2 HALEN 1 BETALEN Hogeschool wil leerstoel Veiligheid PZC VERBOUWINGSOPRUIMING Veiligheid bevochten met drijvende kolossen Uitzetting opgeschort unicef (êei weekenddiensten lezers schrijven N57 Overkapping Woningnood II Straling Nieuw lectoraat verdiept en verbreedt onderwijs Zerken vrijdag 29 november 2002 www. Tankstation Exploitatie Mij. Nederland B.V. regio Zeeland Postbus 37, 4460 AA te Goes zoekt een enthousiaste en inspirerende PARTTIME VERKOOP MEDEWERK(ST)ER Bedrijfsinformatie: TEM Nederland B.V., regio Zeeland is een 100% dochter van Shell Ne derland en exploiteert een zestiental tankstations in Zuidwest-Neder land. Het management stuurt deze vestigingen centraal aan en verleent hierbij facilitaire diensten. Elke vestiging heeft als directe leiding een stationsmanager die verantwoordelijk is voor het coachen van de ver koopmedewerkers en het reilen-en-zeilen op het tankstation. Voor het tankstation Kanaalweg te Middelburg zijn wij op zoek naar een parttime verkoopmedewerk(st)er voor gemiddeld 19 uur per week. Functie-informatie: De functie omvat een breed scala van commerciële en administratieve taken, die onder meer bestaan uit het verkopen, registreren en afrekenen van motorbrandstoffen. Advies geven over onze producten en diensten aan onze klanten en het up to date houden van de shop en apparatuur. Daarnaast dient u uitvoering te geven aan het dagelijkse ISO 14001 be leid. Met de door u opgedane kennis uit de inwerk- c.q. opleidingsperiode bent u in staat als volwaardig verkoopmedewerker mee te draaien bin nen het bedrijf. U zult hierbij uw werk verrichten aan de hand van een standaard rooster, ook in de weekeinden. Op onze tankstations hanteren wij de CAO voor de Metaal Techniek. Functie-eisen: U dient zelfstandig te kunnen werken en besluiten nemen, waarbij het sleutelwoord "team player" hoog in het vaandel staat. Tevens dient u te bezitten over goede communicatieve vaardigheden en een gezonde do sis humor. Flexibiliteit, inzicht in de werkzaamheden, een MBO werk en denkniveau vindt u vanzelfsprekend voor deze functie. Kortom een prima collega kunnen zijn. Belangstelling? Schrijl een brief met relevante informatie en benadruk waarom u denkt geschikt te zijn voor deze functie, naar TEM Nederland B.V., regio Zeeland, Van de Spiegelstraat 73, 4461 LN Goes, t.a.v. dhr. I. Berdik of mail uw brief naar imar.berdik@temned.nl. Zonder U geen Unicef. Zonder U kunnen we voor de kinderen in Afghanistan geen schoolspullen kopen. Word lid. Bel 070-3339300 (kantooruren). nicef.nl Geeft kinderen een toekomst MODE NIEUWE BURG 33 4331 AG MIDDELBURG INTERNET: WWW.BLIEKMODE.NL door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De uitzetting van het Schouwse asielzoekersgezin Erhiayel die vanochtend zou plaatsvinden, is opgeschort in afwachting van de uitspraak van de rechter in een kort geding volgende week. De eerste asielaanvraag van het echtpaar Erhiayel met hun vier kinderen is afgewezen. Een tweede reguliere aanvraag is nog in procedure. Die tweede aanvraag tot asiel is ingediend op grond van ver schillende argumenten. Het ene is gebaseerd op het feit dat de vader en zijn kinderen zonder schuld statenloos zijn. Het an dere argument is gebaseerd op humanitaire overwegingen. Het in het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede verblij vende gezin gaat zwaar gebukt onder de gevolgen van een ze denmisdrijf waarvan de twee ling, een achtjarig jongetje e. meisje, deze zomer slachtoffer werd. Ouders en beide kinderen zijn onder behandeling bij Emergis. Volgens de betrokken arts zou die behandeling i tussen de vier en zes maanden moeten duren om zoveel moge lijk geestelijke schade te voor komen. Ondanks deze situatie gaf de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA) de opdracht het gezin met vier kinderen vrijdagoch tend uit te zetten. Het COA heeft ter elfder ure besloten de uit voering van die opdracht op te schorten tot er een uitspraak is in het kort geding betreffende de tweede asielaanvraag. 30 november en 1 december 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: F. G. Snijder, Burg. van Woelderenlaan 12, tel. (0118)413933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 zon. 0.00-24.00 uur: R. M. Thiadens, Zuiderbaan 23, tel. (0118 464633. