Brussel pakt potverteerders aan Sharon vrijwel zeker leider van Likoed Schroder tergt Bush opnieuw door weigeren wapensteun Topfunctionaris Canada noemt Bush randdebiel Europese Commissie houdt vast aan Stabiliteitspact Rembrandt van 12 miljoen blijkt werk leerling Vliegtuigkaper in Lyon opgepakt Ex-lijfwacht van Milosevic vermoord Leider Tamils Tijgers laat eis vrije staat vallen Kissinger leidt onderzoek 11-9 Gevechten laaien op in Ivoorkust Hongkong neemt illegalen terug Klonen panda's zou in zicht zijn Fassbinder-acteur krijgt 15 jaar cel Verdachte aanslag Bali bekent band Al Qaeda donderdag 28 november 2002 door Clemens Ingwersen OTTAWA - Fran9oise Dubois, chef communicatie van de Ca nadese premier Jean Chrétien, is afgetreden nadat ze de Ame rikaanse president Bush een randdebiel had genoemd. De betrekkingen tussen de twee buurlanden zijn al gerui me tijd gespannen. In Canade- se kranten stond gisteren dat de opmerkingen van Ducros structurele schade veroorza ken. Ducros lijkt weinig spijt te hebben van haar omschrijving van Bush. Ze verontschuldig de zich 'voor commentaar uit gesproken in wat ik voor een privé-conversatie hield'. „Ik betreur het dat dit zo veel aan dacht van de media kreeg." Chrétien verzekerde de Cana dezen dat Bush een vriend was en helemaal geen randdebiel. Ducros sprak op de Navo-top- conferentie in Praag van afge lopen week over de pogingen van de 'randdebiel' om de aan dacht van de top af te leiden naar de kwestie-Irak. Iraakse media citeerden haar dank baar. Chrétien is een grote vriend van de voormalige Amerikaanse president Clin ton. Hij is een van de zeer wei nige bevriende wereldleiders die niet door Bush op zijn pri- vé-ranch in Texas zijn uitgeno digd. Canada en de VS hebben meningsverschillen over de aanpak van Irak en het Mid den-Oosten en over de Cana dese graan- en houtexport. Bo vendien klaagt de Amerikaan se ambassadeur in Ottawa, Paul Celluci, al een jaar lang over de Canadese onwil om voldoende geld in bewapening te steken. ANP >an onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Com missie opent de aanval op het Verjubelen' van meevallers door regeringen als het econo misch meezit. Extra uitgaven zijn alleen toegestaan bij kern- y gezonde overheidsfinanciën. ,anden met een hoge staats schuld zoals Italië en België worden, als het aan de Commis sie ligt, hard aangepakt. Commissievoorzitter Prodi en a Commissaris Solbes (Economi- j sche Zaken) hamerden gisteren op grotere financiële discipline bij de lidstaten van de Europese Unie. De oude afspraken in het i Stabiliteitspact die een harde euro moeten waarborgen, staan volgens hen niet ter discussie. Wel zijn er nadere maatregelen nodig om de lidstaten bij de les gehouden. Zo wil de Commissie - het dage lijks bestuur van de EU - dat 'potverteren' en ongedekte ver kiezingsbeloften tot het verle den gaan behoren. „De lidstaten mogen de budgettaire teugels in goede tijden niet laten vieren", aldus Solbes. Extra uitgaven 'zijn alleen toegestaan voor lan den zonder financieringstekort 'jenmoeten de economische groei ;en goede komen. [Schuldenlast folgens Prodi moeten lidstaten le meevallers gebruiken voor iet aflossen van hun staats schuld. Italië, met een schuld van 110 procent van het bruto ïationaal product, België (105 procent) en Griekenland (105 jprocent) dienen een plan op te MONTREAL - Een aan Rem brandt toegeschreven schilderij dat door een veilinghuis in het Canadese Quebec voor meer dan 12 miljoen dollar werd ver kocht, blijkt niet van de meester zelf. Dat maakte de directeur van het veilighuis gisteren bekend. Het kunstwerk was aangeboden