeven. Het is de bedoeling de bijeenkomst in ja nuari te wijden aan verkeer en veiligheid. Vertegenwoordigers van de gemeente Schouwen- Duiveland zullen dan aanwezig zijn om een toelichting te geven op de uitkomsten van de ken- tekenonderzoeken die gehou den zijn, voor het noordelijk tracé van de recreatieverdeel- weg. Voor de vergadering van febru ari wordt bezien of er deskundi gen te strikken zijn die iets over woningbouw kunnen vertellen, Onder voorwaarde dat er te zij ner tijd nieuws te melden valt over de zorgzone, hoopt Prins de dorpsraadvergadering van maart aan dit onderwerp te kunnen ophangen. gelwerk uitgevoerd. „Door omstandighe den hebben ze dat niet helemaal voor de va kantie afgekregen. Eén sculptuur moet nog worden betegeld", zegt Schade. Na die zo merperiode is daar nog geen mogelijkheid voor gevonden, vooral ook omdat er een nieuwe klas is gekomen. „Waarschijnlijk wordt er pas in december verder aan ge werkt", denkt de kunstenaar. „Voorlopig ligt het dus stil en daar ben ik ook niet blij mee." Als het kunstwerk eenmaal voltooid is, duurt het nog even voordat het kan worden geplaatst. Eerst moeten de funderingen voor de sculpturen worden aangebracht. De gemeente geeft daar pas opdracht voor als het kunstwerk helemaal af is. 30 november en 1 december 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Speelman, Zierikzee, tel. (0111 412080. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. Leenhouts en J. J. Roth, Dijkstraat 32, Scharendijke, tel. (0111691280 Spreekuur van 11.30-12.00 uuren van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: R. Backx, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) 641810. Tandartsen: H. B. Geleijnse-Szitajtis, Noordstraat 12, Burgh-Haamstede, tel. (0111652698. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uuren 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui- veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te j Zierikzee. door Piet Kleemans DEN OSSE - Het geduld van de eigenaren van bungalows op parken Den Osse en Meeu- wenstein in Den Osse wordt zwaar op de proef gesteld. Zij willen graag een veilig fiets- en voetpad langs de nabijgelegen Langendijk, maar de gemeente Schouwen-Duiveland trekt daar voorlopig nog geen geld voor uit. Den Osse en Meeuwenstein be horen tot de oudere recreatie parken op Schouwen-Duive land. De tand des tijds heeft haar sporen er nagelaten. De su permarkt waar vakantievieren- de bungalowparkbewoners hun inkopen konden doen is al jaren geleden vertrokken en de par ken moeten het anno 2002 doen zonder sociale voorzieningen. Wat de vereniging van eigena ren van bungalows op Den Osse en Meeuwenstein het meest steekt is de onveiligheid. Van wege het ontbreken van vrijlig- gende fiets- of voetpaden langs de Langendijk moeten de bewo ners als ze naar de supermarkt bij het verderop gelegen Land Green Park-bungalowpark gaan gebruik maken van de 'ge wone weg' waar ook het gemo toriseerd verkeer gebruik van maakt. Dat geeft niet echt een veilig ge voel en dat wordt 's avonds en 's nachts nog verergerd door het ontbreken van verlichting. De vereniging van eigenaren heeft inmiddels al verschillende ma len aangeklopt bij de gemeente Schouwen-Duiveland. Tot nu toe heeft dat niet het gewenste resultaat opgeleverd. Buiten de bebouwde kom van Den Osse komt langs de Langendijk tus sen het recreatiedorp en Scha rendijke op termijn een fiets pad. Veilig van Den Osse naar Brouwershaven fietsen kan via de Heernisweg. Aanvankelijk stond in de ge meentebegroting voor 2003 het project fietsvoorziening Den Osse gepland. Uit bezuinigings overwegingen is dat plan om ook de bebouwde kom fiets- en wandelvriendelijk te maken door de gemeente toegevoegd aan het lijstje 'niet gehonoreer de