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: A. P. Bruynzeel, Herengracht 68, tel. (0118) 639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: F. J. Heere, J. H. Huyssenstraat 15, Mid delburg, tel. (0118) 639933. Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Souburg, Nieuwland en Arnemuiden, zat. 0.00-24.00 uur: J.H. Vervloet, Roozenburghlaan 20, Mid delburg, tel. (0118) 627664. zon. 0.00-24.00 uur: J. Visser, Roozenburghlaan 20, Middel burg, tel. (0118) 627664. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Se- rooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: R. Ubelsen M. J. J. Helmes,'t Plein 2, Se- rooskerke, tel. (0118) 591212. Domburg, Aagtekerke, Westkapelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: P. K. Noorlander, Middelburgsestraat94, Koudekerke, tel. (0118) 551231. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bou- wense en Stutterheim), vrij. 18.00-ma 08.00: A. Stutterheim, Rapenburgweg 4, Melis kerke, tel.(0118)561760. Tandartsen: Walcheren: M. Smallegange, Gerbrandystraat 176, Vlissingen, tel. (0118) 465326. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 20.00- zat. 20.00 uur:S, van der Kaaden, tel. (0118) 471140. zat. 20.00-zon. 22.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: J. Drijdijk, tel. (0118) 626045. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: Mw. C. Brink, Meanderlaan 326, Middel burg, tel. (0118) 611011. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren): Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke': Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Paauwenburg, Dreesstraat 2a,Vlissingen, tel. (0118) 470717. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118) 612134. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118- 684000. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Wat een prachtige foto van Ru ben Oreel (PZC 23 november). Genomen vanaf de Polredijk met zicht op de Liebertsweg en aan de horizon het silhouet van Vrouwenpolder. Nog even kun nen we genieten van dit schitte rende landschap. Want straks is het voorbij. Dan ligt daar alle maal zwart asfalt: een rotonde, een brede autoweg N57 met pa rallelwegen die met grote lussen aansluiten op bestaande wegen. Polredijk en Noorddijk worden simpelweg afgesloten op het punt waar ze nu nog de oude weg kruisen. „Het zal wel wat rumoeriger worden", zegt een omwonende. Hij is alleen wat bezorgd over de bereikbaar heid. En een andere buurman zegt: „We leven in de moderne tijd. Je moet toch auto kunnen rijden." Dankzij precies deze mentaliteit van de brave burger wordt ons landschap vernietigd door de economische belangen van bestuurders en grote onder nemers. En niet alleen bij Vrou wenpolder. Bij Serooskerke perst de nieuwe weg zich tussen begraafplaats en molen door. De techneuten zijn er trots op: het past precies! Straks razen de auto's op enkele meters afstand van onze overledenen. En zo zijn er tal van voorbeelden waar de N57 straks het landschap tussen de Veerse dam en Middelburg voorgoed verpest. En waarvoor? Om nog meer (vracht)auto's en kele minuten sneller van het Sloegebied naar Rotterdam te krijgen? Omdat meer verkeer en asfalt minder slachtoffers eisen? Omdat bestuurders na dertig jaar praten daden moeten to nen? Peter Louiuerse Zandput 21, Serooskerke Het is toch te gek voor woorden, dat nü na bijna vijftien jaar baatbelasting betalen, de brandweer tot de conclusie komt dat de overkapping moet verdwijnen van de St. Jacobs- passage (PZC, 23-11). Waar wa ren ze toentertijd?? Heb een be rekening gemaakt, wat het mij in de twaalf jaar als onderneem ster heeft gekost: 12 x 1407 gul den 16884 gulden of 7661,62 euro! Aangezien er betaald wordt voor de breedte van de pui, zijn er winkeliers die héél wat meer per jaar kwijt waren. Als de overkapping afgebroken wordt, wie gaat dat betalen? Laat me raden: de ondernemers? Beter zou zijn dat de gemeente ons het bedrag te rugstort, zodra de sloop begint (althans dat vind ik niet meer dan redelijk). Verder werd de opmerking gemaakt, dat win kelen in een overkapte straat niet uitmaakt voor het publiek. Hóe komt het dan dat mijn win kel volstroomt met 'kijkers' als er weer eens een fikse regenbui valt? Renée Beumer-Fonteyne St.Jacobspassage 6, Vlissingen Ik heb sterk de indruk dat de heer M. Vreeke in zijn brief over de woningnood onder asielzoe kers (PZC 23-11) niet goed be grepen heeft waar het om draait. Iedereen is er over eens dat uitgeprocedeerde asielzoe kers