zeeland Rem op dwangsom paviljoens n Veiligheid bevochten met kolossen Oudere stadsrechten ontdekt Zierikzee onduidelijk Uitzetting gezin Erhiayel opgeschort zeeuwse almanak Baas boven baas WINTERPALEIS College moet vooraf te rade gaan bij raadsleden Grens centrumschil Nieuwe tegeman SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! door Marcel Modde BROUWERSHAVEN - Dc stadsrechten van Brouwersha ven zijn ouder dan tot dusver Advertentie) Wij wensen onze relaties Jeremiasse Tweewielers en Restaurant De Stadsschuur vanavond veel succes bij de uitreiking van de BOV trofee Rabobank Beveland Ze wist wat ze riskeerde. Maar wie op een drukke za terdagmiddag met kind en baby voor een noodzakelijke boodschap de Vlissingse bin nenstad in moet, kan dus geen legale parkeerplaats op kinderloopafstand vinden. Zeker niet als het regent. Dus pikte ze een belangheb- bendenplek in. Hoewel ze als oud-belanghebbende van de binnenstad heel goed weet dat de bonnenschrijvers daar als gieren speurend rondcir kelen. En dus kwam de justitiële af rekening met de post, die mopperend werd openge maakt door haar echtgenoot. „Veertig euro!" foeterde hij. „Alsof het niks is!" De andere dag lag er wéér zo'n brief met strafport. Het bleek geen al te vlotte aan maning, maar een hele verse bon. Op naam van haar echt genoot. Door rood gereden. A rato van zesentachtig euro. „Maar het was oranje en die auto vóór mij reed niet vol doende door en ik moest de kinderen ophalen," pruilde hij. Ze heeft allerliefst geglim lacht. 28, 29 en 30 november Dam 61Middelburg vrijdag 29 november 2002 Advertentie door Famke van Loon ZIERIKZEE - Onder de fracties van de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heerst grote onduidelijkheid over de begrenzing van de groene cen trumschil van Zierikzee. Op grond van goedgekeurde stuk ken lijken er twee verschillende grenzen getrokken te zijn. Waar deze groene ring ophoudt, is van groot belang voor de nieuw bouwwijk Poortambacht 11, die tegen de regels in deels in de schil terecht dreigt te ko men. Bewoner R. van der Veken heeft de (oude) gemeenteraad her haaldelijk gewezen op dit pro bleem. Toenmalig wethouder C. Veerhoek heeft de fracties altijd duidelijk gemaakt dat de plan nen voor Poortambacht 11 niet in strijd zijn met het beleid voor de centrumschil. Maar nu is, met alle stukken op tafel, toch de twijfel toegeslagen. R. van der Wekken (CDA) vreest dat de raad zich toen 'door de wethou der in de luren heeft laten leg gen'. De discussie spitst zich toe op de grens van de centrumschil, zoals die in de Structuurvisie voor Zierikzee staat ingetekend. De gemeente wil degroene band rond het oude centrum zo veel mogelijk beschermen; alleen 'campus-achtige' gebouwen mogen hier mondjesmaat ver rijzen. In de deelmodule over die schil wordt dit beschermde gebied tei westen van de binnenstad begrensd door de Grevelingeastraat en de Ooster- scheldestraat. In de structuur visie, waarir alle negen deelmo- dulen bij elsaar opgeteld zijn, lijkt die greis zonder uitleg te zijn opgeschoven om ruimte te maken voor ce nieuwbouwwijk. Van der Vekea heeft de raadsle den deze week opnieuw gewe zen op deze 'discrepantie tussen de Structuurvisie Zierikzee en de bouwplannen voor Poortam bacht 11'. Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde bestaat dat verschil niet.We moeten nu niet die aparte modules bekij ken, maar naar het supplement. Er zit dan geen discrepantie tus sen de verschillende uitgangs punten." Maar de fracties zijn daar niet zo zeker van. H. de Vries (GroenLinks) zegt deze kwestie al eerder aan de orde te hebben gesteld. J. Schoneman van Alert! en W. Stouten van Leefbaar Schouwen-Duiveland zien op de twee kaarten van de, structuurvisie wel degelijk een verschil. ,,Ik wil een verklaring hoe die lijn verzet is", aldus Stouten. Verklaring De wethouder benadruktdat de laatste kaart van de structuur visie de juiste is. „Voor mij zit daar geen lucht in en zijn er geen grenzen verschoven. Dit wordt een soort welles-nietesspelle- tje." CDA'er