Acht Helden kandidaat voor PZC-publieksprijs PZC PZC Voor inzameling is keuken te klein Aandacht goed voor Rode Kruis Vooral niet bang zijn om te leven Wat ook gebeurt, de wijkbus komt Penvriendschap leidt tot emigratie Geen cent over Oegandese balk Blij zijn met wat er allemaal wel is Een brillenactie kan niet in stilte Kies uw Stille Held 15 vrijdag 29 november 2002 ,\IAN Elijr 4- co van onze regioredactie VLISSINGEN - De vijf Stille Helden die op 17 december worden geëerd met de Van Einden Prijs, zijn bekend. In de loop van volgende week worden zij op de hoogte ge steld. Dat betekent ook dat de acht genomineerden voor de PZC-publieksprijs bekend zijn. Deze acht vielen net buiten de boot bij de toewijzing van de vijf Van Emden Prijzen. Voormalig nieuwslezer Harmen Siezen reikt op 17 de cember de Van Emden Prijs uit aan de vrijwilligers die allemaal zijn genomineerd door de lezers van de PZC. De Zeeuwse band Champagne Charlie .zorgt voor een fees telijk tintje aan de prijsuitreiking in het provinciehuis in Middelburg. De Stichting Van Emden Prijs heeft in to taal 75 nominaties ontvangen. Vijf van hen zijn door de juiy uitverkoren om de Van Emden Prijs in ontvangst te nemen. Daarnaast kunnen de lezers van de PZC uit acht kandidaten er één aanwijzen die volgens hen in aanmer king komt voor de PZC-publieksprijs. De Van Emdenprijs is nadrukkelijk geen wedstrijd waarin de beste vrijwilliger wordt aangewezen. Dat geldt ook voor de publieksprijs; de lezers kiezen de in hun ogen meest aansprekende van de acht. Met de prijs uitreiking wil de stichting Van Emden Prijs alle zogehe ten Stille Helden op een bijzondere manier bedanken voor him werk. Eerder gebeurde dit in Utrecht en Gel derland en dit jaar is de provincie Zeeland aan de beurt. Alle 75 genomineerden krijgen een oorkonde. De vijf winnaars krijgen een plaquette en een oorkonde. Daar naast mogen zij elk 2500 euro schenken aan een goed doel. De PZC stelt een publieksprijs van vijftienhonderd euro beschikbaar waarmee de winnaar eveneens een goed doel blij mag maken. De in 1989 opgerichte stichting is vernoemd naar de in middels overleden Alfred van Emden. Hij was directeur- generaal van het Rode Kruis en had daarnaast tal van functies bij instellingen op het gebied van de liefdadig heid. Als dankbetuiging voor zijn inzet hebben vrienden en familie een prijs naar hem vernoemd, die jaarlijks wordt uitgereikt aan mensen die zich inzetten voor het welzijn van anderen. Op deze pagina staan de acht genomineerden voor de PZC-publieksprijs. Met onderstaande bon kunnen de le zers van de PZC die ene Stille Held nomineren die hen het meest aanspreekt. De bon kan tot vrijdag 6 december in een ongefrankeerde envelop worden gestuurd aan PZC actie Stille Helden, antwoordnummer 123,4380 VB Vlissingen. U kunt uw stem ook uitbrengen via internet. H www.pzc.nl AAGTEKERKE - Lenie Bos- schaart (45) uit Aagtekerke zet zich al zo'n negen jaar in voor Dorcas Hulp Nederland. Deze organisatie biedt hulp aan mensen in Oost-Europa, het Midden-Oosten en Afrika. „Waarom juist Dorcas? Het is begonnen met een brief die ik kreeg van Dorcas ten tijde van de oorlog in Joegoslavië. In die brief vroegen ze om vrijwilli gers, zo is het gekomen. Gaan deweg ging ik steeds meer doen, omdat ik het zo leuk vond. Het contact met andere vrijwilligers is heel gezellig." Lenie verzamelde in het begin kleding in haar keuken, daarna in de garage. Na verloop van tijd ging ze ook voedselpakketten inzamelen. Toen de garage te klein werd, week ze uit naar een loods in Aagtekerke. Lenie organiseert ook rommelmarkten en wandel en fietstochten en coördineert collectes. Lenie reageert bescheiden op de nominatie. ,,Ik hoef helemaal niet op de voorgrond te komen, ik doe dit voor Dorcas. Als ik win, dan besteed ik het geld aan een project van Dorcas voor on derwijs aan straatkinderen. School is zo belangrijk." Lenie Bosschaart. SLUISKIL - In het middelpunt van de belangstelling staan, dat trekt Lia Van Wijk (67) uit Sluiskil niet zo. Ook bij het vrij willigerswerk dat ze sinds 1958 voor het Rode Kruis in Groot Terneuzen verricht, treedt ze niet prominent op de voorgrond. De laatste jaren werkt ze als stille kracht