prioriteiten'. door Ron Magnée MIDDELBURG - Controle en zelfbeheersing. En pas op het laatste moment erop los slaan. Dat is de gedachte achter de cursus Zelfverdediging voor mannen. Gisteren was de intro ductieles in sportzaal Westmede in Middelburg. Het is even na zevenen als de cursus Zelfverdediging voor mannen start. De opkomst is niet al te groot: drieman. „Com municatieproblemen", vertelt cursusleider Vincente Quandt. „Maar volgende week komen er nog meer bij", verzekert hij. De sfeer is er niet minder om. Hoe kun je je het beste in agres sieve situaties verdedigen? Die vraag staat in de cursus cen traal. Allereerst moet je agressie herkennen. Want voorkomen is altijd het beste, betoogt Quandt. Maar als de vlam in de pan slaat, moetje er mee om kunnen gaan. Quandt doet het voor met cur sist Jaap. De laatste probeert met een volle uithaal Quandts neus te raken. Iets wat hem niet lukt omdat Quandt wegstapt en Jaaps arm beetpakt. In de nieu we situatie heeft Jaap geen schijn van kans, dat is duidelijk, Quandt: „Maar het is belangrijk om je nu te beheersen. Ik zou ook dit kunnen doen." Hij simuleert een aantal stevige vuistslagen op de neus van Jaap. „Maar dan word ik meteen aangeklaagd. Denk maar aan de Albert Heijn- verdachten die onlangs zijn op gepakt. Niet doen dus." Bij zelfverdediging is de stand van de handen van eminent be lang. Mocht iemand zich agres sief gedragen, dan moet je 'm met open handen benadei'en. Niet met de vuisten, want dat roept alleen maar meer agressie op. „Het is belangrijk dat je niet 'r\ Cursusleider Vincente Quandt (tweede van rechts): „Wees bereid te vluchten, als dat nodig is." foto Ruben Oreel de agressie van de ander over neemt." En wat Quandt ook aanstipt: wees bereid te vluch ten, als dat nodig is. Dat is zeker het geval als je met een wapen wordt bedreigd. „Ie dereen heeft het maar over vuurwapens, maar messen zijn veel gevaarlijker. De kans dat je met een revolver wordt be dreigd is ontzettend kleim Maar messen zie je veel vaker. Ook tegen messentrekkers heeft Quandt een adequate aanpak. Jaap simuleert een aanval en Quandt weert hem af door ach tereenvolgens zijn adamsappel en knieën te bewerken. Na afloop is het cursist Jaap die nog even helpt met opruimen. Een potige kerel die je niet als eerste bij een zelfverdedigings cursus zou verwachten. „Ik doe al veel aan vechtsporten. Ik heb een aantal malen meegemaakt dat groepen mij belaagden. Mijn probleem is dat ik juist nooit wegga, ook al staan er drie vier kerels voor me. Dat wil ik in deze cursus leren." Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS. Ja, de vogels kunnen rekenen op mijn steun! Ik word lid voor (minimaal 18,15 p.j O Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks tot wederopzegging af te schrijven van mijn bank/girorekening I I I I I I I I I I I O Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd Handtekening. Qg Deze bon kunt u in een ongefrankeerde envelop sturen naar Vogelbescherming Nederland, k Antwoordnummer 1974, 370Ö WB Zeist Ify k» op www.vogeibMchB,ming.n( Vogelbescherming of bel 030-6937744 N KOERLAND De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreige'n dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl Het bezorgen van ons dagblad is een uitdagend ochtendkarwei voor jong en oud. Er staat een goede beloning tegenover. Naast de ruime vergoeding zijn er diverse extra's zoals: vakantiegeld startpremie aanbrengpremie voor abonnees en bezorgers gratis regenpak gratis krant Interesse? Neem contact op met de afdeling Binnendienst Distributie, telefoon 0800-0235111 (tijdens kantooruren), of kijk op internet: www.deleukstebijbaan.nl De minimumleeftijd is 15 jaar. BSSSSfea

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36