Lonen stijgen hooguit 2,5 procent poggen pohl: Leger van Palestina claimt aanslagen Zeventienjarige mag straks oefenen achter autostuur Dakloze junks Terneuzen eisen slaapplek GRATIS MET DE SINT OP DE FOTO Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Goesenaar overleden na aanrijding Geen titel voor Van den Beemt Helden op een rij Vitesse lijdt kleine nederlaag Ellen Vogel speelt in De Tweeling Oostburg zet slot op deuren omstreden varkensstallen Kabinet trekt geld uit voor spaarloonpensioenen en lastenverlichting Wij maken de keuken inspirerend. 10° t* ZW 4 Bewolkt Wolkenvelden en een enkele bui. Matige zuidwestenwind bij maximaal 10 graden. y'vA raab karcher bouwstoffen 245e jaargang no. 282 vrijdag 29 november 2002 los nummer 1,10 ALLE KINDEREN ZIJN MORGEN, ZATERDAG, WELKOM OP DE KLEINE MARKT TUSSEN 11.00-16.00 UUR. WINKELCENTRUM wf VLISSINGEN Abusievelijk heeft gisteren, 28 november 2002, een verkeerde advertentie van Expert in deze krant gestaan. Dit is volledig buiten de schuld van Expert gebeurd. De aanbiedingen in de genoemde advertentie ZIJN NIET GELDIG. Zie voor de geldende aanbiedingen de advertentie van Expert in de PZC van ZATERDAG 30 NOVEMBER 2002. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De dakloze drugsverslaafden in Terneuzen komen in opstand. Ze eisen dat de gemeente het aantal slaap plaatsen in de nachtopvang van het Leger des Heils aan de Ken- nedylaan uitbreidt. De gemeen te is dat niet van plan, laat een woordvoerder weten. Om hun eis kracht bij te zetten, voeren de zwerfjunks in samen werking met de particuliere Medische Dienst Harddrug Ge bruikers (MDHG) vandaag ac tie bij de dag- en nachtopvang. Met spandoeken en door zich vast te ketenen aan de verwar ming vragen ze aandacht voor de 'mensonterende situatie' waarin ze verkeren. „Wij willen met onze actie pro beren het failliete gemeentebe leid om te buigen", zegt John van Wijngaarden, voorzitter van de MDHG. Volgens hem zijn er in Terneuzen op zeventien dakloze verslaafden maar acht bedden beschikbaar. Gevolg is dat junks, die niet in de nacht opvang terecht kunnen, hun toevlucht elders zoeken. De MDHG heeft daarom een pand aan de Stationsweg gekraakt en ingericht als slaapverblijf, zegt hij. Dat pand is vorige week vrijdag door de politie, ont ruimd, maar wordt elke dag op nieuw gekraakt. Volgens Van Wijngaarden be treft het een terugkerend pro bleem, waarvoor een blijvende oplossing moet komen. „Elke winter weer heb je die kraakac- ties. Dat moet een keer stoppen. Het kan niet zo zijn dat mensen elke dag als beesten op straat komen te staan." Hij maakt zich zorgen, omdat de harde kern van de dakloze junks (een groepje Amsterdammers, Belgen en Bredanaars) 'bereid is tot confrontatie'. „Ze dreigen zelfs al kraakpanden in brand te steken." Woordvoerder D. Timmers laat namens de gemeente weten dat Terneuzen niet van plan is het aantal slaapplaatsen uit te brei den. Hij zegt dat Zeeuws- Vlaanderen nu twaalf plaatsen voor nachtopvang heeft. „Dat staat in relatie tot het aantal in woners. Dit aantal zou moeten voldoen aan de behoefte en het voldoet aan de normen. e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- numme,: r i ii I-I i i ii i handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214 000002 C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). c per kwartaal met automatische incasso (€55,10). O per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Aanslagen in Kenia anp - bron: alp van onze redactie binnenland DEN HAAG - Jongeren van ze ventien jaar zouden in de toe komst moeten kunnen beginnen met autorijden. Als zij kunnen remmen en sturen, moeten zij onder begeleiding van een erva ren automobilist alvast de weg op kunnen, vindt minister De Boer van Verkeer. Dat staat in de discussienota 'De Rijbewijsrevolutie' die De Boer onlangs heeft besproken met brancheorganisaties 3VO en ANWB. Door jongeren op hun zeven tiende onder begeleiding al te laten autorijden, vermindert het aantal verkeersslachtoffers, zo leert de ervaring in het bui tenland. In het stuk staat tevens dat de leeftijd voor brommerrijden naar 17 jaar wordt opgetrok ken, en dat er een trekkerrijbe wijs zou moeten komen. Verhoging van de maximum snelheid voor brommers van 30 naar 45 kilometer per