terug moeten gaan naar hun land van herkomst. Ge meentes kunnen hier niet voor zorgen. Het rijk is hiervoor ver antwoordelijk. In vele gevallen zien we dat het rijk Ln gebreke blijft. In de tussentijd echter moeten die mensen toch ergens verblijven? Alleen mensen die juridisch gezien nog perspectief hebben om hier te blijven, wor den door Inlia opgevangen. Dit geldt ook voor de meest schrij nende gevallen. Gelukkig dat verschillende gemeentes hu maan beleid hoog in hun vaan del hebben staan en hun eigen verantwoordelijkheid inzien. De toon van de heer Vreeke, na melijk 'eigen volk eerst', vind ik niet op zijn plaats. Dit getuigt van weinig inzicht in de mens onterende situatie, waarin vele asielzoekers zich bevinden. Alex Soplantila Kievietsprenk 42, Vlissingen Onder de kop Drie grote zend masten in Veere stond in de PZC van 18 november een artikel over het C2000 communicatie systeem voor de hulpdiensten. Interessant is dat er op 14 no vember in De Telegraaf een arti kel opgenomen was over rap porten opgesteld in opdracht van de Britse Politiebond, waarin melding gedaan wordt over alarmerende bevindingen van een reeks van gezondheids klachten door de straling van deze zendmasten. De rapporten zijn opgesteld door Dr. Barry Trower en Dr. G.J. Hyland. Info door A.J. Snel VLISSINGEN - Hogeschool Zeeland wil een leerstoel Veilig heid instellen, die nauw aan sluit bij de reeds bestaande lectoraten Duurzaamheid en Ondergronds ruimtegebruik. vaarttransporten vormen vol doende redenen. Als het gaat om fysieke veiligheid, heeft Zee land te maken met een relatief geringe bevolkingsdichtheid en een eveneens geringe dichtheid van veiligheidsdiensten als po litie, brandweer en geneeskun dige zorg. Ook dat maakt Zee land bij uitstek geschikt voor de komst van de leerstoel. De instelling van het nieuwe lectoraat houdt in dat iedere student van Hogeschool Zee land enige basiskennis wordt bijgebracht over veiligheidsas pecten die zijn verbonden aan zijn of haar toekomstige be roepspraktijk of persoonlijke levenssfeer. Verder worden, meer in de diepte, colleges aan geboden aan studenten binnen uiteenlopende opleidingen die duidelijke raakvlakken hebben met veiligheid: bijvoorbeeld bouwkunde, ecotechnologie, communicatie en werktuig bouw, logistiek en technische vervoerskunde. Aan de lectoraten worden ken niskringen verbonden, die zorg dragen voor de ontwikkeling van leerstof en die zich zullen inspannen om het onderzoek op een hoog plan te brengen. De kenniskringen wordt gevormd door docenten van Hogeschool Zeeland en talrijke experts uit een brede kring buiten de on derwij sinstelling. is te vinden op www.onlincam- .freeserve.co.uk onder Tetra Dangers etc en www.polfed.org onder Airwave. De voorzitter van de Britse Politie Bond zegt te overwegen om het C2000 pro ject stil te zetten! De gemelde invloed van de straling van de masten blijft natuurlijk niet be perkt tot de directe gebruikers van het systeem maar treft ook de rest van de bevolking. De stralings-intensiteit is verge lijkbaar met die van de GSM- masten, waarvan akte! De Ne derlandse en lokale overheid willen nog steeds niets weten van enig gezondheidsrisico on danks diverse publicaties hier over vanuit diverse organisa ties. In het PZC-artikel wordt gemeld dat de plaats van de mast in Domburg nog niet be kend is. Misschien is het par keerterrein bij het gemeente huis een geschikte plaats. J. Maljaars Molenweg 10, Oostkapelle Met belangstelling hebben on dergetekenden kennis genomen van het artikel Historische graf zerken horen bij de kerk en niet in bestrating (PZC27-11). Daar uw artikel aanleiding kan zijn tot misverstanden, bestaat er van onze kant de behoefte om te reageren. In het artikel doet de heer Bezemer een aantal boude uitspraken. Dat is zijn goed recht. Hij doet echter voorko men dat hij namens de Werk groep tot herbestemming histo rische grafzerken Arnemuiden spreekt. Dit is echter niet juist. De heer Bezemer verwoordt niet het standpunt van de werk groep doch spreekt op persoon lijke titel. Wij willen duidelijk stellen dat de werkgroep mo menteel behoedzaam aftast wat de mogelijkheden tot herplaat singvan de eeuwenoude histori sche grafzerken zijn. Het is in ie der geval niet aan de werkgroep om te bepalen dat het hekwerk aan de voorkant van de kerk weg moet. Dit is een zaak van het college van kerkvoogden van de NH-kerk. Met een brief