Van der Wekken is het daar niet mee eens: „Ik vind dit geen welles nietes. Het gaat hier niet zomaar om een inter pretatieverschil. Hier moet een verklaring voor zijn." Omdat ook de fracties geen antwoord konden vinden op de vragen van Van der Veken is besloten dat er eerst tussen de gemeente en de bewoner wordt overlegd. Van der Veken verzucht over het her nieuwde uitstel over een uit spraak: „Er is een fout ge maakt." Mocht blijken dat de plannen van Poortambacht 11 in strijd zijn met de Structuurvisie, zoals Van der Veken betoogt, dan zal de gemeente gemaakte afspra ken met de projectontwikkelaar moeten openbreken, zo beves tigt Van der Velde. Advertentie door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De uitzetting van het asielzoekers gezin Erhiayel uit het Asielzoe kerscentrum in Burgh-Haam- stede die vanochtend zou plaatsvinden, is opgeschort in afwachting van de uitspraak van de rechter in een kort geding volgende week. De eerste asielaanvraag van het echtpaar Erhiayel met hun vier kinderen is afgewezen. Een tweede reguliere aanvraag is nog in procedure. Die tweede aanvraag tot asiel is ingediend op grond van verschillende ar gumenten. Het ene is gebaseerd op het feit dat de vader en zijn kinderen zonder schuld staten- loos zijn. Het andere argument is gebaseerd op humanitaire overwegingen. Het gezin gaat zwaar gebukt onder de gevolgen van een zedenmisdrijf waar de tweeling slachtoffer van werd. Ouders en beide kinderen zitten middenin een behandeltraject. Ondanks deze situatie gaf de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA) de opdracht het gezin met vier kinderen uit te zetten. Het COA heeft besloten de uit voering van die opdrachtop te schorten tot er een uitspraak is in het kort geding betreffende de tweede asielaanvraag. Volgens de IND zou de vader van het gezin moeten terugke ren naar Libanon en zijn vrouw en kinderen naar Oostelijk Kon go. Erhiayel kreeg van de Liba nese ambassade het bewijs dat hij voor Libanon geen reisdocu menten krijgt. Volgens coördinator P. Op 't Hof van Vluchtelingenwerk Schouwen- Duiveland zou een vrouw alleen met vier kinderen in Oostelijk Kongo gevaar lopen. Advertentie door Ali Pankow OUWERKERK - De caissons bij Ouwerkerk bieden het tastbare bewijs dat bescherming tegen de enorme macht van het na tuurgeweld soms een geweldige krachtsinspanning vergt. Die constatering deed dijkgraaf W. Gosselaar van het Water schap Zeeuwse Eilanden gister middag in het Museum Waters nood 1953 nadat hij het eerste exemplaar van het boek over de Phoenix-caissons uit handen van auteur Cor Heijkoop had ontvangen. „Dit boek toont respect voor het vakmanschap in de praktijk", sprak Gosselaar. De dijkgraaf acht het van belang dat lering uit de geschiedenis wordt ge trokken. Volgens hem wordt de ontwikkeling van dijkherstel door middel van caissons en daarna de Deltawerken in de huidige tijd voortgezet. Nieuwe manieren voor de bescherming tegen het water zijn het pro gramma voor versterking van de zeeweringen tot 2013, het Hoog Water-Infosysteem, het project 'Veiligheid van Neder land in kaart' en bijstelling van de normen voor hoogte van de binnendijken met het oog op mogelijke dijkvallen. Kenmerkend onderdeel in Heij- In de nieuwe Kroniek van de vereniging Stad en Lande die vandaag verschijnt, wordt aangetoond dat Brouwershaven al in 14 03 stadsrechten kreeg, foto M a rijke Fol ke rtsm a Auteur Cor Heijkoop tijdens zijn presentatie van het boek over caissons in Museum Watersnood 1953 in Ouwerkerk. foto Marijke Folkertsma koops boek 'Phoenix-caissons, drijvende kolossen voor vrede en veiligheid' is de strijd die na de inundatie op Walcheren werd gevoerd tussen voorstanders van nieuwe technieken voor dijkherstel en de aanhangers van de traditionele methoden met zand, klei en rijsbedden. Sommige ingenieurs van Rijks waterstaat stonden sceptisch tegenover het inbrengen van 'vreemd materiaal' ter verster king van de dijken, Bij de slui ting van de dijkgaten bij De Schelphoek en op Ouwerkerk na de ramp in 1953 was