uur is ook een optie. Nu vinden veel weg gebruikers het grote verschil in snelheid tussen brommers en auto's op 5O-kilometerwegen ir ritant en gevaarlijk. Verder denkt De Boer aan een verplichte ogentest voor oudere bestuurders, een tussentijdse toets bij verlenging van het rij bewijs en invoering van het puntenrijbewijs. Ook is de minister voorstander van een plastic rijbewijs op cre ditcard-formaat. De nieuwe 'roze kaart' kan in 2006 worden ingevoerd. De nieuwe versie moet gemakkelijker hanteer baar zijn en zou beter bestand zijn tegen slijtage. ANP/GPD Advertentie -tl noteert u mij voor e proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. straat.nr. postcode: plaats: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) GOES - Een twintigjarige fiet ser uit Goes is gistermiddag in het ziekenhuis in zijn woon plaats overleden, nadat hij 's morgens in 's-Gravenpolder was aangereden. De fietser verleende 's morgens rond kwart voor acht op de krui sing van de Baarlandsezandweg en de Schoorkenszandweg in 's-Gravenpolder geen voorrang aan een 28-jarige automobiliste uit de gemeente Borsele. De Goesenaar werd met zwaar hoofdletsel naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Omdat er mo gelijk meer voertuigen bij de aanrijding betrokken waren, zoekt de politie in Goes nog naar getuigen en betrokkenen. Arduin-directeur Piet van den Beemt is niet verkozen tot Zorgmanager van het Jaar 2002. Winnares werd Lidy Harte- mink, algemeen directeur en bestuurder van Thuiszorg Zuid west Friesland. „We zijn op een haar na gelijk geëindigd", zei Van den Beemt gisteravond. Eerder die dag presen teerde hij een nieuwe manier waarop hij de zorg voor verstandelijk gehandicapten wil inrichten. De vijf winnaars van de Van Emdenpri js zijn bekend. De prij zen worden op 17 december uitgereikt. Daarnaast kunnen de PZC-lezers uit acht genomineerden die het net niet haalden, de winnaar van de PZC-publieksprijs aanwijzen. In alle gevallen gaat het om mensen die zich inzetten voor het welzijn van anderen. Vitesse heeft gisteravond in eigen stadion een kleine nederlaag geleden tegen Liverpool: 0-1. De Engel se tegenstander won de eerste wedstrijd in de der de ronde van de Uefa Cup dankzij een treffer van Michael Owen (foto, rechts) in röj Q de eerste helft. Advertentie Dinsdag is in CineCity in Vlissingen de voorpre mière te zien van De Tweeling, naar de roman van Tessa de Loo. Het is het verhaal van de Duitse tweelingzusjes Lotte en Anna, die als kind uiteen worden gerukt. Ellen Vo gel speelt Lotte. Bij hun weerzien als jonge wou wen wordt een kloof ge slagen die on overbrugbaar O lijkt. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13,15 en 17; sport: 18,19,20 en 21kunst cultuur: 23,24,25,27 en 28. OOSTBURG - De gemeente Oostburg heeft drie varkens stallen verzegeld. Daarmee wil de gemeente voorkomen dat er opnieuw varkens in de omstre den stallen worden onderge bracht. De gemeente ligt al jaren in de clinch met Oostburg Varkens BV, een samenwerkingsver band van 27 varkenshouders, dat zich presenteert als de offi ciële eigenaar van de stallen. De stallen moesten onlangs worden ontruimd, omdat detwintigdui- zend dieren veevoer hadden gegeten dat met het verboden hormoonpreparaat MPA was besmet. De onenigheid tussen het be drijf en de gemeente is onder meer ontstaan doordat de stal len niet volgens de bouwver gunningen zijn neergezet. Nu de stallen leeg zijn, ziet Oostburg zijn .kans schoon om te zorgen dat er voorlopig ook geen nieu we dieren in komen. pagina 13: sleutels inleveren Advertentie door Kees Bos èn Fons Kockelmans DEN HAAG - Kabinet, werkgevers en werkne mers zijn het gisteren eens geworden over een sociaal akkoord voor volgend jaar. Werkgevers en werk nemers beloven dat de lo nen in CAO's die voor 2003 worden afgesloten met hooguit 2,5 procent zullen stijgen. van onder meer spaarloon en pensioenen en legt het geld voor extra lastenverlichting op tafel. Ook langdurige minima krijgen een extraatje. Premier Balkenende sprak van 'stevige maatregelen'. Volgens hem geeft de loonmatiging zuurstof aan de werkgelegenheid en helpt het om op lange termijn de pensioenen betaalbaar te hou den. Het kabinet trekt 500 miljoen uit voor lastenverlichting, waarvan werkgevers en werk