hebben wij aan het college het door de monumentencommissie van de gemeente Middelburg in genomen standpunt kenbaar gemaakt en vervolgens om me dewerking verzocht. Dit is heel wat anders dan het college dwingend voorschrijven hoe zij dienen te beslissen. De samen stelling van dit college kennen de, vertrouwen we er op dat zij, met inachtneming van het his torisch belang, in alle rust en wijsheid een evenwichtig be sluit zullen nemen. C. van de Ketterij en C. Grootjans Klaproosstraat 36, Arnemuiden De aanvraag voor het nieuwe lectoraat ligt bij de Stichting Kennisontwikkeling SKO. Be stuursvoorzitter J. Mandos van de Hogeschool maakte dat gis teren bekend. De nieuwe leerstoel is bedoeld voor ver nieuwing en verbreding van het onderwijs, voor onderzoek en voor dienstverlening aan voor beeld gemeenten, provincie, bij de veiligheid betrokken dien sten en de industrie. Met de instelling van het nieuwe lectoraat en een daaraan ver bonden kenniskring is van 2003 tot en met 2006 een bedrag van 871.200 euro gemoeid. Naar schatting zal het lectoraat in de eerste jaren 50.000 euro per jaar aan inkomsten opleveren, oplo pend tot 250.000 euro in 2006. De leerstoel zal, als de aanvraag wordt gehonoreerd, vanaf vol gend jaar worden bezet door twee lectoren, die beiden een halve arbeidsplaats bezetten. Voor het aspect van sociale vei ligheid stelt de hogeschool M. Dierckx aan, die zijn positie van koi'pschef van de politie re gio Zeeland opgeeft. Het deel fysieke veiligheid komt, als de plannen doorgaan, voor rekening van D. Fundter, coör dinerend senior beleidsmede werker bij de Directie Rampen beheersing en Brandweer van het ministerie van Binnenland se Zaken en projectleider bij de Directie Wetgeving van het mi nisterie van Justitie. Geschikt Naar het oordeel van het Col lege van Bestuur van de Ho geschool Zeeland past de opleiding Veiligheid, net als Duurzaamheid en Ondergronds Ruimtegebruik, heel goed in de Zeeuwse regio. De ligging aan zee, de aanwezigheid van industrie, een tunnel, een kern centrale en gevaarlijke scheep door Ali Pankow OUWERKERK - De caissons bij Ouwerkerk bieden het tastbare bewijs dat bescherming tegen de enorme macht van het na tuurgeweld soms een geweldige krachtsinspanning vergt. Die constatering deed dijkgraaf W. Gosselaar van het Water schap Zeeuwse Eilanden gister middag in het Museum Waters nood 1953 nadat hij het eerste exemplaar van het boek over de Phoenix-caissons uit handen van auteur Cor Heijkoop had ontvangen. „Dit boek toont respect voor het vakmanschap in de praktijk", sprak Gosselaar. De dijkgraaf zei zelf niet zo'n bewaarder te zijn, maar acht het wel van be lang dat lering uit de geschiede nis wordt getrokken. Volgens hem wordt de ontwikkeling van dijkherstel door middel van caissons en daarna de Delta werken in de huidige tijd voort gezet. Nieuwe manieren voor de bescherming tegen het water zijn het programma voor ver sterking van de zeeweringen tot 2013, het Hoog Water-Infosys- teem, het project 'Veiligheid van Nederland in kaart' en bijstel ling van de normen voor hoogte van de binnendijken met het oog op mogelijke dijkvallen. Gosselaar zei de vraag of Zee land nu optimaal veilig is niet volmondig met 'ja' te kunnen beantwoorden omdat natuur geweld soms ongekende krach ten heeft. Kenmerkend onderdeel in Heij- koops boek 'Phoenix-caissons, drijvende kolossen voor vrede en veiligheid' is de strijd die na Cor Heijkoop tijdens de presentatie van zijn boek over caissons in Museum Watersnood 1953 in Ouwerkerk. foto Marijke Folkertsma de inundatie op Walcheren werd gevoerd tussen voorstanders van nieuwe technieken voor dijkherstel en de aanhangers van de traditionele methoden met zand, klei en rijsbedden. Sommige ingenieurs van Rijks waterstaat stonden sceptisch tegenover het inbrengen van 'vreemd materiaal' ter verster king van de dijken. Bij de slui ting van de dijkgaten bij De Schelphoek en op Ouwerkerk na de ramp in 1953 was iedereen er inmiddels van overtuigd dat clie enorme kolossen van de AX- Phoenixcaissons er aan te pas moesten komen. De auteur ging gisteravond in het dorpshuis in Ouwerkerk voor veel betrokken belangstel lenden uitgebreid in op de in houd en totstandkoming van zijn caissonboek. Het is uitgege ven door de caissonmuseum- stichting in Ouwerkerk en gedrukt bij De Vries Communi catie in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12