door een Argentijn. Uit onderzoek is gebleken dat het om een werk van een leerling van Rembrandt gaat, AFP LYON - Franse veiligheids agenten hebben gisteren op het vliegveld van Lyon een gewa pende man overmeesterd die had geprobeerd een vliegtuig van de Italiaanse maatschappij Alitalia te kapen. Dat hebben functionarissen in Lyon gezegd. Het toestel, dat op weg was van Bologna naar Parijs, maakte een tussenlanding in Lyon. Vei ligheidsagenten hebben de ka per aan boord van het toestel overmeesterd. Het vliegtuig had 67 mensen aan boord. De identi teit van de man is niet bekend gemaakt. Een woordvoerder van de Italiaanse burgerlucht vaartautoriteit ENAC zei dat 'het gaat om een circa 30-jarige Italiaan uit de stad Imola, die geestelijk onevenwichtig was. Een andere Italiaanse functio naris zei dat de man een terro ristische actie wilde uitvoeren 'tegen Bin Laden'. AFP/DPA BELGRADO - De 38-jarige Nenad Batocanin, een oud-lijf wacht van de voormalige Joego slavische president Slobodan Milosevic, is gisteravond in Bel grado vermoord. Ook diens 41-jarige metgezel kwam door de aanslag om het leven. Dat heeft de politie be kendgemaakt. jDe twee mannen reden met hun auto in de Joegoslavische hoofdstad toen ze vanuit een ander voertuig werden bescho ten. Beiden waren op slag dood. Batocanin bekleedde een hoge functie op het Joegoslavische ministerie van Binnenlandse Zaken. DP A stellen voor het verlagen van de ze schuldenberg. De Commissie zal dit drietal hinderlijk achter de vodden zitten, aldus Solbes. De voorstellen van de Commis sie vormen het voorlopig hoog tepunt van een maanden aan slepende discussie over de euro afspraken. Frankrijk en Italië dringen aan op meer souplesse bij het toepassen van het Stabi liteitspact. Commissievoorzit ter Prodi haalde onlangs alle voorpagina's toen hij het Pact als 'dom' betitelde. In de 'Ver duidelijking' van de euro-af spraken die de Commissie pre senteerde, is weinig van Prodi's kritiek terug te vinden. De EU-ministers van Financiën zullen de voorstellen volgende week voor het eerst bespreken. De Commissie hoopt op een ak koord komend voorjaar. Minis ter Hoogervorst (Financiën) vindt dat de begrotingsafspra ken overeind blijven in de voor stellen. „Landen als Frankrijk en Duitsland komen hier niet mee weg", zei hij. Deze landen hebben een begrotingstekort van circa 3 procent. Hij juicht het toe dat de schulden van lid staten beter in beeld worden ge bracht. GPD/ANP Irakezen werken aan een militaire installatie in een noordoostelijke buitenwijk van Bagdad. Het terrein was één van de eerste dat de inspecteurs gisteren bezochten. foto Karim Sahib/AP van onze redactie buitenland BAGDAD - De wapeninspecteurs in Irak zijn tevre den over de medewerking van de autoriteiten tijdens de eerste dag van hun nieuwe missie. Dat zei Dimitri Perricos van het VN-team Unmovic gisteravond in Bagdad. „Een goed teken. We konden de activiteiten uitvoeren die we vandaag' wilden uitvoeren", zei hij. Een zegs man van het Internationaal Atoom Energie Agent schap zei 'eenzelfde Iraakse houding ook in de toe komst te verwachten'. Op de eerste dag zijn twee militaire installaties en een fabriek voor zwavel en grafiet in de (directe) omge ving van Bagdad bezocht. De inspecteurs werden be geleid door horden verslaggevers en camerateams, die zo'n vijftig wagens ter beschikking hadden. Op sommige plaatsen ontstonden hierdoor zelfs ver keersopstoppingen. Volgens Irak waren de inspec teurs ook op een terrein van een melkfabriek en een inrichting voor geesteszieken. In Bagdad was gistex-en even het luchtalarm te horen, volgens de Iraakse autoriteiten