iedereen er van overtuigd dat die kolos sen van de AX-Phoenixcaissons er aan te pas moesten komen. De auteur ging gisteravond in het dorpshuis in Ouwerkerk voor veel betrokken belangstel lenden uitgebreid in op de in houd en totstandkoming van zijn caissonboek. Het is uitgege ven door de caissonmuseum- stichting in Ouwerkerk en gedrukt bij De Vries Communi catie in Zierikzee. Winter Dus gooiden beide paviljoen houders hun deuren in de winter open, op straffe van een dwang som de man van zo'n 45.000 eu ro. Ondanks een vorig jaar al door het CDA ingediende en in eeuwen, en respectievelijk ver bonden aan de Vrije Universti- teit en de Universiteit van Amsterdam. Ze kwamen uit in Brouwershaven via een bredere studie naar de onderlinge bin ding tussen steden. Wat blijkt is dat teksten van nieuwere stads rechten vaak in grote lijnen zijn overgenomen van een bestaand privilege uit die tijd en vanuit dat voorbeeld zijn toegespitst op de andere plaats. Uil: „Zo ontleent Vlissingen haar rech ten aan het stadsrecht van Zie rikzee. Je kunt het enigszins vergelijken met een situatie die overgaat van vader op zoon, op kleinzoon." Brouwershaven hoort in die zin thuis in de 'stadsrechtfamilie van Goe dereede, Brielle en Geertvliet', concluderen de onderzoe kers, en niet in een Zeeuwse rij. Op verzoek van de redactie van het jaarboek van de cultuurver eniging Stad en Lande (waar van Uil eveneens deel uit maakt) doken de Amsterdamse weten schappers nog wat dieper in het verleden van Brouwershaven. Officieel werd altijd aangeno men dat de smalstad in 1477 bij he; Groot Privilege door Maria vai Bourgondië samen met een reeks andere plaatsen het stads recht had gekregen. „Aanvan- ke.ijk was dat de eerste keer dat Brouwershaven werd genoemd in een rijtje steden. Dus zijn we er sltijd van uitgegaan dat in die periode het stadsrecht is ver leerd." Uil ontdekte zelf al dat die veronderstelling wankel was Bij bestudering van publi caties van zogeheten dagvaar ten uit 1440, kwam Brouwer shaven ook al voor in het rijtje steden. Muizen Het moment waarop dat privi lege daadwerkelijk is gegund, werd door Van Engen en Cap- pon nader bepaald op 7 februari 1403, wat inhoudt dat de stad volgend jaar zeshonderd jaar bestaat. De betreffende oorkon de is ondertekend door de toen malig landsheer van Holland- Zeeland-Henegouwen, Al- brecht van Beieren. Het stuk verkeert in slechte staat, omdat het is aangevreten door muizen. Uil heeft inmiddels opdracht gegeven voor restauratie van het perkament. Inhoudelijk is er niets verloren gegaan, bena drukt de gemeente-archivaris. „Van dermate belangrijke stuk ken werden vroeger altijd af schriften gemaakt en ook daar van zijn er gelukkig ook in ons bezit." De essentie van het stadsi'echt is niet het mogen ommuren van de woonkern, legt Uil uit, maar het toestemmen in een eigen recht spraak, los van die van het plat teland. „Zo'n plaats werd als het ware uit z'n omgeving getild en kreeg eigen wetsregels en strafbepalingen. Het gaf een stadsbestuur ook de bevoegd heid mensen ter dood te veroor delen, op dat gebied een essenti eel verschil met de rechtspraak op het platteland." Van Hengen en Cappon be schrijven hun bevindingen in de 27ste jaargang van de Kroniek van het Land van de Zeemeer min. Het nieuwe jaarboek van de Schouwen-Duivelandse cul tuurvereniging wordt vanavond gepresenteerd tijdens de verga dering van Stad en Lande in Brouwershaven. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van Schouwen- Duiveland mogen niet zonder meer dwangsommen gaan in nen hij de strandpaviljoens Zo merzon en De Schaar. Als de rechter de gemeente in het gelijk stelt over het opleggen van dwangsommen, moeten B en W eerst met de raadsleden over leggen. Dat heeft de gemeente raad gisteravond bedongen. De WD bracht tijdens de raadsvergadering een motie in op dit onderwerp en werd me teen gesteund door de fracties PvdA, Alert! en ChristenUnie. Deze partijen zijn van mening dat niet langer staande kan worden gehouden dat er 'geen concreet uitzicht bestaat op