in de keuken van vakantieschip Henry Dunant. Op meer dan 140 reizen heeft zij zich ingezet om de gasten een fijne week te bezorgenVan Wij k zorgt er voor dat alle gehandi capte gasten en hulpverleners op tijd hun maaltijden krijgen en van koffie of thee worden voorzien. Toen ze nog werkte, Els de Groote. HEINKENSZAND - Voor Els de Groote uit Heinkenszand is het niet meer dan logisch dat ze zich inzet voor de vereniging Hartezorg Midden-Zeeland. Al sinds de oprichting, 11 jaar ge leden, doet ze de ledenadmini stratie, begeleidt ze patiënten en is ze een vraagbaak voor de leden. Voordat ze ruim twintig jaar geleden zelf hartpatiënt werd, werkte ze in de gehandi captenzorg. Nog steeds ontvangt ze regel matig gehandicapte logeetjes. „Als je hartpatiënt bent, moet je vooral niet te bang worden om foto Ruben Oreel spaarde ze zelfs vakantiedagen op om met het schip mee te kun nen. Ondanks haar bescheidenheid is Van Wijk wel trots dat ze is ge nomineerd voor de PZC-pu blieksprijs. Zij benadrukt dat het hierbij in eerste instantie niet om haarzelf gaat, maar vooral om de organi satie waarvoor zij vrijwilligers werk verricht. „Ook bij het Ro de Kruis merk ik dat het steeds moeilijker wordt vrijwilligers te werven. De gemiddelde leeftijd van de vrijwilligers wordt steeds hoger, dus een beetje aandacht kan absoluut geen kwaad." An je van Wijngaarden. foto Dirk-Jan Gjeltema Lia van Wijk. foto Peter Nicolai ZIERIKZEE - „Er werd al heel wat afgefluisterd, maar ik dacht dat de familieleden iets in hun schild voerden voor mijn vij f tig- ste verjaardag. Ik had nooit ver wacht dat ik genomineerd zou worden voor de PZC-publieks prijs. Ik schrok me klem." Toch is Anje van Wijngaarden uit Zierikzee verguld dat zij door collega J. Hoogstrate is voorgedragen voor haar vrijwil ligerswerk voor proj eet Wij kbus 60+. Al vijftien jaar is Van Wijngaar den de stimulator achter het ini tiatief voor aanvullend vervoer voor ouderen in Zierikzee. In 1988 begon zij als chauffeur. Na twee j aar werd ze gevraagd voor een coördinerende functie. „Sinds die tijd verzorg ik de dienstroosters, organiseer ik vergaderingen en heb ik regel- MIDDELBURG - Het echtpaar Wim (74) en Dini (72) Been uit Middelburg is voorgedragen door Barbara Kennedy, omdat zij al twintig jaar de steun en toeverlaat zijn van de gehandi capte Barbara. „Wim en Dini geven mij iedere dag veel gezel ligheid, ze spelen een grote rol in mijn leven." De bijzondere relatie begon vijfenvijftig jaar geleden met een penvriendschap tussen de Nederlandse Dini en de Engelse Barbara. Dit groeide uit tot zo'n hechte band dat Barbara in 1983 na het overlijden van haar ouders emigreerde naar Neder land om in de buurt van Wim en Dini te wonen. Sinds die tijd zorgt het echtpaar voor Barbara die in een rolstoel zit. Ook laten Wim en Dini dage lijks Barbara's hond uit. Ze wo nen nu ruim tien jaar in hetzelf de appartmentencomplex en zien elkaar elke dag. „We zijn sprakeloos", reageert Diny op de nominatie. „Dit hebben we nooit verwacht. Barbara deed laatst zo stiekem aan de tele foon, nu weet ik waarom." foto Willem Mieras te leven. Dan heb je geen plezier meer en dan wordt het wel erg stil om je heen. Geraniums zijn bijna niet meer te koop, dus daar hoef ik niet achter te gaan zitten. Zinvol vrijwilligerswerk is niet alleen goed voor jezelf; je laat er ook mee zien dat je met een handicap in de samenleving kunt blijven staan. Mijn erva ring als hartpatiënt in het vrij willigerswerk deel ik graag met anderen. Ook omdat ik er leuke contacten door heb. Een prijs is daarom niet nodig, maar een beetje trots op die nominatie ben ik natuurlijk wel. Wim en Dini Been. foto Ruben Oreel BRUINISSE - Eén boek, tegen een boom gespijkerd. Dat was het enige lesmateriaal dat de fa milie Noordhoek uit Bruinisse aantrof tijdens him eerste be zoek aan de plaatselijke school in de regio Usaka in Oeganda. Sinds dat eerste bezoek is er veel veranderd. „Ik ben er gewoon in gevallen", zegt de 75-jarige genomineerde W. Noordhoek uit Bruinisse. Tij dens een bezoek aan hun doch ter, die in 19 8 6 werkzaam was in Oeganda voor Artsen zonder Grenzen, werden Noordhoek en zijn vrouw getroffen door de schrijnende armoede