omdat een 'vijande lijk vliegtuig' in het luchtruim was gesignaleerd. Zo wel Londen als Washington ontkende dat er boven Bagdad was gevlogen.RTR/AFP/DPA door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Vanavond zal Israël weten wie de Likoed gaat leiden bij de Knessetverkiezing van 28 januari, en dus ook wie waar schijnlijk de volgende premier wordt. Maar dat de spanning valt te snijden, is teveel gezegd. Alleen een wonder van bijbelse proporties kan er nog voor zor gen dat premier Ariel Sharon de leiderschapsverkiezing van vandaag verliest. Volgens alle opiniepeilingen heeft hij een voorsprong opge bouwd van tussen de 20 en 24 procent op zijn rivaal, oud-pre mier Benjamin Netanyahu. Een derde kandidaat, de rechtsex- tremist Moshe Feiglin, speelt geen rol van betekenis. Eerder leek het er nog op dat Ne- tanyahu zich kon opmaken voor een overname van het leider schap. In mei wist hij de meer derheid van de Likoed-partij- raad ertoe te bewegen een motie aan te nemen tegen de vorming van een Palestijnse staat, in weerwil van een uitdrukkelijk negatief advies van Sharon. Een deel van de partijraad jouwde de premier uit en dat leverde na re televisiebeelden op. Maar sindsdien is zijn populari- teitscurve omhoog geschoten. In kranteninterviews schetsten Sharon en Netanyahu deze week hun aanpak van het Israë- lisch-Palestijnse conflict. Ne tanyahu voorziet een periode van Palestijns zelfbestuur on der een voorlopige Palestijnse regering, „Het huidige leider schap moet worden verban nen", zegt hij, „De Palestijnen nu een staat te geven, zou bete kenen dat we een fout maken van historische proporties. Het zou ons land de afgrond in drij ven. Een staat heeft internatio naal erkende grenzen. Iedere keer dat we Nabloes of Jenin in willen, zullen we worden be schuldigd van het schenden van het internationale recht." „Je kunt nu eenmaal geen soe vereiniteit verlenen aan iedere groep die dat wil", aldus Ne tanyahu. „Dit is een zaak die in de loop van de 21e eeuw moet worden opgelost. Er zijn men sen die me vertellen dat Ameri ka een Palestijnse staat aan ons zal opdringen. Ik antwoord dat na de negende september, nu de VS overal ter wereld terreurre- van onze redactie buitenland KILONOCHCHI - De ver zetsbeweging Tamil Tijgers (LTTE), die sinds 1983 streed voor een onafhankelijke Tamilstaat op Sri Lanka, laat die eis vallen. Dit heeft LTTE-leider Prabhakaran gisteren gezegd. Hij maakte echter duidelijk dat de strijd wordt voortge zet als er bij de vredesonder handelingen, die nu met de regering in Colombo worden gevoerd, geen overeenstem ming wordt bereikt over de mate van zelfbeschikking die de Tamils krijgen. „Indien onze eis voor substantiële re gionale autonomie, geba seerd op het recht van interne zelfbeschikking, wordt ver worpen, rest ons niets anders dan ons af te scheiden en een eigen staat te vormen", aldus Prabhakaran. De onderhandelingsdelega tie van de LTTE liet eerder al doorschemeren bereid te zijn genoegen te nemen met auto nomie, maar tot nu toe had de machtige leider van de groep daar zelf geen uitspraken over gedaan. De derde ronde van gesprekken begint vol gende week in Oslo. De Tijgers strijden voor een eigen staat voor de Tamil- minderheid in het noorden en oosten van Sri Lanka. Zij zeggen te worden gediscri mineerd door de Singalese meerderheid op het eiland. Bij de oorlog zijn naar schat ting 64.000 mensen omgeko men, onder wie 18.000 op standelingen. RTR Advertentie WASHINGTON - De voormalige minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger leidt het onderzoek naar mogelijk fa len van de Amerikaanse inlichtingendiensten