het legaliseren van deze twee pavil joens voor een j aarronde expl oi- tatie'. Al enkele jaren wordt ge werkt aan het toestaan van strandpaviljoens die zomer en winter zijn geopend. In oktober 2001 nam het college van B en W het voorlopige standpunt in dat bij vijf van de veertien strand- overgangen langs de Schouwse kust een jaarronde exploitatie van strandpaviljoens mogelijk moet zijn, zij het met de beper king van één permanent pavil joen per overgang. Met de procedure om dit - be- stemmingsplanmatig - rond te krijgen is veel meer tij d gemoeid dan vooraf was gedacht en dan de meeste gemeenteraadsleden acceptabel achten. meerderheid ondersteunde mo tie om af te zien van handha ving, besloot het college dat toch te doen. Puur om te voorko men, lichtte wethouder G. van de Velde - de Wilde toe, dat er dadelijk geen ruimte meer is om het nieuwe paviljoenbeleid in vulling te geven. Zouden pavil joenhouders ongestraft hun gang gaan dan loop je, aldus de wethouder, dadelijk tegen ju risprudentie van verworven rechten aan. De exploitanten van de pavil joens hebben beroep ingesteld tegen het feit dat de gemeente hun bezwaarschriften tegen de dwangsomoplegging onge grond heeft verldaard. Stelt de rechter hen in het gelijk dan is het innen van de dwangsom niet ter sprake. Wordt de gemeente echter in het gelijk gesteld, dan is het nog maar de vraag wat er gebeurt. De fracties WD, Alert!, PvdA en ChristenUnie vinden dat het college alvorens het tot eventuele inning over gaat eerst naar de raad moet luisteren.Het CDA wil, ge steund door Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD), nog een stap verder gaan en het college 'opdragen' eerst met de raad te gaan praten alvorens een be sluit over de dwangsom te ne men. Voor het CDA en LSD was het afketsen van hun motie reden om alsnog mee te gaan met de motie van de WD. De SGP en GroenLinks ondersteunden de motie niet, in afwachting van de gerechtelijke uitspraak. Het willens en wetens niet naleven van de regels, stelde Groen Links, moet niet worden be loond. Met twintig tegen drie stemmen kwam de motie van de WD er door. Van de Velde - de Wilde gaf aan het collegebesluit dat volgt op de uitspraak eerst voor te leggen aan de raad, zoals de WD-motie bepaalt. werd aangenomen. Weten schappelijk onderzoek heeft aangetoond dat de Schouwse plaats al op 7 februari 1403 van de toenmalig landsheer Al- brecht van Beieren het stadspri- vilege heeft gekregen. Aanvan kelijk was dat moment aan het jaar 1477 toegeschreven. De ontdekking door H. van En- gen en C. Cappon is gedaan bij nadere bestudering van een oor konde in het archief van Brou wershaven, tegenwoordig on dergebracht bij de gemeente Schouwen-Duiveland. Het stuk werd volgens gemeente-archi varis H. Uil altijd beschouwd als één van de keures (wetboe ken) van Brouwershaven. Eer dere deskundigen die de 59 op perkament geschreven artike len hebben gelezen en beschre ven, hebben niet onderkend wat de precieze waarde van de oor konde was. Dat komt, aldus Uil, omdat dergelijk gericht onder zoek specialistische kennis ver eist. Van Engen en Cappon zijn zoge heten mediaevisten, historici gespecialiseerd in de Middel- In december geeft Slager Stegeman een Nationale Bioscoopbon van 2,50 bij aankoop van twee Stegeman droge worsten (kijk voor de voorwaarden op het actie-etiket) Zoekt u een verbazend smakelijk tussendoortje, een lekkere hongerstiller of een opvallend hapje bij cocktails of aperitief? Probeer dan één van de nieuwe Stegeman topcervelaten! Het assortiment bestaat uit drie bijzondere varianten, namelijk; Ardenner Cervelaat, Kalkoen Cervelaat, Peper Cervelaat. Daar hou ik van! blader van NRpOagbi.rtcn Rp;nl ö:v.v. Nieuwsgefen-ooru!- De nieuwe plezierige tussendoortjes. In vrijwel alle supermarkten staat iets volstrekt nieuws in het koelvak: Froop, Froop Corner en Crema Duo. Negen unieke en voedzame yoghurt snacks voor elke dag Het is écht nieuw. Probeer het maar. Het Is Müller Zuivel plezier. Zuivel plezier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33