nemers ieder de helft krijgen. Zij besteden elk 32,5 miljoen van dit bedrag om het budget voor het spaarloon te verhogen. Ook het kabinet stelt 65 miljoen extra beschikbaar voor het spaarloon. Minima Minister De Geus (Sociale Za ken) zei dat er een extra vergoe ding komt voor mensen die langdurig op het minimumin komen leven. Die bedraagt voor gezinnen 450 euro. Voor eenou dergezinnen is dat 400 euro en voor alleenstaanden 320. Met deze maatregel is 40 miljoen eu ro gemoeid, waarvan de helft door de gemeenten betaald moet worden. Het kabinet wil verder iets doen voor de mensen in Melkertba- nen. Voor 1 januari moet er een convenant komen met werkge vers en werknemers dat er onder meer toe moet leiden dat 10.000 Melkertiers aan het werk kun nen blij venHiervoor is 210 mil- joen euro beschikbaar, waarvan 90 miljoen komt uit het lasten verlichtingsbudget van de werknemers. FNV-voorzitter De Waal sprak van een moeizaam en beroerd onderhandelingsproces. Hij zei het akkoord toch te steunen om een aantal slechte zaken uit het regeerakkoord te repareren. Volgens hem voorkomt het ak koord dat de pensioenpremies een enorme aanslag op de loon- strookjes zullen worden. De pensioenfondsen krijgen name lijk meer tijd om hun tekorten aan te vullen. Oorspx-onkelijk zou dat binnen één jaar moeten. CNV-voorzitter D. Terpstra en VNO-NCW-voorzitter J. Schra- ven zeiden beiden teleurgesteld te zijn dat het niet mogelijk bleek om afspraken te maken over de WAO. In de Tweede Kamer is het ak koord goed gevallen. CDA, WD, PvdA en GroenLinks toonden zich blij, al hadden ze liever een meerjarig akkoord gezien. Alleen de SP had kritiek. Zij vindt het bedrag dat voor het behoud van Melkertbanen is uitgetrokken bij lange niet vol doende. ANP pagina 3: akkoord tegen wil en dank In ruil daarvoor doet het kabi net toezeggingen op het gebied Een politieagent houdt de wacht bij de verwoeste ingang van het Paradise hotel in Mombasa. foto Ped ro Ugarte/E PA van onze redactie buitenland- MOMBAS A - De tot dusver on bekende groep Leger van Pa lestina heeft gisteren de ver antwoordelijkheid opgeëist voor twee bloedige aanslagen op Israëliërs in de Oost-Afri kaanse staat Kenia. De groepe ring zegt de 'stem van de Pales tijnse vluchtelingen' te willen laten horen. De groepering bracht in een Arabisch gestelde verklaring de aanslag direct in verband met het feit dat het vandaag 55 jaar geleden is dat de VN-Vei ligheidsraad met resolutie 181 instemde met de deling van Pa lestina in een Israëlisch en een Palestijns deel. De aanslagen hadden gister ochtend vrijwel gelijktijdig plaats nabij de havenstad Mombasa. Drie zelfmoorde naars reden een met explosie ven geladen jeep de volle lobby binnen van het Paradise Hotel, dat in Israëlische handen is. Er vielen zeker vijftien doden, on der wie de daders. Onder de drie Israëlische doden waren twee jongens van twaalf en dertien jaar. Circa veertig men sen raakten gewond. Het hotel in Kikambala Beach werd voor een groot deel ver woest door de aanslag en de brand die daarop volgde. Oog getuigen maakten melding van verspreid liggende lichaams delen. De politie pakte twee personen op, volgens de minis ter van Veiligheidszaken van 'Arabische origine'. Kort voor de aanslag op het ho tel, werden er twee raketten af gevuurd op een toestel van de Israëlische maatschappij Ar- kia. Dat was zojuist met 264 passagiers en elf bemannings leden opgestegen van de lucht haven van Mombasa. De pro jectielen misten hun doel. De passagiers hadden aanvanke lijk niet in de gaten dat ze aan de dood waren ontsnapt. Ze kregen drie uur voor de lan ding in Tel Aviv te horen wat er was gebeurd. De Keniase politie vond later de schouderwapens waarmee de ï'aketten zouden zijn afge vuurd, aldus de Keniase televi sie. Op dezelfde plek was eer der een witte jeep gezien met twee mannen, ook al van 'Ara bische origine'. Busstation Een aanslag op een bussta tion in Beit Shean in het noorden van Israël heeft gis termiddag zeven levens geëist. Twee van de doden zijn vol gens de Israëlische radio Pa lestijnse extremisten. Er zijn dertien zwaar- en tien licht gewonden. De aanslag is opge ëist door de Al Aqsa Martela ren. RTR/AFP/DPA pagina 5: passagiers hadden geluk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1