bij de aansla gen van 11 september. President Bush benoemde de 79-jarige Kissinger gisteren tot voorzitter van de onderzoekscommissie. „Dit onderzoek moet alle bewijzen verzamelen en alle aanwijzingen nagaan, waarheen ze ook leiden", zei president Bush. „We moeten alle details ontdekken en alle lessen van 11 september leren." De Amerikaanse regering verzette zich eerst tegen de komst van de commissie. Het Congres stootte deze zomer echter op talrijke aanwijzingen van verontachtzaamde waarschuwin gen, die wezen op een ophanden zijnde aanslag. DPA ABIDJAN - In Ivoorkust 'wordt weer gevochten. Rebellen voerden gisteren een aanval uit op het regeringsleger en maakten daarmee een einde aan de wapenstilstand, die beide partijen ruim een maand geleden sloten. „We zijn aangevallen en slaan terug", zei legerwoordvoerder Jules Yao Yao. De aanval werd uitgevoerd in de stad Man, een centrum van de cacao-industrie in het westen van Ivoorkust. Het gebied is in handen van de regering. Het Franse leger, dat toeziet op de naleving van het bestand, heeft soldaten naar het gebied gestuurd. AP BRUSSEL - De Europese Unie en de regering van Hongkong hebben gisteren een akkoord ondertekend over de terugname van illegale vluchtelingen en uitgeprocedeerde asielzoekers. In ruil voor de verplichte opname van uitgeprocedeerden hoe ven burgers met een paspoort uit Hongkong voortaan geen vi sum meer aan te vragen voor reizen naar de EU. Europees commissaris Vitorino (Justitie en Asiel) en minister van Financiën Leung van de regionale overheid van Hong kong hebben de overeenkomst gisteravond ondertekend. Het is voor het eerst dat de Europese Commissie en een derde land een akkoord sluiten over terugkeer van vluchtelingen. ANP SHANGHAI - Volgens een Chinese wetenschapper die aan het hoofd staat van een project om panda's te klonen, is zijn land nog maar één stap verwijderd van het reproduceren van de met uitsterven bedreigde reuzenpanda. Chen Dayuan zei dat in een toespraak op een viering van de tiende verjaardag van een panda-onderzoekscentrum in de zuidoostelijke stad Fuzhou. AP MÜNCHEN - De Duitse acteur Günther Kaufmann, die in verscheidene films van de beroemde regisseur Rainer Werner Fassbinder heeft gespeeld, is gisteren veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte Kaufmann schul dig aan een poging tot chantage, die vorig jaar resulteerde in de dood van belastingconsulent Hartmut Hagen. Kaufmann vertelde na zijn arrestatie dat hij vorig jaar met Hagen ruzie kreeg over geld. Hij gaf tijdens het proces toe dat hij de zestigjarige Hagen onder zijn eigen, 120 kilo wegende lichaam had verstikt. Volgens de rechter wijst 'de abnormale doodsoorzaak' er op dat de moord niet opzettelijk is gepleegd. Aanklagers hadden een veroordeling voor moord en een le venslange gevangenisstraf geëist. AP gimes ontmantelt, het niet moeilijk meer is het Ameri kaanse publiek, het Congres en de regering ervan te overtuigen dat er geen nieuwe terreurstaat moet worden gesticht." Net als twee jaar geleden, toen hij het opnam tegen Ehud Barak van de Arbeiderspartij om het premierschap, heeft Sharon vrijwel geen inhoudelijke cam pagne gevoerd. Hij vindt dat hij dat niet hoeft te doen, omdat hij brede steun geniet. De opinie peilingen geven hem gelijk. Vertrouwen van de Likoed-ach- terban is precies wat Netanyahu op dit moment mist. De man die zichzelf graag ziet als een onge ëvenaard bespeler van de pu blieke opinie is er de afgelopen maanden niet in geslaagd een bejaarde oud-generaal haar de coulissen te sturen. GPD door Wierd Puk BERLIJN - Na weken van di plomatieke inspanningen om