onder de bevolking. „We werden gecon fronteerd met oorlogsleed en wisten dat hier voor ons een taak lag.In samenwerking met de priesters en nonnen van de rooms-katholieke missiepost in dit gebied startte de voormalige matig telefonisch contact met de passagiers.Volgens de geno mineerde is dit laatste een vak apart. „Onze doelgroep bestaat uit 60-plussers en daar moet je duidelijk mee communiceren. Geef meer dan één keer de ver trektijd door en vergeet niet te zeggen dat ze moeten wachten. Ik zeg altijd: wat er ook gebeurt, we komen eraan!" Anje is de enige vrouw in een mannenwereld. „We vormen een hechte club. Dat blijkt wel uit het feit dat de chauffeurs op een buitenlandse trip vaak een landenpop voor mijn verzame ling meenemen." Anje noemt de dankbaarheid van de passagiers haar drij fveer. „Ik merk dat ouderen blij zijn dat ze niet langer aan hun rolla- tor en eenzaamheid gebonden zijn. Daar doe ik het voor." Echtpaar Noordhoek. Diana van der Heijde-Boonman. foto Willem Mieras KAPELLE - Toen Dick, de echt genoot van Diana van der Heij de-Boonman uit Kapelle, een herseninfarct kreeg, verander de hun leven compleet. Ze wa ren nog geen dertig en genoten volop van het leven. „Dat doen we nog", zegt Diana, die Dick al elf jaar verzorgt, hoewel Dick alleen nog kan communiceren door met zijn ogen te knipperen. „Samen met Owen, onze zoon, genieten we misschien van an dere dingen dan andere mensen, maar ik beschouw mijn leven en mijn relatie niet als een last. Als je van iemand houdt, blijk je meer aan te kunnen dan je denkt. Een zware lichamelijke handicap heeft geen invloed op je relatie, alleen in praktisch op zicht." Samen met Dick schreef Diana een boek: 'M'n ogen zeggen al les'. Dick knipperde letter voor letter zijn gevoelens en Diana zette ze op papier. Een heidens karwei, maar voor heel veel le zers een geweldige opsteker. Ze herhaalt nog eens de bood schap: „Het leven is goed, óók als je partner maar weinig meer kan. Zolang je maar blij bent met wat er allemaal wel is." huisarts een kleinschalig onder wijsproject om de allerarmsten onder de Oegandezen een betere toekomst te bieden. Het Uganda Youth Project (UYP) werd al snel uitgebreid met onder meer een ploegen- en ossenproject voor mannen en een vaarsen project voor alleenstaande vrouwen. Het plezierige aan de opzet noemt Noordhoek de 'community-gedachte': samen met de plaatselijke bevolking een structurele oplossing be denken. Vanuit Nederland bracht Noordhoek de afgelopen zestien jaar ruim twee ton aan donaties naar het ontwikke lingsgebied. Noordhoek noemt het bijzonder dat er nauwelijks een cent van dit bedrag over de balk is gegaan, terwijl dit ge bied erg corrupt is. Samen met zijn vrouw bezocht hij Oeganda ongeveer twaalf keer. Jacques van Voorenberghe. foto Peter Nicolai foto Dirk-Jan Gjeltema IJZENDIJKE - Brillenkoster Jacques van Voorenberghe (66) is de laatste om te zeggen dat hij zijn vrijwilligerswerk in stilte uitvoert. Volgens de man die al veertig jaar brillen - in totaal zo'n anderhalf miljoen exem plaren - en andere hulpgoede ren voor Afrika inzamelt, kan dat ook helemaal niet. „Als ik geen ruchtbaarheid zou geven aan de actie, zou er geen bril meer binnenkomen. En dat is natuurlijk niet de bedoeling", legt hij uit. Van Voorenberghe is al eerder voor zijn maatschappelijke ver diensten onderscheiden. In april werd hi j Lid i n de Orde van Oranje Nassau. Een onderschei ding waarop hij trots is, maar waaraan hij ook niet al te veel waarde hecht. In zijn visie zijn er nog honderden anderen men sen die door hun inzet voor de samenleving een koninklijke onderscheiding verdienen. Van Voorenberghe omschrijft 'zijn' brillenactie als het op nieuw licht in de ogen schenken van arme mensen die geen geld hebben om een bril te kopen. Voorlopig is hij nog niet van plan om te stoppen. „Eigenlijk is dit werk nooit klaar. Ik dus ook niet," De Stille Held van de provincie Zeeland is naar mijn mening: I I I Alleen originele bonnen opsturen, geen kopieën Inzenden voor 6 december naar: PZC-actie Stille Helden, Antwoordnummer 123 4330 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) RANT VOOR ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15