de verstoorde relaties tussen Was hington en Berlijn te herstellen, dreigt een nieuw conflict. Dit keer gaat het over de inzet van Duitse wapensystemen bij een mogelijke Amerikaanse aanval op Irak. De VS en Israël hebben Duitsland om wapensteun ge vraagd. Bondskanselier Schroder (SPD) maakte gisteren in Berlijn, na een ontmoeting met de fractie voorzitters in de Bondsdag, dui delijk dat hij slechts gedeelte lijk aan die vraag tegemoet zal komen. Zo krijgen de Amerika nen geen beschikking over zes in Koeweit gestationeerde Fuchs- pantservoertuigen van de Bun- deswehr. Met deze voertuigen kunnen radioactieve of che misch besmette bodemmonsters worden geanalyseerd. Ook de 52 soldaten die tot de Fuchs-eenheid behoren mogen alleen in actie komen binnen het mandaat van 'Enduring Free dom', de strijd tegen het inter nationale terrorisme, zei Schro der. Aan de Amerikaanse vraag naar niet nader gespecificeer de luchtafweer-raket systemen komt Berlijn evenmin tegemoet. Schroder staat president Bush wel het gebruik van het Duitse luchtruim voor Amerikaanse en geallieerde toestellen toe. Bo vendien stemt de Duitse rege ring in met Amerikaanse en ge allieerde legertransporten door Duitsland en met het gebruik van Duitse vliegbases. „Maar we zijn niet van plan nog meer middelen ter beschikking te stellen, laat staan personeel", zo bakende Schroder de grenzen af van de Duitse solidariteit met de VS. Anti-oorlog De Duits-Amerikaanse betrek kingen raakten eerder ver stoord tijdens de campagnes voor de Bondsdag-verkiezin gen. Schroder hamerde er veel vuldig op dat Duitsland militair niet zou meedoen aan een oorlog tegen Irak. De sociaal-demo craat wist met die 'anti-oorlogs- retoriek' veel weifelende kie zers voor zich te winnen. Anders dan Amerika krijgt Is raël wél de beschikking over Duitse Fuchs-pantservoertui- gen en over twee Duitse batte rijen Patriot-raketten 'ter bescherming van de eigen be volking'.. „We hebben ten op zichte van Israël een historische en morele verplichting", legde Schroder uit. „Bovendien gaat het hier om wapens voor zuiver defensief gebruik." GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - Imam Samudra, het vermoedelijke brein achter de bomaanslagen van 12 okto ber op Bali, heeft toegegeven te hebben samengewerkt met de contactpersoon van Al Qaeda in Zuidoost-Azië. De politie zei dat Samudra aan vankelijk ontkende Riduan Is- samudin, oftewel Hambali te kennen. Nadat hem bewijzen waren overlegd gaf hij echter toe Hambali, de vermoedelijke operationeel leider van de met Al Qaeda gelieerde groep Je- maah Islamiyah, in Maleisië te hebben ontmoet. Eerder had de politie al bekend gemaakt dat Samudr-a heeft be kend betrokken te zijn geweest bij de bomaanslagen op Bali, waarbij meer dan 190 mensen omkwamen. De nieuwe bekentenis bevestigt de verdenking van de regionale inlichtingendiensten dat Je- maah Islamiyah achter de aan slagen zat. Hambali is ervan beschuldigd logistieke steun te hebben ver leend aan de vliegtuigkapers van 11 september en betrokken te zijn geweest bij bomaansla gen in Indonesië en de Filipij- nen. De autoriteiten hopen via Samudra achter zijn verblijf plaats te komen. De Indonesische politie heeft ongeveer zeventig vermoedelij ke leden van Jemaah Islamiyah opgepakt en onderzoekt nog hoeveel van hen de Indonesi sche nationaliteit hebben. AP Kijk voor adressen van alle Konmar-winkels op VAVw.konmar.nl of bel gratis met de Korimar Klantenservice 0800-0809 Geldig t/m 1 december 2002 Prijswijzigingen, zetfouten en/of drukfouten voorbehouden. Bjl KOniTlSr KSfl 't

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5